HET L Bezint eer ge begint... lijm met VELP0N l NIET ALLEEN LONGKANKER, MAAR OOK HARTKWALEN Een vrouw in de eenzaamheid (RADÏO) Noodzaak van bezinning AT EEN ONDERLIJKE ERELD TWEEDE BLAD DONDERDAG 24 JUNI 1954 HAAGSE BRIEVEN MILLIOENSTE BEZOEKER IN MADURODAM. Wrijf Kou en Pijn RECLAME VOOR BRITSE TELEVISIEZENDERS. Suf. Rapport over het rookprobleem Industriefinanciering door B. M. BOWER SIGAAR EN PIJP VEILIGER? n vrouw is zo nieuwsgierig REDDERS DRAGEN ORANJE PETJE. Zindelijk DE OLIFANT van het circus, dat het Zweedse stadje Kris- tinehamm bezocht, voelde zich daar blijkbaar goed thuis. Hij wil de namelijk niet vertrekken. De machinist van de trein, die het circus naar een volgende stad zou vervoeren, kreeg met geen moge lijkheid beweging in de trein. Bij onderzoek bleek, dat de olifant de noodrem vasthield met z'n slurf. Urenlang hield hij de noodrem omklemd. Pas door middel van een pond suikerklontjes was hij er toe te bewegen de rem los te laten. üe (t JN HET rumoer van de strijd, in de sfeer der tegenstellingen, blijft de bezinning meestal verre. En toch is en blijft zij noodzakelijk wil de sfeer ooit gezuiverd worden. Want zoals het gerucht groeit in de tijd, zo vermeerderen de tegenstel lingen in de strijd. Objectiviteit maakt plaats voor vooringenomen heid, gevoeligheid en geprikkeld heid. Zakelijke beoordeling blijft achterwege. Voor het redelijke en dus aanvaardbare wordt het oog ge sloten; verwarring treedt in de plaats van gezond begrip. Deze situatie is thans merkbaar in bepaalde liberale kring en in so- c: listische kring als gevolg van het verschijnen van het Bisschoppelijk Mandement 1954. Een situatie, die onder de socialisten eerder onge lukkiger dan hoopvoller schijnt te worden. Hetgeen uiteraard niet an ders dan nadelig kan zijn voor ie verhoudingen in ons volk. In protestants - christelijke kring is van een dergelijke toestand geen sprake, daar is bij herhaling en in bijzondere mate begrip getoond voor de waarde van dit Mandement in zijn geheel. Ook al werd duide lijk op de verschillen tussen katho lieke en protestantse practijk en opvattingen gewezen. De protes tantse reacties waren de socialisten niet aangenaam; men toonde zich in socialistische kringen bepaald te leurgesteld. Had men daar op een andere reactie gehoopt? Had men een sterker wordend antipapisme in het protestantse milieu verwacht op grond van de inhoud van het Mandement? Zo ja, dan getuigt dit wel van een bijzonder slechte kijk op de sfeer en de mentaliteit der protestantse christenen in ons land. Met name in gereformeerde poli tieke en sociale kring evenals de K.V.P. en de K.A.B. door de resp. politieke en sociale doorbraak be dreigd kon men bezwaarlijk een nadere houding verwachten dan thans is aangenomen. DE GEDACHTE van de „door braak" is eigen aan liberalen en socialisten. En hoewel die ge dachte op politiek terrein van de kant der V.V.D. in de laatste tijd minder wordt gepropageerd, de re actie van liberale kant op het Mandement met zijn nadruk op so ciale eendracht en politieke eenheid zijn aansporing tot behoud der ei gen organisaties, was niettemin de uiting van dezelfde geest, die ook de socialisten bezielt. Het liberalisme is niet nieuw en daarom evenmin de reactie. Men le ze maar eens de commentaren uit liberale hoek (zelfs uit liberaal- katholieke kring), toen het onder- wijs-mandement van 1868 ver scheen. Ook toen die verafschuwing van 't katholieke isolement, ook toen de bezwaren op democratische en na tionale gronden. De katholieken zouden zich bewust buiten het volk plaatsen, omdat zij de „nationale" school voor hun kinderen niet wil den. Toen is al heeft het lang ge duurd de bezinning gekomen. En liberalen en socialisten hebben tenslotte meegewerkt aan onze schoolwetgeving, die gebaseerd is op de rechtrnatige