Kroetsjev bracht geen brood in de korf van Kazakstan Pioniers ivaren het pionieren spoedig beu Geanimeerde ambtenaren-wedstri j den te Roosendaal Zó vielen de punten SPORT IN T KOR I GIGANTISCH PROJECT GAAT MIST,TIKKEN INDRUKWEKKENDE HERDENKING TEWESTKAPELLE fa EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTEN DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 28 JUNI 1954 4 Op het Red Band-sportpark te Roo sendaal werden Zaterdag de jaarlijk se sportwedstrijden gehouden van de Directie Breda der Invoerrechten en Accijnzen, omvattende de provincies N.-Brabant en Zeeland Bjj gelegen heid van de Spoorstadfeesten nam een groot aantal Antwerpse rijks ambtenaren aan de wedstrijden deel. De gasten werden 's morgens pp het Sportpark in tegenwoordigheid van de heer Hut, personeelsconsulent van het Departement van Financiën, wel kom geheten door de heer Simons, Hoofdinspecteur van Invoerrechten en Accijnzen te Roosendaal. Te ongeveer 10 uur namen de wedstrijden een aan vang. Er werd over het algemeen zeer felle strijd geleverd, waaronder de sportiviteit echter geenszins te lijden had. De Roosendaalse ambtenaren- sportclub, RAC. droeg zorg voor een uitstekende organisatie. De uitslag luidt: 1 Eindhoven 1, 17227 pnt. 2 Terneu- zen, 16523 pnt. 3 Roosendaal 1, 16182 pnt. 4 Roosendaal 2. 15829 pnt. 5 Vlis- singen. 15289 pnt. 6 Antwerpen, 15222 pnt. 7 Eindhoven 2, 13713 pnt. Het volleybal-tournooi had het vol gende resultaat: 1 Roosendaal. 2 Breda, 3 Terneuzen, 4 Eindhoven, 5 Tilburg, 6 Vlissingen! Het hoogtepunt van de dag was on getwijfeld de ambtenaren-voetbal wedstrijd Nederland-België. Profite rend van de sterke wind namen de Nederlanders in de eerste helft het heft volledig in handen en wisten dit in 4 goede doelpunten uit te drukken, waartegenover de Belgen er slechts 2 (Advertentie) VOETBAL Kampioenschap van Nederland: DWS PSV 2—2, Eindhoven—DOS 3—1. (Eindhoven kampioen). Promotie Tweede Klasse: Groep B: HelmondiaDFC 1-4 (DFC promo veert). Groep C: VeendamZwarte- Groep D: KimbriaWVC 6-3. Promotie naar KNVB: Noordhoek RKVVU 3-2. KORFBAL Kampioenschap van Nederland: Het ZuidenBlauw Wit 5-4 (Een beslis singswedstrijd is noodzakelijk) TENNIS Promotie naar Hoofdklasse B: Vic toriaThor RW 2 8-4. konden stellen. Na de rust waren de rollen echter omgekeerd. De Belgen zetten alles op alles en slaagden er in, nog 2 doelpunten aan hun score toe te voegen. Eindstand 5-4. DE PRIJSUITREIKING Na afloop vond in de cantine van het sportpark de prijsuitreiking plaats. Na een kort inleidend woord van de heer Lucas, voorzitter van RAC, overhandigde hoofdinspecteur Huis van de Belgische Spoorwegen, de door ae Directeur-Generaal der Bel gische Spoorwegen M. de Vos, be schikbaar gestelde beker aan de win nende athletiekploeg van Eindhoven De heer Hamstra-Pik, Directeur van de Rijksbelastingen te Breda reikte vervolgens de Baronie-Markiezaat- wisselbeker over aan de volleybal-, ploeg van Roosendaal, de Spoorstad- medaille aan Breda en de prijs van de voetbalwedstrijd, een schitterende her- inneringspyramide, aan de aanvoer der van de Nederlandse voetbalploeg (Promotie reserve 2e klasse) Middelburg II promoveert nog niet Middelburg II heeft de kans om naar de reserve eerste klasse te promove ren niet benut. De hcofdstedelingen brachten het in Breda tegen Baronie