Collecte voor kerk of klooster van üostpriesterbulp Op INDUSTRIETERREIN ET TE N worden fabrieken gebouwd Het Hoogwaardig Episcopaat gedenkt Sint Bonifatius „Onze trouw aan Christus belichaamt zich in onze trouw aan de Bisschoppen" Sterk geloof reclt de wereld t; RADIO De fantastische constructie der N. V. Tornado Staal (400ton), Beton (700 m3) Cement (25.000 k.g.), tegels (een toren) Een vrouw in de eenzaamheid DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 28 JUNI 1954 ELKE DAG KOMEN ER NIEUWE POMPEN BU.... De zachte geurige Amerikaanse shag die U het rookgenot geeft van de beste Amerikaanse^ DOUWE EGBERTS door B. M. BOWER t Advertentie) JN een herderlijk schrijven van het Nederlands Episcopaat, gis teren in alle keren voorgelezen wordt bepaald, dat op Zondag 4 Juli a.s. in alle kerken en kapellen een plechtige votiefmis van de H. Bonifatius zal worden gecelebreerd, terwijl tevens wordt bepaald, dat op die Zondag in alle kerken en kapellen een collecte zal worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd zal worden om in het kader van de Oostpriesterhulp door de bouw van een kerk of klooster het christelijk geloof in West-Europa te ver sterken. 's Heren Naam, in Zijn Kracht en op Zijn Gezag. Alle arbeid geschiedt ook met het uitzicht op Hem, die eens op het einde zal wederkomen in heer lijkheid, om pas dan ten volle de heerschappij van Zijn Vader te vesti gen in Gods Rijk. Deze toekomstige, alle begrip te boven gaande heer schappij van God is ais de horizon, waarnaar de hoop der Kerk steeds uitziet. Zo zijn de Apostelen vervuld van Christus' Geest na het Pinksterwonder met vrijmoedigheid de wereld in ge trokken. Zij wisten, dat hun hoop niet ijdel zou kunnen zijn, zij leefden van het visioen, dat de H. Stephanus voor zich zag: „de heerlijkheid Gods en Jezus staande aan de rechterhand Gods." (Hand. 7, 55). Een Servatius, een Willibrord en een Bonifatius werden in hun onver moeide arbeid om de Kerk in onze streken te vestigen, voortgestuwd door hetzelfde ideaal: alles hier op aarde te verlaten en voor Christus te worden als pelgrims, aan wie de aarde geen vaste woonplaats biedt, die smachten naar het hemelse vaderland. In het schrijven wordt Bonifatius' verheven zending geschetst, waarna 't vervolgt: De Kerk rijst op in woord en sacra ment, in een levend geloof, dat de ge boden liefheeft, geheel en al betrok ken op haar Heer. Het is de Kerk Gods, die vast staat op de steenrots en door de poorten der hel nooit kan worden overweldigd, een vaste hoop en toevlucht voor allen, die in haar wonen. Want achter deze twaalf staat de Heer Jezus Christus, die met al len verblijft, aan wie de sleutels van het hemelrijk worden toevertrouwd, en met Hem de Vader, en de Heilige Geest, de driewerf heilige God, wiens glorie de tempel des Heren vervult. Alle arbeid in de Kerk geschiedt uit (Advertentie) In nauwe verbondenheid met de Moederkerk van Rome gaven zij zich met heilige moed aan de dienst van alle volkeren, de dienst der Kerk. Zij wisten, zoals de H. Bonifatius zei- de, dat de Waarheid, waarvoor zij werkten, vermoeid kon maken, nooit echter kon falen of worden over wonnen." HET MARTELAARSCHAP Liet getuigenis van de H. Bonifatius groeide uit tot de kracht en de liefde van het martelaarschap. Is de martelaar niet de getuige van de heldhaftige trouw, de heldhaftige liefde? Er is geen sterven, dat ons meer gelijk maakt aan Christus, meer verbonden met Christus, dat het ge tuigenis des bloeds voor de Waar heid, die wij