MIDDELBURG ontving geestdriftig het Koninklijk Paar DE FEESTELIJKHEDEN OP WALCHEREN WALCHEREN Z-.VLAANDEREN In Plechtige herdenkingsdienst in de gerestaureerde Koorkerk KONINGIN OPENDE „MINIATUUR WALCHEREN" Zuid-Beveland ZEEUWSE MANIFESTATIE: verregend, maar overweldigend Jeugc Grens DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG '26 JUNI 1954 De viering van Walcherens herrijzenis HEVIGE REGENBUIEN OPENING SILO TE BRESKENS Audiëntie MIDDELBURG KRANSLEGGING op graf van R. de Muynck DODELIJJK ONGELUK IN 's HEER ABTSKERKE DOKTERSDIENSTEN DIENST DIERENARTSEN VLISSINGEN GOES LIKDOORNS wonderolIF 'nkoojmum BORSSELENSE BRANDWEER IS ONSOLIDE AGENDA BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM ERNSTIGE BOTSING TE HULST Enkele zuaar, verschillende licht gewonden OPENING NIEUWE WEG Katholieke Economische Hogeschool T~\E LOODGRIJZE HEMEL, welke somber boven het feestelijk Middelburg spande, heeft gisteren het enthousiasme van de bevolking van Zeeland's hoofdstad, niet kunnen temperen, toen H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard het hart van het herrezen Walcheren bezochten. Een kille wind striemde de regen in het gelaat der duizenden en toen het Koninklijk Paar in Middelburg arriveerde en later bij de indrukwekkende parade op de Markt, stroomde het water naar beneden. Toen, na het ..Wilhelmus" ds J. van Til de bijeenkomst gesloten had, ging het Koninklijk Paar voor een kort be zoek naar de katholieke kerk, waar pastoor H. Snel en de kapelaans J. v. Roozendaal en J. v. d. Does, alsmede de leden van het kerkbestuur aan de hoge gasten werden voorgesteld. QOK toen de Koningin „Miniatuur Walcheren" opende, regende het hevig, maar al heeft het slechte weer wellicht velen thuis gehouden, toch juichte telkens een grote menigte de hoge bezokeers geestdriftig toe. Mid delburg en .ook Walcheren, heeft zich dankbaar getoond over de belangstel ling van het Vorstenpaar, dat getuige wilde zijn van de enthousiaste feest viering over Walcheren's herrijzenis. Toen het Koninklijk Paar om half elf te Middelburg arriveerde, verwel komde een daverend „hoera" van de velen die zich bij het station hadden opgesteld, Koningin en Prins. Ondanks 't sombere weer, doornatte straten en de glimmende paraplu's, toonde de feestende stad haar hoge gasten een blij uiterlijk. In het kanaal lagen de gepavoiseerde vissersvaartuigen uit alle Zeeuwse vissersplaatsen en zo wel de Koningin als de Prins, toon den zich verrast door dit feestelijk welkom. De stoet ging daarna, onder het ge beier der klokken, naar de Koukerk, waar een zeer groot aantal gasten de plaatsen tot de laatste toe, bezetten. Vergezeld door hun gevolg, de Com missaris der Koningin en Middel- burg's burgemeester, betrad het Ko ninklijk Paar de kerk. waar leden van het Corps Diplomatique, de mi nisters Witte en Luns en vele andere hoge autoriteiten aanwezig waren. De plechtige herdenkingsdienst in de monumentale, gerestaureerde Kou- kerk was het plechtig begin van het feestelijk programma. REDE VAN DS DURKSTRA MADAT de aanwezigen het „Wilt he den nu treden" gezongen hadden de Koningin zong mede las ds L. Rijksen een gedeelte uit psalm 48, waarna hij in het gebed voor het Ko ninklijk Paar, Prinses Wilhelmina en de vier Prinsesjes Gods Zegen vroeg. Vervolgens hield ds E. Durkstra een herdenkingsrede. In dit waarlijk magistrale woord schetste hij de diepe vreugde van Walcheren's bewoners, die vandaag het feest van de herrijzenis van hun stad Middelburg vieren en dit nog grootser kunnen doen, omdat zij hun Koningin en Prins in hun midden hebben. „Walcheren, dat zo volkomen is ver woest, is weer verrezen", aldus ds Durkstra, „en wij zijn dankbaar en blij. Vóórdat het feest begint, willen we eerst samen met U, Majesteit en Koninklijke Hoogheid, God danken. U heeft Zeeland vaak bezocht in dagen van rouw en we zijn dankbaar dat U nu ook samen met ons blij wilt zijn". Spr. herdacht de slachtoffers van alle rampen welke Walcheren hebben getroffen en schilderde de taaiheid van de Zeeuwse boer, die zijn land, het erfdeel der vaderen, zag verdrin MILITAIRE PARADE LIELAAS, een nieuwe regenbui sloeg los boven Middelburg, toen Ko ningin en Prins op de Markt de in drukwekkende militaire parade afna men. Niettemin had een enorme me nigte zich opgesteld om het Vorsten paar te verwelkomen. Een groot aan tal ouden van dagen trotseerde de he vige regen; de oudjes zaten even ent housiast en blij. als wanneer het stra