r Nog steeds GROTE PROBLEMEN De kluts kwijt 'nH/OXV?../a {jpaap: De iaak der gewesten Prinselijke woorden van grote betekenis en vrouw in de eenzaamheid ATOOMKRACHT EN VLIEGTUIG Zonsverduistering over Europa AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Europese hoofdstad Waar is liet goede materiaal DE PRACTISCHE toepassing van atoomenergie voor het vervoer is een onderwerp van studie voor de gehele wereld. In het Westen werden verschillende afspraken gemaakt, opdat men niet „naast elkaar" zou werken bij dit moeilijke en uitermate kostbare onderzoek. Daarom hebben de Engelsen zich vooral toegelegd op het ontwerpen van een atoommotor voor de scheepvaart, terwijl de Amerikanen vrijwel al hun energie concentreerden op de bouw van een vliegtuigmotor. BESCHERMING Advertentie FOTOGRAFEER met -4t' crème tablet I WELDE BLAD W UENSDAG 30 JUINI 1954 MERKWAARDIGE woorden nam de Prins der Nederlanden in de ïond, toen hij aan Dr. P. C. de rouwer de zilveien anjer van het rins Bernhardfonds uitreikte, [erkwaardige woorden, omdat aarin zulk een goed besef door- enk van hetgeen de bewustwor- ing der eigen gewestelijke cultuur het Nederlandse geheel betekent. Nadat de oude Republiek was 11 onder gegaan aan provinciaal articularisme, hebben de bouwers n het Koninkrijk uit reactie daar- de centralistische gedachte over- annen en het begrip „provincie" een hoek gedrukt. Den Haag re lde, Den Haag besliste. De gewes- in mochten zich bezig houden met tvoeringsmaatregelen en als ze ig wat aan folklore w»den doen, nd men dat ook heel aardig. In verschillende gewesten echter een proces van bewustwording .gezet. Die bewustwording kreeg ik wel eens aspecten van roman- the overspanning, vooral onder jeugd, en wat nu in Friesland ande is, valt daarvan nog niet vrij pleittn. Men moet dit niet al te aar nemen. Leven in de brouwe- is altijd beter dan gezapige rust. over een langere periode komt altijd wel weer evenwicht en be- mkenheid. ÈRABANT heeft bij dit proces van bewustwording het grote voor- 'echt gehad een wijs man als lei- fer te bezitten, een klassiek ge- Irmd priester en daardoor met een klder inzicht in de bronnen der jfchte cultuur, vertrouwensman van ng en oud tientallen jaren lang. Jok nu hij de leeftijd der zeer ster- en heeft bereikt, zijn zijn gedach- nog jeugdig en fris, inspireren ook het nieuw aantredend ge acht. Het lichaam wil niet hard Jeer mee, maar de geest is onge broken. Van een opoffering moest Prins dan ook spreken, toen hij de Brouwer toesprak in Am- erdam bij het uitreiken der on- rscheiding. Deze opoffering, zo ging hij voort, als het ware een symbool van de fare gang van uw volk tot zijn rwonnen mondigheid. Herwonnen mdigheid na zware gang, dit is, loof ik, de goede karakterisering n het lotsverloop van het Bra- ntse volk. Want dit is het bijzon- re van Brabant: ondanks een uwenlange beknotting van moge- cheden, van ernstige belemme- ïgen voor de beleving van de en aard, is Brabant nu ten 11e een deel van ons Nederlandse ilk. „Gij zelf hebt er in uw artikel in tweede deel van „Het nieuwe abant" op gewezen, dat zij, die 1830 bij de afscheiding van Bel een meedoen van Brabant ver- ichtten, een verkeerd inzicht in it Brabants gemoed hadden. En toch was Brabant, zoals u zelf bt geschreven, uit de Franse tijd komen: „verarmd, moedwillig uit- mergeld en in cultuur diep weg zakt." Al bracht de negentiende eeuw ït de nieuwe staatsvorm ook de rmele afschaffing van Brabant als er.eraliteitsland, lang en moeilijk is de weg naar volledige en van nser harte