Zich thuis voelen ROBERT CAPA maakte foto's waar de dood toesloeg De uitwijzing van een doofstomme OUDE GEN EVER AT EEN ONDERLIJKE V ERELD Landmijn werd hem noodlottig „Jouw baantje is mij te gevaarlijk RADIO Het Huis van Leven en van Dood TWEEDE BLAD e HAAGSE BRIEVEN Nadere verklaring En de toltaks?... „Slaafs" VRIJDAG 11 JUNI 1954 Minister maakt ze ongedaan Vliegers Het afgezaagde voorwendsel Vliegende schotel in de buurt „EXTRA ZACHT EN BELEGEN' Spel hebben dat bet tc H. Paus ^enetië zal v, 8 uur: ur prijsuit- t„ Ons Ge- 2.30 uur: g ..Kapelle- irs, 7.30 uur: The Quiet a. 8 uur: 24 urCarlami- i uur: Con- J-^ET GROTE sociale mandement 1954, zoals het ongetwijfeld in de geschiedenis zal blijven voortle ven, staat nog steeds in het brand punt der belangstelling bij katholie ken èn bij niet-katholieken. Hoe verschillend de reacties in velerlei kring ook mogen zijn, unaniem blijkt het inzicht aanwezig, dat dit man dement van grote betekenis is voor ons land. Waarbij men echter over het algemeen te weinig op zijn so ciaal karakter let en te veel nadruk legt op het politieke onderdeel. Hiermee is uiteraard niet gezegd, dat dit onderdeel niet van groot belang zou zijn. Zoals in het gehele mandement wórdt ook hier de steeds door het Episcopaat getrokken lijn duidelijk en krachtig voortgezet. Met reden schrijven de Bisschoppen dan ook aan het slot van de para graaf over de P. v .d. A.: „Wij ver trouwen, dat het voor iedereen dui delijk zal zijn, wat de Bisschoppen bedoelen en vragen." Met betrekking tot het politieke onderdeel van het mandement trof mij in de N. Eeuw sedert het op treden van Knuvelder als hoofdre dacteur sterk van politieke „kleur" veranderd een passage naar aan leiding van het bisschoppelijk be roep op eenheid in politicis. Een pas sage waarin enerzijds een milde be oordeling van de P. v. d. A. wordt gegeven, (in overeenstemming met de genoemde verandering van poli tieke kleur) door middel van een „welwillende" verwoording van het oordeel der Bisschoppen, maar waarin anderzijds betreurd wordt, „dat de K.V.P. zodanig blijkt te zijn, dat niet alle katholieken en met na me die in de P. v. d. A. hun heil hebben gezocht, er zich thuis kun nen voelen." Dit oordeel wekt een commen taar op. Want waarom voelen een aantal katholieken zich niet thuis in de K.V.P. en zoeken zij hun heil in de P. v. d. A.? Ligt dat aan hen, aan de K.V.P. of soms nog aan an dere oorzaken? Het lijkt mij nut tig op deze vragen nader in te gaan. het AANTAL katholieken practiserende katholieken dat lid is van de P. d. A., is zeer gering. Het zijn de mensen, die overtuigd zijn van de noodzaak van de „doorbraak". Het aantal katholieken, dat stemt op de P. v. d. A. is aanmerkelijk groter en was er zelfs mede oorzaak van, dat de socialistische partij in '52 een drietal zetels in het parle ment kon winnen. Een dezer zetels werd door middel van katholieke stemmen verkregen. In '53 en '54 daalde 't aantal stemmen van katho lieke kiezers op de P. v. d. A.-lijs- ten echter belangrijk. De situatie in '52 was een gevolg van de minder goede sociale ver houdingen in katholieke kring, een gevolg van het optreden der K.N.P. van een vrees van vele arbeiders dat de K.V.P; in conservatieve rich ting zou gaan en ook van de propa ganda der P. v. d. A„ waarbij het gebruik èn het misbruik van de naam van de minister-president een rol van betekenis speelde. Dat de helaas groeiende onkerkelijkheid ook bij verkiezingen van invloed is, moge hier tenslotte niet onvermeld blijven. Het valt inderdaad te be treuren, dat velen zich in '52 niet „thuis voelden" in de K.V.P., zoals het tot verheugenis stemt dat het aantal van dezen na dat gedenk waardige jaar sterk verminderd is, in sommige delen van het land zelfs tot nul gereduceerd. Bij deze men sen hebben echter geen principiële argumenten een rol gespeeld. QANS ANDERS ligt echter de zaak bij het kleinste, maar belangrijk ste deel der P. v. d. A.