OUDE GEN EVER Beëindiging tramdienst ;/v Ingrijpende gevolgen van Delta-plan Industriële ontwikkeling naar West-Brabant leiden AT EEN ONDERL1JKE ERELD ISSOUDUN: een der schoonste Franse bedevaartplaatsen Peseta-verhaal is fantasie Hervormingen in India Het Huis van Leven en van Dood RADIO RG >A !V iWbbDE bi.AlJ VRIJDAG 18 JUNI 1954 Spelende mens H ROXY .fa ftaaf Bij het eeuwfeest van de M.S.C. crème Een lialve eeuw geen Nederlanders last van ZuurbrandM op Uw maag? Noem Rennies. DE VALSE MUNTERS HONDERDJARIGE TE OOSTBURG Vertegenwoordiging in Griekenland door ALAN SULLIVAN Een vrouw in cle eenzaamheid Vreemd Advies Schade Edel Onderscheiding Tj^EN herdershond, die vijf- ■*-J tien weken de wacht had gehouden bij het lijk van zijn meester, op de eenzame heide nabij Bamford in Derbyshire, heeft een bronzen médaille ge kregen. Potlood Musici Zeeslag Sterren „EXTRA ZACHT EN BELEGEN' 2 meegenomen evend het rij- ïden". een nieuwe duur komen te SCHOOL i aanvang ge nheden aan de :t oude gedeel- nieuwe vloe- ïgebracht. worden uitge- Driesche en Zn plaatse. ADERT n dit jaar na- l zowel als de op om er een izorgde dagen g en Maandag racties zijn, zij nerkelijk min- najaarskermis. CECILIA tM het nieuw ge in het harmo- a zich aan het iteren. hetgeen jfiicieel tintje n én het gezl- wens, dat het ils verschilien- ehappen eens mnen beschik- mt toe bestond og alleen maar et helderwitte fonds ingesteld iteiten werden kas gehouden, eden zich aan- pg tot de aan- voor, doch na son tot de aan gorden overge- iniebestuur om it de bedoeling Koninginnedag :t eerst in uni- dan verschil- ïgen. Door om niet door. I dan eindelijk rant op die dag ar fraaie nieu- zich om 's n rond het ge- i haar nieuwe en aan burge- :m, de wethou- ad. Bij gunstig ia het officiële deling door de ;emaakt. Ten- :en concert op ren. Onze harmonie imen aan het zal dan voor r nieuwe uni- ochie verschij- Rijksuniversi- voor het doc- unde le en 2e Kuypers. itorrijder v. H. e melkkar van allerlijk naar t worden, daar •euk had opge- hade was aan- ND IN DE NG. an het Katho- 'lara Voce" en e K.A.B. werd )mst gehouden gemengd koor heer Kleijn, uit o.a. van ,éhar met een igent. Uit de ner genoeg, te idelijk, hoezeer waardeerd. van de K.A.B. ukjes veel suc- zeer verdien en geanimeerd ivond besloten. WELMD ie Burgemees- ïerkten dat in gaskraan niet jkspolitie. die forceerde de J. G. en haar toestand aan- demhaling te t het gelukken op te wekken, tie in het zie- '025 kg export tg handelsgar- 0.16-0.33. 1562 kg schol 0 33- .61. 3 kg griet -0.54. 17. Cuba Cubana. 1 van Captain pia 8 uur: Ge- 8 uur: Helden De wolf jaagt aatjongens van Opera 8 uur: 6.30 en 9 uur: van Dijck 7.30 wereld. 17. cours van de iw 8 uur: De Cuba Cubana. van Captain uur: Tarzans pia 8 uur: Ge- uur: Helden ouw 8 uur: De De wolf jaagt aatjongens van CR WORDT de laatste dagen wel weer aandacht gevraagd voor het Deltaplan. Gisteren gaven we uitvoerig de visie weer van de Zeeuwse Commissaris der Konin gin. Vandaag publiceren we uittrek sels van de belangwekkende mede delingen, welke een waterstaatkun dige en een financiële expert ten beste gaven op de algemene verga dering van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In dit artikel willen wij belangstelling wekken voor hetgeen Prof. G. H. L. Zee- gers, directeur van het Kaski, er in wijder verband over heeft gezegd op bedoelde vergadering. Het Del taplan heeft namelijk ook een pla nologisch en sociologisch aspect van grote betekenis, waarbij geheel Zuid-West-Nederland ten nauwste betrokken is. In de aanvang van zijn prae-advies wijst Prof. Zeegers erop, dat het scheppen van een op timale werkgelegenheid wel in de eerste plaats is gericht op de ver groting van de materiële welvaart, maar het scheppen van voorwaar den voor een waarlijk