Verplaatsbare vliegvelden SPORTMANIFESTATIE DER BOERENJEUGD NOLTEN nu 3e geklasseerd VOETBALPROBI EMEN Publieke T ribune DONNER opnieuw aan de leiding „Te laat ingezien". DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 16 JUNI 1954 Chinezen leerden het Westen een les STRATEN VERANDERDEN IN STARTBANEN Aug. Jansen „eerste" koning van „Getrouwe Broeders" Kanipioenschieting te Goes LOTSY VICE-PRESIDENT FIFA ONDER DE BERGSE PEPERBUS S.J.E.F. I-H.T.C. I 4-4 AANBESTEDÏNGEN MARKTEN j6* N.C.B. g van 8 al even het be- lanwezig >reken 3 irkiezing gens de komen, Werk- bestuur JN de afgelopen jaren is er veel geschreven over Chinese luchtbases in Mandsjoerije, die door generaal MacArthur gezien werden als een voortdurende bedreiging van zijn legers. Hij achtte het hierdoor strate gisch noodzakelijk, deze bases te bombarderen, hetgeen, zoals bekend, voor president Truman aanleiding was om generaal MacArthur te ont slaan. Het zou onvermijdelijk tot een officiële oorlog met China hebben geleid. De Russen zouden in dit geval op grond van het bestaande vriend schapsverdrag verplicht zijn geweest, om China bij te staan ende nieuwe wereldoorlog zou een feit zijn geweest. En dit allemaal om die vliegvelden in Mandsjoerije. Het gaat om wat er op staat Was er dan geen andere mogelijk heid om die vliegvelden onschadelijk te maken? Er is werkelijk zeer veel over te doen geweest, vooral in de Verenigde Staten. Men heeft zich het hoofd gebroken over moeilijkheden, maar men durfde niet door te tasten, mede in verband met de uitspraak van generaal Marshall, die destijds mededeelde, dat. wanneer het tot 'n treffen zou komen tussen de V.S en China, de eerste de strijd niet zou den kunnen winnen. De tijd heeft echter uitgewezen, dat het zeer verstandig is geweest, het niet tot een openlijke oorlog te laten komen om de vliegvelden in Mandsjoerije, want de Chinezen heo- ben zelf bet antwoord op de moeilijke vraag gegeven. Zij legden in zeer korte tijd prima bruikbare vliegvel den aan op Koreaans grondgeobi. Men maakte van brede straten in de platgeschoten Koreaanse steden met betrekkelijk weinig moeite uitsteken de startbanen. Waar nodig, werden die straten nog verbreed, zware wal sen verbrijzelden het puin, terwijl zand en asfalt de rest deden. En om dat men verder de mensen en de in strumenten had. slaagde men er in korte tijd in, overal waar zulks nodig was, vliegvelden aan te leggen. Dit alles is de zoveelste streep door de rekening van de westerse sti a te gen Het vliegveld blijkt niet zo be langrijk te zijn als men had gedaeht, daar bleek, dat het In korte tijd op een andere plaats geïmproviseerd kon «orden. Het is niet het veld, maar het zijn de toestellen, de instrumen ten en het personeel, die belangrijk zijn. De westerse strategie zal daarom grondig moeten worden gewijzigd. Een vliegveld is pas belangrijk, wanneer het bevolkt is en men dient het dus zo te zien, dat de bevolking en het materiaal, dat er op staat, be langrijker zijn dan het veld zelf. Ver nietigt of verovert men een terrein, dan zegt dit nog niet veel, want in dien machines, instrumenten weten te ontkomen, dan kan men er zeker van zijn, hen binnen zeer korte tijd weer tegenover zich te vinden. Een nieuw vliegveld is zo uit de grond gestampt. Dit is de les, die de strijd in Azië het westen heeft geleerd. Zondag a.s. in gemeentelijk i D* °«ici^le opening zal om 3J5 uur sportpark te Aardenburg Na de oorlog, toen ook in Zeeuwscli Vlaanderen de boerenjeugd werd geo ganiseerd in de R.K. Jonge Boere stand en de Jonge Boerinnenboi werd daaraan een sportafdeling ve bonden. Hieruit ontwikkelden zich de afdelingen sportclubs en me kwam er toen een algemene demon stratie te houden voor gehec Zeeuwsch-Vlaanderen. De eerste sportmanifestatie werd gehouden in 1947 in Philippine en nadien zyn er nog 3 gevolgd, n.l. te Clinge, Kloos- terzande en Sint Jansteen. Thans is voor de eerste maal een plaats