DR KORRINGA tegen afsluiting der zeegaten R.K. School voor VGLO te Groenendijk uitgebreid IS A Jaarvergadering van de Zevibel „Visserij met uitroeiing bedreigd" DR P. KORRINGA, bioloog en vertrouwensman van de Zeeuw se oester- en mosselkwekers, heeft te Middelburg krachtig stel ling genomen tegen afsluiting der zeegaten. Plan II der Delta commissie, dat deze afsluiting beoogt, wees hij als desastreus voor de Zeeuwse visserij van de hand. Hij bepleitte een combinatie van plan I (dijkverhoging) met het door hem gewraakte plan II, een combinatie, die dr Korringa plan anderhalf noemde. Meester Koene vierde zilveren jubileum Bedevaart Jongerengemeenschap naar Zuiddorpe Zilveren jubileum roomboterfabriek „Eensgezindheid" te IJzendijke Walcheren Zuid'Beveland Z-VLA AN DEREN Ricliari Tr stei Feestvergadering en feestmaaltijd Ontvangst op liet raadhuis MIDDELBURG VLISSINGEN TERNEUZEN OOSTBURG AGENDA HEDEN MORDEN „Sumnic Laats DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 JUNI 1954 Or WEKKING TOT GROTE ACTIE Dr Korringa, die zijn rede hield voor de vereniging Zevibel, die in Middelburg haar jaarvergadering hield, wekte Zeeuwse vissers op tot grote actie tegen de afsiuitingsplan- nen en deed een beroep op hen om zich achter de commissie van dertien te scharen. Met name behandelde dr Korringa de gevolgen van de afslui ting voor de mossel- en oestercultuur Na afdamming is bewerking, verwa tering en schoning van de mossel in de Oosterschelde niet meer mogelijk Zilveren kloosterjubileum te Groenendijk Hoofd van het V. G. L. O. jubileert rvr Woensdag 30 Juni zal Zuster Leonarda (in de wereld M.A. Schuurman uit Breda), van de orde der Franciscanessen R.P thans hoofd van het VGLO te Groenendijk de dag herdenken waarop zij vóór 25 jaar werd geprofest. Van den beginne af is Zr. Leonar da in het onderwijs werkzaam geweest en zii is zowel in Brabant, waar zij o.a. te Breda (Ginneken) is werkzaam ge weest, als in Zeeuwsch-Vlaanderen geen onbekende. Tijdens de bange oorlogsjaren was zij verbonden aan de R.K. Meisjesschool te Lanmswaarde, In 1949 werd zij overgeplaatst naar de Bernadetteschool te Groenendijk, waar zij initiatiefneemster werd voor de oprichting van een streekschool, voor het Voortgezet Lager Onderwijs, waaraan in deze streek een grote be hoefte bestond. Vrij spoedig is haar wiens in vervulling gegaan en de school kwam to stand. Zijzelf werd tot hoofd ervan benoemd In de vijf jaren van het bestaan van deze school heeft Zr Leonarda, dank zij haar doorzettings vermogen en haar goede en juiste in zichten inzake het VGLO. veel goeds tot stand gebracht. O.a. beschikt de school thans over een moderne en erg practische keuken strijkinrichting en sedert enkele dagen ook over een nieuw, aan de eisen des tijds vol doend leslokaal. Vooral dit laatste is van groot belang voor haar onderwijs. Middelburger meldde zich bij de politie Verdacht van diefstal van een bromfiets In de cel van het 'politiebureau zit op het ogenblik de 22-jarige J. F. uit Middelburg. Hij meldde zich bij de politie in de nacht van Zondag op Maandag. De nacht daarvoor had hij doorgebracht in het gebouw van de Chr. Landbouwhuishoudschool op het Noordbolwerk. Hij was daar binnen gekomen door het inslaan 'met zijn schoen) van een ruit. De directrice, die Zondag kwam vertellen, dat er 's nachts bezoek was geweest, miste uit de kas een klein geldsbedrag. De recherche vond heel wat vingeraf drukken, maar die had zij niet meer nodig om te bewijzen, dat F, in het gebouw was geweest: hij gaf het zelf direct toe. De jongeman, die Zondag in Domburg en Vlissingen was ge weest, wist, dat de politie hem zocht. Hij wordt n.l. verdacht van diefstal van een bromfiets ten nadele van J. P. te Middelburg. Dat gebeurde in de nacht van Donderdag op Vrijdag. F. zal voor de Officier van Justitie wor den geleid. Dr Korringa deelde mede, dat een studie zal worden gemaakt van de huidige verwaterplaatsen. In het bij zonder zal hierbij worden onderzocht of het mogelijk is buiten de toekom stige dammen van het Deltaplan ver waterplaatsen aan te leggen. DE OESTERCULTUUK QOK aan de oestercultuur besteed de dr Korringa brede aandacht. Men vindt die cultuur, zoals bekend, in de kom van de Oosterschelde, een plaats die bij uitstek geschikt is, om dat zij aan alle eisen voor deze teelt voldoet. Voor het scheppen van een oesterteelt in de Waddenzee zag dr Korringa geen mogelijkheden. Boven dien, wanneer men de oesterteelt naar de Waddenzee verplaatst, brengt men automatisch de gevreesde mosselpara siet uit Zeeland mede. De parasiet zou dan al vrij spoedig de huidige mos selcultuur in de Waddenzee totaal doen verdwijnen. Dr Korringa ver wierp