II niet ver der dan een 2—2 gelijk spel, zodat zij uit de nog resterende ontmoeting op eigen veld tegen Baronie II, nog'min stens één puntje moeten binnenhalen. De stand is nu: MDDELBURG II 3 2 1 0 5 9—6 BARONIE II 2 0 2 0 2 3—3 SCHIJNBEL II 3 0 12 1 5—8 Jimioreiitournooi „Middelburg" De voetbalvereniging Middelburg hield haar jaarlijkse juniorentournooi, waaraan door 26 elftallen werd deel genomen. Hieronder bevonden zich van buiten Zeeland Emma uit Dor drecht en BMT uit Den Haag. De eindstanden waren: 4 Groep A (15 tot en met 17 laar: 1. Middelburg; 2 BMT; 3. Vlissingen; 4. Emma; 5 Goes; 6 RCS; 7 De Zeeuwen, S. Zeelandia. Groep B (12 tot en met 14 laar): 1. Oostburg; 2 Goes; 3. Zeelandia, 4 Middelburg BI; 5. Breskens; 6 RCS; 7 Vlissingen; 8. Middelburg B2; 9. Em ma; 10 Vlissingen B2; 11 De Zeeuwen; 12 Middelbu-g B3. Pupillen (beneden 12 jaar)1 Zee landia; 2. Oostburg; 3 Middelburg; 4. Vlissingen; 5 De Zeeuween; 6. Goes. Geen Ned. equipe in Ronde van Zwitserland Van Zwitserse zijde is een uitnodi ging binnengekomen om een Neder landse ploeg te laten deelnemen aan de Ronde van Zwitserland, welke van 7 tot 14 Augustus wordt gehouden. De invitatie zal naar alle waar schijnlijkheid echter niet kunnen worden aangenomen, daar de meeste van de hiervoor in aanmerking ko mende renners reeds een contract hebben afgesloten voor de wegwed strijd, welke op 8 Augustus te Maas tricht plaats vindt. De kans op een Nederlandse ver tegenwoordiging in de Ronde van Zwitserland is dus zeer gering. HENK FAANHOF WON TE OSLOO Frauie 2e plaats voor van Oers Onder grote belangstelling is te Elsloo (L.) een wegwedstrijd voor profs gehouden over 152 km. Winnaar werd Faanhof in 3 uur 50 min 10 sec. Henk Stevens, die bijna de gehele wedstrijd op kop had gelegen, kwam In de laatste ronde ten val, waardoor hem de zege ontging. Van Oers werd tweede, door Piet van As te kloppen. De uitslag luidde: 1 Faanhof 3 uur 50 min. 10 sec., 2 v. Oers z.t., 3 v. As z.t„ 4 Dekkers z.t., 5 v. Roon z.t., 6 Koch z.t., 7 Smits z.t., 8 Gelissen z.t., 9 ex aequo G. Voorting, Haan. Lam- brichi, Donker en Jansen, allen in dezelfde tijd als winnaar. Luctor won waterpolo- tournooi in Terneuzen Voor het eerste Zeeuwse waterpolo- tournooi in dit seizoen, Zaterdag in Terneuzen gehouden, was maar »veinig belangstelling Ook voor de spelers was het gure weer niet bepaald een genoegen. Bij de dames werd slechts een wed strijd gespeeld. SZV uit Souburg won met 3-1 van Luctor uit Middelburg. Bij de heren werd Luctor winnaar door een 81 zege op Schelde en een 41 overwinning op SZV. De andere uitslagen waren: Luctor IIBruinvis II 2—0; SZV—Bruinvis II 1 (Advertent e) VOOR SCIIELDEGOUWEN DE BEKER 200 deelnemers aan sterrit naar Vlissingen Aan de in het kader van de Her denkingsfeesten van Nieuw Walcheren georganiseerde internationale sterrit voor motorrijders, scooterrijdes, auto mobilisten en bromfietsers naar Vlis singen, namen 214 voertuigen deel Onder de deelnemers bevond zich slechts één buitenlander, de heer Horst Fischer uit Keulen. De zeer waardevolle beker voor de grootste club in totaal ging naar de MAC Scheldegouwen, die 52 voertui gen had ingeschreven Voor de beker voor de verstkomende deelnemer uit alle categoriën waren maar liefst ze ven gegadigden, die allen te Oude schip in Groningen gestart