erkende gelijkberech- ing. Deze weg was lang en moeilijk idat èn tegen persoonlijke weer- tnd èn buiten Brabant gevochten oest worden, terwijl het Brabant volk weer in zichzelf moest gaan loven. Het is op dit laatste terrein, dat uw gehele persoon, uw gehele ren hebt ingezet, zoals de bijbel :rt: een natuurlijk lichaam wordt gevormd, een geestelijk lichaam )rdt er gewekt. In dit wekken van Brabants gees- iijk lichaam zocht en vond gij loral uw taak. „Nog meer dan uw arbeid in de eds genoemde organisaties was t vooral uw overal en altijd wer- :nde geestelijke invloed, die Bra- int mede bracht waar het nu >aat: een vrij en fier deel van ons ederlandse volk. Een vrij en fier met eigen karakter; niet be- n in eigen kring en isolement, ar de formulering is weer van bewust van de „kracht van t evangelie voor het verheffen van de vrije persoonlijkheid samen met het uitzetten van de grenzen der gemeenschap." JJTEN vrij en fier deel van het Ne derlandse volkZie, dat moge ook gezegd worden van an dere landsdelen, die almeer de eigen roeping binnen het Nederlandse volksgeheel ontdekken niet tot ge vaar, maar juist tot verrijking van dit geheel. Voor de Zuidelijke gewesten ligt er nog een zeer bizondere taak, waarop de Prins ook duidde: „Bra bant is al veel verder dan „in groeien" in het nationale Neder landse bestel. Het is bezig een van de meest reële bruggen te worden voor het nieuwe levensverband met ons Zuidelijk buurvolk". Dat van hoogste zijde deze activi teit zo zeer wordt geprezen, is een erkenning, welke menige „Holland se" bedenking tegen het groeiend contact over de grenzen heen kan wegvagen. Bruggenbouw is in de wordende Benelux, in het wordende Europa van de grootste betekenis. En daarin staan de Zuidelijke ge westen uit de aard van hun ligging vooraan. Daardoor stijgt ook hun waarde in het Nederlandse volks geheel. Van generaliteitsland tot voortrekker, het was een lange weg. Maar die weg is afgelegd, me de dank zij pioniers als „den doc tor". door B. M. BOWER Misschien gelooft zij werkelijk, dat alleen maar hoofdpijn heeft, als uit de stad komt ik weet het et. Je kunt nooit zeggen wat voor ïeën een vrouw in haar hoofd heeft zover ik weet tenminste. Ik wil niet weren dat ik veel verstand van EUwen heb gelukkig niet, he-he! Hr ik denk", voegde hij er sluw toe, „dat ik evenveel van vrouwen weet als jij, hè Kenneth? Jij schijnt k niet erg bij het vrouwvolk in ae Wak te vallen —he-he!" ■•Waar heeft Man die brandstro- n gemaakt?" vroeg Kent, zonder ht te slaan op de uitnodiging tot irsoonlijke bekentenissen. Poli carp, gromde van teleurstelling. 3P de Westelijke rand van de cou- e En direct achter die strook staat *>15. droog gras, waardoor het vuur rh een weg zou vreten in deze rich- En hij veronderstelt met die 'Mk een brand legen te houden. ,et breder dan zes voet! Ik heb het ras nog nooit zo dik en hoog gezien SOCIALISTISCHE volksvertegen woordigers uit Luik hebben zich tot de Belgische minister-pre sident gewend om weer eens de candidatuur van Luik te onder steunen als hoofdstad van de Euro pese Kolen- en Staal-Gemeenschap. Tegelijkertijd publiceerden Luikse aanhangers van de drie grote po litieke partijen een open brief met hetzelfde doel, waarin tevens stel ling wordt genomen tegen de pre tenties van het Brusselse Syndicat d'Initiative, dat Brussel als candi- daat voor de zetel der K.S.G. naar voren bracht. Maar even prompt heeft zich Luxemburg laten horen, dat deze zetel voorlopig herbergt. De „Lu xemburger Wort" keert zich tegen de overdrijvingen van