Tal van festiviteiten te VAN MIERLO EN ZN N.V HEEFT NACHTKLUIS Vlissingen D Slotacte van Tussen Schelde en grens feestdagen Walcheren Zuid-Reveland WRIGLEY PUBLIEKE Z..VLAA N Corpswapen en gulden bomen-boek voor provinciaal bestuur Het Medisch Centrum te Goes in 1953 Vlissingen gaat Bet je Wolff en Aagje Deken eren BICMtPANËi DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 28 JUNI 1954 Herinnering aan de verwoesting De eerste tekorten MIDDELBURG O.m. met 'n tentoonstelling en toneelstuk GOES BENOEMINGEN Het Drie-eilanclenplan Nieuw schip voor Russische rekening creme tablet TERNEUZEN HULST OOSTBURG Steeds maagpijn? AGENDA HEDEN MORDEN 2 2 EEN STERR1T FAE vier feestelijke herdenkingsdagen voor het herstel en wederopbouw van Walcheren zijn Zaterdag met festiviteiten te Vlissingen, die duizen den mensen op de been hebben ge bracht, afgesloten. Daar waren aller eerst het concours d'elegance en ver der het concours de comfort en een sterrit voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen, waarvan de aankomst op de boulevards was en dat vele be langstellenden trok. 's-Morgens om 9 uur werd op de Stenenbeer en in de Wilhelmina- straat een ringrijderii gehouden om het kampioenschap tweede klasse van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging. De prijzen, bestaande uit bekers, en fraaie gebruiksvoorwerpen werden na afloop door de burgemeester van Vlis- singen. mr B. Kolff, uitgereikt. 's-Middags werd ook de ring gesto ken uit versierde sjezen wat rond de school op de Grote Markt gebeurde. Een jury bestaande uit de dames Kolff Verhagen. Ballintijn, v. Everdingen en de heer W. Brand, had de taak om uit te maken wie in aanmerking kwam voor de geldprijzen voor staat en ver siering der sjezen en voor wie de me dailles en kunstvoorwerpen als pres- tatieprijzen van het ringsteken waren. Hier was het wethouder M.A. van Po- pering die de prijzen overhandigde. 's-Morgens om half twaalf kon uit Middelburg worden gestart voor de sterrit van auto's, motorrijwielen, scooters en bromfietsen, waarvoor deelnemers uit alle delen van ons land naar de Zeeuwse hoofdstad waren ge komen om vandaar een voorgeschre ven rit rond Walcheren te maken. Toen rond 6 uur de eindcontrole werd gesloten, bleek dat ong. 200 voer tuigen aan de rit hadden deelgeno men. De prijzen, alle bekers, werden door burgemeester Kolff in de Belgi sche Loodsensocieteit uitgereikt. CONCOURS d'ELEGANCE TERWIJL de deelnemers aan de sterrit op de Boul. de Ruyter bin nenkwamen, had op de Boul. Evertsen het concours d'Elegance plaats. Ruim 60 wagens met aan het stuur knappe dames in fleurige toiletten kwamen eer voor een voor de jury om beoor deeld te worden. Aardig was hier het oude Fordje waarvan de inzittenden in costuums van 1900 waren gestoken. ZEEPKISTENRACE r\UIZENDEN Vlissingers waren des avonds tegenwoordig bij de zeep kistenrace voor jongens van 8 tot 14 jaar die door de Bond van Buurtver. In Westkapelle is aan de burgerij een steen aangeboden, welke de ver woesting van het dorp voor de bevrijding van Walcheren in herinnering houdt. Zaterdag is deze steen, welke in de muur van het nieuwe raad huis is ingemetseld, onthuld en aan de bevolking overgedragen. We zien hier na de onthulling de afgevaardigde van de Britse Admiraliteit, Rear Admiral A. F. Pugsley, C.B., D.S.O. en dê burgemeester van Westkapelle, mr M. Tydeman. IN het) paarderiland Zeeuwsch - Vlaan deren trekt iedere keu ring de belangstelling. Zo ook tijdens de pre miekeuringen voor mer ries, die rond deze tijd worden gehouden en waarbij vele boereno- gen met welgevallen ei zware dieren, hrnne- kend op hun beurt wachtend of enthousi ast vóórdravenó rusten. Maar in XJzendijke nad een geheel ander ..i as- paard" de interesse van de kijkers. Er stond een kanariegele „slee" met een USA- nummerbord en van 'n lijn om achterover te vallen. Die Amerikanen schenen al hun chroom er aan verwerkt te hebben en de „katte- bak" hadden