waren. Het waren de automobilisten Tilroe en van de Kleppe de motorrijders van nalen, Busscher en Droge en de bromfietsers van Sabben en Bakhuys. Na loting ging de trophee naar van de Kleppe. Blijft scliorsin" van van Vliet gehandhaafd Naar wij vernemen, zal de Sport- commissie van de KNWIT zich in de loop van de volgende week bezig houden met de schorsing van Arie van Vliet. Zij zal de door de wed strijdcommissarissen opgelegde straf zonder meer kunnen handhaven of intrekken, dan wel wijzigen. Van Vliet zal desgewens tegen haar uitspraak in appèl kunnen gaan bij de beroepscommissie van de KNWU. Eerst lijkt het, dat deze fietsers precies hetzelfde zijn* Als U goed oplet ziet U toch verschil! Zo is het ook bij sigarettenvloei. Al lijkt dat hetzelfde, tóch zijn er punten van verschil. Punten, die veel te maken hebben met de kwaliteit van Uw sigaretten. De 3 punten van Mascotte, het vloei, dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. Al zitten er 4 verschilpunten in de tekening, aan de 3 punten van Mascotte heeft U méér! rtflveriejitie) ENORME BELANGSTELLING Voor zeepkistenrace te Vlissingen De Zaterdagavond te Vlissingen ge houden zeepkistenrace trok enorme belangstelling. Overigens was dit eve nement uit sportief oogpunt een mis lukking. omdat de helling zich er niet voor leende. Niettemin hebben zowel de deelnemers als het publiek zich uitstekend vermaakt .Er waren 39 deel nemers verdeeld in drie klassen. De uitslagen waren: Klasse I (echte zeepkisten): 1 Kees Houer 37,8 sec (windbuks); 2. Gilles Schot 43.5 sec. (polshorloge); 3. Alfred van Bimmelen 47.7 (voetbal), 4 Ko Hollebrandse 51,3 (voetbalschoenen), 5 J. v. d. Wege 52,5 (voetbal); 6. Piet Hollebrandse 53,- (rolschaatsen). Klasse II (platte wagens) l.M. J. Koole 34,5 (rugzak); 2. Blaas van Bel- zen 36,1 (dolkmes) 3. Gilles But 36,6 (zcklantaarn). Klasse III („luxe" wagens)1 Sjef Zeevelfl 34,5 (zakmes; 2 Theo van Ginkel 41,7 (fietsstuurklokje); 3. Ad Schrier41,5 (rijwielschijnwerper Alle duwers kregen een herinne ringsmedaille, Na afloop reikte dr. H. P. Veening de prijzen uit Concours d'Elegance te Vlissingen De uitslag van het Zaterdagmiddag te Vlissingen gehouden Concours d' Elegance voor dames-automobilisten luidt als volgt: Klasse A (automobielen met open koetswerk), Prijsklasse tot f 3000.—: 1. mej. B v. d. Velde, Rotterdam met Renault 120 punten, prijsklasse tot f 10.250: I mevr. Rietema Rosato, Mid delburg met Peugeot 203 129,5 punt; prijsklasse boven f 10.500 (Europese merken): 1. mevr. Bergman-Dekker. Wassenaar met Sunbeam Alpine 125,5 punt; prijsklasse boven f 10.500 (niet- Europese merken): 1. mevr. Westrom, Venlo met Packard Carribbion 144 puten (tevens Prix d'Honneur). Klasse B (automobielen met gesloten koetswerk) prijsklasse tot f 5950.—: 1. mevr. Maljers, Middelburg met Ford New Anglia 124 1/4 punt; prijsklasse tot f 7000.1. mej. H Lips, Goes met Ford Taunus 131.5 punt; prijsklasse tot f 8500.1. mej. Fikke, Amsterdam met Fiat 1100 125,5 punt; prijsklasse tot f 10.250.1 mevr. Czech van Delft, Goes met Ford Zephyr Six So- diae 130,5 punt; prijsklasse boven f 10.250 (Europese merken)1 mevr. Swinkels Herblok, Amsterdam met Austin Martin 138.5 punt; prijsklasse boven f 10.250 (niet-Europese mer ken): 1 mevr. D J. van Driel Dees, Middelburg met Chevrolet Bel Air 135.5 