Zeeuwse tentoonstelling; van beeldende kunst ST R E E YsjÉ& WALCHEREN PUBLIEKE TRIBUNE Zuid-Beveland Z-.VLAA N DEREN Zeldzame tentoonstelling te BIERVLIET PEETJE PARQUER OOK PRESENT „Baarle-Vrijstaat" enige oplossing van een brandend probleem Zwitsaletteri DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 JULI 1954 PROVINCIE KOCHT AL ZEVEN WERKEN AAN STUDIEDAGEN TE AARDENBURG BRANDWEERWEDSTRIJ. DEN TE K YPELLE N.O.B. WEGTRANSPORT BETERE BESTRATING VAN WEGEN IN HOOFDPLAAT BRAAKMAN FOKVEEDAG HOEDEKENSKERKE KRIJGT 'N BADHUIS MIDDELBURG DE SPROOKJES OPTOCHT VLISSINGEN OESTERTEELT GESTAG- NEERD AXEL HULST AGENDA i £)E Commissaris tier Koningin, die op de hem eigen pakkende wijze de Zeeuwse tentoonstelling van beeldende kunst in Middelburgs kunst museum opende, heeft het niet bij welwillende en waarderende woorden gelaten. Namens Ged. Staten kon hij n.l. meedelen, dat de provincie be sloten had tot aankoop van zeven der geëxposeerde werken. MA advies van neutrale deskundi gen was de keuze gevallen op „Kruiningen" van Claire Bonebakker; .Gezicht op Veere" van mej. v. d. Feer; ..Waterval" van Ina Rahussen; ..Hagedis" en „Zeedistel" van Dirk v. Gelder; „Daken" van Hans Heeren en „Schepen op het IJ" van Vaarzon Morel Jr. De Commissaris der Koningin wees er op. dat door het huidige belasting stelsel de Maecenas, die de kunste naars beschermde, verdwenen is en dat de overheid daarvoor nu in de plaats dient te komen. Daarom richt ten G.S. ook onlangs een circulaire aan de gemeentebesturen om bij voor komende gelegenheden een kunst werk aan te kopen ter versiering van openbare gebouwen. Ook de particu lieren hebben hier echter een taak en het kopen van goede kunst is waar lijk niet alleen weggelegd voor de rijken. Spr. memoreerde de samenwerking tussen provincie en Middelburgs ge meentebestuur, waaruit de expositie ontstond; een expositie welke een unicum genoemd mag worden, nu men er'in slaagde de hele Zeeuwse kunstwereld bijeen te krijgen. Met de wens dat de tentoonstelling zal strekken tot het welzijn van die wereld, verklaarde Jhr. de Casem- broot haar voor geopend. UITREIKING DER PRIJZEN MAMENS het gemeentebestuur van Middelburg heeft daarna wethou der. mr. Schorer, de uitgeloofde stadsprijs van f 750 onder enveloppe uitgereikt aan de winnaar Th. v. d. Horst, een jong kunstenaar uit Arn hem; op dezelfde wijze ontving M. Kooien de soholierenprijs van f 100 voor zijn compositie „Walcheren". LANGS Dte EXPOSITIE FXE vele genodigden begaven zich toen naar de drie zalen waarin de tentoonstelling is ondergebracht. Na een pittige uiteenzetting van mr. J. v. Schagen, die het geëxposeerde karakteriseerde als een „veldbou- quet", waarin edel en onedel tot een fris en kleurig geheel .werd, begon de rondgang. In de twee voorste zalen vindt men de „bloemlezing" uit het werk van dertig bekende en minder bekende Zeeuwse artisten. Ondanks het ongelijksoortige van deze bonte verzameling is zij boeiend en vaak verrassend. Van de kopstuk ken als v. Dijck, Kimpe, Clare Bo nebakker. Dirk van Gelder, Ina Ra hussen. Ger Jacobs, mevr. Evers-Keg en wijlen Jan Heyse en Vaarzon Mo rel. hangt er weer prima verant woord, vakkundig en geïnspireerd ■werk al wordt er niet altijd het beste uit hun oeuvre, zoals bij Heyse en Jacobs, getoond. Een prachtig bloem- stukje van v. Dijck is „om te stelen" evenals „Bonte menigte" van Vaarzen Morel; ook Kimpe toont wat hij kan, vooral in „The tragique". t Van de nieuwe generatie komen Piet Rijcken, Hans Heeren, A. v. d. Feer en Jac. Pi-ince goed naar voren, evenals Vaarzen Morel Jr. met zijn tekeningen. P. Wondergems stilleven met appels is een voortreffelijk aqua rel. We misten Dirk Koets en ook v. Schagen zelf stond niets af. DE PRIJSKAMP woord en niet minder vervuld van de onheilsstemming dier bange Februari dagen. Zeer goed bijvoorbeeld is „Donke re dagen" van Tonny Ros; het „Apo calyptisch landschap" van A. Roos; Buytendijks „Stroomgat" en „Ramp nacht" van Pierre Hoeks. De eervolle vermeldingen welke 't grafisch werk van Jeanne Bieruma- Oosting en Cor de Wolff verwierven, zijn verdiend. Niet ten onrechte ook kreeg M. Kooien de prijs voor zijn compositie, die in de vestibule terecht kwam. Naast de schilderijen en tekeningen bevat de tentoonstelling nog boetseer- sels, plastieken en houtsnijwerk van mevr. Messer, ten Klooster, Bakker, Wolkers en Schutte. Over de plaats van de R. K. in het maatschappelijk leven TN het vormingscentrum „Maris Stel- la" te Aardenburg zijn Rooms-Ka- tholieke leidinggevende personen uit alle delen van Zeeland, waaronder le den van Gedeputeerde en Provinciale Staten, afgevaardigden van de K.A.B. en landbouworganisaties