sommige woordvoerders uit het Brusselse syndicaat, die de Belgische hoofd stad tot Europese hoofdstad willen maken, en het blad breekt een lans voor de handhaving van de zetel der K.S.G. in de hoofdstad van het groothertogdox... Zo is er dus ge harrewar ontstaan tussen Luik, Brussel en Luxemburg over de ze tel van de Europese administratie. Nu is het vraagstuk over de ves tiging van dit Europese bestuurs centrum, sinds wij in Mei hierover schreven, toch wel lichtelijk van uitzicht veranderd. Wanneer er geen Europese Defensie-Gemeenschap zou komen, is daarvoor ook geen Europese zetel nodig, en dan dringt zich evenmin de vorming van een Europese Politieke Gemeenschap en de aanwijzing van een zetel daar voor op. De Franse afvalligheid van het eigen E.D.G.-plan vermindert de kansen van een verdere supra nationale integratie naar het voor beeld van de K.S.G. En zolang dit perspectief zo zwak blijft, bestaat er ook geen aanleiding om al vast nieuwe stedencomplexen daarvoor te gaan bouwen. De ook nog be staande candidatuur van Saar- bruecken heeft slechts de steun van West-Duitsland in geval van be krachtiging van de E.D.G. door Frankrijk. Zodat de voorlopige ze tel van de K.S.G. te Luxemburg een goede kans maakt in een be stendige zetel over te gaan. Wat de mededinging van Luik en Brussel betreft, hebben we dus vooralsnog te maken met een va riant van het klassieke beeld der twee honden, die vechten om een begerenswaardig been. Het verschil is alleen, dat Luxemburg er niet meer mee hoeft weg te lopen; het heeft het reeds thuis liggen en geniet er al van. Bent U in het oerwoud van merken de kluts kwijt? Neem dan Roxy, de karaktervolle sigaret die rotsvast van kwaliteit is. M.ild en fleurig, boeiend en geurig. U blijft er bij en U raakt de kluts niet weer kwijt! (Van onze luchtvaartmedewerker) Er is nu inmiddels geruime tijd verstreken en het schip met atoommotor is er. De motor werd geconstrueerd en een onderzeeëer werd vervaar digd, die met deze motor uitgerust is. De grotere wrijving die hierbij zal ontstaan, zal ook een grote handicap betekenen, want de materialen die wij momenteel kunnen gebruiken, zullen hieraan geen weerstand kunnen bV- den. Inderdaad gaat de technische ont wikkeling met zeer grote sprongen vooruit, maar de optimisten, die me nen dat wij binnen korte tijd met buitengewoon snelle atoomvliegtuig.cn door de lucht zullen klieven, zullen toch nog een poosje geduld moeten hebben, want, zoals de zaken momen teel staan, zijn wij zeker nog niet zover. De Amerikaanse commissie voor atoomonderzoek heeft indertijd haar traditionele zwijgzaamheid verbroken met een verklaring over de vliegtuig motor Het eerste stadium van tech nische voorbereiding zou reeds vol tooid zijn. Uiteraard is alles zo „top secret" dat er zeer weinig over los gelaten wordt. Er werd verteld, dat de wereld er geen idee van had, hoevei men gevorderd was met dit moeilijke procédé, waaraan de allerknapste in genieurs werkzaam zijn. Inderdaad laat het zich aanzien, dat een en an der geen bluf is. Trouwens in de la boratoria en tekenkamers is lang ge noeg gewerkt, opdat er wat construc tiefs voor de dag kan komen. De grote moeilijkheid was nog steeds de afscherming van de motor in een vliegtuig, Bij de bouw van een schip is dit niet zo erg moeilijk, Het materiaal om de gevaarlijke uitstra ling Legen te houden, zo dat de be manning veilig zit, blijkt in de jirac- tijk nogal erg zwaar te zijn, Bij de scheepvaart kwam de zwaarte van het materiaal er niet op aan en heeft men beschermende