punt. Avondvierdaagse te Oostburg Aan de avondvierdaagse te Oost burg namen de eerste avond 88 wan delaars deel. Hiervan vielen er in totaal zes uit, zodat er Zaterdagavond 82 aan dc fi nish kwamen. Allen kregen het wan- delkruis, Twee van hen. mej L. van Hal en de heer P. Catsman, liepen alle zeven tot nu toe in Oostburg ge houden avondvierdaagsen mee. De oudste deelnemer Was de 64-jarige heer Mos,.' die voor- de tweede maal met succes' mee Kep. - MET INTERESSANTE VLIEGTUIGPLAATJES Serie (nri 1 t/m 64) Serie 11 (nr* 65 t/m 1 28) Schoolwandeltocht Aan de jaarlijkse schoolwandeltocht in Oostburg namen 350 scholieren uit West Zeeuwsch-Vlaanderen deel De eerste prijs ging naar de ols Cadzand met 127,5 punt. De verdere uitslag was: 2. Chr. Nat. school Oostburg 124; 3. ols Oostbuvg 121; 4 R. K. school IJzendijke 106; 5. ols Breskens 104.5; 6. ols Zuidzande 103, 7 ols Waterlandkerkje 102; 8 ols Groede 100,5; 9. R. K school Hoofd plaat 99; 10 ols Schoondijke 80. HET 13-jarige Robben-zWemstertje Mary Kok blijft het ene succes na het andere behalen. Ditmaal won zij de 2 km wedstrijd die door Nereus in de Voorzaan bij Zaandam werd gehouden, in de tijd van 31 min. 34 sec. DE SPAANSE RENNER Lorono zal niet aan de Tour de France kunnen deelnemen. Hij is kort geleden tij dens een wedstrijd aangereden door een motorrijder, waarbij hij aan de schouder werd gewond. DE IN VEENDAM gehouden water- polowedstrijd tussen Nederland en Engeland, werd door de Nederlan ders gewonnen met 7-2. Ook de 2e ontmoeting is in een Nederlandse overwinning geëindigd. De 8-6 zege en de ruststand (2-2) wijzen echter reeds op een grotere enngelse te genstand dan die, welke in de wed strijd van Zaterdag door de Britten werd geboden. DE MARATHONLOOP, van Windsor naar Chiswick, om het Engelse kampioenschap, is gewonnen door Jim Peters, die de schitterende tijd yan 2 ,pur-17 min. 39.4 sec.- Jict no teren. Jim Peters verbeterde hier mede de. beste wéreïdpreétattë op deze afstand (42.195 km), welke ook op zijn naam stond. J^IKITA KROETSJEV, wiens naam in Rus land met evenveel eerbied genoemd wordt als die van Malenkov, heeft zorgen. In Kazak stan moest een goedgevulde graanschuur komen, maar de schuur is nog altijd leeg.... Een inwoner van een klein dorp in het gebied van de Kaspi sche Zee, zond een schrijven naar de „Pravda": Op alle spoorwegstations ziet men landbouw- materiaal liggen. Langs de wegen vindt men half geroeste machines. Hier en daar rijden trac tors kostbaar gereedschap aan stukken. Er is geen leiding hier bij het werk...." In de „Komsomolskaya Pravda", het orgaan van de Russische jeugd, een andere brief: „De grond scheurt hier en daar van de droog te. We komen mensen tekort. Meisjes van ze ventien jaar uit de stad, die nooit een hooivork in de hand hebben gehad, werken op het land en de boeren zelf zitten bij de kachel en vertel len elkaar de laatste mop". In de „Isvestia": De onderneming die de trac toren levert, begon haar werk een halve maand telaat Nog geen voor is er in ons district getrok ken. De directeur, kameraad Petrov, vergat blijkbaar ook, dat onze werkbrigade ploegen no dig heeft". MALENKOV WAST ZIJN HANDEN IN ONSCHULD r-N DAT WAREN aldus „Time" dan de uiterlijke tekenen van het grootste vraagstuk, waarvoor de par tij- en regeringsbonzen zich gesteld zien. Het