-stemmers, nl. de katholieken die welbewust lid der socialistische partij zijn. Ten opzichte van hen is het oordeel van de N. Eeuw niet aanvaardbaar. Want zoals zij tot dusverre over partijvorming dachten, voelden zij zich in de K.V.P. niet thuis op grond van het karakter der partij. Zij vinden een „confessionele partij" principieel en practisch onjuist. De N. Eeuw, die voorstander der katholieke partij verklaart te zijn. mag dus geen treurnis uiten over de K.V.P., omdat de doorbraak-katho- lieken zich er niet thuis voelen. Veeleer dient het weekblad het te betreuren, dat deze katholieken nog niet tot het inzicht zijn gekomen, dat in Nederland onder de huidige omstandigheden een katholieke par tij noodzakelijk is en dat de plaats der katholieken NIET in de P. v. d, A. is. De Bisschoppen verklaren; „Voor een katholiek ontbreekt hier de ba sis". En bovendien: „In feite is het echter zo, dat deze partij niet van uit dat christelijk beginsel werkt en dat ook niet kan doen; integen deel, feitelijk overheerst in de par tij een levenshouding, die niets wil weten van de beginselen en idealen, welke de christen heilig zijn." De inhoud van deze laatste zin is toch wel iets anders, dan van de ver woording ervan door de N. Eeuw die luidt, dat „de P. v. d. A, nog te veel eve heerst wordt door oe levens houding, die niet christelijk genoeg is, om een geschikt klimaat voor katholieken te zijn." Uiteraard is bet een katholiek blad geoorloofd om de uiteenzetting der Bisschop pen met eigm woorden weer te ge ven Maar tv: is niet verantwoord, dat zo „slordig" te doen, dat er in feite iets anders komt te staan. QENERAAL-MAJOOR Dürst Britt heeft zich in een vergadering te Haarlem nader uitgelaten over zijn woorden, die zoveel stof heb ben doen opwaaien. Ik spoorde niet aan tot dappere ongehoorzaamheid, zei hij, daarbij doelend op een his torisch geworden uitlating van Ir. Albarda in de dagen van de Zeven- Provinciën-rebellie. Wat de oud commandant van de 7-December-di- visie dan wel bedoelde? Alleen maar critiek op de regering, die indertijd het bevel gaf de opmars naar Djokja stop te zetten. Alle veteranen waren het erover eens. dat die actie had moeten worden voortgezet. De generaal-majoor b.d. kwam echter niet terug op zijn uit lating, dat de militairen volgens het Krijgsreglement dit bevel der re gering ook best hadden mogen negéren. Dit nu lokte de verklarin gen van de chefs van staven uit, Het verder zwijgen over deze aan gelegenheid moeten we dan maar aanvaarden als een erkenning, dat de generaal er op dit punt naast is geweest. Een ruiterlijk toegeven hadden we liever gehoord. HET Beneluxcomité voor Toena dering, in de hoofdstad van het groothertogdom vergaderend, heeft de wens uitgesproken, dat in het Beneluxverband prioriteit zal wor den gegeven aan de uitvoering van de spoorwegelectrificatie op de lijn Roosendaal Antwerpen, zowel in het belang van de toenadering tus sen de drie landen als ter bevor dering van hun culturele en com merciële betrekkingen. Het is toe te juichen, dat het Be neluxcomité nog eens de aandacht vestigt op dit onopgelost electrifi- catieprobleem en de regeling er van zo met nadruk op de voorgrond stelt. Doch aan de gevraagde prioriteit zouden we nog een andere willen laten voorafgaan, waardoor de electrificatie overigens geen mo ment behoeft te worden opgehou den. Waarom is er niet tevens af schaffing gevraagd van de zgn. toltaks op dezelfde lijn Roosendaal Antwerpen, die nergens anders en alleen maar eenzijdig van Bel gische kant wordt geheven? In feite betekent zij een boete van 5 franks per persoon voor iedere reis heen of terug op deze lijn. Het zou zeker ook in