Fred Hoed: zoon van Ethiopische vader en Javaanse moeder AARDBEIENOOGST IS ABNORMAAL SLECHT Brazilië wordt niet geschorst BOEKENPLA /VK Richard Kinney is de trots van zijn stad De nieuwe landskampioenen Perfecte sportman, uitstekende voetballer Tragisch sterfgeval DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 JUNI 1954 Ronde van Yerseke voor gewone fietsen NED. EQUIPE TWEEDE GEKLASSEERD In Grote Prijs van Spa Blind en doof, maar.... „Summa cum laude" ENGELSEN WEG UIT SUEZKANAAL-ZONE Zevende plaats voor Nico vaii Est te Mechelen (B) SPORT IN T KORT PRACHT PRESTATIE VAN ST SEBASTIAAN Braziliaanse keeper in actie Iii 2 seizoeneiiDe grote pechvogel hij Dosko Laatste nieuws In goed gezelschap EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN v 8 uur: De Abbott Enorme schadepost voor Kapelle-Biezelinge IN de aardbeiencentra van Zeeland heerst een mineurstemming. Oude re personen, die hun leven lang aard beien hebben gekweekt, kunnen zich niet herinneren ooit zulk een slecht seizoen te hebben meegemaakt. De afgelopen week moest er een hooldaanvoer van aardbeien op de veilingen ziin geweest. Dat wil zeggen dat er onder normale omstandigheden in Kapelle-Biezelinge 50 tot 70.000 kg. aardbeien oer dag moesten komen. Het, waren slechts enkele duizenden kilo's Hiervoor werden weliswaar ho ge prijzen betaald, meestal meer dan een gulden per kilo. maar dat, maaki niets goed. Men heeft geen kilo's. De klachten betreffen in de aller eerste plaats het ras Madame Moutot, de aardbei die in Zeeland zeer veei wordt gekweekt. Op een totale aard- beienaanvoer van ruim 800.000 kg. werd er het vorig jaar in Kapelle- Biezelinge ruim 500.000 kg. Madame Moutot aangevoerd. Zoals het zich thans laat aanzien komt er dit jaar geen 100.000 kg. dat wil zeggen geen 20 pet. van de aahvoer van het vorig jaar en dat terwijl de totale opper vlakte zeker niet kleiner is geworden. HAGEL EN ROT IN Kattendijke. Wemeldmge en een gedeelte van Kapelle-Biezelinge heeft de hagel alles vernietigd. Op oe percelen echter, die niet door de hagel werden getroffen, kwam het rot en de vruchten verdwenen als het ware als sneeuw voor de zon. De reden hiervan zoekt men in een verzwakking van het ras Madame Moutot met daarnaast doorwerking van de vorstschade in de afgelopen winter. De planten hebben wel ge bloeid en de vruchtzetting is wel ge volgd doch ze was niet voldoende levenskrachtig om de vruchten groot te brengen. De Jucunda staat er weliswaar be ter voor doch het optimisme, dat er ten aanzien van dit ras nog was, daalt nu ook. omdat de kilo-opbrengst over het algemeen tegenvalt, zij het dan niet in een dergelijke mate als van de Madame Moutot. Voor Kapelle-Biezelinge en Om geving betekent deze gang van zaken een enorme schadepost. Honderden kleine zelfstandigen hebben een per ceel aardbeien, dat voor hen de voor naamste bron van inkomsten vormde. Hiervan trekken zii thans een bedrag, dat in geen vergelijking staat tot het werk, dat zij er reeds aan hebben be steed. Vele percelen Madame Moutot ziin in de afgelopen week reeds om geploegd en vele andere zullen onge twijfeld nog volgen, zodat de ve- wachting leeft, dat de Madame Mou- to1- dit jaar een aanzienlijke aderla ting ten aanzien van het areaal zal moeten ondergaan. Maar ondertussen is voor honderden mensen de aard- beientijd. waar zij zo veel van ver wachtten, een enorme teleurstelling geworden. De uitslag van de Zaterdag in Yer seke verreden Ronde van Yerseke, voor gewone fietsen, luidt: Senioren: 1 en 2 P. Rentmeester en J. Huysson, Yerseke, 3 J. de Roo, Schore, 4 Th. de Koster, Yerseke, 5 D de Voogd, Hansweert, 6 D. Gijs, Kwadendamme, 7 v. Nespen, Axel, 8 H. Slabbekoorn, 's Gravenmoer, 9 J. Snoep, Yerseke, 10 v. Swaal, Kloe- tinge. Junioren: 1 L. Slabbekoorn, Krui- ningen, 2 F. Bauer. Yerseke, 3 A. Schouwenaar, Kruiningen. 