eveneens de mogelijkheid tot het maken van een bassin met com municatie naar de zee. Ook hier zou de stroom naar zee zijn gericht en de oesterlarven meevoeren. De temperaturen zouden niet ge noeg oplopen, terwijl daarnaast het gevaar van aanslibbing van de bo dem niet ondenkbaar is. Afsluiting van de Oosterschelde zal de onder gang van de oestercultuur betekenen. Dr Korringa meent, dat het niet aan gaat, deze natuurlijke hulpbron zon der meer op te heffen. GEEN PARALLEL MET ZUIDERZEE TJIJ betoogde, dat men er zich voor -t-t moet hoeden terzake van de af sluiting van de zeegaten een parallel met de Zuiderzee te trekken. Daar immers werd de visserij niet met uit roeiing bedreigd. Daar ook kwamen in plaats van het water vruchtbare landbouwgronden. Daarop valt, volgens dr Korringa, hier niet te rekenen. Kom en andere delen van de Oosterschelde leveren bji de inpoldering grond van weinig waarde, slechts in de Zandkreek en in de Grevelingen kan enige nuttige landaanwinning worden verkregen. Voorts betoogde dr Korringa nog, dat de voordelen van een bestrijding der verzilting in Zeeland niet bemerkt zullen worden. Een zoet waterbassin in de Oosterschelde wordt naar de mening van dr Korringa ernstig be dreigd. MUGGENPLAAG? VAP diepten van 30 a 40 meter zal n.l. in veel geulen, die dit estua- nium doorsnijden, zout, zuurstofloos, water blijven. De mogelijkheid, dat door storm dit water wordt omge woeld, naar boven komt en het zoete water vergiftigt, is volgens dr Kor ringa zeker aanwezig. Een dergelijk verschijnsel zou dan naar zijn opinie de land- en tuinbouw grote schade toebrengen. Spreker zei tenslotte, dat het niet tot dc onmoge lijkheden behoort, dat de afdamming in de Oosterschelde een grote muggen plaag met zich zou brengen. Hij bleek ook niet overtuigd van de grote voor delen, die men van een openlegging van Zeeland verwacht. Bouwkosten „Ipenoortl" vallen tegen Provincie moet nogmaals in de beurs tasten Vorig jaar garandeerde de provin cie rente en aflossing van een geld lening ten behoeve van de verbouwing van „Ipenoord", dat de Stichting ver pleeg- en rusthuizen Walcheren wil inrichten voor zwakzinnige kinderen. Nu heeft het bestuur van die stich ting evenwel meegedeeld dat deze verbouwing, wegens de stijging der lonen en extra werkzaamheden, f 30.000 meer zal kosten. Aan het slot van dit schrijven ver zoekt men alsof het niets is dat de provincie ook voor deze f 30.000 nog haar garantie geeft. Ofschoon het Ged. Staten voorkomt dat de provincie door deze financiële tegenvaller, min of meer gedwongen wordt een groter financieel risico op zich te nemen, dan eerst nodig werd geacht, adviseren zij de Staten toch het verzoek in te willigen. Hulstenaren bereidden hem hartelijke huldiging LIET zilveren onderwijzersjubileum van de heer J. Koene te Hulst is niet alleen een gr: nrtioos feest gewor den voor de jubilaris en zijn familie maar tevens voor de schooljeugd, die haar ..meester" hartelijk heeft gehul digd. De feestdag zette in met een H. Mis uit dankbaarheid, opgedragen door deken G van Dijk. Daarna vond in het St. Joseph pa tronaat een huldiging plaats, waarbij de jongens van de broederschool op alle mogeliike manieren getoond hen- ben. dat ze „meester Koene" best mo gen en hem een goed hart toedragen. Dat, kan ook niet anders, want het is volkomen wederzijds! De jongens van dc eerste klas voer den een schetsje op. het knapenkoor o. l.v. broeder Leapder zorgde voor de huldigingsliederen en een collega van de jubilaris de heer Verpalen voerde met de jongens van de vierde klas een toneelstukje op. waarin nogmaals alle goede hoedanigheden van de zilveren meester Koene naar voren werden ge bracht Na een toespraak van deken van Dijk dankte de jubilaris zichtbaar ge troffen door dit massale huldebetoon allen die hem hier geluk waren komen wensen. En dat waren er heel wat. Ook 's-middags. toen de heer Koene receptie hield, zijn er vele Hulstena ren gekomen om hem te feliciteren. Behalve de voltallige parochiegeeste- lijkheid waren er Patcr-Overste, Broe der-Overste de wnd burgemeester het bestuur van de bond van oud-leerlin gen. collega's en vele ouders van schooljongens. Het is een drukke, maar genoeglijke dag geworden, waar aan zowel de jubilaris en zijn familie als de schooljongens nog lang zullen terugdenken. Van alle zijden werden de heer Koene fraaie cadeaux aange boden. MEN ROEPT tegenwoordig op allerlei gebied om vernieuwing, om aanpas sing van bestaande gebruiken aan onze eigen tjjd. Toen dan ook maan den geleden door de Jongeren het plan werd gemaakt in dit Mariajaar een bedevaart te organiseren, werd dit ook hier naar voren gebracht. Men wilde wel 'n bedevaart, maar