ill Indonesië tekort £eda voelt an zich ten onrechte Iioffe Commissaris in Djakarta Churchill-" Oplossing van enkele familiekwesties Nationale kampioensgeit mekkerde gezellig; in haar stal Nederlandse regering denkt ongelijk van Sooy te bewijzen KERSENPRIJZEN BILLY GRAHAM En stapte later parmantig langs de lens o Geen an:woorcl... dalen onrustbarend Koningin en Prins op Walcheren Snelle opmars of grensgevechten W est-Berlijners onder druk werd plotseling ziek Minister Zijlstra: Geen duiclelijl beeld van „nationalisatie" Mendès France heeft geen haast öiaiÉ DAGBtLAP VOOR ZEEI.AWD Niet het kolonialisme maar het communisme is gevaar Oplossing van de „huizenkwestie'' Ruggespraak in Washington.... Tsjou En Lai sprak met Nehroe Veel ivint Corryvan Oud Gastel kreeg persbezoek BEZOLDIGING BURGEMEESTERS VERHOOGD C Koningin Calluna op reis 94e JAARGANG No. 21066 Uitgave: N V Uitgevers My Neerlandia Verschynt elke werkdag Bureaux: Breda Reigerstraat 16 l'el Hedaotie: 6181 Admi nistratie: 8778 Veranl woordelijk Houtd redacteur: J J H A Bruna Redactieraad C. J v Bootegem LVli L)i A J J 1V1 Mes. IVli H B L de Rechter L. J v 't Westende F V ivi Vercauteien Abonnementsprys by vooruitbetaling t d.85 per kwartaal pei post t 6.55. pei week (uitsluitend by niet-post- bestell t 0 45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Lostrek ao 278841. Voor GodKoningin en Vaderland ZATERDAG 26 JUNI 1954 Advertentiepi ys voui de gehele oplage t 0.30 per m/m (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t U 12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t Ü.3U per m/m) By contract aan zienlijke reductie; volledig tariei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de 'Zeeuwse Eilanden- tic >KS Westsingel 98. Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HtlLST Dubbele Fonrt 1. Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Nuordstraal 5b, Tel. 2601. OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) "DLIJKBAAR VERSTOORD en verontrust door de troebele sfeer, waarin het overleg inzake de Nederlands-Indonesische Unie zich dreigt te gaan voltrekken, heeft de Hoge Commissaris der Nederlanden in Djakarta, Mr Graaf van Bylandt, voor vertegen woordigers van de binnenlandse en buitenlandse pers op Java, enkele klare woorden gesproken over de verhouding tussen Ne derland en de Republiek. Waarom, vroeg hij, noemt men de verhoudingen hier de laatste tijd moeilijk? Inderdaad, er is een geschilpunt, maar de kwestie Nieuw- Guinea hoeft de verhouding toch niet ten slechte te beïnvloeden! Ook de V. S. en Canada hebben lang een grensgeschil gehad, maar de vriend schap was er niet minder door. En verder.Waar heeft Indonesië zich over te beklagen? zo vroeg de Hoge Commissaris zich af. TN 1951", zei hij, „gaf de Indonesi- sche regering te kennen, de Unie te willen herzien. De besprekingen, die toen begonnen, werden begin 1952 af gebroken door een kabinetscrisis in Indonesië. Bij nota van 24 September 1952 stelde de nieuw opgetreden In donesische regering vervolgens voor de besprekingen te hervatten. Op 1 October 1952, derhalve nog slechts een week later, verklaarde de Nederlandse regering zich daartoe be reid. Van Indonesische zijde werd op deze bereidverklaring echter nimmer enige reactie ontvangen, totdat, ander half jaar later, in Maart 1954, de hui dige Indonesische regering op deze aangelegenheid terug kwam. De Hoge Commissaris gaf verder te kennen, dat sommige „patriotten" in Indonesië de aanwezigheid van bui tenlands kapitaal graag als een uit vloeisel zien van het oude „kolonia lisme". Alsof de investering van dit kapitaal de nationale economie niet ten goede komt. Hij laakte het ge drag van de organisatie der samen werkende partijen, die bij het vertrek van de delegatie uit Djakarta tegen de „imperialistische uitzuigers" gede monstreerd had. „Eerder", zei graaf van Bylandt", moet men bevreesd zijn voor het com munistische streven, dat in een econo