4 P. Don kers, 5 W. Bom, 6 A. Sinke, 7 J. v. Stee, allen Yerseke. In België is een begin gemaakt met een etappewedstrijd om de Grote Prijs van Spa, waaraan een ploeg Ne derlandse amateurs deelneemt. De eerste etappe van Luik naar Spa over een afstand van 160 k.m. werd gewonnen door de Belg Schreu- ders in 4 uur 33 min. 35 sec. vóór de Fransman Sauliere en de Belg Four- neau. De Belg Vloeberg werd winnaar van de tweede etappe van Spa naar Malmedy en terug naar Spa over 147 k.m. Zijn tijd bedroeg 4 uur 15 min. 57 sec. Leo Stevens eindigde op de zesde plaats in 4.19.49. Na twee etappes heeft de Belg Schreuders de leiding in het algemeen klassement met 8.52.25 en 5 pnt. De Fransman Fiore bezet de tweede plaats met dezelfde tijd als Schreu ders, doch met 13 punten. Leo Ste vens is zesde met 9.00.15 en Franssen is negende met 9.08.17. In het ploegenklassement staat Frankrijk op de eerste plaats (27.15.46), gevolgd door de Neder- landse ploeg met 27.37.30. T^EN jongeman uit East Sparta, in de Amerikaanse staat Ohio, -*-J is momenteel de roem van zijn stad. Richard Kinney is doof en blind, maar desondanks is hij summa cum laude ge slaagd aan de universiteit, waar hij geschiedenis en letteren studeerde. Hij bekleedt vooraanstaande functies in het vereni gingsleven en een litterair maandblad dankt zijn kwaliteiten in hoofdzaken aan het feit, dat Richard gehoor gaf aan de uitno diging om in de redactie plaats te nemen. Toen Richard geboren werd, was hij een heel normale jongen, maar op zijn zevende jaar verloor hij zijn gezichts vermogen. De dokters konden de oor zaak niet achterhalen, maar wel ver mochten zij vast te stellen, dat de jongen zijn leven lang blind zou blij ven. Richard was niet terneergeslagen. Natuurlijk maakte hij een depressie periode door, maar daarna begon hij energiek brailleschrift te studeren. Hij volgde bijzondere cursussen hiervoor, maar toen hij zijn moeite beloond zag, trof hem een nieuwe slag. Op even geheimzinnige wijze als hij blind was geworden, verloor hij zijn gehoor. Hij werd volslagen doof. Zeven jaar later echter meldde hy zich voor de universiteit. De profes soren ontmoetten een jonge man, die aan zyn rechthand een witte hand schoen droeg. Op die handschoen wa ren lettertekens aangebracht en door daarop te drukken, konden de leraren en studenten met Richard converse ren. Een knokkel voor een letter, een vingertop voor een andere letter, enz. Richard Kinney had het systeem le ren kennen van een vriend, die even eens doof was. HU converseerde niet alleen met behulp van de handschoen, maar hy studeerde er ook mee. Ver trouwde vrienden namelyk lazen hem boeken voor met de snelheid, waar mee een geroutineerde typiste haar machine bedient. De moeite getroost ten zij zich graag voor Richard. Ze hadden hem leren kennen als een jon- ]}E NEW-YORK TIMES weet te melden, dat Churchill en Eisenhower overeenstemming hebben bereikt inzake de Suezkanaal-zone. Voorgesteld wordt om het gebied binnen 2 jaar te ontruimen. Egypte zou dan de Britten moeten vervangen door burgerlijk personeel van zijn eigen keuze. Men zou echter in geval van agressie door de Sov jets, geallieerde troepen moeten toe laten. Eisenhower is van mening, dat grote concentratie van militairen en materiaal in een betrekkelijk klein gebied van twijfelachtige waarde is, nu één H-bom de zone als het ware geheel kan schoonvegen. geman, met wie het goed was om te gaan. met de hoogste punten Diehard Kenney, aanvankelijk door velen beklaagd, werd een van de bedrijvigste