het belang van de toenadering tussen de Beneluxlan- den zijn en ter bevordering van hun culturele en commerciële be trekkingen dienen, als aan dit soort knevelarij ten spoedigste een einde kwam. HET Vrije Volk, dat als zuiver partijblad (in tegenstelling bij voorbeeld tot Het Parool) altijd de partijlijn verdedigt en de daden van socialistische ministers en volksver tegenwoordigers door dik en dun ver heerlijkt spreekt nu smalend over de „siaafse, van ieder critisch ele ment gespeende betuigingen van ge hoorzame instemming in de meeste rooms-katholieke bladenmet het Mandement. Hieruit blijkt weder om. hoe men in socialistische kring niets begrijpt van het katholieke gedachtenleven. TAOBERT CAPA, de man die twintig jaar lang overal ter wc- reld de oorlog fotografeerde en wiens naam een bijna legen darische klank had gekregen, is in Indo-China om het leven ge komen. Hij werd gedood door een exploderende landmijn en in de half-vernielde camera vond men zijn laatste foto's: oprukkende soldaten in de delta van de Rode Rivier en stukken artillerie, die tegen de Vietminh in stelling werden gebracht. Robert Capa, die o.a. voor het Amerikaanse weekblad „Life" werkte, sprak vijf talen vloeiend, maar toen men hem eens vroeg, in welke taal hij dacht, gaf hij ten antwoord: „Ik denk in foto's". In oor logsfoto's, had hij er aan toe kunnen voegen. Want altijd klikte zijn camera als de dood op het slagveld toesloeg. LAATSTE OPDRACHT 2^o kwam het einde van een carrière die boeiend genoeg is om ver haald te worden. (De gegevens zijn van Time). In de tweede wereldoorlog kreeg Capa zijn reputatie van de beste foto-verslaggever ter wereld. Altijd was hij aan het front. Gewapend met drie camera's en een fles whisky werd hij met een aantal parachutisten bo ven Duitsland neergelaten. In Auzio zette hij met de eerste geallieerden voet aan land. en op D-day bevond hij zich in een landingsvaartuig, dat zijn boeg naar het gedeelte van het Nor- mandische strand richtte, dat voor de gelegenheid der invasie als Omaha was gedoopt. De foto's die Capa nam, vertelden altijd een navrant verhaal, zoals zijn foto van een Amerikaanse soldaat, op het moment dat hij achter zijn ma chinegeweer ineen zakte. Hij foto grafeerde de Britse soldaten ,t'oen zij zich door de branding voor de Nor- mandische kust worstelden om in Frankrijk aan land te gaan. De techniek van Capa's foto's liet nogal eens te wensen over. Hij liet zich weinig aan afstandsinstelling en belichting gelegen liggen. Maar hij nam geniale foto's, omdat hij de oor log kende en altijd temidden der strij denden stond. „Als je foto's niet goed zijn", placht hij te zeggen, ..heb je je opnamen te ver af gemaakt.." Wijlen generaal Teddy Roosevelt zei eens:' „Rob weet meer van de oorlog af dan een massa militairen met vier sterren op hun kraag". Capa ging gemakkelijk met mensen om en hij wist altijd, waar hij de bes te foto's kon maken. AMATEUR (Advertentie) Dobert Capa's eigenlijke naam was André Friedmann. Hij werd in Hongarije geboren. Toen hij 18 was, ging hij naar Duitsland, om sociolo gie te studeren en als amateur-foto graaf verdiende hij er een centje bij. Toen Hitier aan de macht kwam, trok hij naar Parijs, waar hij een beroem de fotograaf „uitvond". Tegen de mensen gaf hij hoog op van zijn niet bestaande „geniale baas" en de mensen kwamen onder de in druk. Temeer waar de foto's, die Friedmann hen verkocht, nog geniaal waren ook! Franse krantendirecteuren, die hij met zijn verhaal bij de neus had ge nomen, waren woedend op hem, toen zij «de slimmigheid doorkregen en daarna werden ze woedend op hun eigen persfotografen, omdat die altijd slechter werk leverden dan ..die bru tale Hongaar die uit Duitsland is gevlucht", Enfin, Friedmann fotografeerde zo goed, dat hij door een krant naar Spanje