in West Zeeuwsch-Vlaanderen aan de beurt en wel Aardenburg. Voor Aardenburg is het een bijzon dere dag, want het is dan tevens de voornaamste dag van de kermis al daar. In het prachtige gemeentelijk sportpark zullen de 8 afdelingen van Oost Zeeuwsch Vlaanderen en de 5 van het Westen aantreden in sportie ve kamp. Vooral de plaatselijke afde ling uit Aardenburg zal bijzonder haar best doen om te trachten thans ook eens kampioen te worden van het Westen, daar deze eer tevoren steeds aan Biervliet en IJzendijke te beurt is gevallen. KLEURIG EN FLEURIG Naast de ongeveer 350 jongens en meisjes uit de afdelingen Philippine, Nieuw-Namen, Sint Jansteen, Terho le, Kloosterzande, Graauw, Koewacht en Clinge in het Oosten en Aarden burg, Eede, Oostburg-Groede, IJzen dijke en Biervliet in West Zeeuwsch- Vlaanderen zal ook de Volksdans groep uit Heinkenszand aan deze grootse sportmanifestatie bijzondere luister bijzetten. J-JET tournooi om de wereld beker-voetbal begint en zal tot en met 4 Juli alle vrienden van deze sport in beroering houden. Want wie uiteindelijk de wereldtitel zal veroveren is niet zo gemakkelijk te zeggen. Enkele Zwitserse bladen heb ben een onderzoek ingesteld naar de mening van ruim 200 journalisten, die de wedstrij den volgen en verslaan. Het grootste percentage was van mening, dat de titel zonder enige twijfel in Hongarije te: recht zal komen. Alleen de Bra zilianen wensten dit niet te ge loven. Zij hielden het op Brazilië. HET feit, dat Fiorenzo Magni dit voorjaar is gaan fietsen met een reclame op zijn trui'tje voor de een of andere achtenswaardige tandpas ta fabriek. schijnt verregaande gevol gen te hebben, die een stempel druk ken op dit wielerseizoen. Want de Belg Rik van Steenbergen, de „Vlie gende Keizer", zoals hij in Italië wordt genoemd, is voornemens het volgende jaar voor een firma in zoe te drankjes te gaan fietsen. jyjARCEL BIDOT, de leider van de nationale Franse ploeg in de Tour de France, speelt dit jaar een zeer geheimzinnig spel. Hij heeft nu echter een zevental namen van renners vrijgegeven, die een plaats krijgen in de ploeg. Natuurlijk staat Tourwinnaar Louison Bobet bovenaan. Bepaald een verrassing is het, dat ook Jean Forestier, die overigens uitstekende prestaties heeft geleverd, waardig is gekeurd een plaats in de ploeg te bezetten. Vooralsnog blijven er drie plaat sen open. Franse sportjournalisten beweren, dat Bidot deze plaatsen reserveert om de bevolking niet tegen zich in het harnas te jagen. Het schijnt namelijk zo te zijn, dat de zeer populaire Roger Hassenfor- der, niet op het boekje van de chef d'equipe vermeld staat. J-JET is momenteel natuurlijk een grote drukte in Zwit serland. Aardig is het het vol gende te lezen omtrent de oefenwedstrijd, die de Brazi lianen speelden tegen Mexico. „Een Braziliaans leger van journalisten en filmoperateurs bezette in no time het grote sta dion van Genève. De heren re den met een grote autobus het terrein op, kruisten over het middenveld en begonnen daar na hartstochtelijk hun spelers op hun schouder te slaan. Toen zij een eerste doelpunt aante kenden, liepen zij het veld op, verlieten dit weer spoedig maar begonnen daarna aan een dans, die minutenlang duurde." Vermoedelijk hebben de Mexicaanse journalisten en filmoperateurs hun schouders .opgehaald. MATUURLIJK worden de voorbe reidingen en ploegindelingen in zake de Tour de France in Frankrijk zelf zeer druk besproken. Het is frap pant ,dat geen enkel sportblad ook maar het minste of geringste rept over Jean Mallejac, de man, die het vorige jaar Bobet bedreigde. Een plaats in de nationale ploeg zal deze Mallejac wel niet krijgen. Als hij maar een plaatsje krijgt in een van de (vele) regionale ploegen! QVER de Fransen Francis Anasta- si en Jacques Anquetil wordt niet zo bar veel meer gesproken. De eerste is echter de laatste toe ken weer in vorm. In ven groot in ternationaal criterium te Antwer pen