Maar het was een uitgeputte Coppi, die in Bolzano won Militaire bedevaart naar LOURDES EINDELIJK KON ITALIË JUICHEN Per militaire Dakota naar Zuid-Frankrijk met vijftien invaliden AANSLUITING AAN ELECTRISCH NET TE OVEZANDE Boekenplank ,.0ase' een opmer- Liik boek kelijk Sledevaart: 680 km. per uur Voorting naar 5e plaats teruggevallen G. Het uitgeleide te Soesterberg De zagende pijnen SPORT IN T KORT MARKTEN Officiële mededelingen DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 12 JUNI 1954 Ipport I Beide lovpen Ie be- Ikrurd. In de- Ei- uit. ians- Ischik- 140 wo lboom- 187.410. luwter- |en be- Voorts I van de I larvoor uitge- Ivan ae 1 dstraat de ge- l)ver de lad ver- Ineente- la s„ zal Jen me- Inslalla- lart tetl- liat op- llan 7ul- 1-tuintjes (ing werd de ge it centra- oningtoe- gemeen- ering van keuring te fcnde ver- avzen ls vaarzen. Jrige vaar- lale. 2e pr. |nge vaar- pr. idem. prie stam- hier be- ïbsdale. in Jerste pri.t- eerste en |te prijzen verschil ter en R. heeft de G. de B. Geen lager percentage der huurverhoging IN de raadsvergadering van Ovezan- de sprak de voorzitter enige woor den ter nagedachtenis aan de heer L. de Jonge, in leven oud-sccretaris- ontvangcr en ambtenaar van de Bur gerlijke Stand. Na deze woorden wer den enige ogenblikken van stilte in acht genomen. Uit de mededelingen bleek, dat de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting niet goedgunstig heeft kunnen beschikken op het verzoek van het gemeentebestuur om een la ger percentage huurverhoging toe te passen dan 29 pet. De minister acht te de thans geldende huren niet te hoog. Besloten werd de woningwet woningen en de onderwijzerswoning aan de huidige bewoners te verhuren voor onbepaalde tijd met etv weder zijdse opzeggingstermijn van J maand. Aan de hear W. Lucas Luyckx werd per 1 Juli a.s. eervol ontslag ver leend als gemeente-geneesheer we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Hij blijft nog in dienst der gemeente, doch op arbeids overeenkomst. KINDERTOELAGE \TAAR aanleiding van de circulaire van de Min. van Binnenl. Zaken betreffende de kindertoelage en de kindertoeslag voor ambtenaren in dienst der gemeente werd een nieu we kindertoelage-verordening vast gesteld. Deze ministeriële circulaire werd niet geheel overgenomen. Vol gens de circulaire moest de leeftijd voor aanspraak op kindertoelage voor valide, niet-studerende kinderen wor den verlaagd van 18 op 16 jaar. Over eenkomstig het voorstel van B. en W. werd aan deze wens niet voldaan, omdat deze bepaling een onevenredig zware last zou leggen op de schouders van het overheidspersoneel en prin cipieel niet was te aanvaarden. De raad was eenstemmig van oordeel, dat deze bepaling niet diende te wor den overgenomen en t.a.v. deze kin deren de leeftijd gehandhaafd dien de te worden op 18 jaar. De verordening werd dus vastge steld overeenkomstig de circulaire van de minister, met uitzondering van de wijziging van de leeftijd voor va lide, niet studerende kinderen. De door de N.V. Bouwkas Noord- Ned. gemeenten gevraagde garantie in verband met het verstrekken van een geldlening aan een inwoner de zer gemeente voor het bouwen van een woning werd verleend. Tegen de verhoging van de wet houders-salarissen werd geen enkel bezwaar ingebracht. Aan de Chr. stichting voor school en beroepskeu ze werd een subsidie verleend van f 10 per geval uit deze gemeente af komstig. Vastgesteld werd een wijziging van de verordening op het voorkomen en beperken van brand, enz., terwijl 'n nieuwe verordening werd vastgesteld op de organisatie van de brandweer. Het K.B. en de daarop betrekking hebbende circulaire van het Min. v. Binnenl. Zaken inzake de vacantie- uitkering aan rijkspersoneel werd van overeenkomstige toepassing verklaard op het personeel in dienst der ge meente. Naar aanleiding van een verzoek van de N.V. P.Z.E.M. om een bijdra ge beschikbaar te stellen ten behoeve van een aansluiting aan het electrisch net van een