TIEN MILLIOEN RICHMOND! en Moraal Reddingsdienst voor de bergen AT EEN ONDERLIJKE ERELD voor uitbreiding „Zeeuwse vloot' Prof E. M. Meijers overleden Sarcophaag was leeg RADIO Een vrouw in de eenzaamheid De hedendaagse vaeantiegeneugten Autosnelweg Bezinning Teffenstellinff 7ioe i ook lij, hoort er bij! TWEEDE BLA1) DINSDAG 29 JUNI 1954 QNDER de titel „De immorele zo mer in het oude Europa" schrijft Marius van Beek in het Ju- ninummer van „Actio Catholica", het maandblad van de Katholieke Actie in Nederland, een artikel, waarin hij min of meer badinerend, min of meer vergoelijkend de he dendaagse massa-vacantiegeneug- ten schetst. De massale tentenkam pen hebben ook iets monsterlijks, dat geeft hij toe, maar toch meent hij, dat de mensen er meer genie ten en argelozer zijn dan velen wil len doen geloven. „Het is meer een kwestie van stijl dan van morali teit. De massamens, de massavacan- tie en de massa-zwembaden zijn even onontkoombaar in deze tijd als het communisme en het Atlan tisch Pact. En dikwijls vergaan wij in snobisme".... De conclusie van het goed: geschreven, maar ietwat verwarde artikel luidt' „Weest niet al te mistroostig in de avond van een grote tijd, in de avond van het oude Europa, dat te vol jonge men sen is". Zijn beschouwing heeft intussen ook weerspraak gevonden en wél, omdat hij ook de „moralisten" op de korrel neemt. Een hunner, Pa ter Dr. S. Trooster S.J., is in de pen geklommen en hij schreef in „De Gazet van Limburg": Wat Marius van Beek schrijft over de positieve kanten in de zo merse ontspanning, is zeer zeker waar. Maar wanneer hij de scha duwzijden buiten bespreking laat, of minstens sterk bagatelliseert, dan verkondigt hij slechts de halve waarheid. En, zoals zo vaak ge beurt, hier is de halve waarheid gevaarlijker dan een hele onwaar heid. Juist, omdat de schijn gewekt wordt, dat werkelijk alies zonder critiek aanvaard kan worden. Nu vindt M. v. B. heus niet zo maar alles goed. Zo acht hij het immoreel, wanneer laag over het strand jagende straaljagers de badgasten in paniek brengen en hun argeloos strandvermaak ver storen. Goed, wij begrijpen, waar hij heen wil en gaan volledig ac- coord. Maar als hij dan verder niet de minste immoraliteit in soortge lijke zin kan ontdekken in de hui dige zomerse wijze van ontspan ning zoeken, dan moeten wij hem toch heus wijzen op het verzwijgen van de hele waarheid. Wij voelen niet de minste bekoring om de rest uitvoerig uit de doeken te doen, maar zouden in het algemeen wil len zeggen: alle praktijken en ge dragingen zowel in exploitanten van vacantie-genoegens als in der- zelver afnemers die deze zomer se geneugten voor anderen tot een naaste aanleiding tot zonde ma ken of minstens tot een aanstoot gevende vertoning van verregaan de stijlloosheid, al dergelijke ge dragingen die zodoende het zuivere vacantie-genot van anderen aan randen, moeten in dezelfde zin als immoreel beschouwd worden. £EN voorbeeld dan. Laatst heb ben wij ons twaalf-uurtje ge geten in de cantine van een grote textielfabriek ergens in Brabant. Het jonge volkje om ons heen, voor het merendeel meisjes van gemid deld 15 jaar, was na een stroef be gin tot een ongedwongen gesprek gekomen over het werk in de fa briek. Toen hebben wij daartussen onze vraag gegooid: „El als jullie nu vrij bent, wat doen jullie dan graag?" Waarop de grootste „kwè- ker" van het hele stel het woord nam. Anneke wandelt graag met haar vriendin; ze fietsen eerst een goed uur van huis weg en gaan dan in de bossen wandelen en spelen. Nu kennen wij de streek, waar Anneke woont; er zijn daar even mooie bossen als verderop. Vandaar onze niets-bedoelende vraag: „Waarom blijven jullie niet dichter bij huis?" Dan trekt er een wolk over Annekes blij snuitje: „Daor meugde nie in, zeet ons va der. Daor deugt-et nie". Waarde M, v. B. d i t lijkt ons immoreel. Zes lange dagen moeten deze kleinen zwaar werken, waar ze eigenlijk nog wat moesten kunnen spelen. En dan wordt haar de zevende dag ook