wanden kunnen bou wen. maar bij een vliegtuig ligt de zaak iets anders, Deskundigen menen, dat men zover is gevorderd, dat licht materiaal is gevonden, dat voldoende bescherming biedt en dat geschikt is voor monte ring in een vliegtuig, Inmiddels hoort men weinig of niets meer over dit project en het ver moeden is gewettigd, dat er zich nieuwe moeilijkheden hebben voorge daan. die een uitvoering van dit plan voor de naaste toekomst onmogelijn maken. Wij komen hierdoor tot de conclusie dat het nog wet enige tiid zal duren alvorens men zover is. dat atoom kracht kan worden gebruikt om een vliegtuig voort te stuwen. De moei- liikheden schijnen groter te zijn. dan men had bevroed. DE SNELHEID U)IT HOUDT tevens in, dat de snel heden die men heden ten dage mot een vliegtuig kan bereiken, voor lopig niet noemenswaard groter zul len worden. O ja, zij zullen nog wel stijgen, maar niet die hoogte berei ken, die men verwacht van vliegtuigen aangedreven door atoomkracht. Vanmiddag, om 7 minuten voor half één begint de schaduw van de maan haar weg over een gedeelte van Europa dat wij hierbij in kaart hebben gebracht. Te beginnen bij IJsland, glijdt deze baan van duisternis, met een breedte van ongeveer 140 km. over de aarde. In Zuid-Zweden verrichten Nederlandse waarnemers metingen. Verder zijn over geheel Europa een aantal waarnemingsposten opgesteld. Zoals in de meteorologie gebruikelijk, kent men de politieke afscheidingen van Europa niet. Het laatste punt waar de maanschaduw de aarde raakt, ligt in het Noorden van India. In de schematische voorstelling laten wij zien hoe de om de aarde cirkelende maan zich op deze dag juist tussen de zon en de aarde inplaatst, waardoor dit hemellichaam voor een deel het zonlicht blokkeert. (Adverten* e P)E HEER W. Boosman uit Kansas-City raakte zijn hond kwijt. Hij was zodanig aan het beest gehecht, dat hij er een paar centen aan be steedde en een advertentie in een plaatselijke krant liet zet ten. De zetters maakten een fout en stelden in plaats van 15 dollar beloning het ronde bedrag van 1500 in uitzicht aan degene, die de hond te rugbracht. Uit de verste om geving begonnen honderden vinders toe te stromen, die een hond bij zich hadden. En vroe gen hoe het zat met de belo ning. De bedoelde viervoeter was er niet bij. Die ktuam op zijn eentje aanzetten, toen de grootste drukte zo wat voor bij was. Betvijs TWEE mammoettanden, die 16 Ju- (ni door een boer zijn ontdekt, hebben het bewijs geleverd dat Ja pan ongeveer 50.000 jaar geleden met het Aziatische vasteland was verbonden, zo hebben de geleerden die de Palaeontologische ontdekking hebben onderzocht, verklaard. De tanden behoorden inderdaad aan een soort van mammoeten, die eveneens in Siberië leefden. Reclame FNE wereldkampioenschappen voet ballen hebben een Belgische fa briek verleid maar eens een adver tentie te plaatsen. De annonce kwam zeer goed terecht. Want de „Roodt- hoofdt's zenuwstillende pillen" werd boven een kop gezet, die luidde: Sen satie tijdens de kwart-finales. De vraag is of de naam van de pillen een garantie is voor het kalmeren van verhitte gemoederen. Want wat er ook verdwijnt, het Roodthooft ze ker niet. Vangst JJJen Sovjetrussische treiler heeft in de Japanse Zee ansjovis gevangen. Ansjovis is nimmer tevoren in deze zee waargenomen. Aldus meldt Radio Moskou. Kenners vra gen zich af of de Russen zich niet hebben verkeken en abuis hebben met makrelen. Manoeuvre TN COLUMBIA zijn vier Cadetten van de krijgschool van Bogota en een vaandrig gestorven aan een zon nesteek, opgelopen bij manoeuvres. 