veroverde hij een derde plaats achter Rik van Loot/, de winnaar. In de Grote Prijs van Coutances wist Anastasi alle concurrenten los te gooien en te zegevieren met twee minuten voorsprong, na een solo- tocht van dertig kilometer tot een goed einde te hebben gebracht. In criterium van de Daupliiné Liberé De vierde etappe van het Criterium van de Dauphiné, van Aix les Bains naar Bourg (237 kilometer) is gewon nen door de Belg Van Geneugden, in 6 uur 38 min. 16 sec. Tweede werd Stablinski (Fr.) in dezelfde tyd en derde Voncken (B.) in 6.38.19. Nol ten werd 15e in 6.42.47. Deze etappe bood geen bijzondere moeilijkheden, met het gevolg dat de 94 renners, die te Aix les Bains wa ren gestart, op vijftig kilometer voor de finish nog vrijwel voltallig bijeen waren. Weliswaar was de Belg De smet er kort na de start vandoor ge gaan en boekte hij te Vienne (128 k.m.) vijf minuten voorsprong, maar het peloton zette de achtervolging in en even voorbij Lyon (160 k.m.) was de orde hersteld. Toen er nog 40 kilometer gereden moest worden, ontsnapten Stablinski, Van Geneugden en Voncke, wien be trekkelijke vrijheid werd gelaten, om dat ze niet gevaarlijk konden worden voor de leider in het algemeen klas sement. Van Geneugden klopte Sta- blinksi met gering verschil in de eindsprint. In het algemeen klassement leidt Schmitz (Lux.) met een totaaltijd van 27.38.55 vóór Privat (Fr.), Nolten en Dacquay (Fr.) 27.46.01 en Lauredi (Fr.) 27.46.22. RUILVERKAVELING Alleen maar voordelen In het Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden wordt van een der dorpen in de zak van Zuid-Beveland gezegd dat het een niet onbevallig kerk dorp is, gelegen in een allerschoonst oord. Is van het „niet-bevallige"' karakter van dit en.ook andere dorpen reeds veel ver loren gegaan in de loop van deze eeuw, ook „het allerschoonste oord", met na me de zak van Zuid-Beveland, reeds gedeeltelijk geteisterd door de overstro ming van 1 Febr. '53, zal nog verder worden aangetast in schoonheid en aan trekkelijkheid door overheidsmaatrege len. Een ruilverkaveling voor de geteisterde polders zal zich ook bezighouden met de randgebieden van de eertijds ondergelo pen streek en zodoende het vernielende werk van het zoute water voortzetten, voor zover het schone, begroeide dijken en kronkelige, dit gewest zo typerende, wegen betreft. Wanneer deze ruilverka veling wordt doorgevoerd en dit zal ongetwijfeld het geval zijn, omdat wij niet de pretentie hebben dat onze stem hiertegen meer dan een vox clamantis zal zijn dan zal dit oostelijk gedeelte van de zak van Zuid-Beveland herscha pen worden in een mathematisch, recht lijnig verdeeld stuk land: rechte wegen en sloten tot aan de einder. Door het slechten van enkele dijken (hoe blij wa ren wij er nog mee als waterkering in Februari '53!) zal dit geestdodend beeld nog geaccentueerd worden. Natuurlijk, ruilverkaveling heeft voor delen: 20 pet winst aan cultuurgrond, betere en efficiënter bewerking van dé grond etc. In dit atoomtijdperk worden nu eenmaal de begrippen efficiency en rationalisatie a tort et a travers, zij het ten koste van schoonheid, cultuur, fol klore en traditie, doorgevoerd en het is niet alleen Zuid-Beveland, dat hieronder te lijden heeft. Over nadelen van ruil verkaveling hoort men echter niet (ook (nog) niet in ons parlement!),' alhoewel deze er o.i. zeker zijn. Is de schoonheid van het onderhavige gebied niet voor een groot deel te dan ken aan de grilligheid van dijken en we gen, beplant met bomen en struiken? Wie wordt niet gegrepen door de on verdachte en mooie uitzichten na een kromming van een hoge dijk? Dit zal verdwijnen en nu komen die genen aan de beurt, voor wie het aan trekkelijker is te rijden over een kilo meterslange, rechte weg, waarbij men aan beide zijden de „blokkendoos" van rech te akkers in één oogopslag kan overzien Een ander aspect is het toerisme in deze streken, dat mede door de uitbrei ding van