nog het zuivere geluk ontno men van een zorgeloze zwerftocht in de vrije natuur door mensen die hun fatsoen niet weten te, hou den. Goed, schrijft M. v. B.; maar al deze zaken zijn meer e°n kwestie van stijl dan van moraliteit. Wij menen dit op grond van het boven staande te moeten bestrijden. Maar zelfs al zou hij hierin gelijk hebben, dan verbaast het ons nog, dat hij de huidige stijl van ont spanning-zoeken zonder meer aanvaardt. Immers, het minste wat men zeggen kan en moet, is toch wel, dat deze stijl volbloed heidens is. En waar wij allen - heus niet alleen de „moralisten" de plicht hebben op te komen voor een christelijke levensstijl ook in het ontspanningsleven, zou een enkele gedachte in deze rich ting geen overbodige luxe zijn ge weest. Trouwens, hier ziet M. v. B. ken nelijk iets over het hoofd. Wat zou hij schrijven, wanneer hij het on derwei f „religieuze kunst" behan delde? Zou hij zich dan ook neer leggen bij de doorsnee-smaak van de vele eenvoudigen? Of zou hij in tegendeel te keer gaan tegen de stijlloosheid der Saint-Sulpice- beelden en wat dies meer zij en pleiten voor opvoeding van het sjijlgevoel der beminde gelovigen? Is het dan helemaal oprecht, geen enkel woord van afkeuring te spre ken over de heersende stijlloosheid in het ontspanningsleven? Het is op zijn minst de halve waarheid zeggen. En het hedendaagse ziel loos nudisme praktisch op één lijn stellen met de hoogtepunten der renaissancebezieling, is ook al niet fraai. De niet van preutsheid vrij te pleiten verminkingen van de meesterwerken van Michel Angelo zijn nog geen argumenten tegen de afwijzing van het huidige nu disme, waarin een soort mystiek van het lichaam zich in zijn meest onbenullige en burgerlijke vorm vertoont, die de armoede, de ziel loosheid van het menselijke leven in zijn meest naakte vorm demon streert. ^)an nog even: de moralisten. Heeft M. v. B. de consequenties ge zien van zijn poging, deze moralis ten in het ongelijk te stellen? Im mers, als het werkelijk waar zou wezen, dat de „zomer" in geen enkel opzicht immoreel is, dan ont neemt hij iedere moralist de mo gelijkheid verzachtende omstan digheden te vinden voor werkelijke morele misstappen, met deze „zo mer" verband houdende. Kijk langs een ingewikkeld systeem van naaste en verwijderde, abso lute en relatieve, noodzakelijke en vrijwillige gelegenheden en aanlei dingen tot zonde kan de theore tische moralist voor bepaalde ver velende dingen een milde uitleg aan de hand doen. En de prakti sche moralist denk aan de biechtvader zal dergelijke mis stappen graag als zwakheid, licht zinnigheid, onverstand argeloos heid desnoods aantekenen, wan neer hij rekening kan houden met de huidige „gevaren" in deze. Heeft echter M. v. B. gelijk en is er dus niets aan te merken op de „mora liteit" van de hedendaagse „zo mer", dan blijft er voor diezelfde moralisten maar één mogelijkheid open: alle ontsporingen zonder meer wijten aan positieve kwaad willigheid en perversiteit. M. v. B. kan kiezen! Kom, kom, Mgrius van Beek Wij waarderen uw goede bedoeling, En als u alleen maar heeft willen zeggen, dat er wel eens erg eenzij dig negatief te keer wordt gegaan tegen onze heerlijke zomer: voor uit dan maar. Maar laten wij dit niet doen door een andere eenzij digheid daartegenover te stellen Wij, christenen, hebben op te ko men voor een waarlijk christelijke „zomer", die onvermengde vreugde betekent en kerngezonde ontspan' ning naar lichaam e n ziel. IN OOSTENRIJK: JN weerwil van Russische bezwaren zijn Oostenrijkse bergbeklimmers en artsen een opleiding voor parachutist begonnen ter vorming van een lucht' reddingsdienst in de bergen. Zwitserland zal vijf vliegtuigen voor deze opleiding uitlenen. Het werk heeft de officiële steun van de OoS' tenrijkse autoriteiten. WANDAAG viert Rome GVivietpnwprplH dp it en de Christenwereld de feestdag der beide Apostelen Petrus en Paulus. Gaat deze dag buiten Ro me voorbij in de grauwe lijn der werkdagen, daar ginds in de