bijeen ge weest om zich te bezinnen over de plaats van de Rooms-Katholiek in het maatschappelijk leven van deze tijd. In het betoog van de sprekers, drs. L. Kusten van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut uit Den Haag werd de aandacht gevestigd op. de grote trek van het Zeeuwse platte land naar de steden -en de industrie centra buiten de provincie. Hij wees op de bijzondere problemen waarvoor de plattelander daar komt te staan en betoogde dat volgens de richtlijnen van "het Bisschoppelijk Mandement vooral het gezin als middelpunt van het leven moet worden ingeschakeld om zodoende een nivellering tot mas samens tegen te gaan. Burgemeester J. van Dongen uit Aardenburg, die als gesprekleider op trad, bracht het Deltaplan ter sprake en de veranderde omstandigheden, die hierdoor voor de plattelandsbewoners van Zeeland kunnen ontstaan. TN de laatste zaal hangen inzendin- gen voor de prijs van Middelburg en natuurlijk ook het bekroonde doek van v. d. Horst. Het schilderij viel ons tegen na de uitbundige lof der jury. De kleuren suggereren inder daad de noodlotssfeer van de ramp nacht, maar wat de figuratie betreft bleef v. d. Horst onder de maat. De personen in de roeiboot zijn geen door verbijstering geslagen slachtoffers maar monsterachtige wezens. De ont luistering van de mens, waartoe vele moderne kunstenaars zo gemakkelijk neigen, is hier heel schril gedemon streerd. Verschillende andere inzendingen, al vodden die geen genade bij de ju ry, lijken ons artistiek meer verant- DIJ gelegenheid van de Braakman- feesten werd te Biervliet een tentoonstelling ingericht, die zeer veel belangstelling trok. De meest interessante inzending is die van Rijkswaterstaat, een collec tie materialen, speciaal voor de ex positie te Biervliet vervaardigd. Ze schetst in treffende beelden de ver brokkeling door overstromingen en daarna de groei van Zeeuwsch-Vlaan- deren sedert het jaar 1300. Na 1700 heeft men ongeveer 25.000 ha. land heroverd op de zee. Ze laat zien wat er menselijkerwijs gesproken verloren zou zijn gegaan als de Braakmandijk op 1 Februari 1953 Midden Zeeuwsch-Vlaanderen niet had kunnen beschermen. Wel 4600 ha. met een waarde van 14 millioen zou overstroomd zijn. De inpoldering, wel ke ruim 10 millioen kost, heeft zich zelf dus al betaald. Door kaarten, grafieken en fraaie maquettes laat de inzending van Rijkswaterstaat zien hoe de afsluiting verlopen is, hoe de nieuwe polder er straks uit zal zien, hoe de boerderijen zullen worden gebouwd enz. EIGEN CACHET JJEEL Biervliet heeft zich al ver drongen voor de verschillende stands. Onder de vele voorwerpen in de tentoonstelling welke de kenners van het dorp zelf bijeen brachten is Prijsuitreiking met kersen "TE Kapelle werden brandweerwed strijden gehouden, waaraan werd deelgenomen door 12 ploegen. Dit waren Kapelle, 's-Heer Arendskerke, Goes, St. Jansteen. Borssele, Ovezan- de, Goes P.T.T.,- Kortgene, Wemeldin- ge, Wolfaartsdijk, Kattendijke en Kloetinge. De drie eerste prijzen, waarvoor 'n medaille werd toegekend, gingen naar de ploegen Ovezande. Kattendijke en Wemeldinge, terwijl deze ploegen tevens de kans krijgen deel te nemen aan de landelijke wed strijden, welke gehouden zullen wor den in Alkmaar. Als wedstrijdleider fungeerde de heer Matthijssen, comdt. brandweer Middelburg. Na afloop vond de prijs uitreiking plaats in het veilingge bouw, door de burgemeester van Ka pelle, H. G. van Suylekom. Tevens werd iedere deelnemende ploeg na mens de gemeente Kapelle een mand je met kersen aahgeboden. De wed strijd werd o.a. bijgewoond door de Rijksinspecteur van het Brandweer wezen, de heer Schoonheim uit Bre da. TTNIGE tijd geleden hebt U in ons blad kunnen lezen, dat de heer Neefs uit Leur een ern stig treinongeluk heeft weten te voorkomen door in de rails een breuk van een dikke 17 cm. te constateren en daarvan onmid dellijk melding te maken. Uit dankbaarheid hebben de Spoor wegen hem nu een gratis trein reis door Nederland of een be drag in geld aangeboden. De heer Neefs voelt het meest voor het laatste. Je kunt nooit we ten, vindt hij, door ervaring wijs geworden. Kolonel Janssens van de vliegbasis Volkel is minder somber, want hij bracht laatst de 5000ste geslaagde ra darlanding op zijn naam en dat lag hem niet eens zwaar op de maag. Met de reuze taart tenminste, die hem bij die gelegenheid werd aangeboden, wist hij al even goed weg. Die kolonel is 50 jaar en op een na de oudste straaljagerpiloot van Nederland. Ja, heus, er zijn nog oud-1 straaljagerpilo ten ook. In duikvlucht naar Mid delburg toe. Daar is de harmonie der Oranje-Nassau-mijnen uit Heerlen op bezoek geweest. Uitstekende muzikan