Harmonie St. Cecilia te Kloosterzande ST R E E YcjÉ&teeA/e# WALCHEREN Zuid-Beveland RHEUMIN Z-.VLAANDEREN BIERVLIET gaat twee dagen feesten „ONS MUZIEK MOET IN TUNIEK" Het is nu werkelijkheid, dat men voor zijn genoegen de was doet! Premiekeuring van trekpaardmerriën te IJZENDIJKE Wijkgebouw te Axel in gebruik genomen Opening nieuw stadhuis en ontvangst van eerste Braakman-oogst DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 JUNI 1954 Korps presenteerde zich aan gemeentebestuur EXPOSITIE TE IJZENDIJKE GEOPEND MINETTE VAN STALLEN DE DOBBELAERE VERWIERF HERINNERINGSMEDAILLE STEUN NOODZAKELIJK MIDDELBURG GOES Openlucht fancy-fair. KINDJE DOOR BUS GEGREPEN EN GEDOOD TERNEUZEN AXEL AGENDA HEDEN MDKEEN SLAGZIN „ONS MUZIEK MOET IN TUNIEK" is voor het harmonie gezelschap St. Cecilia van Kloosterzande verwezenlijkt. Het korps be schikt thans over fraaie uniformen, die dank zü de grote medewerking der burgerij konden worden aangeschaft. Het nieuwe uniform bestaat uit een pet voorzien van een blauwe band en helderwitte bedekking, blauw costuum voorzien van garnering met goud galon, wit shirt en donkere stropdas met zwarte schoenen. De tamboers hebben bovendien een garnering van goud galon op de schou ders, terwijl de directeur te onderscheiden is door de op beide benedenmou- wen in goud galon aangebrachte distinctieven. TROMGEROFFEL 7 ATERDAGAVOND even voor zes uur traden bestuur en leden van het korps onder tromgeroffel en voorafgegaan door de vaandrig met vaandel uit het sociteitslokaal Ho tel van Leuven de straat op en be gaven zich naar het gemeentehuis. Op de pui daarvan stonden opgesteld burgemeester C. van Hootegem, de wethouders L. J. Vereecken en Fr. Arends en de leden van de raad. Onder leiding van directeur P. Mannaert uit Hulst werd ter ere van de gemeentelijke overheid een mars gespeeld, waarna de voorzitter Dr. Jos Hermans de harmonie in haar nieuwe uniformen aan het gemeentebestuur voorstelde. Hii bracht ook dank voor de spontane en gulle financiële hulp van alle inwoners van Kloosterzanae en omgeving, die hebben meegenoi- pen St. Cecilia in een nieuwe uit monstering te steken. Spreker dankte vervolgens de inge zetenen van het Noordelijk deel van Hontenisse voor de enthousiaste hulp en steun. VERHEUGD Durgemeester van Hootegem was zeer verheugd, dat Hontenisse thans een fraai geüniformeerd korps bezit en stelde het op prijs, dat de Harmo- ni.' zioh op de eerste plaats aan de gemeentelijke overheid) toonde. Met een driewerf hoera op het welzijn der ""harmonie, beantwoord door eenzelfde driewerf - hoera op de burgervader werd deïe ""korte plechtigheid beëin digd. Nadat nog een ontvangst van het bestuur der harmonie op het gemeen tehuis had plaatsgevonden werd een Advertent ei muzikale rondwandeling door Kloos terzande en Groenendijk gehouden, zodat elke ingezetene in de gelegen heid werd gesteld de fraai uitgedoste muzikanten te zien, ROYAAL GEBAAR TIJDENS de rondwandeling werden serenades gebracht aan het R.K.. Liefdehuis, pastoor v.d. Eijnden en hele lichaampje verbrand. Nederland Waterland TN HET raadhuis van IJzendijke is de schilderijententoonstelling; „Nederland Waterland" geopend. In aanwezigheid van vele geweste lijke en ook Belgische autoriteiten is de opening namens het provinciaal bestuur verricht door het lid van Ge deputeerde Staten mr dr A. J. J. M. Mes. Burgemeester jhr L. E. D. S. van Bönninghausen tot Herinckhave, de promotor van deze derde schilderijen tentoonstelling in 't IJzendijkse raad huis, belichtte het doel van de ten toonstelling: cultuurspreiding en ver sterking van de culturele banden tus sen Nederland en België. Dr. Mes sprak zeer waarderende woorden over de burgemeester, die hij het factotum van de expositie noemde. Hij acht deze reeks van jaarlijkse tentoonstel lingen van groot cultureel belang voor Zeeland en door de ligging van IJzen- dijke zeer gunstig voor het cultureel contact met België, weshalve door het provinciaal bestuur financiële hulp was verleend. De tentoonstelling blijft