VRIJ DANSEN Fanfare Excelsior te Terhole vierde gouden jubileum Zaadhandelaren vergaderden te Goes Noviteiten op de landbouw tentoonstelling te Goes België weerstond Engels nationaal team WIM VAN EST in pour suite- nummer uitgeschakeld DE PREE de drie landbouwdagen der Z.L.M. 120 MINUTEN VOETBAL IN BAZEL Dansen R. K. TECHNISCHE SCHOOL Openbare lessen N.V. DE FAAM - BREDA Nieuive motoren IN tegenstelling met wat eerst werd bericht, arriveert Jacoba van Bei eren morgen- (.Zaterdag) ochtend reeds kwart voor elf aan het Goese station. Na de ontvangst in Hotel Centraal, heeft de costumering plaats in „Slot Ostende" en vandaar net als vi.if eeuwen terug vertrekt de gravin met groot gevolg naar het ten toonstellingsterrein, waar kwart over een "het "ZLM-öestuur haar zal ver welkomen en rondleiden. SPORT IN 'T KORT MARKTEN Vaderdag! Sigarendag! DAGBLAD DE STEM VAN VRIJD AG 18 JUNI 1954 9 O Scheidende directeur kon in klijk ondersch ei den ]~)E fanfare Excelsior van Terhole heeft op waardige wijze het feit herdacht dat zij gedurende een halve eeuw haar tonen heeft doen klinken in de eigen dorpsgemeenschap en ver daar buiten. Met haar jubileerden ook vier leden die gedurende 50 jaren in verschillende functies en kwaliteiten de fanfare hebben gediend, liet hoog tepunt was wel de koninklijke on derscheiding welke de scheidende di recteur Jos Vermeire ten deel viel en waarin tevens gezien mag worden een onderscheiding voor de gehele fan fare. Het driedaags muziekfestijn zal on danks regen en onweer, bij de man nen der fanfare en bij de inwoners van Terhole nog lang als een der mooiste feesten in herinnering blijven, De opening der feestelijkheden vond Zaterdagmiddag plaats met een ver gadering in het bewaarschooltje. In zijn openingswoord memoreerde voorzitter C. Dobbelaar de vele moei lijkheden vooral op financieel gebied waarmede Excelsior in Terhole, het kleinste dorp der gemeente Honte- nisse, steeds te kampen heeft gehad. Dr. Jos Hermans en L. J. Vereecken resp. voorzitters van Kloosterzande en Lamswaarde brachten woorden van waardering voor de prestaties van Excelsior en hulde aan de noeste wer kers van het eerste uur waarvan er nog vier in leven zijn. Namens de gezamenlijke muziek korpsen van Hontenisse bood de heer Vereecken een fraaie bloemenmaand aan. Namens Zaamslag sprak voor zitter v.a. Veeken. Nadat de erewijn was gedronken voegde het gezelschap zich bij de korpsen van Terhole. Lamswaarae, Kloosterzande en Zaamslag, die na een muzikale rondwandeling achter eenvolgens oP ae kiosk concerteerden. EEN HOOGTEPUNT VONDAGMIDD&G vond in de be waarschool de officiële feestzitting plaats, waarbij o.a. aanwezig waren pastoor Schouten van Terhole, burge meester C. van Hootegem, diens echt genote, de gemeentesecretaris, de bei de wethouders en deputaties van alle omliggende zustergezelschappen. Het hoogtepunt tijdens deze zitting was wel het moment waarop burge meester van Hootegem mededeelae, dat directeur Jos Vermeire, die gedu rende 50 jaar zijn beste krachten aan Excelsior heeft gegeven, begiftigd was met de eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Burgemeester van Hootegem wees op de moed, offervaardigheid en burger zin, die directeur Jos Vermeire ken merken „In de onderscheiding dient te worden gezien", aldus spreker, ,,'n onderscheiding van Uw niet te evena ren directeur, maar ook van de ande re jubilarissen en van het gehele korps." zich tot de nieuwe 23 jarige directeur richttend, sprak de burge meester de hoop uit, dat deze de voet sporen van zijn verdienstelijke vader zou? volgen. Nadat de ere-voorzitte'r JJ Cólsën nog had gesproken, was het woord aaa de afgevaardigden der zusterver enigingen, die de gevoelens van hun korps vertolkten. Namens de Kon. Sted. Harmonie van Hulst bood Tn. Ylassenrood een prachtig bloemstuk aan Tiidens de vergadering werd nog een felicitatieschriiven voorgelezen van de oud-Terholenaar Pater V. DE AARDENBURGSE KERMIS Tal van attracties 7 O ALS ieder jaar, brengt ook thans weer de Aardenburgse kermis de nodige gelegenheden tot amusement, en dit jaar in een bijzondere verschei denheid. Naast de jaarlijks terugke rende kermisattracties zoals autoscoo ter, zweefmolen, kindermolen, diverse attractietenten