misch ontredderd Indonesië zijn kans tracht te grijpen!" DE NEDERLANDSE REGERING meent in staat te zijn aan te tonen, dat de omstreden percelen in het grensgebied van Baarle-Nassau bij Nederland horen. Het proces-verbaal, geinsereerd in het grensverdrag van 1843, noemt de percelen weliswaar Belgisch, maar volgens de Nederlandse regering be rust dit op een ingeslopen fout! Aldus het antwoord van de minister van buitenlandse zaken en de mi nister zonder portefeuille op de vragen van de heer N. van den Heuvel, naar aanleiding van het geval der omgekapte bomen aan de weg Breda-Turnhout. De Belgische regering bestudeert momentel het materiaal, dat Den Haag ter staving van het bewijs der „ingeslopen fout" heeft verzameld. De minis ters dragen geen kennis van eventuele correspondentie tussen de Belgische overheid en Sooy v. d. Eynde. Zij zijn inderdaad bereid, zeggen zij, om naar een oplossing van de al jaren bestaande problemen in het gebied van Baarle- Nassau te streven. De strijd iti Indo-China YIETMINH VEROVERT FRANSE STEUNPUNTEN J7NKELE vrij belangrijke steunpun ten in Vietnam zijn in handen van de Vietminh-troepen gevallen. Een van deze punten ligt aan de be langrijke verkeersweg tussen Hanoi en de havenstad Haiphong. Dat de Fransen deze steunpunten moesten prijs geven, blijkt mede zijn oorzaak te vinden in het verraad van eenheden van het Vietnamese leger. Zij zijn namelijk naar de vijand over gelopen. waardoor de verdediging van de plaatsen in kwestie aanzienlijk werd verzwakt. Door invoer uit België QNDER telers van kersen heerst grote ontevredenheid over de huidige prijssituatie. De prijzen van Betuwse en Limburgse kersen zijn ter veiling in de afgelopen dagen als bakstenen gevallen, namelijk van 80 cent per kilogram tot 35 a 40 cent per kilogram. Deze prijzen voor goede kwalitei ten zijn zeer laag. indien men be denkt. dat het plukloon al 20 cent per kilogram bedraagt. Het ziet er naar uit, dat dit jaar weer heel wat Betuwse cn Limburgse kersen aan de bomen ziCcn blijven hangen, omdat het plukken niet lonend zal zijn. De oorzaak van de geweldige prijs daling wordt gezocht in het feit, dat op de Nederlandse markt op het ogenblik een groot aanbod is van Belgische kersen. OP DE NOORDELIJKE visgronden van de Noordzee wordt momenteel veel schelvis gevangen. Volgens oude vissers is dit een teken, dat er een warmteperiode op til is, die mogelijk het karakter van een hittegolf kan aannemen. DE MINISTERRAAD van de Organi satie voor Europese Economische Sa menwerking heeft Woensdag te Parijs de verlenging van de Europese Beta lingsunie met een jaar goedgekeurd. IN DE DIERGAARDE Blijdorp zijn een paar mannenrobben aangekomen, die aan de kust van Patagonië wer den gevangen. En in het dierenpark Wassenaar is een Chapman zebra veulen geboren; een zeldzame gebeur tenis. HET WETSONTWERP tot aanvaar ding van het nieuwe statuut voor het Koninkrijk is Vrijdag bij de Tweede Kamer ingediend. ALS ATTLEE en Bevan op bezoek zijn geweest in Peking (Augustus en September) zullen zij ook naar Japan moeten. De linkse socialistische par tij in dit land heeft hen namelijk uit genodigd. PRESIDENT SYNGMAN RHEE van Zuid-Korea heeft weer maar eens met krasse maatregelen gedreigd te gen de Noord-Koreanen. Zijn minister van Buitenlandse Zaken zei, dat men zelfs voor een nieuwe oorlog niet moet terugschrikken. LIEFST 70 HAAIEN vond een vis ser uit Harlingen in zijn garna- lennet toen hij gisteren in de Waddenzee dit net ophaalde. De laatste tijd worden er veel haai en gevangen. Geen menseneters, maar toch gevaarlijk voor de vis serij. GUATEMALA FNE FRONTBERICHTEN uit Guate mala spreken elkaar nog altyd lijnrecht tegen. Het ziet er, volgens sommige neutrale waarnemers, ech ter naar uit, dat de strijd aan het ver lopen is. De rebellen zouden terug gedrongen zyn in het bergachtige grensgebied van Honduras, waar he vige regenval de gevechten bemoei lijkt. Een communiqué van de op