geopend tot 21 September. |k ben zo verrukt over Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe Baron H. A. A. Colot d'Escurie, welke laatste beschermheer van. het mu ziekkorps is. In de pastorietuin werd nog het woord gevoerd door Dr. Jos Hermans, die de diensten der harmonie bij voorkomende gelegenheden aan de pastoor aanbood. De pastoor dankte bestuur en leden voor deze sympa thieke geste en tot aller vreugde deel de de pastoor mede, dat hij een com pleet uniform aan de harmonie zal schenken. In de late avonduren verzorgde het gezelschap tenslotte een concert op de kiosk, dat besloten werd met het spelen van de nationale hymne. Het, muziekgezelschap St Cecilia en het ijverige bestuur heeft een mijl paal bereikt, die alleen tot stand ls kunnen komen dank zij de goede ver standhouding, de affervaardigheid en de grote milddadigheid van muzikan ten en burgerij en de steun van de overheid, die zich zo spontaan achter de plannen heeft gesteld. YY/IE over de trekpaardfokkerij in Zeeuwsch-Vlaanderen spreekt, spreekt ook over IJzendijke, een kern plaats waar meerdere fokkers rgeds vele jaren de roem hunner fokproduc- ten hoog weten te houden. En terecht. Want ook ditmaal heeft IJzendijke zijn reputatie weer goed weten op te houden ter gelegenheid van de pre mie-keuring van merriën, gehouden door de afdeling Zeeland der Kon. Ver. ..Het Nederlandsche Trekpaard" op de langste dag van dit jaar. Het leek wel of de elementen de plaats ter wille wilden zijn: het was pracht weer voor de keuring. Aar dige keuringsgelegenheid op de markt, alleen was de zandbedekking wat arm, zodat de paarden zich niet ge heel durfden geven. Daarnaast zagen we ook dieren die zich niet te best konden presenteren omdat de verzor ging van hun voeten dat niet gedoog de. Dat viel ons tegen van sommige der IJzendijkse paardenfokkers. Helaas echter staan ze in dit op zicht niet alleen, ook in andere plaat sen treffen we dit euvel aan. We zou den haast zeggen: „leert men het dan nooit?" Gelukkig zijn er ook fokkers die hun dieren keurig, zoals het be hoort, voorbrengen en vooral door dezen, maakte de IJzendijkse collec tie merriën een goede indruk. Ook in deze contreien is de vos- kleur overvleugeld door het bruin: 17 bruinschimmels en 7 bruinen werden geprimeerd tegen elf vossen. En de meest opvallende merrie van de dag was een bruine: Ninette van Stallen de Dobblaere te IJzendijke, welke buitengewoon mooie en beste en tevens goed marcherende merrie reeds twee jaren achtereen eerste was in de kleine maat en daarom ditmaal hors concours verscheen, voor welk verschijnen ze een herinneringsme daille voor haar eigenaar veroverde. Haar opvolgster als eerste der 5-10 Officiële opening onder grote belangstelling Parels, dat dit voortaan mijn wasmiddel zal zijn. Het is niet te geloven, zo gemakkelijk het viu is, om de grote was te doen. Anders was ik doodmoe van de was en nu ga ik nog met plezier andere huishoudelijke werkzaamheden verrichten. Vroe ger vond ik het een nachtmerrie, maar het zal tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf maken. Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg Door de veel korte re behandeling gaat het goed veel lan ger mee: hier is nu eindelijk eens een 100% vei- U vliegt nu door de was heen! ONDER grote belangstelling vond te Axel de officiële opening plaats van het nieuwe wijkgebouw aan de Walstraat. Aanwezig waren onder an dere de heer Van Hootegem als ver tegenwoordiger van de Provinciale Bond en de Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis, pastoor Prefers, geestelijk adviseur van genoemde Bond, het bestuur van de commissie voor de hygiëne van het kind, het bestuur van het plaatselijke Groene Kruis, moeder-overste van het R K. Ziekenhuis te Sluiskil, de plaatselij ke doktoren, de districtsverpleegster Zr Vernimmen, het R.K. kerk- en armbestuur, de heer Adriaansen, schoolarts en de R.K. raadsleden. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter, de heer L. Rammeloo, ver richtte de geestelijk adviseur, pastoor A. Meeüs, de. plechtige inzegening. ïn zijn toespraak ging de voorzitter in vogelvlucht de geschiedenis van het wijkwerk' na, dat reeds in 1928 kon beginnen. In '32 werd een con sultatiebureau voor zuigelingen opge richt en in samenwerking met het Groene Kruis kon in 1949 een kleuter bureau ontstaan. Mede door de groei van de plaatse lijke bevolking voldeed het bestaande gebouw niet meer aan de eisen des tijds. Het bouwen van een nieuw wijkge bouw was echter eerder gezegd dan gedaan! Via provinciaal bestuur werd contact gelegd met de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid, de heer v. d. Borgh te Middelburg. In samenwerking met dokter Niehüser, zuster Vernimmen en de plaatselijke dokters werd het wijkgebouw op pa pier gezet. En juist bij het 25-jarige bestaan van de vereniging kon zo de opening van een vernieuwd en gemo derniseerd wijkgebouw een feit wor den. DANK H^mënt0vh WerkeIijkheid W°rden' En U staat versteld® vaTdfbiank- dat men voor zijn genoegen de was heid, die helderheid en de zachtheid dnetvan alle goed. dat U behandelt met Zo schrijft ons één van de vele tien- Castella Parels. duizenden huisvrouwen, die opgetogen Volg deze beste raad. die U ooit werd zijn over de snelle en fantastische re- gegeven: haal nog vandaag Castella sultaten die zij bereiken met Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! F HET Zeeuwse Souburg werd een heer door onbestemde geluiden uit zij'n slaap gewekt. Hij toog op onderzoek uit en vond zijn schoonzoon bewuste loos onder aan de trap. Diens vrouw, nog in bed, was er niet veel beter aan toe. Over het geheel hing een stevige gas- lucht .En dat allemaal, omdat de kat in zijn spel de slang van de gaskraan had getrokken. Maar ja, zo'n beest kan niet rui ken, dat onvoorzichtige mensen vergeten, de hoofdkraan af te sluiten. En ruikt het 't toch, dan is het doorgaans te laat. Nu we toch met gas bezig zijn, kunnen we meteen wel een ei bak ken. Maar dan niet in Oisterwijk. Want daar zijn de boerinnen, die 89 meter moeten lopen, voordat het ding geurig en spetterend op tafel staat. Dat hebben huishoudkundigen uit Wageningen uitgerekend. Voor het zetten van 'n bakske koffie werd 37 meter afgelegd, voor de afwas 237 meter, voor de grote was 1.8 km. Met lezingen en demonstraties is men nu de boerinnen aan het leren, hoe het wèl moet. Behalve die rennende huismoeders is er in Oisterwijk ook ander snelvervoer. Daar zaten niet de huishoudkundigen, maar wel de agen ten mee. Nu krijgen zij echter ver sterking van een zestal jeugdverkeer- brigades, die, geüniformeerd en wel, heel wat in de verkeers-pap te brok ken krijgen. Als ze er maar geen roet H» ^r°f01€n'ipWan! dan is het u't met de pret. Een algemeen bericht voor Brabant. Heel ons gewest wordt ge teisterd door een rupsenplaag en be halve onaangenaam kan dat ook ge vaarlijk zijn. Want 'n oogarts uit Den Bosch waarschuwt er ernstig voor. De haren van die rupsen zijn zeer Goes. giftig voor de ogen, zegt hij. Wanneer zij, via de handen b.v., met het oog in aanraking komen, kan zelfs blind heid ontstaan. Dit ter attentie van de mensen, die zich verbaasd de ogen zouden willen uitwrijven bij het zien van al dat ongedierte. Niet doen! Wie tot nu toe van Den Bosch naar Grave reed, baadde aanvankelijk in 'n zee van natriumlicht. Maar aan de grens van de gemeente Hintham ge komen, was uitkijken geboden, want daar maakte die verlichting plaats voor Egyptische duisternis. Daat gaat nu veranderen. Op initiatief van de A.N.W.B. wordt de verlichting door getrokken en wel op zo'n doeltreffen de wijze, dat men er voortaan met de ogen dicht kan rijden, verzekerde men ons. Dat laatste met 'n korreltje zout te nemen, anders heeft die ver lichting nog geen nut. En krijgen we 'n bloedbad als laatst in Renesse. Daar was een boze hond 'n kippenhok binnengedrongen en had er 60 nijvere hoenders naar de dierenhemel gehol pen. Iets. waarvoor de eigenaar niet eens dankbaar was. Hij eiste ten minste 'n flinke schadevergoeding. Die hond maakt nu ook