dan in een nieuwe vorm. Zo, dat het aan onze jonge mensen werkelijk iets zegt en zjj er inderdaad iets aan hebben. Succesvol experiment VT/ELNU. men mag zeker zeggen dat dit met deze bedevaart het geval is geweest Het meest sprekende be wijs hiervan is wel. dat een gedeelte van de groep des avonds om elf uur nog steeds bezig was ove>- de ondet- werpen die Pater Dr Terstoet heeft aangesneden van gedachten te wisse len. TE VOET VAN HULST NAAR ZUIDDORPE UYE bedevaart begon om drie uur in de Basiliek te Hulst Van hieruit vertrok men biddend en zingend om de voor velen langt weg. naar Zuia- dorpe te gaan. Een groot vraagteken was van te voren geweest, hoe men dit op zou nemen en of men in staat zou ziin een geest te scheppen, die onont beerlijk js voor het welslagen van een dergelijke tocht. Maar dit is wonder wel gelukt. En het zal nu. na deze eerste ervaring volgend jaar veel ge makkelijker zijn. om opnieuw tot een zo vruchtbare middag te komen. Te half zes arriveerde men aan de grot en na een gezamenlijk gebed hield ieder voor zich een korte overweging bij de diverse staties van de beeweg. Na de koffie in het patronaat kwam men opnieuw bij elkaar in de pracn- tige tuin van de Pastorie te Zuiddor pe. LEZING PATER DR TERSTOET heeft Paler Terstoet alle aanwezigen een nieuwe kijk hierop gegeven, zo. dat men na de bijna twee uur die hij heeft g< sproken, spijt had. dat men moest vertrekken Kectoi van Looi t.dankie namens al de aanwezigen Pater Ie,.stoet. en ook r-,.sloor Huys- mans voor de giote gastvrijheid en meteen werd de e'spraak gemaakt om ook volgend jaar weet- naar Zuiddor pe terug te keren. Wat ook de volle ioMemming van Pastoor Huysmans had. ..mits" zei hij ..Pater Terstoet dar, ook terug komt". Te voet ging men naar Axel en van daar per bus terug naar Hulst. Maar zelfs daar was men nog niet. uitge praat. met het bovenvermelde gevolg, dat men 's-avonds in Hulst om elf uur nog bezig was. zodat men ondanks het late uur ook daar Pater Terstoet node liet gaan. Maar. en dit is voor eenieder die deze dag heeft mogen meemaken wel duidelijk, deze eerste keer was zeker niet de laatste. TN deze waarlijk paradijselijke om geving heeft Pater Dr Terstoet ge sproken over de zeven plaatsen, waar Maria verscheen, de lijn die er in de ze reeks verschijningen ligt er« het lo gisch verband tussen de boodschappen die Maria op die diverse plaatsen aan de mensheid heeft gebracht. Allereerst had hii uiteengezet wat men onder 'n verschijning dient te verstaan en ge wezen op de twee vormen die men daarin onderscheidt, de objectieve en- de subiectieve verschijning. Op bui tengewoon heldere en boeiende wijze BOUW IN RAMPGEBIEDEN Een subsidieregeling UAE regering heeft in principe beslo- ten een subsidieregeling te treffen in verband met verschillen, die in de voormalige rampgebieden bestaan tussen de oude en nieuwe prijzen van de grond Deze regeling zal alleen gel den als er. wat de betrokkenen be treft. onbillijkheden zijn ontstaan. Het komt b.v. voor. dat er op dijken huizen verwoest zijn d:o niet meer op dezelfde plaats herbouwd kunnen worden. De eigenaren zijn dan ge dwongen naar andere grond om te zien. die veelal duurder is dan de grond waarop het huis stond. In der gelijke gevallen zal de regering een subsidie in de bouwkosten verlenen. TTET ZILVEREN JUBILEUM van de Coöp. Roomboterfabriek „Eensgezind- heid" te IJzendijke is op werkelijk grootse wijze gevierd en dit feest be reikte zijn hoogtepunt tijdens de feestvergadering en feestmaaltijd, welke in de smaakvolle en toepasselijk versierde magazijn-hal van de C.H.V. werden gehouden. JOEGEN EN KOU kunnen Til burg niet beletten Midzo merfeesten te houden. Daar is het dan ook de textielstad voor. Onder het motto „veul lol rond de wol" zijn ze Zaterdag begon nen. En de eerste week zal er wel geen eind aan komen. Al leen De vlaggen, die in Middelburg een vrolijke mare klapperen op de Schel- debries, hebben het zwaar. Eerst had den enkele matrozen ze halfstok ge hangen. Omdat ze het zo erg vonden, van Middelburg te moeten scheiden en niet helemaal nuchter waren. Maai de volgende dag was er geon dundoek meer te bekennen, 'n Piëteitvol in woner had ze van de masten gehaald, omdat hij het oneerbiedig vond, ze 's nachts buiten te laten hangen. Twij de danseresjes, die in ae feit U cr nu nog aan. of het feest verlichte sociëteitstuin elfje jf j," Middelburg. Nee, die vlaggen i hadden beter in Den Bosch halfstok speelden, hadden kou. Maar die kunnen hangen. De Schola Cantorum kon je het ook niet aanzien, dat van de St. Jan zou naar Wenen gaan. ji De organisatie van de reis was reeds zij uit de textielstad kwamen. Ook in Uden weet men, wat