ST R E E Hens ZEELAND krijgt eigen woordenboek Walcheren Zuid-Beveland Z..VLAANDEREN Luisterrijk feest te GRAAIJW Rioler Gr *eep uit Ere-teiitoonstelling Jan Her se geopend POPENT "oow "gj? Veiling Kapelle-Biezelinge én omgeving had gunstig jaar Publieke 1 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 JUNI 1954 GESLAAGDE ACTIE VOOR OOSTPRlESTERIIULP Fancy Fair in Hulst OPENING WEG WATER- LANDKERKJE-IJZENDIJKE H.H. WIJDINGEN BISDOM HAARLEM NIEUWE FRUITOOGST STAAT ER GOED VOOR VARKENSHANDELAREN TE ZIERIKZEE BIJEEN Tomalcnexport naar België stopgezet MIDDELBURG VLISSINGEN GOES HULST TERNEUZEN AXEL tuin AGENDA HEDEN V/okl/Y KNIPPERI P. N. DE GID NEDERLANDSE organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek ver leent sinds 1952 subsidie aan de „Zeeuwse vereniging voor dialectonder zoek die voorbereidingen treft voor de uitgave Aan een Zeeuws woordenboek. Al van de oprichting der vereniging af had men zich ten doel gesteld de Zeeuwse woordenschat bijeen te brengen en deze dan later als woordenboek uit te geven. RIJKE WOORDENSCHAT DEEDS dadelijk kreeg men de be schikking over enige plaatselijke, meest in handschrift gebleven woor denlijsten, o.a. van Walcheren, Zuid- Beveland en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit materiaal groeide stelselmatig aan door inzendingen der leden-me dewerkers. Meer en meer bleek hier door de rijkdom der Zeeuwse woor denschat en de merkwaardige plaatse lijke verschillen m woordgebruik en woordvorm. Het aantal leden en donateurs, dat het werk financieel steunt, bedraagt ongeveer 100. Een deel van deze geeft, behalve financiële steun ook regel matig zijn medewerking bij het on derzoek. J Voorts wordt dit aarttal aangevuld door met-contribuërende medewer kers Uiteraard zijn alle bij het onder zoek betrokkenen, .'.dialectsprekers", of zij waren dit: althans in hun jeugd. Oud-Zeeuwen, thans elders woon achtig, beuijzen by het werk goede diensten, aldus dr. Ghijsen, secretares se der vereniging, die er e.e.a. van vertelde, daar zij vertrouwd zijn met woorden en uitdrukkinge n die de jon gere generatie niet meer kent. 't Ge tal vaste inzenders bedraagt ongeveer 65. De jongensten zün van de middel bare schoolleeftijd: de oudsten boven de tachtig. Ook wat de tijd aangaat, wordt dus een rjuim gebied van het nog levende dialecten bestreken. Al het werk geschiedt belangeloos. Het gebied waarover het onderzoek zich uitstrekt, omvat de Zeeuwse ei landen, West-Zeeuwsch-Vlaanderen, het land van Axel en Goeree-Over- flakkee, dat taalkundig tot Zeeland behoort. Ook het land van Hulst, hqe- wel er een niet-Zeeuws dialect wordt gesproken (de streektaal aldaar sluit zich zeer nauw aan bij het Oost- Vlaams) is in het onderzoek betrok ken. Het biedt juist door de typeren de afwijkingen belangrijk materiaal ter vergelijking. TEGENSLAGEN TN DE Meidagen van 1940 ondervond de vereniging een grote te- enslag bij haar werk. Men had de donkere wolken zien aankomen en het mate riaal, dat de letters a tot en met f om vatte, uit veiligheidsoverwegingen naar de kelders van de provinciale bibliotheek te Middelburg overge bracht. Helaas ging ook dit' gebouw bij de oorlogshandelingen in vlammen op, zodat men van voren af aan moest beginnen. Reeds in 1943 was de achterstand zo LIET St. Joseph's patronaat was stampvol toen de katholieke jeugd beweging uit het land van Hulst daar een uitgebreide en gezellige fancy fair op touw zette, ten bate van de Oost- priesterhulp. Uit alle dorpen waren de gic'een, verkenners, kabouters enz. naar Hulst gekomen om met z'n al len te trachten de bezoekers het geld uit de portemonnaie te kloppen. Het lukte best; ze verkochten loten voor de grote loterij, voor het rad van avontuur, ze brachten thee, koffie en limonade aan de man en haalden de dubbeltjes en kwartjes op vele andere wiizen te voorschijn. Behalve een poppenkast vulden npg meerdere evenementen het variété programma: hpt Westdorpse meisjes koor. o.l.v. Rob Pollet, deed blijk van zijn kunnen en jeugdige danseresjes behaalden al evenveel waardering. De grote toeloop van bezoekers deed de fancy fair buitengewoon goed slagen zodat de Oost Zeeuwsch - Vlaamse katholieke jeugdbeweging wellicht 'n mooi bedrag heeft bijeengebracht om het goede doel te steunen. goed als ingehaald. Toen volgde de evacuatie, die vele Zeeuwen naar an dere gedeelten van Nederlavd voerde. Het gevolg was dat de arbeid stil ge legd moest worden totdat betere tij den aanbraken. In 1947, toen de toestanden weer nar- maal waren geworden, werd het werk met man en macht hervat en op het ogenblik is men met de navraag tot de letter s genaderd en het kaartsysteem is tot en met de letter n gereed. HET EIGENLIJKE WOORDENBOEK IJET IS de bedoeling, het woorden- boek in enige delen uit te geven. Met he.t eerste deel, dat de letters a t/m g zal omvatten, zal zo spoedig mogelijk een aanvang worden ge maakt. Dit deel omvat ongeveer 3000 woorden, met uitleg, voorbeelden en bijbehorende zegswijzen. Daar de uitgave van dit woorden boek natuurlijk een kwestie is, die ook weer „in de