kans, spoedig naar de dierenhemel te verhuizen Zijn baas kan hem niet meer zien. Nog even naar Stampersgat. Daar woont een scheikundig genie. Een ge nie, dat van zijn vrouw boenwas moest gaan halen en daarvoor te lui was. Dies nam hij smeerolie, vet, bo ter. rode verf en reusel, mengde dat alles in willekeurige verhouding door elkaar en zette zich aan het poetsen.. De reactie van moeder de vrouw is ons niet bekend, maar glad was die vloer wel! Wij eindigen in Roosen daal. Daar heeft men 'n kostschool, waar eigenaardige strafmethodes wor den toegepast. Twee knapen uit Zee land hadden het verbruid en moesten voor straf de naam van hun woonplaats 500 maal uitschrijven. Even later treft men de een aan. badend in zilte tra nen en de ander, stralend als boven genoemde vloer na haar poetsbehan deling. Begrijpelijk, als men weet. dat de een uit 's Heer Hendrikskin deren kwam en de ander gewoon uit TTIERNA werd dank gebracht aan de -LA personen, die aan de totstandko ming van het gebouw hebben mede gewerkt. Iets langer bleef de voorzit ter stilstaan bij de wijkverpleegster, zuster Nicoleta, die bijna van de op richting af in Axel als zodanig werkt. „We kunnen haar niet missen", zei de heer Rammeloo. In het bijzonder werd ook dank gebracht aan de gees telijk adviseur. De werkzaamheden en de daaraan verbonden kosten zijn de laatste ja ren zodanig gestegen, dat een renda bele exploitatie bijna niet te verwe zenlijken is. Misschien is het ons ge meentebestuur mogelijk, aldus de voorzitter, om in het kader van de gemeentelijke gezondheidszorg een nog voornamere plaats te geven aan de kruisverenigingen. Hij hoopte, dat de katholieken van Axel het werk van het Wit-Gele Kruis zouden blijven steunen. De geestelijk adviseur achtte het Wit-Gele Kruis een onmisbare instel ling voor de parochie, omdat deze instelling de juiste vorm van Christe lijke Charitas onder de parochianen brengt. Hij prees het werk van mej. M. de Rijke, die reeds van de oprichting af als magazijnmeesteres aan het Wit- Gele Kruis verbonden is en dus haar 25-jarig jubileum viert. De jubilaresse werd in de bloe metjes gezet en ontving een envelop met inhoud. Hierna was het woord aan de heer Van Hootegem. Deze wees op de goe de verstandhouding, die nodig is tus sen de diverse organen. Hij zag dan ook het gebouw als een vrucht van samenwerking. De heer A. E. C. Kruijsse voerde het woord als voorzitter van de plaat selijke afd. van het Groene Kruis. Namens de plaatselijke doktoren sloot dokter Kats de rij van sprekers met het aanbieden van gelukwensen. MODERN GEBOUW jarigen, kleine maat, was de 8 j. bruin- schimmel Clothilde. d. Karei v. Cer tain, eig. A. J. E. TemmermanijDael- man te IJzendijke, een zeer goede en soortige merrie, harmonisch gebouwd en goed gespierd, in haar gang niet helemaal nog ideaal. De grote maat telde als zeer goede eerste de 5 j. bruinsch. Paula, d. Ka- rel v. Certain, van Stallen de Dobbe- laere. een kapitale merrie, diep en so lide met ook goede onderdanen en gangen. In beide maten werden twee tweede premies toegekend, benevens enkele lageren, in totaal 14 premies. Ook bij de vierjarigen, van de klei ne maat. zegevierde een telg uit Stal len de Dobbelaere: de zeer goedsoor- tige. solide en harmonisch gebouwde bruinsch. Quitta, d. Herseur v. Al- stein, ze heeft voldoende benen en gangen. Van de grote maat was het de bruin sch. Lia v. Veerhoek, d. Egton v. Echt. van A. J. E. Temmerman, die de lei ding had, zeer goed, sterk en gespierd en goed grof. De mooiste merrie in deze klasse was een jonge Karei v. Certain van Stallen de Dobbelaere, doch deze merrie schoot wat tekort in haar voorbeen, zodat ze met een 2de premie genoegen moest nemen na de eveneens 2de Tannie, d. Karei v. Cer tain. van Gebr. Buysse te Biervliet. De kleine maat telde ook twee twee den, De driejarigen van de kleine maat werden aangevoerd door de behoor lijk goede vos Mariette v. Hermkus- hof. d. Gargon, van Gebr. A. en F. Haverbeke te IJzendijke, die ook de wel zo soortige doch in haar voor