aantal inwoners dezer gemeente werd met meerderheid van stemmen goedgunstig beschikt, onder voorwaarde, dat alle personen die in het schrijven zijn genoemd, inderdaad zullen aansluiten. Omtrent deze aan gelegenheid werd vnl. bij monde van de heren van Steenbergen en Remijn een uitvoerige discussie gevoerd om dat zij niet voldoende vertrouwen hadden in de cijfers enz. welke door de P.Z.E.M. waren vermeld. Volgens de mening van de heer Remijn moet het eigenlijk zo zijn. dat eenieder kan aansluiten zonder dat dit zo'n gewel dig groot bedrag vordert. Ook vond de raad. dat de door de P.Z.E.M. ge stelde eis om electrisch te gaan ko ken te ver gaat, terwijl de heer van Steenbergen meende, dat wellicht nog enige percelen voor aansluiting in aanmerking konden komen. Dit alles zal nog nader met de P.Z.E.M. wor den opgenomen. REINIGINGSRECHTEN WASTGESTELD werd voorts een wijziging van de verordening op de reinigingsrechten. Het geldende tarief voor het ophalen van huisvuil zal per 1 Januari 1955 worden ver hoogd met f 0,50 en dus f 3.50 per jaar bedragen, terwijl tevens een ta rief werd opgenomen voor het opha len van huisvuil. Hiervoor zal in de toekomst f 5 per jaar moeten worden betaald. In de rondvraag kwam o.a. ter spra ke het delven van de sloot aan de Groendijk. Deze zaak is volgens de voorzitter in handen van het water schap. Er kan dus van gemeentewege niet verder aan gewerkt worden. (Advertentie) een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemitiniseerde wol en wolgoedi van ginds" en „dat van hier" c- Hachelijke proefneming 1TNE Amerikaanse luitenant-kolonel John Stapp heeft met een raket slee een snelheid van ongeveer 680 kilometer per uur gehaald. Hij had de slee niet voor zijn plezier met een raketmotor uitgerust. Zijn proef had ten doel, na te gaan wat vliegers moe ten ervaren, die op grote hoogte uit een straaljager springen. Bij zijn zelf voorbereide avontuur ondervond kolonel Stapp een druk, die 22 maal groter was, dan dio van-dc zwaartekracht. Alleen John Cobb, de vermaarde auto-coureur, die indertijd verongelukte, bereikte ooit een snel heid, die bijna even groot was. Hij haalde in 1947 met zijn auto 648 kilo meter per uur. Maar Cobb zat in een gesloten cabine, Stapp niet,... ACHTER WAT PLANK EIS TEN Tsjechische spoorwegbeambte had al lang plannen beraamd, om naar het Westen te vluchten. Hij dacht „Als ik nu maar eens op een interna tionale trein werd gezetMaar die wens ging niet in vervulling. De man hield zijn bescheiden baantje op een Tsjechisch station. Hij kwam niet voor de „grote vaart" in aanmerking. Toch is hij nu in het Westen gearri veerd. Toen men op een Duits station namelijk een lading Tsjechisch hout ging lossen, kwam er met enkele plan ken een spoorbeambte naar buiten De man had zich achter de lading verborgen. Fa v. tl. HAVE TE KAPELLE BESTAAT 75 JAAR Koninklijke onderscheidingen I IET Koninklijk Kweekbedrijf en Zaadhandel D. .1. v.d. Havo te Ka- pelle-Biezelinge bestond op 11 Juni 75 jaar en dit feit werd alleen in in tieme kring herdacht. Op Donderdag 10 Juni hebben di rectie en personeel de stichter en eerste firmant van dit bedrijf her dacht door het leggen van een krans oP de respectievelijke graven van de heren D. J. en A. v.d Have op het kerkhof te Kapelle-Biezelinge. Vrijdag 11 Juni werd er te Kapelle een personeelsfeest gehouden waar aan plm 300 leden deelnamen. Burgemeester H- G van Suylekom van Kapelle heeft ter gelegenheid hiervan een Koninklijke onderschei ding uitgereikt aan de volgende per soneelsleden: M. van der Schraaf, P. C. van Willegen, Jac. Landman. J. L. van Willegen, J. Bayens en P. C. v.d. Kuyl, alleen woonachtig te Kapelle. Zii kregen deze onderscheidingen we- »ens langdurige dienst. Alle medewerkers uit Nederland en uit het buitenland zijn deze dagen in Kapelle geweest. MATTHEWS OPNIEUW VAN STAL GEHAALD In het Engels elftal, dat Donderdag 17 Juni te Bazel in de achtste finale van het tournooi om het wereldkam pioenschap