22 andere cadetten moesten met verschijnselen van zonnesteek in een ziekenhuis worden opgenomen. Het ging er warm naar toe, ver klaarde de legerleiding achteraf. Record FAE 44-JARIGE Marie Ashton, een huisvrouw die 100 kg. weegt, heeft in Port Talbot (Wales) 134 uur achter elkaar piano gespeeld, een record voor vrouwen. Na haar prestatie, waarnaar in de loop van de week 20.000 personen tegen beta ling van een schilling zijn komen kij ken, is zij naar een ziekenhuis over gebracht om weer op krachten te komen. Agenten TS ER nog iemand die politie-agent wil worden in Stockholm? Daar heeft men dringend 539 nieuwe agenten nodig en men weet niet, hoe men er aan moet komen. Een oproep in de kranten leverde de schrale oogst van 72 sollicitanten op. Toen deze geëxamineerd werden, vielen er 72 terstond uit omdat ze niet eens de naam Stockholm zonder fouten kon den schrijven. Het gebrek aan ge schikte candidaten wordt geweten aan de slechte salariëring. Allen, die over hersens beschikken, zoeken werk in de industrie. Wedervraag JZEN aardbeienplukkende, aan zienlijk transpirerende, het da gelijks brood met zwoegen ver dienende, niettemin menselijke boer te Pr., zo luidt het verhaal, zag op een gegeven moment een heer. Een aan lager wal geraakt zwerver, die onder een heg in zijn nabijheid lag te dutten. „Je kunt vijf gulden verdienen door me met plukken te helpen", zei hij groot moedig om de zwerver even in de financiën te helpen. „Vreemd", sprak de man. „Ik wilde juist U vragen of U geen vijf gulden wil de verdienen. Gewoon door de vliegen van mijn gezicht tê hou den." DONDERDAG 1 JULI 1954 HILVERSUM I, 402 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconc. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gevar. muz. 11.45 Gram. 12.00 Hammondorgelspel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit 't Bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 14.00 Caba ret. 14.30 Viool en piano. 15.00 V. d. zie ken. 15.45 Gram. 16.00 Cultureel progr. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz. Rijksdelen Overzee: „Een zakenman uit Morauke vertelt over Zuid Nieuw Gui nea'' door C. C. Verhey van Wijk. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.25 V. d. jeugd. 18.40 Dansmuz. 19.05 Gesproken brief uit Lon den. 19.10 Tenniskamp. Wimbledon. 19.20 Klankb. v. h. leven aan boord varv 'n mailschip. 20.00 Nws. 20.05 Meded. en gram. 20.15 Holland Festival: Concertge- bouwork. en soliste. I. d. pauze: ..De viooltjes", hoorspel. 22.25 Gram. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Lichte muz. 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Pia norecital. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 V. h. platteland). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 V. (Advertentie) Proef ons heerlijke CHOCOLA Pt »OM*OtW hier in het land. Jij Kenneth?" „Heeft hij die extra strook nog in orde gemaakt?" Kent bepaalde zich tot het onderwerp van werkelijk be lang. „Neen of hij moet het gisteren gedaan hebben. Hij moest noodzakeijk naar de stad, en vergat natuurlijk weer naar huis te gaan he-he! Hij was daar gisteren om drie uur en ik zeg tegen hem „Nu, tot ziens; ik moet opschieten." Kent nam de teugels op en reed weg, Polycarp achterlatend midden in zijn poging om het stuk pruimtabak nog maals uit zijn zak op te diepen, op zijn omslachtige manier, teneinde zijn geest voor te bereiden op nog een praatje van een half uur. Kent was niet van plan naar Cold Spring te rijden. Na Maniéy's trouwen was