ze zo lang gemaakt alsof er een kroostrijk gezin in moest slapen. Kortom, een ding dat ze in ad vertenties in Life een „droom op wielen" noemen. En alle fok- kers. boeren en andere kijkers stonden er om heen, alsof die zeldza me deviezenzwelger ge keurd moest worden. De merries, waar het toch om ging, werden er bijna door vergeten. TN Terneuzen hebben we horen mopperen op een manier, alsof het leven niets dan el lende is -En er was toen zo'n fraai concert door de kapel van de Mari ne. Doch daar ging het nu juist om. Dat con cert werd op een af gesloten terrein, het H. B.S.-terrein gehouden en men moest er vooi betalen. En niemana van degenen, die an ders nog eens iets aan zo'n evenement kon verdienen, had er nu iets aan. „Waarom doen ze dat nu niet op de Markt of ergens an ders in de stad?" zo vroegen velen zich in de Scheldestad af. Maar ja, dat wisten wij ook niet. ALS het bij wijze van uitzondering 'ns mooi wee>- is en U bent een liefhebber van de watersport, doe dan als die drie mannen m Hulst. Die waren gezel lig aan het boot je-va ren... in d« binnenvest Het.' moet een geweldig genoegen zijn in het welriekende water van de stedeojke openbare nestput te zwalken en metershoge begroeide de met tingels'' wallen moeten een ide aal plekje vormen om te picnicken. Die drie mannen deden het wel niet uit louter sportief ïenoegen, want ze wa ren eigenlijk aan het opmeten. Maar ze moeten hun baas toch wel oneindig dankbaar geweest rijn voor dit angename, echt zo- karweitje. MEEN, Nonkel Ca- miel is niet dood. Hij leeft nog en hoe! Laatst kwam hij scha terend uit Breskens te ruggereden. waar hij als een ordentelijk man geduldig in de rij hat? staan wachten, tot hij op de boot mocht. Vóór hem stond een Belgi sche wagen, met een zwa ar gezonnebrllde dame achter het stuur. Ze stond naar het feil loze oordeel van een politieman, t.e ve- naar voren en de man dei' wet verzocht de dame een enkel metertje achteruit te rijden. ..Wil gij mij dan even duwen?" vroeg de Bel gische beminnelijk, „ik- kanne-kik niet achter uit rijden, menier!" Nonkel Camlel veron derstelde dat die dame via de Noordpool naar auis teruggereden is. IHHl op de nieuwe oprit bij het Wooldhuis was georganiseerd Er waren 41 deel nemers met hun zelf gemaakte kar retjes aan de start verschenen. Zoals te "Ogrijpen is wei-den de jongens flink aangevuurd en werden de reglementen nogal eens overtreden, doordat het publiek de bestuurders van de zeep kisten een exra duwje gaf wat overi gens door de jury door de vingers werd gezien. Er waren ook bestuur ders die teveel oP hun tegenstander en minder op het stuur letten, waardoor zij tussen het publiek terecht kwa men en hun kanK op de eerste prijs voorbij zagen gaan. Ongelukken zijn er echter niet voorgekomen. De prij zen werden met een kort woord uitge reikt door de voorzitter van de Bond ven Buurtver. de heer H.P. Veening. Het avondprogramma werd gevuld door een carillonbespeling door de stadsbeiaardier van Vlissingen en Veere, de heer Piet Broerse. Verder was er een gala-concert door de Am- si erdamse Politlekapel o.l.v. Johan Pmkse op de muziektent in het Bel- lamypark Het succes hier was zo groot- dat de dirigent tot tweemaal toe werd teruggeroepen en ook twee maal een extra numlner gaf. De fakkeloptocht en net vuurwerk heoben geen doorgang gevonden. In de plaats biervan heeft het Mariakoor uit Nijmegen o.l.v. Jan W Baurichter op het BelU.mypark een uitvoering ge geven. De feestelijkheden in Vlissin gen werden besloten met een con cert door de Kon. Harmonie Ons Ge noegen IN DE STATENZAAL ENE officiële slotacte speelde zich in de Statenzaal te Middelburg af. Daar heeft Major General C F. Phi lips het corpswapen der Royal Ma rines (een fraai stuk hotsnijwerk) aan het Prov. Bestuur aangeboden en heeft de heer J.L. Verhagen namens de Stichting „Nieuw Walcheren" het Gulden - Bomen - Boek aan de Com missaris der Koningin voor de Pro vincie