standelingen meldde echter een snelle opmars in de richting van de hoofd stad. De Veiligheidsraad is Vrijdagavond weer bijeen gekomen om de kwestie te bespreken. Onmiddellijk was er 'n conflict tussen de Amerikaanse voor zitter Cabot Lodge en de Russische afgevaardigde. De laatste wilde Gua temala direct aan de besprekingen doen deelnemen, maar de voorzitter wenste eerst de agenda geregeld te zien. Zijn voorstel werd met 10 stem men tegen 1 goedgekeurd. Columbia en Honduras stelden weer voor, de pan-Auy ikaarise organisatie het geschil te doen behandelen. Gua temala is daar tegen. De Amerikaanse senaat heeft inmid dels ^en resolutie aanvaard, om „de internationale communistische bewe ging buiten het Westelijk halfrond te houden". ARRESTANT NAM DE BENEN Bij overstapjein Amsterdam DEN RECHERCHEUR van de Ara- J-' sterdamse gemeentepolitie heeft twee waarschuwingsschoten gelost na dat een 33-jarige arrestant hem was ontsnapt. De vluchteling was bij von nis ter beschikking van de regering gesteld en onder bepaalde voorwaar den onlangs ontslagen uit de psycho- pateninrichting te Avereest. Hij had zich niet aan de bepalingen gehouden en de Officier van Justitie had gelast de man aan te houden om hem weer naar de inrichting te bren gen. De rechercheur zag de man wan- T n delen. Hij hield hem aan en stapte met T/rijdag hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard het feest ter ere i hem in de tram. Bij het overstappen van Walcherens Herstel en Wederopbouw met de Zeeuwen meege- ,op .e?,n an^ere lijn. op weg naar het De Oost-Duitse volks stemming: ENE Oostbcrlijnse vakbonden hebben Vrijdag W^stberlijnse arbeiders in genationaliseerde bedrijven in Oost- Berlijn meegedeeld, dat zij ontslagen zouden worden, als zij niet deelnamen aan de volksstemming over de keuze tussen een vredesverdrag of de van het Westen uitgaande Europese De fensiegemeenschap. De Westduitse arbeiders wendden zich Vrijdag om raad tot Westberlijn- se autoriteiten. De Duitse Evangelische kerk heeft een klacht ingediend bij de Oostduit- se regering, volgens welke de volks stemming gewetensproblemen voor gelovigen oplevert. A« bijeenkomst te Diisseldorf ]~~\E Amerikaanse evangelist Billy Graham, die dezer dagen in Am sterdam heeft gesproken, is na oen bijeenkomst in Diisseldorf vrij ziek geworden. In zijn hotelkamer voelde hij zich plotseling onwel en later meldde het Londense bureau van Graham, dat hij een „algehele licha melijke ineensto-"-g" had. Volgens een bericht van het Ame rikaanse consulaat-generaal had Gra ham een uiterst pijnlijke nieraandoe ning. Later op de dag deelde zijn dokter mee. dat hij van deze aandoe ning „feitelijk weer was hersteld". PREMIER CHURCHILL van Engeland, wiens mening over de pensioengerechtigde leeftijd en wat daarmee verband houdt, uiterst persoonlijk is, arriveerde Vrijdag in gezelschap van mi nister Eden en een lijvige sigaar op het vliegveld van Washington. Enkele duizenden mensen juichten hem toe, toen hij uit het vlieg tuig stapte en Churchill voelde zich verplicht, een paar woordjes te zeggen. „Wij zijn gekomen", zei hij, „om een paar familiekwesties te bespreken en te trachten de zekerheid te verschaffen, dat er geen misverstanden be staan. De Engels sprekende broederschap is nogal groot en er is wel eens iets, maar als we samenwerken kunnen we mogelijk een goede hulp zijn voor onze buren in de wereld, van wie er sommige aan beide kanten van het ijzeren gordijn! nog grotere moeilijkheden hebben dan wijzelf...." HET IJS GEBROKEN ETN MET die rondborstigheden was het ijs min of meer gebroken. Niet tussen Churchill en het Ameri kaanse publiek, maar tussen de En gelse staatslieden en de Amerikaanse collega's, die hem kwamen verwelko men. De sfeer namelijk was er de laatste dagen niet beter op geworden. Minister Dulles, die in gezelschap van vice-president Nixon, naar het vliegveld kwam, moet dat met een bezwaard hart hebben gedaan In zijn jongste