eeuwige stad behoort hij tot de grootste feestdagen. Dit ligt voor de hand, want niet zonder rede wordt Rome gelukkig geprezen, dat het door het martelaarsbloed van deze beide prinsen onder de Apostelen is geheiligd. Op één dag werden zij beide gemarteld onder keizer Nero, St. Petrus stierf aan het kruis, met het hoofd omlaag, omdat hij zich niet waardig achtte te sterven op dezelfde wijze als zijn Heer en Meester, St. Paulus werd ont hoofd op weg naar Ostia, buiten Rome. De Romeinse keizer en Christenvervolger heeft toen waarschijnlijk gewaand, dat hij daarmede ook het Christendom had overwonnen, doch wanneer men heden ten dage door Rome wandelt, vindt men zijn naam nergens terug, niemand noemt hem meer, maar overal zal men u de namen noemen der Aposte len en hun grootse tempels wij zen. De glorie van de Palatijnse heuvel, waarop de paleizen der Romeinse heersers stonden, ver ging, de glorie van de Vaticaanse steeg op en leeft voort. Daar vindt ge de immense kerk, als een groots mausoleum boven het graf van St. Petrus en leest ge de woorden vol goddelijke kracht: „Gij zijt Petrus, dat be tekent steenrots, en daarop zal Ik mijn Kerk bouwen en de poor ten der hel zullen haar niet over weldigen". Wie hier onberoerd blijft, moet een hart van steen bezitten of verkild zijn door on geloof .Op deze plaats heeft die eenvoudige visser uit het Joodse land het negentien eeuwen ge leden bestaan, om weerstand te bieden aan de trotse Romeinse keizer en ging tezamen met zijn mede-apostel Paulus de dood in. Zij waren als de twee roeiers, die het scheepje der Kerk voort- roeiden. Hun werk is niet ver nietigd met de dood. CTORMEN zijn over de Kerk heengegaan in het stormtij der eeuwen en stormachtig en donker is de tijd, waarin wij le ven. Toen in de zestiende eeuw de Hervorming opkwam, zijn er millioenen losgescheurd van de Moederkerk en toch leeft zij voort. Door diepgaande, haast on naspeurbare oorzaken, vallen er nu andermaal millioenen af, ge ruisloos, langzaam, zoals een boom verdort, die van binnen is aangevreten. Hoe moeten we die nieuwe dwaling noemen? Is de sexuele nood de oorzaak, zijn het de ideologiën? Sterft de Kerk door haar eigen leden? Geens zins. Millioenen leven diep be wust uit de kracht van het ge loof. dat Petrus heeft verkon digd: „Gij zijt de Christus, de Zoon van de levende God". Tal rijk zijn de martelaren ook in de ze dagen, ze zijn alleen wat an ders als in Be eerste eeuwen wat hun marteling betreft, maar hun geloof en heldenmoed zijn dezelf de. Nog nimmer ook was het ge tal dergenen, die komen knielen op Petrus' graf zo groot als nu. Zij dragen dat onverwoestbare geloof met zich mede, ontsproten aan Christus' woord: Gij. zijt Pe trus! In hem hebben wij de be lofte der onvergankelijkheid, in hem zijn wij de Kerk en Christus toegedaan. En daarom is zijn feestdag meer dan een bloot ge denken van zijn dood. Het is meer 'n vieren van de onvergankelijk heid, verbonden aan de Kerk, waarvan hij de vertegenwoordiger was, het rotsfundament, door Christus uitverkoren. 2)E PROTESTEN uit de Belgische provincies Antwerpen en Lim burg tegen een verlegging van de ontworpen autosnelweg Antwerpen over Hasselt naar Luik, waarvan wij dezer dagen melding maakten, zijn gelukkig niet zonder gevolg gebleven. ,De Belgische pers bericht n.l., dat de minister van Openbare Werken van Glabbeke in antwoord op vra gen van Senator de Baeck te ken nen heeft gegeven, dat het voor ziene tracé van de autosnelweg zon der enige wijziging behouden zal blijven in weerwil van anderslui dende geruchten, welke tot de Kem pen zijn doorgedrongen. Dit wil dus zeggen, dat er geen omweg over Meisbroek by Brussel zal komen in het ontworpen tracé langs het Albertkanaal. Dit tracé zal onveranderd worden uitge voerd en nog in de loop van dit jaar wordt met de aanleg begonnen. Minister van Glabbeke heeft meteen verteld, dat er 8 bruggen in deze weg zullen komen. Over de datum der voltooiing kon echter nog niets worden gezegd, omdat deze