en een variété-theater, die deze keer met passen en meten op het Kaaiplein allemaal een plaats je konden vinden, zijn er thans nog enkele andere evenementen die men in Aardenburg nog niet heeft aan schouwd. Vooreerst is er op Zondag de grootse sportmanifestatie van de R.K. Jonge Boerenstand en R.K. Jon ge Boerinnen, die in het sportpark wordt gehouden en op Zaterdag is er eveneens op het sportpark de klei- duivenschieting van de W. Zeeuwsch- Vlaamse Jagers. Ook dit is een nieuw tje en op het programma zal ook het publiek een kijkje kunnen nemen, en de prestaties der jagers kunnen vol gen, in tegenstelling tot .de weide, waar deze wedstrijden eerst zouden worden gehouden. Tegelijkertijd zul len Zaterdagmiddag bolwedstrijden worden gehouden, eveneens in het sportpark. Naast de bestaande baan is daar een nieuwe aangelegd, speciaal voor deze kermis, zodat ook de bol ders deze keer hun hart kunnen op halen. Sint Sebastiaan houdt Zater dag en Zondag weer een grote be- schrijfschieting met talrijke prijzen en Maandagmiddag is er weer de tradi tionele wielerkoers voor amateurs, die dit jaar voor de 5de maal wordt ge houden, en volgens nadere beslissing van de sportcommissie toch weer over het oude parcours, dus door de Peurssensstraat zal lopen. Colsens, thans als missonaris in Bra zilië. Pastoor Schouten was het tenslotte, die de rii van sprekers sloot en wees op de geestelijke en culturee waarde der muziek, die als hoogtepunt dient te worden beschouwd Na een muzi kale rondwandeling door het dorp wer den achtereenvolgens oP de kiosk con certen verzorgd doorde muziekgezel schappen uit Terhole 'met haar jubl- leummars ..Excelsior" gecomponeerd door de jeugdige uirecteur), Clinge, Heikant. Hulst, en St Jansteen. De Kon. Sted. Harmonie van Hulst bracht tenslotte nog een serenade aan direc ter Jos Vermeire. EIND GOED, AL GOED jyiAANDAGAVOND vond de sluiting der feestelijkheden plaats en die sluiting is uitgegroeid tot iets grandi oos. Zowel door Excelsior van Terhole als door de andere te Hontenisse be horende korpsen werden aan de on derscheiden directeur serenades ge bracht. Ook de andere jubilarissen, t.w J.J. Colsen. M. Vonck en Jos Wesepoel werden in de hulde betrokken. Op de kiosk vond tenslotte onder de hoge belangstelling van burgemeester van Hootegem en diens echtgenote en de pastoors van Terhole en Lams waarde het slotconeert plaats, door directeur Jos Vermeire voor de laatste maal gedirigeerd Met een subliem uitgevoerde „Taptoe" werd dit drie daags jubileumfeest tegen midder nacht besloten. TOEKENNING PRIJZEN PRIJZEN voor de deelnemende gezelschappen aan het festival werden bij loting verdeeld De uitslag is ais volgt: 1. Clinge, 2. Heikant, 3. St Jansteen, 4. Hulst, 5. Lamswaarde, 6 Zaamslag en 7 Kloosterzande. CERES-BEELD TE GOES ONTHULD Fraai geschenk aan de Z.L.M. te Goes zullen weldra tot het ver leden behoren, maar een blijvend aan denken aan deze grootse manifestatie wordt gevormd door het fraaie monu ment dat het comité Huldeblijk Z.L.M. de organisatie, welke zoveel voor Goes betekent, ten geschenke gaf. Gistermorgen is op „de Dam" het monumentale, zuiver gemodelleerde Ceres-beeld, dat fruit en veldvruch ten draagt, door de heer J. Roose, voorzitter van genoemd comité over gedragen. Het beroep op de Goese burgerij had zo'n succes, dat de mogelijkheid om het voorlopig gips model in edeler materiaal te houwen vlugger zal ko men dan men dacht. Spr. zag hierin een bewijs der wederzijdse sympa thieën tussen de stadsbevolking en Z.L.M., zoals de schone schepping van Filip ten Klooster- daar verder vorm aan gaf. Daartoe uitgenodigd ging ir Geuze voorzitter der Z.L.M. tot de onthulling over en sprak terstond zijn dank uit voor het geschenk dat even onver wacht als spontaan gegeven werd. Op uitermate ongedwongen manier heeft Goes de cultuurspreiding bedreven en tevens de Z.L.M. vreugde bereid door haar Ceres, voor deze agrarische pro vincie zinnebeeld van oogst en vrucht baarheid, aan te bieden. Spr. noemde de goede verhouding tussen gemeentebestuur en Z.L.M. welke reeds 'n eeuw duurt uniek en dankte het comité voor de wijze waar op het uiting gaf aan de innerlijke drang, welke zijn leden en de Goese burgerij beweegt. Dringend beval