ten, want zij hadden nog nooit van het Zeeuwse volkslied gehoord, maar twee minuten nadat zij de muziek voor hun neus hadden gekregen, bliezen zij het vlekkeloos de zaal in. Wel moet ver meld. dat toen het borreluurtje net achter de rug was. Uit dank voor de gastvrijheid kreeg burgemeester Bol- kestein een echte mijnwerkerslamp aangeboden. Nu nog een echte mijn en die burgemeester kan weer voor uit. De naam v. Graafeiland zou U doen vermoeden, dat die mijn er nog komen gaat ook. De drager heeft ech ter niets met graven van doen. Wel met dieren en zo. De stichting Zeeuws Dierenasyl heeft hem namelijk in dat zelfde Middelburg het erelidmaat schap aangeboden voor zijn vele be langeloze diensten voor de stichting in het algemeen en het dier in het bij zonder. Een stevige poot! De plan een foto van de „schaper" Peetje Par- quer, een bekend type in de streek, die zijn schapen hoedt en in zijn vrije tijd schone verhalen uit vroeger tijd kan vertellen. Toen hij de tent na derde, riep men hem enthousiast toe, dat hij zelf in de tentoonstelling „lag", op de foto. ,,'k Gaon es gaon kijken", zei Peette Parquer en hij was er zichtbaar mee ingenomen. Zo is in deze merkwaardige en hoogst interessante tentoonstelling ook het persoonlijk element, het eigen cachet, niet achterwege gebleven en dat maakt dit feest van Biervliet des te gezelliger'. Voorlichting aan vervoerders J^E N.O.B. Wegtransport District Zeeland heeft vorige week in een vijftal Zeeuwse centrumgemeenten voorlichtingsvergaderingen belegd teneinde de vervoerders inzicht te verschaffen in de diverse vraagstuk ken rondom de nieuwe Wet Autover voer Goederen. Deze week (Woens dag) wordt nog een soortgelijke ver gadering gehouden in Zierikzee voor de vervoerders op Schouwen en Dui- veland. Vorige week sprak in Axel, Scherpenisse en Oostburg de heer J. H. de Boer, Inspecteur der Stichting Vervoeradres, over het' gebruik van het thans door de W.A.G. verplicht voorgeschreven vervoeradres en over de mogelijkheden, die het gebruik daarvan meebrengt ten aanzien van een vlotte en goede administratie, waaruit ook gedestilleerd kunnen worden de gegevens, welke de ver voerder moet verstrekken ingevolge genoemde wet. De vervoerder is verplicht bij elke zending een adres tijdens 't vervoer in bezit te hebben en krachtens de Vervoerscondities is de opdrachtge ver of verlader verplicht dit adres bij het aanbieden van de goederen ter verzending mee te geven, evenals dit bij Posterijen en Spoorwegen het ge val is. In Middelburg behandelde de heer F. A. L. Schreiner, chef Boekhoud- bureau N.O.B. Wegtransport te Den Haag, de aansluitende boekhouding. In Goes sprak, behalve de heer de Boer, de heer Picardt van de Ver- keersgroep der Rijkspolitie over de verkeerswetgeving en veilig verkeer. nen van architect de Bever voor de bouw van een nieuwe kerk te Raairts- donksveer zijn gereed gekomen. Het wordt er een in basilica-stijl en de 40 meter hoge toren zal achtkantig zijn. Dit laatste ten behoeve van de Veerse hondjes. Op 3 October zal het 50 jaar geleden zijn, dat het alom beken de meisjespensionaat Catharinenberg in Oisterwijk werd opgericht. Bij ge legenheid daarvan zal een reünie van oud-leerlingen worden gehouden. Maar wel even bij de secretaresse van het comité opgeven, of U komt, Da mes, anders moet U in de hoek. Ierseke heeft dus zijn nieuwe brand weerwagen. Zo'n mooie rooie met een sirene, een r luidsinstallatie, een ge sloten cabine voor de manschappen en natuurlijk ook brandslangen. Ja, er huppelt zelfs een baby-spuit achter aan. Zo waren de spuitgasten met de aanwinst in hun schik, dat dadelijk een tocht door de gemeente werd ge maakt. En pret, meneerl De Sou burger S. was niet wr' je noemt nuch ter, toen hij, na enige vruchteloze po gingen om zijn fiets te besturen, be sloot midden op de rijweg even uit te slapen. Wat gebeuren moest, gebeur de: een auto reed dwars over hem heen. De heer S. vertoonde echter be halve qua vochtgehalte ook qua deuk- zaamheid een ontroerende gelijkenis met een spons, want hij mankeerde niets, helemaal niets. Integendeel, hij snurkte rustig door en wist zich de volgende morgen het hele geval niet te herinneren. Standdaarbuitcn gaat momenteel aan stuivende heuvelen mank. Men is er de verkeersweg aan het verbeteren, maar voor het zover is, moeten heel wat bergen zand ver zet. Men bijt er echter graag in het stof, want de beruchte gladde keitjes, die vroeger zo menigeen in het stof deden bijten, gaan met deze operatie verdwijnen. Weet U nog, dat wij de Nispense harmonie St. Caecilia eens hebben aangeraden, een ei van 160 gram te leggen? Sinsdien hulde zij zich in een onrustbarende stilte. Geen