Lagerhuisrede had Eden het werk van alle delegatie leiders in Genève geprezen, maar Dulles had hij niet genoemd. Vrienden van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken maak ten zich daarover nogal boos. En mis schien dat de drukte op het vliegveld min of meer werd veroorzaakt door commentaren op Eden's rede in de Amerikaanse bladen. Men verwachtte een ijzige begroeting te zien.... Het viel nogal mee. Toen Churchill zich na zijn toespraak tot Dulles wend de en hem vroeg, of hij het goed had gedaan, plooide het gezicht van Dulles zich tot een lach. Even later werden de premier en minister Eden op het Witte Huis door Eisenhower begroet. Onmiddellijk maakte men met de besprekingen een aanvang. En al is er geen officiële agenda: men weet, dat er hoofdzake lijk gesproken zal worden over de verschillen in opvatting tussen Ame rika en Engeland inzake de gezamen lijke gedragslijn voor Zuid-Oost- Azië. w OOK DAAR HTERWIJL de Britse staatslieden in Washington werden verwelkomd, had er in India, op het vliegveld van Nieuw-Delhi ook een begroeting plaats. Minister Tsjou En Lai van Rood-China arriveerde daar voor een onderhoud met premier Nehroe. Een menigte, die Chinese vlaggetjes mee droeg en communistische leuzen voer- HET SODAPROJECT IN DE KAMER Dinsdag eerst stemming CHURCHILL EN EDEN. .familiekwesties. de, zorgde voor enige „opluistering" van de ontvangst. Drie uur hebben de staatslieden met elkaar gesproken Tsjou E Lai ver klaarde „De vrede tussen India en Chi na en de vriendschap van hun 960 mil. inwoners vormen een belangrijke factor bij het handhaven van de we reldvrede." Over het ges;prek der twee groten kwam weinig nieuws los.... De Sovjet-Unie en Clommunistisch China hebben Vrijdag in. beginsel een Frans voorstel aanvaard, dat er een commissie van deskundigien wordt ge vormd om het vraagstuk van interna tionale controle op de nialeving van een bestand in Indo-Chirsa te bestu deren. vierd. Gedurende de gehele dag hebben zij op Walcheren vertoefd. H.M. de Koningin in Walcherens Miniatuurstad. hoofdbureau, nam de arrestant de vlucht. Hij verdween in het drukke ,rn 1 verkeer en is nog steeds niet gevon- (Telefoto). 1 den. Van onze parlementaire correspondent) TAE zitting van de Tweede Kamer moest Vrijdagmiddag twee uur geschorst blijven, omdat in onderling overleg getracht diende te worden de tegenstelling tussen de PvdA en mi nister Zijlstra over de garantieverle ning door de staat van 21 millioen gulden ten behoeve van de oprich ting van een soda-industrie. bij te leg gen. Toen de debatten weer openbaar EINDHOVEN zal worden opgenomen in de helicopter-dienst Brussel-Duis- burg. In het najaar zullen de hef- schroefvliegtuigen er gaan landen. Men zoekt nog naar een geschikt lan dingsterrein. TIJDENS EEN trainingstocht van een Haarlemse kanovaardersvereniging, sloeg een der kano's door de golfslag van een passerend schip om. De 33- jarige H. belandde in het water en kon wegens vermoeidheid de wal niet meer bereiken. Men trachtte tever geefs hem te redden. WEGENS HET verhandelen en in be zit hebben van verdovende middelen is een Amsterdamse apothekersbedien de tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De man, ook wie hij cocaine, morphine en opium wilde verkopen, had hem aangebracht. DE 32 BEKLAAGDEN in het valse munterscomplot te Luik hebben ge vangenisstraffen gekregen, variërend van zes maanden tot zeven jaar, PRESIDENT COTY van Frankrijk die volgende maand een bezoek komt brengen aan hel Koninklijk Paar, zal op 21 Juli in Nederland arriveren Zestien vliegtuigen van de Kon Luchtmacht escorteren het vliegtuig naar Schiphol. Weersverwachting tot vanavond Overwegend zwaar bewolkt met uinvankelyk enige regen, en la ter ook enkele verspreide opkla ringen. Matige tot krachtige Wes telijke wind. Koel weer. Vandaag: Zon onder 21.04 uur maan onder 16 48 uur Morgen: Zon op 4.21 uur. zon onder 21.04 l uur. maan op 1.19 uur, maan on- der 18 12 