Mensen e« Geli jk met de f WRIGLEY Beter en vrijer grensverkeer Benelux-con«res in Oostende krachtige manifestatie AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Een vrouw in de eenzaamheid 8 Voor top-prestalies Geen groot wild De zachte geurige Amerikaanse shag die U het rookgenot geeft van de beste Amerikaanse cigaret DOUWE EGBERTS TWEEDE BLAD f)E RESOLUTIES, welke Zater dagnamiddag door het 5de Be- nelux-congres te Oostende werden aangenomen, betekenen meer dan een algemene aandrang tot bevor dering van het personenverkeer tussen België en Nederland. Ze gaan er eindelijk principieel van uit, dat de verbetering van het ver keer tussen de twee landen niet in beginsel dient te geschieden uit sluitend lang" de twee internationa le lijnen Roosendaal-Antwerpen en Maastricht-Luik, doch principieel langs de gehele grens vanaf de Noordzee tot aan de Maas, met ter zijdestelling van de staatkundige grens als een factor van scheiding en vervreemding. Op het voetspoor van de stellin gen der rapporteurs Custers en Leynen constateren de resoluties van het congres, dat de gewesten Zeeuwsch-Vlaanderen, Noordbra bant en Limburg evenzeer als de Noordelijke provincies van België de typische kenmerken dragen van randgebieden, die in hun economi sche ontwikkeling gericht zijn op de centra van de t -ee staten, waar toe zij behoren. Daardoor vertoont het verkeer tussen de Nederlandse en Belgische grensprovincies nog een sterk eenzijdig georiënteerde structuur. In deze fundamentele toestand van scheiding en verwijde ring dient verandering te komen. De inwoners van de grensprovincies der beide staten dienen dichter bij elkaar te worden gebracht en die nen met elkaar te kunnen omgaan, alsof zij tot een en hetzelfde land behoren. Daarom zegt het congres, dat de grenzen in de gedachte van Benelux voortaan niet méér mogen betekenen dan administratieve pro vinciegrenzen. Volgens een uitdruk king van senator Leynen komt het er op aan „de grens te vergeten, op dat de bevolkingen dezer grensge bieden onderling zouden kunnen versmelten." J^E BESTAANDE toestand is voor alsnog een aanfluiting van dit toekomstbeeld. En de heer Custers uit Venlo heeft daarvan op pakken de wijze de inventaris voorgedra gen. In Noord-Zuidelijke richting be staan er maar twee grote spoorweg- lijnen, in staat om te beantwoorden aan de doeleinden van onderling Benelux-verkeer. In Oost-Westelij- o ke richting bestaat er geen enkele spoorweglijn. Erger, lijnen, welke vroeger in Oost-Westelijke richting liepen, zijn geleidelijk als het ware afgestorven: de lijn van Terneuzen over Hulst naar Sint Niklaas en A.ntwerpen, die van Antwerpen over Hamont-Budel naar Weert en Roer mond en die van Hasselt naar Maas tricht. Twee lijnen van Zuid naar Noord of omgekeerd deelden het zelfde lot: die van Terneuzen naar Gent en die van Tilburg naar Turn hout. Bij herhaling is in de streken, welke door de stopzetting van die spoorweglijnen werden getroffen, geprotesteerd. Steeds tevergeefs ^n noodzakelijkerwijze tevergeefs, om dat nu eenmaal de grensgebieden door allerlei omstandigheden ge doemd werden om randgebieden te blijven. En voor zover zij het nog niet waren, te worden. Van belang is daarom, dat ,na de reeds bereikte resultaten in het kader van de Be- nelux-samenwerking, thans het Be- nelux-comité der drie landen de overgeleverde politiek van afschei ding en vervreemding op verkeers gebied zonder enige aarzeling tot een anomalie verklaart en aan de regeringen van Den Haag en Brus sel vraagt de mogelijkheden te be studeren van het herstel der spoor lijnen ,die een belangrijke verbin dende functie hebben tussen grotere