voetbal tegen België speelt zyn, vergeleken bij het team, dat en kele weken geleden te Boedapest met 7-1 van Hongarije verloor, vier wij zigingen aangebracht. Stanley Matthews zal de rechtsbui tenplaats bezetten, terwijl de aanval zal worden geleid door Nat Lofthouse. De opstelling is: Doel: Merrick (Birmingham). Achter: Stariiforth (Huddersfield) en Byrne (Manchester United). Midden: Wright (Wolverhampton Wanderers), aanvoerder, Owen (Lu ton Town) en' Dickinson (Ports mouth). Voor: Matthews (Blackpool), Broa dis (Newcastle United), Lofthouse (Bolton Wanderers), Taylor (Manches ter United) en Finney (Preston North End). FAAS WILKES NAAR OLYMPISCHE DAG? Naar Wij van dë KNVB vernemen is de kans groot, dat Faas Wilkés op de Olympische" Dag van Zondag a.s. in het elftal van Athletico Madrid te gen het Bondselftal zal meespelen. De vroegere Nederlandse internatio nal heeft verklaard, graag voor Ath letico te Amsterdam uit te komen en ook de Madrilënen zouden zijn mee- spelen zeer op- prijs stellen. Het wachten is nu op de toestem ming van de club van Wilkes, Valen cia. WOUT WAGTMANS GISTEREN BESTE NED. KLIMMER (Van een speciale verslaggever). BOLZANO, VRIJDAGAVOND. ÜAUSTO COPPI heeft de grote en zware bergétappe van San Martino naar Bolzano over drie pashoogten, de gemoedelijke Rolle van 1970 meter, de verschrikkelijke Pordoi van 2239 meter en de machtige en trotse Gardena van 2121 meter, op glorieuze wijze gewonnen. Maar de drager van de rose trui, de nog niet zo lang geleden tot Zwitser genaturaliseerde Carlo Clerici, heeft het gevecht van zijn leven gestreden en kwam tezamen met Astrua en Koblet te Bolzano aan, met slechts 1 min. en 52 sec. achter stand op Coppi. Met rood doorlopen ogen kwam Fausto Coppi op de slntelbaan van Bol zano van zijn fiets. Smartelijk was zijn gezicht vertrokken, zijn regenboog trui doorweekt van het zweet en de regen. Zijn machtige benen, die hem al zo vele malen naar de zege hadden voortgestuwd, waren vuil grijs van de modder, waarvan de weggetjes op de Pordoi en de Gardena rijkelijk waren voorzien. Roekeloos had Fausto Coppi, toen hij als eerste de top van de Gar dena had bereikt want Clerici en Astrua hadden hier bijna twee minuten achterstand op Koblet, Coletto en Fornara bijna 2.5 minuut zich door de bochten van de afdaling geslingerd. achterstand met minuten omhoog sprong. Pas toen hij de verharde weg, een twintig k.m. voor Bolzano, onder de wielen terugkreeg, herstelde h(j zich, maar toen was het te laat! UITSLAG 20e ETAPPE Met verbeten gelaatstrekken keek Fausto naar het smalle weggetje, be dekt met modder, los grint en soms met scherpe keitjes. Eindelijk had hij zich van alle concurrenten bevrijd. Eindelijk had hij zijn rivalen gelost, stuk voor stuk, maar in zijn achter hoofd alarmeerde voortdurend de waarschuwing: slechts luttele minuten en seconden bedraagt mijn winst, niet voldoende voor een uiteindelijke over winning in Milaan op Zondagmiddag. Hij wist, dat Hugo Koblet niet meer de machtige klimmer van weleer is, dat de Zwitser zijn super-klimcapaci- teiten heeft verloren toen hij twee jaar geleden door een nierziekte aan het bed was gekluisterd. Maar hij vreesde vooral een gezamenlijke ach tervolging van Koblet en Clerici op de bijna 50 k.m. lange afdaling van de pashoogte van de Gardena naar Bolzano. ER KON GEEN GLIMLACH AF Dat was de reden, waarom Coppi. de triomfator in het Dolomietenstadje Bolzano, geen glimlach kon schenken aan zijn trouwe supporters. Een winst van nog geen twee minuten op Cleri ci. op wie hij meer dan een half uur achterstond in het algemeen klasse ment en op Koblet, die hü nog altijd enkele plaatsen in de rangschikking boven hem wist. temperde volkomen zijn vreugde over de zege. Hij wist dat Clerici een goede klim mer was. Hij herinnerde zich diens trotse en uitdagende rit over de Ape- nijnen van Napels naar Aquila. Maar Coppi had óók ontdekt, dat Clerici over voortreffelijke mentale eigen schappen beschikt: moed, durf en vechtlust om zjjn eervolle leiderstrui te verdedigen. GERRIT STELDE TELEUR Italianen teerden naar boven geduivd (Van een speciale verslag gever) BOLZANI, Vrijdagavond. Evenals in de Tour de France J is het ook in de Giro niet toe- gestaan, dat de renners door het J publiek worden geholpen. Maar t nog nimmer hebben wij de toe- J schouwers de handen zo vlot uit de mouwen zien steken als op de t Pordoi-berg. De renners werden naar boven geduwd, soms tien, twintig, dertig meter. Vaak ging J de renner van de ene in de ande- t t re hand over, waarbij de Italianen J natuurlijk de voorkeur van de J toeschouwers hadden. Slechts zei- t den namelijk hebben wij, toe- t schouwers, die door hun enthou- siasme de wedstrijd 'n vals beeld gaven, een buitenlandse renner zien helpen. Hein van Breenen J t mopperde bij de beklimming van J de Pordoi, toen hij zich temidden t van een paar Italianen bevond: t „Alleen die verdijde Italianen J J worden geholpen." t J Maar het lijstje met boeten, rij- t kelijk door de jury uitgedeeld, J t was te Bolzano héél lang! t 1 Fausto Coppi, 152 k.m. in 4.44.56 (gem. 32.007 k.m. uur), 2 Astrua 4.46.48. 3 Koblet z.t. 4 Clerici z.t. 5 Magni 4.49.49. 6 Fornara z.t. 7 Coletto z.t. 8 Albani 4.52.38. 9 Barozzi z.t. 10 Monti z.t. 11 Zampini z.t. 12 Rossello z.t. 13 Metzger z.t. 14 Schar z.t. 15 Conterno z.t. 16 Lorono z.t. 17 Wagt- mans z.t. 18 Volpi z.t. 19 Assirelli z.t. 20 Huber z.t. 21 Bartali z.t. 22 Soldani 4.55.28. 23 Martini z.t. 24 Van Est z.t. 47 Gerrit Voorting 5.04.42. 61 Van Breenen 5.08.09. ALGEMEEN KLASSEMENT 1 Clerici 113.33.28. 2 Koblet 113.59.32. 3 Assirelli 113.59.46. 4 Coppi 114.04.45 5 Gerrit Voorting 114.06.20. 6 Astrua 114.06.37. 7 Magni 114.07.19. 8 Fornara 114.09.39. 9 Schar 114.12.58. 10 Conté: no 114.14.35. 11 Coletto 114.17.05. 12 Al bani 114.18.04. 13 Defilippis 114.20.19, 14 Wagtmans 114.22.-. 15 Impanis 114.23.29. 16 Bartali 114.23.41. 17 Ba rozzi 114.24.07. 18 Van Est 114.26.21. 19 Nencini 114.26.47. 20 Monti 114.27.41, 61 Van Breenen 115.55.17. Nog 68 renners zijn in de Giro. ROUTE DE FRANCE VORDERT SNEL De uitslagen van de 8e etappe van de Route de France, van Marmande naar Auch (139 k.m.) luiden: 1 Declerck 3.29.12 (gem. 39.866). 2 Riou (Fr.) z.t. 3 Thomas (Fr.) z.t. 4 Hammeau (Fr.) z.t. 5 Van de Voorde (B.) z.t. 6 Virvensang (Fr.) z.t. 7 San lière (Fr.) z.t. 8 Van den Bosch (B.) z.t. 9 Fiore (Fr.) z.t. 10 Cazala (Fr.) z.t. 11 Een peloton van 10 renners waarbij De Vries z.t. als Declerck. 34 Wolfs 3.32.38. 42 Schoenmakers 3.33.45. 46 Boelhouwers z.t. 73 Van Dongen 3.50.12. ALGEMEEN KLASSEMENT Alle groten waren in deze bergetap pe in de voorste gelederen te vinden, alleen Gerrit Voorting stelde teleur. Tijdens de afdaling van de Passo Rol- Enkele zeer goede hoogte punten „QASE", een roman van Hans van Zuydveen, vertelt over een uit Indonesië teruggekeerde officier, die reeds na enkele weken ontdekt, dat hij Nederland zijn huiselijke omstan digheden. kortom alles, sterk geïdea liseerd heeft. Hij voelt zich verlaten hij met de nog steeds onbeant woord gebleven vraag naar het ..Waar om" van zijn verloren jaren tussen de mensen, zijn familie, in het vader land, waar men belangen najaagt die hem volkomen onbelangrijk toeschij nen. Eén oase hoopt hij te vinden in de woestijn en dat is Anouk, een meisje dat hem jarenlang brieven schreef, doch bij zijn terugkeer plotseling de band verbrak. Robert, de hoofdfiguur In dit verhaal, probeert haar te vin den en komt daardoor in aanraking met mensen van de meest uiteenlopen de soort. Tegenover hun geestelijke ar moede weet hij niet meer te stellen dan zijn eigen, geestelijke chaos Ver schillende malen bezwijkt hij bijna, tot hij zijn oase vindt: Anouk, die zelf een los-geslagene in hem ook de vervulling van haar leven krijgt. Waar is, dat ..Oase" enkele zeer goe de hoogtepunten bereikt. Dan wordt het een psychologische roman van be tekenis,om echter ook vaak af te zak ken tot