TRAPT 499.- -50" de ideale srielbrommer Luisterrijke in HULST Zeeuwse Culturele Dag Zuid-Beveland Z-.VLAANDEREN Zegevierende St Joseph's Gesellen kregen donderende ovaties Ambonezen van „Lunetten" staken BICKRPANÜ/ Gouden Boerenleenbank te Westdorpe FEEST ZAL OP GROOTSE WIJZE WORDEN GEVIERD 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 14 JUNI 1954 Da g van Vlaams-Zeeuwse verbondenheid DIPLOMA-UITREIKING TE SCHOONDIJKE Help Uw maag GOES TERNEUZEN Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. T)IE SPANJAART, die onlangs toenemend treinverkeer heeft men AXEL SASSE GEMEENTE-ONTVANGER IN HET ZILVER Op 1 Juli a.s. Haarlemse Kath. Midden standsbond heeft 12.000 leden crème tablet AGENDA HEDEN MORGEN Unieke se^^®*erS« PAP zien=PAP rijden Het Huis van Leven en van Dood door ALAN SULLIVAN RADIO 2 p T^VE EEKSTE ZEEUWSE CULTURELE DAG, tijdens welke het amateur— toneeltournooi werd gesloten, is uitgegroeid tot een ware feestdag. Hulst genoot de eer gastheer te mogen zijn van de deelnemers aan deze belangwek kende gebeurtenis, welke een groot aantal hoge autoriteiten, zowel uit Bel gië als Nederland, bijeen bracht. Het gelukkig toeval wilde, dat juist een toneelvereniging uit Hulst de overwinning in het „Zeeuws Landjuweel" heeft behaald, waardoor voor de oude vestingstad deze Culturele Dag nog groter waarde kreeg. Omdat, zoals mr dr A. J. J. M. Mes zei, de Zeeuwse cultuur niet bestaan kan zonder de Vlaamse cultuur, beide zo verwant, heeft deze dag het begin van een traditie in het teken gestaan van de Belgisch-Nederlandse vrieiftl- schap en van de Vlaams-Zeeuwse verbondenheid. Sportieve geste TN DE burgerzaal van het Hulsterse stadhuis werd 's-morgens een academische zitting gehouden, welke door de commissaris der koningin jhr mr A.F.C. de Casembroot wera geopend. Hij schetste de historie van de provinciale subsidiepolitiek voor culturele doeleinden, welke na de oor log werd ingezet met een bijdrage aan de Matthaus Passion te Hulst. Nadat de Zeeuwse Cuturele Advies raad was ingesteld, kon een vaste lijn worden gevolgd en de Commissaris bracht dank aan de leden dezer raad, OP wier advies ook tot het Zeeuw» Landjuweel is besloten. pleidooi voor indeling J-JIEROP hield drs J.H. Mulder uit Amstelveen een belangwekkende inleiding over „werkelijkheid en pers pectief van het regionale culturele le ven", waarin hij als zijn mening uit sprak, dat de provincie mede een sti mulerende taak heeft. Dr. Paul de Rijck, inspecteur voor culturele en sociale aangelegenheden bii het gouvernement van Oost Vlaan deren schetste daarna de bloei der volksontwikkeling en volkscultuur m Vlaanderen. Nadat 's-middags de deelnemers aan de Zeeuwse Cuturele Dag door het ge meentebestuur van Hulst waren ont vangen en toegesproken door wnd bur gemeester P. Warnier en de Commis saris der Koningin, volgde in de Ko ning van Engeland de uitreiking der prijzen Mr dr Mes opende deze bij een komst. Hoewel, zo zei spr wka en natu een klasseindeling van de deelnemen de toneelverenigingen afwijzen, zou ik toch willen pleiten voor een rangschik king in gevorderde en minder-gevor- derde clubs. De heer Lou Hoefnagels, lid van de jury. gaf vervolgens een uiteenzet ting van het doel van het Zeeuws Landjuweel. De toneelverenigingen moeten, aldus de heer Hoefnagels, zich niet te veel storen aan „wat euphomistisch: de smaak van het publiek genoemd wordt". De onderlaag van het publiek kan wel eens mopperen op een be paald stuk; de bovenlaag - nog altijd volgens de heer Hoefnagels - moppert nooit die blijft zwijgend weg. Ook moeten de deelnemers bedenken dat hun capaciteiten niet beoordeeld kun nen worden naar één enkele opvoering Tenslotte reikte de Commissaris der Koningin aan de prijswinnaars de verdiende subsidies uit. Namens de St. Joseph's Ghesellen nam de heer Ch. Heirman een ontwerp van het wissel vaandel in ontvangst, waarop de over winnende Hulsterse tonelisten van de zaal een donderende ovatie kregen. Nadat ook de overige prijzen waren uitgereikt, leitbe de heer Heirman voor de goede sportieve geest onder de deelnemers. ..Als volgend jaar een andere club de eerste prijs behaalt, zal men in de St. Joseph's Ghesellen een sportieve