been minder correcte Miclette, d. Hers. v. Alstein, van A. Haverbeke te Biervliet, versloeg. Van de grote maat zegevierde de zeer goedsoortige vos Robine, d. Karei v. Certain, van Stal len de Dobbelaere. En de tweejarigen telden in de kleine maat ale eerste de bruine Sa bine, d. Nico v. h. Zwartewater, van Stallen de Dobbelaere, mooi gelijnd echter de grote maat naderend, terwijl de grote maat werd aangevoerd door de soortige vossch. Gudula v. d. Hoge- wge, d. David v. d. Louisa, van P. v. Damme te Hoofdplaat, een grove soor tige jonge merrie die in haar gang nog wel beter kan. ZILVEREN JUBILé Vandaag viert de heer J. Dagevos zijn zilveren jubilé als employé van de N.V. Hollandse Manufacturenhan- del alhier. Als loopjongen begonnen bracht de heer Dagevos het tot eerste bediende en rechterhand van de di rectie. In intieme kring za] de jubila ris hedenavond worden gehuldigd. Benoeming Ir. E. Gastman, leraar aan de Landbouwwinterschool alhier, is benoemd tot directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Scha- gen iN.H.) 't-Heerenhoek het een TTIERNA werd gelegenheid gegeven •A-A het gebouw te bezichtigen. Alle vertrekken waren met bloemen ver sierd en met wit-gele kleur getooid. De diverse vertrekken zijn stijlvol in gericht en de indeling is zeer prac- tisch. Een mooi effect is verkregen doordat bij het kiezen van de tinten rekening is gehouden met de functio nele werking van de kleuren. Een ruime wachtkamer grens aan de uitkleedkamer, welke vertrekken afgesloten worden door harmonica deuren. De uitkleedkamer, die langs de muren een 9-tal boxen bevat en een wasgelegenheid met koud en warm water, geeft toegang tot de keurig in gerichte dokterskamer. Naast een spoelkamer is aanwezig een isoleer kamer. LIET ruim drie jaar oude dochtertje van de familie K. uit Zierikzee is nabij de ouderlijke woning bij het oversteken van de Rijksweg bij Zie rikzee, door een autobus die uit Zijpe kwam, gegrepen en gedood. Volgens de politie treft de buschauffeur geen schuld. Zaterdag en Zondag wordt Jeugdhoeveplein veranderd in openlucht-fancy-fair met tientallen stands vol attracties, allemaal ten bate van het aan te kopen meubilair voor de Jeugdhoeve. Bij aanslagen op de beurs blijft het niet. De organisatoren richten n.l. al les zo in, dat iedere daad met een prijs wordt beloond. Het: „voor wat, hoort wat", is nog nooit zo royaal toegepast als hier het geval zal zijn. De fancy-fair is inge steld °P langdurig bezoek; aan niets zal het de gasten ontbreken, al olijven ze heel de dag. Terrasjes waarborgen heerlijke zitjes en tegen verveling wordt o.m gewaakt door filmvoorstel lingen. Zaterdagsmiddags om vier uur heeft de opening plaats en Zondagavond twaalf uur de sluiting. Ovezande REIS OUDEN VAN DAGEN. Op de laatst gehouden vergadering van het comité „reis ouden van dagen werd besloten op 8 Juli a.s. met de be jaarden een reis te maken naar „De Efteling". Vertrokken zal worden om ongeveer half negen. De reis zal wor den gemaakt per autobus aangevuld met particuliere auto's. De deelname voor deze reis is weer groter dan vorig jaar, waaruit moge blijken dat deze reisjes zeer waardeert. TENTOONSTELLING TOULOUSE LAUTREC In de kunstzaal van v. Benthem en Jutting is door burgemeester Bolke- stein de tentoonstelling geopend der litho's van de vermaarde Franse ar tist Toulouse Lautrec, vooral bekend geworden bij het publiek door het boek en de film. welke vorig jaar over hem uitkwamen. Is er in zijn leven veel dat ontsticht: de zestig litho's n keuze uit de achthonderd door hem gemaakte laten fle noblesse van zijn kunstenaarsschap zien even als de vaardige tekenaar, die in enke le vlot getrokken lijnen, het leven om hem heen te vangen wist in rake typeringen Goed getroffen is menig portret, soms onbarmhartig en aan weer geestig. Lautrec is ook een der groten ge weest op het gebied der affiches. Hoe wel meer dan 'n halve eeuw oud, doen de examplaren op de tentoonstelling te Middelburg volkomen modern aan en kunnen de vergelijkingen met het beste