centra van België en Nederland. Met name wordt aangedrongen op herstel van de verbindingen Maas- Antwerpen-Roermond. Voor de geest, waarin deze reso lutie werd aangenomen, is typerend, wat Zaterdag op het Benelux-con- gres vanuit de vergadering gezegd werd over de zgn. toltaks van 5 francs, welke door de Belgische spoorwegen geheven wordt op ie dere reis van Antwerpen naar Roo sendaal of omgekeerd, en waarover in dit blad al heel wat geschreven is. Drie hoofdambtenaren van de Belgische spoorwegen deden de toe zegging de als onjuist erkende tol taks op het gewone reizigersverkeer met de bevoegde instanties te zul len bespreken. Als het publiek nu in deze ook verder blijk geeft van waakzaamheid en misnoegen, is de kans dus niet gering, dat binnen afzienbare tijd een einde zal komen aan het becritiseerde misbruik der Belgische spoorwegadministratie op het traject Roosendaal-Antwerpen. PVENVEEL bijval als de charge tegen de „boete op Benelux- verkeer tussen Roosendaal en Ant werpen" oogstte bij het congres het verhaal over de manifestatie van Leuvense studenten in Februari van dit jaar tegen het „ijzeren gor dijn" van paaltjes op de eeuwen oude weg tussen Eersel, het hart der Acht Zaligheden, en de eerbied waardig eabdij van Postel. De stu dentenbetoging om deze bespotting van vrij Benelux-verkeer aan de kaak te stellen kreeg thans nog een extra-relief door het ergerlijk incident te Amsterdam, waar een politieman zijn bouvier losliet op een jonge dame, die verkeersvoor- schriften overtrad. Bij de studen tenbetoging in Februari op de grens tussen Eersel en Postel had de Ne derlandse legermacht van 15 ma rechaussees en andere dienaren der veiligheid ook een politiehond 'oij de hand en dat was ook een bouvier. Begrijpelijk, dat de methode om historische Kempische wegen niet alleen af te grendelen met ijzeren paaltjes, doch bovendien ook nog dicht te houden met gedresseerde honden, die verre van ongevaarlijk zijn, grote verontwaardiging wekte bij de congresgangers, die nu juist de vrijmaking van alle verkeer tus sen de Nederlandse en Belgische gedeelten van de ene grote Brabant se Kempen tot een doelwit hadden gekozen. Goed voorgaan moge goed doen volgen. De omstandigheid ,dat thans te Oostende het algemene Benelux- congres voor Verkeer en Toerisme zonder enige beperking heeft aan gedrongen op een fundamentele omschakeling der verkeerswegen- politiek van België en Nederland zodat de staatkundige grens als af damming en indijking van 't verkeer tussen de grensprovincies buiten werking zal worden gesteld, ver hoogt het peil van gewestelijke ver langens in Zeeuwsch-Vlaanderen, Noordbrabant en Limburg tot het niveau van een algemeen integratie beleid der drie Benelux-landen. DINSDAG 22 JUNI 1954 DODELIJK ONGEVAL TE AMSTERDAM. pISTEREN hin r de zeven ver- keersvlaggen in Amsterdam weer halfstok en wel voor een 24-jarige ongehuwde eleetrotechnicus uit Hil versum die Zondag in het O.L.V. zie kenhuis is bezweken aan wonden ten gevolge van een aanrijding. Op zijn motor kruiste hij de Stalin- taan op een ogenblik, waarop hem een personenauto van rechts naderde. Het ongeluk is daaraan te wijten, dat hij de auto ofwel niet heeft opge merkt ofwel geen voorrang wenste te verlenen. De automobilist bleef onge deerd. AANHANGWAGEN VAN JEEP OVER DE KOP. Zes kinderen gewond. VONDAGMIDDAG is een aanhang- wagen van een militaire jeep van het vliegkamp Valkenburg (Z.H.) in de gemeente Valkenburg over de kop geslagen. In deze aanhangwagen bevonden zich elf kinderen uit Valkenburg. Zes kinderen liepen min of meer ernstige verwondingen op. Alle gewonden kon den naar huis worden vervoerd na het verlenen van eerste hulp door de plaatselijke E.H.B.O. Over de schuld vraag van het ongeluk wordt door de militaire politie en de rijkspolitie in deze gemeente een onderzoek ingesteld. VIJF WILDE ZWIJNEN GESCHOTEN. 