verliezer vinden" zo be sloot hij- De heer Michel van Vlaan deren gaf aan het einde van de mid dag in een kalm maar raak betoog, de tonelisten een serie uitstekende wenken mee. BENOEMING I VES AVONDS gaven de eerste prijs winnaars een opvoering van het concoursstuk „School der dapperen." Zowel het stuk als de vertolking droe gen. naar wij bemerkten de hoogste bewondering van de vele gasten weg en toen het doek viel, stormde er een onafgebroken applaus door de zaal. De heer IV. de Pachter besloot de gehele dag met een sportieve geste; namens het Middelburgse Dillettanten toneel dat op de tweede plaats ge ëindigd is, bood hij de Ghesollen een fraai bloemstuk aan, waarbij hij zei: „nu hebben we gezien dat U de eerste prijs verdiend hebt!" PROTEST TEGEN RIJKSBIJDRAGEREGELING over de toepassing van de rijksbijdrage regeling, zoals die vorige maand bij regeringsmaatregel opnieuw werd vast gesteld De Ambonese werknemers ge nieten van rijkswege vrije huisvesting, voeding, geneeskundige verzorging enz. Zij moesten 60 pet van hun verdiensten terugbetalen. De oude rggeling kon in het woonoord Lunetten niet worden toegepast. Nu een nieuwe is vastgesteld, die voor de desbetreffende Ambonezen gunstiger Is dan de oude, werd er van overheidszijde op aangedrongen, dat deze ook zou worden toegepast. De Ambonese arbeiders gaan hiermee blijkbaar niet accoord. Daarom hebben zij verklaard, het werk te zullen neerleggen. Met ingang van vandaag zal een groot aantal Ambonese werknemers in verscheidene ondernemingen in en In de omgeving van de Brabantse hoofd stad het werk neerleggen. Het betreft hier onder meer 250 arbeiders van een fabriek te Heusden, 60 bij een bedrijf te Den Bosch en 30 bij een bedrijf te Best. Het gaat om een meningsverschil Aan Lagere Landbouwschool Aan de Lagere Landbouwschool te Schoondijke werden de eindlessen af genomen. Van de hoogste klasse wer den de volgende leerlingen gediplo meerd: Th. de Boevere, J. Dieleman A. Goossens, W. Verplanke, allen te Biervliet, H. Lako te Aardenburg, A. Taalman te Groede, A. de Smit en J. Jansen van Rosendaal te Oostburg, J. Scheele te Hoofdplaat, I. de Hullu, A Verkruijsse en C. de Koeijer te Schoondijke, J. Cappon te Zuidzande en P. van Cuyck te Retranchement. De eremedaille beschikbaar gesteld door de vereniging van oud-leerlin gen werd uitgereikt aan de leerling J. Cappon te Zuidzande. van stuurboord naar bakboord de en weer terug, met Schiedam mer in zijn maag en de lente in het hoofd, komt vast niet meer naar Nederland. In zijn stoere armen hield hij teder 'n bloe- menruiker geklemd. Aanvanke lijk vond de politie dat grappig, maar toen zij merkte, dat die uit diverse voortuintjes aan de wel over. De man werd opgeslo ten en zijn Zeeuwse Dulcinea kon naar haar bloemen fluiten. Allemaal, omdat wij Nederlan ders zo weinig romantisch zijn. De oudjes uit Stampersgat hebben 'n reis naar Rotterdam gemaakt. Maar als U meent, dat die confrontatie van de kalme dorps-sfeer met het jach tige leven van 'n grootstad 'n schok kend gebeuren is geweest, vergist U zich. Ze vonden het leuk, de oudjes, dat wel. Die dierentuin, mens, mens, toch! Maar er was op het vroege och tenduur in Rotterdam geen koffie te krijgen. En dan moet je niet bij Bra bantse oudjes zijn. Snapte da nou. monkelden zij. Zaltbommel heeft als aarbeiencentrum de aardbeien kwekers uit Kapelle op bezoek ge had. U ziet het: soort zoekt soort. Maar daar zijn de Kapellenaren het niet mee eens. In Zaltbommel legt men zich toe op de verse consumptie en wij produceren alleen voor de in dustrie, vinden zij. Om dat te con stateren hadden zij trouwens de reis ondernomen. Het zal dus wel waar zijn Gespaard dat men heeft in Zevenbergen! 