fees ten is. Ieder jaar komen er duizen den kersenliefhebbers hun buikje vol eten. Deze keer gebeurt het bijzonder stijlvol, want Slavische dansers luis teren met Panfluit en Balalaika de smulpartij op. En voor wie de buik van kersen vol heeft komen amateur goochelaars hun toeren vertonen. Zorgt, dat U er bent. op 4 Juli. Tenzij U vroeger gestudeerd hebt op het Missiehuis St. Antonius te Kaats heuvel. Want dan wordt U op diezelf de datum daar verwacht voor de oud- studenten-reunie. De nieuwe modera tor Pater v. d. IJssel zal spreken over het apostolaat van de oud-priester student. Een apostolaat, dat. op die dag althans, zeker niet uit kersen- eten bestaat. Niet spijbelen dus. Even naar Den Bosch. Daar vond een autobotsing plaats en een van de wa gens schoof de Zuid-Willemsvaart in. De cl'guffeur kwam er echter zonder nat pak af. want zijn vehikel dreef in vergevorderd stadium, subsidies waren aangevraagd en een speciale compositie werd voor de gelegenheid ingestudeerd. In Wenen echter zal men van dit alles niets merken. Want het Kerkbestuur heeft met algemene stem men de plannen verworpen. Om rede nen van financiële aard en omdat men vreest, dat de busreis voor de kinderen te zwaar zal zijn. En die kinderen ontroerd en dankbaar na tuurlijk bij zo'n begaanheid met hun droevig lot. Het gemeentebestuur van Zwolle heeft de Tilburgsc schil der Th. Swagemakers opdracht gege ven tot het vervaardigen van een por tret van Hare Majesteit Koningin Ju liana, dat mettertijd in de Raadszaal zal komen hangen. Genoemde schil der woont al wel geruime tijd in Am sterdam, maar bij gebrek aan beter gaat men er in Tilburg toch erg trots op. Tot slot een voorval, dat wij in het schone Hilvarenbeck meemaak ten. Daar zat na een persconferentie Falstaff van de Nederlandse jour- rietjes naar de overkant en zonk pas. nalisten op een terrasje. Aan de over- toen hij lang en breed op de oever kant van de straat passeerde 'n meis- stond. De chauffeur was minder de in geel-met-zwarte zomertooi, echt geestdriftig dan men verwachten zou. modieus en vlot en hups. Dat had on- Nu het ding toch aan het drijven was. ze Falstaff toch niet achter Hilvaren- had het dat wel kunnen blijven doen. beek gezocht. Vandaar, dat hij ver- vond hij. Tien inwoners van Le pelstraat ontvingen uit handen van de burgemeester het E.H.B.O.-diplo- ma. Alles bij elkaar zijn er nu 48 mensen in het liefelijke dorp. die U gediplomeerd verbinden, spalken en bepleisteren kunnen. Men kan ei- dus met een gerust hart verongelukken. baasd aan de burgemeester vroeg, welk opmerkelijk verschijnsel daar aan hem voorbijwandelde. Een colo rado-kever, antwoordde de vroede vader meer geestig dan eerbiedig. Waarop de ander, peinzend in zijn biertje turend, verzuchtte: o, ware ik maar een aardappelplant. TN de voormiddag waren de genodig den reeds officieel ontvangen in het IJzendijkse raadhuis en was even eens een bezoek gebracht aan de fa briek. Om half twee volgde een druk bezochte receptie in de receptie-zaal van het C.H.V.-magazijn, waarna om half drie de voorzitter van de feest commissie, de heer L. C. Cammaert uit Schoondijke, de feestvergadering opende en de naar schatting 450 aan wezigen verwelkomde. In het bijzon der riep hij een welkom toe aan bur gemeester G. v. Waes uit Westdorpe, in zijn kwaliteit als voorzitter van de Kon. Ned. Zuivelbond, Ir. Dorst, de Prov. Voedselcommissaris voor Zee land, de heer Wijffels, directeur van de Botermijn uit Den Bosch, baron Collot d'Escury uit Kloosterzande, de heer Hendrikse. secretaris van de K. v. K. voor Z.-Vl., afgevaardigden van de Brabantse Zuivelbond, het Bedrijf schap voor Zuivel en de C.M.C. uit Den Haag, verschillende directeuren van zuivelfabrieken uit Zeeland en West-Brabant, het dagelijks bestuur van de gemeente IJzendijke en het bestuur van de plaatselijke Boeren leenbank. Op het met een schat van fraaie bloemstukken versierde po dium vond daarna de huldiging plaats van de heren A. H. van Waes en Eug. Wijffels, resp. voorzitter en bestuurs lid van deze coöperatie, die eveneens hun 25-jarig jubileum vierden en die beiden een blijvend aandenken ont vingen. Hierna gaf de reeds 83-jarige voorzitter van Waes een overzicht van de afgelopen 25 jaar, waarna burge meester Jhr. von Bönninghausen tot Herinckhave een geestige toespraak hield, die doorspekt was met tal van gezegden, ontleend aan onze natio nale producten melk, boter en kaas. De heer G. v. Waes, voorzitter van de Kon. Ned. Zuivelbond, bracht als doelstelling van deze coöperatie naar voren de veehouder de hoogst moge lijke waarde van zijn producten te doen krijgen, terwijl baron Collot d'Escury namens de Z.