eierenbarende stilte overigens, want toen wij gisteren een van de blazers tegenkwamen, sterk vermagerd en he vig overspannen, werd het raadsel van de Caeciliaansc zwijgzaamheid tot klaarheid gebracht. Het lukt niet, zuchtte hij bedrukt, mag het er niet een van 100 gram zijn? Nog eens: de winkelsluiting TN de vergadering van de raad der gemeente Hoofdplaat stelden bur- geméester en wethouders voor om te besluiten tot: het aanbrengen van een voetpad langs de westkant van de Mariastraat; het herstraten tengevol ge van watersnoodschade der Mgr. Luijpenstraat met inbegrip van trot toirs; het herstraten der Menne met het aanbrengen van trottoirs aan weerszijden daarvan; het verbeteren van weg en trottoirs in uitbreidings plan Slijkplaat en het aanleggen van riolerVg ten behoeve van de in het uitV idingsplan Slijkplaat geprojec teerde 10 woningen. Deze werkjes werden door opzich ter Kaan toegelicht. De heer Wiele- man vroeg zich af of het geen aan beveling verdiende om het te leggen tegelvoetpad langs de Marisstraat door te trekken in zuidelijke richting tot en mgt de woning van de heer A. Verheije. Burgemeester en wethou ders lichtten toe, dat de bedoelde verlenging op f 500 k f 600 moest wor den begroot en daarom niet in het voorstel werd opgenomen. Met be trekking tot dit laatste werden bur gemeester en wethouders gemachtigd om naar goeddunken te handelen. Overigens werden de plannen z.h.s. door de raad aanvaard. MINISTER HAD BEZWAREN Uitstekend materiaal HE Braakman Fokveedag heeft een buitengewone belangstelling ge trokken. Het aanwezige materiaal was dan ook de moeite waard, terwijl ook de tentoonstelling van landbouw werktuigen de reis ten volle loonde. Een grote indruk maakte de stier Pe ter, eigenaar E. v. Rumste te Bier vliet. De kampioenskoe Molle van J. Kouijzer aroeg eveneens ieders be wondering weg. We laten hier de eerste prijzen vol gen: Rubriek 1, stieren geboren in 1951: la pr. Peter 34811 S. eig. E. v. Rumste, Biervliet, lb pr. Producent eig. id. Rubriek 2, stieren geboren in 1952: 1 Wikje's Eduard, eig. I. Basting, Re- tranchement. Rubriek 5, kalfvaarzen geb, in 1951: la Greta, gebr, L. en J. Basting, Retranchement. Rubriek 6a, vaarzen geb. van 1 Jan. '521 April '52: la Grietje 3, J. Poissonier, Re tranchement, lb Irma, P. Vercoute- ren, id., lc Mariane, J. v. d. Slikke, Biervliet, ld Trijntje, P. de Jonge-de Kraker, Terneuzen. Rubriek 6b, vaar zen geb. April t.m. Dec. 1952: la Roza, Em. Thomaes, Hoofdplaat. Rubriek 7, vaarzen geb. in 1953: lt Reintje 46, gebr. L. en J. Basting, Retranchement, lb Plountje, I. Jacobse, Hoofdplaat. Rubriek 8, vaarzen geb. in 1954: 1 Li- sette, D. Faas, Biervliet. 2 Elsje, W. de Jonge, id. Rubriek 9, 1ste kalfkoei- en: la Juliana, J, Poissonnier, Retran chement. lb Cato,, wed. M. de Regt, Hoek. lc Kitty, P. Boerjan, Biervliet. Rubriek 10 en 11: la Lisette, D. Faas, Biervliet, lb Adèle, K. Tollenaar, Hoek. lc Beatrix, B. de Groote, Bier vliet. ld Astrid, P. Boerjan, id. Ru briek 12 2de kalfkoeien: la Amalia, K. Tollenaar, Hoek. Rubriek 13 3de kalfkoeien: lb Anna, K. Tollenaar, Hoek. Rubriek 14-15 3e en 4e kalf koeien: la Juliana, Poissonnier, Re tranchement, lb Paula, K. Tollenaar, Hoék. Rubriek 16-17, oudere melkge vende koeien: la Molle, J. Kouijzer, Biervliet, lb Johanna, L. de Regt, Re tranchement. lc Doortje, C. Almekin- deren, id. Rubriek 19 keurstamboek- koeien: la Corrie, A. Verhage, Schoon- dijke. lb Annie, A. Verhage, id. lc Jitsche, P. Scheele, Hoek. Rubriek 20, groepen van minstens 5 stuks vee van 1 eigenaar: 1 groep: K. Tollenaar, Hoek. Rubriek 21, gropeen van min stens 3 stuks van 1 eigenaar: la groep P. Jansen, Hoek. lb groep P. Boerjan, Biervliet, lc groep A. Verhage, Sch.' dijke. Rubriek 27, kalfvaarzen van: 1 J. Kouijzer, Biervliet. Rubriek 29, groepen van 3 stuks: la A. Temmer man, Hoofdplaat, lb J. Kouijzer, Bier vliet. Kampioenen: Stier Peter, E. van Rumste, Biervliet: Reserve: Wikje's Eduard, M. Geluk, Nieuwvliet. Kampioenskoe: Molle, J. Kouijzer, Biervliet. Reserve: Corrie, A. Verha ge, Schoondijke. Kampioenvaars: Greta, gebr. L, en J. Basting, Retranchement. Plannen voor 'n nieuw of vernieuwd raadhuis FJE raad der gemeente Hoedekens- kerke kwam bijeen. Mededeling werd gedaan, dat de bouw van een brandweergarage werd gegund aan fa. Gebrs. Chamalaun te Kwadendamme. Met de bouw zal een aanvang worden genfaSkt op 26 Juli a.s. De voorzitter deelde verder mede, dat een aftapkraan voor de landbou wers van wijk C zal worden geplaatst op het einde van het Langeweegtje bij de woning van de fam. de Visser. Besloten werd een gedeelte bouw terrein aan de vereniging „Het Groe ne Kruis" in erfpacht