lend weer geweest zou zijn, op hun stoelen en riepen, toen ze hun Vor stin en de Prins ontwaarden, luid en spontaan hoera, bijgestaan door de duizenden, die met of zonder para plu, of zelfs zonder regenjas, de grote Markt bevolkten. De oesters brengen goud I"AE Yersekse vissers, vanzelf- J sprekend ook met hun vaar- tuigen in Middelburg aanwezig om het Koninglijk Paar te ver welkomen, hebben de gelegenheid aangegrepen om nu, terwijl de hoogsten des lands er waren, hun bezorgdheid over het Deltaplan te laten blijken. Op een groot spandoek bij hun schepen stond het volgend rijm geschreven: „De Ooster-Schelde zout, de oestc-rs brengen goud. De Ooster-Schelde ingedamd, de visserij verlamd. Dus: „hoge dijken, die niet bezwijken. De Ooster-Schelde vrij, voor onze visserij!" Het bleef maar regenen en de man nen van de beste onderdelen van het Nederlandse leger hebben ongetwij feld mede door hun volkomen onver schilligheid voor al het water dat hun fraaie uniformen wat van hun fleur ontnam, het telkens opklaterend ap plaus verdiend. Stram en fier marcheerden Grena diers. Jagers, de brigade „Prinses Ire ne", de luchtmacht en het garnizoen van Middelburg, de cursist'en van de C.O.A.K. voorbij hun Vorstin en de Prins. Hun gala-uniformen en de pit tige muziek der korpsen konden de zon niet vervangen, doch ze gaven toch een kleur en fleurigheid aan „het hart van Zeelands hart" dat velen er de regen even door vergaten En telkens weerklonk uit duizen den monden het spontane en enthou siaste „leve de Koningin Vlissingen en Westkapelle komen naar voren "WANDAAG staan voor wat de fees telijkheden op Walcheren betreft, Vlissingen en Westkapelle op de voor grond. In laatstgenoemde plaats wordt de jaarlijkse herdenking der landing door de Royal Navy in November 1944 ge houden. Behalve twee Engelse oor logsbodems, zijn voor deze plechtig heid detachementen overgekomen, on der leiding van admiraal Pugsley en generaal Philips. Er zal te Westkapelle een steen worden aangeboden voor het toekom stige monument op de landingsplaats, terwijl de Engelsen tevens de laatste steen in de raadhuisgevel te West kapelle zullen onthullen. Na afloop van d-e plechtigheden te Westkapelle worden de Britse officieren ontvan gen in de Statenzaal te Middelburg, waar zij hun corpswapen aan de pro vincie zullen aanbieden, terwijl de Stichting „Nieuw Walcheren" dan het Gulden Bomen-Boek aanbiedt aan de provincie, waarin de namen staan •van allen, die destijds hebben bijge dragen aan het fonds voor de herbe planting. VARIATIE IN DE SCHELDESTAD rit tussen Waaldhuis en Nollebos; het galaconcert van de Amsterdamse Po- litiekapel begint om 20 uur in het Bellamy-park en verder wordt de avond gevuld met de fakkeloptocht, welke 21.45 in het Bellamy-park start, met het grandiose vuurwerk dat te 22.30 uur wordt afgestoken op de Boulevard Evertsen en met een open luchtfilm om 23 uur bij de Leeuwen- trap. SPROOKJESOPTOCHT EN CONCERTEN Op Donderdag 1 Juli ("NP Donderdag 1 Juli zal de graan- silo van de Coöp. Aankoopvere niging „Landbouwbelang van West Zeeuwsch-Vlaanderen" te Breskens officieel in gebruik worden gesteld. De opening van het imponerende ge bouw zal geschieden door de heer H. D. Lcuwes, voorzitter van het Cen traal Bureau, om half twee 's middags. Nadat de aankoopvereniging in 1944 met een ruïne uit de oorlog te voor schijn was gekomen, is de herbouw snel aangepakt. In 1948 sierde een grote loods de havenoever van Bres kens al weer en in 1951 kwam een tweede grote opslagruimte gereed. Sinds kort is nu de installatie van „Landbouwbelang v. W. Z.-Vl." ge completeerd met een silo, welke reeds van zeer grote afstand zichtbaar is en een machtige accentuering vormt van het Breskense silhouet. ]~AE bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 27, 28 en 29 Juni. ken. Niemand, aldus de dominee, kan uur duren. HTE Vlissingen beginnen de feeste lijkheden om 9 uur in de morgen met de wedstrijden om de ringrijderij- kampioenschappen, welke plaats heb ben op de Stenen Beer en die tot 17 beseffen wat toen in onze boeren moet zijn omgegaan. Eens sprak men over „de plaats waar eens Walcheren lag" maar zo heeft men dit op Wal cheren zelf nooit gezegd. Het eiland is herrezen en, al is veel schoons en pittoresks voorgoed verloren gegaan, het is toch weer geworden „de tuin van Zeeland". Saint Saëns' meeslepende muziek de March Heroïque, uitgevoerd door de Marinierskapel scheen deze woorden te accentueren, ze