overhandigd. Dit boek, naar 'n ontwerp van de heer A.G. Wagensveld en gebonden in Veer, bevat de namen van 87337 individuele en georgani seerde gevers van bedragen voor de herbeplanting van het eiland. Al de ze namen werden erin geschreven door de heer W.S.N.J. van Oosterhout. Enkele weken werden genoteerd waarin de verkoop van badkaartjes meer dan 1200 bedroeg. De zorgen zijn echter de eerste jaren niet gering. Naast de financiële zorgen onder vond men moeilijkheden met het per soneel. Voor het badhuis opengesteld werd viel de badhuismeester door ziekte uit. Deze ziekte bleek van ernstige aard te zijn. Gelukkig kon hij zich na drie maanden zover, hersteld gevoe len, dat hij voor 50 pet. zijn werk weer mocht verrichten. Het bestuur regelde deze werkzaam heden. Na enkele weken moest hij dit ook opgeven en erkennen dat hij niet meer in staat was de functie van bad- meester-concierge te vervullen. Ook dit bracht zijn bezwaren mee, die zo goed mogelijk werd ondervan gen. Om een goede controle te hebben op de verkoop van kaartjes, werd een speciale machine voor f 650 gekocht. Het exploitatie-tekort van het badhuis bedroeg f 1168, hoewel de gemeente al met f3000 bijsprong en het tekort op het Medisch Centrum f 4103. In het vernieuwingsfonds van het badhuis werd evenwel f 1496 gestort en in dat van het Centrum f 1447. LJET jaarverslag over 1953 dat het Medisch Centrum te Goes uitgaf, weidt breed uit over al hetgeen vooraf is gegaan aan de bouw van dit cen trum, dat als vrucht van veler samen werking en met de steun der gemeen te in de rug tot stand kwam. De totale kosten hebben bijna f 160.000 bedragen, waarop f 12.300 bouwpremie terugkwam. De kosten van oprichting beliepen f 11.223. Op het gebouw is in 1953 afgeschre ven 2 1/2 procent en op de stichtings- kosten 20 procent. Reeds spoedig na de opening kwam er actie in het gebouw. Met de stich ting Medische sportkeuring en de vereniging voor E.H.B.O. werd een overeenkomst gesloten voor het ge bruiken van een bepaalde ruimte. In het najaar had het bevolkingsonder zoek er plaats. Een moedercursus werd er gegeven en met de opleiding van E.H.B.O.'ers werd een aanvang ge maakt. Het badhuis werd opengesteld enige dagen na de officiële opening van het gebouw. Het gebruik hiervan overtrof verre de verwachting. Er werden in een half jaar tijd niet minder dan 30605 badkaartjes verkocht of gemid deld per week 1177. I Advertentie) NEGEN NIEUWE WONINGEN OP HET ZAND B. en W. schrijven de raad dat zij voornemens zijn de bebouwing op 't Zand af te sluiten, door het neerzetten van nog 9 nieuwe huizen. De architect v. Beveren maakte een plan hiervoor dat bestaat uit twee blokjes van resp. 4 en 5 woningen. De totale stichtingskosten worden geschat op f 118.000, waarvoor B. en W. een crediet vragen. niet langer verhoogt Uw werklust. Verkwik, en ver/rtst, bevordert Uw 'P'lsven ee,'u« en De eerste in West-Brabant 1~5E BANK Van Mierlo en zoon N.V. gaat een nachtkluis in gebruik ne men. Dit is de eerste in Breda en zelfs in West-Brabant. Het woord nacht kluis geeft de bedoeling van deze ser vice echter niet voldoende weer. Want ook overdag kan men van deze kluis gebruik maken. Als men b.v. geen tijd heeft om lang aan het loket te wach ten, brengt deze nachtkluis ook over dag uitkomst. Het komt erop neer, dat men in staat is op straat zo maar een deurtje te openen van het zwaar-beveiligde bankgebouw. Achter dat bronzen deurtje is een bakje te vinden. Daar in deponeert men zijn geld of kost baarheden, die men aan de bank wil toevertrouwen. Daarna haalt men een handle naar beneden. Het bakje ver dwijnt naar achter en valt in een gat, dat in verbinding staat met een ste vige kluis. Daar komt het geld dan in terecht en er is geen mens meer, die eraan kan komen. Erbij verteld moet bovendien nog worden, dat het geld in een speciale cassette wordt opgeborgen, die weer verdwijnt in een lederen foudraal. Dat foudraal wordt stevig afgesloten