verlangens van katholieke en protestantse christe nen. Is een isolement der katholie ken uit de overwinning in de schoolstrijd gevolgd? Werden zij sedertdien als minder goede, niet gelijkwaardige Nederlanders be schouwd of gedragen zij zich als zodanig? Integendeel, de katholie ken hebben hun emancipatie voor een belangrijk deel voltooid, d.w.z. zij bezitten thans in zeer veel op zichten een gelijkwaardige positie als de andersdenkenden, hetgeen de onderlinge samenwerking en het onderling begrip in bijzondere mate heeft versterkt. Wellicht nog scherper dan in 1868 van liberale zijde, wordt nu van socialistische kant bij de com mentaren op het Mandement 1954 de democratie en het isolement in het geding gebracht. Ook zeer rus tige en overtuigende reacties van katholieke zijde vermogen tot dus verre niet de bezinning te brengen, die zo nodig is. Het Mandement blijft men zien als een plotselinge agressieve daad, terwijl het niets anders is dan een bevestiging en verduidelijking van het steeds in genomen standpunt van het Episco paat. Het is de socialisten bovendien nog niet duidelijk te maken, dat de Bisschoppen, de geestelijke leiders der katholieken, met gezag bekleed de bevoegdheid hebben richtlijnen te geven en plichten op te leggen aan de hun toevertrouwde gelovi gen, óók met betrekking tot de niet- katholieke organisaties met het oog op gevaren voor geloof en zeden. Er het is hun a fortiori niet duide lijk te maken, dat die richtlijnen op het oordeel der Bisschoppen en niet op dat van anderen gebaseerd zijn. Niet de socialisten hebben uit te maken of bepaalde organisaties de bedoelde gevaren bezitten, tot een beslissend oordeel en tot het geven van richtlijnen zijn alleen de Bisschoppen bevoegd. Hier is spra ke van een verhouding tussen de Bisschoppen en de katholieken, an deren staan daarbuiten. De katho liek aanvaardt het gezag der Bis schoppen omdat hij katholiek is. En de katholiek zo formuleerde prof. Romme het onlangs be hoort in vrijheid tot zijn kerk. gINNENKORT houdt de P. v.d.A. een vergadering in het kader der partij, waarin het Mandement een zaak van de katholieken, maar van belang voor heel Neder land aan de orde komt. Uitter- aard moet gevreesd worden, dat de zo nodige bezinning in het socialis tische milieu met terzijdestelling van het partijbelang in die ver gadering nog niet tot haar recht komt. Het zou al winst zijn, wan neer bij een aantal der sprekers iets van die bezinning zou doorklin ken. De Haagse miniatuurstad Maduro- dam heeft Dinsdagavond omstreeks kwart voor acht de millioenste be zoeker ontvangen. Het was de acht jarige Margreet te Gussinklo uit Den Haag. Zij ontving een mooie pop. Advertentie) weg met FNE OUDE heidenen kenden het hart als de zetelplaats van de liefde. Onder hun talrijke goden was er een, die voorgesteld werd door een kleine jongen, zijn pijlen afschietend in de harten, die dan door de liefde werden getroffen. Het hart werd beschouwd als een centrale van edele gevoelens, daar ontsprong de goedheid en min zaamheid, het medelijden en de hulpvaardigheid, het hart was zin nebeeld van de overgave, van de gehele persoon. Wanneer iemand zijn hart gaf aan een ander schep sel, betekende dit, dat hij hem vol ledig was toegedaan, zichzelf aan hem overgaf om zijn leven met dat van de ander te verbinden. Overtalrijk zijn ook in onze taal de uitdrukkingen, waarin wij aan het hart deze voorname plaats toe kennen. Wij prijzen iemand, die „een goed hart" heeft en hartelijk is voor anderen, mensen „zonder hart" zijn ons een gruwel en een bron van ergernis. Iets verhevener en ons dierbaarder dan een edel moederhart kunnen we ons nau welijks voorstellen; daaraan rust het kind veilig en daar vindt de volwassene raad en verkwikking in de harde levensstrijd. "W/ANNEER wij al deze uitdruk kingen