en vrolijkste mensen uit zijn stad. Hij schreef geregeld een ar tikel voor het studentenblad „Dyna mo" en werd ook poézie-redacteur van dit blad. Als hij behoefte had aan ontspanning, vroeg hij zijn vrienden voor een partijtje schaak en meestal moesten die in hem hun meerdere erkennen. Hij wierp zich op de stu die van de geschiedenis en haalde een graad in dit vak, zo goed als hij een deskundige werd op het gebied dei- letteren. Met de hoogste punten slaagde Ri chard voor'zijn examens. Hij heeft alweer nieuwe plannen.. Een wegwedstrijd voor profs te Me chelen (B.) waarvoor 71 renners van start gingen, is gewonnen door de Belg Stroobants. De 181 k.m. reed hij in 4 uur 30 min., tweede en derde werden zijn landgenoten Anthonis op 1 lengte en Verbelen. De gebroeders Van Est waren ook van de partü- Nico eindigde als ze vende en Wim als tiende. DE SPOOKSTAD- ORIENT ATIERIT Het nas heel gezellig Om 1 uur 1 Zondagmiddag werd aan de Kath. Kring te Roosendaal het startsein gegeven aan de eerste van de 63 deelnemers aan dez eoriënte- ringsrit, uitgeschreven door de sport- commissie van de V.V., ter gelegen heid van het Spoorstadfeest. De tocht ging eerst naar Essen en vandaar door de dreven van de Kem pen in de richting van Eekeren, waar nabij de Fordfabrieken aan de dok ken de finish was van het eerste ge deelte. Voor de geroutineerden onder de rijders was het een „wandeltocht je", want de Cie had zich ingesteld op het touristisch element, had de mooiste plekjes opgezocht, hoewel de weg af en toe niet bepaald over as phalt ging. Langs de dokken was een gedeelte van de route geneutraliseerd. Men kon daar de grote raffinaderijen en vele schepen bewonderen. Een veer tigtal rijders beleefde het zelfs, dat ze ongeveer 40 minuten voor een der bruggen moest staan bij de Kruis- schans, waar een drietal grote sche pen werden geschut. Na die brug werd gestart voor het tweede deel, dat weer kris kras langs dorpjes en bossen ging. Een valse routecontrole heel listig opgesteld betekende hier voor ongeveer de helft van de rijders meteen een pak strafpunten. Deze werden echter spor tief genomen en de meesten die de vermaarde x achter op hun controle- kaart kregen, keerden onmiddellijk hun voertuig om ijlings de goede weg te zoeken. Algemeen was de indruk, dat het een gezellige rit is geweest. Velen, die voor het eerst aan zo'n evenement deelnamen, verlangden meteen naar de volgende rit. Na de prijsuitreiking moest de sportcommissie een onprettige erva ring opdoen. Door een foutieve aan tekening was voor een tweetal tijü- controles een onjuist aantal Kms be rekend, waardoor juist de gerouti neerde rijders werden gedupeerd. Ijlings is men er toe overgegaan om de goede gegevens te nemen. Maatre gelen zijn genomen om de juiste prijs winnaars toch nog hun prijs te doen toekomen. De uitslag werd: 1 Fr. Meeusen, Antwerpen, 6 str.p. 2 G. W. Boertjes, Bergen op Zoom, 6. 3 K. Room, Steenbergen, 9, le motor. 4 W. Seppion, St Jozef Olen, 10. 5 H. de Wijs, Standdaarbuiten, 12, 6 Bui- lenaere. Antwerpen, 12. 7 C. J. Bal, Fijnaart, 12. 8 H. Vriends, Breda, 13. 9 G. van Pelt. Breda, 13, 10 Verbeeck, Antwerpen, 13, 11 G. de Kok, Bergen op Zoom, 13, 12 L. Remael, Berchem, 15, 13 C. Koenraadt, Steenbergen, 15, 14 H. Ruiters, Roosendaal, 15. 15 L. Holthuizen, Roosendaal, 15, 16 W. Leyssen, Brasschaet, 15. 17 J. Gomme ren, Kruisland, 15. 18 P. Vroon, Steen bergen, 15. 19 J. Rooms. Kruisland, 16. 20 De Vliegher, Antwerpen, 21. 21 L. Wezenbeek, Eekeren, 23. 22 J. Vooheyen, Roosendaal, 24. 23 C. van Dorst, Roosendaal, 24. 24 A. Braat, Etten, 25. 