gaat niet goed met het land bouwprogramma in Rusland. En toch konden de resultaten ervan wei eens het lot bepalen van Nikita Kroetsjev, de secretaris van de communistische partij, die in het afgelopen jaar zo hoog geklommen is op de regerings ladder, dat hij nu zij aan zij staat met Georgi Malenkov en hem in macht voorbij dreigt te streven. Op de hoekige schouders van Kroesjev rust de verantwoordelijk heid voor een gigantisch spel -met mensen en machines, door het Krem lin aangeduid als „de ontwikkeling en cultivering van onontgonnen ge bieden" Sinds Februari zijn er tien duizenden jonge Russen en Oekrai- ners de meesten van hen niet of nauwelijks bekend met het werk op de boerderij en honderden van de meest vooraanstaande landbouwinge nieurs en andere wetenschapsmensen, naar het Oosten gestuurd, om ten Noorden en Noord-Oosten van de Kaspische Zee een gebied van hon derdduizenden hectaren in cultuur te brengen en er een graanschuur te vullen, even groot als die in de Oekraine. Tegelijkertijd gingen lange treinen vol machines en brandstof naar Ka- faren geleden publiceerde het Sovjet-tijdscchrift „Besboschnik" deze prent. Het onderschrift luidde: „De boer zal wel zwoegen, terwijl de pope een glaasje drinkt bij de koelak (heerboer)". De grootgrondbezitters stelde men graag verantwoordelijk voor het mislukken van de landbouw politiek in de Tsarentijd. Maar de popen en koelakken hebben uitgediend en nog altijd is er iets misI i zakstan en enkele van de best ge schoolde partij-commissarissen wer den op het Kremlin geroepen en met scherpe instructies op pad gezonden. Mislukking TN DE 25 voorbije jaren van Sovjet- landbouwpolitiek, slaagde Stalin er niet in, genoeg voedsel uit de Rus sische grond te halen om zijn volk te geven wat het nodig had. De opbrengsten van de veeteelt bleven voor sommige producten (vlees, melk en boter) beneden het peil van de jaren vóór 1916. Voor Ni kita Kroetsjef was dat, een reden, om in September van het vorige jaar de tekortkomingen van Stalins program ma toe te geven en de boeren aan te sporen tot een intensievere en kun diger bewerking van hun grond. Het Kremlin voegde hieraan toe. dat er genoeg graan was, maar dat het volk een tekort had aan aardappelen, groenten en voedselvoorraden voor het vee. In Februari echter moest Kroetsjev het Centrale Comité bekennen, dat ook de opbrengsten van de graanvelden beneden verwachting bleven. „De hoe veelheden graan", zei hij, „die op de boerderijen achter blijven, nadat dc staat haar voorraden heeft ingesla gen. zijn niet groot genoeg om een re delijke beloning te vormen voor wat de boeren hebben gedaan. En wat de staat in haar schuren bergt, is niet genoeg om aan de behoeften van het volk tc voldoen en de mogelijkheid te scheppen voor export". Hierbij mag worden aangetekend, dat de satellietstaten van Rusland meer en meer graan uit de Sovjet- Unie willen betrekken, omdat de eigen boerderijen niet aan de binnen landse vraag kunnen voldoen. Misplaatste geestdrift U'ROETSJEV gaf een dagorder uit. Hij riep „alle jonge pioniers" in het land op, naar de steppen van Ka- NIKITA KROETSJEV .drukkende zorgen. zakstan te trekken, om daar de grond rijp te maken voor de akkerbouw. „Het is een zaak", zei hij, ,,die het he le Russische volk aangaat". Toen het plan ook buiten Rusland bekend