nagaan, denken aan de grote betekenis, die wij aan het hart toekennen, dan zouden we durven zeggen, dat we geen enkele godsvrucht in ons katholiek ge loof zo begrijpelijk vinden en zo aantrekkelijk als de godsvrucht tot het H. Hart. Het is alsof God zelf ons spraakgebruik heeft wil len overnemen om ons duidelijk de grootte van Zijn liefde te ver duidelijken. Heel de intensiteit der menselijke liefde en al het mooie en troostvolle vat Christus samen en stelt het op een verhevener plan, ontrukt het aan de mense lijke onvolmaaktheid en zegt: „Zie, hier is het Hart, dat de mensen zo sterk heeft bemind, dat het niets gespaard heeft." Er kwam door de verering van het H. Hart als een nieuw ge zichtspunt, een nieuwe richting, onze ogen werden gericht op een Hart, zo edel en zo zuiver als er nooit een mensenhart geweest is; een hart zo goed en liefdevol, als er nooit een bestond, een hart, dat alle menselijke liefde weg- scheen door de zonneglans van Zijn intense straling. Met edeler bedoelingen heeft er nooit een hart bemind, nooit heeft er een zich zo geheel weggeschonken en nooit is er een zulk een toevlucht geweest voor anderen. En dit Hart van Christus is onder ons, het leeft en klopt in ons door de Eu charistie en het staat open als een veilige schuilplaats, als een schat kamer van overvloedige genaden. WAN de Franse generaal Latour d'Auvergne, wiens voorzaten zich roem verzamelden in de kruistochten, wordt verhaald, dat de soldaten zo door zijn dapper heid waren getroffen, dat zij toen hij in de strijd gesneuveld was zijn hart uit zijn boezem namen, het balsemden en het met zich meedroegen. Iedere morgen bij de vlaggenparade riep een vaandrig: „Zijn hart is onder ons!" Deze kreet, dit bewustzijn, wekte de soldaten op tot dapper heid en moed. En weer brengen we dit simpele voorbeeld over op het bovennatuurlijke en op de godsvrucht tot het H. Hart en we kunnen met nog meer reden her halen: „Zijn Hart is onder ons!" Het bewustzijn daarvan geeft de eenzame strijder moed, richt de gevallenen op, bezielt de aposto lische werker, doet de moeder van het gezin dapper aanpakken en is in staat de kilheid en doffe sfeer van een harteloze wereld te ver drijven door de warmte van Zijn goddelijke liefde. Zeker in deze week denken wij aan die onver gelijkelijke rijkdom, dat Zijn Hart onder ons is, nu wij het jaarlijks feest vieren van Jezus' Goddelijk Hart Daarin vindt de gelovige mens zijn meest veilige toevlucht. (Advertentie) HET Britse Lagerhuis heeft het om streden wetsontwerp der regering tot invoering van commerciële tele visie, als concurrent van de BBC met 291 tegen 265 stemmen definitief aan vaard. Men hoopt dat het nieuwe on afhankelijke televisie-orgaan, dat zijn inkomsten voornamelijk uit reclame verkrijgt, het volgend jaar met de uitzendingen begint. pOETEN, Essayisten en Novellis ten, in de hele wereld, zijn al sinds jaren verenigd in z.g. P.E.N.-clubs, die ook ieder jaar 'n P.E.N.-congres houden. Het zijn vo gels van diverse geestelijke pluima ge, welke zich aldus verzamelen, maar ze behoren allen één charter te onderschrijven, dat „vrijheid van het woord" tot kerngedachte heeft. Dit neemt niet weg, dat in het thans te Amsterdam geopende congres ook Oost-Duitsers een hoog woord mee spreken en er zelfs in slaagden een resolutie aangenomen te krijgen. Die resolutie beveelt aan, de onbe lemmerde verspreiding van littera tuur echter met de beperking, dat het bestaan van werken van een ophitsend karakter, van militairis- tische strekking of met rassenvoor oordelen moet betreurd worden. Wat in de gedachtengang achter het IJzeren Gordijn betekent: moet verboden worden. En aangezien ieder werk, dat het communisme niet verheerlijkt, ophitsend en mili tairistisch moet geacht worden, kan men in Sovjetlanden vrolijk voort gaan met het weren van alle on welgevallige lectuur en tevens een trouw P.E.N.