alledaagsheid. Duidelijk schiet Hans van Zuydveen tekort, wannee' hij zijn mensen „laat leven". Dan wordt 't verhaal 'n verslag: „Hij deed de deur open en stond in de kamer. Zijn linkerhand ging naar zijn hoofd en zijn andere hand tastte nerveus naar het lichtknopje. In deze geest. Men krijgt de indruk een beginnende toneelspeler te zien. die zijn mimiek precies volgens het boekje verzorgt, en daardoor marionet wordt. Het tech nisch kunnen schiet in zulke passages duidelijk te kort Daartegenover staat echter heel veel goeds. Er is een originele intrige, en wat mij het belangrijkste voorkomt het verhaal is zo duidelijk een beeld van de zoekende, vaak wanhopende ex- militair die „dat van ginds" maar niet kan passen in „dat van hier". Die vecht met zichzelf, omdat er nergens meer een norm te vinden is. Tot ein delijk iemand hem wijst op dat vaste punt buiten ons eigen leven. Dan verdwijnt ook de lucntsniegeling en wordt de oase realiteit voor de zoe kende jongeman. Al met al een boek dat zeker de aandacht waard is. (Uitg ..Hofboekerij" Heemstede). Tom K. LIEDJES VOOR LUIGINA In Liedjes voor Luigina gassen de fitters en rolle bij een goede vriend de Broek-en-wateUanden. over de wangen omdat Daan Zonderland een raar oo-eet is. die op zijn eentje ren volstrekt eigen toon heef! gevonden voor zim aichterliji malligheden Liedjes van Luigina bevat 53 van zijn mee. geestige rijmen Wie Lui gina is jiüft duister Misschien bent b dat of wil. Maar zeker is. dal Zon derland met zijn onvermoede woor- dengoochelingen iedereen zal verma ken De tekenaai Peter Vos geeft in het boekje blijkt r van de lover praatjes te hebben doorzien (Uitgever! Het Spectrum Utrecht j Antwerpen) le had h(j een lekke band gekregen, of deze pech hem heeft ontmoedigd, wij kunnen het slechts gissen. Gerrit klom niet al te best. Hij moest Wout Wagtmans en Wim van Est laten gaan en op de Pordoi had hij vijf minuten achterstand op Coppi, Koblet, Fornara. Astrua, Assirelli, Clerici en de andere groten. Hij had nog steeds hinder van zijn geblesseer de hand. In de klim tussen de hoge pieken met hun gekartelde kammen van de Gardena verloor hij nog meer ter rein: moeizaam ging het omhoog, een renner, die moreel geslagen was. In de zeer lange afdaling naar Bol zano reed hij zó voorzichting, dat zijn (Van onze speciale verslaggever aalmoezenier P. H. Stein) Een land dat ineenkromp van de vlagen van een voorjaarswind. Een bescheiden vliegveld, als bij afspraak overvallen door twee militaire bussen en vele auto's met hoge autoriteiten, familieleden der vertrek- kenden, journalisten, radioreporters. Dat alles lieten we achter op 21 Mei toen we ,onze" Dakota door de Minister van Oorlog voor dit spe ciale geval welwillend toegewezen, de lucht ingingen, richting Zuid- Frankrijk met een vijftiental militaire invaliden. De herinnering echter aan de du'izen ien landgenoten-weldoeners, die ons deze Lour des-re is hadden mogelijk ge maakt, bleef ons bij. De herinnering aan de invalide met één been, vader van 10 kinderen, een jonge vrouw in den Bosch, die al 23 jaar het bed moet louden; een zekere Nelly die ons vlak voor het vertrek een bus met Haagse hopjes stuurde, de vele N.N.'s die on bekend wilden blijven. Wij zouden al hun belangen bij Maria aanbevelen en nuh uiteenlopende intenties op 'n lan ge lijst onder elkaar geschreven, bij de grot neerleggen. Een kist met optimisten Terwijl ik na een laatste groet aan de achterblijvenden de veiligheidsband vastgespte en even, zonder da-t iemand het zag, een zegenend gebaar over het interieur van het vliegtuig maakte waar we in twee rijen tegenover el kan der zaten dacht ik deze reis moet sla gen, er mogen geen ongelukken gebeu ren, we hebben te veel verplichtingen aan katholiek Nederland Zullen er wonderen gebeuren? Zal één van de 15 genezen terug komen? 