geloven, voor het Heil. waarop wij hopen, voor Jezus Chris tus, die wij beminnen. De martelaar legt door de kracht van de H. Geest met zijn leven getuigenis af van de waarheid des geloofs. Toen hij werd aangevallen, hief Bonifatius het Evangelieboek op bo ven zijn hoofd en ving daarin de slag van het zwaard. Zo vat hij in zijn sterven geheel zijn leven samen: Hij houdt ons vóór het Evangelie van Jezus Christus, hij legt getuigenis af van de hoop op de wederopstanding. „Het geloof is een vaste grond voor wat men hoopt, een overtuiging over dingen, die men niet ziet." (Hebr. 11, 1). Aan de volkeren van West- Europa heeft Bonifatius het geloof gebracht; hij heeft in hen een nieuwe en waarachtige hoop doen leven. Het bloed van deze martelaar is het zaad der Kerk geworden. DE KERK LIJDT van de scheuring kunnen wij slechts overwinnen door de liefde Gods in Christus Jezus onze Heer, waarvan dood noch leven ons kunnen schei - den. (Vgl. Rom. 8,39). Christus heeft tot Zijn Apostelen gezegd, dat Hij met hen zou zijn tot aan '.iet einde der tijden. Hij kwam tot ons in de persoon van Bisschop Bonifatius. Hij blijft onder ons in de persoon van Zijn Bisschoppen. Onze trouw aan Christus belichaamt zich daarom in onze trouw aan de Bis schopper.. Laat ons hierin „vasthouden aan het erfdeel onzer vaderen" (I Mach. 15 34) en op deze wijze waardig vieren ter ere Gods St. Bonifatius, martelaar, een der grootste getuigen voor de heer schappij van Christus in ons vader land. auto- en motorrijders de vreugde te schenken van het rijden op de superbenzine ESSO EXTRA met extra hoog octaangetal. Tank bij de blauw/witte Esso pomp. ir.uir - icc0 sigaret DINSDAG 29 JUNI 1954 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Plech tige Hoogmis. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 .Lichtbaken". 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.45 Lichte muz. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Groot Amus. ork. en solist. 14.00 Franse chansons. 14.20 Gram. 14.55 Omr. ork. 15.25 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Ne derland en de wereld: Uitwisselingsprogr. over India. 18.00 V. d. jeugd. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: „Vogel leven op de Eng. rotskust" (Farne-Is- lands) door Dr. G. van Beusekom. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. Nationaal progr.: 20.00 Nws. 20.05 „Geeft acht!", wedstrijd tussen Zeemacht, Landmacht en Lucht macht. 21.30 „Echt of Onecht?", prijs vraag ten bate v. h. Prins Bernhard Fonds. 21.50 Openluchtconc. 22.35 ,,De Burgerluchtvaart schiep een „Derde Weg", toespraak. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Dansmuz. 23.45 Gram. 23.50 Dagslui ting. 23.58-24.00 Wilhelmus en Sluiting. r\ierbare gelovigen, zo gaan de Bis schoppen voort, wij hebben dit erfdeel van St. Bonifatius mogen ont vangen. Het kan ons echter niet ont gaan, dat de Kerk door St. Bonifatius in deze landen geplant, heeft geleden en nog dagelijks lijdt, door de scheu ringen, die over haar gekomen zijn, In onze dagen wordt zij bedreigd door een stijgende vloed van ongeloof. Na het verlies of de verzwakking van het geloof zijn velen aangegre pen door twijfel aan de zin van hun bestaan, door een geest van doffe wanhoop. Wij kunnen deze wereld slechts helpen, door een sterk geloof ,dat ons leven richt op de goederen, die niet van deze wereld zijn. Laat ons dan, gesteund door zulk een getuige „iedere belemmering en hinder van zonde wegwerpen van ons, en met volharding de