afhan kelijk is van de credieten, welke in het budget ter beschikking worden gesteld. Het gehele werk zal 8 mil liard Belgische franks kosten. Voor dit jaar is nog slechts een post van 83 millioen franks uitgetrokken. Zoals wij reeds eerder opmerk ten, is deze zaak ook voor Neder land van belang en wel in het bij zonder voor Noordbrabant en Lim burg. Nu vast staat, dat de auto snelweg Antwerpen-Aken langs het Albertkanaal naar Hasselt zal lo pen, behoeft er ook geen aarzeling meer te bestaan om het tracé vast te leggen van de door Antwerpen verlangde autosnelweg naar Ober- hausen in het Ruhrgebied. Die weg zal in ieder geval beginnen te He renthals en wanneer men op de Belgische ministeries nu nog aan geeft, waar die weg ten Oosten van Turnhout de Belgisch-Nederlandse grens zal kruisen, kan het provin ciaal bestuur in Den Bosch ook gaan opschieten met zijn wegen plannen voor Oostelijk Noordbra bant. Aandrang tot bekwame spoed an de zijde onzer provinciale autori teiten via Den Haag bij de Belgische regering lijkt ons intussen geen overbodige luxe, want de kans, dat Noordbrabant en Limburg, zoals wij vorige week schreven, gedu peerd zullen worden, is nog niet geheel opgeheven door het geluk kig besluit van minister Van Glab beke. Het blijft in België een strijd vraag, aan welke nieuwe wegen prioriteit moet worden gegeven en er zijn belangengroepen, die de voorkeur geven aan andere routes dan die van Herenthals naar Ober- hausen over Noordbrabant en Lim burg. Steun voor deze weg vanuit Nederland zal ongetwijfeld met ge juich in de Belgische provincies Limburg en Antwerpen worden ontvangen. TETS van bezinning breekt er toch wel door in de socialistische hoek. Dat blijkt uit de rede, welke minister Suurhoff voor zijn Am sterdamse partijgenoten hield. Het verslag in Het Vrije Volk vermeldt de volgende passage: „Spreker er kende het recht der bisschoppen hun gelovigen aanwijzingen te ge ven en zelfs iets te verbieden; dit behoeft geen gewetensdwang te zijn, want men schaart zich vrijwil lig onder hun gezag". Hiermede is een prik gegeven in al de opgeblazen redeneringen over strijd met de Grondwet, strijd met werken. sche (en liberale) woordvoerders zich dit verstandige woord nu maar in de gedachten prenten, dan kun nen we wat gemakkelijker discus siëren. Dat minister Suurhoff overigens niet erg over het Mandement te spreken was, behoeft niet te verba zen. Hij stelde zelfs de rhetorische vraag: „Zijn het dan partijpolitieke machtsmotieven, die de doorslag hebben gegeven tot het Mande ment?", een vraag, welke hij niet gesteld zou hebben, als hij het ge hele bisschoppelijke stuk in zijn sa menhang van de eerste tot de laat ste bladzijden op zich had laten in- JJE ITALIAANSE gemeente Mezzana Rabattone, die tot vóór kort bekend stond als „rood dorp", werd plechtig toegewijd aan het H. Hart van O. L. Vrouto. De communistische gemeen teraad van dit dorp met zijn 1.000 inwoners had verklaard dat deze toewijding zou ver hinderd worden, doch de plech tigheid werd niet gestoord. Toen de pastoor van het dorp tot slot de zegen met het Allerhei ligste verleende, bemerkte hij onder de knielende gelovigen de communistische burgemees ter en verscheidene leden van de gemeenteraad. I Ondernemend N BERLIJN werd de politie ge- Sclieren JN YAMAGUCHIE bij Tckio, kan men zich laten knip pen en scheren op afbetaling. Zoals men elders meubelen, radiotoestellen en motor fietsen op afbetaling koppt, zo kan men zich daar een jaar lang laten knippen en scheren, vervolgens het totale bedrag der schuld laten op maken en dat in stukjes en brokjes afbetalen. Medelijden TWEE jaar gevangenisstraf kreeg 1 de 51-jarige George Russell, een Londense „dief uit medelijden". Hij was diep onder de indruk gekomen, aldus verklaarde hij voor de recht bank, van de oproepen om geldinza melingen voor uitzending van kin deren, wezen e.d. Daarom pleegde de Rechten van de Mens, strijd met de vrijheid van partijkeuze, immo rele dwang op de gewetens