hij het monument in de zorg van het ge meentebestuur aan. Burgemeester ten Korte zegde dit laatste terstond toe. ZUSTER ANGELA VIERDE GOUDEN KLOOSTERFEEST TN het Moederhuis der Zusters Apos- tolinnen aan de Jacob Jordaens- straat te Antwerpen werd met een plechtige H. Mis en een gastvrije feestmaaltijd voor de talrijke familie leden. het feit herdacht dat zuster Angela, in de wereld Mej. E. Man- naert uit Hulst vijftig jaar geleden haar intrede in dit klooster deed. Op dit huis schijnt de tijd geen vat te hebben. Er is weinig fantasie no dig om te geloven dat de ontvangka mer, dezelfde deftige salon is uit het jaar 1680 toen het klooster werd op gericht. Inmiddels heeft deze Congregatie zich uitgebreid tot meerdere kloosters n.l. te Mechelen, Brugge en Gent, die ook weer haar zusterhuizen hebben en drie missieposten in Belgisch Con go. Te Antwerpen bracht Zuster Angela 28 jaren door aan de kleuterschool. Zij was 7.5 jaar Overste aan de school kolonie te Averbode en 3.5 jaar aan de school te Hove, eveneens als Over ste. Sinds 1945 is zij de nederige harte lijke portierster aan de school in de Breughelstraat, ONTROERENDE PLECHTIGHEID QNDER de Plechtige H. Mis in de eenvoudige maar zeer stijlvolle kloosterkapel, werd zuster Angela (met zuster Celestine, die haar zestig jarig jubileum vierde) de gouden kloosterkroon op het hoofd gezet. De prachtige koorzang der zusters en de hartelijke feestpredicatie van de Rector, maakte deze gebeurtenis on vergetelijk. Vóór de zeer gastvrije maaltijd zong het zusterkoor een pas sende feestcantate. HET BEZOEK VAN JACOBA VAN BEIEREN AAN GOES Programma gewijzigd De historische schieting op de steng duurt van half vier tot half vijf. Vijf uur volgt de begroeting op het stad huis en met een samenkomst in ho tel de Korenbeurs, komt het slot. Omzet steeg tot 100 millioen per jaar. ^/AT de handel in zaaizaad bete kent, werd te Goes uiteengezet door de voorzitter van de vereniging van zaaizaadhandelaren, die daar ver gaderden. Van de 926.000 h.a bouw land werd in 1952 niet minder dan 69.000 h.a gebruikt voor de productie van zaaizaad. De totale omzet beloopt honderd millioen, waarvan ruim twintig pro cent geëxporteerd wordt. Spr. belicht te de collecterende en distribuerende taak van de zaadhandelaren en ging diep in op de bestaande moeilijkheden en mogelijkhèden, als kwaliteits. en nacontrole. veldkeuring, enz. In het kader van "de PBO is gedacht aan een bedrijfschap voor de zaadhandel. Het bestuur meent, dat dit inderdaad ge wenst is EIGEN BOONTJES DOPPEN TR v. d. HAVE betoogde nog dat de ergste maatregelen tegen geknoei de voorkeur verdienen boven het N.A. K.-plombe-systeem. Dat de landbouw zich in hoge mate interesseert voor de kwaliteit van het zaaizaad is toe te juichen. Dat hij echter de handel inzake zijn wijze van werken de wet voor wil schrijven onjuist. De Stich ting voor de Landbouw dient zich bij naar eigen leest te houden. Mocht zij in j toekomst de zelfwerkzaamheid van de handel niet accepteren in de vorm, zoals de handel die verkiest dan moet zij zich niet verwonderen over het feit, dat het omgekeerde eveneens het geval zal worden en dat de handel het terrein van de land bouw zal moeten betreden. „LAAT DE POPPETJES DANSEN" FNE gezamenlijke landbouwmachines, werktuigen en demonstratie-mate rialen, welke geplaatst werden in de afd. landbouwwerktuigen op de ten toonstelling te Goes, zijn voor tien millioen verzekerd, vertelde men ons en daaruit kan men opmaken „wat er alzo te koop is". Het is ondoenlijk om ook maar sche matisch op te sommen, wat er te zien is, van de huizenhoge combines, blin kend gelakte tractoren tot het een voudige handschoffeltje aan toe. We moeten ons daarom beperken tot enige noviteiten. Voor het eerst in Nederland is Boeke en Huidekooper er met een machinale sleuvengraver, een niet zeer omvangrijk „instru ment", dat echter vijf mankrachten vervangt en waarmee men per uur 90 meter sleuf maakt ter diepte van 90 en ter breedte van 17 c.m. De con structie is even ingenieus als eenvou dig. In de Ford-stand der N.V. De Dreu vonden wij als ander novum de Rea Tiger, een tractor, die zonder bestuur der zijn werk kan doen, daar hij auto- matsich stopt en rijdt, het ideaal dus voor de