'TIJDENS een Zaterdag in Ottersum (bij Venlo) gehouden drijfjacht hebben de jagers vijf wilde zwijnen geschoten. Zij kregen er ongeveer twintig in de schijnwerpers. De on schadelijk gemaakte beesten leverden een gezamenlijk geslacht gewicht van 350 pond op. In deze streek langs de grens is door wilde zwijnen de laatste tijd grote schade aangericht aan te velde staan de gewassen. Er zijn boeren wier aardappelvelden voor meer dan de helft zijn geruïneerd. SPOEDIG OESTERBROED- VAL Voorlopers gesignaleerd QVER ENKELE WEKEN wordt de topval van oesterbroed verwacht. Reeds zijn enkele larven, de z.g. voor lopers, gesignaleerd Hun aantal is echter te gering om een broedval van betekenis te ver wachten. Ook de watertemperatuur van 17 gr. is te laag voor 'n gunstige ontwikkeling van deze larven. Naar de toestand van de moederoesters te be oordelen kan tegen 27 Juni de grote larvenproductie plaats vinden, waar van dan ongeveer 9 Juli de topval te verwachten is. In het bekken der O.- Schelde bevinden zich grote hoeveel heden geslachtsrijpe oesters zodat bij een gunstige watertemperatuur een grote aanslag verwacht mag worden. Advertentie! t jri"i"-p.' £)E Algemene Rekenkamer, die heel het jaar door jaagt op fi nanciële bokken van overheidsin stanties, brengt daarvan geregeld verslag uit. En het is waarachtig geen jagerslatijn, waarin dit verslag geschreven wordt. Het is de nuch tere constatering van feiten, waar bij met overheidsgeld raar om gesprongen wordt. Het verslag over 1953, pas verschenen, kan echter geen groot wild vertonen. We krij gen de indruk, dat de noodzaak van zuinig beheer geleidelijk aan toch goed is doorgedrongen bij de ver schillende instellingen en bureaux. Er komen nog wel enkele oude vondsten op tafel. Zo horen we, dat de Bijzondere Rechtspleging een nadelig saldo heeft opgeleverd van 173 millioen. Hoe groot het juri disch en moreel voordelig saldo is, staat n; uurlijk niet ter beoorde ling van de Rekenkamer. Er zijn voorts allerlei kleinighe den als die betreffende een ambte naar, die naar Canada werd over geplaatst, hier gauw een auto kocht en naar zijn nieuwe standplaats liet transporteren. Als van een boek werk over het Militair Tuchtrecht, dat practisch onbruikbaar was, zo dat 2800 exemplaren ter waarde van 47000 gulden ergens liggen te lig gen. Als vrn de kosten van haar knippen van militairen bij opkomst voor herhalingsoefeningen, waarbij de kappers 1 1/2 cent per man en en per dag kregen, ongeacht de vraag of velen of weinigen zich deze hoofdbewerking lieten welgevallen. Als van de attaché's, die te hoge verblijfskosten in rekening brach ten. Als van de reisdeclaraties, die niet klopten. Maar een angstwek kende indruk maakt dit alles niet. Ook niet de briefwisseling met de ministers Beyen en Luns, die er niets voor voelen de 2400 gulden, welke ze hebben moeten betalen voor een diner aan Nederlandse ambassadeurs en gezanten met hun dames ,te putten uit de 40 mille re presentatiekosten, welke ze ieder krijgen. Een nieuwe roman van Gabriel Gorris J^E ALTIJD KEURIG verzorgde boekenreeks van Het Thijmfonds te 's-Gra- venhage is weer met een nieuw deel vermeerderd, namelijk een roman van Gabriël Gorris, getiteld „Gelijk met de lentewind". Verhaal van het platteland gorris heeft al verscheidene boeken op zijn naam staan. We kennen een paar min of meer historische wer ken, zoals dat over Christoffel Colum bus de laatste