'n Lid van de R. K. Bouwvakarbeidersbond, de heer Go- verde, is namelijk reeds enige tijd in valide. Dat konden zijn bonds-broe- ders niet goed aanzien. In minder dan zes weken hebben zij voor 'n rolstoel gezorgd, helemaal bekostigd met per soonlijke giften. Bravo, mannen! Eind Mei 1955 zal Sindhoven van het laatste stukje Woenselse-overweg- misère worden verlost. Wegens steeds Advertentie) als hij 't moeilijk heeft. Neem^^-- diploma-uitreiking handelsavondschool De Handelsavondschool heeft af scheid genomen van een aantal leer lingen. Maar daaraan ging 'n plech tige diploma-uitreiking vooraf, waar bij het woord gevoerd werd door de heer A. van Heel, voorzitter van het schoolbestuur, de heer Polderman, directeur der school, de heer van Melle, wethouder, die eenparig wa ren in hun lof voor wat de leerlingen in de avondcursus gepresteerd heb ben. Geslaagd zijn de dames: M. de Boo, P. Felius, M. Hogeveen, A. Kar- hof, C. Krijger, M. Nonnekes, J. v. Vredegem, allen te Goes, M. v. -d. Berg. 's Heer Arendskerke, D. van der Vrie, 's Heer Hendrikskinderen- G. Bakker, Kapelle, M. Wondergem, Kruiningen, W. v. d. Hamer, Wemel- dinge, E. Wyatt, Yerseke en de heren M. de Jager, Biezelinge, C. v. d. Peyl L. Schmid, J. Slinke. allen Goes, J. Hoogesteger, 's Gravenpolder, M. Bou dens. 's Heer Arendskerke, D. Rijk, Heinkenszand, J. op 't Hof, G. de Ja ger, beiden Kapelle, C. de Kooning, Lewedorp, J. Knopjes, Ovezande, J. Burger, D. Lamper, beiden Wemel- dinge. (Advertentie) GEMEENTERAADSVERGADERING Dinsdag 15 Juni om 7 uur 's-avonds komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.a. vermeld: de winkelsluiting op Zondag, aan- en verkoop van gron den en de verbetering der Pierssens- polderstraat te Sluiskil Scheepvaart. Aan het N.V. Aug. de Meyer en Zonen's scheepvaart en expeditiebedrijf, liggen twee Spaanse vrachtschepen, de „Sendeja" en de „Ulia" ter lossing van 7000 ton kali- zout voor binnenlands verbruik. Sas van Gent Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo'is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. door Terneuzpn IpvpptyIp besloten tot versnelde aanleg van het lerneuzen laveerde, hoogspoor. Dat betekent dan het ein de van 'n verkeersobstakel, dat de heren automobilisten heel wat biecht- puntjes heeft bezorgd. „Ik heb weer veertig keer gevloekt, meneer Pas toor". Ook wij hebben iets op ons geweten. Dat komt zo. Wij waren gisteren in Zundert. Bij de opening van de Wildert, die zo triest verre gend is, ja. In de verticale zee, die tussen hemel en aarde neergolfde, be vonden zich enkele mensen-eilandjes. Kleumend weggedoken onder o, bittere ironie 'n helkleurige tuin parasol. Wij speelden ook voor eiland Axelse Straat stamde, ging dat En °Peens staat iemand tegenover ons. Ik ga 'n reclame-campagne be ginnen voor regenjassen, straalde hij kunnen jullie in de krant nog niet 'n paar dagen zo'n weer voorspellen? Weet U, wat wij toen gedaan heb ben? Wij hebben die man naar de Waarheid verwezen. Wij hebben, met andere woorden, de Waarheid tot 'n leugen willen verleiden. Foei! Na al deze zonden 'n heel sereen bericht. Het emigrantenschip De Zuiderkruis was getuige van 'n unicum. Jantje Kruyssen uit Tilburg, op weg naar Canada, zou in zijn nieuwe vaderland de 'eerste Communie doen. Maar van wege 'n felle storm had het schip vertraging en dreigde de plechtigheid in duigen te vallen. Toen heeft Pater Timmermans uit Schijndel hem de eerste Communie uitgereikt. Tot gro te stichting onder meer van vele niet- Kathólieken. In Megen zit het niet helemaal snor De gemeenteraad is weer aan het bakkeleien geweest. Je moet toch iets doen voor je presen tiegeld,. vinden ze daar. Het ging trou wens over geld ook. De rente van 'n bepaald kapitaal over 18 jaar bleek zoek te zijn. En toen enkele leden dat wilden onderzoeken, mochten ze dat niét. Tot slot 'n hulde, 'n Drie dubbel verdiende hulde voor de juf frouw met het blonde haar en het grappige wipneusje, wier naam wij niet kennen en die, 'n gelukkig toeval buiten beschouwing gelaten nooit meer ons levenspad zal kruisen snik snik maar die ons gisterenmiddag tot de gelukkigste mens ter wereld heeft ge maakt. Door ons haar parapluie te lenen, zoals U natuurlijk al vermoed heeft. Vf/OENSDAG 16 Juni zal het 50-jarlg f. 1.300.000. bestaan van de Boerenleenbank «eleirteliik te Westdorpe worden gevierd. Op 15 November 1993 werd op verzoek van kapelaan Buysrogge te Sint Jansteen en notaris van Dalsum te Hulst, die respectievelijk wensten te spreken over het oprichten van een afdeling van de Boerenbond en van een Boe renleenbank, een vergadering belegd. In principe werd besloten tot het op richten van een afdeling van de Boe renbond. Met