-lid zijn. De Nieuwe Rotterdamse Crt., de aanneming van deze resolutie be sprekend, merkt vergoelijkend op; „Bij een minder grote algemene vermoeidheid vandaag was een bijzonder woordenrijke dag was waarschijnlijk toch wel op nadere precisie aangedrongen". M.a.w.: de meesten hebben zitten suffen. Maar de Oost-Duitsers waren wel uitge slapen. gIJ DE provinciale besturen is vaak de vraag gerezen, of zij ook iets moeten doen aan industriefinancie ring. In Limburg is deze vraag reeds sinds 1953 bevestigend beantwoord. Daar werkt de N.V. Industriebank Limburg, in welker aandelenkapi taal de Provincie en het Provinciaal Electriciteitsbedrijf ieder met 100.000 gulden deelnemen en de Limburgse gemeenten met 250.000 gulden. In Noord Holland bestaat een fonds van de Economische Technische Dienst. In Overijsel besloten Pro vinciale Staten tot verstrekking van garantiecredieten tot een totaal ma ximum van 250.000 'gulden. Gede puteerde Staten van Noord Brabant redeneren nu echter anders. Ze wij zen er op, dat Middenstandsbanken en Herstelbank de credietaanvragen reeds anders dan alleen economisch kunnen bekijken terwijl de invloed van het provinciale belang tot zijn recht komt door het inschakelen van E.T.I, en in de provincie ge vestigde Rijksinstanties. Voor de bedrijven, die in wezen gezond zijn is er thans altijd wel een oplossing te bereiken, als er credietnood op treedt, zo menen de Brabantse G. S. Wel willen ze een crediet van 10.000 gulden beschikbaar stellen, waardoor bedrijven, die er wat krap bij zitten, bedrijfseconomische voor lichting en bijstand kunnen bekos tigen, bij reeds bestaande instellin gen op dit gebied. Het zijn immers juist deze voorlichting en bijstand, welke niet zelden van beslissende betekenis zijn voor het rendabel houden of maken van een bedrijf. Zal dit alles echter voldoende zijn? Komt inderdaad het provinci aal belang wel voldoende tot gel ding bij de bestaande metrodes van credietverlening? Prov. Staten zul len er nog wel hun zegje over zeg gen. 5) Om veertien minuten voor negen liep Kent haastig naar de stal van Hawley, zonder een poging aan te wenden zijn bewegingen te verber gen. Een halve minuut na hem arri veerde Fred de Garmo. Een half uur later sloop het bruids paar de achterdeur van het hotel uit en over de oneffen weg naar de op slagplaatsen. „Hier is de stapel dwarsliggers," fluisterde Fleetwood, toen zij de plaats bereikt hadden. ..Blijf hier staan. Val, dan zal ik even ginds bij het hek gaan kijken; misschien staan de paarden daar." Valeria gaf geen antwoord, doch bleef in fiere houding in de schaduw van de stapel balken staan. Hij bleef maar een ogenblik weg, en kwam angstig bij haar terug. „Zij zijn nog niet hier," zeide hij op een sombere toon. „Maak je niet bezorgd, liefste. Hij zal zo dadelijk wel komen ik ken Kent Burnett." „Ben je daar zeker van?" vroeg Va leria vriendelijk. „Te oordelen naar hetgeen ik van dat heerschap gezien heb, schijnen jouw hoge verwachtingen mij enigs zins ongemotiveerd toe. Hij heeft me naar het hotel gebracht, maar voor de rest is hij allesbehalve galant ge weest. Inplaats van jou te vertellen, dat ik aangekomen was, of mij te ver tellen dat je ziek was, ging hij zich in een café bedrinken en dacht geen ogenblik meer aan ons. Dat weet je. Ais hij je vriend is, waarom begon hij dan direct mij te bedriegen, in plaats van „Dat deed hij niet," verdedigde Fleetwood zwakjes. „Neen? Wil jij me zijn gedrag dan even verklaren? Waarom vertelde hij mij dan niet dat jij ziek was? Waar om vertelde hij jou niet dat ik hier in het hotel was? Kun je mij dat ver tellen. Manley?" Om een heel goede reden kon Man ley dat niet; hij sloeg zijn arm om haar heen en trachtte haar op die manier weer in een