werk wat thans op dit gebied verschijnt, nog best aan. De kostbare collectie zal ongeveer drie weken te Middelburg blijven om dan weer naar het Haagse gemeen te-museum. de eigenaresse, terug te gaan. De ondernemende firma wensen we veel belangstelling voor haar ini tiatief toe. STICHTING ZWEMINRICHTING Onlangs werd overgegaan tot de oprichting der stichting ..Middelburg se zweminrichting." B. en W. wezen uit hun college de voorzitter en wet houder van 't Westende aan. Zij stel len nu de raad, die Dinsdag 29 Juni bijeenkomt voor, om nog twee leden uit hun midden te benoemen. Het bestuur moet uit zeven leden bestaan. PRESENTIEGELD VOOR COMMISSIEWERK B. en W. stellen de raad voor om de raadsleden ook een vergoeding te ge ven voor het bezoeken van de raads commissie en het bedrag vast te stel len op f. 3.75, of de helft van de ver goeding, welke voor de raadsverga deringen wordt gegeven. FRAAI RESULTAAT VAN FANCY-FAIR. De oubrengst van de op Vischmarkt alhier gehouden fancyfair ten bate van een vacantie voor de kinderen in de Duitse vluchtelingenkampen bedraagt ongeveer f 4800.hetgeen pl.m. f 1000.meer is dan vorig jaar. Een waarlijk fraai resultaat Advertentie* 90 tabletten 65 ct. Aefyt/ ORIëNTATIERIT OVERHEIDSDIENSTEN Door de politiesportvereniging werd een oriëntatierit Per fiets georgani seerd. waaraan de Gemeente- en Re- servepolitie van Temeuzen, de Be lastingdiensten en leden van de Ko ninklijke Maréchaussee hebben deel genomen. De afstand bedroeg 20 km. binnen de grenzen der gemeente. In café „Neutraal" reikte inspecteui Reynders de prijzen uit. Ie prijs M. de VosA. Vermeire, ge meentepolitie; 2e prijs Tjalsma Janssen, Koninkl. Maréchaussée; 3e prijs Smoldersvan Wijck, belasting dienst; 4e prijs RingelbergKrol id.; 5e priis Bliek—Gerreman, id.; 6e prijs v.d. WegeBaert, gemeentepolitie Sat van Gent VEELBELOVENDE SCHOOLREIS De leerlingen van de openbare lagere school A hebben op 8 en 9 Juli a.s hun traditionele jaarlijkse school reisje. De hoogste klassen trekken er voor twee dagen op uit. Op de eerste dag wordt allereerst den Haag aange daan en wordt de miniatuurstad; Ma- durodam bezichtigd. Rond drie uren wordt op Zandvoort aangestevend. Kwart voor zes hoopt men in de Jeug- herberg „Jan Gijzen" te Haarlem aan te komen, waar de nacht wordt door gebracht. De tweede dag gaat het naar Am sterdam toe. waar natuurlijk .Artis", Schiphol e.a. worden bezocht. Van half zeven tot half acht des avonds worié vertoefd in de speeltuin „Rozenoord" te Bergen op Zoom, terwijl men rond half tien weer in Sas van Gent zal ar riveren. De leerlingen uit de ie t.m. de 3e klas gaan op 9 Juli naar de „Efteling' te Kaatsheuvel. Op de terugtocht wordt eveneens de speeltuin „Rozenoord in Bergen op Zoom aangedaan. WONINGEN KOMEN GEREED. Het in aanbouw zijnde complex van 32 woningen aan de Marijkestraat is thans zover gevorderd dat alle wonin gen onder de pannen zijn. Binnen af zienbare tijd denkt men de eerste per celen te kunnen opleveren. Z.-VL. VOGELVRIENDEN Onder voorzitterschap van de heer J. van der Hagen werd in het hotel „Het Gulden Vlies", door de verent ging van Zeeuwsch-Vlaamse Vogel' vrienden de ledenvergadering gehou- menden. O.m. werd het plan besproken van OOK DE BIET EN BA V W ERS KOMEN DIETVLIET GAAT FEEST VIEREN. Toen men het plan opvatte de opening van het nieuwe stadhuis aantrekkelijker te maken door er een of an dere attractie aan te verbinden, groeide het programma langzamerhand zo danig uit dat het nu een tweedaags festijn is geworden. En dat programma is voor beide dagen van 's morgens tot 's avonds laat bezet. Behalve de opening van het stadhuis is er op 2 en 3 Juli zo veel te be leven dat men gerust kan spreken van een zomerfeest, waarin het binnen halen van de eerste Braakman-oogst misschien nog wel het hoogtepunt zal worden. Er wordt een ere-comité gevormd, waarin niet alleen de prominenten van de provincie zitting hebben genomen, maar waarin ook de leidende figuren van Rijkswaterstaat en Domeinen zijn opgenomen. Dorsen met de