het oprichten van een Boerenleenbank zou gewacht worden tot de afdeling van de Boerenbond tot bloei zou komen. Het jeugdsparsn neemt geleidelijk aan toe, maar kan nog veel verbeteren. In 1949 werd overgegaan tot het bouwen van een eigen gebouw op *n mooi gelegen plaats in de gemeente. GROOTSE FEESTVIERING Op een vergadering van de Boeren bond. gehouden op 8 Sept. 1904 wer den de voordelen, het nut en de nood zakelijkheid van een Boeren spaar en leenbank voor een landbouwende gemeente, uiteengezet door kapelaan Juten te Sas van Gent. Dit had tot ge volg dat 23 personen lid wensten te worden. Met algemene stemmen wer den tot leden van de Raad van Toe zicht benoemd: Pastoor G. van Dijk, burgemeester Cam. van Waes, en de heer H.F.J. van Bijlevelt, landbouw- onderwijzer. Tot leden van het be stuur werden benoemd: de heren Th. Daelman, C.H. van Haelst, L. van Waes, C.J. Staal en kapelaan M. van Gastel en tot kassier zag zich benoemd de heer J.F. Peuleman. Op 21 Nov. 1904 werd de koninklijke goedkeuring verkregen. Besloten werd op 1 Jan 1905 de boerenleenbank voor het publiek open te stellen. Het bestuur bestaat op het ogenblik uit de heren: O. van Waes, R. Kieboom P. van Waterschoot, F. Staal en E. Verhelst en de Raad van Toezicht uit de heren: H. Goethals, O. Verhaegen en G.C. van Haelst. De bank telt op het ogenblik 135 leden. Hiermede zijn alle boeren uit de gemeente lid van de bank. In de loop der jaren is de bank uit gegroeid tot de spaarbank van de ge meente. met bijna 800 spaarboekjes, waarop een totaal tegoed van Advertentie) IN samenwerking met de R.K. Boe- renbond, welke op die dag even eens zijn 50-jarig jubileum viert zal Woensdag 16 Juni feest worden ge vierd door de gehele gemeente. Het programma voor deze dag ziet er als volgt uit: 8.30 Plechtige H. Mis met alge mene H. Communie der leden. 9.30 gezamenlijke koffietafel, 10.15 ex cursie met autobussen naar de Braak man. 14.30 ontvangst der besturen van Boerenleenbank en Boerenbond op het gemeentehuis door het gemeente bestuur, 15.30 Feestvergadering in net patronaatsgebouw. 17.30 Diner in de feestzaal bij de heer Dellaert, De voormalige noodkerk wordt voor deze gelegenheid omgetoverd in een grote feestzaal met podium enz. Tij dens het diner zal het jongenskoor van de Verkennersgroep enige liederen ten gehore brengen en om 20.00 brengt het muziekgezelschap aldaar een sere nade, om 20.30 begint dan in deze feestzaal een cabaretavond, gegeven door het gezelschap Klaveren Vijf. Tot zover het programma voor de leden, doch ook de spaarders van de Boerenleenbank worden niet vergeten want des avonds wordt voor hen in het patronaatsgebouw een filmavond met tractatie georganiseerd. Deze avond vangt aan na de serenade van de muziekvereniging. Ook de school kinderen zullen van dit jubileum pro fiteren. Voor hen zal een tractatie worden uitgereikt in de school om kwart voor vijf, terwijl daarna ook voor de schooljeugd een filmverto ning zal plaats hebben. Verwacht wordt, dat de gehele gemeente met deze feestviering zal meeleven en daarvan blijk zal geven door het uitsteken van de vlag. RAAD „WORSTELDE" DOOR LIJVIGE AGENDA In drie uren tijds worstelde de ge meenteraad door een lijvige agenda. Een verzoek van de N.V. Kunstaarde werkfabriek „De Schelde" om de aan leg van een stroomkabel ten behoeve van de ovens dezer fabriek voor re kening der gemeente te nemen, werd toegestaan in die zin, dat het daarme de gemoeide bedrag ad f 2000.- in tien jaarlijkse termijnen van f200.- van het bedrijf zal worden teruggevorderd. Door de ouden van dagen in de ge meente was verzocht voor hen op de zgn. Molenberg een recreatie-ruimte te bouwen. B. en W. stelden voor dit verzoek voor kennisgeving aan te ne men, nu men met de Molenberg an dere plannen heeft. De raad zag ech ter gaarne, dat in dat geval op een andere geschikte plaats in de gemeen te de nodige recreatie-ruimte werd geschapen. Gedacht werd b.v. aan het zgn. Stevensbos. In principe werd dan ook besloten tot de bouw van een klein verpozingsoord voor de oudjes, terwijl B. en W. werden gemachtigd tot verdere uitwerking der plannen. Voor de op 10, 11 en 12 Juli te houden landbouwdagen van de eNCB wordt aan het bestuur kring Hulst van de NCB een bijdrage uit de gemeentekas verleend, groot f 100.