communicatiemiddelen, sterk toegenomen is en dat o.i. voor het groot ste deel te danken is aan de huidige aan trekkelijke vorm van het landschap. Al plukt men in de betreffende dorpen niet direct de vruchten van dit toerisme, in de grotere plaatsen en steden is dit wel het geval .Wanneer evenwel het land schap wordt gedegradeerd tot een meet kundige figuur, zal geen toerist zich aan het kijken hiernaar bezondigen en al zijn wij er van overtuigd dat een groot deel van de autochthone bevolking minder oog voor het schone hiervan heeft, om dat men er van oudsher woont, leeft en werkt, andere grote groepen zullen met lede ogen aanzien dat hun dierbaar land schap wordt verkracht en verlaagd tot een maaksel van nlvelleringszucht. Niettegenstaande wij er niet van over tuigd zijn dat onze roep een barrière zal opwerpen tegen de ruilverkaveling in dit gewest, toch menen wij er goed aan te doen onze stem te laten horen voor het behoud van het eigene, het schone van deze streek, waarover men zich tot nu toe nauwelijks bekommerd schijnt te hebben en waarvoor wij toch gaarne de uiterste clementie zouden willen inroe pen. P. G. d. J. DE SPORTUITWISSELING tussen Vlissingen en de Engelse badplaats Scarborough, hoewel danig verwa terd, is nog niet helemaal ter ziele. Van 22 Augustus tot 1 September zal een gezelschap Vlissingers in Scarborough te gast zijn. Hieronder zijn 30 zwemmèrs en zwemsters, en kele tennissers en tafeltennissers, alsmede een aantal toeristen. door burgemeester Sjef van Dongen geschieden, waarna het programma in bonte afwisseling volgt, aanvangende met een massademonstratie van rhyth- nische oefeningen, uitgevoerd door 30 meisjes en 100 jongens. Achter- nvolgens zijn er dan de finale 100 hardlopen voor jongens van de ng Hulst en daarna, van de kring stburg, baloefeningen der meisjes touwtrekken met 8 man per af- ling tussen de beste afdeling uit jost- en de beste uit West-Zeeuwsch- /laanderen. Ter afwisseling zal door de meis jes van West Zeeuwsch-Vlaanderen de volksdans „De Grote Ronde' en door de meisjes uit Oost de volksdan sen „De Tovercirkel" en „De Erwten- pluk" worden uitgevoerd. De meisjes van de afdeling IJzendijke zullen nog vrtfe oefeningen ten beste geven. Hierna volgen de finale 1500 m. hardlopen en de volksdansen „De Vlinder" en ,,De blauwe muts" aan welke laatste ook het publiek zal kunnen deelnemen. Met een pyrami- debouw door jongens van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en baloefenin gen door meisjes, wordt deze sport middag besloten. Aan de officiële opening zal een optocht der deelnemers voorafgaan met muzikale begeleiding van de Kon. Aardenburgse Fanfaren. De koningschieting van de heropge richte schuttersvereniging „De Ge trouwe Broeders" te Biervliet, werd geen langdradige geschiedenis. Reeds met zijn eerste schot haalde Aug, Jansen de koningsvogel neer, onder luid applaus der sportieve le den. De wedstrijd daarna gaf de vol gende uitslag: Hoogvogel W. Hoeve nagel, le zijvogel Ed. Buysse, 2e zij vogel E. de Boevere, meeste kleine vogels Joh. Ducheine (3 st.). Op het terrein der boogschutter!) „Jac. v. Beieren" te Goes werd een kampioensschieting gehouden, welke de volgende uitslag: had Kampioen der kleppen P. Rentmees ter, W. Teil, Ovezande. Kampioen der vogels P. Vermue, Jac. van Beieren, Goes, 2e klep Jac. de Baar, W. Teil, Ovezande. 3e klep H. J. Driedijk, Doel naar Hoger, Wolfaartsdijk, 4de klep P. Zuidhof, W. Teil, Ovezande, Advertentie) Alc ril tl if! PP 71 imnncnnt hpplrl grote groep turnsters vormde op het groene veld de ALLS LllLLJLl CCIl tillJJUdtlUl Dttttl letters l.O.C. als huldeblijk aan het 60-jarig bestaan Een overzicht van de turndemonstra-tie op de Olympi- van het Internationaal Olympisch Comité, sche dag in het Amsterdamse Olympische Stadion. Een lste zijvogel J. F. Claerijs, Edele Hand boog, Oudelande, 2de zijvogel Jac. v. Doorn, Zorgvliet, Ellewoutsdijk. lste bovenka) P. v. d. Bliek, Zorgvliet, El lewoutsdijk. 