en wat dies meer zij. Als andere socialisti- We zijn intussen al blij, dat hij op een voornaam punt eigen partijge noten de les las. Verder inzicht zal dan wel volgen. Twee grote nieuwe veerboten voor de Wester Schelde STATEN berichtten aan de Pro- i vinciale Staten dat tot de slot- som zijn gekomen, na bestudering van het vraagstuk, dat twee nieuwe veer boten voor de Wester-Schelde van 100 meter lengte moeten worden gebouwd. Aan de minister van Waterstaat zonden zij hierover een gedocumen teerd schrijven, waarna deze zich ver enigde met het programma van eisen mits de stevens van de nieuwe sche pen passen in de aanlegfuiken en dat tijdens de overtocht de 2e klasse pas sagiers zich niet zonder meer naar de le klasse kunnen begeven. De kosten van de twee nieuwe sche pen zijn geraamd op f 10.375.000, Aan het ingenieurs-bureau de Groot en Hamstra zullen G.S. opdragen het maken van ontwerpen met ingegrip van het nemen van sleepproeven. Daarna willen zij de schepen onder hands aanbesteden bij nader op te ge ven werven. Keuren de Prov. Staten een en an der goed dan zou dit najaar de bouw kunnen aanvangen. Voor de afleve ring van het eerste schip ramen G.S. 'n tijdsduur van 18 maanden, terwijl 6 maanden daarna het tweede schip in de vaart zal kunnen komen. Het eer ste schip zal naar het zich laat aan zien in het voorjaar van 1956 in dienst kunnen worden gesteld op het veer KruiningenPerkpolder; het tweede schip in het najaar van 1956 op het veer VlissingenBreskens. dwongen op een tien-jarige jon- hij roofovervallen en bankdiefstal- gen te schieten. De ondernemende len en schonk hij de buit weg aan knaap was er met de auto van zijn liefdadige instellingen, vader tussen uit' gegaan en rameide door het stadsbeeld, dat niemand Zorgen meer met goed fatsoen op straat kon gevangenbewaarder op blijven. Met vier wagens zette de Lf t~ politie de achtervolging in. Maar de het kleine Spaanse eilandje knaap was niet' te achterhalen. Men Ibiza in de Middellandse Zee neejt loste schoten en het spel werd eerst zorgen. De gevangenis is leeg, er beëindigd toen hij er eentje in zijn 2;jn geen „klanten" te verwach- arm had. „Anders had het nog wei ten en de gevangenbewaarder is wat langer geduurd", verklaarde de werkïoos Hij zit nu in de nesten. tien-jarige achteraf. omdat hij met zijn vrije tijd geen. Klant raad weet £EN inwoner van Hilversum die Gescalpeerd thans door de politie wordt ge- rTT_ ,r/_ zocht, heeft gisteravond laat in Am- V"F minderjarigen zijn voor een sterdam 'n taxi naar zijn woonplaats kinderrechter te Neath tjvales) genomen, maar de 68-jarige chauf- verschenen, onder beschuldiging van feur een pak slaag toegediend toen twee andere jongens, tegen hun wi hij om zijn geld vroeg. de baren te hebben afgeknipt. De beschuldigden, die van 14 tot 16 jaar f, j .j oud zijn, hebben twee van hun jon- treSCilll gere speelmakkers met -kettingen VES niet-militaire kappers van de aan een boom vastgebonden. Na op luchtbasis Egïin in de Ameri- de schedel van de slachtoffers kaanse staat Florida zullen worden kauwgom te hebben gesmeerd, sne- ontslagen, omdat zjj geweigerd heb- den zij hen de haren met een pen- ben een neger-militair van de Ame- nemes af. De rechtbank heeft d» rikaanse luchtmacht te bedienen. uitspraak verdaagd. I>rof. Mr. E. M. Meijers, Nederlands grootste autoriteit op het gebied van het burgerlijk recht en het inter nationaal privaatrecht, is Vrijdag avond in zijn woning te Leiden plot seling overleden. Hij was 74 jaar oud. Op verzoek van de overledene heeft de teraardebestelling in alle stilte plaats gehad. Na een practijk van enkele jaren als advocaat en procureur te Amster dam zag hij zich in 1910 flenoemd tot hoogleraar in Leiden, welk ambt hij tot September 1950 heeft bekleed. In 1947 echter had de regering hem op dracht verstrekt tot het ontwerpen van een nieuw Burgerlijk Wetboek, zodat zijn afscheid van het hoogle raarschap voor Prof. Meijers geen af scheid van de practische rechtsweten schap