papieren" gaat lopen, is kortgeleden contact gezocht met de G. S. over de mogelijkheden van fi nanciële steun. Tot verdere uitwerking der plannen is een semi-officiële com missie voor het Zeeuwse woordenboek in het leven geroepen. De eindredactie van het woorden boek wordt gevoerd door dr. Ghijsen, die daarbij in nauw contact staat met de inzenders der plaatselijke lijsten. Bij het gouden jubileum van de Boerenleenbank HET 50-JAKIG BESTAAN van onze Boerenleenbank, dat In feite op 25 Februari 1.1. viel, werd pas Zaterdag 12 Juni luisterrijk gevierd. Het ia méér geworden dan een feest van de jubilerende vereniging zelf; door het grote aantal gemcentenaren, dat lid is van deze instelling en meer nog door de wijze, waarop de viering heeft plaats gehad, is het als het ware een dorps feest geworden. I gegroeid tot n onderneming, die het volste vertrouwen van de uitgebieide De dag werd begonnen met een H. Mis met assistentie, door de be schermheer der vereniging pastoor Siebelink opgedragen tot injenl/C van levende en overleden leden der Bank. Om 3 uur had de feestvergadering plaats in een voor dat doel speciaai gehuurde tent van de heer Van Beers uit Steenbergen. Een goede geluidsin stallatie was aangebracht, zodat al het gesprokene tot in de uiterste hoe ken verstaanbaar was. FEESTREDE FAE voorzitter de heer A. P. E. Staal opende de vergadering met 'n feestrede Hij riep 'n hartelijk wei- kom toe aan de meer dan 400 aan wezigen, waaronder wij de Hoofdin specteur en Inspecteur van de Cen trale Bank, de heren Hendriks, Co- lenbrander en O lidkerk opmerkten, alsook burgemeester Schluter en de heer Staal voorzitter van de Ring van Boerenleenbanken in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarna bracht hij hulde aap de pioniers die in 190» de stichting van 'n boerenleenbank aandurfde. Met 'n historisch apergu toonde hij aan, dat dit stoute initia tief rijke vruchten heef afgeworpen. Tevens kondigde hij enkele jubilea in het nabije verschiet aai}. De heer Steyaert is op 28 Juni 30 jaar be stuurslid En de heer Dalmijn, de hui dige kasier. is op 1 Augustus 35 jaar aan de Bank verbonden Mede door hun nauwgezet beleid is de Bank ult- Gerangschikt onder de allergrootsten £N DE Schotse huizen te Vee- re is een der mooiste en merkwaardigste exposities ge opend welke wij ooit te Veere zagen. Dank zij het initiatief der culturele commissie der Schotse huizen en de grote me dewerking der familie Heyse, kon burgemeester jhr. den Beer Poortugaal een ere-ten- toonstelling openen van het werk van wijlen de Veerse ar tist Jan Heyse. Zonder reserve rangschikte de kunstzinnige burgemeester, Jan Heijse onder de allergrootste beeldende kun stenaars en wie een rondgang maakt langs de unieke collectie schilderijen, tekeningen, houtsneden en ex-libris- sen hier bijeengebracht, moet dit be amen. Het is achteraf een geluk ge weest dat Jan Heijse van zijn mooiste wérk niet scheiden kon en dit in zijn woning en op zijn atelier hield, zo dat "mej. H. Heijse, die alles arran geerde, in het. ouderlijk huis 't' meestê vond wat zij nodig had voor het in richten der expositie, die wérk bevat uit een. AO-jarige periode van haar vader. ARISTOCRAAT rje noblesse van de aristocraat, ook naar de geest, die Jan Heijse was, spreekt uit al het uitgestalde. Effectbejag was deze kunstenaar vreemd Hij diende de schoonheid op nobele en beheerste wijze en met een genialiteit welke men slechts zelden ontmoet. „De lijn is alles," zei Jan Heijse eens tot ons en die heeft hij dan ook neergezet met zo'n zuiver heid en kracht, dat hij er alles mee te zeggen en te omvatten wist. Ook zonder het spel van licht en schaduw gaf zijn lineair vermogen reliëf aan wat hij schiep. Ket prachtigste stuk, een waar meesterwerk van de tentoonstelling is het schilderij „De Brugse Madon na", een diep-religieus werk, schitte rend van kleur, vormgeving en ver beelding. Openbaringen zijn ook de reeks portrettekeningen, waar met een mi nimum aan middelen een maximale expressie werd bereikt. Volmaakt zijn de waterverfschilderijen in hun vlek keloos vervloeien der tinten en het zelfde kan men zeggen van de gou aches, de houtsneden en linoleum- drukken. Het is een feest deze grootse en sfeervolle verzameling te beschouwen en geen kunstgevoelig mens mag ver zuimen haar te bezoeken gedurende de drie weken dat zij geopend is. EDEL KARAKTER Tn zijn openingsspeech, heeft Veere's burgemeester recht gedaan aan het edel karakter van de Veerse meestel en terecht gewezen op diens vermogen door te dringen tot het wezen dei- mensen en der dingen, zo, dat men de ziel ziet in zijn portretten en als 't ware de essence gewaar wordt van zijn bloemen. „Jan Heijse." zo besloot spr. zich wendend tot mevrouw Heijse. haar dochter en zoon, „is niet verloren ge gaan voor zijn gezin en zijn stad, maar leeft voort in zijn werk." Oi> 29 Juni PhlNSDAG 29 JUNI a.s. zal de nieuwe weg van Waterlandkerkie naar IJzendijke, welke zoals we reeds be richtten bijna gereed is, officieel ge opend worden. Aan déze gebeurtenis zal een feestelijk cachet gegeven wor den. De