landbouwer zonder personeel. Ook de kortgeleden uitgevonden Electro-Holland vee-reiniger trekt de aandacht op de expositie. Het is een speciaal geconstrueerde „stofzuiger" met drie hulpstukken, roskam, pen- nenborstel en haarborstel, waarmee het vee in een minimum aan tijd ge reinigd wordt van stof, stalvuil en oud haar, De afd. Veeteelt der Land bouwhogeschool gaf er een brevet van goedkeuring voor af. De Groots Landbouw, bekend door het bliksemsnel plaatsen van nood woningen in het Zeeuws rampgebied, demonstreert nu met een open land- bouwschuur, welke in serie vervaar digd wordt tegen een prijs, die bela chelijk laag genoemd mag worden Verrassend is nog een villa-achtig mo del-kippenhok. Niet op het open terrein maar in de tent der handelsinzendingen valt ook nog een der laatste snufjes te bezich tigen en wel de Siemag boekhoudma chine, terecht een wonder der tech niek genoemd en wie dan ook nog het laatste op het gebied der aan schouwelijke reclame wil aanschou wen, moet eens gaan kijken bij het Tenslotte drong spr. aan op activi teit, daar voortdurende bedrijvigheid nodig is om zich te handhaven evenals het zoeken naar nieuwe bonen nodig blijft. Aan het huishoudelijk gedeelte der bijeenkomst ontlenen wij nog, dat de balans over 1953-1954 sluit met een eindbedrag van f 19.335, met een batig saldo van f 13.470. Zij werd goedgekeurd evenals de begroting van het komende jaar. De heer A. Norbertus uit Winscho ten de oud-voorzitter, ontving de oor konde van het ere-lidmaatschap OFFICIëLE ONTVANGST LJALF ZES werden de bestuurs. en sectiebestuursleden officieel door de burgemeester ontvangen, waarna men zich in hotel de „Korenbeurs" verenigde aan het diner waaraan ook de Commissaris der Koningin deelnam Vandaag maakt men een rijtoer door de provincie Zeeland; wordt een be zoek gebracht aan het bedrijf der fa. v.d. Have te Kapelle en volgt in de middag een bezoek aan de landbouw tentoonstelling, waar in een der ten ten gedemonstreerd wordt niet zaai en pootgoed. Mij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw vergaderde te Oostburg TN hotel „De Eenhoorn" te Oostburg kwam de Mij voor Ooft- en Tuin bouw, onder voorzitterschap van de heer A. Hoolhorst, in algemene ver gadering bijeen. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de tijd, dat de zaal voor een algemene vergadering te klein was en dat de leden met veel vrucht van gedachten wisselden. De laatste jaren wordt de vergadering slechts door enkele leden bijgewoond. Ook het leven in de afdelingen werd in het jaarverslag slap genoemd. De periodieke tentoonstelling, gehouden in Groede, is echter ten volle ge slaagd. De tuinbouwcursus kon wegens te geringe belangstelling niet doorgaan. Financieel staat de vereniging er echter gezond voor. Vorig jaar was er een batig saldo van f 1997.60. De in komsten bedroegen f 4279.85 en de uitgaven f 3762.64, zodat er een batig saldo is van f 2514.81. De heer A. Lako trad af als be stuurslid en werd als dank voor het vele werk tot erelid van de vereni ging benoemd. Met algemene stemmen werd bur gemeester P. van Hootegem uit Sluis tot bestuurslid gekozen. De heer M. Maas. die al geruime tijd de functie van secretaris-pen ningmeester vervult, zag gaarne deze functie gesplitst, waarvoor de heer Hennckey werd gekozen, die echter deze benoeming nog even in beraad hield. Verder werd nog medegedeeeld dat de volgende tentoonstelling gehou den zal worden te Sluis in 1956. De heer A. de Milliano pleitte voor de beroepskwekers, om onder eigen naam. met behulp van de veiling, aan de tentoonstelling te kunnen deelne men, omdat deze valt in een tijd, dat marionettenspel in de stand der fa. de kwekers zelf de tijd ontbreekt er v. d. Dries, geestiger kan het niet! de nodige zorg aan te besteden. Z.L.M. VERGADERDE TE GOES Twee ere-Ieden f)P de algemene vergadering van de Z.L.M. te Goes kon ir Geuze over het pas tot stand gekomen Bedrijfs- schap voor de landbouw nog weinig zeggen. Het hangt van veel factoren af. welke omvang en welk werkterrein de nieuwe instelling over enkele jaren zal omvatten. Niet in een geest van verzet, maar met begrip moet men het Landbouwschap, een mooi stuk de mocratie, tegemoet treden Voorwaar de blijft echter, dat men zich over