met een veiligheidsslot. Is een van de erbij behorende sleu tels in het bezit van de bank, dan wordt de cassette ook door de bank geopend. Dit geschiedt door twee per sonen uit het personeel. Dezen tellen het geld of verifiëren de inhoud en vergelijken de door de cliënt bijge sloten specificatie. Komen er verschil len aan de dag, dan maakt de bank een verklaring op van haar bevindin gen. Bezit de bank geen sleutel van de cassette, dan wordt deze opgeborgen en ter beschikking gesteld van de cliënt, indien deze dit wenst. De nachtkluis biedt 100 pet. veilig heid, is de cassette eenmaal via het bakje in de kluis beland, dan is het menselijkerwijze uitgesloten, dat on bevoegden zich van de inhoud meester maken. Speciaal voor mensen, die 's avonds niet graag met veel geld in huis naar bed gaan of hun kostbaarheden na ge bruik meteen weer aan de bank wil len toevertrouwen, zal deze nachtkluis uitkomst brengen. MU HET in November a.s, 150 jaar geleden is, dat het merkwaardige schrijfsterspaar, waarvan Betje Wolff te Vlissingen is geboren, in den Haag overleed, heeft het gemeentebestuur van Vlissingen het voornemen óm een waardige herdenking op touw te zet ten. In overleg met de mij. voor letter kunde te Leiden en het inmiddels ge vormde nationale comité is een plan ontwikkeld voor een speciale tentoon stelling, welke te Vlissingen wordt ge opend en vervolgens naar den Haag en Amsterdam gaat. B. en W. hebben als herdenkingsda tum 18 Sept. a.s. gekozen en zochten vier deskundigen aan voor passende voordrachten. Hierbij zal door drie sprekers in het bijzonder de economi sche en culturele zijde van het Vlis- singse leven tijdens de jeugd van Bet- je Wolff en kort daarna op de voor grond worden gesteld, terwijl de vier de spreker de vraag zal behandelen, wat de beide schrijfsters ook thans nog voor het Nederlandse publiek be hoorden te betekenen. De nationale tentoonstelling zal ook die dag in Vlis singen geoDend worden. Voor de in richting alhier biedt en zeer brede grondslag de in het gemeente-archief aanwezige collecte van der Os. welke voor wat de in druk verschenen wer ken betreft, volledig is. Getracht zal worden aan deze in het Stedelijk Mu seum te houden tentoonstelling te verbinden het inrichting van enige stijlkamers uit de tijd 1780-1790, in welke tiid de bekendste werken van Betje Wolff en Aagje Deken spelen en verschenen zijn. De tentoonstelling kan uiteraard enige weken geopend blijven, zodat ook de daarvoor in aanmerking komende scholen ze kun nen bezoeken. Het ligt in de bedoeling op de avond van 18 September een toneelstuk te doen opvoeren dat is samengesteld aan de hand van een van de bekendste werken van de schrijfsters. B. en W. zullen er naar streven, dat één en ander aan een zo groot moge lijk publiek ten goede komt. Zij vragen voor een en ander een crediet van f 1250. GOUDEN KLOOSTERJUBILé Voor het eerst in de geschiedenis van St. Joanna viert hier een religieu- se haar gouden professiefeest. Dinsdag a.s. zal n.l. de eerw. zuster Hyacinth jubileren in de glans van het edelste metaal. Zolang de zusters van „Ca- rolus Borromeus" in Goes vertoeven en dat is meer dan dertig jaar, was zuster Hyacinth werkzaam onder hen alhier en heeft honderden Zeeuwen aan zich verplicht. Het bestuur van „St. Joanna" en natuurlijk ook haar medezusters zullen alles doen om de jubilaresse een onvergetelijke dag te bezorgen. BRANDJE IN GOEDERENLOODS De brandweer werd Zaterdagavond gealarmeerd voor een brandje in de overdekte goederenloods op het spoor wegemplacement. Blijkbaar doordat kwajongens bezig zijn geweest, was emballage die boven op een landbouw machine lag, in brand geraakt. Voor uitbreiding kon worden gevreesd, had den de brandweerlieden met snelblus- ser, de vlammen gedoofd. BIJNA! Alleen omdat cie remmen van een auto van een bandenfirma zo goed werkten, ontsnapte de portier van het Gasthuis, de heer B„ Zaterdagmid dag aan de dood Tien meter vóór die auto stak hij, bii de Schengestraat, plotseling de grote Rijksweg met zijn fiets over. doch werd slechts even ge raakt. Wel smakte hii over de weg. maar hij kwam er met een verbogen achterwiel en een gescheurde broek van af. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna d.v. J. Verburg en Stroo; Alice d.v. H. Vernooys en P. v. Hoeve; Ronaldus z.v. C. Wester weel en v. Sprang; Tannetje d.v. W. Balkenende en T. Geerse. Ondertrouwd: C. Meijers 24 jr. en H. van Doorn 18 jr.; P. Colijn 23 jr. en B. de Munck 20 j. Gehuwd: L. van den Berg 24 jr. en H. Moen 22 jr. Overleden: B. van den Berg 4 mnd. 's Heerenhoek Geslaagd. Op de kweekschool te Oudenbosch slaagde de heer F. Rijk voor de onderwijzersakte. Ovezande TENTOONSTELLING EN NOG IETS De kath. lagere landbouwhuishoud- school, die zo'n prachtige huisvesting kreeg en het laatste jaar een nog be tere naam verwierf dan ze reeds had, gaat een tentoonstelling arrangeren, van het werk dat de leerlingen dit jaar maakten. De directrice, mej. v. Vliet, verbindt aan de expositie tevens een openbare les, om de ouders en belangstellenden te interesseren voor het onderwijs zel ve, dat op zo'n hoog peil is gekomen. Een en ander zal plaats hebben op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Juli a.s. en wel in de middag-uren. Als bijzondere attractie worden on der de bezoekers (sters) ook nog eni ge cakes verloot zonder dat 'n lot ge kocht behoeft te worden. pgnoemd tot Armmeester te Stam- persgat: de heer Adr. Claassen. Benoemd tot Kerkmeester te Bres kens: de heer Ed van Hootegem. Be noemd tot Armmeester te Breskens: de heer Aug. Steyaert. Benoemd tot Kerkmeester te Philippine; De heren Jos. Cornells en B Pauwels. Benoema tot Armmeester te Philippine de heer R de Vleeshouwer Benoemd tot Armmeester te Groede: de heer A. de Martelaere. Benoemd tot Kerkmeester te Leur: de heer Jac. Hendrikx. Be noemd tot Kerkmeester te Dongen, H Laurentius: de heren J Vlaminkx en W Heys. Benoemd tot Armmeester te Dongen, H. Laurentius: de heren P. Haest. A. Theunen en J van den As- sum Voorts heeft Z.H. Exc. benoemd 'ot veesteliik adviseur van de R.K. Bonden voor Ziekenverplegenden Salus Infirmorum" afd. Bergen op Zoom: de Zeereerw. Heer P Matthijs- sen te Bergen op Zoom. In het interview dat plaats had met de C. d. K. in Zeeland troffen mij twee opmerkingen, waaraan ik gaarne enige aandacht wilde besteden. Hij uitte de wens dat men gauw beginnen zou om Walcheren-N. en Z.-Beveland aan elkaar te verbinden. En hij verzuchtte: Wat winnen we toch weinig poldergebied bij de uitvoering der Delta-plannen. Ik merk op, dat bij dat Drie-eilanden plan, zoals nu ontworpen, de Kreek tus sen N.-Beveland en de andere eilanden behouden moeten blijven, omdat het Walcherse kanaal daarin zijn verdere vervolging moet vinden. Dan is daar dus van geen grondaan- winst sprake en (ook na de afdamming van de Oosterschelde) zal het zoute wa ter van het kanaal voortgang vinden in de Kreek tussen de drie eilanden. Ik kan me dus heel goed indenken, dat als de Regering mocht besluiten om het Deltaplan tot uitvoering te brengen, beter gezocht wordt naar een Drie- eilandenplan waarbij de Kreek tussen de drie eilanden geheel wordt afgedamd, zodat; de zoute ingesloten watermassa gedeeltelijk gemaakt kan worden tot. een uitwateringsgeul die mettertijd verzoet wordt en er dus ook grondwinning plaats heeft. De Veerse uitloop van het Walcherse kanaal zal daarbij dan in rechtstreekse verbinding moeten blijven met de Oos terschelde. Misschien dat men ter plaatse ook wel aan een dergelijke oplossing aan dacht schenkt en dat men daarom nu nog geen aanstalten maakt met dit plan te beginnen. b.o.Z. j. 7 ATERDAGMIDDAG is te Vlissin- gen door de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" overge dragen aan de ..V.O Transmash Im port" het 6500 ton metende vracht schip Ob" Dit schip is het tweede van een serie van zes. die op de wer ven van .De