betere stemming te brengen. „Lieveling moeten we nu al ru zie maken we zijn pas twee uren getrouwd! Ik wil je gelukkig maken, en als jij alleen maar dapper wilt zijn „Dapper!" Mrs Fleetwood lachte tamelijk gedwongen voor een bruid. ..Begrijp alsjeblieft goed. Manley. dat ik helemaal niet bang ben. Jij en die akelige cowboy maken zoveel om slag. Ik zie niet in waarom wij als misdadigers moeten vluchten. Die mannen zijn toch niet van plan ons te vermoorden, is het wel?" Haar stemming werd iets milder, en zij greep zijn arm tussen haar beide handen. „Lieve domoor, ik neem het jou niet kwalijk. Als je zo'n hoofdpijn hebt, kun je niet helder denken, en je laat je door die cowboy beinvloe- den tegen je beter oordeel in. Je bent bang, dat ik gedeerd zal worden maar heus Manley, het idee om te vluchten, stuit mij meer tegen de borst, dan al de herrie, die de cow boys zouden kunnen maken. Heus, ik geef er niets om ik zou een goede kijk op de West krijgen; en als ze te luidruchtig werden, zou ik hen ver zoeken niet zo heel erg ruw te zijn. Je moet niet vergeten dat zij het als een soort welkomstgroet beschou wen. We zouden een paar van de aar digste mannen naar binnen kunnen roepen om koffie met ons te drinken, met een stuk cake er bij of mis schien zouden we hier of daar ice cream kunnen krijgen en zou het nog een echt gezellige avond worden. Ik ben niet bang hen te ontmoeten, Manley. Zo slecht zullen zij wel niet zijn en ik denk dat je vriend maar. als hij je vriend is, mag ik natuurlijk CIGARETTENROKERS sterven eer- der dan ande-e mannen tvsen de vijftig en zeventig jaar en zij ster ven voornamelijk aan hartaanvallen en kanker aldus een rapport van de Amerikaanse vereniging tot kanker bestrijding. Er stierven meer mensen aan hart kwalen dan aan longkanker. Het rap port was gebaseerd op vraaggesprek ken in 1952 met 187.766 gezonde man nen tussen de vijftig en zeventig jaar en op de doodsoorzaken van 4854 mannen. Het sterftecijfer ongeacht de doodsoorzaak was 75 procent hoger bij sigarettenrokers dan bij mensen die nooit rookten, aldus het rapport. Bij mannen, die twintig of meel' sigaretten peir dag rookten, was het sterftecijfer ten gevolge van een hart kwaal of kanker oP bepaalde leeftij den tweemaal zo groot als bij niet- rokers. Het roken van alleen sigaren of een KORTE METTEN J5 DE AMERIKAANSE rechter Douglas, die onlangs een reis door de Li banon heeft gemaakt, vertelt in een boek over zijn belevenissen een merk waardig staaltje van echtelijke ver standhouding onder Mohammedanen. Douglas kampeerde in de buurt van een Arabierenstam, waarvan plotse ling enkele honderden leden naar die vreemde blanke man kwamen kijken. Daar waren ook gesluierde vrouwen onder, die in haar nieuwsgierigheid de sluier van het gelaat lieten vallen en Douglas met onverholen bewondering aanstaarden. Opeens werd één van de Arabische echtgenoten dit gewaar. Hij uitte een vloek en sloeg één der vrou wen pardoes op het gezicht. Later kwam deze heer zich bij rech ter Douglas verontschuldigen. Niet om de mishandeling van een vrouw- Maar omdat zijn vrouw zo onbeschei den was geweest haar gezicht te laten zien.... „U moet niet te slecht over haar denken", zei de Arabier. „Ze is nogal nieuwsgierig piip scheen geen invloed op 't sterfte cijfer te hebben, behalve mischien voor kanker in het algemeen, maar deze mogelijkheid zou verder bestu deerd moeten worden, aldus het rap port. P\E kustbrigades van de Kon. Ned. Bond tot het redden van Dren kelingen zullen geleidelijk een uni form onderscheidingsteken invoeren en wel een oranje petje. Tot nog toe werden deze mutsjes meestal in plaatselijke kleuren gedra gen. Het publiek kan deze vrijwillige strandwachters nu overal langs de kust herkennen aan de in het oog lopende kleur en hen te hulp roepen bij een