25 C. Stouthart, Bergen op Zoom, 26. Nasleep van Hongarije- Brazilië In de wandelgangen van liet stadion van Bern heerste na afloop van de wedstrijd tussen Hongarye en Bra zilië algemeen het oordeel, dat de Brazilianen verantwoordelijk zijn voor de ergerlijke incidenten, die zich tijdens en vooral na afloop van de wedstrijd hebben voorgedaan. Een FIFA-official gaf als zijn me ning te kennen, dat het geen verras sing zou zijn, wanneer Brazilië naar aanleiding van het gebeurde het lid maatschap van de internationale fe deratie zou verliezen. Met gemengde gevoelens hebben de Engelse officials de tonelen aan schouwd. Engeland zal binnenkort 'n tournee door Brazilië maken, maar hier en daar zijn in Britse voetbal- DE NEDERLAAGWEDSTRIJDEN der VV Steen zijn nu voor de helft ach ter de rug. Zondag werd Koewacht 1 geklopt met 10-0 en op kermis- Zondag werd de nieuwe derde klas- ser Hontenisse met 7-1 ingemaakt. Tot nu toe heeft Steen in dit tour- nooi geen enkele nederlaag geleden. MARY KK. het 13-jarige Robben- zwemstertje, heeft Maandagavond te Hilversum de aanval op het Ned. record op de 500 meter vrije slag niet tot een goed einde kunnen brengen. Zij noteerde 6 min. 47.3 sec., een tijd welke 2.2 sec. boven de 6 min. 45.1 sec. lag, waarmee Geertje Wieleman sinds 9 April 1951 Ned. recordhoudster op dit nummer is. IN DE ZUID-NEDERLANDSE ploeg die a.g. Zondag te Krefeld zal aan treden tegen de vertegenwoordigen de ploeg van Nisderrhein zijn o.m. de Sprint-athleten L. Breugelmans, F. Künen en G. Smeets gekozen. DE TWEEDE ETAPPE van de Ronde der 9 Provinciën, van Kortrijk naar Renaix over 129 k.m. is gewonnen door de Belg Ruwet in 3 uur 32 min. 18 sec. De Nederlander De Vries werd zevende in 3.34.0. De Vries bezet de vierde plaats in het alge meen klassement. In het ploegen klassement staat Oost Vlaanderen op de eerste plaats en Nederland is zesde. kringen reeds stemmen opgegaan, die toer ongedaan te maken. Een dergelijke maatregel is Zon dagavond reeds genomen door de Hongaarse „sportminister" Gustav Se- bes. Hij heeft alle gemaakte afspraken voor de Braziliaanse tournee van de Hongaarse clubs Honved en Rode Ster, geannuleerd. „BERISPING" Het organisatie-comité van het tour- nooi om het wereldkampioenschap heeft de Hongaarse en Braziliaanse voetbalbond een berisping gegeven voor het onsportieve gedrag van hun beide vertegenwoordigende teams in de wedstrijd, welke voor de kwartfi nales te Bern werd gespeeld. Beide bonden werd opgedragen de spelers, die van het veld zijn gezon den of wier namen door de scheids rechter zijn genoteerd, te bestraffen. Zoals men weet, werden dc Hongaar Bozsik en de Brazilianen Santos en Umberto door de Engelse referee van het veld gezonden. De Hongaarse spil Lorant en Maurino van Brazilië wer den wegens onsportief spel genoteerd. GééN SCHORSING Later werd gemeld: Het organisatiecomité heeft niet op schorsing van de boosdoeners aange drongen, zodat Hongarije in de halve finale tegen Uruguay met Bozsik en Lorant zal kunnen aantreden. (Handboog) Ci Zij wonnen medaille van Prins Bernliard Met goede moed trokken 15 schut ters van de hangboogmij St Sebas- tiaan uit Koewacht naar Middelburg om deel te nemen aan de grote wed strijd Zeeuwsch Vlaanderen tegen Zuid Beveland. Allen waren voorzien van een splinternieuwe uniformbaret, waar mee de leden van St Sebastiaan deze week werden verrijkt. Zij hebben daar een schitterende prestatie gele verd. Emiel de Nijs behaalde er de ereprijs, een medaille geschonken door Z.K.H. Prins Bernhard. Deze be haalde hij met 7 punten, door het doen tuimelen van de hoog- en zijvogel. Alois Suij won er de eerste prijs door het afschieten van net hoogste aantal vogels (4 stuks). Hij.ontving hiervoor een prachtige beker. Theophiel van Damme was de man, die