-. Ook het ver zoekschrift van de Classicale Commis sie voor Kerkelijke Gezinszorg in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen der Nederlands- Hervormde Kerk te Sas van Gent vond een welwillend onthaal, nu de ge vraagde jaarlijkse subsidie uit de ge meentekas ad f400.- voor 1954 zonder veel discussie werd toegestaan. Aan de Stichting R.K. Huishoud school wordt een perceel gemeente grond aan het Bolwerk voor een tijd vak van 100 jaren en tegen een canon van f0.10 per M2 in erfpacht uitgege ven. Mettertijd zal op deze grond de nieuwe huishoudschool verrijzen. Door de gemeente zal de rente tot ten hoogste 4 pet. en de aflossing van een door de R.K. Vereniging „Het Wit- Gele-Kruis" alhier te sluiten hypothe caire geldlening ad f 20.000.- voor de bouw van een nieuw wijkhuis aan de Schulpenpad worden gegarandeerd. De met de N.V. Bank voor Nederland se Gemeenten te 's-Gravenhage op 16 December 1953 gesloten kasgeldlening ad f200.000.-, welke op 16 juni ver valt, zal worden verlengd en verhoogd tot f 300.000.-, in verband met de voor financiering van kapitaalswerken. Evenals vorig jaar zal de con- sumpiietent met daarbij behorend ter ras en meubilair in het zwembad aan P. A. Ranschaert, exploitant van „Ho tel Rotterdam", worden verhuurd, thans tegen een huurprijs van f 50.- voor het gehele badseizoen 1954. Een voorstel tot wijziging van het badreglement van de Stichting „Het Sasse Zwembad", welke wijziging hoofdzakelijk een verruiming van de gelegenheid tot gemengd zwemmen inhield, was aanleiding tot een geani meerde discussie. Uiteindelijk werd het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. De rondvraag bracht weer de gebrui kelijke informatorische vragen over de toestand van straten, trottoirs, het aanbrengen van lichtpunten voor de straatverlichting etc. De heer de Groff sprak er zijn te leurstelling over uit. dat hem reeds meermalen was gebleken,' dat iets was uitgelekt van hetgeen op geheime zit tingen van de raad was besproken. Hij wilde er dan ook met de meeste na druk op aandringen, dat in de toe komst voor dergelijke „lekken' moest worden gewaakt. Westdorpe TOEDIENING H. VORMSEL Dinsdag a.S. zal aan dê kinderen van Westdorpe en Sas van Gênt, het H. Vormsel worden toegediend door de Bisschop van Breda. De plechtig heid zal plaats hebben des namiddags om drie uur. NIEUW WIJKGEBOUW WIT GELE KRUIS Op Zaterdag 19 Juni zal het nieuwe wijkgebouw van het Wit Gele Kruis officieel in gebruik worden genomen. Om uur zal de plechtige inzegening worden verricht door de geestelijk ad viseur. pastoor A. Meeus. De voor zitter, de heer L. Rammelo, zal de aanwezigen toespreken en gelegenheid geven tot bezichtiging van dit aan alle eisen des tijds voldoende gebouw. Voor deze gelegenheid zijn o.m. uitge nodigd de Inspecteur v.d. Volksge zondheid te Middelburg, het gemeen tebestuur, de plaatselijke doktoren, bestuur van de provinciale bond en de Nat. federatie van het Wit Gele Kruis, alsmede het bestuur van het Groene Kruis. In het wijkgebouw is tevens het consultatiebureau ondergebracht. Benoeming. In plaats van de heer A.E.C. Kruijsse is tot ontvanger-grif fier van de polder „Noord" benoemd, de heer J. de Klerk Pzn., alhier. Cabaret-avond. Voor een goed gevulde zaal in „Het Centrum" werd een geslaagd cabaret opgevoerd, waar aan meewerkten de Belgische artis- ten „De Delvera's", Pierke, de beken de clown, het cowboy-trio Tony Bass en Harry Jansen met zijn radio show orkest. Na de voorstelling werd er nog gelegenheid tot dansen gegeven waaraan door het merendeel der be zoekers werd deelgenomen. i ArtverTent e. GEMEENTE ST. JANSTEEN Burgemeester en Wethouders van St. Jansteen roepen sollicitanten op voor de per 1 Aug. a.s. te vervullen be trekking van BADMEESTER bij de Gemeentelijke Badinrichting. Salaris f 1582.per jaar. Aanstel ling in vaste dienst met een proef tijd van één jaar. Sollicitaties (uitsluitend schriftelijk) voor 1 Juli 1954. St. Jansteen, 11 Juni 1954. Burgemeester en Wethouders vnmd. Mr. J. I. M. Reuser, Burgemeester F. E Francken, Secretaris Sluis RAADSVERGADERING De raad dezer gemeente zal