werd gestuurd, om de burger oorlog in beeld te brengen. Hij ver anderde zijn naam in Robert Capa, trouwde met Gerda Taro, die hem bij zijn werk trouw terzijde stond en reis de naar Madrid, om van daaruit naar het front te trekken. Tragisch genoeg werd zijn vrouw overreden door een tank van een op rukkend legercorps. Zij overleed even later en Capa keerde Spanje de rug toe. Hij boekte passage op een ROBERT CAPA „Ik denk in foto's" boot die naar China voer en hervatte in dat land zijn enerverende werk. GEVAARLIJK halfzivare shag van topklasse A I BIGGELAAR 1<C» N.V.. ROOSENDAAl TN ANTWOORD op vragen van Jhr. Ruys de Beerenbrouck is door mi nister Luns toegegeven, dat men met de uitwijzing van de uit Yoego-Sla- vië afkomstige doofstomme Sloveen Karl Pouch wel wat hard van stapel is gelopen. De minister is van oordeel, dat op grond van de richtlijnen, welke zijn gegeven met betrekking tot vreem delingen, die illegaal in ons land zijn binnengekomen en die hier om asyl verzoeken, door de betrokken instan ties ten deze geen beslissing buiten zijn voorkennis had dienen te worden genomen. Ofschoon door Pouch zelf bij zijn verhoor geen beroep op asyl werd gedaan, had deze omstandigheid in aanmerking genomen, dat het voor een doofstomme in een dergelij ke situatie wel bijzonder moeilijk was om zich duidelijk en volledig te uiten, terwijl bovendien door relaties van betrokkene reeds voor hem om asyl was verzocht er niet toe behoren te leiden, dat van het inroepen van de beslissing van de minister werd afgezien. Zulks is onder de aandacht van de betrokken instanties gebracht. De minister heeft besloten de be trokkene gelet op diens bijzondere persoonlijke omstandigheden en in aanmerking genomen, dat hij te lande familieleden heeft, die zieft zijn lot willen aantrekken, alsmede op grond van de overweging, dat hij voorheen ca. 10 jaren van zijn jeugd in ons land heeft doorgebracht in de gelegen heid te stellen een nadere beslissing in zake zijn toelating tot ons land, hier af te wachten. Zijnerzijds is opdracht verstrekt om te bevorderen, dat de betrokkene hiermede in kennis wordt gesteld. ITet was alles nog maar een voorspel. In de tweede wereldoorlog zou men in de vrije geallieerde landen Capa leren kennen als een moedig en geniaal reporter. Eens, toen hij optrok met een luchtlandingsdivisie, legde een parachutist, die op het punt stond te springen, zijn hand op Ca pa's schouder. „Kerel," zei hij, „dat baantje van jou zou ik voor geen geld ter wereld willen overnemen, 't Is mij te gevaarlijk!" Bij Bastogne was Capa zo begerig om aan het front te komen, dat hij de troepen voorbij reed, in de vij andelijke linies terecht kwam en la ter door de Amerikanen „gevangen werd gemaakt." Toen de Duitsers in Cherbourg zich overgaven, wilde hij een arrogante Duitse generaal fotograferen. Maar de Duitser keerde hem de rug toe en zei, dat hij het beu was, alsmaar door brutale fotografen gekiekt te worden. „En ik", zei Capa, „ben het meer dan beu, om al die foto's te moeten nemen van Duitse generaals, die zich overgeven." Woedend draaide de Duitser zich om. De camera klikte en Capa had juist het plaatje dat hij hebben moest. Toen de oorlog voorbij was, kreeg Capa, dank zij zijn prachtige staat van dienst, het Amerikaanse staatsburger schap, Hij ging met John Steinbeck, de beroemde romancier, naar Rusland en later fotografeerde hij de oorlog tussen Joden en Arabieren. Daarna maakte hij bekend, dat hij nooit meer een oorlogstafereel wenste te zien. FATALE „WANDELING" w i yWEE vliegtuigbestuurders J uit Quebec hebben voor J t een bedrag van ruim een mil- t Hoen dollar clai?ns op ijzer- ertslagen verkocht, die zij hebben ontdekt, toen zij over J onontgonnen land in het t Noordwesten van de provincie J Quebec vlogen. Een van hen vertelde, dat