kruisvaarder, en het bekroonde Mayoba. spelend in de tijd der Spaanse conquistadores. Maar de meeste verhalen van zijn hand zijn ontleend aan het wel en wee op het platteland. Ook de gebeurtenissen in deze nieuwe roman doen zich voor op den buiten, in het kleine dorpskrin getje, waar allen eikaars buren zijn en waar de vredige rust soms ver stoord wordt door hoog oplaaiende hartstochten. De hoofdpersoon, Louis Curvers. is een rijke hereboer, een harde werker, die uitsluitend leeft voor zijn bedrijf. Graag zou hij de dochter van de dorps notaris als meesteres op zijn hoeve binnenleiden, maar de gemeente-se cretaris is hem te glad af en kaapt het nogal mondaine meisje voor zijn neus weg. Inmiddels heeft Curvers op de jacht een collega-landbouwej/ bijna ge dood. Hij geraakt een jaar in de ge vangenis en keert daarna vol veroitte- ring en wrok naar zijn dorp terug. Hij trouwt de dochter van een molenaar, wat helaas geen verandering brengt in zijn innerlijke gesteltenis. Al zijn doen en laten blijft beheerst door haat gevoelens: de secretaris wil hij finan cieel doodnijpen; de pastoor jaagt hij het erf af; iedereen neemt hij tegen zich in. Als dan ten slotte de vrouw van de secretaris zelfmoord probeert te plegen en zijn eigen vrouw het eer ste kindje verwacht, komt hij tot be tere gevoelens en krijgen menselijkheid en goedheid ook in deze stugge natuur de overhand. WEINIG ORIGINEEL Maar men ziet is het gegeven niet bijzonder origineel Zoals gebrui kelijk in dergelijke boerenromans ver lopen de gebeurtenissen in samenhang met de seizoenen. De bekende i ïgre diënten zoals afgunst tussen twee boeren of een lap grond, de dorpsmo len, (die deze keer niet afbrandt!) de begrijpende en overal troost brengende pastoor, de jachtpartij en het oogst- Protest. IN WENEN is een grote be- toging gehouden uit pro- l test tegen de vrekkigehou- ding van de Oostenrijkse regering ten aanzien van kunst en cultuur, waaraan ongeveer 3.000 geleerden, dokters en ar- tisten deelnamen. Na een bijeenkomst in het volkstheater trokken de beto- 2 gers in stromende regen naar 2 het parlementsgebouw, de Kanselarij, het Ministerie van Onderwijs en het stadhuis. De J stoet, waarin professoren, ge- leerden, zangers, musici, ac- 2 teurs, balletdansers, dokters, 2 beeldhouwers en philosophen, 2 van wie velen een internatio- nale reputatie genieten, mee- liepen, was volgens de toe- 2 i schouwers de ordelijkste de- 2 monstratie in de geschiedenis 2 van Wenen. Men had nog nooit zoveel goed geklede en pedis- I tingeerde betogers bij elkaar 2 gezien. bom in haar kamer te werpen. „Ik deed het alleen om haar bang te maken", verklaarde de man, toen de politie kwam vragen hoe het pre cies zat en of zij nog meer had te verwachten. Hij zal wel niet in zijn opzet geslaagd zijn, want het meisje was niet thuis. Glashelder. J-ER VERKRIJGING van de graad van doctor in de tech nische wetenschap zal Ir. Yelaga- lawadi Vedavyasacharya Gururay Acharya Woensdag aanstaande aan de Technische Hogeschool te Delft een proefschrift en stellingen ver dedigen. Zoals dat dan gaat. Oe t'tel van het proefschrift luidt: „Momentum transfer and heat diffusion in the mixing of coaxial turbulent jets surrounded by and pipe. De proffen denken wel, dat hij zal slagen. Hond. TN Southampton heeft de rechtbank een schadevergoeding van 150 gulden toegekend aan een man, die meende een goede waakhond gekend te hebben. De hond was zo bang als een wezel. Toen op een gegeven mo ment een inbreker het huis van zijn baas binnendrong liep het dier van angst dwars door het houten beschot van zijn kooi heen en werd pas drie dagen later op 400 km. van