te verta len in de machtige taal der muziek. Rond de school op de Grote Markt begint om 14 uur het ringsteken uit versierde sjezen. De sterrit voor automobielen, moto ren en scooters heeft zijn middelpunt op de Boulevard de Ruyter van 13.30 tot 17.30 en die voor autobussen op de Boulevard Bankert. Van 15 tot 18 uur wordt op de Bou levard Evertsen het grote coucours d'elegance voor luxe auto's gehouden. De bond van buurtverenigingen or ganiseert bovendien van 19 tot 20 uur een geestige zeepkistenrace op de op- "|"E Middelburg rukt om 15 uur van de Dam af een schilderachtige sprookjesoptocht uit, welke gearan- geerd is door „Uit het Volk - voor het Volk" en uit 19 afdelingen bestaat. Des avonds concerteert in de kath. kerk het Nijmeegs Mariakoor en op de Markt het harmonie-orkest der Oranje-Nassaumijnen. ETEN delegatie van het bestuur der Stichting „Nieuw Walcheren" heeft op de algemene begraafplaats te Middelburg een krans gelegd op het graf van de heer R- de Muynck. die de eerste initiatiefnemer tot de Bomenactie was. Aan deze krans wa ren linten bevestigd met het opschrift „In dankbare herinnering aan onze vrienden Nier en Gerard" De krans- legging geschiedde ter nagedachtenis aan de twee overleden bestuursleden der Stichting, de heren De Muynck en G. Sissingh. Gisteravond om 9 uur is de 72-jari- ge G. de Jager te 's Heer Abtskerke even buiten het dorp in een bocht van de weg door de autobus, die de ver binding onderhoudt tussen Goes en Nisse, gegrepen en vrijwel ter plaat se dood gebleven tengevolge van een zware schedelbasisfractuur. Hoe het ongeluk precies in het werk is ge gaan, is nog niet met zekerheid be kend. De chauffeur van de bus ver klaarde, dat hij de heer De Jager, d'e te voet was, niet heeft opge merkt. "TE Goes wordt Zondag de dienst waargenomen door dokter v.d. Werff; te Middelburg en Vlissingen resp. door doktoren Boerwinkel en Guppelooy en te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Vos. Dokter Luyckx te Hee- renhoek neemt waar voor dokter Tolmer en dokter Gelderblom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet. 70NDAG wordt op Z. Beveland West dienst gedaan door de heren A. Elzerman. Goes en Joh. Klaassen, Heinkenszand. DE PRINS LIEP VERRAST VOORUIT JN HET Zeeuwse Stavenisse solliciteren de mieren naar het eervolle praedicaat „Huis dier"'. Met duizenden tegelijk trekken zij de woningen binnen en verschansen zich in suiker potten, provisiekasten en ande re plaatsen waar het voor mie ren zoet toeven is. De huismoe ders weten geen raad. Zij had den al moeite genoeg om de kat zindelijk en de hond van de biefstuk te houdén en nu dit weer! Zoet toeven was het ook voor de bijen in de bakfiets van R. Hermans te Roosendaal. Die bakfiets was na melijk gevuld met romige Spoorstad- taarten en dat leek de nijvere dieren een welkome variatie op hun honing- menu. Dies voerden zij in grote zwer men een geslaagde duikvlucht op het vehikel uit. De bakkersknecht nam zijn pet en de benen. Ze kunnen beter in de bak zitten dan op mijn hoofd, meende hij terecht. Wat in Schoon- dijkc geschiedde, was niet zo schoon. Een huisvrouw had een pan met spek opgezet en was het ding daarna vol komen vergeten. Zij niet, dan wij maar, vonden de altijd-hongerige vlammen. En toen het spek op was, knabbelden zij aan de gordijnen, ja, likten al met begerige tong langs het plafond. Gelukkig rook de huisvrouw nog juist bijtijds het rokerige onraad. Maar in plaats van spek was er die dag de hond in de pot. En was de heer A. uit Cadzand een liefhebber van dassenvlees geweest, hij had zo'n dier in de pot kunnen hebben. Hij zag het een riool binnen vluchten en plaatste in de mening, dat het een rat was, een klem. Daar zat de das met heel zijn anderhalve-meter-lange lengte de volgende dag in gevangen. De heer A. heeft hem echter weer los moeten laten Zijn vrouw vond, dat hij al dassen genoeg had. Die strop wil ik er niet meer bij. besliste zij. Over strop gesproken, daar kunnen 5 jeugdige dieven uit Eind hoven van meepraten Zij hadden al 25 geslaagde inbraken achter de rug. maar ook hun kruik bleek niet tegen voortdurende tewaterlating bestand en brak, toen een nachtwaker hen bij het uitoefenen hunner duistere prac- tijken betrapt. De rechtbank te Den Bosch gaat zich met de stukken bezig houden. O, Sas van Gent, wat hebt gij nu gedaan? Op het dorpsplein al daar stond tot op heden een pomp. Zo'n gezellige pomp, weet U wel, met een zwengel en mos