hij daar niet geweest, hoewel nij daarvoor een trouwe bezoeker was ge weest. en. tenzij de noodzakelijkheid hem ertoe dwong, zou het lang duren voordat hij zich weer zou blootstellen aan de grillen van Mrs. Fleetwood. Maai toch voelde hij zich geestelijk niet gerust en voelde enige toorn je gens Polypark Jenks, aangezien deze de oorzaak was van die onrust. Wat had hij ermee te maken, af Manley weer was gaan drinken? Hij stelde zichzelf die vraag meer dan eens. en het antwoord luidde altijd, dat hij er natuurlijk niets mee te maken haa. Maar toch wenste hij dat hij niet zo bereid was geweest om Maniey's fou ten te verbergen en het meisje te be driegen. Hij had haa.r een eerlijke kans moeten geven Ben sintel, als ©en grote zwarte sneeuwvlok, trof hem plotseling in het gelaat. Hij keek verschrikt op en trachtte met zijn blikken de nevel de doorboren, die hem omgaf. Het scheen hem nu toe dat de rook dikker de lucht van brandend gras sterker en de hete wind nog heter geworden was. Hij wendde zich om, naar het Westen, meende daar een zwarte vlek te zien. die daar de vorige dag nog niet geweest was en spoorde zijn paard aan. Wanneer er brand was, zou iedere seconde meetellen: en ter wijl hij over de prairie rende, gespte hij de zadelriem los. waarmee een natte zak aan het zadel bevestigd was teneinde geen tijd te verliezen. De sintels werden dikker, totdat de lucht ermee gevuld was, als een sneeuwstorm van Oost-Indische inkt. Een klein eindje verder hoorde hij een flauw knetteren; reed over een heuvelkam heen en zag niet ver voor zich een dansende gele lijn. Zijn paard ademde zwaar door de snelle gang doch Kent spqprde het tot gro tere spoed aan en rende langs ae vuurlijn. Zij naderden het eindje van de knetterende, rode lijn, en toen Kent achter de vlammen op de zwart gebrande grond kwam, zag hij ver scheidene mannen verwoed in de vlammen slaan. Hij was nauwelijks aan het werk of Polycarp kwam aandraven en nam naast hem plaats, doch voor de rest schonk Kent geen aandacht aan de anderen hoewel hij dt stem van Frea de Garmo herkende, toen ceze ie;s riep. De rook, die in dikke walmen langzaam omhoog kroop, of plotseling als een veer over het land wegsprong, wanneer de wind even opstak, ver blindde hem terwijl hij streed. Andere mannen namen deel aan de strijd en na enige tijd hoorde hij een wagen naderen beladen met vaten wateir. Hij liep er vlug heen om zijn zak nat te maken en zag dat het Blumenthall zelf was, die voorman van de Double Diamond, die de wagen naar de brand gereden had. „Gelukkig dat er niet zoveel winct is als gisteren", riep Blumenthau uit, toen Kent op het remblok stapte om een vat te grijpen. Kent knikte en liep vlug terug naai het vuur, de druipende zak achter zich aanslepend. Toen hij Polycarp passeerde hoorde hij hem tegen een ander iets zeggen over Man Fleet wood's brandstrook, doch hij bleei niet staan om te horen wat het was. Polycarp had altijd iets te vertellen en hij hield zich niet altijd strikt aan de feiten. Plotseling merkte hij dat hij de mannen vaag kon onderscheiden, toen hij langs de vuurlijn keek, en wist dat de brand bijna overwonnen was. Na een paar minuten stond hij dan ook midden in een groep mannen, die de verschroeide overblijfselen van zakken op de grond lieten vallen en naar hun rookgerei begonnen te grijpen, terwijl zij verdwaalde vlammetjes met hun voeten uittrapten. „Nou is het uit", zeide een stem. „Maar ik was een ogenblik bang dat de hele prairie er aan zou gaan" Kent wendde zich om en zag dat het Fred de Garmo