Dins dag a.s. in openbare vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt o.m. be schikken op een verzoek van de R.K. Meisjesschool, om medewerking voor het aanschaffen van leesmateriaal beschikken op een verzoek van de commissie „Fok vee-dag Biervliet" om een bijdrage: behandeling van een verzoek van B. en W. van Sas van Gent inzake toepassing van de Winkel sluitingswet 1951: besluiten omtrent al of niet verlenen van de gevraagde medewerking voor financiering van herbouw woonhuis door F.A. Coppens te Sluis; vaststelling salarisverorde ning voor de opzichter van de Cen trale Dienst', behandeling van het plan tot doortrekken van de Ridderstraat naar de Nieuwstraat; beslissen om trent aanvulling van v,et Ambtena renreglement in verband met vacan- tie-uitkering voor het gemeenteperso- neel. Schoondijke DRIE BIJZONDERE VORMELINGEN Woensdagmiddag werd in de nieuwe parochiekerk van de H. Petrus door de Bisschop het H. Vormsel toege diend aan een groot aantal kinderen en aan zes volwassenen. Onder de volwassenen bevonden zich drie ge zusters die enige tijd geleden katho liek werden. Sint Kruis VERBETERING DUIKERS Onder leiding van dijkgraaf S. Bon te kwamen de stembevoegde ingelan den van de Kleine Boompolder te St. Kruis in café ,,'s Lands Welvaren" voor de algemene jaarvergadering bij een. De rekening over het dienstjaar 1953-1954 werd vastgesteld in ont vangst op f 4058.90, in uitgaaf op f 2829.84, dus met een slot van f 1229.06. Bij het behandelen van de begro ting voor het dienstjaar 1954-1955 kwam de slechte toestand ter sprake waarin zich een tweetal gemetselde duikers bevinden, nl. een onder de Molenstraat en een onder de Kleine Boomdijk. Besloten werd in het ko mende jaar beide duikers die wel licht reeds 100 jaar oud zijn, te ver nieuwen. De kosten worden op f 2000 geraamd. In verband daarmede is verhoging van het dijkgeschot on vermijdelijk. De vergadering was al gemeen van oordeel, dat deze extra uitgaaf het beste kon worden be streden door een extra heffing van f 10 per ha waartoe dan ook werd besloten. Het dijkgeschot zal voor 't komende jaar daarom f 25 per ha be dragen. De begroting werd vastge steld in ontvangst zowel als in uit gaaf op f 7634.70 met een post voor onvoorziene uitgaven groot f 1090.67. Aan het bestuur werd machtiging verleend om de benodigde onder- houdsmacadam of -grint aan te schaf fen vóór het houden der jaarverga dering in 1955 voor het dienstjaar 1955-1956. Aardenburg BOERENBOND OP EXCURSIE Door de afdeling Aardenburg van de N.C.B. is voor morgen een excursie georganiseerd. Het aantal deelnemers uit Aardenburg. Sint Kruis. Eede. Heille en Draaibrug heeft de 60 reeds overschreden en men zal met 2 bus sen de reis ondernemen. Nadat op de heenreis te Rilland-Bath de kapitale boerderij in de Frederica-polder van A. Davidde Deckere zal zijn bezocht gaat de tocht naar de Biesbosch. Hier zal door de talrijke kanaaltjes, water lopen en geulen een boottocht worden gemaakt, welke het hoogtepunt van de dag belooft te worden. Daarnaast zal ook nog een bezoek worden ge bracht aan Leerdam, waar glas- en kristalindustrie de belangstelling zul len krijgen. CAS VAN GENT is de laatste tijd rjjk aan jubilea. Zo is het nu weer de gemeente-ontvanger, de heer G.A. van den Hemel, die op 1 Juli zijn zilveren jubileum als ambtenaar viert. Na enige tijd werkzaam te zijn ge weest ter gemeente-secretarie van Philippine, werd hij met ingang van 1 Juli 1929 tot ambtenaar ter secreta rie in Sas van Gent benoemd. Op 17 December 1940 volgde zijn aanstelling tot gemeente-ontvanger, als opvolger van de heer F.P.J. Stubbé. die van een welverdiend pensioen ging genie ten. Uit zijn betrekking ter secretarie nam hij per 1 Januari 1951 ontslag, nu hij met ingang van die datum tevens werd benoemd tot gemeente-ontvanger van Koewacht en Overslag. In deze 25 jaren heelt de heer van den Hemel zich doen kennen als een vlijtig en accuraat ambtenaar en hij heelt zich de achting van iedere ingezetene verworven. Doch niet alleen in over heidsdienst, ook op ander gebied heeft de heer van den Hemel zijn sporen verdiend. Hij bekleedt momenteel o.a. de functie van kassier van de Boeren leenbank, secretaris-penningmeester