vlegels. A anleiding tot dit grootse zomer- en oogstfeest was dus de opening van het Stadhuis. Nu wordt Biervliet ge woonlijk voor „dorp" versleten en toch houdt men niet strikt aan de betiteling „stadhuis" en geen gemeen te- of zelfs raadhuis. Biervliet is namelijk en dit valt historisch te bewijzen een stad. Het heeft stadsrechten gekegen en al heeft Willem Beukelsz' geboorteplaats dan een landelijk karakter, de „stadsma nieren" zitten er toch stevig in, zelfs en vooral bij de jeugd! Dat hoorden we van de Biervlietse onderwijzers: de kinderen spreken van „meester" als het over de onderwijzer gaat en de hoofddonderwijzer noemen ze steevast „meneer" en geen boven meester of zo iets. Dat is dus zuiver „stads". Overigens heeft het splinternieuwe gebouw, waarin voortaan de belangen van Biervliets bevolking behartigd zullen worden ook volledig het uiter lijk en de inrichting van een waardig stadhuis. Burgemeester A. P. Kostense, die het ons toonde, is uiteraard trots op deze nieuwe aanwinst, welke de herbouw van Biervliet practisch af sluit. Het is modern opgetrokken, doch past toch volkomen in het beeld van de gemeente. De inrichting is licht en fris. in heldere tinten gehouden en on danks alle modern comfort geken merkt door een fraaie stijl. Vooral in de raadzaal en de burgemeesterska mer komt dit goed tot uiting. Na het langdurig verblijf in ie hou ten keet welke tot nog toe als stad huis heeft dienst gedaan, zal het voor het secretariepersoneel. de ourge- meester en zijn raad. een ware ver ademing zijn eindelijk in een "efini- tief en op zijn doel berekend gebouw te kunnen werken NIET OP ZEIL STAAN! Llverigens heeft Biervliet nog meer reden tot vreugde. De gemeente is nog altijd een uithoek /an West» Zeeuwsch-Vlaanderen en de inpolde ring van de Braakman is straks de gelegenheid om uit het gedeeltelijke isolement verlost te worden. De eerste oogst uit het nieuw ver worven land is dus tevens een zeker teken van de beginnende cultivering van de vroegere zee-arm welke straks doorsneden zal zjjn door goede wegen. Zeeuwsch-Vlanaderen krijgt daardoor zijn begeerde Oost-West verbinding, welke Biervliet aan een goede, in het verkeer opgenomen, route doet liggen. Als echte landbouwgemeente ver heugt Biervliet zich ook over de aan winst van cultuurgrond, welke gedeel telijk Biervliets territorium wordt en over de oplossing van afwatering en verzilting. Kortom, de nieuwe Braakmanpolder leeft bij de inwoners van Biervliet en het is dus geen wonder dat iedereen meewerkt om het feest te laten sla gen. Het hoogtepunt van het feest van dr eerste oogst vormt het b.nnenhalen van de door Domeinen afgestane voe ren koolzaad, die in een feestelijke op tocht 't dorp zullen binnenkomen om daarna even feestelijk te worden ge dorst. Dat dorsen zal een ceremonie apart worden: eerst wordt het gedaan zoals het vroeger ging: geheel met de hand. Op een groot zeil wordt de kool. zaad uitgelegd en daarna met le vle gels bewerkt. Als de traditie zo ver mogelijk moet worden doorgevoerd, moet men °P' passen niet per abuis op het zeil te gaan staan, want wie 'm dat vroeger le verde, moest een fles jenever oetalen. Die dan natuurlijk soldaat werd ge maakt door de dorsers. Voor alle vei ligheid kan men dus maar het best wat uit de weg blijven! Omdat door het Braakmanfeest het gehele gebenren in de agrarische sector komt heeft men tegelijkertijd een fokvecdag op touw gezet. EHBO- demonstratics onder leiding van een deinonstratieploeg uit Oss en ver schillende andere evenementen zullen het programma verder verlevendigen. Het slot van liet tweedaagse feest is het optreden van het K. R. O. gezel schap „De Bietenbauwers" van Boer Biet, Gaait Jan Kruutmoes, Lubbert van Gortel en Bertus Bolknak. De Biervlietse middenstandsvereni ging heeft het gehele feest krachtda dig gesteund door zich garant 'e stel len voor dit deel van het programma, het enige waarvoor de organisatoren entree zullen heffen. TENTOONSTELLING EN FILM een in de nabije toekomst t« organi seren tentoonstelling. Tevens