zij hun claims J verkocht hadden aan de Iron J Ore Company of Canada, die het geld over een periode van 27 jaar zou betalen. De piloten hebben een geo- J loog geraadpleegd, die een aandeel in de uitkering zal j krijgen. Het ijzererts werd ont- dekt, doordat het kompas af- J wijkingen ging vertonen. Vol- t gens de minister-president t J van Quebec ligt hier naar t schatting 50 millioen ton erts t j van prima kwaliteit. Maar een der vliegers is van mening, i J dat de hoeveelheid veel gro- J ter is. t nig op een plantage in South-Ca rolina. Na de vrijlating van de negerslaven werd ze kokkin. Slaap ]~\E HEER James Weinberger uit Miami klaagde steeds, dat hij zo licht sliep en van het minste ge rucht wakker werd. Maar dat was helemaal ongegrond, zoals enkele dagen geleden is gebleken. Door omstandigheden deed zich in zijn woning een kapitale ontploffing voor, gevolgd door brand. Maar de heer Weinberger moest met geweld door brandweerlieden worden ge wekt. Hij had niets van het kabaal gehoord. rTTWEE geestelijken en een lekebroe- der zijn te Pardubice in Tsjecho- slowakije tot gevangenisstraffen van acht en negen jaar veroordeeld op be schuldiging van deelneming aan „een samenzwering van het Vaticaan tegen de staat." |W[aar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. In Korea is Capa in derdaad niet geweest, maar toen het weekblad „Life" hem vroeg, naar In do-China te gaan, trok hij zijn battle- dress weer aan. Ettelijke dagen geleden bevond hij zich met zijn jeep tussen de voorste wagens van een militaire colonne, een fles koude thee aan zijn gordel, de camera met een riem om de hals. De colonne werd opgehouden en Capa sprong uit zijn jeep. „Ik loop een eindje de weg op", zei hij „waar schuw me, als jullie weer gaan rij den." Twintig minuten later vond men zijn lijk, op nauwelijks honderd meter van de jeep. Hij had op een landmijn getrapt.... Generaal Cogney verleende hem posthuum het „Croix de guerre". Hij zei „Capa viel als een goed soldaat. Daarom verdient hij als een goed sol daat geëerd te worden." EDEN van het personeel van het vliegveld van Düsseldorf hebben Woensdag een „vliegende schotel" waargenomen. Zij .waren eenstemmig van mening dat het door hen waarge nomen ronde voorwerp, dat met grote snelheid uit het zuiden naderde, ver volgens in westelijke richting afboog, om tenslotte, op ongeveer zes duizend meter hoogte, in de wolken te ver dwijnen, geen vliegtuig, ballon, of waarnemingsinstrument geweest kan zijn. (Advertentie) Tip piSENHOWER heeft enige tijd ge leden een deel van zijn ambte naren een waardevolle tip gegeven. Tot dan toe kochten zij paper-clips voor 38 dollarcent per doos. Voor drie dollarcent krijg je er net zo veel en van precies dezelfde kwa liteit, heeft Eisenhower gezegd. Al leen word je er voor die prijs niet bij opgelicht. Discreet FVE AMERIKAANSE legerleiding heeft de soldaten verzocht niet al te veel nieuwigheden naar huis te schrijven. Het is voor een kwaad willend spion een klein kunstje uit een overwegende liefdesbrief waar devolle gegevens te halen omtrent troepenbewegingen, voorgenomen oe feningen, enz., die daarin bovendien worden aangestipt. En dat is het werk niet, meent de staf. Vereiste Jn Oregon City brak brand uit in een bioscoop. Zoals dat gaat, kwamen de brand weerlieden ijverig aan hollen, om te zien, wat ze konden doen. Maar ze mochten niet eerder binnen dan voordat ze hadden betaald. Fout T~JE POLITIE in het brave Leeds had onlangs een goede dag. Het was Sidney Parson, die nen deze be zorgde. Hij was aan het inbreken' geslagen in een textielfabriek. Hij deed het zo radicaal, dat hij op de duur nergens meer uit kon. Onze Sidney zat finaal opgesloten. Ten einde raad belde hij het bureau maar op met het verzoek hem te ko men verlossen. De politie gaf gaarne