de nieuwe instelling, evenals over ande re lichamen, goed op de hoogte stelt en waakt tegen het te ingewikkeld maken van het administratief bestel. Nog waarschuwde ir Geuze tegen een op hand zijnde wettelijke actie tegen de z.g. padhengst. daar dit een lonende hengstenhouderij bedreigt en verder vroeg hij een reëler weerbe richt van de Bilt, via een regionaal tussenstation. EEN TELEGRAM lytEEGEDEELD werd nog, en nu door ir Geuze zelf, dat het hoofdbe stuur een telegram heeft gezonden aan de leiding van Landbouwherstel, waarin aangedrongen is op een spoe dige taxatie der afwijkende percelen in inundatiegebied daar de oogst voor de deur staat Besloten werd een studie te wijden aan de gipsverstrekking voor geïnun deerde gronden en de wenselijkheid is betoogd van een verbetering van de veerdienst Zijpe - Anna Jacoba en liefst doordat de overheid het veer ex ploiteert. Bekend werd gemaakt, dat het ere lidmaatschap is aangeboden aan ne heren D. Lindenbergh, Arendskerke. en J. v. Bommel v. Vloten te Goes, aan wie de Z.L.M. veel verplichtingen heeft. Beide heren dankten daarvoor. Bij de rondvraag vroeg de heer Koe ne om meer medezeggenschap in de Grondkamer in verband met uitbrei ding van haar bevoegdheden. Gelijk spel óók na reglementaire verlenging (4-4) (Van onze sportredacteur). TTOT NU TOE zal de gisteravond in Bazel gespeelde ontmoeting tussen Engeland en België, voor de achtste finale van net wereldkampioenschap, zonder twijfel de meest spannende, óók qua ontwikkeling, zijn geweest en Hongarije mag dan tegen Korea negen doelpunten hebben gemaakt, de toeschouwers daar in Bazel kregen er acht te zien en ze werden onder heel wat spannender omstandigheden geboren. Het begon al verrassend, doordat België, middels Anoul de leiding nam en er waren toen nauwelijks vijf minuten gespeeld. De Belgen be hielden die voorsprong geruime tijd, want pas in de 25ste minuut kon rechts binnen Broadis de gelijkmaker langs Gernaye jagen. Toen acht minuten voor theedrinken Lofthouse Albion opnieuw liet juichen meenden velen, dat de Britten zouden gaan winnen, hetgeen nog aannemelijker werd in de tweede helft, toen zij, wederom door Broadis, de voorsprong vergrootten (3—1). Doelman Gernaye had groot aandeel in sucees onzer Zuiderburen MADAT in de 18e minuut, bij een energieke doorbraak der Belgen, midhalf Owen hands maakte, binnen het strafschopgebied doch de scheids rechter een vrije trap daarbuiten toe kende, werden onze Zuiderburen wel héél erg tekort gedaan. Maar zij kwa men grandioos over die tegenslag heen want In de 23ste minuut bracht Mer- mans de stand tot 3-2 terug en vijf minuten later zorgde Coppens ervoor, dat de partijen op gelijke voet kwa men (3-3). Een onverwacht succes dus! Tot aan het einde van de speel tijd bleef het scorebord dit resultaat aanwijzen, zodat reglementair met tweemaal een kwartier moest wor den verlengd. Sensatie dus van het zuiverste water. ENERVERENDE VERLENGING. WET GELUKTE de Engelsen, door Lofthouse, reeds na de tweede minuut een voorsprong te nemen (4-3), maar ternauwernood twee mi- VERRASSING IN NED. BAANKAMPIOENSCHAPPEN Geen nieuw hloed in onze sprinterswereld De grote verrassing in de voorrit- ten van het kampioenschap van Ne derland achtervolging voor professio nals was, dat Wim van Est, kampioen 1953, uitgeschakeld werd. Daags tevoren had hij in Zürich gereden en voelde zich nu nog niet helemaal fit. De tijd van Wim van Est bedroeg 6 min. 58 sec., waarmede hij op de elfde plaats kwam. Omdat uit de voorriten acht renners in de kwartfinales kwamen, moesten Schoenmakers en- Nico van Est, die beiden met 6 min. 53.6 sec. op de acht ste plaats stonden, een extra rit rijden. Schoenmakers won met klein verschil, plaatste zich dus bij de laatste acht en de gebroeders Van Est waren daar mee uitgeschakeld. De tijden in de voorritten waren: 1 Van der Kamp 6 min. 45.0 sec. 2 Adri Voorting 6.45.2. 3 Willekes 6.47.6. 4 Gerrit Voorting 6.49.4. 5 Plan- taz 6.50.8. 6 Brinkman 6.51.0. 7 Kwan- tes 6.52.6. 8 Schoenmakers 6.53.6. 9 Nico van Est 6.53.6. 10 Koeman 6.57.6. 11 Wim van Est 6.58.0. 12 Lagrouw 6.59.0. 13 Witteveen 7.02.6. 14 Dekkers 7.03.0. 15 Donker 7.05.2. 16 Maenen 7.05.2. 17 Sieveking 7.05.4. 18 Smits 7.06.6. 19 Dielissen 7.11.0. 