de plaats van vertrek terug gevonden. (Advertentie: feest, ontbraken ook hier niet. Smul partijen en harmonica-muziek comple teren het geheel, alles volgens het be kende recept. Ook de taal. die Gorris schrijft, is wel erg conventioneel. Hij verstaat zijn vak, weet vlot te vertellen maar blijft overal aan de oppervlakte. Hier en daar zorgt hij voor wat ontroering, dan weer verrast hij door een vleugje humor. De bekering van de hoofdper soon die men het hele boek door voelt aankomen, is er ten slotte toch nog sneller dan men had durven verwach ten Zij, die niet letten op literaire waar de, maar tevreden zijn met een boeiend landelijk verhaal vol tragiek en dramatiek, zullen ook dit nieuwe deel van hef Thijmfonds kunnen waar deren. Het is niet beter maar ook niet slechter dan de vorige boeken van deze productieve schrijver. W van der VELDEN. PRIJSVRAAG VOOR EEN H. HART-BEELD T\E Missionarissen van het Heilig Hart (MSC) hebben in het kader van hun komende eeuwfeestviering een openbare prijsvraag uitgeschreven om een vernieuwing te krijgen in de gangbare voorstelling van het Heilig Hart. Omdat de geijkte vormgeving een afgesleten schabloon is geworden, menen zij ontrouw te worden aan de Heilig Ilart-devotie door al te getrouw te willen blijven aan geijkte vor men. Zij hopen als resultaat van de prijs vraag een Heilig Hart-beeld te krijgen dat geschikt zal zijn voor uitvoering en verspreiding. Er is een uitnodiging gericht tot de beeldhouwers J. Gladdines (Breda) H. van Haaren (Amsterdam), W van Hoorn (Amsterdam), A. Teeuwisse (Amsterdam) en F. Timmermans (Maastricht). Daarnaast staat de prij, vraag open voor alle Nederlandse beeldhouwers. De jury bestaande uit de heren N. Steenbergen, M. Andriessen, M van Beek, J. Engelman en prof. dr. J. Timmers, zal een prijs toekennen van f 600.van f 400.en van f 200. De prijsvraag sluit 19 Maart J955. Het programma van de prijsvraag is kosteloos verkrijgbaar bij het secreta riaat „Honderd Jaar MSC", Prins Hen- drikstraat 57 te Eindhoven. Geboorte. T let, gaat er van komen, dach- ten de oppassers van Artis. Nog één week en er zou een klein nijl- paardje bij zijn. Mieke, de oude, sjouwde wat rond in het bassin en alles leek volkomen normaal. Maar opeens kwam er een rimpelig kopje boven, een zeer verkleinde uitgave van de enorme snuit van Mieke. Nie mand in heel Artis heeft iets van de geboorte bemerkt. Men beschouwt het nu als een grapje van moeders zijde. In het binnenverblijf van de nijlpaardenkooi laat vader Jan af en toe zijn machtige stemgeluid ho ren. Hij weet nog van niets. Zeldzaam. A RTIS maakt trouwens wel meer rare dingen mee. Een dezêr da gen bracht een jeugdig Amsterdam mer een klein vogeltje naar de die rentuin. Dat had hij in de buurt van de ouderlijke woning ontvangen. „Kijk eens wat ik hier heb", sprak hij veelbelovend tot de directie, „een zogenaamde Japanse kruiden pikker. Zeer zeldzaam." „Dat zal wel", meende de directie, „wij heb ben er ten minste nog nooit van ge hoord." Maar toen ze de vangst gin gen onderzoeken, bleek het een mus te zijn. Liefhebberij. JN de Japanse hoofdstad is een vooraanstaand zakenman ge arresteerd, die voor de liefheb berij misdadiger speelde. Wan neer het dagelijks werk voor bij was, zette hij een zwart zijden maskertje op en ging er gens op zijn gemak inbreken. De politie vond bij hem thuis 600 messen. Radicaal. „Het spijt me dat ik U moet lastig IT EN PARIJS' minnaar, die een vaiien> mevrouw, maar wat staat I- blauwtje had gelopen, bestrafte briefje'" zijn vroegere vriendin door een rook- er op z o jj Fideel. JOURNALISTEN die de plechtig- J heden van de invasie-herdenking