opening geschiedt door de Commissaris der Koningin jhr mr A. F.C. de Casembroot. Advertentie» alientele geniet Als stoffelijk blijk van waardering voor zijn werklust en energie kreeg As beer Dalmijn 'n enveloppe met inhoud aangeboden. De heer Dalmijn, die hierna aan het woord kwam, gaf enkele finan ciële toelichtingen, die de leden een duidelijk beeld gaven van de uitge breide en succesvolle werkzaamheden van de Bank Hii werd gevolgd door diverse andere sprekers, die eenparig w alen in hun lof voor het gepresteer de en daarvan ook met fraaie ge schonken blijk gaven. Op het gemeentehuis werd aan ge nodigden en bestuursleden een glaasje geoffreerd, terwijl om 6 uur een kof fiemaaltijd werd gebruikt door de ongeveer 450 aanwezigen. Om 7 uur bracht de fanfare Nooit Gedacht de jubilerende vereniging eon serenade, waarna om 8 uur het cabaretgezelschap van Jan van Osta- de een non-stop-programma afwerkte, dat buitengewoon in de smaak viel en alle aanwezigen een prettige en aan gename avond bezorgde. Ook Jan van Ostade. de all-round artist en H«a k var. Rijswijk, de accordionist, droegen het hunne bij tot het welslagen van dit programma. De titel van de revue was „Mii niet gezien", maar wij we ten zeker, dat men het gezelschap hier nog wel eens wenst te zien Waarmee dan om ruim half elf het einde kwam van deze wel zeer ge slaagde feestdag Een feestdag, waar op het bestuur tot in lengte van da gen met trots mag terug zien. Zij hebben de leden, mede door het gulle verstrekken van rookmateriaal en snoep, een gezellige dag geschonken, waarvoor allen hen zonder uitzonde ring zeer dankbaar zullen zijn. De stemming in de zaal was voortreffe lijk on niemand, maar dan ook nie mand ging onbevredigd naar huis. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft in de basiliek St. Bavo te Haar lem de volgende H.H. Wijdingen toe gediend: Het H. Priesterschap aan de eerw. heren: A. J. M. Brabander, A. G. M. v. d. Burg, F. F. M. J. v d Eerden, W. van Egmond, N. M C Groot, C N. M. de Groot, N. M. Grijpink. J. F. M. Hoes, E. C. Hoogervorst, A. H. G. Im- bens, F. P. G, Jansen, H J. G. de Jong, F. A. M. Keesen, H. J. Kolimer, J. A. Kruunenberg, W. J. Kuttschrütter, J M. Lefeber, A. P. Olsthoorn, P. J. Pouleyn. J. Th. Stam. J. G. M. Velt- huyse, F. Verhoogt, J. H. B. Vos, G. W. M. de Wit. Allen studenten van Warmond. Tevens is priester gewijd pater J. G. M. Hulsnoff O.e.s.a. Het subdiakonaat aan de eerw. he ren: Th. A. M. v. d. Akker, C. H. M Bense. C. J. Th. van Bochxmeer, P. J. A. Boogaards, H, J. M. Cocu, J. M. S. van Dijk, L. P. Th. Dijkstra, J. J. de Graaff, B. P. M. Hemelsoet, A. S. Hetem. A. J. C. M. Janssen, J. P. Jonker, Th J. Kempers, J. C. van Klink, B. J. A. Kortmann. C B. Kouwenhoven, J. J. M, Kwaaitaal, H. C. Laan, G. H. E. Lammertink, J. C. v. d. Linden. C. A. Paardekooper, W F, M. Postma, J. C van Roode, B, F. J. Rozestraten, W. C. Ruigrok, J. M Schlatmann, N. A. M. v. d. Waart, J. H. Wiflems, G. H. W. Zaal. Allen stu denten van Warmond. IN OTRTF.RWT.TK doet men van bruine verf weer voor de oor- IN UiöiftKWlJA. aoet men, nkelyke zandsteen-huid verwis- behalve pootje baden in de Seld, De fraaie kastanjebomen te vennen en openluchtspelen or- ^XzeHde^stormramp Sen nj ganiseren, ook nuttige dingen, bladerloos staan rillen in de frisse Rekenen onder andere, 'n Ge- zeebgies Men had al over rooien ge- pi oraat. Maar nu zijn voor het eeist ae meenteraadslld gal daarvan li kn0ppen weer opengebroken, 'n Tref- ontroerende demonstratie. Hij fend symbool van wat in het zich i j. gestaag herstellende Zeeland gepies- verscheen met volgekrabbelde wordt, vinden wij. Hebt u paperassen en zware hoofdpijn de zilte Schelde-geur genoegzaam in- voor de vroede vaderen. Ziet U. ^"^eL^hoVof "d^aromtrenuTn Eindhoven woont de tekenhumorist Ton Smits, die na vierduizend mis lukte pogingen nu met veel succes voor grote Amerikaanse bladen werkt. Maar hij gaat ook schilderen. Sur realistisch en in overleg met zijn hondje Picasso, Dat verklaarde hij tenminste. En in Tilburg blijft het maar rinkelen. Ditmaal bij n bejaard echtpaar. Zonder opgaaf van redenen verzocht de pronkschaal op het dres soir overplaatsing naar de vuilnis emmer door in duizend stukken te nu wel, dat de kledingslijtage van onze gemeentewerklieden neerkomt op 2 cent per uur, kon hij nog juist uitbrengen. De vroede vaderen hebben hem grif geloofd. a Naar de bossen, naar de duinen, zegt het bekende lied. Laat ons dus van Oisterwijk op Zeeland oversprin gen. In Biezelinge vonden twee kna- faenng en ^SSSTSJftifffil Mi ^plV^enT En die ~^aal was nog wel Het beest kwam helemaal van de van onbreekbaar glas, n reclarncge brakke riviermonden van Zuid-Ame- schenk van een of_a"dere *V™a' viL-a on erhiint nani' dp exotische naam ma die overigens haar ei^en glazen Selenapsis Herzbergi te luisteren. Of heeft i"«eSooid_Wantvan dat onbreek- dat. waar is, kan niemand controleren, want hij was dood als 'n gewone Hol landse pier. e Het is goed, in Zeeland te toeven, maar dan niet op de rij wielpaden van Walcheren, waar wij nu belanden. De