ook nog de derde prijs in de wacht sleepte: een medaille. Prachtige prestatie dus, aangezien er 206 schutters aanwezig waren en iedere deelnemer slechts 5 maal mocht schieten. Door met 31 van DOS te winnen werd „Eindhoven" kampioen van Nederland. Onder: Het winnende elftal. Staande v.l.n.r.: Schmidt, Van Kemenade, Van Rooy, F. van Tuyl, Vlemminx en Van Melis. Zittend, v.l.n.r: Louwers, L. v. Tuyl, J. Tebak, Hansen en F. Tebak. Het eerste doelpunt: v.l.n.r: Kraay (DOS), Van Baggum, de geslagen doelman en Westbroek (DOS). Achter Van Baggum nog juist zichtbaar Van Melis, de maker van het eerste doelpunt. DE RECHTSBUITEN van VVV, Sij- bers, heeft als lid van de Venlose eerste klasser bedankt en is in con tact getreden met de Nederlandse Beroepsvoetbalbond. Een contract is nog niet getekend. Sijbers is het laatste seizoen enkele malen in ver tegenwoordigende KNVB-ploegen uitgekomen. In Zwitserland is Zondag in het raam van de wereldvoetbalcompetitie de wedstrijd HongarijeBrazilië gespeeld en uitgevochten die in een 42 overwinning voor de Hongaren eindigde. We zien hier de doelver- dediger van Brazilië, die met ware zelfverachting zich voor een der Hongaarse aanvallers werpt en zodoende eên doelpunt weet te voorkomen TTET MOGE VREEMD KLINKEN dat een der vele Nederland se voetbalverenigingen gebaat is geweest met de politieke ontwikkeling na de oorlog in Indonesië. En toch is dat zo. Im mers na de overdracht van dit eilandenrijk kwamen naast de Nederlandse KNIL-militairen ook inlandse soldaten, die niets voor Soekarno c.s. voelden, naar Nederland. Onder hen bevond zich Fred Hoed, de inlandse KNIL-sergeant, die in 1950 zijn geboorteland vaarwel zegde, en in het Gelderse terecht kwam, met name in de plaats Putten. Niet lang daarna verhuisde hij naar Bergen op Zoom waar hij zich na korte tijd aanmelde als speler van de Bergen op Zoomse tweede klasser DOSKO. J_Jet was deze Nederlandse voetbalvereniging welke onbewust profijt trok van de overdracht, omdat Fred Hoed een uitstekend voetballer bleek, die Dosko goed gebruiken kon. Na op enkele plaatsen in het elftal te zijn geprobeerd, belandde Hoed op de rcchterhalfplaats. en werd meteen de ruggegraat van het eerste elftal. Dit kwam goed tot uiting, toen Fred Hoed, door beenbreuk, de laatste zes wedstrijden van het voor bije seizoen niet meer kon meespelen. F) IEP TRAGISCH was gisteravond het plotselinge overlijden van de heer J Mens, burgemeester van Nee- de (Gld.): hij zou na een 4-daagse reis met de muziekvereniging „Cres cendo" een toespraak houden vanaf de muziektent. Duizenden zagen, hoe de burgemeester zich naar de tent begaf, onverwacht onwel werd en enkele minuten daarna overleed. Dosko kwam aan de verliezende hand, omdat de beheerser van het middenveld niet meer aanwezig was (fted.). Met een verbeten trek om de mond moest Fred Hoed toezien, hoe zijn ploeggenoten in de wedstrijd con tra Baronie de kampioensvlag moes ten strijken. veelzijdig sportman ETRED HOED, zoon van een Ethiopiër en een Javaanse moeder, heeft in de Archipel tal van sporten beoefend, waardoor hij een brede kijk kreeg op de sport in het algemeen en daar door een sportman werd van formaat. Sterk spreekt dit uit zijn opvattingen, zijn uiterst sportief spel en de ka meraadschap, waardoor hij in Bergen op' Zoom en verre omtrek goed be kend staat. Vaak hebben we deze speler aan het werk gezien en nooit zagen we één enkele ongerechigheid begaan. En wanneer Hoed door een tegenstan der werd „genomen" keek hij nog niet eens om, om te zien wie dat wel deed. Naast voetballen beoefende Fred Hoed basketbal, korfbal, athletiek, enboksen. Ook daarin stond hij zijn mannetje. 