gehoor aan zijn oproep. Slavin JN Pittsfield in de Ver. Staten is dan mevrouw Elizabeth Patter son overleden. Op 101-jarige leef- Bekeuring JTEN DAME in de staat Texas parkeerde haar wagen op een plaats, waar met geen geweld ge parkeerd mocht worden. Toen ze terugkwam vond ze op haar auto een pa-piertje geplakt met de me dedeling, dat haar een boete van 20 dollar werd opgelegd. De dame naar het bureau. Ze werd er ver welkomd door het bestuur van de V.V.V., de burgemeester en het college van wethouders, de breed- lachende commissaris van politie en vele anderen. Onder de ge schenken, die haar werden aange boden waren tien paar nylonkou sen, flessen parfum, bonbons, drie stichtende boeken, een schoenen- rek en een electrische zaklantaarn. Zij was precies de tienduizend ste, die de boete kreeg opgelegd en men had het feit enigszins fees telijk willen inkleden. Geneesmiddel ]~~)AT geneesmiddel van die Deense dokter tegen de angst, is niet nieuw meer voor ons. Sterker, wij kennen de samenstelling. Het wordt gemaakt uit Mexicaanse wilde brood wortels of soja-bonen. Pregnenolone methylether, eenvoudiger gezegd. Het geeft verlichting van allerlei soort angstaandoeningen. (Zegt men). Concurrentie 1'li AN SE taxi-chauffeurs zijn kwaad op een collega, die onlangs een kleine Renault op de weg heeft ge bracht. Hij vangt hen vliegen af. menen ze. Door het kleine formaat van de wagen kan hij gemakkelijker door de verkeersknopen heen glip pen. En dat trekt haastige klanten. Japie: „Pappie, ik heb in artis een tijd. Zij was een der weinigen, die aap gezien die net zo groot is als zich nog kon herinneren, dat ze U." slavin was geweest. Tot haar Pa: „Onzin, jongen, zulke grote twaalfde jaar werkte ze als zoda- apen als ik bestaan niet!" WENNEKER ZATERDAG 12 JUNI 1954. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 10.55 Idem. 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogr. 15.15 Kroniek v. Letteren en Kunsten. 15.55 Promenade ork. 16.20 „De Vliegende Hollander", caus. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 De „Van 6en Klaar" Club. 18.15 Journalistiek week- overz. 18.25 Gram. 19.40 Regeringsuit/.: Atlantisch allerlei. 19.00 Nws. 19.10 Pia- nomuz. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21.00 Metropole ork. en solist. 21.35 Act. 21.45 Musette ork. en so liste. 22.05 Fanfare ork. 22.20 Gram. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 Franse muz. 23.50-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10 20 V. d. arb. i. d. con tinubedrijven. 11.35 Clavecimbelvoordr. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraat- je. 14.00 Draaiorgel. 14.10 Filmprogr. 14.40 Voorbeschouwing Holland Festival. 15.20 „Van de wieg tot het graf". 15.35 Orgel spel. 16.00 Kamerork. en soliste. 17.00 Journ. 17.30 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.50 't Hangt aan de muur en 't tikt. 21.15 Accordeonork. 21.45 Soc. comm. 22.00 Weense muz. 22.30 „Een Ru bens op drift', hoorspel. 23.00 Nws. 23.15- 24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ra dio-Almanak. 14.30 Vlaamse muz. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonmuz. (16.00-16.15 Gram.). 16.30 Gram. 16.45 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Liturgische gezan gen. 17.30 Orgelconc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar progr. 21.00 Gram. 21.15 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 230.5-2400 Gram. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 Gram. 15.30 Verz. progr. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18.30 Gram. 18.45 Accor deonmuz. 19.15 Gram. 19.30 Nws 20.00 Gram. 20.15 Chansons. 21.30 Muz. kruis woordraadsels. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. door ALAN SULLIVAN 39) Een plank met de fijnere instrumen ten ze vertegenwoordigden een jarenlange arbeid werd met een enkele beweging schoongeveegd en vergrootte de chaos op de vloer. En de greep van de harige vuist werd nog vaster. Absalom zag en hoorde het; voor het eerst in zijn leven wenste hij, dat hij dood was. Door pijn verscheurd had hij alle hoop op redding opgege ven. En zelfs als hij in leven bleef, zag hij geen kans, de schade weer te herstellen. De aap verminkte niet al leen zijn lichaam, maar beroofde hem ook van de macht om te denken. Dit was het einde van alles en in eens zag hij helder, wat hij nog nooit gezien had. Hij was enkel verstand zonder hart. Hij had het mis gehad, volkomen mis van de eerste aan vang af. Hij had gespeculeerd op de angst van anderen. Hij had zich door trots laten verblinden. Hij had geen genade gekend. Hij had de gave van liefhebben verloren, omdat hij geen liefde verdiende. Hij voelde een kwel lende begeerte om van iedereen ver giffenis te ontvangen voor alles wat hij gedaan had. Hiermee ontzonk zijn zwakke lichaam de laatste kracht Zijn benen konden hem niet meer dra gen en hij zonk op de grond. Hij hoorde weer iets vallen en open de de ogen. Siak stond over hem heen gebogen! Wild geworden, keerde de grote aap zich, van glas en metaal tot dit menselijk wezen, dat hij niet langer vreesde. De wildernis was in hem ontwaakt en hier was iets, dat hij haatte. Op het zien van die vre selijke kop, raapte Absalom zijn laat ste krachten bijeen en uitte een kreet: ,,Help help! Hervey Court help!" Siak zoog de lucht in zijn machtig gewelfde borst en uitte een lange, trillende roep, die zelfs door deze ge- luiddichte muren heendrong. Een vos in een nabij gelegen inzin king hoorde het .spitste de puntige oren en stond onbewegelijk, één poot opgeheven, gereed tot de vlucht. De slapende fazanten hoorden het en de spaniel van de boswachter antwoordde met een langgerekt gehuil. Het was de jachtkreet van de heer der Sumatraanse wouden! Hector zat met Anthea in haar zit kamer. Ze hadden elkaar weinig te zeggen, hoe vol hun gemoed ook was. Het meisje zweeg, de uitdrukking op hét gelaat van haar minnaar ziende en zocht naar woorden van troost. Ze waren niet gemakkelijk te vinden. Zij was er zeker van dat ze hem nooit meer terug zou zien. Hij had uitdagend gesproken tegen Absalom, maar ze kende de geleerde beter dan hij en verwachtte niets van het lot. Te lang had Absalom al het noodlot getart. En ze voelde, wat Hector niet voelen kon; een grote verantwoorde lijkheid voor die onbekende patiënten Met schrik besefte ze, dat een an dere vrouw zou krijgen wat zij op gaf. Ze stelde zich Hector getrouwd voor, gelukkig, als vader, een enkele keer met ongelovige verbazing terug denkend aan haar. Absalom en Monk's Mount als aan een vreemde ervaring waarover hij zwijgen moest. Dromend vroeg ze zich af. met wie hij trouwen zou en stelde zich de plechtigheid voor met Bunny Mar- chant als „best man" het gelach de toasten het vertrek van bruid en bruidegom de bruid in de ar men van haar man. Dan haar eigen huwelijk, met de een of andere man. die Absalom nog zoeken moest, ten huwelijk geven door Absalom een offer aan de we tenschap alle romantiek vernietigd door de omstandigheden een echt genoot, gekocht door haar stiefvader. Bij dat feest zou niet veel gelachen worden. Ze verborg het gelaat in de handen. Meteen was Hector bij haar. „Huil niet, liefste, huil niet." „Dwaas van me het spijt me. We moeten proberen aan iets anders te denken." „Er is niets anders." „Daar komen we niet veel verder mee. Kun je me één ding zeggen? Het zou een troost zijn." „Daar hebben we beiden behoefte aan", zei hij grimmig. „Kun je me dan verzekeren, dat ik, sedert je hier kwam nooit moeite ge daan heb om je verliefd op me te maken?" „Daar behoefde je werkelijk geen moeite voor te doen." „Maar