vereniging, die daar over waakt, bericht namelijk, dat bij voorbeeld het pad tussen Middelburg en Zoutelande door mollen totaal on dermijnd is. En wat er nog van over was, werd dooi de automobilisten deskundig gemold. Dat laatste is erg Tegen mollen kun je iets doen, maar automobilisten-klemmen zijn er he laas nog niet. In Brouwershaven is men gelukkig méér opbouwend. Hel stadhuis, tijdens de stormramp be schadigd, heeft men grondig gerestau reerd. En verbeterd. Want sprak men vroeger van de heroïsche beklimmin: van het bordes, thans kan men dank zij de verlaagde stoeptreden gewóón binnengaan. En de leeuwen, die het geheel flankeren, hebben hun jasje baar geloven ze in Tilburg niet veel meer. De Capucijnen in Helmond hebben de vissersmis weer ingesteld, zij het met enige schroom. Want de ervaring heeft bewezen, dat daarvan niet alleen gebruik werd gemaakt door hen, die vroeg op zijn de mis be gint om half vier maar ook door hen, die laat naar bed gaan. En het nachtbraken cn Zondagslapen bevor deren ligt nu niet precies in de bedoe ling van .de brave Paters. Hogere ambtenaren wensen meer salaris. mei- Jen de kranten met grote koppen. Ik ink, zei 'n lager ambtenaar tegen ons. illeen durf ik er niet om vragen. •In de fabrieksarbeider, die wij laatst nraken koesterde al precies dezelfde ens. Omdat hij pas getrouwd was. Maar het ging niet door. Tegen on- 'elukken. die buiten de zaak gebeu- i-pn. ben ik niet verzekerd, had de directeur ten antwoord gegeven. TTET AFGELOPEN BOEKJAAR was voor de veiling Kapelle-Biezelinge en -11 Omgeving te Kapelle een gunstig jaar. Bovendien bljjkt uit het over zicht van de geveilde producten dat de gemiddelde pryzen bevredigend wa ren en de productie gunstig was, aldus sprak de voorzitter van deze vereni ging, de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge in zijn openingswoord op de in Kapelle gehouden algemene vergadering. CPREKEND over de vooruitzichten voor de komende oogst, zei de heer Dekker, dat er op de rijke bloei, die onder gunstige omstandigheden plaats vond, een goede vruchtzetting is gevolgd. Er mag daarom een grote oogst van hard fruit worden ver wacht. Vooral de appels beloven een rijke oogst, al laten op sommige percelen de Goudreinetten 't er wat bij zitten. Bij de peren klaagt men in het bij zonder bij het ras Conference over sterke rui. Op sommige bedrijven la ten verder de Doyenne de Cornice het er helemaal bij zitten en zullen de Bonne Louisse en de Beurre Alex. Lucas matig zijn. Deze verwachting van een grote oogst, aldus de heer Dekker geldt niet alleen voor Zeeland of Nederland maar ook voor de nabuurlanden. Daarom wees hij er met klem op, dat het zaak zal zijn om alle afzet mogelijkheden zo goed mogelijk te benutten. Vooral zal alle aandacht besteed moeten worden aan de be langrijke plaats welke de binnenland se handel inneemt. Sprekend over de stand van het zacht fruit zei de heer Dekker, dat de productie van aardbeien geleden heeft onder de langdurige droogte in de maanden April en Mei. Vooral op oudere bedrijven zal hierdoor de oogstdepressie niet uitblijven. De productie van zwarte, rode en kruisbessen zal matig zijn, terwijl de oogst van frambozen beneden het mid delmatige zal blijven en die van bra men ook beneden normaal zal zijn. OMZET BIJNA 6 MILLIOEN. P\OOR de directeur der veiling, de heer A. D. Snoep, werd hierna verslag uitgebracht over het afgelopen boekjaar. Ér werd 1 pet. over de ge veilde bedragen aan de leden terug betaald. De afschrijvingen beliepen een totaalbedrag van f 193.988.24 en de rekening sloot met een batig sal do van f 345.53. De totale omzet was f 5.928.946.54. Door de heer Chr. Nieuwenhuyze te Biezelinge, werd namens de fin. commissie geadviseerd tot goedkeu ring der rekening. Tot lid dezer com missie werd benoemd de heer W. Vis- schcr le Schore en tot plv. lid dhr, J. de Jager Joszn. te Kapelle. De contributie voor 1954 werd vast gesteld op f 1.per lid. De provisie voor het komende jaar zal bedragen voor de leden: veiling 3 pet, kleine veiling 5 pet en boomgaarden 3 pet. Gastveilers zullen 2 pet meer moeten betalen. Bij dit punt werd door de voorzitter nog meegedeeld, dat voortaan als grote veiling beschouwd zal worden: uien, wijnpeen en kruisbessen en verderd aardbeien, frambozen, bra men welke aan de industrie worden geleverd en alles wat niet wordt aan gevoerd op het veilingterrein. De koeltarieven en emballagerege ling werden ongewijzigd vastgesteld, enkel met de bepaling dat zij die hun toegewezen kwantum in het koelhuis niet benutten een bedrag van 3 cent per kg. zullen moeten betalen over dit niet benutte kwantum. Herkiezing bestuursleden In de grote bovenzaal van het Huis van Nassau, te Zierikzee, werd onder presidium van de heer H. J. Colsen uit Sluiskil de algemene vergadering van de afd. Zeeland van de Ned. Bond van Varkenshandelaren gehou den. Als gasten waren o.m. aanwezig de heer J. Loh te Bodegraven, voor zitter van de Ned. Bond, de pl.verv. bondssecretaris de heer P. Krommen hoek, de heer C. Noordhoek, voorzit ter van de provinciale afd. van