-Vl. Kamer van Koophandel zijn gelukwensen aan bood. Vervolgens voerden nog het woord de heer van Iersel, namens de Brabantse Zuivelbond, de Rijksvee teeltconsulcnt ir. Harmsen en de Prov. Voedselcommissaris ir. Dorst. Namens de Slijtersvereniging uit Sas van Gent hield de heer Pollet een zeer waarderende toespraak, die hij verge zeld liet gaan met de aanbieding van enkele cadeaux aan de directeur, de heer Joh. v. Oers, en diens personeel. Verdere sprekers waren vervolgens de heer Dijlstra, secretaris van de Brab. Zuivelbond, de heer van Opstel ten uit Tilburg, hoofd van het Bedrijf schap Zuivel voor de drie Zuidelijke Provincies en de heer Cyr. Sturtewa- gen, bestuurslid van de Aardenburgse dank en wees verder o.m. op het feit, dat een dergelijke fabriek in een uit gesproken akkerbouwgebied specifie ke zorgen met zich meebrengt, die men in de zuivere veeteeltgebieden niet of nauwelijks kent. MUZIEK EN CABARET TN de pauze bracht de muziekvereni ging „Geduld Overwint" een zeer gewaardeerde serenade, waarna Daan Hooykaas en zijn gezelschap een vro lijk gevarieerd cabaret-programma brachten. Vóór de aanvang van dit programma werden echter de even eens jubilerende personeelsleden Jac. Rokx en Chr. de Veth, gehuldigd en werd hen bij monde van hun direc teur beiden een fraai cadeau aangebo den. De directeur zelf kreeg eveneens een fraai zilveren theeservies aange boden door zijn voorzitter. Tot slot van deze uitstekend ge slaagde en goed georganiseerde feest dag werd door de volle feestzaal het Zeeuwsch-Vlaamse volkslied gezon gen. VOOR OOSTPRIESTER- HULP Actie in O. Z. VI. geslaagd Mü de trekking van de loterij ten bate van Oostpriesterhulp heeft plaats gehad en ook Ce nasleep van de fancy fair voor een groot gedeelte is afgewikkeld, is de tijd gekomen, om de balans op te maken. De actie werd gevoerd door de gezamenlijke jeugd bewegingen in een groot gedeelte van Oost Zeeuwsch - Vaanderen. Het zal zeker allen, die er aan hebben meege werkt. en dat er zeer veel. van welpen en kabouters, tot gidsen, kajotters de zangkoren van St Jansteen en West dorpe en een dansgroep uit Brabant toe. v heugen te weten, dat het ge heel zeer geslaagd is. Het zal inder daad mogelijk zijn om, nadat alle kos ten zijn betaald, aan Oostpriesterhulp een som af te dragen van meer dan vijftienhonderd gulden. Als men oe grote nood kent. die gelenigd moet worden weet men dat dit weliswaar slechts een druppel lijkt op een gloei ende plaat, doch ondanks dat blijft ieder bedrag uitermate welkom. En dat het werkelijk een actuele nood is blijkt opnieuw, nu de Bisschoppen hebben voorgeschreven de opbrengst van de St. Bonifatius-collecte ten goede te doen komen aan het werk van Oostpriesterhulp. FOLKLORISTISCHE EVENEMENTEN VIELEN IN HET WATER U)E IN HET KADER van de Herden kingsdagen van Nieuw Walche ren te Middelburg gehouden folklo ristische sportevenementen hebben nog al te lijden gehad van het slechte weer en sommige kregen zelfs een voortijdig einde. Aan de ringrijderij op het Plein 1940 nam van elke Walcherse ge meente één rijder deel. Om de door H.M. de Koningin beschikbaar gestel de beker werd door allen drie maal gereden. Toen hadden A. van Dalen uit Arnemuiden en J. Brouwer uit Aagtekerke ieder drie maal de ring gestoken. Zij moesten dus kampen en toen bleek A. van Dalen de beste, zo dat hij het eremetaal mee naar huis mocht nemen. De pollepel ging naar de Middel burger J. van Wallenburg, die ook eerste werd in het eindklassement met 10 ringen. Op het parkeerterrein werd een bolling gehouden tussen een zestal uit Schoondijke en een zestal uit Aar denburg. De ploeg Eede-Aardenburg won met 20-7 en kwam daardoor in het bezit van een door H.M. de Ko ningin beschikbaar gestelde medaille en een beker. De ploeg uit Schoon dijke kreeg een lauwertak. Bij het schijfschieten toonde M, Steenbakker uit Kwadendamme zich de beste schutter, waardoor hij in het bezit kwam van een door Prins Bernhard gëschonken medaille. De gaaisehieting op de staande wip moest worden afgelast in verband met het weer. Er werd nu op de lig geilde wip geschoten. De ere-prijs, een medaille van het Koninklijk Huis, ging naar E. de Nijs van Koewacht, die 7 punten behaalde. De eerste prijs voor de afdeling Zeeuwsch-Vlaande- ren werd gewonnen door M. Suy uit Koewacht, die voor de afdeling Zuid Beveiand ging naar M. de Jonge uit Ovezande. Na afloop reikte burgemeester Bol- kesteyn de prijzen uit in de burger zaal van het stadhuis te Middelburg. PASTOOR v. d. EljNDEN verrichtte plechtige inzegening TJE R. K. MEISJESSCHOOL voor V.G.L.O. in de Dreef te Groenendijk, AJ welke school pas een vijftal jaren bestaat en ondergebracht is in de gewone meisjesschool, had