't Zou haast te mooi wezen om waar te zijn. Wel bemerkte ik al spoedtig dat behalve bij de Aardenburg-patiënten er ook bij de Moveo-mensen (Moveo: méér ont spanning voor ernstige oorlogsgewon den allen getrouwde mannen een uit stekende stemming bestond. Ik heb bv. voorheen niet geweten, dat blinden (we had-den er drie) zulke optimisten konden zijn. Maakte de korte afstand van nog geen vijf mir vliegen het onmogelijk, ons gezamenlijk door bidden en zingen op ons Lourdes-bezoek voor te berei den, dit tekort werd aangevuld door de wijze waarop zulks uit een in tiem gesprek hoog in de wolken bleek ieder persoonlijk reeds lang naar de gebeurtenis had uitgezien. Lourdes, magisch woord. Vanaf het vl-iegveld Ossun, waar we landden, en waar twee bussen en een groep brancardiers klaar stonden om ons naar Hotel Catherine te brengen, bereikten, we na een korte rit Lourdes- ville, dat door zijn rust een geheim zinnige tegenstelling vormt tot de plaats van onze bestemming het Lour- des-der-bedevaarten, een wilde opeen hoping van hotels en souvernirs- winkets. „Lourdes" Onwillekeurig herhaal je deze naam. Wat is toch Lourdes? Wat is er de aantrekkingskracht en de grootheid van? Hierover peins ik, als we in een optocht van rolstoelen onze eerste opwachting gaan maken bij de jeeltenis aan de grot en in onze fan tasie het 14-jarige meisje Bernadette, donker als de kinderen van de Pyre neeën, zien neerknielen voor de „Scho ne Dame". Het is nog even stiil als toen alleen wordt hier en daar wat geflutis- .erd en ge-beden. Ergens vooraan zucht een Italiaanse vrouw, geknield, de armen uitgespreid, met dringende hartstocht: „Santa Ma ria! Santa Maria!" Ook de stroeve Ne derlanders leren er bidden. Op deze plek heb ik een vader en moeder van een Nederlandse bedevaart luid hun hart horen uitstorten, en de intenties van heel hun familie aan Maria horen meedelen. Wij bezoeken de drie kerken boven elkaar, waaruit de „kathedraal" be staat, de Rosaire beneden, de Basiliek boven, beide behoorlijk ruimte bie dend voor grootse plechtigheden even als de middelste de donkere crypte, waar de mensen af en aanschuiven, vaak uren wachtend bij de biechtstoe len. Uvfcl' ue Uet-uS.i it ut* ik.j .tl. v. uil al beneden, de basiliek en de berger, achter ons en over ons de Esplanade, een plein als bijna geen ter wereld enkel bestemd voor religieuze doelein den. Links beneden de hospitalen waar dagelijks een nooit ophoudend* stroom zieken zijn toevlucht zoekt Liggende zieken op brancards, kreupe len, verlamden, rheumalijders, geestes- gestoorden, ongelukkige kinderen, mannen en vrouwen gebroken in de kracht van hun jaren. Een leger bran cardiers staat tot hun beschikking ge bruinde edelmoedige kerels. Ee;i wis selend aantal verpleegsters uit alle landen offert zich dag en nacht op met loerende onbaatzuchtigheid, of het nu een oude lastige tachtiger geldt uit Beieren, of een klein gedrochtelijk meisje uit Ierland. Lourdes is er op de eerste plaats voor de zieken. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen fa len. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 Ook Duitsers in motorcross te Hulst Aan de motorcross, welke vanmid dag op de wallen te Hulst wordt ver reden, zullen, behalve de Belgische en Nederlandse crossers, ook nog zes Duitsers deelnemen. Dit als resultaat van een bespre king tussen het bestuur van de Bel gische liefhebbers bond en de motor vereniging Onder De Schelde te Huist. Hierdoor wordt het dus inderdaad een internationale cross, welke van middag de wallen zal doen daveren. 1 Van den Bosch (B.) 33.52.31. Cazala (Fr.) 33.53.09. 3 Schouben (B.) 33.53.16. 4 Rault (Fr.) 33.53.46. 5 Sau- lière (Fr.) 33.53.49. 6 Haneau (Fr.) 33.53.56. 7 De Vries (Ned.) 33.54.03. 8 Barone (Fr.) 33.56.01. 9 Fallot (Fr.) 33.56.18. 10 Vivensang (Fr.) 33.56.28. 18 Wolfs 34.03.32. 41 Boelhouwers 34.21.04. 47 Schoenmakers 34.28.13. 59 Van Dongen 34.41.43. 