wedloop beginnen, die voor ons ligt, het oog gevestigd op Jezus, aanvang en einde van het geloof." (vgl. Hebr. 12,1). Voor de onzekerheid en wanhoop van deze wereld is geen andere red ding, dan in de Naam van Jezus Christus. „Want over de hemel is geen andere Naam aan de jnensen gegeven waardoor we zalig moeten worden." (Hand. 4,12). Het lijden, dat gekomen is over de Kerk en over ieder van haar kinderen tengevolge (Van onze speciale verslaggever) rpOEN BIJNA EEN JAAR geleden door de N. V. Tornado te Dordrecht het besluit werd genomen een bedrijf neer te zetten op het nieuwe industrieterrein van Etten, deelde één van de directieleden van de in-een-Amerikaanse-stijl-produ- rende-fabriek aan burgemeester J. P. Godwaldt mee, dat in zijn gemeente een zeer bewonderenswaardig gebouw zou worden gerealiseerd. De actieve burgervader geloofde in de financiële kracht van het millioenenbedrijf, maar of de woorden van het lid van de directie niet overdreven zouden zijn, durfde de beer Godwaldt wel enigszins te betwijfelen. Hij kon zich namelijk op dat ogenblik niet voldoende voorstellen, dat door de N.V. Torna do Etten-Leur was uitverkozen als vestigingsplaats voor een dergelijke imposante fabriek, die straks Etten-Leur gezien de geweldige exportorders van Tornado een internationale vermaardheid zou geven. Een bewonderenswaardig werkstuk is de staalconstructiebouw. Wie mocht denken, dat men door deze foto te bekijken al het staal ziet dat voor de houw wordt aangewend, vergist zich. Geleidelijk aan wordt de constructie, die in Leiden gereed wordt gemaakt in Etten geplaatst. fabrieksgebouwen Vanaf de Roosendaalse Baan gezien kijkt men op de kantoorgebouwen. Daarachter komt de productieruimte weer daarachter krijgt men 't ener giegebouw een plaats. Links van het hoofdkantoor verschijnen een aantai zien van water Om dit te bereiken zijn twee bronnen geslagen, die elk in staat zijn vijftig m3 water per minuut naar boven te stuwen. Om dit te be- Inmiddels is er zo goed als een jaar verstreken en een gesprek met de reiken kregen de bronnen elk eén heren F. de Koning êh N. de Vries, belast met de uitvoering van de diepte van maar liefst honderd meter" bouw, bewijst nogmaals de grootheid en schoonheid van de plannen, die De heren hadden daarmee hun „cij- de fabrikanten via het bureau van de ontwerpers, de heren Tije en ferkruit" nog lang niet verschoten, ruimten, bestemd voor fietsenstalling, Maaskamp en via architect van Herwijnen, gaan verwezenlijken. Zij vertelden, dat de fabriek een hoog- portiers en wat dies meer zij. Rechts te krijgt van 9.5 meter, een vrije van het hoofdkantoor worden cantines 7 9717171 9 aldus een van hen „zijn in totaal circa hoogte van 5.20 meter. Het voorfront opgericht, die door een gang met de UpperviaKte. l^UUO m<Z een-half millioen 'stenen nodig. Dat is van het bedrijf wordt 160 meter, de productieruimte zijn verbonden. Links Len gesprek met de uitvoerders is een groot aantal, maar het valt tóch diepte eveneens 160 meter. Er komt achter de energiefabriek en achter de - - - zeer interessant want zij weten nogal mee. De fabriek immers zal zeer 6611 schoorsteen aan te pas van 24 me- productieruimte is er gelegenheid te m L _pmtrent de bouw van de fabriek, die „glasrijk" zijn. De architect is nog ter hoog en 3 meter doorsnee Het is over voor uitbreidingen. "een oppervlakte gaat besla'an van ïuinï bezig met de berekeningen en dus kan een schoorsteen met- drie kanaiet). V.12.000 m2 meter, markante bijzonder- ik nog niet