van de Woningbouwvereniging „Voor uit", secretaris van het comité voor „Ouden van Dagen", penningmeester van de sociëteit „Amicitia" en be schermheer van de Alg. Instelling Jeugdzorg, terwijl hij voor kort te vens secretaris van het Harmoniege zelschap „De Verenigde Vrienden" was. De Katholieke Middenstandsbond in het bisdom Haarlem heeft tenge volge van de Actie-U, in Maart inge zet, de 12.000 leden gepasseerd. Voor de oorlog uitbrak in 1940 had de bond 10.000 leden. Voordat de Ac tie-U werd ingezet bedroeg het leden tal op 1 Jan. 1954: 11.439. Inmiddels gaat de actie in nog tal van afdelingen door, zodat het leden tal in de komende weken zeker nog zal stijgen. (Art verten tie) Proef ons heerlijke CHOCOLAOE »ON»ONS HULST. Bioscoopgebouw, 8 uur: Lili. KLINGE. Kinema van Dijck, 7.30 uur: Bloedende slavernij. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: The Quiet man. SAS VAN GENT. Olympia, 8 uur: 24 Uur uit 'n vrouwenleven. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Cala mity Jane. ANTWERPEN. Vlaamse Opera 8 uur: Zwarte viooltjes. HULST. Bioscoopgebouw 8 uur: Texas onder terreur. SAS VAN GENT. Olympia 8 uur: De dief van Damascus. TERNEUZEN. Luxor 8 uur: Geronimo. 6eve* Vraag da fraaie gedetailleerde RAP folder aan de RAP-dealer of aan R. S. Stokvis Zonen N.V^ Afd. RAP, Rotterdam. 41) Zenuwen had hij practise!) gespro ken niet. Dat verklaart, hoe, toen zijn eerste verbazing over was nadat hie Siak gezien had als een dode aap en niet als een onderdeel van een nacht merrie, nadat hij Absaloms tere li chaam had onderzocht en de dood ge constateerd hij nieuwsgierig om zich heen keek. Hoe had dit vertrek eruit gezien voordat de hel er los barstte? Daarna zette hij Hectors arm, tei> wijl de jonge man de tanden opeen klemde en glimlachte tegen Anthea. „Het is een eenvoudige breuk en zal weldra genezen zijn. Wat is hier gebeurd?" Hec'ir vertelde hem zoveel hij no dig oordeelde. „Zal de politie gewaar schuwd moeten worden?" „Zeker. Meneer Absalom was zeker de vader van deze jongedame?" „Nee, haar stiefvader. Wat moet de politie weten?" e „Hoe het gebeurd is en of het voor komen had kunnen worden. Hoe oud was meneer Absalom?" Tot Bunny's groot vermaak stamel de Hector dat hij 't niet wist. Anthea zweeg wat ook opvallend was. De dokter vertrok, na nog een blik op het laboratorium, hogelijk verwon derd. Anthea leek zo overspannen, dat Hector bezorgd werd. .Schat ga toch naar bed. Alsjeblieft je bent uitgeput." „Ik kan in dit huis niet slapen", zei ze huiverend. „Ik blijf bij jou." „Maar waarom zouden we een van allen hier blijven?" vroeg Bunny. „Waarom zouden we niet teruggaan naar moeder B.? Ik breng er jullie in een wip en de rit zal jullie goed doen! Jullie koffers staan toch al gepakt!" liet hij er lachend op volgen. „Jij brengt er ons!" bromde Hector. „Hoe?" „In mijn wagentje- het staat om de hoek." „Zo ben je dus hier gekomen!" „Ik hield nooit van wandelen in het donker vooral niet hPHerts" zei Bunny welgemoed. „Maar waarom ben je gekomen? Dat begrijp ik niet." „Daar zullen we het een andere keer wel eens over hebben." Hij stak een cigaret op, ging naar buiten en even later zagen ze de kop- lichten langs de oprijlaan naderen. „Heerlijke avond mist is opge trokken de sterren staan aan de hemel. Klaar, jullie? Hec, denk om je arm!" Hervey kreeg de nodige instructies en het groene monster gleed Londen- waarts onder een nieuwe maan. Hector het hoofd van zijn meisje tegen zijn schouder, Anthea in een neve! van verbazing en dankbaarheid, meneer Marchant getooid met een le ien jas en een brede lach. De hekken stonden open en de dwerg stond als een misvormd silhouet tegen de deur opening van zijn huisje. „Tussen twee haakjes, Bunny, ik ben je zeer dankbaar", zei Hector zacht „je kwam net op tijd." „Niets te danken het was me een eer. Heerlijke avond, niet, jullie twee?" Hector lachte en werd toen weer ernstig. Drie uur geleden hadden ze Londen verlaten, hopeloos en hulpe loos. In die drie uur had een hogere macht de hele wereld voor hen ver anderd- Hij keek naar 't meisje, voelde hoe ze zich tegen zijn borst nestelde, zuchtte van dankbaarheid en richtte zijn gedachten op de naaste