menselijke levenssfeer zijn wij meer dan ooit verplicht aan de bevolking, die uit het evenwicht en de rust van een langdurige traditie door de rampza lige gevolgen van een enkele nacht duurzaam in contact is gekomen met een ander, aan haar oorspron kelijk milieu vreemd levens- en cultuurbeeld. "yWEE soorten van plannen, welke thans in het geding zijn, kun nen van grote betekenis worden. In de eerste plaats het Deltaplan zelf, dat na zijn realisering een zeer belangrijke verkeerstechnische ont sluiting zou betekenen voor de ei landenkern van het rampgebied. Daarnaast worden plannen overwo gen, die beogen het grondgebied van Zuid West Nederland te benutten ter verkorting van de Noord-Zuid- verbinding. die het economische en demografische centrum van Neder land, n.l. de Randstad Holland, ver bindt met het eveneens dichtbevolk te en economisch belangrijke Noord- West- en West-België. Deze laatste verbinding zou dan te denken zijn als een meer westelijk gelegen tracé, dan de thans ver naar het oosten buigende Noord-Zuid-verbinding over de Moerdijk. Welke structuurveranderingen kunnen het gevolg zijn van de rea. lisering van bovengenoemde plan nen? De vraag kan gesteld of door de verkeersontsluiting de agrarische signatuur van het gebied noodzake lijk zal moeten wijken voor een meer industriële. Prof. Zeegers ge looft in eerste instantie van niet, De ligging van een plaats of streek aan een grote verkeersweg alleen is niet voldoende om een industriële ontsluiting te bewerken. Extra sti mulerende maatregelen op het tech nische vlak, zoals door openbare voorzieningen, uitbreiding van het regionale verkeersnet aansluitend aan het nationale en internationale, maar ook op het culturele vlak door de oprichting van scholen en mo derne vormen van culturele com municatie zijn hiervoor nodig. Is deze stimulering wenselijk? Prof. Zeegers meent, dat in een nader onderzoek moet worden na gegaan of in hoeverre en waar de huidige agrarische functie door een verder gaande industrialisatie aan betekenis zou inboeten tot schade van de nationale economie. Mogelijkerwijs komt de Plancom missie Zuid West tot de overtuiging, dat de stimulering van de industrië le ontwikkeling om planologische en sociologische motieven moet worden geleid naar de periferie van het Rampgebied, naar West Brabant Advertentie) met zijn grotere arbeidsmarkt, snel lere bevolkingsgroei en sterker in dustriële signatuur. En wellicht zal in het rampgebied zelf een enkele kern in zijn industriële ontwikke ling gestimuleerd moeten worden om de aanwas van de mannelijke beroepsbevolking, voorzover zij niet agrarisch wordt opgevangen, aan werk te helpen. Kenmerkend voor de Zuid Hol landse en Zeeuwse eilanden is, zo betoogt Prof. Zeegers verder, dat daar een zeer sterke verspreiding van de bevolking en een kleine om vang van de woonkernen kenmer kend zijn, waardoor 't culturele en maatschappelijke opbouwwerk in ontplooiing ernstig remt. Nu het duidelijk is, dat tengevolge van de landbouw en door verschuiving van de beroepsstructuur deze kleine woonkernen een afnemende functie vervullen, verdient het geen aanbe veling, de uitbreiding van zulk een bebouwing en ook de herbouw van panden en kerntjes in de hand te werken. Hier moet vermindering van 't aantal woonkernen voorop staan. ^EER BELANGRIJK zijn ook de sociologische perspectieven, welke Prof. Zeegers slechts sum mier aanduidt. De tot nog toe sociaal stabiele eilanden komen immers op hun beurt door de plannen terecht in de ruimtelijke dynamiek, welke ons land sedert een halve eeuw ken merkt. De afsluiting van de zeega ten en de verkeersgeografische con sequenties daarvan betekenen een ontsluiting van het gebied voor de maatschappelijk-culturele beïnvloe ding van verstedelijkte gebieden, zoals van Rotterdam