Schelde" worden gebouwd voor Russische rekening. Naschrift Redactie: In hoeverre men denkt aan een oplos sing voor de Veerse uitmonding van het kanaal door Walcheren is wellicht een van de kwesties welke voortvloeien uit de zekere doorkruising van Drie-eilanden plan en Deltaplan, waarvoor op grond van de uitgebrachte adviezen en rappor ten nog geen beslissing kon worden ge nomen. Overigens sprak de Commissaris der Koningin slechts zijn teleurstelling uit over de geringe, practisch niet mogelijke, landaanwinning bij het Deltaplan; het Drie-eilandenplan opende behalve de ver- bterde verbindingen en economisch- sociologische samentrekking der drie eilanden inderdaad een vrij belangrijke aanwinst van cultuurgrond. De suggestie van inzender, het Walcherse kanaal in rechtstreekse verbinding te doen blijven met de Oosterschelde, is natuurlijk het overdenken meer dan waard en uiteraard zal men bij de verdere uitwerking der plannen hiermee zeker rekening houden. Met een „dood" kanaal is midden-Zeeland niet gediend. DIENSTIJVER Zeeland en haar centrum-gemeente Goes hebben de laatste drie dagen van vorige week een manifestatie op land bouwgebied verzorgd die zowel wat de organisatie als wat het gebodene betreft het gehele land tot voorbeeld kan strek ken. Uit alle delen des lands kwamen deel nemenden en bezoekers. Juist door het medeleven van grote groepen der bevol king met deze grootse opzet valt de kil heid van bepaalde ambtenaren dubbel op. Een zekere ambtenaar der belastin gen heeft n.l. de behoefte gevoeld deze zo grootse manifestatie te gebruiken om zijn wetskennis ten toon te spreiden, tenminste, voorzover het de lettertjes 111 het wetboek betreft. Deze ambtenaar voelde n.l. de behoefte om „daadkrachtig" op te treden tegen het vervoer van landbouwwerktuigen ach ter tractoren en vrachtwagens naar en van het tentoonstellingsterrein. Het is een aloude gewoonte dat het grootste gedeel te van de werktuigen wordt gesleept daar zij te zwaar en te onhandig zijn om te laden op vrachtwagens voor een der gelijke korte afstand. Nu staat er in de wet dat hiervoor be paalde wegenkaarten nodig zijn, naar het schijnt voor ieder getrokken werktuig een kaart. Ieder weldenkend mens met gemeen schapszin kan begrijpen, indien hij dat wil, dat een dergelijke bepaling er' moet zijn ter bescherming der wegen, doch te vens dat deze, vooral in het geval als het onderhavige, niet onverwachts dient te worden gehanteerd. Over de extra kosten voor het bedrijfs leven die deze actie weer met zich mee heeft gebracht, wil ik verder niet spre ken, want daar heeft betreffende „orga nisator" waarschijnlijk geen begrip van, doch wel wil ik naar voren brengen dat de wetten gemaakt worden voor de ge meenschap die het Koninkrijk der Neder landen vormt en dat door deze gemeen schap ambtenaren worden aangesteld in de hoop en verwachting dat zij deze wet ten ten behoeve van het algemeen wel zijn zullen toepassen en niet er tegen. Goes. F. M. FRANKEN 's Gravenpolder BENOEMING GEMEENTE GENEESHEER Dinsdag 29 Juni zal de raad in open bare vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a. wijziging bezoldigingsverordeningen en ambte naren-reglement, benoeming gemeen te-geneesheer, verkeersmaatregel voor de Bakkersstraat, n.l. verboden rij richting voor motorrijtuigen in zui delijke richting. V erseke LUIDKLOK GEARRIVEERD De door de burgerij van Kruinin- gen toegezegde luidklok, als blijk van dankbaarheid voor de hulp bij de 1 Febr'uari-ramp, is gearriveerd, samen met de onderdelen voor de klokke- stoel. Direct is begonnen met deze in elkaar te zetten op het terrein voor de Herv. kerk. De klok zal door het klok- kencomité uit Kruiningen aan de ge meente Ierseke met enig ceremonieel worden overgedragen. Als voorlopige datum is hiervoor vastgesteld 10 Juli. Havenherstel. Juist voor de grote drukte van mosselschelpen en pannen laden is de nieuwe muur in het vak voor de weegbrug gereedgekomen. In