uit te geven voor de bouw van een badhuis. Te vens werd aan deze vereniging voor de bouw een vaste geldlening ver strekt van f 4800. De exploitatie zal volledig in handen zijn van het Groe ne Kruis. De gemeente zal echter ga rant zijn voor eventueel optredende exploitatie-tekorten. De betreffende subsidie-voorwaarden zullen in een volgende vergadering nader worden geformuleerd. Het badhuis zal uïtgè- rust worden met 4 douche-cellen. Tevens werd besloten plannen te la ten opstellen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis of -van grondige restauratie van het bestaande. Hoewel de zon ontbrak en af en toe spatten vielen, werd de „Sprook jesoptocht", die Zaterdagmiddag door Middelburg trok een groot succes. Langs de gehele route stonden de kijkers rijen dik. De buurtverenigingen hadden zich geweiding ingespannen om met iets fijns en kleurigs tevoorschijn te ko men en zijn hier bijzonder in ge slaagd. De goede smaak en de speelse fantasie waren hand in hand gegaan. De jury, bestaande uit mevr. de Casembroot; mevr. Landberg en de heer Heyman, kende de eerste prijs toe aan „Goudmuiltje" (buurtver. 't Zand)de tweede aan de zeer geestig uitgebeelde Rattenvanger (L. en K. Delft): de derde aan de verzorgde Ali Baba (over de Seisbrug); de vier de aan de Bijenkorf (Vlissingse brug) en de vijfde aan de Nachtegaal v.d. keizer (gymnastiekver. ,,Wilhelmina') De kinderjury sprak een vrijwel gelijk oordeel uit, alleen kende zij de eerste prijs toe aan Assepoester, die bij de echte jury niet in aanmerking was gekomen voor een prijs. VOOR MIDDELBURGS STADHUISVERLICHTING De actie van de V.V.V. Middelburg voor de nieuwe starihuisverliching is nu anderhalve maand aan de gang. Vorige week konden wij melden, dat de f 4000 ruim overschreden was en thans kan worden medegedeeld, dat op een gering bedrag na de helft van het benodigde bedrag, 10 mille, bin nen is. In de afgelopen week werd n.l. f 550 ontvangen en dat is zeer zeker geen slecht resultaat in de week. die volgde op de drukke her denkingsdagen. Er is nu precies f 4858.50 ontvangen en er is gegronde hoop. dat dit bedrag in de komende dagen flink zal stijgen. Er kwam ook nu weer een aantal particuliere giften binnen en daarnaast waren er schen kingen van beroepen, alsmede van de vereniging Handelsbelang, die f 200 inzamelde. De Middelburgse advoca ten kwamen met f 105 over de brug, de gezamenlijke slijterijen met f 50 en de Kappersvereniging met f 25. Een aantal schoenhandelaren stelde indi vidueel wat beschikbaar voor het goede doel. KEURING HOEFBESLAG WALCHEREN OP Ter gelegenheid van de keuring van „Hippos" en de centrale premiekeu ring voor paarden, op „Modderoord" te Middelburg gehouden, werd ook een keuring hoefbeslag gehouden. De onderstaande boefsmeden behaalden prijzen 1 J. Kurz, Serooskerke (werk zaam bij fa. Hillebrand, St Laurens). 2 A. Lous (I. J. Schieman, Middel burg). 3 L. Cijvat, Koudekerke. 4 A. Boer, Middelburg (L. Cijvat, Koude kerke). 5 Jac. Beije, Arnemuidèn. 5 M. Hillebrand, St. Laurens, 6 P. Wat- tel (H. L. Meijers, Serooskerke). 7 M. yan Belzen, Ritthem. 8 H. Sturm (H. L. Meijers. Serooskerke), 9 A. Versluis (Joz. Bliek, Middelburg). DAGSCHOOL VOOR NIJVER HEIDSONDERWIJS, Uitreiking diploma's. Zaterdagmiddag zijn op de Gemeen telijke Dagschool voor Nijverheidson derwijs door de wethouder van onder wijs de heer W. Poppe, aan 29 geslaag den van de 4-jarige cursus de diplo ma's uitgereikt. De bijeenkomst werd geopend door de directeur der school, de heer J. Moorman, die de geslaagden, die bijna all enwaren vergezeld van hun ouders, gelukwenste met het behaalde resul taat. Wethouder Poppe gaf de jongens de raad eerst met vacantie te gaan, maar toch ook aan de toekomst te denken. Dit diploma was volgens hem niet het einde maar het begin. De geslaagden zijn: T. Bostelaar, J. L. v. Cadzand, C. Dekker (met lof), ■"TEGEN de door de raad vastgestelde winkelsluitingsverordening wer den door het Ministerie van Econo mische Zaken bezwaren ingebracht. Uit het desbetreffende schrijven bleek, dat het geen bezwaren zou ont moeten om de winkels 's Zondags open te stellen van 8 tot 12 uur. En kel in het tijdvak 1 April tot en met 30 September kon men er vrede mee nemen, dat de winkels tot 19 uur ge opend zullen zijn gedurende de werk dagen. De kapperszaken zullen op al le werkdagen in de toekomst geopend mogen zijn tot 20 uur. Alvorens de verordening te wijzi gen besloot de raad een ernstig be roep op het Ministerie te doen om er aan te willen medewerken, dat melk en ijs, dit laatste in zaken, die niet uitsluitend ijs verkopen, op Zondagen na 12 uur verkocht zullen kunnen worden. Faillissement Het faillissement