met haar 60 leerlingen (de school is een streek school) reeds lange tijd te kampen met een tekort aan ruimte en het onder wijzend personeel heeft de laatste tijd zowel voor de theoretische als voor de practische lesgeving met de beschikbare plaatsruimte moeten woekeren, zulks gezien de omvang en verscheidenheid der lesvakken. Gelukkig is de geleden nood teneinde, want de school is door de aanbouw van een groot en voortreffelijk ingericht leslokaal boven de bewaarschool uitgebreid en beschikt thans over de gewenste accomodatle. CONCERT VAN HET MARIAKOOR Zaterdagavond heeft het Mariakoor uit Nijmegen, een koor dat wordt ge vormd door 95 knapen en jongeman nen. leerlingen van de Stichting Ka tholiek Kerkzang-instituut aldaar, onder leiding van de heer Jan W. Baurichter een concert gegeven in de rooms-katholieke kerk. Er bestond vrij veel belangstelling voor dit koor, dat allerwegen reeds grote bekend heid heeft. Deze avond werden uitge voerd werken van Mozart (Ave Ve- rum), Joh. Seb. Bach (slotkoor Jo hannes Passion). Di Palestrina, Jos- quin des Prez, een middeleeuws com ponist. en van César Franck (Psalm 150). De dirigent gaf enkele orgelsoli. JEUGDIG BEZOEK OP TORPEDOBOOTJAGERS Zondagmiddag waren een 120-tal kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar te gast op de beide in de Buiten haven liggende moderne Britse torpe- dobootjagers „Corunna" en „Baros- sa". welke beide schepen ter gelegen heid van de herdenking van de lan ding te Westkapelle naar Walcheren waren gekomen. De jeugdige bezoe kers, die onder geleide van een aan tal dames van de Gemeenteliike Dienst voor Sociale Zaken waren, werden door de Engelsen zeer hartelijk ont vangen. Geslaagd De heet R Sorgedra- eer slaagde aan de Ned. Econ. Hoge school voo bet aanvullend examen in de economisch wetenschappen. Heinkenszand AUTO-BOTSING Het districtshoofd van de C.D.B. alhier, dhr H. den Hartog, kwam met, zijn auto in botsing met een tegenlig ger die vermoedelijk geen voorrang verleende. Door de vrij grote 'knelheid waarmede beide wagens reden, ont stond ernstige materiële schade. Kwam de bestuurder van de tegen ligger met de schrik vrij dhr den Harto gliep enkele kneuzingen en ont vellingen op doch kon na geneeskun dige behandeling naar zijn woning worden vervoerd De personenauto, waarmede hij reed werd aan de voor zijde geheel ingedrukt en is per takel wagen weggesleept. Zelzate BURGERLIJKE STAND Geboorten: 18 Juni Johannes Dln- genus z.v. Pieter Dingemanse en Jo hanna J. A. Liebers; Marleen Denise Alphonse d.v. Joannes L. de Clercq en Anna M. Belaert (won. te Sas van Gent)19 Juni Catharina Anna Henri d.v. Albertus A. L. Bonte en Maria I. K. Hovelynck; 20 Juni Jan George z.v. Alphonsus de Block en Willemina Riemens: Patrice Maria d.v. Petrus P. B. van Rumste en Maria C. C. van de Vijver (won. te Koewacht)21 Ju ni Alexandra Johanna Petronella d.v. Jacobus H. van Haperen en Virginia A. van Eerdenburg; 22 Juni Aarnout Johannes Leonard z.v. Johannes Westveer en Magdalena E. de Kok; Jan Pieter Anthonie z.v. Pieter A. Faas en Jacoba P. Willemsen; 23 Juni Catharina Geertje Sylvia d.v. Wil lem G .Camphens en Magdalena M. Verhage: Jan Franqois z.v. Jan W. Neels en Catharina de Kok: Lucia Maria Gemma d.v. Franciscus H. A. Zohlandt en Alida Th. A. Kruiswijx (won. te Axel). Huwelijksaangiften: 19 Juni Abra ham G. Maas 23 .ir lm. (won. te Vlis singen) en Leuntje Verpoorte 20 jr jü; Pieter D. de ie Lijs 24 jr jm. (won. te Hoek) en Irena R. van Troost 19 jr jd.; 22 Juni Johannes C. Platteeuw 25 jr jm, (won. te Hoek en Hebrina J. A. de Bokx 20 jr. jd. Overleden: 17 Juni Leijntje Corne lia Levina Riemens 76 jr echtg. van Pieter C. Plansoen. 19 Juni Cornells Hendrik Herman Wisse 76 jr echtg van Suzanne Dees (won. te Zaamslagi 22 Juni Florentina Durinck 4 7jr echtg van Jozué van Kouteren. Sluiskil Officiële belangstelling ^Q/NDER grote belangstelling zowel van geestelijke als van wereldlijke autoriteiten is de nieuwe aanbouw door pastoor v.d. Eijnden op plechtige wijze ingezegend en werd het nieuwe gedeelte officieel in gebruik genomen. Onder de genodigden merkten wij o.a. op Moeder Chantal, die algemeen Overste der Franciscanesser Orde te Etten is. Zuster Alphonsa. lid van Bestuursraad van eenoemde Orde. de parochiële geestelijkheid, het college van B. en W. van Hontenisse. ge meentesecretaris O. A. Verstraeten. de architect de heer Schoones. terwijl de aannemers van de nieuwbouw t.w. Gebr van Kerkhoven en Gebr. Pau wels eveneens acte de presence gaven. Nadat het onderwijzend personeel met de leerlingen zich had opgesteld en de plechtigheid met het Veni Cre ator had ingezet, betrad pastoor v.a. Eijnden het gebouw