tussen de ver weerde voegen, 'n Verkwikking voor het schoonheid-minnend oog van de toerist en de dorstige keel van de dorpsjeugd, juist. Welnu, die pomp, die knusse pomp is verdwenen. Ver vangen door een lichtmast. Een licht mast met vier armen, dat wel, maar dat verandert niets aan het feit, dat die pomp toch maar weg is. Alsof er al niet veel te veel lichtmasten en veel te weinig dorpspompen waren! Een ander hartveroverend staaltje van techniek kan men in Eindhoven bewonderen. Omdat de klant ook na sluitingstijd koning is, die vriende lijk voor de aankoop dankt en boven dien de ene week een aardige spreuk ten beste geeft, de andere week een versje, de volgende week een mop en zo mgar door. Halen dieven de automaat leeg, dan kan ie vloeken, kortom, die stem is van alle markten thuis. Alleen over rokerskuchje, ni- cotinevergifliging en longkanker zwijgt hij in alle talen. In Vlissin gen gaat men zeepkisten-races hou den. Verleden Woensdag heeft reeds een proefrit plaats gevonden en het liep gesmeerd. Behalve de gewone zeepkisten verschenen ook complete miniatuur-racewagens aan de start en wij lieten ons vertellen, dat vele va ders de korte broek zouden willen aantrekken om ook mee te mogen doen. Zij stonden zo jaloers te kijken! Het is een beste buurt, de Baronie- laan te Breda, maar met de afwate ring is het er droevig gesteld. Dat merkte een jochie, toen een slee van een wagen hem passeerde. Van top tot teen onder de spetten! Maar even verder stopte die wagen. Wacht, dacht het jochie, ik zal je hebben. En toen een heer uitstapte, in deftig blauw costuum. trapte het met onbeschrij felijk leedvermaak in een plas. Van top tot teen onder de spetten, die me neer. En bovendien een lange neus! Zo gaan we dan het week-end weer in. Maar het uit te komen ook dat wordt een probleem. Want de Bilt heeft nog iets heel origineels op het program staan: regen! Achter de wol ken schijnt de zon, moet U maar denken. Dat werk zo opbeurend, hé! f~)M half één betrad gisteren het Ko- ninkljjk Paar het Middelburgse Molenwater, waarop honderden inwo ners van al de 19 Walcherse gemeen ten in onderlinge samenwerking, het immense model van hun geliefde eiland in beeld hebben gebracht. Omspoeld door een zee van grint, en natuurgetrouw omgeven door duin en dijken, ligt daar Miniatuur Wal cheren, met al zijn steden en dorpen. Onder een gedienstig opgehouden pa- rapluie betrad de Koningin het na gebootste Walcheren. De Prins liep, zichtbaar verrast over zó veel knuf- selkunst. telkens even vooruit om iets, wat hem speciaal boeide, beter te bekijken. Bij de kerktorens der miniatuur steden en-dorpen, stonden de burger vaders. wier deftig jacquet en hoge hoed jammerlijk glansden van al het nat, aangetreden. j Een uur lang toefde het Koninklijk j Paar op het eiland-in-het-klein. H.M toonde veel belangstelling voor de Adbü-gebouwen en de Nieuwe- en Koorkerk, één der fraaiste werkstuk ken van de enorme maquette. Zij vroeg burgemeester Bolkestcin alles over dit mooie stukje Middel burg. B(j alle plaatsen van Walche ren bleven de hoge gasten, gevolgd door het Corps Diplomatique, even staan. Aan burgemeester Kodde van Zou- telande vroeg de Koningin, wat die put daar wel was en toen de burge meester vertelde, dat dit de, volgens de legende door St Willebrord gesla gen bron was, informeerde H.M. be langstellend „of dat écht was". „Dat weet ik niet, Majesteit", zei de heer Kodde. Wat later werd het bijna droog en toen de hoge bezoekers het gehele miniatuur-eiland grondig bekeken hadden, kon men zelfs met een zeker optimisme vaststellen, dat het weer iets beter scheen te worden. Natuurlijk juist toen het tijdstip aanbrak, waarop het volgende deel van het programma zich binnenska mers zou afspelen Het was toen n.l. tijd de lunch te gaan gebruiken, hetgeen de Konink lijke bezoekers en een aantal geno digden in de Burgerzaal van het Stadhuis deden. DE BURGEMEESTER DURFDE Burgemeester dr. Bolkstein heeft Donderdagavond met een grote hou ten hamer het bordje met „Verboden toegang" voorgeslagen dat dreigend bij de ingang van het stadspark „Toornvliet" stond. Dit was natuurlijk geen baldadgheid voortspruitend uit afkeer van wette lijke voorschriften, maar het was een welgelukt pogen om op originele wijze bedoeld stadspark te openen. Vele speeches werden afgestoken en de heer Blaam huldigde in het bij zonder wijlen de hee- Muynck, die zoveel voor de Boomplant-actie heeft gedaan. NEDERL. COMEDIE BRACHT „ELKERLYE" Sublieme opvoering Geen waardiger inzet van de fees telijkheden had men kunnen beden ken, dan de opvoering van het Mid deleeuwse mysterie-spel ..Elkerlye" door de Nederlandse Comedie. Het natuurlijke decor dat het Eerste Abdijplein biedt, was wel de Ideale sfeer om het stuk tot zijn reent te doen komen. Het spel was subliem en in al zijn eenvoud en strakheid zo aangrijpend, dat het de honderden toeschouwers in adembenemende be klemming bracht. Deze in de 15e eeuw door Petrus v. Diest geschreven „mo raliteit" is zuiver katholiek van in houd en strekking. Elkerlye opgeroe- Den door de Dood om voor God te verschijnen ziet zich van allen en alles waarop hij vertrouwde verlaten, om slechts troost te vinden bij de Deugd, die hem tot biecht en peniten tie en daardoor in staat van genade brengt. Na het ontvangen van de laatste H.H. Sacramenten daalt El kerlye in het graf en hoort de enge len zijn ziel toezingen: „Kom uit verkoren bruid". Met meesterschap en volledige over gave speelde Han Bentz v.d. Berg de Elkerlye; zó intens beeldde hij zijn zware gang uit, dat de 'doodsbedrei ging als tastbaar werd en de zuive ring van zijn ziel bevrijdend op zijn gehoor inwerkte. Het spej der andere medewerkers (sters; stond op gelijke hoogte. Ton Lutz, die drie kleinere rollen voor zijn rekening had genomen, gaf een hui veringwekkende Dood, een waardige Biecht" en een Naproloog. trillend van echtheid Ontroerend was Ank v.d. Moer als de Deugd: Ellen Vogel gaf een overredende Kennisse en Raul Huf gaf relief aan de Maghe (de verwanten). Costumes, verlichting en de illustra tieve muziek van de koren, onder lei ding vdn Jan Kuiler, deden er net hunne toe om de eind-indruk over stelpend te maken. De ZVU: Nieuw Walcheren en de culturele herv. commissie kunnen zich gelukkig prijzen met dit initiatief. woond door de districtsbestuurder, de heer M. v.d. Himst, uit Goes, werd na de verkiezing van de bestuursleden besloten voortgezet. Nieuw- en St. Joostland Raadsvergadering De Raad van Nieuw en Sint Joosland hoopt op Maandag 28 Juni a.s. des avonds om 7 uur in openbare vergadering bijeen te komen. RODE KRUS-RECORD VOOR GOES Op de in Schuttershof gearrangeer de feestelijke avond voor hen, die in actie zijn geweest voor (je jongste in zameling ten bate van het Rode Kruis, deelde de actie-leider, de heer C. v. Liere mee, dat Goes f 4300 bijeen bracht en daarmee aan de top staat van alle Zeeuwse gemeènten. De ba zar, welke in Slot Ostende werd ge houden, wierp een bate van f 1200 af. „HET BOERLEVEN" De schilderijen-expositie „Het boe renleven" in de Grote kerk. trekt veel belangstelling. Reeds 2200 bezoekers werden genoteerd. Dit is voor de or ganisatoren aanleiding de tentoon stelling met een week te verlengen. DE BRANDWEER RUKTE UIT Donderdagavond brak brand uit in een schuurtje nabij de woning van de heer P. Trimpe. De Kloetingse brand weer was in no-time ter plaatse en voorkwam uitbreiding van de brand. De materiële schade is niet aanzien lijk en wordt door verzekering ge dekt. Vermoedelijk is Buta-gas de oorzaak van het ontstaan van de brand. Kruiningen MAANDAG RAADSVERGA DERING Maandag aanstaande te 6 uur zal de raad in openbare vergadering bij een komen. De agenda vermeldt onder meer 'n voorstel tot wijziging van de algeme ne politieverordening. In deze wijzi ging worden aan enkele straten in het uitbreidingsplan nieuwe namen gegeven, w.o. de Burgemeester Voge laarstraat, voor de straat, die de ver binding zal vormen tussen de Burg. Elenbaasstraat en het Clercq's wegje. Op de voordracht voor onderwijze res aan de o. 1. school te Kruiningen is geplaatst mej. J. Markusse te Kats. De voordracht voor onderwijzeres aan de o .1. school te Hansweert ver meldt de naam van mej. J. Steen te Middelburg. I Ad ertentle) Kloetinge NIEUWE VOORZITTER VAN DE K.A.R In een buitengewone ledenvergade ring van de afd. Vlissingen der KAB die in het Ariënsgebouw is gehouden, is de vice-voorzitter de heer P. Wanst door bedanken van de heer F. Schets tot voorzitter gekozen. Verder werden tot nieuwe bestuursleden gekozen de heren A. Dorsman. J. Kauffmann, s. Adriaanse en B. Bosma. De vergadering, die werd bijge- Aclverff»niifM Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN, Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.36 be spaart U veel ellende. DE EERSTE PRIJS De muziekvereniging „Excelsior" heeft deelgenomen aan een muziek concours in Lienden (Gld.) en be haalde in de