werd een zowel interessante als leerzame lézing gehouden over kleurvererving bij ka naries. Geslaagd. Te Breda slaagde voor het examen coupeuse-lerares, mej. J. de Smidt alhier. St. Jansteen Koeien smokkel. Door de beamb ten der I en A. werd een tweetal koeien in beslag genoemen, die te veel richting „Zuid" aanhielden. Hun begeleiders wisten te ontsnap pen. Clinge Arm gebroken. De motorrijder v. G. uit St. Niklaas met zijn twee kinderen, kwam in de bocht Graven straat Lange Nieuwstraat op onver klaarbare wijze te vallen. De Rijkspo litie, evenals dokter Brabers, die eer ste hulp verleende, waren spoedig ter plaatse. Dokter Brabers constateerde een armbreuk. Met de ziekenwagen van het St. Liduinaziekenhuis uit Hulst werd de motorrijder naar het Ziekenhuis te St. Niklaas overge bracht. Graauiv WEGVERBETERING GOEDGE KEURD. Het gemeentebestuur kreeg mede deling. dat de plannen om de weg op Oude Kaai en Achtereind te verbete ren, officieel waren goedgekeurd. Men zal spoedig met deze verbeteringen een aanvang maken. Tevens werd bekend, dat de aan leg van de nieuwe weg door de Melo- polder eveneens vast staat, al zal met dt aanleg in verband met de provin ciale financiën nog een jaar moeten worden gewacht. GELUKKIGE ZIEKE. Mej. Van Gimst te Paal kreeg be richt. dat zij als zieke was uitgeloot om kosteloos de reis naar Lourdes mee te maken. Voor zo ver ons bekend, was er ook maar 1 Zeeuwse zieke, die daarvoor in aanmerking kon komen. REIS OUDEN VAN DAGEN. Voor de eerste maal zal het comité voor Ouden van Dagen in onze pa rochie op reis gaan. Bedoeling is via Perkpolder Beveland en Walcheren te bezoeken en over Breskens de thuis reis te maken. Omdat de opbrengst van de collecte in de gemeente niet toereikend is om alle Ouden van Dagen mee te laten reizen, zal het aantal beperkt blijven tot 100. Zijn er meerdere gegadigden dan zullen de oudsten voorrang heb ben. Retranchement Len tentoonstelling, in een grote tent op het Oude Havenplein, zal een beeld geven van de historie van ie Braakman en zijn natuurkundige as pecten, alsmede van de mpolderings- en cultiveringswerken. Rijkswater staat. Dienst der Domeiner de rijks voorlichtingsdiensten voor landbouw veeteelt, tuinbouw bijeenteelt, verder de plantenziektekundige dienst, je Rijkslandbouwwinterschool en ie nla- nologische Dienst nemen aan deze grootscheepse expositie deel Men zal er kunnen zien hoe de Braakman is ingedijkt, hoe men schor ren en slikken veranderde in cultuur grond waar de wegen, de kanalen, de bruggen de boerderijen komen. Kort om: wie de tentoonstelling heeft ge zien, is in de Braakman thuis. Ook wordt er gedurende de feest dagen in de bewaarschool een film over de afsluiting van de Braakman gedraaid. DRIE KOEIEN DOOR BLIKSEM GEDOOD Tijdens een zwaar onweer, dat bo ven Retranchement woedde, werden bij de landbouwer van der Sluijs te Terhofstede drie koeien door de blik sem gedood. De dieren waren verze kerd. Sinds mensenheugenis vielen er geen hagelstenen als op deze middag. Ze waren zo eroot als duiveneieren en richtten ontzettend veel schade aan, aan de te velde staande gewassen. De straten en landrijen stonden blank. ANTWERPEN. Vlaamse Opera, 8 uur: De Bedelstudent. GOES. Grand: Circusfilm. HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: De Zoon van niemand. De Graanbeurs, 2 uurKantoormachine-tentoonstelling. MIDDELBURG. Electro: Gedwongen verraad. NIEUW-NAMEN. Monsterschieting op staande wip, begin 3 uur* SAS VAN GENT. Olympia 8 u.ir: De vrouw van mr. Craig. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De witte hel. VLISSINGEN. Ariënsgebouw, 7.30 uur: Vergadering Vriendenkring. AXEL. Centrum, 8 uur: Saboteur. GOES. Grand, Circusfilm. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: Held zon- dei geld. SAS VAN GENT. Olympia, 8 uur: De vrouw van mr. Craig. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: De witte hel. VLISSINGEN Alhambra: Ik oeken. Luxor: De drie piraten. Ariënsgebouw: 8 uur vergadering KAB.

de Stem | 1954 | | pagina 2