en verrichtte on- Zuivelfabriek. Tenslotte sprak de di- der het gezang van liturgische liede- recteur, Joh. v. Oers, een woord van 1 ren de inzegening. Na de inzegening volgde de plechtige opdracht der leer lingen aan de H. Maagd Maria. Zowel pastoor v.d. Eynden als burgemeester van Hootegem feliciteerden in een hartelijke bewoording de leiding, de leerkrachten en de leerlingen der schooi met het bezit van een zo fraaie en comfortabele schoolinrichting. De burgemeester noemde sprekend over het onderwijs zelf. het VGLO een ze gen voor de jeugd en daardoor voor de gemeenschap. De Algem. Overste der Orde bracht dank aan het gemeentebestuur van Hontenisse voor de loyale en begrip volle medewerking en steun ten op zichte van deze school. Ook bracht zij dank aan de bouwers der school met hun staf van personeel. Na deze officiële plechtigheden werden de leerlingen getracteerd en kregen de eerw. zusters, het onderwij zend personeel en genodigden enige verversingen aangeboden. waarmede dan het einde kwam van deze mooie dag. REIS OUDEN VAN DAGEN Dank zij de financiële steun, welke sinds vorig jaar wei wat verminderd was, is het mogelijk geweest om aan de oudjes weer een jaarlijks reisje aan te bieden. Als thuisblijver deelt ge in de vreugde die bij de ouijjes heerst wanneer ge het welkom aan de brug bijwoont. Als kinderen zo blij maakten zij onder de muzikale welkomstklanken van de muziek een vreugdedansje. Met recht en trots mocht dhr. H. J. Colsen namens de 118 oudjes de bevolking van Sluiskil van harte danken. Sas van Gent ONZE OUDJES GINGEN OP REIS Het schijnt wel of de natuur onze Sasse oudje% bijzonder welgevallig is, want ook nu weer deed een stralende zon onze ouden van dagen uitgeleide on hun jaarlijkse uitstapje. Voorafge gaan door de Verkeerspolitie trok ae lange f<!e auto's met, een autob". c als hekkensluiter, over de Westkade. nagewuifd door de tal van belangstel lende ingezetenen Rond half negen een opgehaal de brug verhinderde, dat men een uur vroeger kon arriveren werd net aanvangspunt van de reis weer be reikt. Het Harmoniegezelschap „De Verenigde Vrienden", dat zich had opgesteld aan café ..De Rijnvaart" en het wachten voor de talrijke belang stellenden met vrolijke marsen had gekort bracht de reizigers in optocht naar de Markt, waar de colonne werd ontbonden. Met toespraken van de voorzitter van het comité voor Ouden van Dagen. Dr. J. H. B. Puylaert. ae heer Mr. Cleymaet uit Geut (België die ook deze keer weer zijn op prijs gestelde medewerking had verieenr, en de Burgemeester van Sas van Gent de heer R. A. J. den Boer. nam ook deze voor onze ouden van dagen zo prettige dag weer een einde. FANSV-FAIR VOOR DE MUZIEK Het comité, dat zich in de voorbije maanden zo verdienstelijk heeft ge maakt met zijn acties voor het uni formenfonds van het Harmoniegezei- schap „De Verenigde Vrienden", heeft ook nu weer in samenwerking met dit muziekcorps een actie ten bate van de Harmonie uitgedokterd. Op 24 25 en 26 Juli a.s. zal nl. op „Molenberg" een groots opgezette fancv-fair gehouden, waar tal van attracties zullen ziin te vinden. Zo zal b.v. des Zaterdags woraeu geconcerteerd door de muziek- en zangvereniging „Thalia" uit Axel on der leiding van de heer Mannaert. De bekende ..Boerenkapel" van Radio Antwerpen (gevormd door leden van „Kolpings Zonen" uit Bergen op Zoom) en de „Beiersche Kapel" uit Bergen op Zoom o-l.v. de heer C Go- vaerts zullen er eveneens de goeae stemming in brengen, hetgeen zeer zeker aan de mannen uit het Krab- benaat is toevertrouwd Last not least krijgen we de „Holznaker Buben" waarmede we verleden laar reeds heb ben kunnen kennis maken. De „Beierse Kapel" zal ook des Zondags de fancy-fair opluisteren, terwijl in de namiddag voor de kinde ren een toneeluitvoering plaats heeft. Dc laatste dag krijgen we het bezoek van het grote Amerikaanse Show- orkest „Charles Rene's Kolder expres- je" uit Rotterdam Al met al belooft het dus heel wat te worden N.S.B. VERGADERDE De afdeling Zelzate van de Natio nale Bond van Oudstriiders hield een bijzondere vergadering in verband met de onderscheiding van negen zij ner verdienstelijke leden. De heer L. Janssens. afdelings-voorzitter gaf ln ziin openingswoord een kort overzicht van het oprichten der afdeling in 191» tot heden. Hierna ging hij over tot de uitreiking van onderscheidingen aan de volgende leden: de heer G. de Waele, penningmeester, die in ver band met zijn 10-jarig bestuurslid maatschap de „rocette" ontving. Een ander bestuurslid, de heer G. Hier- ivegh, viel eenzelfde onderscheiding ten deel. Het erediploma met toeken ning van het erekruis was voor de he ren: G Hoedister. J. Vereecke. K. De Decker. H. Trangez, A. van de Voorde A. Acke en V. van Wouter- ghem. Op het einde der vergadering deel de de neer Janssens nog mede, dat on 19 September a.s. het 35-1arig ju bileum der afdeling zal worden ge vierd. waarbij de Harmonie van de afd Moeskroen (80 werkende leden) haar medewerking zal verlenen. Benoeming. De heer M.A. Aal- bregtse is benoemd als examinator voor de te Utrecht en Eindhoven af te nemen examens voor machine- schrijven en stenografie. hreskens AUTO IN DE SLOOT Even buiten de kom der gemeente is een luxe auto. bestuurd door de heer W v. B. uit Oostburg. in ae sloot gereden doordat hij uitweek voor een wieU-ijdster. De wagen werd be schadigd. De wielrijdster mevr. J. v. K.