op de Z.H. eilanden, van Antwerpen en Gent op Zeeuwsch-Vlaanderen, van de steden in Westbrabant op het Bra bants deel van het Rampgebied. De consequenties hiervan liggen op een breed terrein. Een voetballer uit het derde van Stavoren liet opeens geen bal meer van zich horen. „Hoe is 't?", vroeg het bestuur, „voet-je nog, bal?" Doch de speler zweeg bal-orig en bleef op stal, want er zat iets niet goed in de bal van zijn voet. Tracleer Vader met Vaderdag op Roxy en geel hem zo'n grote blauw-witte doos met 50 heerlijke geurige Roxy sigaretten. Let dan eens op wat hij zegt {-[ET MAG dus niet blijven bij wa terstaatkundige en planologi sche constructies. Dit is de conclu sie, welke men uit dit betoog kan trekken. Er zal ook een breed so ciaal opbouwprogram moeten wor den opgesteld, waarover de vrije maatschappelijke krachten in de verschillende gebieden de bouw stoffen moeten leveren. Zo wordt door dit prae-advies nog duidelijker, welk een giganti sche taak met het aanpakken van het Deltaplan op de schouders van ons volk wordt gelegd. Het kan echter. En het moet. Hier zal een klein volk andermaal tonen, dat het tot grote dingen in staat is. Proef ons heerlijke Voorschotten voor autobussen gij d« Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1954 van Verkeer en Wa terstaat. Hierin wordt voorgesteld het verlenen van een vergoeding aan de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maat schappij inzake het beëindigen van de exploitatie van haar tramweg van Burgh over Brouwershaven naar Steenbergen. Het komt de minister verantwoord voor dat de R.T.M. de volgende ver goeding krijgt: vergoeding voor de tramweg met rollend materieel: f 13373813, tegemoetkoming voor het vrijwillige prijsgeven van de conces sie en voor het risico van overschake ling op autotractie en in de kosten van een wachtgeldregeling f 25 ver goeding van de reeds uitgegeven her- stelkosten watersnoodschade f 141161, totaal f 165785414. Daar gaat af een bedrag voor door de R.T.M. te behouden activa, groot f 5749372 terwijl de R.T.M. restant, groot f 448359 van de van rijkswege voor deze tramweg verleende rentelo ze voorschotten terug zal betalen Per saldo moet het rijk dus f 6781335 be talen. Oru*er voorbehoud dat de Staten- Generaal de benodigde credieten be schikbaar stellen, is bereids begin Mei 1954 met de R.T.M. een overeenkomst ter regeling van het vorenstaande ge sloten. Op grond waarvan de R.T.M. voorschotten zijn verleend, teneinde haar in de gelegenheid te stéllen nog voor 1 Juli aanvang van het toeris tenseizoen de nodige autobussen aan te schaffen. ET/E LD RA zullen de missionarissen van het Heilig Hart, waar zij zich ter wereld ook mogen bevinden, in ge dachte en gebed teruggaan tot het grote moment - dit jaar precies een eeuw geleden - waarop feitelijk de M.S.C. haar geestelijk grondvest kreeg. Honderd jaren zijn in de wereldge schiedenis slechts een fractie van 'n seconde en in betekenis misschien niet meer dan een klein experiment. Maar in het levensverhaal van Gods Kerk, zijn streven en werk van de M. S.C., dank zij rijke zegen, een epos van betekenis geworden. In Septem ber van dit jaar wordt een gelegen heid geschapen om God door bemid deling van O. L. Vrouw van het H. Hart te danken voor wat er in Zijn naam mocht worden verricht en om te vragen om een zich steeds hernieu wende genade voor het grote werk van de missionarissen van het Heilig Hart. Dan wordt er namelijk een bede vaart ondernomen naar Issoudun, 't kleine Franse genade-oord, waar sinds meer dan een halve eeuw geen Ne derlandse bedevaart is gezien. De vijfdaagse tocht, die nu op sta pel is gezet, moet dus slagen en dat kan, doordat zij buitengewoon attrac tief is gemaakt. Het wordt een tocht, met als hoogtepunt het bezoek aan Issoudun, doch