werd, verbaasden de deskun digen zich over twee dingen. Op de eerste plaats was de opzet veel te ge weldig. Alleen supermensen kunnen binnen een tijdsbestek van 2 jaar een kleine millioen hectaren land zó be werken, dat er aan het eind van die periode een kleine 20 millioen ton graan kan worden geoogst. Voorts bleek het Kremlin bereid, de oude, gerenommeerde landbouwgebieden tij delijk van machines en werkkrachten te „beroven" om een steppenland in cultuur te brengeif. Het plan riep gedachten op aan de fabel van de Russische satyricus Kry- lov, waarin het verhaal wordt gedaan van een zonderling, die een gat in zijn mouw ontdekt, een stukje uit zijn revers snijdt om dit gat te dich ten, vervolgens de panden van zijn jas haait om die revers te maken en ten slotte naar huis wandelt in een jasje, korter dan zijn vest En inderdaad: de eerste geestdrift der pioniers was spoedig geblust in het onherbergzame klimaat van Ka zakstan. De steppen waren de jonge veroveraars niet goed gezind. Boven dien liet de huisvesting te wensen over en de mogelijkheid om in het dagelijkse onderhoud van de werkers te kunnen voorzien. Een der pioniers vertelde aan een reporter van „Isvestia": „Wij hebben thee en suiker, zoveel als we willen, maar er is nergens een winkel, waar we een theepot kunnen kopen. Pe troleumlampen zijn er ook niet ge noeg. evenmin als kookpannen en wasgelegenheden". „Geen uitvluchten p\E meeste pioniers moesten in ten- ten verblijven, de gemeenschappe lijke keukens konden het niet aan en in de cantines kon men maar weinig krijgen. (Vijf komsomols gingen naar Magnitogorsk, meer dan 500 mijl van hun kamp, om tandpasta, tandenbors tels, garen, veters en een slecht soort potloden te kopen. En toen. na enkele maanden, ver schenen die ingezonden stukken in Moskou's belangrijkste bladen. De ra dio klaagde regeringsfunctionarissen aan, omdat zij in gebreke zouden zijn j gebleven. De ontevredenheid tn Kazakstan, de gedeprimeerde stemming onder de arbeiders, de slechte verdeling van machines en ander materiaal, het te kort aan leiding, al deze dingen be gonnen de aandacht van het Kremlin te vragen en enkele weken geleden kwam de Pravda" met een artikel, waarin de regeringsfunctionarissen werden gewaarschuwd, dat z(j niet met de uitvluchten van „slecht weer" moesten aankomen. Nikita Kroetsjev zelf achtte het noodzakelijk, naar Ka zakstan te vliegen. Hij had daar een lang en ongetwij feld „warm" gesprek met de leiders van de communistische partij in deze Sovjet-staat en dat gesprek handelde alleen over koetjes en kalfjes, voorzo ver het de toekomstige veeteelt in Kazakstan betrof. Brood of spelen HET ingrijpen van Kroetsjev, door de nood der omstandigheden inge geven, was wel het beste bewijs, dat het mis ging daarginds. En het be wees tevens, dat Moskou aan het Ka- zakstan-project een meer dan gewone waarde hecht. Kroetsjev had inder daad reden, om zich zorgen te maken. Een jaar geleden, toen Stalin stierf, stond hij nog op het tweede plan. De grote mannen in Rusland waren Be- ria, Molotov en Malenkov. Momenteel echter beschouwt men Kroetsjev als een van de „Grote Twee". Hij staat aan het hoofd van de partij, Malen kov aan het hoofd van de regering. Tijdens de bijeenkomst van de Op perste Sovjet, in April van dit jaar, was Kroetsjev de man op de voor grond