gingen verslaan, kregen bij hun ver trek van President Eisenhower een briefje voor Churchill mee. Het briefje was bedoeld om de vergrijs de Engelse staatsman de hoogachting over te brengen van „zijn vroegere ondergeschikte en om hem te herin neren aan een aantal meningsver schillen, die zij plachten te hebben." Redders HET vierjarig dochtertje van een Amerikaanse sergeant in Heidel- berg werd gered uit een brandend huis. De redder haalde het kind met gevaar voor eigen leven tussen do vlammen uit en verdween. De dank bare vader plaatste later een adver tentie, waar hij de man vroeg zich voor een beloning te willen melden. Op de advertentie versche nen niet minder dan zeven „red ders". De echte was er evenwel niet bü. WOENSDAG 23 JUNI 1954 HILVERSUM I, 402 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst" 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Nat. Velddag v. h. Leger des Heils. 11.10 Gram. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 „Met Pit op Pad". 13.20 Instr. septet. 13.40 Gram. 14.00 Rep. 14.45 Gram. 15.30 Pianotrio. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Lichte muz. 17.30 Orgel spel. 18.00 Mil. caus. 18.10 Pianoduo. 18.25 Int. Tenniskamp. te Wimbledon. 18.35 Gram. 18.45 Geestel. liederen. 19.00 Nws. en weerber. 19.19 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Viool en Sweelinck-orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 f/Y/. door B. M. BOWER 3) Wilden mij een oliekan laten bespelen maar ik heb er niet veel zin in. Ik begin een beetje te oud te worden voor zulke dingen. Het kost mij te veel nachtrust. Als Man verstandig is trekt hij onmiddellijk na zijn trouwen uit de stad. Zij zijn met z'n twintigen en hebben een heel stel potten en pannen aan een touw gebonden. Ik stop m'n oren vol watten als het spel begint hé-hé! Nog een fles pop, James "Wie is de leider van die serenade, Polycarp?" vroeg Kent, terwijl hij het glas sodawater aannam, omdat hij de rnan niet wilde beledigen. „Eigenaar dig. dat ik er niets van gehoofd heb.' ,,'t Is niet zo eigenaardig als ik ie vertel dat het van Fred de Garmo uitgaat. Ik wil wedden dat Manley morgen niet in staat is om zijn vrouw naar huis te rijden tenminste als hij naar buiten komt als hij geroepen wordt en doet wat zij van hem ver wachten hé-hé! En als hij niet naar buiten komt, zal je wat beleven. Dit stadje zal denken, dat de dag des Oor deels aangebroken is hé-hé! Ik denk toch maar dat ik mee zal doen bin nen een afstand van tien mijl valt er aan slapen toch niet te denken en dergelijke dingen zijn het grappigste als je er zelf aan mee doet. 't Is jam mer, dat jij en Fred zo slecht met el kaar kunt opschieten, Kenneth." „Oh, ik heb er geen last van", ver klaarde Kent onverschillig en zette zijn glas met een zucht van verlich ting op de toonbank: hij haatte „pop" „Wat is er eigenlijk aan de hand?" vroeg Polycarp, verlangend naar bij zonderheden, die hij tot dusverre nog niet te weten had kunnen komen. „De Garmo wordt hels, ais iemand in zijn tegenwoordigheid jouw naam noemt Kenneth maar ik heb nog nooit gehoord, wat er eigenlijk aan de hand is." „Oh, neen?" Kent liep in de rich ting van de deur. „Kijk. Fred beweert dat hij harder kan schreeuwen dan ik en ik zeg dat 't niet waar is." Hij open de de deur en liep kalm naar buiten terwijl Polycarp hem verbaasd en een weinig kwaad nakeek. Kent liep regelrecht naar het hotel Hij liep het kantoor binnen hetgeen eigenlijk een gelagkamer was dronk daar iets met Hawley en vroeg hem of zijn vrouw misschien een pas tei voor hem te koop had. „Over een paar minuten is 't avond eten klaar", lichtte Hawley hem