de Bond van Veehandelaren en de heer D. Rouw, hoofdcontroleur van de C. C.D. De aftredende bestuursleden, de heren H. J. Colsen te Sluiskil en P. Naeyart te Schoondijke, werden met algemene stemmen herkozen. Tot af gevaardigde naar de algemene verga dering te Hecrenveen werd benoemd de heer P. Polderman te Goes en tot diens plaatsvervanger de heer P. Naeyart. Na een gemeenschappelijke maaltijd werd een rondrit over het eiland ge maakt en o.m. te Nieuwerkerk gestopt waar een krans werd gelegd op het graf van wijlen C. Timmerman, die bij de stormvloedramp van 1 Febr. 1953 omkwam. [WIET ingang van Maandag 14 Juni is de export van Nederlandse to maten naar België tijdelijk stopgezet. De laatste tijd ondervond deze export toch reeds moeilijkheden in verband Grote met de hoge exportheffingen. ZILVEREN JUBILEUM OP VITRITE FABRIEK In een bijeenkomst van directie, chefs en een groot aantal collega s heeft de heer Chr. de Vlieger het feit herdacht, dat hij 25 jaar geleden bij de Vitrite Fabriek in dienst kwam. De jubilaris werd eerst toegesproken door de directeur, de heer B. A. Hesselink, die speciale nadruk legde op de ad ministratieve kwaliteiten, de nauwge zetheid en de accuratesse van de heer De Vlieger. Een enveloppe met inhoud was de tastbare dank der directie. Ook de administrateur, de heer J. J. Claas. sprak waarderende woorden en dankte voor de prettige samenwer king. De heer A. Ludikhuize voerde het woord als procuratiehouder, waar na de heer P. Meliefstc namens het ge hele personeel de gelukwensen over bracht en de jubilaris o.m. dankte voor het organiseren van het Kerst feest voor de kinderen. Daarna over handigde de heer A. C. Bernard na mens alle beambten een fraai schil derij. Tenslotte dankte de heer De Vlieger voor de waarderende woorden en de vele blijken van meeleven. EERSTE H. MIS EERW. HEER P. POULEYN Nadat Zaterdagavond de weleerw. heer P. Pouleyn, die 's morgens tot priester was gewijd, plechtig was in gehaald door geestelijkheid, feestco mité, 60 bruidjes en 24 koorknapen, celebreerde hij in de parochiekerk een Lof uit dankbaarheid. Gistermorgen droeg de neomist zijn eerste H. Mis op en werd daarbij ge assisteerd door pastoor Voorham, pa ter Merk en prof. dr v. 't Westeinde, Pastoor Snel hield de feestpredicatie over de betekenis, verantwoording en verhevenheid van het priesterschao. Z.Eerw. was er trots op, dat de Mid delburgse parochie opnieuw een van haar zonen tot priester zag geroepen en, de moeder van de neomist geluk wensend, betreurde hij, dat de vader, zo kort voor deze grote dag, uit het leven weggerukt is. Na de H. Mis zong het zangkoor een prachtige priestercantate. Op de zeer drukbezochte receptie, heeft de heer Peek, namens de pa rochie, symbolisch het feestgeschenk overhandigd, dat bestaat uit meubile ring van de toekomstige kamer van de jonge priester. Hartelijk dankte de Neomist vooi dit cadeau, evenals voor het belang stellend medeleven en al 't huldebe toon. De dag werd besloten met een door de Neomist gecelebreerd Lof, waar onder pater Merk, namens de jonge priester, die een neef van hem is, nog maals geestelijkheid en gelovigen zijn erkentelijkheid betuigde. Geslaagd Voor het PBNA-exa- men Machinetekenaar slaagde de heer W. Vos. Zierikzee SPEELTUIN „MOLLEMAN" GEOPEND Op een terrein aan het Vrije, af gestaan door de Slavenkas en gelegen tussen de beide in aanbouw zijnde kleuterscholen, werd onder gïote be langstelling de speeltuin „Molieman" geopend. Tevoren had het harmoniegezelschap „Kunst en Eer", voorafgegaan en ge volgd door de jeugd, een rondgang door de stad gemaakt. De toegang tot het terrein was door een lint in nationale kleuren afge sloten. De voorzitter van de speel tuinvereniging, de heer M. de Moor, richtte een hartelijk woord van wel kom tot de aanwezigen, onder wie de heer A. Schellings uit Vlissingen, hoofdbestuurder van de NUrO, H. C, de Voos, voorzitter van „Het Wester kwartier" te Amsterdam, F. H. Gun- ther. voorzitter van de commissie van het Adoptiefonds uit Amsterdam. Th. J. Papeveld (oud-Zierikzeeënaa'r) en J. A. Niissen uit Amsterdam. Hij dankte deze heren voor de belang rijke giften en de ondervonden more le steun Verder gewaagde spr. van de ondervonden steun van het ge meentebestuur en de Ned. Heidem-. Veel lof had hii ook voor de Centrale Dienst „Noord Zeeland' en de *>of- den der beide kleuterscholen. Hij deelde nog mede dat de heer W. Kristeliin het toezicht op de tuin is opgedragen die late zal worden bij gestaan door 3 jongelui. Burgemeester Schuurbeque Boeije 'die met wethou ders du Croo en de Boer en enkele raadsleden aanwezig was) knipte ver volgens het lint door onder hoerage roep der aanwezigen. Hii wenste het bestuur veel succes toe. Vervolgens was - et woord aan de jeugd, die als een wervelwind bezit nam van „haar speeltuin" In een oogwenk waren alle attributen bezet en haalden de jongens en meisjes, on danks de gestadig vallende regen, hun hartje op Ook ..Kunst en Eer' liet zich niet onbetuigd en speelde nog enkele opgewekte nummers. Bestuur en gepodigden begaven zich hierna