2de bovenkal C. Stoutha- mer, Zorgvliet, Ellewoutsdijk, lste on- derkal C. Baas, Juliana, Oudelande, 2de onderkal F. van Steenbergen, W. Teil, Ovezande. Er namen 58 schut ters aan deel van 18 verenigingen. Van Europees blok Te Bazel zijn de vertegenwoordi gers van 25 continentale voetbalbon den bijeen geweest, die samen liet Europese blok vormen. Als vice-pre- sidenten werden aangewezen Karei Lotsy en Ernst Thommen (Zwits.), als bestuursleden dr Barassi (It.), dr An- drejevich (Z. Slavië), Lafarge (Fr.) en Lange (Zweden). Voorts besloot de groep om op het congres van de Fifa, dat in de loop van de volgende week te Bern zal worden gehouden, de Belg R. Seel- draayers voor te dragen als opvolger van de Fransman Jules Rimet, die zo als bekend, aftreedt als president. In int. zöneschaaktournooi te Miinclien Dank ztf een nieuwe overwinning op de Engelsman Wade heeft onze landgenoot Donner opnieuw de eerste plaats in de standenlyst kun nen bezetten van het zone-schaak- tournooi te München. Kramer neemt, tezamen met de Zuid-Slaviër Pirc, de 6e plaats in, ter wijl de derde Nederlandse deelnemer, Bouwmeester, thans elfde staat geklas seerd. STAND NA 10e RONDE 1 Donner 8.5 punt. 2 Unzicker 8 pnt. 3 en 4 Raber en Toran, 7.5 pnt. 5 Fu- derer 7 pnt. 6 en 7 Kramer en Pirc, ieder 6 punten en 1 afgebr. partij. 8 Golombek 6 pnt. 9 Bhend 5 pnt. 10 Lokvenc 4.5 pnt en 1 afgebr. partij. 11 Bouwmeester "4.5 pnt. 12 Wade 4 pnt en 1 afgebr. partij. 13 en 14 dr Leh man en Burstein, ieder 4 pnt. 15 Bi- beiro 3.5 pnt en 1 afgebr. partij. 16 Castaldi 3 pnt. 17 en 18 dr Aitken en Dunkelblum ieder 2.5 pnt. 19 Jacob 2 punten en 1 afgebr. partij. 20 Mul- cahy 1 punt. DE JEUGDIGE MIDDELBURGSE schakers Gabe Woudstra en S. v. d. Broek, namen in St Niklaas deel aan het tournooi om het kampioen schap snelschaken van België. Win naar in de hoofdklasse en kampioen van België werd Seters. Gade Woud stra behaalde in de eerste klasse drie punten uit vijf partijen. S. v. d. Broeke deed in de derde klasse precies hetzelfde. LIET is algemeen bekend, da Brabanders, en vooral de krabbe erg plekvast zijn, en al leen om een goei huwelijk of be tere broodwinning d'ouwe stad late voor wa die is. 't Ergste wa ze zegge as ze mekaar weer onder de Peperbus tege komme is: „g'èd toch zeker wel veul vaart g'ad gunter is 't nie?" Ieder keek 't er dan ok in 't krqbbegat van op da die Leen, die nóg nooit éne voetstap buiteBerrege ad gezet, en van d'r levensdage nooit in Lepelstraat, Pindurp of Os- sendrecht was gezien, nou ineens naar da vreemde Limburg trok, om as huishoudster bij een we duwnaar mè vier kleine kinders d'r geluk te gaan prebere. 't Was eél wonderlijk gegaan, en toch ad Leen d'r eige nie in een huwe- lijkskraant aangeboje, noch was ze zeivers op zo'n soortement ad- vertensie ingegaan. Oe 't kwam da Leen, die toch 'n forse knap pe meid was, nooit deur één van de brave krabbe was gevroge, was kompleet voor 't vrouwvolk en d ouwere mense een groot raad sel! In d r dienst kon ze beule en werreke as een karrepaerd en zat altij vol zotte streke en stage. Ad t manvolk nou élemaal zand in ullie oge, om zo'n schone de gelijke meid te late lope? Daer zijn van die onverklaarbare dinge in 't leve merakels van meide krijge knappe vrijers, en echte lieve mèskes staan soms as een eenzaam blommeke erges in de stilte te verbloeieLeen was ok veuls te oprecht en eerlijk om daer zelf moeite voor te doen, of as sommigte jonge mèskes 's avonds deur ,,'t Vierkantje" te gaan fiére, tot 't er ten lange léste een stukkerijer op oe af kwam. Nee, zoiets most uit z'n eige- gaan, anders was 't niks waerd. daer ware ommers slechte voarbeelde genogt van! Toch was 't Leen mè de jare lillik dwars gaan zitte. Wa d'èdde nou aan een beroemde geboortestad mè schone Gevangenpoort, Markiezenhof, Peperbus en Ravelijn, as de man nelijke inwoners oe gewoon links late legge? Bèrrege