15 Officiële wedstrijden heeft hij in Indië gebokst, waarvan hij er 14 op punten won en een door technische k.o. En dat was dan nog eer* vergissing, omdat Hoed liefst op punten won. Zuiver boksen dus Dit kenmerkt deze sportman toch wel op bijzondere wijze. Tal van officiële voetbalwedstrijden heeft Fred Hoed in Indonesië ge speeld, samen met Frans Tebak van „Eindhoven", met Ummels van MVV en Paulu van Quick uit Den Haag. In de korte tijd, dat Hoed hier in Neder land speelt (hij kwam in 1952 bij Dos ko) wist hij de aandacht van de keu ze-commissie op zich te vestigen. Nu behoort Fred Hoed bij de uitverkore nen die geregeld in Roosendaal bijeen komen voor centrale training. PECHVOGEL Nr. EEN 'yWEEMAAL zag Fred Hoed zijn voetballoopbaan in Nederland on derbroken. In het seizoen 1952-'53 brak hij zijn rechterdijbeen in de wed strijd tegen RAC in Rijen, en dit sei zoen brak Hoed in de wedstrijd tegen Middelburg op Rozenoord te Bergen op Zoom het kuit- en scheenbeen. Maandag 1.1. is het been uit het gips gekomen en Fred hoopt weer spoedig aan de trainingen deel te kunnen nemen. Want ondanks de beenbreu ken blijft Fred Hoed trouw aan Ko ning Voetbal, ofschoon mevrouw Hoed het wel wat te bar vindt met al die beenbrekerij. meer concentratie ^fAT de meeste spelers uit de voet balwereld vermoedelijk niet doen, doet Fred Hoed. Na iedere wedstrijd stelt hy een resumé op. Fouten die hij heeft gemaakt, staan genoteerd en dan gaat Fred zoeken naar verbete ringen, die hy dan ook mesetal vindt en in de eerstvolgende wedstrijd in Ondanks het feit, dat hij gaarne in Nederland en Bergen op Zoom ver toeft, verbloemt Fred Hoed toch niet, dat diverse specifieke eigenschappen van zijn vroegere vaderland hem daar vaak aan doen terug denken. Wat hij het meest mist, is de jacht op wilde zwijnen. Hoed bezat een jachtacte en als de zon zyn dagelijkse arbeid had gedaan en zich terugtrok achter de bergen, toog hy er op uit om de ver- SfiWWtBWSW Geconcentreerd ziet men hier Fred Hoed (links), tezamen met inter nationaal Ri enus Bennaars, zijn clubgenoot, bij een aanval de bal afwachten. nielers der plantages neer te leggen. Naast voetballen was dit zijn liefste bezigheid. AFSCHEID VAN DOSKO? jyiOMENTEEL neemt Fred Hoed deel aan een cursus voor instruc teur te Breda. Over enkele weken moet hij examen doen en als hij slaagt dan.... ja dan is het zeer goed mo gelijk, dat Dosko deze populaire spe ler zal moeten missen. Want de mo gelijkheid, dat hij dan overgeplaatst wordt is even groot, als dat hij in Bergen op Zoom zal blijven. Sportief Bergen op Zoom kan slechts hopen, dat de eventuele overplaatsing nog lang op zich zal laten wachten! damiaan de melaatse Het leven van Pater Damiaan blijft altijd het lezen en overwegen waard. De melaatsheid, een van de afschuw- wekkendste ziekten waaraan een mens bloot staat, is ons bekend vanaf de jaren dat wij kennis maakten met de wonderen van onze gezegende Hei land, die zich bijzonder tot deze uit gestotenen aangetrokken voelde. In Zijn voetspoor heeft Joseph de Veusters uit Tremeloo in België zijn leven gewijd aan de verpleging van deze Ongeneselijken. Toen hij religieus werd koos hij zich profetisch de naam Damiaan, naar de heilige arts van die naam. Geneesheer is hij geweest van li chamen en zielen.... Tot hij zelf aan getast werd door de ongeneeslijke kwaal en eraan bezweken is. John Farrow heeft zich ter plaatse van de toestanden en de levensom standigheden der melaatsen op de hoogte gesteld en ons een kostelijk boekje geboden als vrucht van zijn onderzoekingen, vlot geschreven en boeiend. Het is door Maria Heemskerk goed vertaald en bij het Spectrum uitge geven in de Zonnewijzer-serie. Aan