naar het „Huis van Nassau", waar een verversing werd aangeboden. EEN STOUTMOEDIG KRAAKJE Een stoutmoedig inbreker heeft zich via een hoog dakraam toegang weten te verschaffen, tot het kantoor van de fa. v. d. Vreede aan de v. d. Goeskade. In een bureau vond hij, zeer fortuinlijk, zowel de sleutel van de brandkast als die van het geld kistje. Met de buit, ongeveer f200, is de schelm er van doorgegaan en zijn spoor is nog niet gevonden. Kapelle KON. ONDERSCHEIDINGEN Bij K B. is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, in brons, aan J. Baijens, boomkwekersknecht, P. C. van der Kuijl, monteur; J. Landman, maga zijnknecht; M. van de Schraaf. chauf feur; J. L. van Willigen, handelsreizi ger en P. C. J. van Willegen, fruit kwekersknecht, allen in dienst bij het koninklijk kmeekbedrijf firma D. J. van der Hav^ Yerseke 5000STE INWONER Door de geboorte van Marinus Adri- aan, zoon van G. J. Lmdenberg, op 10 Juni in de Ten Houtenstraat 8 kwam Yerseke aan de 5000 inwoners. De vader was op de Waddenzee, terwijl dr Ampt de aangitte van het kind deed. Maandagmorgen werd door Bur gemeester Willeuije aan de vader een spaarbankboekje met f 50,uitge- ic'kt. Rilland DE HEER RIJK GEHULDIGD •Rilland vierde het 40-jarig ambts jubileum van de heer R. Rijk, hoold der R.K. school. Nadat 's-morgens een plechtige Hoogmis tot ziin intentie werd opge dragen, door de Pater Gardiaan van het Capucijnen-klooster, werd 's-mid- dags een receptie gehouden te zijner huize, de zeer druk bezocht werd. Vele verenigingen waarvan de heer Ri.ik lid of leider is, waren vertegen woordigd, onder meer het R.K. Kerk bestuur, de parochiële afdeling der KVP en KAB. het Groene Kluis en de ver. Klein Grondbezit. De jubilaris kreeg veel woorden van lof te belui steren 's-Namiddags vond een huldiging plaats in het St. Josephgebouw, waai de parochianen waren samengekomen. Daar werden hem ook vele goede woorden en wensen aangeboden. Van de parochie werd een boekenkast en van het kerkkoor een bureaulamp aangeboden. N.V. AUG. DE MEIJER ZONEN'S EXPEDITIEBEDRIJF 75 JAAR Spaanse hoffelijkheid verhoogt de feestvreugde De directie van de N.V. Aug. de Meyer Zonen's Scheepvaart, Expedi tie en Agentuur Mij, hield een recep tie in een der zalen van „Grand Ho tel Rotterdam" ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der N.V. en ter herdenking van het feit. dat 110 jaar geleden de heer T, B. de Meijer zich als scheepsmakelaar te Terneuzen vestigde. De zaal met aan de wand de por tretten der grondleggers der firma, en de fiere vlaggen der Maatschappij, blauw met de rode M in een uitge spaarde witte ster, versierd met meer dan honderd prachtige bloemenman den, kon nauwelijks de vele gasten herbergen. Geestelijke en wereldlijke autoritei ten, directies der industrieën in de Kanaalzone, autoriteiten van Rijk en gemeente, vele vooraanstaanden uit handels- en zakenleven, vrienden en belangstellenden kwamen de directie hun hartelijke belangstelling tonen. Reeds 's morgens zag men de maga zijnen aan de dokken en de vlotkraan der firma De Meijer versierd .met vlaggen. De bemanning van het ter lossing liggende Spaanse vrachtschip „Ulia" was zo hoffelijk eigener beweging het schip met al zijn vlaggen te pavoise- ren. 's Avonds bracht de „Harmonie Terneuzen" de jubilerende firma een serenade en was het voltallige perso neel aan een diner genodigd. „ACHTER DE WOLKEN".... Als laatste actie van het program ma van het actie-comité Nederlandse Rode Kruis afdeling Terneuzen, werd in het Luxor-theater de film „Achter de wolken" vertoond. Sas van Gent „AAN IEDERE DEUR" Aangemoedigd door het succes, dat de eerste Nederlandse Kinderbescher- mingsfiim „Die Anderenalom in den lande heeft gehad, besloot het Ne derlands Comité voor Kinderpostze gels een nieuwe film over dit onder werp te doen vervaardigen, teneinde zodoende nog meer bekendheid te ge ven aan het werk der Nederlandse Kinderbescherming. Deze tweede film met de suggestieve titel „Aan iedere deur!", die een indruk wil ge ven van het dankbare werk, dat ten behoeve van onze misdeelde jeugd wordt verricht, werd in theater „Olympia" voor de leerlingen der verschillende scholen in Sas van Gent en Westdorpe gedraaid. Jammer ge noeg was de belangstelling van de Sasse jeugd niet bijster groot, doch Westdorpe was flink vertegenwoor digd. Dat de film indruk op de kin deren maakte, bleek wel uit het feit, dat er tijdens het afdraaien van de rolprent een intense stilte in Vlet thea ter heerste. Onze anders zo levendi ge jeugd leefde werkelijk mee met het wel en wee van de kinderen in het kindersanatorium of kleuterdag verblijf, en de leerlingen van een school voor gebrekkige kinderen. Zeer zeker zal deze film er toe hebben bijgedragen, dat zij zich dit jaar bij zonder zullen inspannen voor de be kende verkoopactie van het Neder lands Comité voor Kinderpostzegels „Door het Kind - Voor het kind". De KOOPAVOND NA VRIJ LANGE DISCUSSIE GEHANDHAAFD In de raadsvergadering werd behan deld een adres van de winkeliersver eniging „Axel Vooruit" houdende be zwaren tegen het instellen