in, een blik werpend op de ronde, stof fige klok aan de muur. ,,Ik moet geen avondeten hebben ik heb trek in pastei," antwoordde Kent en opende een deur die naar de gang voerde. Hij liep door die gang naar een andere deur, opende die zonder veel plichtplegingen en werd plotseling omringd door velerlei geu ren, die duidelijk spraken van de voorliefde der Hawley's voor uien en spek. Er was niemand te zien, dus hij liep door de eetkamer naar een an dere deur, klopte even en trad naar binnen. Op deze enigszins omslachti ge manier bereikte hij de ontvangka mer. Manley Fleetwood lag uitgestrekt op een erg ongemakkelijke sofa. Een op gevouwen zakdoek met kant lag op zijn voorhoofd en op zijn gelaat lag een uitdrukking van bewuste onwaar digheid. die Kent als zeer humoristisch trof. Hij grijnsde begrijpend en Man ley bloosde ook begrijpend. Valeria liet vlug Maniey's hand los en zij zag er enigszins trots en hooghartig uit, toen zij de indringer vanaf haar stoel aankeek „Mr. Fleetwood's hoofd is nog erg slecht'lichtte zij Kent koel inIk denk dat het beter zou zijn, wanneer niemand hem kwam bezoeken." Kent sloeg met zijn hoed langs zijn linkerbeen, terwijl hij haar onverstoor baar aankeek, geheel onbewust van het feit, dat zij hem beschouwde als een minderwaardige dronkaard, met wie Manley niet langer moest om gaan. „Dat is jammer." Hij sloeg zijn ogen niet schuldig neer, doch bleef haar aankijken. „Maar ik blijf hier maar 'n ogenblik. Ik kwam U alleen maar even vertellen dat de jongens u van avond een serenade willen brengen met zeepblikken en revolvers. Ik dacht dat u er misschien liever tus sen uit zou willen trekken." Toen boord en das op hun plaats waren, gromde Kent achter Maniey's rug en gaf Jim een knipoogje, die zijn hoofd om de hock van de deur stak om te zien hoe de zaken stonden. „Je ziet er piekfijn uit", bemoedigde hij hartelijk. „Die grocn-en-blauwe das staat je uitstekend. En het boord glimt als ik weet niet wat. Je meisje wordt smoor verkikkerd op je. Zij zal niet bemerken dat er iets niet in orde is. geloof mij maar. Nu. smeer 'm en zie dat je getrouwd raakt. Je kunt beter de achterdeur uitgaan: als zij je toevallig uit dat café zag komen, zou zij je wel eens kunnen vragen wat je hier hebt uitgevoerd. Vertel haar dat je ziek bent hoofdpijn. Dan hoef je niet te liegen. Smeer 'm!" Hij opende de deur en duwde Fleet wood naar buiten, keek hem na totdat hij om de hoek van een gebouw ver dween en trad dan weer de kleine, bedompte kamer binnen. „Besef je wel", vertelde hij Jim, dat ik dat arme meisje eigenlijk een lelijke poets gebakken heb? Ik zie nu in dat ik haar had moeten waarschu wen en haar een eerlijke kans had moeten geven om zich uit dat spel terug te kunnen trekken. Zij zal haar loi met Man wel op kunnen, denk ik." Hij gaf een ruk aan zijn hoed, haalde zijn schouders op en bestelde een fles bier; dronk langzaam het glas leeg en zette het daarna met enige kracht op de toonbank neer. „Ja meneer", ging hij voort, „ik heb haar erin laten vliegen en het lijkt mij een heel aardig meisje. Onschul dig en vol vertrouwen, alsof zij nog niet ondervonden heeft hoe gemeen sommige kerels kunnen zijn." Hij schonk zich nog een glas bier in. „Zij zal 't nu wel spoedig ondervinden", voegde hij er grimmig aan toe. „Ja, reken maar!" stemde Jim toe. maar bedacht zich dan. „Maar toch weet ik het niet. Man is zo kwaad niet. Hij is niet wat je noemt een dronkelap. Hij drinkt zo nu en dan maar eens; vandaag was het de vreugde over de komst van het meisje. Hij zal zijn leven nu waarschijnlijk wel beteren. Hij Jim zweeg plot seling en keek op om te zien wie de deur