recordtijd van enige dagen is dit werk uitgevoerd. Over enige weken zal het i Advertentie) Proef ons heerlijke CHOCOLAOI eONSON, andere stuk kademuur vernieuwd wor den. Uitzaai collecteurs. Voor de vangst van oesterbroed zijn de eerste mos selschelpen uitgezaaid. De grote uit zaai zal deze week plaats vinden, ter wijl ook op het laatst van de week de eerste pannen uitgezet zullen worden. Het wachten is nu op goed weer en veel oesterlarven. ZOMERAVONDCONCERT Een zeldzaam mooie zomeravond was het, toen de Koninklijke Mari nierskapel onder leiding van Gijs- brecht Nieuwland concerteerde op het speelterrein van het Terneuzense Ly ceum. Een groot aantal bezoekers wil de graag van deze bijzondere gelegen- hied profiteren. En zij hebben waar voor hun geld gekregen. Want wat deze kapel presteert is toch wel zeer de moeite waard. Het was een genot naar de verschillende nummers te luisteren, die iedere maal na afloop met een bijzonder hartelijk applaus werden beloond. Geslaagd. De heer Paul v. d. Sneppen slaagde voor onderwijzer aan de Gerardus-Majella kweekschool te Dongen. Philippine REIS OUDEN VAN DAGEN De jaarlijkse reis van onze oudjes zit er weer op. Het mooie zonnige weer heeft er zeker aan meegeholpen dat de trip naar de Efteling buitenge woon geslaagd is. Om half tien waren ze weer gezond en wel terug en thuis werden ze, zoals gebruikelijk, verwel komd door de pittige klanken van de fanfare en door de thuisblijvers van Philippine. Sas van Gent BIETENBOUWERS KOMEN Nadat de ingezetenen van Sas van GenV reeds een tweetal malen hebben mogen genieten van de muziek van het ..Orkest zonder Naam" o.l.v. Ger de Roos. worden zij thans door de K.R.O. wederom in de gelegenheid ge steld om een uitzonderlijk ensemble te aanhoren en te aanschouwen. Het is thans n.l. definitief dat het uit 16 man bestaande K.R.O.-ensemble „De Bietenbouwers" onder leiding van Boer Biet ((Ter de Roos) en met me dewerking o.a. van Gait Jan Kruut- moes op 4 Juli a.s. des n.m. te 8.00 uur zal musiceren in de grote zaal van het depot van de Coöp. Handelsvereniging van de NCB alhier. Het optreden van De Bietenbouwers" iri Sas van Gent betekent tevens de nremière voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. RAAD KOMT BIJEEN Dinsdag a.s. komt de raad der ge meente bijeen. De agenda bevat, o.m. de volgende voorstellen: subsidie te verlenen in de aanschaf van een nieu we luidklok voor de Hervormde kerx en een voorste] in verband met. de aankoop en verhuur van de speeltuin „De Nachtegaal". Geslaagd. Te Breda slaagde aan de Maria-kweekschool onze stadgeno te mej. Aug. de Block voor de acte on derwijzeres. Cl in ge gemeenteraadsvergadering Op Woensdag 30 Juni a.s. om 18 uur zal er alhier een openbare raadsver gadering plaats hebben, waarin o.a. gesproken zal worden over de opcen ten van de Personele belasting alsme de over het benoemen tot pensioen gerechtigd ambtenaar van C. L. Ler- nout. Verder zal behandeld worden het verbeteren van de Polenstraat en het bouwen van een nieuw kleuter school. In vacantie. Pater Dr. A. van den Branden is weer voor een paar maan den in zijn geboorteplaats met vacan tie. Pater van den Branden is profes sor aan het seminarie ie Beiioet,, waar hy les geeft, in de Oosterse talen en Bijbelse wetenschappen. N ienic-N amen Ongeval. Tijdens schoonmaak- werkzaamheden kwam de heer A. Bi. te vallen, doordat de trap brak. Een scherpe punt van de trap drong in de man zijn rechteroog. Hij zal dit vol gens het onderzoek) van de dokter moeten missen. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd. Geslaagd. Bij het in Breda afge legde examen voor onderwijzeres is geslaagd juffrouw Agncs Praet. Bij het in 's-Hertogenbosch gehou den examen voor verkoper tabak, si garen en sigaretten is geslaagd de heer F. Cerpentier. Kneivarht Woningcommissie. De woning- commissie die door de raad opnieuw is benoemd bestaat uit: J. v. Daele, (voorzitter). A Mattele (secretaris), Mej. E. v. Damme, de heer A. Note- boom en de heer M. v. Pottelberglie. PATERS AUGUSTIJNEN OP MISSIETENTOON STELLING De Taters Aueustijnen d'e naast de missionering ook de zorg hebben voor parochies en middelbare scholen, be gonnen in 1930 hun missie in Bolivia op verzoek van de Bisschop van La Paz. i Van de Paters Redemptoristen werd een gebied overgenomen met een op pervlakte van twee-derde keer zo groot, als ons land Dit gebied had zich in 1829 van Spanje vrijgevochten en met de bevrijding de missionarissen ver jaagd. Een kleine inlandse Cleris, die achterbleef, kan het werk niet aan. De 25000 inwoners wonen verspreid in hele kleine dorpjes, heel dikwijls van 200 zielen. De rian" van de Paters Augustij nen op de tentoonstelling is gericht op Bolivia. Er is een grote verschei denheid van voorwerpen, die betrek king hebben op kleding en gebruiken met behulp waarvan, de Paters aan de bezoekers van de tentoonstelling een indruk meegeven van de levenswijze van de bewoners van Bolivia. Breskens AUTO IN DE SLOOT Op de Rijksweg tussen Breskens Schoondijke is een luxe auto, bestuurd door de heer A.H. uit Den Haag. op dé aldaar liggende blauwe steentjes geslipt en in de naast de weg lopen de sloot terecht gekomen. De auto werd zwaar beschadigd en de bestuur der is. nadat Dr Eggink uit Schoon dijke hem de eerste hulp had ver- leend.naar het St. Anthoniusgesticht te Oostburg overgebracht voor nadeï onderzoek. Groede RAADSVERGADERING Blijkens een mededeling van voor zitter burgemeester J. C. Everaars, hebben G. S. geen bezwaar tegen het afrasteren van de grintweg Groede Oostburg, zodat, wanneer de grint weg-commissie hierover bij elkaar is geweest, nadere voorstellen kunnen worden tegemoet gezien. Vermoedelijk zal deze asfaltering f 80.000 kosten, af te schrijven in 10 jaar. Op zijn verzoek werd aan de heer P. J. van de Broeke eervol ontslag verleend als lid van de Woonruimte commissie. Aan de Stichting Bevordering en exploitatie R.K. vlasserscholen in Z. Vlaanderen werd een subsidie ver leend van f 50.-. Tevens stelde de raad nog een instructie vast voor de ge meente-geneesheer, in welke functie de heer M. J. Sorgedrager ingaande 1 Juni a.s. werd benoemd. Nu de nieuwe traverse gereed geko men is, achtte de raad het mogelijk, om bij wijze van proef het wachtver- bod in de Blekestraat voor de Noord zijde op te heffen. IJzendijke R.K. HUISHOUDSCHOOL De bouw van de R.K. Huishoud school voor rekening van de N.C.B. en onder architectuur van Jos. Be- daux te Goirie, is opgedragen aan de fa. R. Verstraeten en Zoon te Oostburg voor f 166.097.-. Advertentie) Laat U niet kwellen. Nee"TTfoosI ARENDSKERKE Raadsvergadering. DE KLINGE Kinema Van Dijck 7.30 uur: De dodensprong en Chic-Carter Detectief. GOES Grand: Charge aan de Rode Rivier. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De Troubadour. ST JANSTEEN Schieting op staande wip. Dansen in café Chassee. Dansen in zaal Beatrix. Schieting bij Venn per sen, begin 3 uur. Schieting bij J. Pluym, begin 3 uur. Schieting op staande wip bij Gez. Everaard, begin 3 uur. MIDDELBURG Electro: De vrouwen- kooi. OOSTBURG Ledel 8 uur: By the light of the silvery moon. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Calamity Jane. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De wrede zee. VLISSINGEN Alhambra: Riverstreet 99. Luxor: Het mysterie van de groene handschoen. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: De Parelvissers. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De Troubadour. ST JANSTEEN Dansen in café Chas see. Schieting bij J. Pluym, begin 4 u. MIDDELBURG Raadsvergadering. SAS VAN GENT Olympia theater 8 uur: Handlangers der duisternis. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Mannen. tei da re ge ge me DF „ui feit dez nen Een Dor dur thai se-f om Dezi Veë eers li gev; de en dus klas een doe DO! de mei tel 2 stre toon op 1 Né DOS geve denc

de Stem | 1954 | | pagina 2