precies zeggen, hoeveel T, - 5? Zoning sprak de hoop r)e industrialisatie van Etten- heden te vertellen. Zij goochelen met glas er nodig zal zijn. Ik kan U échter 1 i een. heel R3XQ re- uit, dat op 31 Juli de staalconstructie r „nnr een aantaj cyfers <jje niet nalaten op wel meedelen, dat er 400.000 kilogram Vpnsommetie gemaakt" aldus &eheel gereed zal zijn. Dit feit zal de leek een geweldige indruk te maken staal uit Leiden moet komen. I.n die namelijk feestelijk worden herdacht, en die ook de vakmensen wel het een plaats wordt feitelijk de fabriek voor de heer de V'ries, ,,VOOT de Vloer Zonder tegenslag zal de fabriek, die en ander vertellen. een groot gedeelte gebouwd; want het ecn van de mooiste van het land be- Sinds enkele maanden wordt ijzer komt op maat naar Etten en wordt van de fabriek, magazijnen en looft te worden, omstreeks Maart 1955 thans gewerkt met onLit „bi. daar neergezet. Een aardig cijfer: er inVVprii vun tpoels hpgfelH van gereed z«n- Reeds eerder zal een be" mensen om de bouw te reaUseren Zii «1 mS gewapend beton nodig zijn lakkenj Zijn tegels besteld Van helden in met de productie wor. zijn en dit is wel zeer prijzenswaar v00r de tota!e bouw- Ik sPreek over tweemaal 2 meter grOOt. Op el- den gemaakt. dig - voor het .grootste d«l Ifkomstia S00° balen cecemt <250.000 k-S-> Boven" A A .5 VIERKANTE METERS, uit de streek fondEtten afk0mstlS dien moet ik nog melding maken van kaar gelegd ZOUden deze tegels be?deenhuuVrdSnvereschffefenrien derTof've^chillende^wijzen "moe^ een Stapel VOrmen ZO hOOg als Jn de aanhef werd reeds geconsta- reeks interessantegegevens over le worde,n verzet Een gedeelte van dit vier maal de Dordtse Dom. Het teerd. dat de ontwikkeling van de hoeveelheid materiaal, welke door de wei* IS reec*s klaar, arbeiders, moet worden verwerkt. >,De Tornado", zo vervolgde de heer „voor de bouw van de „Tornado", de Vries: „zal zich straks zelf voor- Leur biedt voldoende stof voor uitvoerige beschouwingen. In vroegere artikelen kon men lezen welke voordelen de industrievesti ging geeft ten aanzien van de werkgelegenheid in het gebied van Etten. Het nevenstaande artikel wil 't werk belichten, dat uitge voerd moet worden alvorens de arbeiders aan de slag kunnen gaan. Het cijfermateriaal, in het artikel verwerkt, geeft een indruk van hetgeen er in Etten alleen reeds voor de bouw van de Tornado komt kijken! HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10- Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.44 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Musette ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. plat teland. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Me- ded. of gram. 13 20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 „Wij ontdekken Amerika". 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Amus. muz. 17.45 Rep. of gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianosp. 18.30 Mil. j caus. 18.40 Intern, tenniskampioenschap pen te Wimbledon. 18.50 Gram. 19.00 „Pa ris vous parle". 19.05 Fanfare ork. 19.30 Pianotrio. 20.00 NATIONAAL PROGRAM MA: zie Hilversum I. BRUSSEL. 324 M. 12.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Operettemuz. 15.00 Gram. 15.30 Orgelspel. 16 00 Gram. 16.15 Orgel spel. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.50 De wereld v. h. boek. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 V. d. Middenstand. 20.00 Verz. progr. 