toekomst. Bi' was een offer gebracht, maar niet door haar. Londen ziet er vreemd uit op het uur dat de grote stad in haar diepste slaap ligt en men in Trafalgar Square 't geratel der wagens in Covent Gar den hoort. De straten zijn verlaten, want de laatste pretmakers ziin al thuis en de vroegste melkboer is nog niet op het pad. Alleen de schreden van een politieagent en de klokken der stadstorens laten zich horen. In St. James Square schelde Bunny net zo lang tot eindelijk een verbaas de lakei opendeed en hem aanstaarde. „Mrs Baxter al naar bed?" „Ja meneer, al lang. maar mis schien slaapt ze nog niet." „Stoor haar maar niet. Hoor eens, miss Darvill en meneer Court zijn teruggekomen. Hij heelt een ongelukje gehad en zijn arm bezeerd. Ik zal hem helpen bij het uitkleden. Hun kamers zijn zeker wel in orde?" „Zeker meneer." „Steek dit dan in Je zak en maak niemand wakker. Mrs. Baxter mag niet horen dat ze er zijn, voor ze haar ontbijt op heeft. Begrepen?" De man knikte, hoogst verwonderd. „Steek dit in Je andere zak, help die koffers naar binnen brengen en haal wat whiskey. Kom mee, jullie. Twintig minuten later kwam me neer Ma'rchant op zijn tenen de trap af, werd door de hevig nieuwsgierige lakei uitgelaten en begaf zich in de groene auto naar South Aud'.ey Street waar hij diep In gedachten naar bed ging. Over het geheel voelde hij zich zeer voldaan. Het leven was toch in- tressant als ie ie ogen gebruikte. Het tweede bezoek aan Monk's Mount had hem ruimschoots schadeloos gesteld voor zekere vernederende bijzonder heden, verbonden aan de eerste visite. (Wordt vervolgd) DINSDAG 15 JUNI 1954 HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7.00 Nvs. 7.10 Gram. 7.15 Idem. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Lichtbaken, caus. 10.00 V. cf- kind. 10.15 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Nws. en Katholiek nws. 13.20 Lichte muz. 13.40 Symphonette-ork.. klein koor en sol. 14.10 Gram. 14.40 Radio Philharm. ork. en soliste. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: W. Lionarons: „Jeugdorganisaties in Surina me". 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. G. van Beusekonv. ..Vo gelleven op de Engelse rotskust 'Farne- Islands)". 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 19.45 Opening v. h. Holland Festival 1954: „Otcllo", opera. I. d. pauze: ..Ouders en kinderen", caus. en gram. 23.30 Nws. 23.45 -24.00 Gram. HILVERSUM II, 293 M. AVRO: 7.00 Nws. 7-.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 -O.am VPRO: 7.50 Dagopening avru «.'»u mws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding, if.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. fl. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 11.00 V. d. zieken. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb meded 1233 V. h platteland. 12.40 Hammondorgelsp. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Pro menade ork. 14.00 „Wij ontdekken Ame rika", caus. met muz. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 „Aan de zee ontrukt", caus. 17.50 ,,Het Wereld Esperanto Congres" 18.00 Nws. 18.15 Pianosp. 18.30 Mil. caus. 18.40 Musette ork. 19.00 „Paris vous parle'' 19.05 Koorconc. 19.30 pianorecital. 20.00 Nws. 20.05 „Het Nationale karakter van de AVRO", caus. 20.10 Gevar. muz. 20.50 „Aanrijding in Joegoslavië", caus. 21.00 Lichte muz. 21.30 Gram. met interv. 2?.15 De Conferentie in Genève. 22.20 Dansmuz. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 New York Calling. 23.20-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12 34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 13.45 Omr. ork. en solist. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgelspel. 16.00 Gram. 16.15 Orgelspel. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.01 Nws 19.40 Gram. 19.50 Caus. Caus. 20.00 S.vmph. ork. en solist. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Omr. ork. 13.00 Nws. 13 20. 14.00 en I5.ni- Gram. 16 05 Lieb'e muz. 17.00 Nws. 17.15 erz. ogr. 18.30 voor.' mg. 18.45 en 19 f Gram. 9.30 Nws. 20.00 Operamuziek. 21 00 en 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Omr. ork .en sol. 22.55 Nws.

de Stem | 1954 | | pagina 2