was. „Als iemand de spoorbaan een beetje beter bewaakt had begon Polycarp. Fled viel hem in de rede. „Ik dacni dat je Man Fleetwood er de schula van gaf omdat hij brandst roken ge brand heeft", antwoordde hij. „En dit vuur kwam niet van de spoorbaan, wij ik wedden". Blumenthall was van de wagen ge klommen en kwam naar hen toe, ..Ais je wilt weten hoe de brand ontstaan is, kan ik het je vertellen. Iemano heeft op enige afstand van hier een lucifer of sigaret in het gras langs de weg laten vallen. Ik zag waar het gras vlam vatte toen ik naar Cold Spring reed om water te halen. En als ik wist wie het gedaan heeft Polycarp maakte eerst zijn mening kenbaar, zoals gewoonlijk. „Nu, ik weet niet wie het gedaan heeft maar verdraaid ais ik niet bijna kan raden wie het was! Er .s maar één man, die langs die weg ge reden heeft en die met helemaal bij zijn volle verstand was en Op dat ogenblik kwam Manley Fleetwood naar hen toerijden, hoes tend door de scherpe lucht van ver brand gras „Zeg, jongens, ga mee naar huis daar kunnen jullie een stukje eten en", voegde hij er be tekenisvol aan toe, „iets drinken ook. Ik heb mijn vrouw gezegd een massa koffie te zetten, want brandblussen is een werkje waarvan je honger krijgt. Kom e.. niet afsiaan. begrijp je. Er is een macht koffie en ik heb nog iets beters in de hooiberg liggen!" Zoals <.ij gezegd had. brandblussen is een werk waarvan men honger krijgt, en niemand. Behalve Blumen thall. die lijdende was aan een slechte spijsvertering en maar twee maal per dag at. en dan nog maar voedsel, dat hij zelf bereidde sloeg de uitnodiging af, d. vrouw. 15.15 Surinaamse volksmuz. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 So listenkwart. 16.55 V. d. jeugd. 17.25 Gram. 17.30 Voordr. 17.50 Bariton en piano. 18,05 Strijkkwart. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Vocaal ens. 19.30 Muziek uit Canada. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge- var. muz. 21.00 „Wonderlij"ke wetens waardigheden". 21.15 Gram. 22.00 Radio feuilleton. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Eng. les. 14.15 Fllm- muz. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.30 Nationale Feestdag in Canada. 16.00 Ope- ramuz. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Kamerork. en sol. 20.00 Verz. progr 21.30 Balletmuz. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 „Le joueur de flüte", ballet. 15.45 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. HOOFDSTUK 7, Val's nieuwe plichtera De dagen van hitte en rook en een zaamheid hadden Val het leven on werkelijk doen lijken, als een droom, die iemand vasthoudt en toch absurd en onbewijsbaar is. Haar verleden scheen zo onmetelijk ver achter haar te liggen, dat zij er zelfs niet meer naar kon verlangen, zoals zij in de eerste weken had gedaan. Er waren nachten van vreselijke eenzaamheid, als Manley naar de stad was en om de een of andere dringende reden niet naai* huis kon komen nachten, waarin de coyotes luider huilden dan gewoonlijk en zij met kon slapen door het geheimzinnige kraken en knappen van de houten hut. maar de gehele nacht lag te rillen van angst.; maar voor niets ter wereld had Val wil len bekennen dat zij bang was om alleen te blijven. Zij meende dat het beslist noorzakelijk was, want. anders zou hij 't niet van haar vergen en zij wilde alles doen wat hij verlangde. Zij was in die dagen zeer gevoelig in het volbrengen van haar plicht als vrouw de vrouw van ee "'esterse veehou der. .Voidt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5