20 Van Neer ven 7.12.0. 21 Holleeder 7.15.0. 22 Van der Heijden 7.15.0. 23 Fransman 7.22.2. Slechts één van de laatste vier van het vorig jaar heeft zich in de halve finales geplaatst, n.l. Adri Voorting, die in de eerste rit van de kwartfi nales Kwantes kansloos versloeg. Zijn broer Gerrit kwam tegen Plantaz uit en was in de achtste ronde uitgere den. Daarom spande Plantaz zich niet meer in en noteerde de matige tijd van 7 min. 03.0 sec. Patsy Willekes, die dit jaar voor het eerst bij de profs meerijdt, had weinig moeite met Ma- nus Brinkman. Van der Kamp klop te tenslotte Schoenmakers. Voor de halve finales plaatsten zich derhalve Adri Voorting, Willekes Plantaz en v. d. Kamp. GEEN NIEUW BLOED Donderdagavond is weer eens ge bleken dat de Nederlandse sprinters wereld, zowel bij de profs als de ama teurs, de zo nodige aanvulling nog al tijd moet ontberen. Bij de profs waren het natuurlijk Arie van Vliet en Jan Derksen, die zich via kwart finales en halve fina les in de eindstrijd plaatsten, en bei den behoefden zich daarvoor niet bij zonder in te spannen. Derksen, die de ongeroutineerde Noppie Kosh in de halve finale ontmoette, nog het minst. Bijna opzittend op de laatste honderd meter won hij beide ritten. Arie van Vliet moest alleen in de tweede rit even aanzetten om zich Bijster van het lijf te houden. Overi gens was er dit jaar bijzonder wei nig belangstelling bij de profs voor dit nummer. Slechts vijftien renners kwamen aan de start, zodat direct met de kwart finales begonnen kon worden. Bij de amateurs plaatsten zich Jan Hijzelendoorn en Frans Mahn. Zij moesten zich door een rijstebrijberg van ritten heenwerkén, waarin veel belovende jongere renners als Post, Captein en Moolenijzer toonden, dat zij nog veel te leren hebben. Donder dag 24 Juni a.s. worden de sprint finales, de finales van de achtervol ging voor profs en amateurs en het JAN DERKSEN LANGE AF STANDKAMPIOEN De profs hebben hun best gedaan om van het kampioenschap over 50 k.m. zonder gangmaking een aan trekkelijke wedstrijd te maken, maar de grote lengte van de stadionbaan heeft hen hierbij dwars gezeten. Hoe wel er vele uitlooppogingen werden gedaan, slaagde niemand er in een ronde uit te lopen, zodat evenals bij de amateurs een week geleden ook dit kampioenschap in de eindsprint van een groep van bijna 30 renners beslist moest worden. Anderhalve ronde voor het einde waren de aanwezige sprinters, Arie van Vliet, Jan Derksen, Bijster en Faanhof, naar voren getrokken en hadden de kop genomen. Het stond toen al vast, dat geen der anderen er meer aan te pas zou komen. In de laatste bocht lag Arie van Vliet nog op kop, gevolgd door Derksen en toen Van Vliet aanzette, trok Derksen zich aan de Woerdenaar op en ging hem op het laatste rechte eind ge makkelijk voorbij. Bijster deed nog een laatste verwoede poging om Derksen het kampioenschap af te snoepen, maar hij kwam een lengte te kort. Bij de vele uitlooppogingen onder scheidden zich in het begin Adrie Voorting, Faanhof, Kwantes, Haan, Smits, La Grouw, Dielissen en Sieve-1 king. Wagtmans raakte na zvs kilo meter een ronde achter, omdat hij bij pech niet snel genoeg repareerde en verdween na 12.5 k.m. uit de strijd. Zeven ronden voor het einde schoot plotseling de rode trui van Wim van Est naar voren. Sieveking en Van Oers sprongen met hem mee, maar ditmaal trokken Gerrit Voorting en Schulte de groep weer bij. De uitslag luidt: 1 Derksen 1 uur 6 min. 23 sec. 2 Bijsters. 3 Faanhof. 4 Van Vliet. 5 Schulte. 6 Pronk. 7 Donker. 8 Bak ker. 9 Wim van Est. 10 Van Breenen. nuten later was de stand opnieuw gelijk, nu niet door een goal van Bel gische voet, maar.... middels het hoofd van spil Owen! 4-4 dus!!! En daarbij is het gebleven. Men moet niet vragen tot welk een spannende ogenblikken het gekomen is en hoe zeer de toeschouwers ook wij, want opnieuw konden wij de wedstrijd op het televisie-scherm bij de firma van Boxtel t£ Breda volgen waar voor hun geld hebben gekregen. De tele visiekijkers niet in de laatste plaats, want het beeld was kwalitatief heel wat beter dan daags tevoren, afge zien van het allerlaatste deel van de wedstrijd, toen de avond snel begon te vallen. Doch ook toen was het spel nog heel goed te volgen. Weinig