20.15 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Kamer- muz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Omr. ork. 13.00 Nws. 13.20, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.30 Omr. koren. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Omr. ork. en sol. 20.40 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Omr. ork. 22.55 Ns. industrievestiging in Etten op het gewicht van die stapel ZOU zijn nieuwe terrein in een snel tempo ver- loopt. Reeds meerdere malen werden 2.300.000 kilogram de bedrijven genoemd, die zich reeds rvnpi TVC hebben gevestigd of die bezig zijn te DE ïXMDfcLiiiNUr. ^Kjuwen. Het is interessant kennis te nemen van het onderstaande lijstje, Tn grove trekken schilderden de uit- waarin wordt aangegeven hoeveel vier- 1 voerders de indeling van het fa- kante meter vloeroppervlakte door briekscomplex dat nog al ver van de een bepaalde industrie. Roosendaalse Baan komt te staan. Het Daarbij dient nog te wordea op ligt in de bedoeling het gehele stuk gemaakt dat deze oppervlakte thans vóór de fabriek in een tuin te her- nog niet ih gebruik is, want verschil- scheppen. De fabrikanten wensen dat lende bedrijven zijn in aanbouw of het gehele complex 'n uitermate char- moeten nog neergezet worden Men mante aanblik zal bieden. Honderddui- kan echter aannemen dat einde 19od zenden passeren immers elk jaar de de toestand als volgt zal zijn: Dat er 700 m3 gewapend beton worden gebruikt om de N.V. To- madofabriek volgens de plannen gebouwd te krijgen laat zich wel begrijpen. Deze foto toont aan, hoveel vlechtwerk er nodig Ss, alvorens er beton kan worden ge stort De foto heeft een historische waarde: Worden imirers op deze fundamenten niet opgetrokken de groei en de welvaart van Etten? FABRIEK VLOEROPPERVLAKTE 1. N. V. Superieur 2800 m2 2. Van Voorden en de Hoog 1350 m2 3. Fabriek Bakker 450 M2 4. Bouwplatenfabriek Willemse 2500 m2 5. N. V. Tornado 12500 m2 6. Jyden Deense Lijsten 1000 m2 7. Snelsorteermachine Campfens 1000 m2 8. Meubelen van Arend-Smaale 1500 m2 9. Benzo Schoenen 2000 m2 TOTAAL 25100 m2 8) Zij schikte het kussen naar haar genoegen, en boog zich daarna impul sief over hem heen en gaf hem een kus op zijn wang, waarbij zij hevig bloosde. ,.Ik zal niet meer knorrig zijn," be loofde zij. „En nu ga ik Arline opzoe ken. Ik hoor ergens borden rammelen; misschien dat ik werkelijk een kop koffie voor je kan krijgen." Bij de deur schudde zij speels haar vinger tegen hem. „Kom niet van die sofa af terwijl ik weg ben," beval zij. „En denk er aan dat wij de stad niet ver laten voordat je hoofdpijn beter is al zouden we hier een week moeten blijven!" Zij drong er op aan dat zij hem koffie en toast op een presenteerblad zou brengen een presenteerblad dat voor dit doel uit het café gehaald was en zij vertelde hem met enige trots dat zij zelf het brood ge roosterd had. Omdat hij haar afkeer van 't stadje enigszins begreep, loog Manley held haftig over zijn hoofdpijn, zodat zij binnen een uur de stad verlieten, met de twee grote koffers stevig aan de achterkant van de wagen vastgebon den, en Val's valies voor de zitplaats, zodat zij haar voeten er op kon laten rusten. Val was zo gelukkig in het vooruitzicht de stad te verlaten dat zij een kushand wierp naar Arline, die haar in de ingang stond na te kijken. Haar stemming veranderde evenwel onmiddellijk, want juist toen zij zich weer omwendde, ontmoette zij Kent die langzaam de straat kwam inrijden, zijn hoed diep in zijn gezwollen oog getrokken. Hij had ongetwijfeld haar kushand gezien en moest het plotse