uur. Maandag: Zon op J 1.22 uur. maan op 1.59 uur. O O (Van onze speciale verslaggever). ÖROBEER VOORAL NIET geringschattend over „Corry" te denken of te spreken, want ge zoudt haar vreselijk tekort doen cn haar eigenaar, Frans Kerstens, die in hoge mate tot de behaalde kampioenstitel bijdroeg, nóg meer. Want hij heeft de geitenmoeder, mak als een schaap als U het permitteert, gemaakt tot wat zij is: de geit aller geiten in het lieve vaderland. En mocht men, na al deze vriendelijke beroepen op welwillende overweging misschien nog schouderophalend de gezellige mekkerd bekijken, dan brengen wij even onder de aandacht, dat „Corry" in Mei zes jaar geworden gedurende haar nog korte leventje in 1101 dagen 4973 kilogram melk heeft geproduceerd, met een vetgehalte van laten we zeggen 4 procent. Het is mo gelijk, dat de stadsmens nu nog in onverschilligheid blijft volharden, maai de mens van „den buiten" doet dat zeker niet meer. TTOEN WE ons zoiets van „een baas geit" lieten ontvallen, had ge Frans Kerstens moeten horen. „Pas twee dagen was ze oud, toen ik haar bij Guust Couwenberg, hier in Oud-Gastel kocht. Een lief, teer diertje, maar van sterke ouders, met naam in de geitenfokwereld. De vader heet Koos, haar moeder luistert naai de naam van Mina. Enfin, Kerstens gaf aansluitend aan die mededeling een deskundige uit eenzetting over de opvoeding van Corry, haar leefregels, de voeding en op welke wijze een goede geitenhou der er in slaagt haar tot grote melk- gift te brengen. Hiervoor noemden we reeds enkele cijfers: gemiddeld ruim vier liter per dag! We waren er werkelijk beduusd van en de bewondering voor Corry en haar eigenaar waren 18 karaats. Frans Kerstens heeft natuurlijk nog veel meer verteld. Dat hij lid is van het hoofdbestuur van de Brabantse Geitenfokvereniging; geregeld wordt uitgenodigd om als keurmeester op tentoonstellingen op te treden en.... dat hij vroeger employé is geweest bij de Z.N. Tramv/egmaatschappij. Hij woonde vroeger in Hoeven, maar be zit nu daar in Oud-Gastel een net, keurig onderhouden bedocninkje, waar ook mooie kippen rondpikken. FRANS KERSTENS weel alles van sikjes UAE DESKUNDIGE iandbouwinge- nieur, die ons bovenvermelde cij fers verstrekte, had, van zijn stand punt bekeken, overschot van gelijk, toen hij opmerkte, dat telkens en tel kens weer de aandacht gevestigd wordt op de een of andere kampioen in de sportwereld maar dat „Corry" als het er op aan kwam toch ook haar rechten mocht laten gelden op publi catie in de krant. Als iemand bij de krant gelijk heeft gekregen, hebben de journalisten onmiddellijk de nei ging er dan maar eens wat meer van te vertellen. Vandaar, dat bezoek aan „Corryen haar gemoedelijke baas: Frans Kerstens te Oud-Gastel, die toe vallig bij de geit stond, maar in feite bezig was met in haar nabijheid le vende raskonijntjes waarvan de heer Kerstens ook heel wat meer weet dan een gewoon mens. KENNISMAKING ri^ORRY keek ons eens vertrouwelijk aan. toen we haar bij de naam noemden. Wij streken eens over de rug. die wel iets van een behoorlijk kaif heeft, lieten onze hand daarna over het benige hoofd en de zachtere neus naar de befaamde sik glijden wat haar kennelijk fijn goed deed maar vond het toen alweer voldoende. In ieder geval ging ze rustig verder met ritsen vers gras pas gesneden door baas Kerstens te verorberen en zich overigens te goed te doen aan een lijnkoekje ikaas.ie voor ze), dat de melkproductie enorm stimuleert. Af en toe richtte „Corry" de blik naar boven niet naar ons. o nee maar naar een aan een touwtje bengelend leksteentje van zout „om de melk fsmake) ijker te maken" zei Frans Kerstens. die van trots zwol. als we in zijn richting of in die van zijn kampioensik complimenteuze dingen zeiden. werden, bleken de socialisten, die aan stuurden op een sterkere directe staatsdeelneming in deze industrie, niet te willen bijdraaien. Er vielen vrij scherpe opmerkingen over en weer. Dr Schouten, fractie