fantasie Dat het nationale Engelse voetbal elftal het hoofd heeft moeten buigen voor onze naaste Zuiderburen, vormt een nieuwe klap voor Albion. Tegen over het bijna mathematische spel, dat de Engelsen demonstreerden, met rechtsbuiten Stanley Matthews als uitblinker (hetgeen wat zegt, als men weet, dat deze nu ongeveer 38 lentes telt!), spel, dat overigens volkomen fantasieloos was en voortdurend vol gens het systeem werd uitgevoerd en verder elk verrassend element ont beerde, tegenover dit soms tot ln de perfectie uitgevoerde voetbal, vaak ook mank gaand aan te individualis tisch optreden, stelden de Belgen een veel grotere dosis enthousiasme en snelheid. Inderdaad ontbrak het aan Engelse zijde practisch aan het zo onmisbare tempo en daar middenlinie en achter hoede der Belgen, met midhalf Carré en doelman Gernaye als uitblinkers, steeds een veel grotere speed ontwik kelden, konden talrijke aanvallen on gedaan worden gemaakt of in de kiem gesmoord. Ontelbare duels Hoogst merkwaardige dingen heb ben wij intussen gezien. De kroon daarvan spanden de ontelbare duels tussen Matthews en linksachter Van Brandt. De nog altijd ongelooflijk handige Stanley, die grondpasses lan ceerde van het zuiverste water, zag steeds deze Belgische back tegenover zich. En dan begon het spel van kat en muis. Matthews schoof de bal voor zich uit en bij iedere stap retireerde v. d. Brandt. Dit maakte Stanley uit eindelijk en vanzelfsprekend niet al leen nerveus, maar tenslotte ook dood moe en wèl kon Matthews er meestal in slagen het leder nog in de doel- mond te brengen, maar intussen had den de medespelers van v. d. Brandt hun plaatsen voor hun net weer kun nen afschermen, zodat de collega's van Stanley, als zij begonnen te schie ten en dat hebben zij over het al gemeen méér gedaan dan hun tegen standers herhaaldelijk een Belgi sche body of een been ontmoetten, dan ZWEEDSE ETAPPE-ZEGE In Ronde van Belgisch Limburg De tweede etappe van de Ronde van Belgisch Limburgv oor amateurs, van Vroenhoven naar Lummen over 155 k.m., is gewonnen door de Zweed Novdqvist in 3 uur 47 min. Van de Nederlanders plaatste Nies- kens, die negende werd in dezelfde tijd als de winnaar, zich het beste. Van de Borg werd tiende, Ceulers ar riveerde in 3.47.17 als 23e en Gelissen werd in 3.52.50 43e. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Luyten (B.) 7.49.00. 2 Froeboem (Zw.) z.t. 3 Ruwet (B.) z.t. 4 Nies- kens z.t. 9 Van de Borg 7.51.20. 10 Ceulers 7.51.25. 29 Van der Weyden 7.57.10. 54 Leunissen 8.03.20. 57 Steen bakkers 89.03.25. 59 Stevens z.t. 64 Ge- lissen 89.05.40. Het ploegenklassement luidt: 1 Nederland 23.31.45. 2 Belgisch Limburg 23.33.30. 3 Antwerpen 23.37.42 4 Zweden 23.39.20. TIJDENS DE KERMIS werd te Kem- zeke een wegwedstrijd verreden, genaamd: „De tweedaagse van Kem- zeke", over 2 x 110 k.m. voor ama teurs. Gilbert Saelens won in beide ritten. wel, in laatste instantie, keeper Ger naye zagen opduiken, met een moed. doortastendheid en onstuimigheid, die weergaloos kon worden genoemd. Niet 0111 mee te spotten Met die Engelse middenlinie en de fensie viel overigens ook niet te spot ten. De halfs: Wright, Owen en Dickenson (mèt Matthews de beste in de Britse gelederen) hebben o.i. ech ter beter hun mannetjes gestaan, dan de backs. De voorhoede kwam te wei nig terug en daarom ging Dickenson herhaaldelijk mee naar voren, om beurten Finney (nogal zelfzuchtig), Taylor (nogal tegengevallen), Loft house of Broadis, die tweemaal doel puntte, maar veel meer doelrijpe kan sen onbenut liet, aan het werk zet tend. De Belgen switchten dat het een lieve lust was en als Houft en v. d. Bosch op gelijke hoogte waren kun nen komen als Mermans, Coppens en Anoul, zou een zege aan hun kant geen verbazing hebben behoeven te wekken. Even goed een schitterend resultaat, deze puntenverdeling! De sterke arm voetbalde in Terneuzen Burgemeeester mr P. Tellegen van Terneuzen deed de aftrap voor het voetbaltournooi dat te Terneuzen werd gespeeld tussen elftallen van de gemeentepolitie van Terneuzen, de douane en de Koninklijke Marechaus see in Óostelijk Zeeuwsch Vlaande ren en de gemeentepolitie van Vlis- singen. Na afloop reikte de burgemeester de prijzen uit. De uitslag van dit tournooi