bevolen. J.H. diepzeegeheimen Het Deense fregat Galathea lag in 1952 uitgerust voor een reis van twee jaar over drie oceanen. Een reis met een zeer bijzonder doel: het onder zoeken van de geheimen der diepzee. Daartoe waren allerlei speciale instru menten aan boord, waarmee men modder met allerlei gedierte kon schrapen op een diepte dieper dan de Himalaya hoog is, waardoor men vis sen kon ophalen, die nimmer aan de oppervlakte gezien worden, waardoor men de juiste diepte kon peilen in Oceaangedeelten, die nog onvolledig doorvorst waren. Van dit alles is na tuurlijk een zeer wetenschappelijk verslag uitgebracht. Maar er was ook een journalist aan boord. Hakon Miel- che, en hij heeft een boek geschreven dat voor leken iets duidelijk maakt van het belang van zo'n expeditie. En dit niet alleen. Het boek heet nu wel ..Diepzeegeheimen", maar een zeer belangrijk deel wordt ingenomen door smakelijke verhalen over havens en landstroken, welke men aandeed, over mensen, welke men ontmoette. Zo ho ren we o.m. veel belangwekkends over Dakar en Liberia, over Goudkust en Kaapstad, over Madagascar, Kenya, de Seshyellen en Ceylon over de Phi- lippijnen en Indonesië, over Australië en Wawaii. Mielche is een aandachtig en snel waarnemer. Een kort bezoek aan Indonesië en hij weet al ,,De vrij heid is voor grote delen van Indo- nesië's bevolking zo'n verrassing, dat ze nog niet door hebben, dat die al leen maar kan bestaan op basis van verantwoordelijkheid". Foto's sieren het boek, dat Elsevier overigens ook keurig uitgaf. de brieven van bon1fatius In dit boekje heeft A. C. Nielson enkele brieven naar en van Bonifatius opgenomen, n.l. een van abdis Bugga met het antwoord van Bonifatius, een van Paus Zacharias over het con flict van Bonifatius met Virgilius, de latei e bisschop van Salzburg, een van hofmeier Karei om aan Bonifatius de gevraagde protectie te verlenen. En nog enkele andere, in totaal tien brie ven. De Latijnse tekst is opgenomen met de vertaling ernaast. De brieven worden in hun historischmilieu ge plaatst, zij geven een goed beeld van de wereld, waarin Bonifatius leefde, werkte en streed. Het boekje is niet zonder drukfouten en de stijl is niet zo klaar, als men van een vertaler van het luciede Latijn zou verwachten (Neder 1. Uitg. Mij.). jh koning olav. Wie zich voor Koning Olav en zijn tijd interesseert, leze deze gedegen studie van Prof. Dr. Will. Lampen. Zuiver weet hij overlevering en ge schiedenis van elkaar gescheiden te houden. De S. geeft ons een duidelijk beeld van de persoon van Sint Olav, van zijn werk voor de kerstening van Noorwegen, van zijn strijd voor de politieke grootwording van Noorwe gen.. Sint Olav is velen onzer slechts naar de naam bekend. Het ware te wensen dat ook zijn persoon in deze bekend heid ging delen. Moge het interessante werkje van Prof. Lampen hiertoe veel bijdragen. (Uitg. Lieverloe, Amsterdam). J.H de tempel van het gezin De achttiende aflevering van dit werk bespreekt uitvoerig de gevaren, die het gave gezinsleven bedreigen; o.a. mode, dans, lectuur, woningnood. Het merendeel dezer beschouwingen is wel sterk in negatieve zin gesteld. Tevens wordt een begin gemaakt met een selectie uit de „helden-galerij van christengezinnen". Een en ander op een goed, doch geen origineel ni veau. Bzd. nieuwe schepen In 1939 verscheen een schepenboek van Amstleven. dat behalve een ge degen en prettige documentatie aan de lezer ook nog een „kans" gaf. Na melijk om zichzelf in te schakelen bij een initiatief met een uitstekend doel: het verwerven van een bouwsom voor de nieuwe motorstrandreddingsboot „Johan de Witt": Binnen twee jaar waren er heel wat schepen-liefheb bers en bewonderaars in