verder opgeluisterd door bezoeken aan de schitterende kerken en kathedralen in Parijs, Or leans, Bourges, Montargis en Reims. De kosten van de vijfdaagse bede vaart, die op 6 September aanvangt, bedragen nog geen f 100 per persoon. Men kan zich opgeven bij het Missie huis van de M.S.C. te Tilburg (giro 58775). Ook in West-Brabant en in Zeeland zullen er zeker velen gevon den worden, die deze bedevaart wil len meemaken. (Advertentie) 't Beproefde afdoende middel, da4 ge inneemt voor Uw genoegen en dat van de ene minuut op de andere alle zuurbrand blust en Uw overtollig maagzuur elimineert. Geen wonder dat iedereen dweept met Rennies een uitkomst voor die vele mensen die nooit zonder zorg aan tafel gingen met het vooruitzicht van hun maagklachten achteraf maar wien Rennies af doende uitkomst brachten. 365-00 TNE procureur-generaal bij het As sisenhof te Luik heeft zoals ook wel te verwachten was in de valse muntersaffaire het „schuldig" uitge sproken. Het verhaal over een op dracht van de Britse geheime dienst, om valse peseta's te drukken en die met milliarden tegelijk in Spanje rond te strooien, werd naar het rijk der fa belen verwegen. Engeland zou (ge steld, dat het plan ooit bestaan heeft) dit kunstje niet uithalen door bemid deling van Belgen en Nederlanders, die notabene hun drukpers eerst moesten verdienen door valse briefjes van honderd gulden te vervaardigen... Serenade op 29 Juni OP 29 Juni a.s. zal in het Sint An- toniusgesticht te Oostburg me vrouw Nathalia Bernardina Jacques, weduwe van L, Dhondt. haar honderd ste verjaardag vieren. Zij werd gebo ren in Aardenburg en heeft daar 86 jaar gewoond tot zij haar laatste Ja ren in het gesticht voor ouden van dagen te Oostburg ging slijten. Na 'n 13-jarig huwelijk is zij 51 jaar wedu we gebleven. Kinderen werden uit haar huwelijk niet geboren. Toevallig zal op 29 Juni door 250 ouden van da gen uit Aardenburg een uitstapje wor den gemaakt naar Walcheren. Het is de bedoeling bij terugkeer aan de Aardenburgse jarige een bezoek en een serenade te brengen, waarbij het gemeentebestuur van Aardenburg ook aanwezig zal zijn. De honderdjarige verkeert nog in 'n goeae gezondheid, alleen is zij slecht ter been. Kominform-landen D OEMENIë en Hongarije hebben verzocht om hervatting van de di plomatieke betrekkingen met Grie kenland. Sinds 1939 waren de beide communistische landen niet meer in Athene vertegenwoordigd. Roemenië heeft zelfs besloten in Zuid-Slavië, het land van de door het Kremlin gehate maarschalk Tito, een ambassadeur te benoemen. Sinds Zuid-Slavië brak. met de Kominform, werd Roemenië door een zaakgelas tigde vertegenwoordigd. T~\E REGERING van een Indiase pro- vincie heeft het land van de drie machtigste grootgrondbezitters over genomen. De totale opbrengst van de grond bedraagt per jaar bijna een millioen gulden. Deze maatregel is genomen om 'n eind te maken aan de barbaarse voorwaar den waaraan de vroegere pachters van deze grond moesten voldoen en waar door ze zich als het ware met lichaam en ziel aan de grootgrond bezitters uit leverden. 45. Ik verheug me erover dat die twee kinderen ontsnapt zijn en zo worden bepaald gelukkig. Ze hebben allerlei fraaie toekomstplannen en bespreken die mei Joshua. Mr. Marchant heeft het druk met Hector en laat hem hier 's a<'ond repeteren voor de huwelijks- ce. emonie. Joshua, de goede man, die immer de waarheid zal vernemen, laat je hartelijk groeten. Nu Paul, mijn vingers worden stijf er. ik denk niet. dat ik weer schrijf, vóór ik wat van je gehoord heb. En na alles wat er gebeurd is ondanks dat alles leer ik de dingen loslaten. Als jij dat ook leert zal ik geruster over je zijn. SARA. Dimitri legde de brief neer en haal de van onder het kussen een miniatuur op ivoor van een jongeman in