ongeval. Ook in het water steekt deze kleur goed af. TIEN FRANSE scholieren j in de leeftijd van 10 tot j 15 jaar, vijf meisjes en vijf jongens die in Frankrijk een prijs hebben behaald in een opstelwedstrijd over hygiëne zullen vanaf 7 Juli een vijf- daags bezoek aan ons land brengen. Zij zullen op Schip- J hol arriveren om daarna onder I meer Amsterdam, Den Haag j Scheveningen, Marken, Volen- dam en Madurodam te bezoe- ken. Men heeft speciaal ons land uitgezocht „omdat Ne- j I derland het meest zindelijke I land is". Er namen drieduizend scho- lieren aan de opstelwedstrijd deel. Toen er na een eerste J schifting een honderdtal over- l bleven, heeft een jury bestaan- de uit medici, vertegenwoor- digers van gezondheidszorg J en van het ministerie van on- I derwijs, en van journalisten de tien prijswinnaars aange- wezen die uit alle delen van Frankrijk komen. ik ben er zeker van, dat, wanneer het niet verenigd wordt, de tegen woordige verdeling zal blijven be staan." Honkvast VRIJDAG 25 JUNI 1954 HILVERSUM I. 402 METER NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 V.d. jeugd. 7.45 Een. woord v.d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Idem. 9.00 V.d. zieken. 9.30 V.d. huisvrouw. 9.35 Water- st. 9.40 Gram. 10.55 „Walcheren hersteld", plechtige herdenkingsbijeenkomst. 11.45 Gram. 12.15 Metropol ork. en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Metro- pole ork. en solist. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.00 V.d. jeugd. 14.30 Blokfluiten. 14.45 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Kamermuz. 16.00 Tuin- bouwpraatje. 16.15 Strijkkwartet. 16.45 Gram. 17.15 Promenade ork. 18.00 Chr. muziekvereniging. 18.20 Friese uitz. 18.35 Gram. 18.50 Sociale vragenbus. 19.00 Nws. en weerber. 19.19 Regeringsuitz.: Verkla ring en toelichting. 19.30 Int. Tennis- kamp. te Wimbledon. 19.40 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.40 „Walche ren hersteld." koorzang. 20.50 Gram. 21.00 Marinierskapel en Luchtmachtkapel. 21.15 „Opwekkings-predikers wekken slapen- den en doden op", caus. 21.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 METER VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V.d. huisvrouw. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. Handig A/OLGENS de jongste onderzoekin- gen hebben de Indianen in Me xico reeds 1200 jaren geleden instal laties gebouwd waarmede zij in hun woningen de temperaturen konden regelen. De Mogollonen bouwden in hun stenen huizen zonder vensters een kleine oven, die het huis ver warmde, als het te koud werd. Werd het te warm, dan zetten zij.de lucht gaten in de wanden open, waardoor koele lucht uit de kelder naar bin nen stroomde. De millioenste Jn de gebouwen der Ver enigde Naties is Maandag de millioenste bezoeker ge weest. Het was een meisje van elf jaar, dat met haar ouders de gebouwen kwam bezichti gen. Vondst ETEN onlangs ontdekte compositie van Grieg, welke naar men meent in 1890 is geschreven, is een van de nieuwe werken die zullen worden uitgevoerd tijdens het nieuwe seizoen van Promenade Concerten in de Londense Albert Hall die thans hun Diamanten Jubileum vie ren. Griegs werk werd ontdekt tus sen papieren van de Noorse toon dichter. Memoires Jn het Franse stadje Le Puy iilian harvey, ééns lang voor wereldoorlog: ii, de tegenspeel- Vaste klant r\E DANSLERAAR Samuel Rams- den uit Derby schijnt een ge zochte heer te zijn voor de leden van het inbrekersgilde. Kort gele den werd bij hem voor de achtste maal sedert zeven jaar ingebroken. De buit bedroeg slechts honderd gulden. Over het algemeen kan men echter zeggen dat een kraak in zijn huis wel de moeite waard is, want hij is door de hele serie reeds 45.000 gulden armer geworden. Klap ("■ELEERDEN te Pasadena in Cali- fornië hebben bekend gemaakt, dat het licht