was als volgt: 1 Douane, 2 Koninklijke Mare- chaussée, 3 Gemeentepolitie te Ter neuzen, 4 Gemeentepolitie te Vlis- singen. DONNER WISSELDE STUIVERTJE MET UNZICKER In zóne-tournooi te Miinchen De uitslagen van de partijen, ge speeld ln de elfde ronde van het zone- tournoot te Munchen, luiden: Donner-Jacob afgebroken in gun stige stelling voor Donner. Pirc-Ribei- ro 1-0, Castaldi-dr Aitken 1-0, Dun- kelblum-Golombek 0-1, Burstein-Ra- bar remise, Kramer-Bhend remise, Lokvenc-dr Lehmann afgebroken, To- ran-Wade afgebroken, Unzicker-Mul- cahy 1-0. Voorts werden enkele afgebroken partijen uitgespeeld. De uitslagen daarvan waren: 9e ronde: Ribeiro-Pirc 0-1, 10e ronde: Jacob- Kramer 0-1, Wade-Lokvenc remise. Unzicker heeft thans met 9 pun ten de leiding vóór onze landgenoot Donner, die 8.5 punt heeft en een af gebroken partij, daarna volgen Fude- rer, Pirc en Rabar ieder met 8 pnt. TWAALFDE RONDE De uitslagen van de partijen, ge speeld in de twaalfde ronde, luiden: Unzicker-Ribeiro 1-0, Donner-Bhend remise, Fuderer-Burstein 1-0, dr Leh- mann-Toran remise, Golombek-Mul- cahy 1-0, dr Aitken-Wade 1-0, Jacob- Lokvenc 0-1, dr Castaldi-Dunkelblum remise, Pirc-Kramer remise. Rabar- Bouwmeester remise. De stand in het bovenste gedeelte van het klassement luidt thans: 1 en 2 Donner en Unzicker 10 pnt. 3 en 4 Fuderer en Toran 9 pnt. 5 en 6 Pirc en Rabar 8.5 pnt. 7 en 8 Go- lombek en Kramer, 8 pnt. 9 Lokvenc 6.5 pnt. 10 Bhend 6 pnt. 11 en 12 Bouwmeester en dr Lehmann 5 pnt. GOES, 17 Juni Exportveiling: kruis bessen 26.90-28.70. Industrie veiling: Mad. Moutot 92, Mad. Lefebre 100.90. Gewone veiling: aardbeien 86-129. KAPELLE, 17 Juni Exportveiling: kruisbessen 25.80-27.40. Gewone veiling: aardbeien: Mad. Lefebre 68-108 p. kg, id. 26-39 p. doos, Mad. Moutot 86-120 p. kg, id. 32-39 p. doos, Climax 107-133 p. kg, id. 29-43 p. doos, Bowa 95-110 p. kg, id. 31-46 p. doos, Dutch Evern 80-110 p. kg, id. 23-44 p. doos, Regina 101 p. kg, id. 34-42 p. doos, Mach. Fruhernte 82-94 p. kg, id. 28-36 p. doos, Jucunda 105 p. kg, Kersen: Vroege van Spithoven 100, Early Rivers 93, p. kg. TERNEUZEN, 16 Juni Sla 2.50-4.20, bloemkool a 32-52,, b 23-30, c 15-23, witte komkommers a 33, b 27-32, c 22-26, sel derij 10, peen 25-52, kroten I 27-29. id. II 15, uien 4-10, sjalotten 5-7, Eerstelin gen I 33-38, II 22-31, id. kriel 21-26, asper ges 90-1.51, princ. bonen 2.-, doperwten 66, peulen 1.10-1.26, postelein II 14-17, sav. kool 7-10, rabarber 16-18, kersen 1.01 p. kg, aardbeien 23-53 p. doos. WATERSTANDEN Mannheim 3189 (4. 005), Kaub 211 001), Trier 115 001), Koblenz 206 002), Keulen 173 003), Ruhrort 364 006), Lobith 370 002), Nijmegen 749 001), Arnhem 765 (0), Eefde 270 003), Deventer 180 (-f 003), Namen la Plante 168 (4- 002), Borgharen 3937 023), Belfeld 10893 (—049), Grave 4599 008). ZONDAG en MAANDAG a.s. bij J. BUYS te GRAAUW. Met medewerking van Gebrs. Schelfaut. Begin 4 uur. 490-O MET DE KERMISDAGEN in Café A. Janssens te GRAAUW. Gezellige muziek. Prima consumptie. 489-0 SPECIALE AANBIEDING ELISABETH BAS van 26 ct voor £g ct p. kist van 50 st. 9. WILLEM II van 18 ct voor 13 ct p. kist van 50 st. 6.50 blind fust, miskleur. Sigarenmagazijn A. J. JANSEN - LUYTEN HALSTRAAT 10 - BREDA. O. L. VROUW TER DUINEN Intern. Ossendrecht Extern. van 2-4 uur A.S. ZATERDAGMIDDAG 19 JUNI N.V. DE FAAM, fabriek van Suikerwerken, Breda, vraagt voor spoedige indiensttreding NETTE MEISJES VOOR DE INPAK- AFDELING FLINKE JONGEMANNEN VOOR DE FABRIEK. Voor jonge mannen die hiervoor in aanmerking wensen te komen, bestaat de mogelijkheid het vak van suikerwerker te leren Zich melden aan het kantoor LINIESTRAAT 19. Wij kunnen U uit voorraad leveren onder staande Motoren en Hulpmotoren: TRIUMPH 5 T. staande twin f 2.795. TRIUMPH 150 cc kk f 1.495. PUCH 175 cc met swingarm f 1.550. PUCH 250 cc T.F. f 1.620.— PUCH 250 cc S.G.S. met dubbele ont steking; de motor welke zijn tijd jaren vooruit is f 1.950. PUCH SCOOTER in 4 kleuren f 1.395. In Hulpmotoren hebben wij een ruime sortering, o.a.: H.M.W. Cyrus Zundapp - Typhoon Zundapp - Beritii in diverse modellen Sparta- D.M.F. - Nestor en vele andere MIDDELBURG. Zusterstraat 810, Tel. 2344 VLISSINGEN, Sclieldestr. 45. Tel. 2578

de Stem | 1954 | | pagina 7