van A. C Hoog- wijk te Axel is opgeheven wegens gebrek aan actief. DAARLE-NASSAU en Baarle-Her- tog verenigd tot één Beneluxge- meente: liet idee is werkelijk de moei te van het overwegen waard.Uw bij zondere medewerker, die dit idee lan ceerde, moet inderdaad een voorbeel dige instelling hebben tegenover de samenwerking tussen Nederland en België. Zonder hem de eer van het initiatief te willen ontnemen, zou ik echter nog verder willen gaan. Niet alleen omwille van Baarle's belang, maar eerst en vooral om Sooy v. d. Eynde te geven wat hem toekomt. Want laten we eerlijk zijn: wie zou in feite de inspirator genoemd mogen worden van een staatkundige verande ring, die zich in dit stukje grensge bied gaat voltrekken? Wie zou met recht en reden „victorie" mogen roe pen cn zich de eer mogen toeëigenen van dit resultaat? Sooy en niemand anders. Daaromlaten we niet volstaan met het creëren van een Beneluxge- meente. De Beneluxregeringen hebben eigenlijk niet het recht, de Baarle's de ze oplossing aan de hand te doen. Het is daar al jaren lang een demonstratie van hoe het met de Benelux niet moet. Volgens mij moet de bevolking van de grensplaatsen zelfbeschik kingsrecht krijgen. Zij moet haar keu ze zelf kunnen bepalen. En als ik het goed begrepen heb, willen de mensen van belde gemeenten niets anders dan zo spoedig mogelijk hun eigen boon tjes doppen. Zij zouden zich ongetwij feld uitsproken voor eon vrijstaat, met eigon gouvernementele instellingen, zonder verantwoordingspicht tegen over Nederland of België. Laten we dus zeggen, dat de bevol king dit wil. Wie zou er dan meer ge schikt zijn voor de functie van presi dent dan Sooy? Die Zou er waarachtig geen gras over laten groeien. Die zou het welzijn van staat cn volk niet op hangen aan enkele verouderde wels- beschikkingcn. Hij zou optreden met kracht en kunde links en rechts veror deningen gevend en de uitvoerende macht dirigerend met'vaste hand en koene blik. Mensen, die totnutoe de plaag der grensperikelen aan den lijve moesten ondervinden, zouden op die manier ook schadevergoeding kunnen krijgen voor gederfde levensvreugde. Zij zou den vooraanstaande ambten kunnen bekleden in Sooy's kabinet en diplo matieke corps. Men moet niet veronderstellen, dat wij aan een democratie denken. Wat hebben we aan een democratie? De Baarle's hebben van die verouderde staatsvorm de wrange vruchten ge plukt. Een sterke man moet er aan de leiding staan, die zich niet in allerlei bochten hoef te wringen om van zo iets als een parlement de hondenbe lasting of de electriciteitstarieven ver hoogd te krijgen. Maatregelen, optre den! Dat heelt de lang gekwelde be volking nodig. En denkt U eens aan de speelclubs. En trekt U eens een parallel met Mon te Carlo. Daar heeft een ondernemen de Griek de hele zaak van de staat aangekocht, om wat leven in de brou werij te brengen. Sooy zou zich niet afvragen, of die speelclubs nu eigen lijk wel gewenst zijn of niet. Hij zou de eigenaars niet in het onzekere la ten over de vraag, of de politie weer een inval beraamt of niet. „Faites vos jeux", zoü hij zeggen en de onge kroonde of onttroonde vorsten van Europa en Azië zouden naar Baarle- Vrijstaat stromen met een verachtelij ke blik op dat speelbankje aan de Góte d'Azur. En Sooy zou daar maar tronen in zijn marmeren paleis, een glimlach van voldoening op het moe gestreden gelaat en een scherpe vouw in de vers-geperste pantalon. Baarle-Vrijstaat.Proeft U die naam eens op de tong. Is het een naam of is het er geen? En zegt een naam niet alles? Natuurlijk zouden er in de diploma tieke wijk van Baarle-Vrijstaat gevol machtigden moeten huizen van Neder land en van België. Tenminste, ge volmachtigden.Natuurlijk moeten zij niet meer te vertellen hebben dan U of ik, maar een beetje cachet mag de zaak wel hebben. Bovendien moe ten de goede betrekkingen tussen de Benelux cn Vrijstaat-Baarle gehand haafd blijven. Het zou vervelend zijn, als we na een jaar of wat ineens het hoofd moesten bieden aan Sooy's op' rukkend leger, bomen vellend en ste den en dorpen bevrijdend van verou derde wetten cn instellingen. Zover mag het natuurlijk niet ko men, maar verder zouden we Sooy zo veel mogelijk dc vrije hand willen ge ven. Tot welzijn van Baarle-Vrijstaat, zijn speelclubs en zijn oude en nieuwe woningen. W. de Feijter, M. Goedegebuure (met lof), J, M. Koole, J. C. Luwema, J. A. Martens, J. H. W. v. Meerendonk, M. Milot, M. A. Moens, F. de Nooijer, M. L. Pauli, M. Plasse, H. P. C. Pundke, M. J. v. Riet, A. H. v. Rosevelt, J. So len, P. A. Smit, P. A. Sommeijer, C. Sponselee, W. Stroo, J. W. Tissink. L. Vader, D. W. Verplanke, J. G. Vervest W. de Voogd, C. J. Wielemaker, C. v. d. Woestijne. Geslaagd. De heer A. C. Poppe, slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het candidaats-examen scheikundig ingenieur. AANRIJDING. Op het kruispunt bij de brug van Goed Wonen is Zaterdagmorgen een trijding gebeurd tussen een jeep van de Kon. Marine en een bromfiets. De bestuurder van de bromfiets, de heer V. uit Vlissingen, werd hierbij zodanig gewond, dat hij naar het St. Josephziekenhuis is overgebracht. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. BESTUUR K.A.B. Op de dezer dagen gehouden be stuursvergadering van de K.A.B. werd een nieuw bestuur samengesteld. Vice- voorzitter werd de heer S. J. Adriaan- se, secretaris de heer A. J. Dorsman, penningmeester de heer J. W. Michiel- sen. Tot 2e secretaris resp. 2e penning meester werden benoemd de heren B. Biesbroeck cn B. H. Boschma. Laatst genoemde is tevens afgevaardigde naar het plaatselijk bestuur van de K.A.J. In het bestuur hebben verder nog zitting de heren F. L. Delnad, A. Miltenburg en P. J. Kaufmann. Kapelle Aanrijding. Op de hoek Gans- hoekweg-Hoofdstraat te Biezelinge vond Zaterdagavond een aanrijding plaats tussen de bromfietsrijder C. v. D. uit Hansweer en Mevr. S. uit Ka pelle, die eveneens op een bromfiets reed. v. D. kwam hierbij met de schrik vrij, doch mevrouw S. had een hoofdwond en een hersenschudding. De bromfietsen hadden slechts lichte schade. Excursie. De leden van de afd. Kapelle-Biezelinge en omgeving der N.F.O. hebben een zeer geslaagde ex cursie gemaakt naar een proefveld van frambozenrassen te Biezelinge. Door de hoofdassistent van het rijks- tuinbouwconsulentschap, de heer A. van Oosten te Biezelinge, werd een toelichting gegeven op de verschillen de nieuwe rassen, die hier worden ge probeerd. Kloetinge Temperatuur nog te laag TTOEWEL de watertemperatuur laag blijft, zijn de oesterkwekers be gonnen met het leggen van pannen en het zaaien van schelpen, voor het op vangen van oesterbroed. Het aantal in het Schelde-water aanwezige larven is thans ongeveer 1000 per 100 liter. De ontwikkeling van deze larven is echter traag, aangezien voor een voor spoedige ontwikkeling een minimum temperatuur van 19 graden Is vereist, hetgeen nog niet is bereikt. OMWENTELING BIJ „POSTZAKEN" In verband met een gewijzigde lan delijke regeling worden de uit te be talen postwissels, cheques, ongevals uitkeringen enz. bestemd voor de be woners van Kloetinge met inbegrip van de Patijnweg nrs. 76 t.m. 100, Buijs-Ballotstraat en 's-Gravenpolder- seweg behoudens enige uitzonderingen niet meer door de besteller aan huis uitbetaald. Deze stukken worden uitbetaald op het poststation te Kloetinge. Degenen, die uitbetaling van cheques op het kantoor Goes wensen, dienen hun correspondenten er op te wijzen, dat zij als kantoor van uitbetaling „Goes" vermelden. Alleen voor de bewoners aan de 's-Gravenpolderseweg ten zuiden van de Molenweg, Abbekinderen, Molen weg ten Zuiden van de Spoorlijn en de Kapelstraat ten oosten van de vroege re tramlijn worden de postzaken nog aan huis behandeld. (Ad verten tl ei Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Sas van Gent HARMONIE MUSICEERDE IN BELGIë Onze plaatselijke Harmonie „De Verenigde Vrienden" verzorgde op een dag twee concerten in Belgische steden n.l. te Gent en te St. Niklaas. Te Gent werd op de Kouter gecon certeerd, en te Sint Niklaas was het concert tevens de inleiding tot de kermisweek. Het gure weer was er echter oor zaak vair, 'dat de publieke belang stelling geringer was,-dan werd ver wacht. Nietteminwaren de aanwe zige toehoorders enthousiast over het door de Harmonie gebrachte. Ook in andere Belgische plaatsen blijkt men de kwaliteiten van ons muziekcorps te waarderen, getuige het feit, dat Zondag, 4 Juli, een concert moest worden verzorgd te Aalst, terwijl op 11 Juli a.s. Antwerpen aan de beurt is, waar in de Dierentuin zal wor den gemusiceerd. GEMEENTE-ONTVANGER IN HET ZILVER De heer G. A, van den Hemel, ge meente-ontvanger van Sas van Gent, Koewacht en Overslag, vierde zijn zilveren jubileum als gemeente-amb tenaar. Nadat de heer van den Hemel in de loop van de dag van heinde en verre, doch niet in het minst van de eigen gemeentenaren, gelukwensen in ont vangst had mogen nemen we noe men slechts telegrammen van de bur gemeesters van Philippine, Westdorpe en Koewacht-Overslag volgde een huldiging ten gemeentehuize. Burge meester R- A. J. den Boer schetste de heer van den Hemel als een onver moeid cn accuraat werker, en wees erop, dat hij, mede door zijn deskun digheid op het gebied van de gemeen telijke financiële administratie, als een der beste ontvangers in Zeeland bekend staat. Als