van de grote explode rende ster, die vorige maand voor het eerst wsrd waargenomen, 20.000.000 jaar nodig had om de aar de te bereiken. De ster is wat de geleerden dan losjes noemen een „super-nova". In de mededeling werd verder gezegd, dat de ster ontploft moet zijn met zo hevige kracht, dat een waterstofbom er een vallend veertje bij zou zijn. Vinder waren een metselaar en ster van Willy Fritsch in ontelbare ziin knecht bezie een dak te Duitse films daarna chansonnière en J thans eigenaresse van een hotel aan repareren. Ze lichtten een de Middellandse zee heeft Mistin- guetts voorbeeld gevolgd. Zij schrijft dakpan op en vonden daar haar mémoires, dus. 200.000 francs. Het is uitge zocht, maar niemand weet van wie het geld is en hoe het er is gekomen. Voor alle ze kerheid hebben de mannen de pannen stuk voor stuk van hun plaats gehaald. Maar het bleef bij die ene vondst. Diepzinnig P\E minister-president van India, de heer Nehroe, zegt wel eens dingen, waar geen speld is tussen te krijgen. Hieronder volgt een citaat uit een rede, die hij onlangs hield: „Wij allen zo hoop ik althans wensen, dat het reeds lang verdeelde Korea weer verenigd zal worden. En „Dat is nou zijn idee van vogeltje VARA: 10.20 V.d. kleuters. 10.40 Orgel- conc. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kookpraat- je. 14.20 Hobo, klarinet en fagot. 14.50 Boekbespr. 15.10 Strijkkwartet. 15.30 Mu- sette-orkest. VARA: 16.00 Orgelspel. 16.30 V.d. kind. 17.00 Gram. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.40 Meis jeskoor. 19.00 Boekbespr. 19.15 Muz. caus. VPRO: 19.30 „Op bezoek bij ande ren", rep.-klankb. 19.45 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Kamerork. en so list. 20.30 „Een half millioen vluchtelin gen", caus. 20.40 „Humanisme als le venshouding", caus. VARA: 21.00 V.d. jeugd. 21.35 Lichte muz. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Dansmuz. VPRO: 22.40 „Van daag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Kamerork. BRUSSEL, VLAAMS, 324 METER: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 13.30 en 14.00 Gram. 15.00 Ork. conc. en koorzang. 15.55 Gram. 16.00 Vlaamse muz. 16.30 en 16.55 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.45 en 18.00 Gram. 18.15 Protestantse caus. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.20 Kunstkaleidoscoop. 21.35 en 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio Universiteit. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nws. BRUSSEL, FRANS 484 METER: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Operettemuz. 14.00 Ork. conc. en koorzang. 14.45 Gram. 15.00 Idem. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.50 Gram. 19.15 Protestantse caus. 19.30 Nws. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. (Advertentie) VRAAG DE JUISTE SOORT niet zo openlijk mijn mening omtrent hem kenbaar maken!" Fleetwood hield haar in zijn armen, klopte haar afwezig op haar wang, en zocht naar een afdoend argument. „Zij zullen wel dronken zijn, lieve ling," vertelde hij haar na een stilte. „Dat denk ik niet," antwoordde zij flink. „Ik heb de gehele avond de straat in het oog gehouden. Ik heb een hele hoop mannen gezien, maar niet één was er, die wankelde En zij wa ren vrij rustig, hun ruw» manieren in aanmerking nemend. En, Manley, je schreef mij altijd, dat deze Wes terse mannen zo edelmoedig en goed hartig waren, onder hun ruwe schors. Je brieven waren vol van ridderlijk heid tegenover vrouwen." Zij legde het hoofd op zijn schou der. „Laten wij teruggaan, Manley. Ik zou zo graag een serenade mee maken. Het zal grappig worden. Ik zal mijn vrienden dan iets bijzonders kunnen schrijven. Zij zullen vreselijk jaloers zijn." Zij worstelde met haar conventionele opvoeding. „En wan neer enkele van hen onder de invloed zijn van