en bij de 1 Mei-viering in Mos- GEORGI MALENKOV leedvermaak?. kou was hem het voorrecht gegeven, als enige van de hoogwaardigheids bekleders naar het volk te mogen wuiven. De jongste verklaringen van het Kremlin werden niet in naaro van Malenkov, maar in naam van Kroetsjev gedaan. Het nieuwe landbouwprogram, waarvan het Kazakstan-project een essentieel onderdeel vormt, wordt eveneens onder Kroetsjevs verant woordelijkheid uitgevoerd. Georgi Malenkov heeft er officieel niets mee te maken. Maar juist daarom: als er in de korf van Kazakstan geen brood komt, zou Nikita Kroetsjev wel eens kunnen worden gebruikt om het volk spelen te geven. Anders gezegdhij loopt dan een kans, voor de leeuwen te worden geworpen. Moskou rekent niet met goede bedoelingen, alleen met goede resultaten. HET 50-JARIG BESTAAN van de KNMV werd Zaterdag in Den Haag gevierd met een receptie, die zeer druk bezocht was. TE ROOSENDAAL werd een korf balwedstrijd gespeeld tussen een Zuid-Nedrelandse ploeg en een Bel gische combinatie. De Belgen won nen met 11-1, nadat zij bij rust met 6-0 voorstonden. Het Nederlandse doelpunt werd gemaakt door Mar tens van PSV. JAN SEELEN van de Venlose zweef- vliegclub is er in geslaagd om met een in Nederland gebouwd zweef vliegtuig van het type P 10 een af stand van 280 km af te leggen. See- len steeg in Venlo op en daalde voorbij Hannover. Deze afstand was met een P 10 nog niet bereikt. (Advertentie) R.K. ECONOMISCHE HOGESCHOOL Aan -cte R.K. Economische Hogeschool te Tilburg slaagden vooc. .het doctoraal. - exarpen ecönomische wetenschappen de heren G.(-HeeTkens. Tilburg: C. v. d. Put, Tilburg en W. Ysebéert, Terneuzen. EINDEXAMEN LYCEUM Bij hei mondeling eindexamen aan het Openbaar Lyceum afdeling Hogere Bur gerschool A te Terneuzen zijn geslaagd: Rieta Houtzager, Terneuzen. A. van Luyk, Axel. L. Koster, Axel. H. Wie- ringa. Sas van Gent. WATERSNOODHERSTEL OP SCHOUWEN-DUIVELAND Aanbesteed wejd te Zierikzee het vol tooien van de ringdijk nabij Schelphoek, het wijzigen van een gedeelte van Heer tjes inlaag en het herstel en de ombouw van de tussen de aanzetten van de ring dijk gelegen voormalige zeedijk tot ha- vendammen in de gemeenten Haamstede en Serooskerke. Inschrijvers waren de Aannemings en handelmaatschappij Jac G. van Oord N.V. te Utrecht voor f 4.381.600.-, aannemersbedrijf E. Blok te Rotterdam voor f 4.453.000.-, N.V. Aanne mers en Handelsbedrijf van Oord te Wer kendam voor f4.551.000.-, Uitvoeringsbu reau en gezamenlijke werken der N.V. Amsterdamse Ballast mij en D. Blanker voort en Zn. v. voor f 4.883.000.-, Aan nemersbedrijf D. Verstoep n.v. bagger mij Bos en Kalisn-v- aannemersbedrijf v.h. fa. T. den Breejen en van den Bout te 's-Gravenhage, Shedrecht en Aerdenhout voor f 4.983.000.-, N.V. Aannemers en We genbouw mij v.h. fa. Meijers te Rosmalen voor f 4.996.000.- en van Hattum en Blaa- kevoort n.v. te Beverwijk voor f 5.243.000. KAPELLE, 26 Juni Industrieveiling: Aardbeien: Madame Moutot 101.20, Ju- cunda 114.50, id. uitgesorteerd 104.80, Cli max 111.70, id. uitgesort. 