29e RONDE VAN ST. JANSTEEN Het Sportcomité te Sint Jansteen organiseert op kermisZaterdag 26 JU' ii zijn 29e wielerwedstrijd. Nadat in verband met riolerings- en bestratingswerkzaamheden in ver schillende straten, deze wedstrijd dreigde mis te lopen, zijn deze werk zaamheden op het ogenblik zo ver ge vorderd, dat het gewone parcours weer normaal bereden kan worden. Het bestuur zal er ongetwijfeld weer iets groots van maken en de vele prij zen en premiën, die steeds te Sint Jansteen worden gegeven, zullen de renners weer naar het grensdorp doen komen. VOOR DE KLEUTERSCHOOL TE SCHOONDIJKE Voetbalwedstijd tussen ambtenaren en onderwijzers Ambtenaren van de gemeente Schoondijke en Onderwijzers uit West Zeeuwsch Vlaanderen zullen Maan dagavond om 7 uur op het gemeente lyk sportterrein te Schoondijke een voetbalwedstrijd spelen. De opbrengst zal worden afgedra gen aan de Vereniging Kleuterschool te Schoondijke. Het bedrag zal een bijdrage vormen voor het aanschaffen van nieuw meubilair e.d. De elftallen zijn als volgt samenge steld: Gemeente Schoondijke: A. Kramer, F. Versprille, A. P. de Roo, S. v. d, Meulen, W. de Jonge, Picavet, M. Verplanke (Aardenburg) D. Herrebout, W. Brugmans, Iz. v. Walle en C. Jansen. Onderwijzers W. Z. Vlaanderen: A. Gosseije (Oostburg), J. Fremouw (Schoondijke), P. de Jong (Oostburg), P. Vermeulen (Cadzand), A. de Groo te -(Oostburg), P. v. Strien (Oost burg), A. de Klerck (Schoondijke) Meertens (Oostburg), Z. Risseeuw (Breskens). Scheidsrechter is A. Verhage, Schoondijke. Spoorstad-oriëntatierit V.V.V. Roosendaal In het kader van de Spoorstadfees ten zal op Zondag 27 Juni door het sportcomité van VVV in samenwer king met het comité 100 jaar Spoor stad te Roosendaal, een toeristisch evenement worden georganiseerd, be staande uit een oriëntatierit over een afstand van ongeveer 130 k.m. met een gemiddelde snelheid van 35 k.m. Het traject is uitgezet tussen Roo sendaal en Antwerpen en loopt langs zeer bezienswaardige en bosrijke ge deelten. Door meerdere instanties zijn aar dige prijzen beschikbaar gesteld en de deelnemers zal volop gelegenheid worden geboden de attracties van de Spoorwegfeesten te bezoeken. De rit is zowel voor auto's als mo toren goed te rijden over behoorlijke wegen, aantrekkelijk voor hen, die houden van enige spanning en puzz- len. Het VVV-kantoor. Bloemenmarkt 7 Roosendaal, verstrekt gaarne alle ge wenste inlichtingen. Voorting zag geesten.... J Op een stoeltje bij het Rode Kruistentje in het sportpark van t Bolzano at Gerrit Voorting drie broodjes achter elkaar op. Onder- t weg had hij geesten gezien van i de honger, beweerde hij. Pelle- J naars wachtte hem op met zijn trainingspak. Een vermoeide en verslagen Gerrit Voorting, die van J de tweede naar de vijfde plaats in de rangschikking was terug- gevallen, omdat hij twintig minu- t ten na Coppi was binnen gekomen J en vele minuten op Koblet en As- sirelli had verloren. t Wout Wagtmans had stevig van J zich afgebeten in deze zeer zware etappe. Wim van Est was in de afdaling van de Pordoi gevallen, waarbij hij schaafwonden aan zijn J linkerarm had opgelopen en het contact met de groep van Wagt- mans, waarin ook Assirelli, Schar, Metzger, Albani, Lorono en Con- terno hadden gezeten, had verlo- ren. Hein van Breenen kwam i ruimschoots voor de sluiting van J de tijdcontrole te Bolzano aan. Dat was niet het geval met Filippi, t Rodriguez, Baroni, Isotti, Baffi en Pasottie, van wie men mag aanne- J men, dat de jury hen Zaterdag t niet zal laten starten in de voor- i laatste etappe van de Giro, van J Bolzano over de Tonale en de Bernina naar St Moritz. Om het zilveren stadhuis van Axel Niet op 13 zoals reeds gemeld maar op Zondag 20 Juni zal de eind strijd van de door de v.v. „Axel" ge organiseerde voetbaltournool worden gestreden. Ter aanvulling vermelden we nog, dat eerst de verliezende ploegen Axel en Corn Boys elkaar voor de derde prijs zullen bekampen. Daarna zal de beslissingswedstrijd Terneuzen-Hulst worden gespeeld, voor de beschikbaar gestelde wisselprljs. de zilveren pla quette van het stadhuis van Axel. Zoals we reeds schreven, zal Ter- neuzen, wanneer ze van de Hulsterse ploeg weten