betekende. Hij heeft zijn taak niet meer kunnen volbrengen. Prof. Meijers werd Vrijdagavond, na thuiskomst van de jaarvergadering van de Nederlandse Juristenvereniging in Arnhem, plotseling onwel en overleed enkele ogenblikken later. Zijn verscheiden betekent een ern stig verlies voor de juristenwereld. FJE rose albasten sarcophaag, die de vorige maand werd ontdekt in een trappenpyramide te Sakkara. ten Zui den van Cairo, is geopend. Zij bleek leeg te zijn! Men had verwacht, om ringd door schatten, de mummie te vinden van een pharao, die ongeveer 4.700 jaar geleden in Egypte heerste. De ontdekker van de naar raming zeven ton wegende sarcophaag, dr. Ghoneim, verklaarde kort na zijn ont dekking te menen, dat de sarcophaag de mummie bevatte van koning Sa- nakht, broeder en opvolger van Zoser, die dertien dynastieën vroeger leefde dan Toetankhamen (1200 v. Chr.). In een officiële verklaring van de Egyptische oudheidkundige dienst, waarin Zondag de opening van de sarcophaag werd gemeld, werd de veronderstelling geopperd, dat het lijk van de pharao ergens anders begraven is. Wel zijn rond de grafkamer in de pyramide honderden voorraadkamers met vazen gevonden. De opening van de sarcophaag is, naar men in Cairo meent, op de grootste archaeologische teleurstelling van deze eeuw uitgelo pen. „O mduuij, zal ac het net even pakken?'* WOENSDAG 30 IUNI 1954 HILVERSUM I, 402 M. NCRV: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.4o 'n Woord v. d. dag. 8.00 Nws. en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 „De Predikant van Wakefield", hoorspel. 11.50 Pianorecital. 12 20 Rep. zonsverduistering. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Pianomuz. 12.50 Rep. zonsverduistering. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkeijk Thuisfront. 13.20 Ban- jo-nrk. 13.35 Rep. zonsverduistering. 13.50 Banjo-ork. 14.10 Gram. 14.30 „Wilhelm Teil", opera (le acte). 15.40 Kamermuz. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mil. caus. 18.00 Gram. 18.05 Tenniskamp. Wimbledon. 18.15 Alt en altviool. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nws. en weer- ber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Twee violen en orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Amus. muz. 20.45 Herinneringen aan de reis van Hr. Ms. ,,De Zeven Provinciën*' naar da West. 21.10 Pianospel. 21.25 Kamerork. en soliste. 21.50 Gram. 22.05 Internat. Evang. comm. 22.15 Amus. muz. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15-24.00 Omr. ork. en sol. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuz. 12.00 Amus. muz. 12.20 Rep. v. d. zonsverduis tering. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 12.50 Rep. v. d. zonsverduistering. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.35 Rep. v. d. zonsverduistering. T3.50 Orgel en zang. 14.10 V. d. kind. 14.45 Rep. v. d. zonsverduistering. 15.00 Kin derkoor. 15.25 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zie ken. 16.30 Viool en piano. 17.15 Pianoduo. 17.35 Gitaar ens. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Het Nieuw Guinea Instituut", door J. P. K. van Eechoud. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Caus. en voordr. 18.30 Gram. 19.15 „Geheelonthou ding - levenshouding", caus. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Lichte muz. 21.00 „De erfe nis van tante Bella", hoorsp. 22.00 Ge- var. muz. 22.30 „Houdt U ook van chlo- rella", caus. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Esperanto. 23.20-24.00 Gram. i« BRUSSEL, 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Symph. ork. en soliste. 15.15 Gram. 15.45 Kinderkoor. 16.00 Omr. ork. fen solist. 17.00 Nws. 17,10 Kamermuz. /17.50 De boekenmarkt. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 „Fanny Elssler", operette. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Groot symph. ork. 21.35 Aziatische muz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. door R. M. BOWER HOOFDSTUK 6. Maniey's brandstrook. Mannen reden onrustig door de Prairie en als zij elkaar ontmoetten sprak men over prairie-branden en brandstroken en over de richting van de wind het vooruitzicht op regen. Het vee, verdreven van hun weide- Srond, zi erf doelloos over het dooi de zon geblakerde land. en loeide on rustig als het, werd Voortgedreven dooi de verzengende wind. Vijftien mijl ten Oosten van Cold Spring Coulee sloeg de Wishbone ranch onrustig de immer dikker wor dende nevel gade. Kent en Bob Roy- den moesten het oog houden op het ■and ten Noorden en Westen van de rivier, en Polycarp Jenks, die een c'a.m had met goed water en die daai no°it langer dan een paar uur achter anders zijn nieuwsgierige geest nie' elkaar scheen te zijn. aangezien hu voldoende bevrediging kon schenken, trok op zijn groot, benig paard met witte poten door de prairie en scheen altijd de laatste nieuwtjes gehoord te hebben omtrent prairiebranden. In het Noord-Oosten lag de Double Diamond met beide ogen open te sla pen. Ook twee mannen van hen reden door het land. hoewel er beweerd wera dat alle branden aan deze kant van de rivier waren. Maar de spoorweg sneed dwars door het grasland en hoewel de maatschappij er prompt voor zorgde dat de brandstroken ge graven werden, was het toch nodig dat men een oog hield op dat con tract-werk, zeiden de veemensen cn met die hoge winden kon men niet zeggen wat er zou gebeuren. En daarom reden Fred de Garmo en Bill Madison door het land. doch op eei armzalige manier, om de waar heid te zeggen. Zij reden het liefst naar het Noord-Oosten, waardoor zij. door getrouw de spoorweg en de ge vaarlijke ,ijn te volgen, onvermijdelijk in Hoop moesten komen, waar zij nooit nalieten te blijven zolang zij durfden. Want. hoewel zij hun gevoe lens nooit zo ontleedden, zij wisten dat. zolang zij nun, betrekking en hun loon hielden, een paar mijl zwart gebrande prairie hen niet kon deren. Op een middag ontmoetten Kent cn Polycarp elkaar op de rand van een diepe coulee en naar Westerse ge woonte. bleven zij staan om een i beetje te praten. „Als het zo heet blijft", begon Kent „vliegt het gras in brand door de zonnehitte". „Dat is niet nodig, als je 't mi] I vraagt. Het zou me niets verwonderen als over een poosje dit hele land in brand staat Tussen jou en mij, Ken neth. die Double Diamondkerels kij ken niet 'O goed uit als ze eigenlijk moeten doen. Ik was gisteren bij Dry Creek en zag dat twee verschillende branden over de strook langs de i spoorweg gesprongen waren. Het was toevallig dat de brand zich zelf doof de in die strook gele klei. die daar ligt Het werd niet geblust. Ik heb goed rond gekeken maar er waren geen sporen van een man of een paard. En dat is toch hun werk langs de spoorbaan rijden. Verdraaid Fred en Bill Marison doen bijna niets anders dan naar de stad rijden. Zij letten allemachtig goed op dat éne stuk van de spoorbaan hé-hé!" I „Dat zijn zaken, waarover de Dou- I ble Diamond zich maar bezorgd moet maken", antwoordde Kent Hij hield niet van dat soort praatjes. „Onze winter-weide ligt ongeveer ten Zuid - Oosten van de spoorweg; we zouden een brand tussen deze plaats en ae Double Diamond nog wel tot stand kunnen brengen zelfs als zij het niet konden overmeesteren". I Polycarp keek hem aandachtig aan. „Ja, misschien wel", zeide hij twij felachtig. „En misschien ook niet. Als het eenmaal Cold Spring gepasseerd was „Man Fleetwood houdt de zaak daar toch goed in het oog". Polycarp grinnikte. „Man Fleetwood houdt alleen maa: het oog op wat hij door zijn keelgat spoelt", verbeterde hij. „Een paar da gen geleden was hij met zijn vrouw bezig brandstroken te branden ten Westen van de coulee en verdraaid 't leek niets. Een schildpad kon er over heen springen hé-hé!" „En ik vertelde 't hem ook. Man, zeg ik, wat denk je dat je daar aan het doen bent?" „Een brandstrook maken", zegt hij. Mijn vrouw, Mr. Jenks". „Polycarp Jenks is mijn naam" zeg ik. En geen mijnheer Jenks. Po lycarp is voor mij goed