blauw- een-gouden uniform Het was prachtig geschilderd en het zó houdend, dat het kaarslicht erop viel, bekeek hij het aandachtig. Het gezicht, dat hem aankeek, leek op het zijne, zoals het in vroeger jaren geweest moest zijn, dezelfde ogen, de zelfde arendsneus. Dimitri's hofhou ding hield het voor een portret van Dimitri's vader en alleen hijzelf wist, dat het een beeltenis van zijn zoon was Het tafereel kwam hem weer voor de geest. Een kloof tussen de hoge toppen van de Kaukasus - een bloed, plas op de sneeuw een jonge man, die op zijn rug lag. omringd door een kring van woeste, baardige oergbe- wonej'g, die elkaar verschrikt aanke ken. Dimitri's ogen werden vochtig de op een klauw gelijkende hand beefde. Na een tijdje drukte hij het portret van degene, die hij in zijn leven het meest had liefgehad, aan zijn lippen en borg het onder het kussen. Zo deed hij iedere avond. Niemand wist dat hij eindelijk bereid was, om zijn' zoon te volgen, naar een land verder dan de Kaukasus Een bediende trad binnen en zei snel iets. Dimitri maakte een gebaar. De man verliet de kamer en kwam even later terug, liep tot halverwege het grote bed en boog. „Ah!" Dimitri richtte zich hoger op. „Mevrouw Hector Court, dus en hoe bijzonder aardig van jullie!" Het was alles zo vreemd. Hector herinnerde zich nog zo levendig, hoe TVFIETS is meer eenzaam, zo is men geneigd te denken, dan een zon-geblakerde prairie. Daar woont de hitte als een wrede despoot, niemand naast zich duldend. In derdaad, wie schetst een beeld van groter eenzaamheid? Dat doet de romanschrijver B. M. Bower: hij tekent zo boeiend de figuur van een vrouw, Val, in haar tocht naar en verblijf in de eenzame prairie, dat daarbij vergeleken alles verbleekt. Men volgt ademloos het jonge meisje, wanneer de bruidegom haar "wacht. Men deelt haar vreugde en haar zinvolle verwachting van het jonge leven en (helaas) men wordt als in tomeloze vaart meegesleept in de daar op volgende ontgoocheling. De man van haar dromen blijkt een lafaard, een slappeling, die meer van zichzelf en van de borrel houdt dan van de vrouw, die volledig bereid was hem te volgen en bij te staan in de meest barre eenzaamheid, de prairie in het Wilde Westen. Daarom is dit geen „Wild-West"-verhaal zonder meer. Integendeel, het schetst op diep- ontroerende wijze de strijd van een vrouw voor de liefde, waarop zij recht heeft. Aldus werd dit een roman van treffende menselijkheid en we voelen ons persoonlijk gelukkig, wanneer tenslotte de Liefde zege viert over de schijnbaar grenzeloze eenzaamheid. Met een gevoel van zeer grote voldoening bieden we de lezers van ons dagblad de roman „Vrouw -in de eenzaamheid" als feuilleton aan. KJA het examen, dat de heer Duke Logan, student in de rechten, aflegde, kwam door een toeval aan het licht, dat hij een deugniet was. Vóór het examen was hij namelijk aan het inbreken geweest in de safe van de universiteit en had daar in zage genomen van alle examenopga ven. Met oplossingen en wel. Het vreemde van het geval is dit: De heer Duke Logan zakte. WLAK VOOR verkiezingen, die in V Carson City werden gehouden, liet mevrouw Hersey in een plaat selijk blad de volgende advertentie plaatsen: „Wanneer een van de par tijen prijs stelt op mijn stem, moe ten ze een huis voor me zien te vinden voor mijn moeder, mijn man, drie kinderen en mezelf". Mevrouw Hersey heeft niet gestemd. r\E PUIKE kruidenier Fred Oliver (46 jaar) heeft van een zie kenhuis te Memphis in de Ver enigde Staten een schadevergoe ding geëist van 15.000 dollar. Re den: zijn verdwenen snor. Voor een operatie was het nodig zijn bovenlipversiering weg te sche ren. Goed. Maar na de operatie deden zich complicaties voor in de gezichtshuid van de patiënt en het tragische gevolg was, da.t een snor nimmer meer kon