stoffelijk huldeblijk der gemeente bood hij de feesteling een prachtig polshorloge aan, waarbij hij de wens uitsprak, dat dit uurwerk hem precies zou aangeven op welke tijdstippen hij in de verschillende ge meenten zijn zittingen had te houden. Namens het stadhuispersoneel sprak de heer B. J. Lammens, gemeente-se cretaris, die de heer van den Hemel dank zegde voor de prettige samen werking, die er steeds tussen ontvan ger cn secretarie-personeel is geweest. Ook de bevolking van het stadhuis heeft niet willen achterblijven, aldus spreker, en heeft gemeend U deze mooie leeslamp te moeten schenken. Nadat nog het woord was gevoerd door het oudste raadslid in jaren, de heer P. de Ridder, en alle aanwezigen de jubilaris en zijn familie persoonlijk hadden gefeliciteerd, werd nog enige tijd in gezellig samenzijn doorge bracht. AUTORIT OUDEN VAN DAGEN Dank zij de offervaardigheid der burgerij zal ook dit jaar weer de tra ditionele jaarlijkse reis onzer oudjes verzekerd zijn. De ééndaagse trip zal ditmaal naar Rotterdam gaan. 40-JARlG JUBILEUM De heer Fl. IJsebaert vierde onder talrijke bewijzen van belangstelling het feit van zijn 40-jarig dienstver band bij de lijn Mechelen—Terneu zen. nu Nederl. Spoorwegen. De ju bilaris werd danig in de bloemetjes gezet en moch' zich in een grote be langstelling verheugen. HET GROENE KRUIS Het in aanbouw zijnde consultatie bureau van het Groene Kruis alhier, is dezer dagen onder de kap geko men. Wanneer een en ander volgens plan blijft verlopen, zal het gebouw waarschijnlijk in September in ge bruik worden genomen. Hierdooi zal Axel in korte tijd twee moderne bu reaux rijk zijn. WEGVERBETEIilNG De slechte bestrating van de zeer drukke Nooid Zuid-verbinding - de Kerkdreef is thans veel verbeterd. De „kinderhoofdjes" zijn door klin kers Vervangen en de vele wegge- SUPPQRTER bruikers die geregeld die straat moes ten passeren, zullen ln tweeërlei op zicht van de verbetering profiteren. In de eerste plaats is een der nauw ste» gedeelten van de Kerkdreef on langs verbreed en wanneer nu de klinkerbestrating geheel zal zijn vol tooid zal Axel weer een verbeterde hoofdverkeersweg meer bezitten. PATER W. LOOP KOMT SPREKEN Woensdagavond vervult pater W. Loop, .Montfortaan, de bekende radio spreker, op uitnodiging van het Vrou wengilde, een spreekbeurt in Hulst. Om 8 uur zal hij in het bioscoopge bouw een causerie houden, getiteld „Naastenliefde". Men rekent bij deze bijzondere gelegenheid uiteraard niet alleen op de leden van het Vrouwen gilde, doch op honderden andere be langstellenden. Stoppeldijk Geslaagd. Te 's-Gravenhage slaag de voor het examen gemeente-admini stratie I, akte van bekwaamheid, de heer A. J. Warrens, adjunct-commie! ter secretarie te Vogelwaarde. Koewacht Ouden van dagen op stap. Don derdag a.s. gaan de ouden van dagen weer hun jaarlijks uitstapje maken. De deelname is evenals voorgaande jaren weer zeer groot. Er zal een be zoek worden gebracht aan de Efteling in de buurt van Kaatsheuvel, en te vens zullen de bejaarden getuige zijn van de doortocht van de Tour de France. Voor de ontvangst 's avonds in het patronaat, waar nog een tractatie zal plaats hebben, wordt door de „R.K. muziekvereniging Heikant" een sere nade gebracht. 4ardenburg Gemeentelijk zwembad. Ondanks het minder gunstige zomerweer werd het gemeentelijk zwembad te Aarden burg toch nog behoorlijk bezocht. Over Juni werden in totaal 2386 baden genomen. De meisjes staan hierbij ver bovenaan met 1232 baden, daarna vol gen de jongens met 849 baden, de da mes met 166 baden en tenslotte de he ren met 139 baden. heele Auto geslipt. Op de rijksweg tus sen Oostburg en Aardenburg is ter hoogte van de Liter een auto, be stuur door de R„ tengevolge van het gladde wegdek uit de bocht en tegen een boom gevlogen. De schade was aanzienlijk en de R. moest per am bulancewagen naar het ziekenhuis te Oostburg worden overgebracht. HEDEN ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Salomé. Grand: De drie piraten. Bioscoopgebouw 8 uur: Woes- GOES - HULST Ulnratten, MIDDELBURG Electro La Paloma. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Haven der hartstocht. TERNEÜZEN Luxor: Roman Holiday. VLISSINGEN Alhambra: Monsieur Taxi. Luxor: Opgejaagd. Ariënsgebouw 8 uur Vergadering Vriendenkring. MOKdEIS AXEL De schatten van Dakaru, Het Centrum om 8 uur. GOES Grand: De drie piraten. MIDDELBRUG Electro: La Paloma. OOSTBURG Ledel 8 uur: De onder gang van de Titanic. ^AS VAN GENT Olympia 8 uur: Haven der hartstocht. 'LRNEUZEN Luxor: Roman Holiday. VLISSINGEN Alhambra; Monsieur Taxi.. Luxor: Opgejaagd. Ariënsgebouw Bestuursvergadering St. Eloy.'

de Stem | 1954 | | pagina 2