opende. „Hallo, Polly", groette hij onver schillig. De man kwam binnen, hevig grijn zende. Polycarp Jenks was zijn bui tengewone naam. Hij was onder de gemiddelde lengte, en vreselijk mager. Zijn mond was zonder één bochtje een rechthoekig gat in zijn gelaat; een gat dat plotseling afbrak op de plaats waar bij een normaal gelaat reeds een wang aanwezig zou zijn. Ook zijn neus was lang en recht en zonder merkbare helling; het scheen alsof dat lichaamsdeel een verleng stuk van zijn voorhoofd was, zonder dat er een scheiding tussen voorhoofd en neus zichtbaar was; men voelde zich evenwel verplicht het, ergens tussen zijn dikke wenkbrauwen, voor hoofd te gaan noemen. Ook zijn ogen waren lang en smal, als knoopsgaten en als hij grijnsde scheen zijn gelaat in splinters te breken. Hij was buitengewoon trots op zijn naam en zijn vreugde kende geen grenzen wanneer iemand in zijn te Omr. ork. en sol. 21.15 „Herinneringen a. d. reis v. Hr. Mrs. „De zeven Provin ciën" naar de West", rep. 21.45 Gjam. 22.00 Caus. 22.15 Meisjeskoor. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Kamermuz. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platte land. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nws. 13.15 Ten- toonstellingsagenda. 13.18 Hawaiianmuz. 13.45 Gram. 14.10 V. d. kind. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Gram. 17.30 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld: Ceylon" door M. Mourik. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 19.15 Praatje over consu mentenbelangen. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Metropole-ork. en -koor en sol. 20.45 „Het vreemde geval van Jan Doedelkan", hoorspel. 21.25 Gram. 21.35 Volksliedjes. 21.55 Holland Festival: Symph. ork. 22.45 „De zonsverduistering op 30 Juni 1954", caus. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws. in Espe ranto. 23.20 Orgelspel. 23.40-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operettemuz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. cone. 14.00, 14.30, 15,00 en 15.30 Gram. 15.45 Kamermuz. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 en 17.40 Idem. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.15 „Lekenmo- raal en Filosofie", caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 en 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Viool en piano. 19.15 Gram. 19.28 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. genwoordigheid die naam zonder enige afkorting noemde. En wanneer u nu nog beseft dat hij een vreselijke klets kous was en als wandelend nieuws blad dienst deed, bent u vrijwel be kend met Polycarp Jenks. „Ik heb gezien, dat Manley Fleet wood nuchter genoeg is om te trou wen", begon Polycarp terwijl hij een puntige elleboog op de toonbank plaatste. .Waarachtig trouwen zou ook iedereen nuchter maken van schrik. Maak 's een fles „pop" open. James." „Zijn meisje heeft vreselijk zitten huilen, omdat hij niet op kwam dagen. Mrs Hawley zegt dat zij een gezicht trok alsof zij naar een begrafenis moest, mplaats van naar een bruiloft. „Zij heeft twee koffers en een viool meegebracht ik snap niet hoe Man dat stelletje naar zijn ranch wil ver voeren'. die koffers zijn bijna even groot als zijn hut. Als zij eenmaal in de kamer staan zal zij naar buiten moeten lopen, iedere keer dat zij zich om w^l draaien hé-hé! Allemach tig twee koffers voor één vrouw. Drink nog een glas Pop van me. Ken neth. De jongens willen hen vanavond 'n serenade brengen. Rustig dan altijd weet je Zij zijn oezig paardenhaar over een leeg biscuitblik te spannen. IWordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5