drank, behoeven wij hen toch niet te ontmoeten. Je hoeft hen toch niet aan mij voor te stellen, en ik weet zeker dat zij dat zullen be grijpen „Wees niet zo ezelachtig, Val!" Het was niet Fleetwood's bedoeling om ruw te zijn, doch een flauwe glans van haar romantische zienswijze drong tot hem door, en kwam in hevige botsing met de werkelijkheid. Hij wist niet hoe hij het haar aan het verstand moest brengen, zonder zichzelf een leugenaar te noemen. Zijn brieven waren tamelijk idealis tisch geweest, moest hij zichzelf be kennen. Hij had ze geschreven zonder er verder bij na te denken, omdat hij wilde dat zij van dat grote land zou gaan houden: heel natuurlijk was hij niet helemaal zuiver geweest in het schilderen van de plaatselijke toestan den. Hij was luchtig heengestapt over de zonden der mensen en had het volle licht laten schijnen op hun goe de hoedanigheden. Beledigd door zijn woorden en zijn toon. maakte zij zich uit zijn omar ming los en keek ernstig naar de lich ten van de stad, alsof zij van plan was hooghartig naar het hotel terug te keren. Doch zij scheen zich te be denken en ging op een dwarsligger zitten. „Oh, heel goed. mijn heer en mees ter," antwoordde zij. ,,Ik zal proberen niet ezelachtig te zijn, maar alleen maar idioot, zoals jij wilt hebben. Jij en je vriend." Zij was heel boos. doch zij verloochende haar goede opvoe ding niet. hoopte zij „Het schijnt mij evenwel toe." be gon zij ironisch, „dat je vriend je voor de gek gehouden heeft. Hij is waar schijnlijk absoluut niet van plan paar den bij ons te brengen. Op dit ogen blik zit hij ons met zijn vrienden uit te lachen, omdat we zo gek zijn om hier in het donker als twee domme kuikens te zitten wachten!" „Ik geloof, dat ik hem hoor komen," zeide Manley. „Ik zal je natuurlijk niet vragen hem te vertrouwen: maar hij heeft zich voor ons heel wat moeite getroost, en „Heeft onnodig veel tijd verspild,' voltooide Valeria de zin, op een toon die zelfs een hevig verliefde bruide gom wanhopig moest maken. In de duisternis die het land om hulde, behalve daar waar de gele gloed van de lampen in de stad een nevelige helderheid vormden, klonk het ge luid van hoeven op de zachte grond. Op het volgende ogenblik doemde vlak voor hen een man op een wit paard uit de duisternis op. Achtei hem liep een ander paard en voor de eerste keer in haar leven hoorde Va leria het fluisterende kraken van za delleer. het vage geklink van sporen kettinkjes, en het gekauw van het paard op zijn gebit. Zelfs in haai boosheid voelde zij haar bloed tinte len, omdat dat het ware leven was. dat zij zich had voorgesteld, en waar naar zij hevig verlangd had. Kent steeg af. „Ik ben laat," zeide hij tegen Fleetwood. „Fred kreeg het in de gaten, en ik had een opont houd." „Waar is hij nu?" vroeg Manley, terwijl hij zijn hand op het paard leg de, en nu zeker wist dat het Kent's eigen paard was. „In de haverkist," zeide hij laconiek. Hij wendde zich tot het meisje. ,,Ik kon het dameszadel niet vinden," zei de hij verontschuldigend. „U zult in een gewoon zadel moeten rijden." Valeria trok zich een stap terug. „Bedoelt u een herenzadel?" Haar stem was uiterst beleefd. „Juist!" En hij voegde er aan toe: „Het paard is zo mak als een lam en een dameszadel is bovendien niet goed ook." Hij sprak zuiver uit het oogpunt Van een man. Doch Mrs Fleetwood dacht er an ders over. „Oh, ik zou niet in een herenzadei kunnen rijden," protesteer de zij, nog steeds heel beleefd. „Ik weet eigenlijk nog niet zeker of ik de stad wel gaarne wil verlaten." De ze verklaring scheen haar in het ge heel niet onredelijk en onverwacht toe; doch zij voelde dat Kent zeer verwonderd was. Ze zag hem zijn hoofd omwenden en naar de stad kij ken, alsof hij 'n achtervolging vreesde. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3