linge verkoelen van haar gelaat op merken. Hij knikte tegen Manley en nam zijn hoed af, terwijl hij haar recht aankeek; en Val, in h^ar onbe schaamde trots van bekoorlijke jonge vrouw, liet haar ogen onpersoonlijk op zijn gelaat rusten; liet haar ronde witte kin een centimeter zakken en keek dan langs hem heen alsof hij een paal langs de weg was. Daarna glimlachte zij boosaardig toen zij uit de hoeken van haar ogen zag, hoe zij zijn voorhoofd fronste en zijn grijze paard onnodig de sporen gaf. HOOFDSTUK V Koele Bron Ranch Koele Bron Ranch! Wat een aan trekkelijke naam, zoals het daar staat, zonder enige nadere omschrijving! Ieder meisje met geel-bruin haar en geel-bruine ogen, en een dromerige natuur, die alles wat haar verbeel ding aanraakt verfraait, zou om die drie woorden een waar paradijs bou wen. Met dat beeld nog steeds voor ogen, zo duidelijk alsof zij er in werkelijk heid reeds jaren geleefd had, reed zij naast Manley gedurende drie uren door een uitgestrekte prairie, die ge heel vlak leek wanneer men haar in haar geheel zag, doch die een aan eenschakeling van heuvels en dalen bleek te zijn, wanneer men er door trok. En eerst nadat zij vijf mijl had den afgelegd, passeerden zij een men selijke nederzetting. Het was een ranch .gelegen tegen een rood-bruine heu velhelling. Val had er naar gestaard en dan haar hoofd afgewend, verwon derd dat menselijke wezens er in kon den berusten hun leven te slijten in een zo troosteloze omgeving. Het was in zijn soort even ontmoedigend als Hoop, dacht zij, maar zij bracht haar gedachten niet onder woorden, omdat Manley aan het vertellen was van zijn vee. en zij hem niet in de rede wilde vallen. Daarna hadden zij geen enkel huis meer gezien. Een lang hek van prik keldraad strekte zich mijlen ver uit, totdat de palen niets anders schenen dan potloodstreepjes op de blauwe he mel, waar het hek over de laatste heuvel liep voordat de hemel zich neerboog en de aarde kuste. De lengte van dat hek beklemde haar op een vreemde wijze. Val ging onbewust dichter bij haar echtgenoot zitten en huiverde ondanks de hitte. „Je wordt moe," Manley sloeg zijn arm om haar heen en hield haar vast. „Wij zijn nu al over de helft. Nog een poosje en dan zijn wij thuis." Dan bedacht hij zich dat hij haar enigs zins moest voorbereiden op die thuis komst. „Je moet er niet te veel van verwachten, vrouwtje. Het is een vrij- gezellenwoning. Je zult er heel wat aan moeten veranderen, wil het je bevallen. Je verwacht toch niet zoiets als Fern Hill, is het wel?" Val lachte en keek aandachtig naar het valies aan haar voeten. „Natuur lijk niet. Niets hier in het Westen gelijkt op Fern Hill. Ik weet dat onze ranch heel verschillend is van alles wat ik tot nu toe gezien heb maar ik kan me heel goed voorstellen hoe het er zal uitzien." Val stond voor het huis en verge leek de toestand met het beeld uit haar gedachten. Het erf bijvoorbeeld. Een paar ranken langs de warande, en een paar kleine bloemen dat waren de pronkerwten ongetwijfeld. Het door de zon verbleekte bed van bleek-groene planten zonder een en kele bloem herkende zij na enige moeite als de papavers Voor de rest was er onkruid langs het hek, plat getrapt gras, gele, grintachtige paden waar niets groeide en een gloeiend- hete zon boven dat alles. De boerderij naderhand noemde zij het nooit anders dan „shack" was uit ruwe planken opgetrokken en de kieren en naden waren dichtge spijkerd met dunne latten, om de sneeuw en de wind buiten te hou den. Aan één zijde was