opkomen. De heer Oliver heeft aangestipt, dat dit een onmiskenbaar verlies be tekent. Vandaar die 15.000 dollar. TN PHILADELPHIA lopen twee devote bandieten rond. Zij hiel den een dezer dagen een braaf man aan, beroofden hem van het enige tientje, dat hij op zak droeg en na men na enig beraad ook de bijbel mee, die hij bij zich had. Voor ver dere studie, zoals men in politie kringen aanneemt. '"TEGEN het einde van 1955 zullen in Canada 300.000 instrumentjes ter grootte van een potlood zijn uitge reikt om radio-activiteit te meten. J~\E Amerikaanse ex-president Truman en de president van de Amerikaanse federatie van mu sici hebben voor 2000 genodigden een duet van piano en trompet ge speeld. Voor de lol. Het kwam zo uit. Truman trommelde een stevig stukje piano weg en de president wilde niet achterblijven en zette de begeleiding op de trompet in. Beiden kregen een donderend applaus en speelden de melodie opnieuw. De mannen wisten niet meer van ophouden en hebben de zaal voor het verdere deel van de avond uitstekend vermaakt. P)E ITALIAANSE kustwacht heeft een gewapend vaartuig moeten inzetten om een einde te maken aan een complete zeeslag tussen vissers in de buurt van Napels. Voor de kust leverden daar practisch elke dag vissers uit twee verschillende plaatsen in de omgeving slag met elkaar. Het motief was, dat de ene partij de vis te laag geprijsd op de markt zou gooien. De vis werd on danks deze beschuldiging duur be taald, want op een ontwrichting meer of minder keken de mannen niet. De kustwacht heeft het thans geregeld. T7EN geleerde aan de universiteit van Californië verbaast zich over een stelletje wilde sterren. Hij heeft het pas geleden waargenomen. Hij heeft er tot dusver nog geen idee van, waar de sterren eigenlijk naar toe gaan. De geleerde heeft zelfs reeds de theorie ontworpen, dat men dit nooit zal ontdekken. „Nou, geef me toch maar een ouderwets had!'* (Advertentie) WENNEKER ZATERDAG 19 JUNI 1954 HILVERSUM I, 402 M. KRO: T.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11 45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12 30 Land- en tuinb. meded. 12.3» Gram. 12 55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath nws 13.20 Amus. muz. 13.45 Gram. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Gram. 14.40 Accordeonork. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.35 Dameszangver. 15.55 Platenpremières. 16,30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 V. d. kind. 18.00 V. d. jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 .Nws. 19.10 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Licht baken", caus. 20.50 Gram. 20.55 „Car men", opera 21.50 Act. 22.00 Maastrichts Sted. ork. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22-24.00 Radio Philharm. ork. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 "Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arbei ders in de continubedrijven. 11.30 Clave- cimbelrecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Sallands progr. 14.50 Dansmuz. 15.15 Gevar. muz. 16.15 Holland Festival 1954: Concertge bouw ork. en sol. 17.00 Radioweekjourn. 17.30 Metropole ork. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgelsp. met rhythm, be geleiding, 18.40 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. VARA: 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handeingen", caus. 19 55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Amus. muz. 20.30 Lichte muz. 21.00 Cabaret. 21.45 Socialistisch comm. 22.00 Lichte muz. 22.30 „Een Rubens op drift", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13 15 Radio-Almanak. 14.00 Gram. 14.30 Kna penkoor. 14.45 Gram. 15.00 Knapenkoor. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonmuz. 