ere-afaeling een le prijs met 318 punten. Westdorpe De kleuren van de genveentevlag In de jongste raadszitting van Bors- sele zei de heer Nieuwenhuyze, dat het er met de brandweer maar heei slecht voor staat. „Met het materiaal kunnen we niet fatsoenlijk voor de dag komen. We moeten dit alles on der de ogen van Ged. Staten bren gen". zo zei hij. Na enige bespreking werd besloten een post van f 20 0UÜ uit te trekken voor verbetering van het branweermateriaal. Eén der leden kon zich niet ver enigen met de kleuren van de ge- mecntevlag. Hij had ook gaarne een rode baan in de vlag gezien. De ove rige leden konden zich met de vlag verenigen De heer Schipper, klerk ter secre tarie. werd benoemd tot wnd. ge meentesecretaris. Het ontwerp voor de bouw van een o.l.-school met gymnastieklokaal en badlokaal, dat ter. vergadering werd toegelicht, werd goedgekeurd. In de vacature van raadslid, ont staan door het bedanken van de Kerstiaan P. v. Liere, is de heer J. Bras benoemd. Na tocht door Miniatuur-Walcheren: een rijtoer door het echte, herrezen eiland HOE TRIEST moet het geweest zijn voor de vele honderden Zeeuwen, die deelnamen aan de de Zeeuwse manifestatie, welke het Vorstenpaar gistermiddag op de Middelburgse Markt werd aangeboden als een bewijs van de trouw en aanhankelijkheid van het volk van Zeeland. Een hemel, vol met donker-gekopte wolken reikte van einder tot einder en onophoudelijk viel de regen, dan eens bij stromen, dan weer traag maar venijnig siepelend. QM kwart voor drie opende een rui- ter te paard de lange stoet van deelnemende verenigingen. Hij droeg het trotse Zeeuwse wapen, met zijn leuze, welke tot in de laatste van on ze dagen gebleken is te zijn een ac tueel parool. Alle groepen, die der klederdrachten, zowel van Walche ren, Zuid- en Noord-Beveland, Zeeuwsch-Vlaanderen als van alle an dere windstreken van de provincie. De sleutel van de Ossewei. het oud ste stukje folklore van IJzendijke. dat aan de vrijgezellen die 30 jaar worden, aangeboden wordt, de boog schutters, de gaaischutters, de vele jeugdverenigingen en alles wat Zee land aan folklore of typisch eigen or ganisatieleven kan opleveren, was vertegenwoordigd. Natuurlijk gingen ook de kampioen merrie en kampioenhengst in de stoet mee. gevolgd door imposante Zeeuw se vierspannen, landbouwmachines volgden, daarachter het dijkleger. dat Zeeland weer, voor de zoveelste maal in zijn historie, droog maakte, de boerensjezen, kortom: geheel Zeeland passeerde, en defileerde voor zijn Vorstin en Prins, die kennelijk geno ten van het machtig schouwspel, ook al keek de Koningin nu en dan wat misprijzend naar de lucht. Toen de stoet was gepasseerd, vlo gen enorme zwermen duiven de lucht in. naar alle richtingen. Daarop be gaf de Koningin zich onder de hon derden deelnemers aan de Manifesta tie. Het was allen uit het hart gegrepen, toen de stem door de microfoon, toen Hare Majesteit onder het baldakijn voor het Stadhuis stond, spontaan uit riep: „Majesteit, U hebt ons hart" Di rect daarop klonk het Wilhelmus en menig uiterlijk zo sterk gemoed der Zeeuwen moet vooral toen sterk be wogen zijn. TOCHT LANGS DE DORPEN Door de kleine Zeeuwse dorpen, Grijpskerke. Aagtekerke en Melisker- ke voerde de tocht. In Meiiskerke. waar Koningin en Prins uit de auto stapten, kende de blijdschap der bevolking geen gren zen meer. De afzetting was al direct verbroken. Twee frisse boerendochters in de originele kledij („Neen. die dragen ze altijd!" zei de moeder toen men haai vroeg of dit alleen maar „voor de ge legenheid" wasl boden de Koningin verlegen maar blij een door hun moe der zelf gemaakte schapenkaas aan en toen mochten ze tussen Koningin en Prins gaan staan, om zo op de foto te komen. TE VLISSNGEN SERENADE AAN DE BURGEMEESTER De muziekvereniging „Eikels wor den Bomen" bracht een serenade aan de burgemeester, in verband met zijn eervolle benoeming tot voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zuivel- bond FNZ. De voorzitter van de mu ziekvereniging, de heer De Belier, fe liciteerde de burgemeester met deze benoeming en sprak de hoop uit, dat hii in deze functie veel zou kunnen doen in het belang van de boeren stand en de zuivelproducten. De burgemeester dankte de muziek vereniging voor deze sympathieke geste en hoopte, dat hij in zijn nieuwe functie veel goed werk zal mogen deen. Hii zal deze functie aanvaarden met ingang van 1 Juli. KONINGSCHIETING Op de Koningschleting van „St. St- basüaan" werd