te winnen, definitief de wisselprijs in bezit krijgen. DE ZEEUWSCH-VLAAMSE automo bielclub (Zevac) houdt Zaterdag een pijlenrit, welke meetelt voor het clubkampioenschap. De route loopt in verband met de bepalingen van de Wegenverkeerswet geheel door België en is ongeveer 150 k.m. lang. De voorgeschreven gemiddelde snel heid is 36 k.m. per uur. De start is om half drie te Watervliet bij IJzen- dijke, de finish omstreeks zeven uur in Belgisch Koewacht. Vandaar gaan de deelnemers naar Hulst, waar in Het Bonte Hert de prijsuitreiking zal plaats vinden. BW IN DEN BOSCH heeft verster king gekregen van de bekende Wil lem li-speler „Giro" Engel. Tegen Admira maakte hij twee doelpun ten! Zondag spelen de Bosschenaren tegen Almania (Aken) en' Engel zal dan opnieuw de midvoorplaats be zetten. GOES, 11 Juni. Exportveiling Kruisbessen 40. Groenten: Bloemkool A II 37—40, B I 19—32, afw. 11—27, Kom kommers A I 39—40, B I 36, C I 31—36. Kropsla A I 2.50—4, B I 3. Wortelen 36— 39. Selderij 6—11. Kroten 28—31. Zee kraal 5860. Gr. Sav. kool 19. Rabarber 5. Peulen 170—220. Doperwten 7382. Spinazie 29—31. Postelein 36—37. Gr. Sja lotten 36. Aardappelen (oude) 1824. Eerstelingen 50—53, drielingen 45, krrel 1741. Aardbeien 120280. KAPELLE, 11 Juni. Exportveiling: Kruisbessen 43.4044.80. Kleine Veiling: Lefebre 691.44. Dutch Evern 701.14. Mad. Moutot 621.08. Regina 91. Climax 601.13. Bowa 1.50. Mach. Fruhernte 91 1.44. Alles per kg. Lefebre 2951. Dutch Evern 4155. Mad. Moutot 3346. Regina 4555. Climax 47. Bowa 3742. Mach. Fruhernte 2950. Yden 52. Alles per doos. Groenten: Kropsla 2.57. Sja lotten 56. Aardappelen 19—21. Rabar ber 8. Selderij 13. Boskroten 2031. Eer stelingen 19—47. LEEUWARDEN, 11 Juni. 130 Stie ren 2,702,92 s., 175 vette koeien, eerste soort 2,603,04, tweede soort 2,402,59, derde soort 1,952,39; 928 melk- en kalf- koeien 600—955: 200 pinken 285410; 94 graskalveren 140250; 654 nuchtere kal veren 4058; 605 vette en weideschapen 70110; 1314 lammeren 4565; 2828 vet te varkens, oude 1,60—1,75, vette biggen 1.84-^-1,89, zouters 66100; 215 biggen en lopers, biggen 4565, lopers 66100; 25 bokken en geiten geen notering; 159 paarden en veulens 450965. Totale aan voer 4781 stuks. Overzicht: Stieren: aanvoer ruim, stemming willig, prijzen hoger. Melk en kalfkoeien: aanvoer iets minder, stemming beter, prijzen iets stijver. Pinken: aanvoer zeer kort. stemming matig, prijzen als vorige week. Graskal veren: aanvoer kort, stemming matig, prijzen als vorige week. Nuchtere kal veren: aanvoer minder, stemming iets rustiger, prijshoudend. Varkens: aanvoer kort, stemming stroef, oude varkens en vette biggen gelijk in prijs, zouters iets lager. Biggen en lopers: aanvoer matig, stemming iets beter, prijzen prijshou dend. Schapen: aanvoer zeer groot, stemming wel belangstelling, prijshou dend. Lammeren: aanvoer zeer groot, willige handel en prijshoudend, zuig- lammeren gaan boven de notering. Paar den raanvoer ruim, veel belangstelling voor zware slachtpaarden, welke duur der zijn, veulens en lichtere soorten prijs minder. WATERSTANDEN Mannheim 3.07 0.06), Kaub 2.14 0.01), Trier 1.10 0.10), Koblenz 2.07 (-1- 0.06), Keulen 1.68 0.08), Ruhrort 3.54 0.02), Lobith 9.57 0.06), Arn hem 7.59 0.05), Nijmegen 7.36 0.06), Eefde 1.74 0.02), Namen la Plante 1.54 0.04), Deventer 1.74 0.02), Borg haren 39.02 0.12), Belfeld 10.58 (0.04), Grave beneden 4.58 0.03). CONSUMPTIEMELKPRIJS In verband met de per 17 April met cent per liter verlaagde regerings subsidie op consumptiemelk in West- Nederland, alsmede met het oog op, bij nacalculatie op basis der zuivere kostprijzen gebleken te lage verkoop prijzen in het jongste verleden, heeft het bestuur der Algemene Vereniging voor Melkvoorziening te 's Gravenha- ge besloten, de melkhandel in genoemd gebied te adviseren om met ingang van 13 Juni a.s. de prijzen voor con sumptiemelk en consumptiemelkpro ducten met 1 cent per liter te ver hogen. 558-oo

de Stem | 1954 | | pagina 3