kon voor Leen d'r part gerust gestole worre. want in d'r ééntje ad ze al dik- kels veul trane gelate da ze zo Broers en zusters ware allemaal eenzaam deur 't leve most gaan., onder dak, en ge was net goed ge- nog om doopkinnekes in de kerk te drage, of overal bij te springe as ze me d'ullie vingers tusse de deur zate, omda ge een lekker spaarpotje ad.... Leen geraakte al een endje in de dertig, en van zelf keek 't er nou élemaal geen vrijer meer naar d'r om. Daer zat niks anders op, dan maar stil- lekes te blijve diene, en later te prebere een goei plekske in ,,'t Ketrientje" te krijge, of erges op een bovekamerke te gaan wone.. De tweede mèskes in Leen d'r deftige dienst bleve 'nooit lank, die krege meestal gauw verke ring en gonge na verloop van tijd trouwe. Die goei Leen ad dan oir al voor veul wachtmeesters, soldate en ambachtslui in de gro te propere keuke koffie inge schonken, as z'ullie mèske op een uitgaansavondje kwame afhale.. Z'ad nooit lillik tege de jonge lui gedaan, of 't over dag aan de mèskes late voele da ze sjeloers was, en zelf ok wel zo iets wou. Ieder mèske da gong trouwe, kreeg van Leen nog een mooi ke- doke, maar op de feestdag zelf kwam ze toch liever nie.. Toen 't léste mèske weer was ver- trokke, wilde mevrouw 't ok es mè d'een hulp van buite de stad prebere. De Bergse mèskes bleve zo kort, en voor Leen was 't ok nie zo plezierig om telkes een an der gezicht in de keuke te zien. Mevrouw ad 't beter kunne late, want toen die „nuuwe" uit Lim burg kwam, was 't een buitege- woon knap en leveslustig dink, waar de krabbe mekaar al gauw in 't haar om vloge, en waar ze die goeie trouwe Leen ok nog deur kwijtraakte. Er was tusse die twee niks voorgevalle, want Leen kon 't buitengewoon goed mè die leutige Limburgse vinde, maar er was iets anders gebeurd, wa d'een éél andere wending in 't leve van Leen ad gebrocht. In die dage was 't er voor Lieske een brief van een onderwijzer uit Limburg ge- komme, waar ze vroeger nog bij in de klas ad gezete, en ok as kindermèske ad gediend! Z'n vrouw was ondertusse gestorven, en nou zat de brave man al deur mè d'huishoudsters te tobbe In 't begin was alles mooi en goed, maar as ze zage da 't geen trouwe zou worre, verslapte de werklust, en liete ze de boel maar waaie. D'erreme kinders begonne der veul deur te lije, zo da 't ie zelf nie meer bekwaam was om op school z'n werk goed te doen. Of Lieske daer gunter in Brabant toch es uit wou kijke naar een flink en degelijk mens, mè d'een moederhart voor de kin ders. Over de blankgeschuurde tafel zag Lieske naar Leen, die opgewekt en rustig kindergoed voor 't groot gezin van d'r zus ter zat te verstelle. Daer viel nie veul meer uit te kijke en te zoeke, en wa Lieske naar die onderwij zer terugschreef, is nooit iemand in 't krabbegat te wete gekom- me, zelfs Leen nie., 't Antwoord van Lieske was die man toch zo veul waerd, dat 't ie graag een lange reis naar Brabant der voor over ad. om es mè Leen te kom me prate. Een week later zee Leen tot groot verdriet van mevrouw en d'r femielje d'r dienst op. As d'r plek deur een nichtje was in- genome, nam Leen afscheid van d'ouwe dierbare stad, en ver trok welgemoed naar 't verre Limburg,Wa ze daer vond was onbeschrijfelijk, maar 't wier voor Leen een gouwe tijd! Ze knapte van zolder tot kelder al les grondig op, en verzurgde de lieve kinders of ze van d'r eige ware. 's Avonds zat ze gezellig in de mooie huiskamer te naaie en te stoppe, om alles weer éél en gaef in de kast te krijge. 'On derwijzer gong iedere dag netjes opgepoetst en geperst naar de school, zoda de grote verandering bij de mense al gauw opviel. In 't moederloze gezin keerde 't schone geluk van vroeger weer terug, omda Leen eerst dee waar voor ze gekomme was, en 't veuls te druk ad om aan een huwelijk te denke. d'Onderwijzer docht 't er anders over Z'n lieve vrouw zou 't ie nooit vergete, maar in Leen kon 't ie alleen geen huis houdster zien, die de pot kookte, en de boel verzurgde. Een jaar later gong 't ie same mè Leen naar Berrege, om te trouwe! 