-C.. trak plotseling de rijweg over juist, voor de aankomende auto van de heer v B. Deze remde krachtig en haalde sterk naar rechts uit om mevr. K te ontwijken, waardoor hii van ae wég. in de sloot, terecht kwam. Hij raakte nog juist het achterwiel van mevr. K.. die hierdoor kwam te val len en enkele lichte schrammen op liep. en een beschadigde fiets. De chauffeur kwam er met de schrik en een deerlijk gehavende auto af. Vismijn. Visaanvoer in de week van 20-6 t.m. 26-6: 6576 kg. export garnalen 1.86—0.65; 832 kg. binnen landgarnalen 1.040.70: 664 kg. bot 0 23—0.16; 1732 kg. schar 0.560.16; 1669 kg. schol 0.45—0.16; 1023 kg. tong 1.60—1.03; 118 kg. rog 0.52—0.16; 8 kg. griet i.0.71, 12 kg. tarbot 1.501.31. Hoofdplaat Gemeenteraad. De raad der ge meente komt Woensdagavond 30 Juni in openbare vergadering bijeen. Op dp agenda staan o.m. vermeld de uit voering van enkele openbare werkjes in de gemeente, subsidie-aanvragen en trewiizing van gronden in herbouw plan. advertentie) JUIST OMDAT MOEDER ZOVEEL ZORGEN HEEFT is Pleegzuster t.locd- wijn voor haar voedsel voor Ie zenuwen. Vraagt zo'n fles vol kracht bij Uw apotheek of drogist. ii37-oo ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: De Parelvissers. GOES Grand: Ik beken. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De Troubadour. ST JANSTEEN Dansen in café Chas- see. Schieting bij J. Pluyrn, begin 4 u. MIDDELBURG Raadsvergadering. Electro: Abbott en Costello. SAS VAN GENT Olympia theater 8 uur: Handlangers der duisternis. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Mannen. VLISSINGEN Ariënsgebouw: Verga dering Vriendenkring. Luxor: Het meisje van kamer 17. Alhambra: De zoon van d'Artagnan. AXEL Het Centrum 8 uur: De man die zij begeerde. GOES Grand: Ik beken. Electro: Abbott MIDDELBURG Costello. OOSTBURG Ledel 8 uur: De witte hel SAS VAN GEN Olympia theater 8 uur: Handlangers der duisternis. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Mannen. VLISSINGEN Luxor: Het meisje van kamer 17. Alhambra: De zoon van d'Artagnan. Ariënsgebouw 7.30 uur: Vergadering EHBO. En IN de aard heerst een re personen, beien hebbel niet herinne seizoen te h< De afgelo hooidaanvoei veilingen ziin dat er onder in Kapelle-B aardbeien d Het waren kilo's Hiervo ge prijzen b< een gulden f niets goed. J De klachte eerste plaats de aardbei c wordt gekwei beienaanvoer werd er het Biezelinge ru Moutot aang thans iaat a geen 100.000 20 pet. van d jaar en dat vlakte zeker IN Kattendij gedeelte heeft de hage percelen echte werden getrof vruchten verc sneeuw voor c De reden h verzwakking Moutot met van de vorst: winter. De p bloeid en de volgd doch levenskrachtie te brengen. De Jucunda ter voor doch ten aanzien vi nu ook. omda het algemeen niet in een de Madame Mou Voor Kapel gevmg betekei een enorme kleine zelfstal ceel aardbeien naamste bron Hiervan trekk dat in geen v werk. dat zij steed. Vele p< PEN jonge J is- mom doof en blir slaagd aan studeerde. I gingsleven hoofdzaken diging om i Toen Richarc een heel norm: zevende jaar v vermogen. De zaak niet acht< mochten zij jongen zijn le\ ven. Richard was Natuurlijk ma periode door, energiek braill volgde bijzond maar toen hij trof hem een geheimzinnige geworden, ver] werd volsla'ger Zeven jaar zich voor de soren ontmoet! aan zijn recht schoen droeg, i ren letterteken daarop te druk en studenten ren. Een knok] vingertop voor Richard Kinr ren kennen vai eens doof was. alleen met behi maar hjj stude trouwde vriend boeken voor mee een gero machine bediei ten zij zich gi hadden hem lei ENGELS SUEZK.i T)E NEW-") te melde Eisenhower hebben be Suezkanaal-z wordt om h jaar te on tri Egypte zou vervangen doo van zijn eigen in geval van jets, geallieerd laten. Eisenhow grote concentr: materiaal in gebied van tw nu één H-bom geheel kan sch r)IEP TRAG het plotsel: heer J. Mens, de (Gld.): hij reis met de m cendo" een toes muziektent. Du burgemeester z onverwacht o minuten daarn

de Stem | 1954 | | pagina 2