voorzitter van de Antirevolutionairen, werd door drs Nederhorst (PvdA) be titeld met „de minister in buitenge wone dienst", die de verdediging van het wetsontwerp van de (antirevolu tionaire) minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra, „trachtte te naasten". Toen later drs Nederhorst een opmerking van minister Zijlstra over de functie van de belastingen „op een intellectueel niveau vond staan, dat hij van de minister niet had vei-: wacht", kaatste prof Zijlstra terug, dat de heer Nederhorst dit element in zijn studietijd waarschijnlijk niet had ge had, omdat tóen de belastingen nog niet het peil van tegenwoordig had den bereikt. De uren, die nog voor openbare de batten over waren, brachten nog geen eindstemming. Die is aangehouden tot Dinsdag a.s. NIET DUIDELIJK TN de woordenstrijd over socialisatie en staatsbedrijven, maakte minister Zijlstra de opmerking: „op grond van studies heb ik geen duidelijk beeld kunnen krijgen van de huidige vor men van het socialisatievraagstuk. Ik kom niet tot een scherpe conclusie". De minister kon die ook niet vinden in de geschriften van de PvdA. Overigens speelde ook nog de vraag, of een regering een wetsont werp mag indienen, dat tegen de prin cipes indruist van één dei aan de re gering deelnemende partijen. Drs Ne derhorst verweet dit minister Zijl- stra. Waarop dr Schouten 111 het ge weer sprong. „Er ligt ook nog een wetsontwerp te wachten over de uit breiding van de staatsloterij. En dat is tégen onze antirevolutionaire prin cipes" zei hij. De overige partijen hielden zich de ze middag buiten de discussie. Ze 'zul len zich Dinsdag bij de stemming wel laten horen. HET E.V.G.-OVERLEG QE FRANSE premier, Mendès France is in principe bereid aan een bespreking otver de Europese Verdedigings Ge meenschap tussen de zes E.V.G. landen deel te nemen, maiar in geen geval voor eind JulL Hij achtte de tijd voor een derge lijke bespreking nog niet rijp. Eerst meent hij, moet er een poging gedaan worden, de tegengestelde standpunten in Frankrijk ten aanzien van het ver drag, nader tot elkaar te brengen. Het is inmiddels wel duidelijk, dat de landen, die het E.V.G.-verdrag hebben geratificeerd, zuilen vasthou den aan de huidige opzet van de over eenkomst. De voorbereidingen voor een bespreking op korte termijn gaan gewoon door. Het is niet bekend, of de houding van Mendès France als nog wijziging zal brengen in het plan, om volgende week te vergaderen. Ook ruimere toelage voor representatie FREZER dagen is een Koninklijk Be- sluit verschenen, waarbij de be zoldiging van de burgemeesters is verhoogd. Vooral de burgemeesters van de kleine gemeenten profiteren daarvan. Voor burgemeesters van ge meenten tot 1000 inwoners bedraagt de bezoldiging nu f 455-f 490 per maand (zes periodieke verhogingen), bij 1000-2000 inwoners f 475-520 per maand en bij 2000-3000 inwoners f 500- f 560 per maand, hetgeen een verho ging betekent van 15 pet cn meer. Voor de kleinste gemeenten (tot 3000 inwoners) bevat het K.B. een re geling voor extra periodieke verho gingen na acht, tien en twaalf dienst jaren. Bovendien is de representatietoela ge verhoogd. Zij varieert nu van f 50 tot f 200 per maand. et Veluwedorp Ede, dat zijn sterdamse dag te Ede o 000-jarig bestaan viert, wordt momenteel door een hei- devorstin geregeerd. En zoals het een goede vorstin betaamt, gaat zij enkele staatsiebezoeken afleggen. Omstuwd door haar elfjes, kabouters, konijntjes en schapen gaat zij Dinsdag haar opwachting maken bi? de Am- s'erdamse qrmeenteraad. om die uit te nodigen voor het bij wonen van een speciale Am- - op 14 Augustus. Daarna trekt ze naar de residentie, om daar een oude schuld in te lossen. In 1528 namelijk rukte de Gelder se maarschalk. Maarten van Rossum. Den Haag binnen en stookte een flink vuurtje van het waardig dorp Koningin Calluna hoopt, dat de Hage naars geen rancuneuze gevoe lens meer koesteren.

de Stem | 1954 | | pagina 1