't Was nog een schoon paar en toen ze van 't stadhuis kwame, viel 't ineens bij de krabbe op da die Leen zo'n knappe flinke meid was Oe was 't in de wèreld toch mogelijk, da ze 't nooit eer der gezien adde, en die Limbur ger zoiets goeds voor ullie neus wegpikte! d'Ouwe vrijgezelle gave 't mekaar op de „Bonte Brug" later eerlijk toe, da ze 't veuls te laat adde ingezien, zullie konde nou in een kosthuis legge. en een ander speulde gunter maar mooi weer CATO UIT BERREGE V •my; Aanvallende spelers V Verdedigende spelers Loop van de spelers Loop van de bal Sri rrettj KAN EENVOUDIG ZI]1\ GOED VOETBAL £)e rechtsbinnen van de aan vallende partij (r.bi.) is in duel met de linkshalf van de tegenstanders (l.h.). Hij wint dat duel door (eventueel na 'n schijnbeweging naar links) rechts de tegenstander te pas seren, waardoor hij van plaats r.bi. 1 naar plaats r.bi. 2 gaat. De. linksachter (l.a.) dekt de rechtsbuiten (r.bi.) maar moet, op het moment dat de rechts binnen zich van zijn dekking heeft los gemaakt, deze tegen- kans zal wagen dan wel of hij op een gegeven moment de bal naar een medespeler zal pogen te plaatsen. Deze spelphase laat zien hoe eenvoudig voet bal eigenlijk wel kan zijn. Men moet natuurlijk in staat zijn het technisch naar behoren uit te voeren. In dit geval dus moet het tot het kunnen van de rechtsbinnen behoren een tegenstander vlot en handig te omspelen en verder moet hij bij machte zijn de bal zuiver te plaatsen. Twee kostelijke eigenschappen, die in feite slechts bij de klassespeler nor stander aanvallen. Hij begeeft male verschijnselen zijn. Wie zich daartoe snel van plaats l.a. 1 naar plaats l.a. 2, doch op dat moment plaatst de rechtsbin nen de bal schuin naar voren. wij deze speelwijze herhaalde lijk. zagen toepassen? De Hon garen in hun fameuze wed strijd tegen Engeland. De fout, De thans geheel ongedekt die men hier veelvuldig ziet staande rechtsbuiten kan zich, maken, namelijk dat de vrijge- door zich van plaats r.bu. 1 naar plaats r.bu. 2 te begeven, zonder moeite meester maken van de bal, die hij dan snel op brengt in de richting van het doel. Van de omstandigheden speelde rechtsbinnen dan ook nog probeert de tweede tegen stander te passeren, zag men bij hen niet. Zij maken het zich zo gemakkelijk mogelijk. Van daar onze opmerking dat goed zal afhangen of hij zelf een voetbal eenvoudig kan zijn. (Tenniscompetitie) Doordat SJEF 1 uit Aardenburg; in zijn afdeling als laatste is geëindigd, moest dit team degradatiewedstrijden spelen tegen de kampioen der 4e klas se, de Hulster Tennis Club om 1 plaats in de 3e klasse, afd. Zuid. De eerste ontmoeting te Aarden burg gespeeld, eindigde in een 4-4 ge lijk spel, waarbij Aardenburg won door een groot aantal gewonnen sets. De uitslag van de set-stand was 11- 10 in het voordeel van SJEF, zodat dit team thans zijn kans op een plaats in de 3e klasse behoudt. De wedstrijduitslag was als volgt: Heren enkelspel: H. de Jong-L Ver- straete 1-6 6-0 2-6, J. Paridaen-J. Del tour 1-6 5-7, Dames enkelspel: Mej I Trapman-mevr. R. Verstraeten 6-2 6-1, Mevr. G. Bakker-mej. M. Boeze- man 6-4 12-10, Gemengd dubbel: echt paar De Jong-Mej. M. Boezeman en J Deltour 6-3 3-6 4-6, echtpaar Bakker echtpaar Verstraeten 6-3 3-6 8-6 He ren dubbelspel: J. Bakker en J. Pa- ridaen-J. Deltour en L. Verstraeten 6-4 3-6 8-6, Dames dubbelspel: mevr. De Jong ep mej. I. Trapman-mevr. Verstraeten en Mej. M. Boezeman 4-6 6-4 6-8. WOONHUIS TE SLUIS Voor rekening van de heer A. Louwa- gie werd in hotel De Korenbeurs te Sluis aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Meerminnestraat. Hier voor werd als volgt ingeschreven: Hem- mekam, Oostburg 28.600 H. van Poecke, Sluis 26.990. C. Hast. Sluis 26.778. C. Cort- vriendt 25.120. F. Leenhouts, Sluis 24.700. De gunning werd aangehouden. VIJF WONINGEN TE SLUIS Namens de directie van de N.V. Flan- dria, industriële onderneming te Zedel- gem (België) werd door de heer L van Dongen, architect B.N.A. te Sluis aan besteed het bouwen van 5 woningen aan de Heilleweg te Sluis. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: A. van Hoorick, Sluis 80.IOO. c. Cortvricndt, Sluis 82.000 H v f™ke' slLlis 8L44°- F- Leenhouts, Sluis 81.000. J. van Hee, Sluis 80.779. R. Ver straeten, Oostburg 79.100. De gunning werd aangehouden. GOES, 15 Juni Eiercnprijzen. Bericht van handelaren. Kippeneieren 9, eendil- eieren 8, kalkoeneieren 15, ganzeneieren 20. GOES, 15 Juni Exportveiling: kruis bessen 26.40-31.90. Groenten: bloemkool al 54, a2 35-47, bl 25, afw. 17, kropsla al 2.50-3, komkommmers a 37-43, b 32- 36, c 28-30, gr. sav. kool 18, kroten 29-30, wortelen 34-35, peulen 160-170, doperwten 67, Eerstelingen grote 34-37, id. drielingen 28-32, id. kriel 26-28, rabarber 12-15, was- peen 39, aardbeien 85-150, kersen: Early Rivers 120. KAPELLE, 15 Juni Kruisbessen 34.90-37.30. Kersent Vroege v. Spithoven. 1.16. Aardbeien: Mad. Lefebre 23-40 p. doos, id. 68-94 p. kg, Mad. Moutot 25-41 p. doos, id. 76-111 p. kg, Dutch Evern 42 p. doos, id. 71-84 p. kg, Mach. Fruhernte 29-32 p. doos, id. 67-69 p. kg, Regina 28-37 p. doos, id. 91 p. kg, Bowa 29-41 p. doos, id. 140 p. kg, Jucunda 80-88 p. kg, Cli max 25-42 p. doos, id. 80-131 p. kg, Eva Macherauch 25 p. doos. ROTTERDAM, 15 Juni Aanvoer in totaal 4032 (5864), vette koeien en ossen 500, gebruiksvee 941 (432), vette kalveren 120, graskalveren 260 (131), nuchtere kal veren 1053, varkens 15, biggen 232, paar den. 157, veulens 37, schapen of lammeren 78, weide-zuiglammeren 457, bokken of geiten 47. Vette koeien le kw. 2.85-3.05, 2e kw. 2.70-2.85, 3e kw. 2.20-2.55, vette kalveren 2.55-2.65, 2.35-2.45, 2.00-2.15, graskalveren 440, 340, 230, nuchtere kalveren 55, 50, 44, biggen 70, 60, 48, slachtpaarden 2.00, 1.95, 1.85, veulens 350, 250, 150, schapen 135, 115, 95, weide-zuiglammeren 70, 60, 50, kalfkoeien 1150, 975, 825, melkkoeien 1150, 975, 825, vare koeien 800, 700, 585, vaar zen 850, 700, 570, pinken 580, 480, 370. Vette koeien aanvoer redelijk, handel kalm, prijzen als gisteren, prima's boven notering. Vette kalveren aanvoer als vo rige week, handel levendig, prijzen sta biel. Graskalveren aanvoer ruimer, han del tamelijk, ruim prijshoudend. Nuch tere kalveren aanvoer even groter, han del stroef, niet geheel prijshoudend. Big gen aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen iets lager. Slachtpaarden aanvoer iets meer, handel slepend, prijzen vooral niet lager. Veulens aanvoer groter, handel willig, prijshoudend. Schapen aanvoer als vorige week, handel vlug. prijzen hoger. Weide-zuiglammeren aanvoer iets klei ner, handel levendig, wat stijver in prijs. Kalfkoeien aanvoer gewoon, han del kalm, ruim prijshoudend. Melkkoeien aanvoer gewoon, handel kam, ruim prijs houdend. Vare koeien aanvoer redelijk, handel tamelijk, stijver in prijs. Vaar zen aanvoer ruimer, handel kalm, prij zen constant. Pinken aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen constant. Bokken of geiten aanvoer iets meer, handei goed, ruim prijshoudend. TERNEUZEN, 14 Juni Sla 2.50-4.60, bloemkool a 32-54, b 22-35, c 15-19, witte komkommers a 34, b 30-31, peen II 48, afw. 21-26, kroten I 28-31, id. II 14-16, uien 5-7, sjalotten 8, eerstelingen I 36-42, id, 11 30-37, kriel 25-30, asperges II 1-1.35, sav. kool 10-12. Aarbeien per doosje 29- 46. De eerste 20 ton vataardbeien no teerden f85.10 per 100 kg. WAThR*T AM)LN Mannheim 313 (—0.01), Kaub 218 (+0.04), Trier 120 (+0,10), Koblenz 206 0.02). Keulen 175 0 01), Ruhrort 367 (+0.01), Lobith 064 0.04), Nijmegen 743 0.0'2 Arnhem 700 (—0,02). Eel'de 262 (—0.03). Deventer 176 (—0.02), Namen la piante 170 0.14), Borgharen 39.41 (+0.05), Bel- feld 10.75 (—0.08), Grave 4.64 (—0.01).

de Stem | 1954 | | pagina 3