in Londen deed ik het die keer en je weet, waarom. Later toen ik mezelf was, toen ik wist dat ik van je hield, heb ik toen iets la ten blijken? Ik deed zo erg mijn best het te verbergen." „Met woord noch blik. Je koelheid verwonderde me." Ze glimlachte treurig. „Nu ben ik er blij om. Hector, kun je beseffen, dat er in een paar dagen zoveel ge beurd is? Ik niet." „Ik heb een gevoel of ik mijn hon derd jaar al geleefd heb. Anthea, luis ter!" Hij bukte zich en keek haar smekend aan. „Ik bezweer je om dit niet te doen. Liefste, ik weet waarom je het doen wilt, maar je leven be hoort niet alleen aan jou noch aan Absalom. Ik kan hier niet blijven, maar ik zal in de buurt zijn; schrijf me dus alles wat er gebeurt. Hervey is omkoopbaar en kan je brieven pos ten en we hebben mrs Baxter ook nog. Ik zal hemel en aarde bewegen om je te krijgen. Als Absalom aan dringt moet je tijd zien te winnen. Houd hem aan het lijntje. Bedenk, dat ik dicht bij je ben." Ze maakte een hopeloos gebaar. „Maar Hector, we zullen hier wel niet blijven." ,,Wat zeg je!" „Ik geloof niet, dat Absalom blijft het is nu te gevaarlijk. Meneer Marchant heeft hem wantrouwig ge maakt. Hij weet niet zeker of er niet iets is uitgelekt en dat is voldoende om hem te doen wegtrekken." Hector was verschrikt. „Waarheen?" „Wie kan dat zeggen? Hij is vrij om te g"aan waarheen hij wil en rijk ge noeg voor alles. Daar ben ik bang voor in Engeland zal hij niet blij ven." Die gedachte aan scheiding kwelde hem. „Maar dat kan zo gauw niet ge beuren." ,,Je kent hem niet. Hij is in staat me te vragen, mijn koffers te pakken en binnen twee uur te vertrekken, Monk's Mount aan zijn lot overlatend. Wat hindert dat, als je millioenen bezit?" „Maar al zijn dingen, het labora torium?" hield hij koppig vol. „Die kan hij zich laten nazenden, of een andere werkkamer inrichten waar en wanneer hij wil. Je begrijpt het niet. Hector, maar er bestaat geen onafhankelijker mens. Hij heeft alleen met zichzelf rekening te houden. Hij kan naar Boekarest gaan of naai de Mookerhei. Zijn patiënten komen overal bij hem." Hector keek bedenkelijk. Aan die mogelijkheid had hij niet gedacht en ineens wist hij geen raad meer. Hij zag in gedachten Monk's Mount ver laten of misschien met andere bewo ners en Anthea duizend mijlen weg Wat betekende zijn klein inkomen in zo'n geval tegenover Absaloms mil lioenen? „En Siak dan, die «kun je toch niet als een koffer meesjouwen." „Dat is toch al vaker gebeurd of hij kan het dier doden. Ik geloof niet dat hij zoveel om Siak geeft, als Ze brak af en keek hem ontsteld aan. „Hector, hoor je dat?" „Wat is. Verder kwam hij niet, door de stil le nacht weergalmde de jachtkreet van de grote aap. Ze greep zijn arm. „Er gebeurt iets vreselijks! O, gauw gauw!" Hij holde de trap af, de gang door en botste tegen Hervey op. Samen bra ken ze de deur van het laboratorium open en wat de jongeman toen zag, deed al zijn vijandschap tegenover Absalom verdwijnen. Midden op de vloer stond Siak over de neergezonken gedaante van de ge leerde gebogen, de oogjes fonkelend, de harige keel uitgezet. Om hen heen een chaos van glas, metaal en hout; beekjes van kleurige vloeistoffen stroomden in alle richtingen, bloedrood onder het felle licht in de kamer. Hector staarde sprakeloos naar de verwoesting. Groter schennis van dit heiligdom der wetenschap kon men zich niet denken. Het leek een triomf van brute dierlijke kracht over de mensheid. Het leek zo wreed, zo re deloos de man roerloos op de grond het harige monster als overwinnaar. Toen zag hij hoe Absalom zijn arm be woog en maakte zich gereed voor de zwaarste strijd van zijn leven. Een wapen had hij niet. Absalom zag er uit alsof hij stervende was en er was slechts één mogelijkheid. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3