van een koopavond voor textiel bij raadsbe sluit van il Mei. Als bezwaren werden naar voren gebracht, dat deze vereniging niet ge hoord is, de noodzaak wordt voor geen enkele branche aanwezig geacht, een koopavond voor textiel maakt deze ook voor de andere branches noodza kelijk, t.a.v. gemengde zaken is con trole niet mogelijk en van de drie aan vragers uit de textielbranche zouden er twee het niet eens zijn met strek king en inhoud van het verzoek, dat tot het instellen van de koopavond leidde. Deze 2 zouden in principe wel met een koopavond instemmen, doch hadden hieraan verschillende voor waarden verbonden, die door de der de aanvrager totaal genegeerd zouden zijn. Op deze gronden werd verzocht het betreffende raadsbesluit in te trekken De heren Kesbeke, Oggel en Won- dergcm waren het er over eens, dat nu door de minderheid de wil wordt opgelegd aan de grote meerderheid. De heer Oggel vroeg schorsing van het besluit van 11 Mei en alsnog over leg met de winkeliersvereniging. Na een vrij langdurige discussie werd evenwel besloten de koopavond te handhaven. SLUITING MATER AMABILIS- CURSUS In de Graanbeurs werd een slui tingsbijeenkomst van de driejarige Mater Amabiliscursus gehouden, bij welke gelegenheid de meisjes allen waren geslaagd het diploma kre gen. Mevr. De Gier opende de bijeen komst met een toespraak waarin zij het nut van de Mater Amabilisschool aantoonde. In deze cursus krijgen de meisjes, gedurende avondlessen, de nodige kennis mee welke hen later in de practijk van de huishouding te pas komt. Deze scholing is echter niet alleen np de practijk gericht, ook in geestelijk opzicht worden de cursisten gevormd tot goede toekomstige huis vrouwen en moeders. Nadat mevrouw De Gier en me vrouw Fassacrt uit Kloosterzande van de meisjes, als waardering voor wat zij hen leerden, cadeautjes hadden ontvangen en kapelaan Schoenmakers nog een korte toespraak had gehou den, werd de avond verder op gezel lige wijze doorgebracht. De meisjes voerden schetsjes en zelfs een kleine operette op en declameerden en zon gen. Na dit gewaardeerde programma werd de avond besloten met een ge animeerde danspartij. COMITé REIS OUDEN VAN DAGEN VERGADERDE Onder voorzitterschap van de nieu we voorzitter, de heer L. Stroucken, werd in Het Bonte Hert een druk bezochte bijeenkomst gehouden. De penningmeester werd gedechargeerd. Tevens werd hem dank gebracht voor het accuraat en overzichtelijk beheer. De heer J. van Mierlo gaf vervolgens een financieel overzicht over 1953, waarbij bleek, dat de inkomsten de uitgaven iets hadden overtroffen. Hij vestigde er de aandacht op, dat de deelname steeds stijgt met de conse quentie van evenredig grotere uit gaven. Zonder de medewerking van de bevolking, de winkeliers en de autobezitters zou het onmogelijk zijn de tocht te organiseren. De begroting 1954 werd goedgekeurd. Evenals het vorige jaar vindt door de comitéleden en door bestuursleden van de R.K. Bond van Ouden van Dagen een huis aan huis collecte plaats, waarbij ge rekend wordt op de hele bevolking. De tocht zal gehouden worden op 17 Juli a.s. Na 30 Juni is geen in schrijving meer mogelijk. Er zal via Dendermonde een bezoek aan Grim bergen gebracht worden, waarbij de prachtige Norbertijnerabdij zal be zichtigd worden. Ook het vliegveld Melsbroeck wordt aangedaan, terwijl op de terugtocht een bezoek aan Lier zal worden gebracht. Aan de Kon. Sted. Harmonie zal bij de terugkomst weer muzikale medewerking ge vraagd worden. Men vertrekt 's mor gens om negen uur en 'savonds om zeven uur is men weer terug in Hulst. Koewacht V.V. KOEWACHT VERGADERDE De V.V. Koewacht hield haar al gemene jaarvergadering. De versla gen van de secretaris en penning meester konden bevredigend genoemd worden. Er kan een batig saldo wor den overgelegd. In de algelopen com petitie is er een mooi resultaat be reikt door het eindigen bij de kop lopers in de vierde klasse. In het be stuur kwam geen verandering daar de heren J. Herman, G. Jansscns en C. van de Velde werden herkozen. In een vacature in de elftalcommissie werd Robert van Damme gekozen als nieuw lid van de elftalcommissie. Landbouwschool onder dak. De R.K. Lagere Landbouwschool vordert zeer snel. Thans staat zij onder dak en prijkt er de Nederlandse driekleur op. Het ziet er naar uit. dat het een mooi gebouw wordt. Stekene Been gebroken Toen de heer A. B. aan zijn kippenhok enige werk zaamheden verrichtte, kwam hij zo ongelukkig te vallen, dat hij zijn been brak. Hoofdplaat MARIA-KAPELLETJE IN DE SCHOOLSTRAAT De bouw van een Maria-kapelletje in de parochie van de H. Eligins werd gegund aan de laagste inschrijver, aannemer L. B. Verstraete alhier. De parochieherder, pastoor Daenen, maakte dit bekend aan zijn parochi anen. Er zal geen „open veldkapel" komen, doch een meer besloten ge bouwtje. dat zal worden geplaatst 'angs de Schoolstraat in de parochie- Onder de vorige parochieherder, pastoor A. v. Mierlo. werd voor dit doel reeds f 900— ingezameld. De bouw en inrichting van de kapel vragen in totaal een bedrag van f 2700, ztcat op de parochianen nog een naar verwacht wordt niet vergeefs beruep zal worden gedaan om het resterend!