99.20. Gewone veiling: Kersen: Earley Rivers 62-82, Meikersen 28, Elton 28, Rode bes sen: Jonkheer van Tets 56, Frambozen: Malling Promise 70-105. Aardbeien: Cli max 71-132, Madame Moutot 90-125, Ma dame Lefebre 64. TERNEUZEN, 25 Juni Sla 2.50-4.60, bloemkool A 36-41, B 15-31, groene kom kommers B 27-28, witte komkommers A 24-27, B 21-23, C 18. Selderij 1-10, peen 20-25, kroten 2-6, uien 13-18, Eerstelin gen, bonken 21-24, id. I 16-20, id. II 11- 14, id. kriel 4-9, asperges afw. 60-90, princ. bonen 1.91-2.02, Wagenaars 1.99, tuinbonen 20-23, doperwten 45-48, peulen 48-75, postelein 10-12, rode kool 4, sav. kool 2-4, rabarber 2-15, tomaten 1.10-1.17. Aardbeien: Framboosaardbeien 1.29, Ma dame Moutot 1.08-1.31, Jucunda 1.15-1.18, I Rode bessen: Jonkheer van Tets 76-82, Kersen 69-86. In de gevel van het gemeentehuis werd steen onthuld JVJACHTIG EN ONTROEREND klonk het loflied van het gebed tot God in de eenvoudige dorpskerk van Westkapelle. Er waren er, die het te machtig werd. Die niet konden zingen. Wier man of zoon of vader nimmer terug keerde uit de hel van Westkapelle op die eerste November van het jaar 1944 toen de bevrijding van tirannie hun leven eiste. Daar zaten in de kerkbanken ook de door leed en beproeving gelouterden uit dit dorp zelf, boordevol her inneringen aan geliefden, die de zon der vrijheid niet meer mocht bestralen. DLVEREND GOVLK, drager van ve le onderscheidingen heeft deze dienst geleid. Z'n korte prediking stond geheel in het teken van het gebeurde op Walcheren. Onmiddellijk aansluitend op dene dienst volgde de onthulling van de gedenksteen der Royal Marines door major general C.F. Philips. Op de steen, die een plaats zal krijgen op de landingsplaats en die nu in de kerk was neergezet staan deze woorden: To the greater glory of God this stone is erected by the Royal Ma rines in commemoration of the landing of no. 4 Commando Briga de at Westkapelle on 1st November 1944 General Philips verzocht de Commis saris der Koningin deze steen te aan vaarden als een bewijs van vriend schap jegens het Nederlandse vjik. Nadat de Marinierskapel he t Brit.se volkslied had gespeeld, heeft de Com missaris zijn grote dank uitgesproken voor deze geste Daarna speelde de kapel het Wil helmus. En terwijl zij vo'volgde met de vaderlandse psalm „O Heer. Die daar des hemels lente spreidt", wor den zes kransen neergelegd hij de ge denksteen, kransen van de Royal Ma rines, van de Nederlandse Comman do's, van hot Provinciaal Bestuur u, Nabestaanden volgden met \ele bloe men. Toen viel een doodse stilte in de kerk. Een trompet zette het in zijn simpelheid altijd weer diep aangrij- penue „Last Pest" in. Toen de laatste toon was verklonken, verlieten allen het gebouw. Maar even later vroeg een plechtig heid van heel ander karakter aller aandacht Voor het fraaie gemeente huis verzamelden zich alle Britse en Nederlandse autoriteiten en daar heeft burgemeester mr M. Tydeman Jr. in het Engels allen toegesproken. „Wij kunnen niet in het verleden leven, maar wij moeten voor de toekomst werken. Dat betekent: bouwen oen eiland, een gemeente. Hier door het symbolisch stellen van een gedenk steen in het gemeentehuis", zo zei de burgemeester. Op zijn verzoek ging Rear Admiral A.F Pugsley. die in 1944 de acties tegen Walcheren leid de. tot de onthulling over Onmiddel lijk daarna speelde de Marinierskapel het, Zeeuwse volkslied. TE HERFORD in Duitsland is een int. tafeltennistournooi gehouden, waar aan zes landen deelnamen. In de iinale heren enkelspel kwamen de Belg Roland en, onze landgenoot

de Stem | 1954 | | pagina 4