16.30 Gram. 16.45 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgel- conc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gr. 19.45 Omr. Ommeranck. 21.15 Verz. progr. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.40-24.00 Zigeunermuz. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 Gram. 14.30 „Der Rosenkavalier" operette. 15.45 Verz. progr. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.15 Gevar. muz. 17.30 Jazzmuz. 18.30 Gram. 18.45 Accord, muz. 19.15 Gram. 19.25 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.15 Chansons. 20.45 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. 'Advertentie) de oude man naast hem had gestaan op Monk's Mount, terwijl de fazan tenhanen buitelingen maakten boven zijn hoofd en de veren rondstoven door de vochtige lucht. En nu nu al leek de graaf zwak, stokoud en ver vallen „We waren blij, dat we konden ko men, graaf", zei hij. „Zo er zijn er niet veel, die in dit jaargetijde de reis naar Cyprus zouden willen maken. Anthea, ga eens naast je man staan daar in het licht!" Ze deed het, haar arm door die van Hector stekend. Dimitri keek hem lang en ernstig aan. „Wel, Vijfentwintig, ik had het die dag toch wel bij het rechte eind. Is de Brit eindelijk een beetje verbaasd?" Hector glimlachte. ,,U had zeker ge lijk Maar wie had dit ook kunnen denken?" „Zo is het. Ik ben blij jullie te zien. En Sara Baxter? Hoe maakt ze het! Ik kreeg een paar dagen geleden een' brief van haar". „Ze maakt het heel goed", zei An thea, „maar zag er wat. moe uit toen we weggingen. Ik vrees dat het onze schuld is". „Voor een deel misschien doch dan voor een heel klein deel. En waar gaan jullie nu heen, Anthea?" „Naar Arabië, Hoogheid, dan naar Indië." „Het is eh moeilijk om mijn gedachten onder woorden ie brengen. Toen ik hoorde, wat er op Monk's Mount gebeurd was, wilde ik jullie niet terugzien en ging dus van Londen meteen hierheen terug. Sindsdien ben ik van gedachten veranderd, en ik te legrafeerde je Vijfentwintig, omdat 'k jullie beiden iets te zeggen nad. [k wil jullie verzekeren, dat ik tevre den ben. Een maand geleden zou ik dat niet gezegd hebben. Maar vandaag is de tijd, die eens mijn vijand was, mijn vriend". Hij knikte, zag Anthea ridderlijk aan en nam uit een lederen etui dat naast hem stond, de grote ster' van diamanten, die in de eetzaal van Monk's Mount op zijn borst geschit terd had „Mijn lieve", zei hij tot Anthea, „neem dit aan van een heel oude man. die verlangt, dat dit op een jonger en warmer hart zal rusten. Voor mij was het een ster van trots. Laat het voor jullie een ster der hope zijn. En als je Sara Baxter spreekt, breng haar dan een boodschap van me. Zeg haar, dat ik haar brief gelezen heb »n die niet meer zal beantwoorden, maar dat ook ik geleerd heb om los te laten Ze zal het begrijpen. Hij liet zich achterover zinken stak de hand onder het kussen, omvatte t verborgen portret en sloot de ogen Plotseling voelde hij zich heel moe en wilde slapen. Het tweetal wachtte tot ze zijn snelle maar vrij regelmatige ademhaling hoorden. Toen verlieten zij op hun tenen de kamer. Hn eigen vertrekken kwamen uit op een balkon, dat uitkeek op het eiland en de zee. Het was een zachte avond en lange tijd stonden ze te kijken naar de talloze lichtjes, die verre glim wormpjes leken. Achter het strand lag de zee en de wijde, wijde we'eld. Hector staarde een tijdlang zwijgend voor zich uit en toen naar zijn vrouw, op wier borst de grote ster flonkerde. Achter hen lag een oud man met over geving op zijn einde te wachten Vóór hen lag de wijde wereld, open voor hen met hun jeugd, hun gezondheid, hun liefde. Dezelfde gedachten scheen gelijk tijdig bij hen op te komen; zonder een woord te spreken sloegen ze de armen om elkaar heen tot een lange kus. EINDE

de Stem | 1954 | | pagina 3