- bedrag bijeen te breiigen. De kapel zal uiterlijk 17 Juli a.s. gereed dienen te zijn, waarna op Zon dag 25 Juli de plechtige inwijding uit canubaarheid zal plaats vinden met de intentie, dat de H. Maagd Maria, O.L Vrouwe Sterre der Zee, Hoofd plaat zal blijven beschermen tegen de zee. VLAAMSE KERMIS SLAAGDE Ten bate van de plaatselijke mu ziekvereniging „Oefening Baart Kunst" organiseerde haar bestuur een tweedaagse Vlaamse kermis, die werd geopend door burgemeester J. F. C. Timmerman. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door „Geduld Overwint" uit IJzcndijke cn de eigen muzikanten. Jammer was, dat od beide kermisda gen het weer tegenwerkte Toch heeft menigeen er gezellige uurtjes doorgebracht Er waren aan trekkelijke attracties voor jong en oud. Mede door een goede organisatie is deze kermis ondanks het slechte weer goed geslaagd. ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur: Zwarte viooltjes. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Texas onder terreur. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De dief van Damascus. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Geronimo. VLISSINGEN Ariënsgebouw 8 uur: Vriendenkring. TAE RAAD VAN TJ toen bij het laa de hoofden even s directeur van Centra plannen een uitcenze sluit genomen daarii nog een nieuwe riol zodat er slechts één worden er in opgem Weegbrug Wi WOLGEN VOORJAZ nieuwe bestratinj den van de straat kt behalve dan in de i daarvoor te smal is. Na dit goede niei waarde nam de raad bouw van de weegb den zo spoedig moge! voeren, zodat deze ii het bietenseizoen bt Men besloot het risici later in verband met ONJUISTE VOO In „De Stem" van 12 onder de rubriek „Stre< volgende „streekje". „Wist u overigens internationale bekendh lemaal uit Nieuw-Gui voor baby-schoentjes g kertjes zijn het zeker moeten horen, dat zi hebben". Daar ik menselijkerwi derstellen dat bovenstaai was gericht, zou ik op willen opmerken, dat er nale" betrekkingen tus: Nieuw-Guinea vooralsru kan zijn: Nieuw-Guinea steeds, zowel „de facto" wezenlijk deel van het Nederlanden, evenals Tilb order op babyschoentjes hoogstens een „overzee heid worden genoemd. Voorts signaleer ik hier heilloze als hardnekkige i trent de betekenis van 1 ker". Oorspronkelijk ee Hollandse scheldnaam vo ven welke in vroeger ee getale vanuit Afrika naai den geëxporteerd, misbri al spoedig (en tot op de blijkbaar!) voor ongevee rassen, welke zich doo huidskleur, haardos e: „hoogst-beschaafde'' blan te onderscheiden. Achter onschuldige verschuilt zie primitieve element van natie". Ten overvloede: Naast gen", deels van Melanesi: Maleis-Polynesische oorsp krepeert) op Nieuw-Gui nog een betrekkelijk gr< derlandse- en Indo-Euro nen. En het zal hoog voor deze laatsten gewee: noemde babyschoentjes v> Ondanks de opvallende (o zins onbegrijpelijke) o van het „moederland" tei de toestand op Nieuw-Gu daar, „helemaal in Nieuw nog enkele geliefde, zij h tradieties in ere houden. degeneratie te voorkomer stellen, vermoed ik. Tenslotte is mij uit eige één groot voordeel bekent voortbewegen op blote voe kleur dan ook: Men komt ze te wassen. Aangezien ik hier net z elkaar had geflansd over kever, de zwarte zwanei merkwaardige opbloei Middeleeuwse gebruiken, rapen van handschoenen 0 nemen van de daarbij te 1 te), durf ik van de Str wel zoveel sportiviteit ve hij vorenstaande voor eige kelijk met zout zal bestroi Missionarissen, zendelinge allen die zich ooit vriendc maakt onder „primitieve" len er zeker geen aanstcx Het wachten is nu maar naal-philantropische bed Knaak voor Hollandia!", Itfks.... Wélke ijverige, e ingevoerde radio-conferen bij wijze van afwisseling, dit karretje willen laten maar 'n idee'tje: Baat schaadt het niet; en moge elfder ure nog enige „gr nen kweken, in verband eventuele opheffing van c Indonesische Unie en zo.. Ik ben benieuwd. Naschrift der Redactie. - rubriekje moet men niet men. Maar feitelijk heeft It dat het woord „interna juist was in dit verband. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De dief van Damascus. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Geronimo. OOSTBURG Ledel 8 uur: The quiet man. AXEL Centrum 8 uur: Achter gesloten gordijnen. JN HET MEI-NUMMER herdenkt Prof. p Mi onlangs overleden collega laas van Eyck, die op W dag in alle stilte door zjji wn grave is gedragen. Vooral van Eycks dicht yqjls misverstaan aldus Dat gaat terug op de lege gesloten Beweging-groep, Van Verwey, waar de bé beelding van „de idee" j Mag dit met de nodige r Verwey gegolden hebber had, al was de mantel vai °P hem gevallen, en al we versaliteit van cultuur en van denken waarschijnli, [heerdere, een veel dyna: wogener natuur Aanva: J'jn inspirator bij uitnem "agisch-gespleten Baudel ond eerst door veel stri hoon een evenwicht in my: ^sme. KRONIEK VAN CULTUUR. Ta^i Bot vraa£t in dit tijc hii 5ht voor wijlen Jan y "heer van monument! koi '3. bhdoenlijk. zegt hi. Je ztnnen te schetsen w

de Stem | 1954 | | pagina 2