de hoogvogel afge schoten door de heer E. verhelst, te Westdorpe, voorzitter van de Hana- boogmaatschapp'die daarmee tevens het Koningschap 1954 op zijn naan. bracht. Hij wist de vogel al te schie ten bij het eerste schot. De zijvogels werden geschoten door de heren G. De Moor en J. Brugge- man. Welke laatste bij zijn eerste schot ook de hoogvogel afschoot.'die, nadat hij de eerste maal bij de eerste ronde naar beneden was gekomen, nogmaals werd teruggeplaatst. K.A.B. GING OP REIS Door de KAB werd een reis georga niseerd naar Alphen aan de Rijn, waar een bezoek werd gebracht aan het beroemde vogelpark „Avifauna" en naar Rotterdam, waar de haven werd bezocht. Voldaan over deze mooie reis keerden de KAB-ers naar Westdorpe terug. K oeivacht De winkelsluitingswet werd ge handhaafd op 19 uur, Vrijdags 20 uur en 's Zondags 8 tot 12 uur. De heer E. Vermandei brak een lans voor het aantrekken van buitenlandse Indus trie; Belgische of Duitse. Sluis Op reis De bloeiende reisver. „Sluis" maakte weer haar jaarlijkse vacantietrip. Dit jaar ging de reis naar Königswinter aan de Rijn. Na een bezoek aan de dom te Aken be reikte het gezelschap langs Eiffel en Zevengebergte het doel van de reis. Verschillende attracties, waarvan het bezoek per tandradtrein. aan de 336 meter hoger gelegen ruine „Dra- chenfells" wel een der hoogtepunten vormde, werden bezocht. Na verblijf in een der schittererrae hotels keerde men via Bonn. Keulen, Dusseldorf, Breda. Antwerpen terug. Vooral de vele rijksgebouwen te Bonn w.o. het verblijf van bondskanselier Adenauer en het bezoek aan de Dom te Keulen maakten indruk op het ge zelschap. „Sluis" toonde weer eens waarin een klein plaatsje groot kan zijn. Atie hulde aan de heer en mevr. v. Hee en de bestuursleden voor hun organi satie talenten, waardoor zij hun leden weer enkele onvergetelijke dagen heb ben bezorgd. HEDEN TN Vlissingen gebruikten Koningin en Prins de thee in het Stadhuis maar niet dan nadat weer een cadeau was overhandigd. Het zoontje van de heer J. L. Verhagen van Nieuw-Wal- cheren en het kleinzoontje van de heer Post mochten resp. bloemen en vier blikjes „echte Zeeuwse boterbab- belaars, voor de prinsesjes" aanbie den. De Zeeuwse Nationale Reserve on der commando van kapitein A. Fas- saert, maakte een keurige indruk en dat vergat de Prins dan ook niet te gen de bekende Zeeuwsch-Vlaamse kapitein te zeggen. Zo eindigde, nadat ook nog Rit- them was aangedaan, de tocht en te vens het bezoek van het Vorstelijk Paar, dat zo intens en vreugdevol heeft meegeleefd met Walcherens herstel. pTN daarna, ach. het verveelt helaas steeds weer te moeten gewagen van de regen, vertrok de stoet voor de rijtoer. 7 H. EXC. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor te Haarlem-Noord (H.H Petrus en Pau- lus) de Weleerw. Heer A. S van Rijn. die Bouwpastoor was aldaar, -ut tot Pastoor te Vlaardingen (Parochie H. Geest), de Weleerw. Heer L. M Sluys, die ook Bouwpastoor was al daar. RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Koewacht besloot in haar vergadering tot ver lening van een subsidie van f 4951. aan de Stichting tot bevordering en exploitatie van R.K Vlassersscholen in Zeeuwsch Vlaanderen, voor het ln orde brengen van het schoolgebouw te Koewacht. Men besloot het zwembad aan te koben voor f 1575,—. Het aanstellen van een maatschappelijk werkster werd tot de volgende vergadering aangehouden. ISTERENAVOND om ongeveer kwart over tien kwam tengevolge van. de glibberige weg een auto te slippen, waarin zich zestien man be vonden van de nationale reserve, af komstig uit de omgeving van Axel en Kijkuit. De auto botste met grote vaart tegen de Dubbele Poort en de gevolgen waren vreselijk. Een der manschappen werd zeer ernstig ge wond. Hii moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Dit was eveneens het geval met enkele minder zwaar gewonden, die sniiwonden aan hei hoofd opliepen. Dokter Caspari ver leende de eerste hulp P)E officiële opening van de nieuwe weg Oostburg-Waterlandker kje- IJzendijke zal plaats hebben Dinsdag 29 Juni om 7 uur des avonds doe de Commissaris der Koningin. De opening wordt verricht te Waterland kerkje. De ontvangst van de genodig den geschiedt aldaar in het Dorps huis. De muziekverenigingen van Oost burg. Schoondijke en IJzendijke zul len hun muzikale medewerking ver lenen. Het feest wordt gesloten met een groot vuurwerk. De organisatie van de opening gaat uit van de gemeenten Oostburg. Wa terlandkerkje cn IJzendijke. HET Curatorium der Katholieke Economische Hogeschool heeft voor het. studiejaar j954-1955 benoemt tot Rector-Magnificus prof. dr J. M Pieters en tot secretaris van de Se naat prof. dr J. J. Dalmulder. ANTWERPEN. Vlaamse Opera, 8 uur: Don Giovanni. AXEL. Het Centrum, 6.30 en 8 uur: Tanzende Sterne. DE KLINGE. Kinema Van Dijck, 7.30 uur: Het rode gebergte en De betichte. GOES. Grand: Charge aan de Rode Rivier. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: De rode baret. ST JANSTEEN. Gez. Everaard, 3 uur: Schieting op staande wip. Café Chassée, 6 uur: Dansen. MIDDELBURG. Electro: De Vrouwen- kooi. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: By the light of the silvery moon. SAS VAN GENT. Olympia, 8 uur: Ca lamity Jane. SLUISKIL. Café Faas, 3 uur: Schie ting op liggende wip. TERNEUZEN. Luxoï, 8 uur: De wrede zee. VLISSINGEN. Alhambra: Riverstreet 99. Luxor- Het mysterie van de groene handschoen. MOUCEN ANTWERPEN. Vlaamse Opera, 3 uur: De Bedelstudent: 8 uur: Mignon. AXEL. Het Centrum, 4.15 uur: Tan zende Sterne; 8 uur: De man die zij begeerden. DE KLINGE. Kinema Van Dijck. 3 en 7.30 uur: Het rode gebergte en De be tichte GOES, Grand: Charge aan de Rode Ri vier. HULST. Bioscoopgebouw, 2.30, 5.15 en 8 uur: De rode baret. ST. JANSTEEN. Schieting op staande wip. Dansen in café Chassee. Dansen in zaal Beatrix. Schieting bij Vermeer sen, begin 2.30 uur. Schieting bij J. pluym, begin 2.30 uur. Schieting op staande wip bij Gez. Everaard, begin 3 uur. KOEWACHT. L. de Kind, 3 uur: Schieting. MIDDELBURG. Electro: De vrouwen- kooi. OOSTBURG. Ledel. 4.30 en 8 uur: By the light of the silvery moon; 2 uur: De witte hél. SAS VAN GENT. Olympia, 2.30, 5 en 3 uur: Calamity Jane. TERNEUZEN. Luxor. 4.30 en 8 uur: De wrede zee; 2 uur- Mannen. VLISSINGEN. Alhambra: Rivers'reet 99. Luxor: Het mysterie van de groe ne handschoen. M A 4ND A(r ARENDSKERKE. Raadsvergadering. DE KLINGE. Kinema Van Dijck, 7.30 uur: De dodensprong en Chic-Carter Detectief. GOES. Grand: Charge aan de Rode Rivier. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: De Troubadour. ST, JANSTEEN. Schieting op staande wip. Dansen in café Chassee. Dansen in zaal Beatrix. Schieting bij Vermeer sen. begin 3 uur. Schieting bij J. Pluym, begin 3 uur. Schieting op staande wip bij Gez. Everaard. begin 3 uur. MIDDELBURG. Electro: De vAuwen- kooi. OOSTBURG. Ledel. 8 uur: By the light of the silvery moon. SAS VAN GENT. Olympia. 8 uur: Ca lamity Jane. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De wre de zee. VLISSINGEN. Alhambra: Riverstreet 99. Luxor: Het mysterie van de groe ne handschoen. De heiJ de van 14 Ju| te verlene ten Noord lieer Aren Belgische a.s. te visil den. Degea tien dagen I Ged. State T N de toef verzoek de ramp, dl zou zijn ged dijking achl nend beantT komt er 1!| schikking, werkverruirj nog van de door de worden dod de achterlij gedeeltelijk! van de kost! hogingen. Dl de dijken bq ter. CR wordt I reeds eq vestigd op Staat met zou aansluit! der op Walf lige Bastiaa nieuwe dijk ten zijn en meter dijk moeten wor<| Dit geeft komt er on| weiland bij, circa 400 haf dijkaanleg worden verf lijke dijk in| ter lengte len. Bovendien! plan de pof Quarles en schermd, ev keersweg Gl beide plannJ ongeveer llJ tegen de ze| polder ter wellicht te lijke steun reid is aan tl als hierbovel resse kan of inundeerde waarvoor gen vereist deel afgel waarde van f tend van de| in een grote zien. Slechts| niet bereid QP HET heerst oil badgasten oi| dat vliegtuig Luchtmacht strand en ningen houd len ondervirf De onde verstaanbaar! houdend giej het eiland, op straat, bi omdat schil lawaai veroq stellen schod jager hange| den, waardo strand tereclj gen deze oe de command Leeuwarden.! Internatu De Jeugds belooft een i inschrijvingc vijftig. Daar, uit Eindhove Zoom, Breda meerdere kl< Ook uit schakers, t( Frankrijk „d Oosterhout bezoek komt is disponibel jongens ku schaakliefhe! mede om di1 Het moet dat alleen jc mede kunne ter .geen lid jongens die zijn welkom ners gegroej In elke g: voor wie baar gesteld WAN van, af, mc geen hondei katten meer Nederland den ingevo Ook door van deze dii is verboden, maatregel, mogelijk door een langs aang men wijzi van de ve< door de Ti de Ka houdt veri met het feit de laatste m den in Duitse gi gebied gev: van honds heid zijn ge stateerd. Alleen i neer men verklaring overleggen, uiterlijk 12 beestjes de

de Stem | 1954 | | pagina 2