genoeg", zeg ik. en ik nam mijn hoed af en boog voor zijn vrouw. „Heb je opgemerkt wat een eigen aardige ogen zij heeft? Geel op m'n woord! Dat was de eerste keer dat Ik een mens zag met gele ogen Mis schien kwam het wel door de zon. maar ze waren geel. En ik geloof niet dat haar voorkomen er nadeel van ondervindt, 't Is vreemd, maar als le 1 er aan gewend bent, zijn ze allemen- i selijk mooi! „En ik zeg, die strook is lang niet breed genoeg ik zei 't hem eerlijk. Ik dacht aan 't welzijn van het heie land. en het kon me niets schelen hoe hij het opvatte Een beetje sterke wind blaast een brand dwars over die strook heen, zonder dat het voor ook maar één ogenblik tegengehouden wordt, zeg ik. „Maar dat beviel Man njet. Hij zegt tegen me: Die strook zal iedere brand, die ik ooit gezien heb, tegenhouden en ik nam hem dadelijk te pakken -hé- hé! Man. zeg ik, j hebt nog nooit een prairiebrand gezien precies eender zei ik het. „Wacht maar eens totdat een wer kelijke brand deze kant op Komi. Sinds jij hier gekomen bent. hebben we nog geen goede brand gehad, zeg ik en je weet niet wat het is, Neem mijn raad nu aan ui ploeg een strook grond om op een vijftig meter afstand van deze strook en laat dan tussen die twee stroken in ai het gras wegbranden en doe het op een stille dag, zeg ik. Je zult het hele land la ten uitbranden als je zo doorgaat, verleide ik hem net eender, als ik I heb je nu zeg. En als .ie het doet. vraag dan of iemand je komt helpen, zeg ik Dat is geen werk voor één man. zeg ik. Als ik niet zoveel te doen had zou ik je wel blijven helpen. En waar- I zeg Ik tegen hem. Zie dat je hulp I krijgt, Man". „Maar verdraaid he-he! Man's vrouw werd zo rood en kwaad als een een Ik heb Manlty geholpen. mr. Polycarp Jenks" zegt ze tegen mij, „en ik durf gerust te zeggen, dat Ik het minstens even goed heb gedaan als een man het gedaan zou hebben", j En die gele ogen schoten vuur, zeg he-he! Ik moest lachen of ik wilde of niet. Zij was bovendien gekleed ais een stadsjuffertje. met strikken en linten aan haar rok die ieder ogenblik in brand vlogen, als Manley niet erg voorzichtig w..„ en een grote strohoed met een shawl om haa,- hoofd gebonden en gele haren om haar hoofd en die gele ogen, net kool tjes vuur! verdraaid! a.s 't niet een lust was om naar haar te kijken. Slank en mooi .net als een meisje uit een boek he-he! Zij was natuurlijk een en al rook en stof; een groot stuk verbrand gras lag op haar haar. en haar rok was zwart tot boven haar knieën. En zij had een vuile veeg op haar gezicht; maar zij was toch even fier en mooi als een een Hij spuwde weer heel ernstig. ..Maar het maken van brandstroken is geen vrouwenwerk en dat vertelde ik Man ook Je moet zien dat Je hulp krijgt, achtig. daar begon zijn vrouw weer te sputteren, he-he! i „Dank u zeer", zegt ze tegen me, net ijswater. „Wanneer we uw hulp nodig hebben, zullen wij het u onge twijfeld laten weten maar op het ogenblik, zegt zij, willen we u met lastig vallen." En toen glimlachte ze tegen me, ze he-he! 't was net or iemand ine met een grasspriet in m'n oor kietelde. Ik heb me nog nooit zo gek gevoeld nog nooit iemand zo zien glimlachen. „Polycarp Jenks", zegt ze tegen me, „wat u ons verteld hebt stellen we zeer op prijs, en ik geloof dat u ge lijk hebt", zegt ze. „Maar probeer niet te beweren dat ik niet evengoed kan werken als iedere man. Manley heeft vandaag weer hoofdpijn als hij naar de stad geweest is heeft hij altijd hoofdpijn, zegt zij en ik heb dat bijna helemaal alleen gedaan!" En ik ben er vreselijk trots op en zal u nooit, vergeven dat u gezegd hebt. dat ik En. waarachtig, zeg, toen begon ze met haar ogen te knip peren en ik kreeg en gevoel als een eenHij aarzelde als gewoon- j lijk en spuwde. „Tussen jou en mij Kenneth", i voegde hij eraan toe. Ik geloof niet dat zij het trg prettig neeft. Man drinkt weer ik dacht wel dat hij "t I niet lang zou uithouden zes weken geloof ik. iWordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5