Nederland bij, terwijl de reddingsboot van stapel kon lopen. Voor ons ligt thans het tweede sche penboek. Het is, zo mogelijk, nog be ter dan het eerste. Zowel wat uitvoe ring als wat doelstelling betreft. De tekst is degelijk, de platen zijn instruc tief en bovendien geheel verantwoord. D. Monsma heeft er een geheel van gemaakt van blijvende waarde. En nu het doel: de opbrengst van het boek wordt ter hand gesteld aan de Kon. N.Z. Reddingmaatschappij voor een motorreddingvlet „Christiaen Huygens". Samenvattend zou men kunnen zeggen: een goed boek voor een goed doel, een door en door „Ne derlandse daad". KLEUTERONDERWIJZERES Aan de Chr. Kweekschool te Middel burg slaagden voor acte A (practised en theoretisch gedeelte) mej. A. Terlouw te Terneuzen; voor acte B (practisch ge deelte) mej. D. Jansen te Hoek en mej. C. Vermeulen te Sluiskil. EENHEIDSDIPLOMA E.H.B.O. Te Goes werd bovengenoemd diploma behaald door de dames L. v. Boven. J. Dekker-de Graaf, P. Kater, D. Kramer- Nieuwenhuyse, E. v. d. Lely-Fokker, L. Lindenberg, J. Verhage, F. Bartelse- Schiebaan, E. v. d. Hoek, W. v. Liere, P. v. Luijk, J. Meijer-v. Liere, J. Sinke- Lindenberg en J. Westdijk-Lechner en de heren H. Borghgraef, M. de Dreu, P. de Dreu en R. Klaaijsen allen te Goes. J. Lokerse, Kruiningen en D. v. Schaik, 's-H.H. Kinderen. GOES, 28 Juni Industrieveiling: Mad. Moutot 1.20-3, Jucunda 123.20. Gewone veiling: Aardbeien 106-134, Kersen: Ear ly Rivers 73-76, Meikersen 40-54, Vr. v. Werden 75, Inspecteur Leunis 30, Hol landers 106, Rode bessen A 127-149, id. B 61-110, Frambozen 80-105. Groenten: bloemkool 28-53, komkommers 14-23, kropsla 2.50-3.50, doperwten 33-52, peulen 83-100, tuinbonen 26-28, gr. sav. kool 10- 11, spitsk. 9-10, kroten 10-12, tomaten 83- 107, postelein 26-29, andijvie 14, radijs 10. spinazie 32-35, aardappelen 20-21, id. Drielingen 16-18, id. kriel 12-14. KAPELLE, 28 Juni Export- en in- dustrieveiling: aardbeien: Jucunda 130- 131.60, id. II 114-70, Madame Moutot 123.50 id. II 121-70, Climax 129, id. II 109, af wijkende aardbeien 70, frambozen in tubs 82.60, kruisbessen 18, id. met hagel- schade 14.90. Gewone veiling: ardbeien: Climax 89-162, id. 24-52 p. doos, Madame Moutot 86-116, id. 22-41 p. doos, Madame Lefebre 60-77, id. 26-35 p. doos, frambo zen: Malling Promise 105-190. Kersen: Earley Rivers 49-81, Hollanders 73-77, Meikersen 45-54, Elton 32-35, Vroege van Werden 56, Vroege roitte 30-31, Rode bes sen: Jonkheer van Tets 66-157, Prolefic 74. Groenteveiing: aardappelen, grote 19- 20, id. Drielingen 11-14, id. kriel 6-9,5. kropsla 2.5-6.5, boskroten 8-11, sjalotten 9-10, rabarber 5-9,5, savoye kool 13, kom kommers 18-36, bloemkool 20-28. ROTTERDAM, 28 Juni Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco. Tarwe, witte, prima kwaliteit, voor de vlakmolenaars tot 23.60, rode op vochtconditie tot 28.40. Voedergranen goed prijshoudend. Zomergerst tot 26.50, grove tot 27. Haver 26.75, extra banke 27.25. Rogge 21-21.75. Bakrogge tot 23. ROTTERDAM, 23 Juni Aanvoer in totaal 1406, vette koeien en ossen 873. Varkens 533. Vette koeien le kw. 2.84- 3.04, 2e kw. 2.74-2.84, 3e kw. 2.24-2.64, varkens (lev. gew.) le kw. 196, 2e kw. 193, 3e kw. 190. Vette koeien aanvoer kleiner, handel kalm, iets stijver in prijs, prima's boven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer korter, handel vlug, prijzen, hoger, pri ma's boven notering. Mannheim 327 6), Kaub 221 5), Trier 86 (—4), Koblenz. 213 (4 1), Keulen 182 2)Ruhrort 371 4), Lobith 967 7), Nijmegen 747 8), Arnhem 768 7). Eefde 264 (+2), Deventer 176 Namen la Plante 152 1), Borg haren 38.96 (—42), Belfeld 10.82 14), Grave 402 14).

de Stem | 1954 | | pagina 3