een aange bouwde keuken, en aan de andere kant was het een warande, hetgeen niets anders was dan een smal plat form met een dak er boven. Het was niet groot genoeg voor een schommel stoel, laat staan voor een hangmat. Bij het eerste haastige onderzoek scheen dat alles te zijn. Zij stond nog voor de deur te aarzelen toen Man ley van de coral terugkeerde. „Ik vrees, dat je bloemen niet veel goeds beloven," merkte hij op. „Drie weken geleden zagen zij er best uit. Maar dit hete weer heeft ze uitgedroogd. Het volgende jaar zullen we zorgen dat zij meer water krijgen. Maar al die dingen vergen tijd." „Ja, natuurlijk eist dat tijd." Val slaagde er in te glimlachen. „Laten wij nu eens gaan kijken hoeveel bor den je vuil hebt laten staan; vrijge zellen laten altijd hun borden vuil op tafel staan, is het niet." „Soms maar ik wasdoorgaans de mijne." Hij ging haar voor het huis binnen, waar het bedompt rook naar reeds lang gekookt eten, voor hij de ramen openwierp. De kamer was schoon volgens een mannelijk idee van schoonheid. De vloer was bedekt met een buitengewoon stoffig kleed, haar laatste portret was aan de wand gespijkerd; en toen Val het zag lachte zij gedwongen. „Je hebt je kleuren aan de mast gespijkerd," riep zij uit, en daarna was alles één grote stap. De zelfge maakte divan, met de calico kussens en het kleed van koeienhuid, was een bron van vermaak. Zij ging er op zitten om het te proberen, en hij ver telde haar dat kippengaas heel goed voor veren gebruikt kon worden. De wankele tafel, met tabak, tijdschrif ten en boeken in nette hoopjes opge stapeld, was iets om over te glimla chen. De stoelen en speciaal de schom melstoel die omsloeg, wanneer men maar lang genoeg schommelde, waren origineel. In de keuken hereste hetzelfde man nelijke idee van orde en netheid. De kachel was rood van roest, maar zij was schoongeveegd. De tafel was te gen het enige raam geschoven, en te gen dat 'raam stonden in een rechte rij enige koppen, glazen, blikken to maten en een stuk brood, zorgvuldig in een krant gewikkeld, maar het ta felzeil was schoon waren de stre pen van de vaatdoek nog niet duide lijk zichtbaar op het donkere zeil? Twee braadpannen stonden onderste boven op een obscure tafel in een don kere hoek van de keuken en daarnaast stond een zinken wateremmer. Hij scheen de troosteloze indruk, die dit alles op haar maakte te be grijpen. „Daar raak je wel aan ge wend," verzekerde hij haar. „Ik dacht eerst dat ook dat ik 'm liever zou smeren. Maar nu nu zou je me niet meer uit het land kunnen ran- sêlen." Hij verviel in het plaatselijke ..slang" en Val vroeg zich af, of ook zij ooit daartoe zou kunnen komen. Zij had zichelf nog niet willen bekennen, dat Manley veranderd was. Zij had zich zelf wijsgemaakt dat er weken voor nodig waren om de gedwongen hou ding te doen verdwijnen, ontstaan door een scheiding van drie jaar. Hij was natuurlijk dezelfde geble ven; maar ai het andere was veran derd. Dat was alles. Hij scheen bui tengewoon praktisch te zijn, en scheen te voelen dat hij haar al zijn liefde in zij brieven had getoond, en dat er nu niets anders meer te doen viel dan samen te leven. En toen hij haar dus vertelde dat zij moest gaan rus ten, en dat hij voor het middagmaal zou zorgen en haar zou laten zien hoe een vrijgezel huis hield, liet zij hem begaan zonder enig ander antwoord dan dat vage. onpersoonlijke glimlach je, dat Kent aan het station in ont vangst had moeten nemen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 7