Stuwmeer zal twee Franse dorpen volkomen verzwelgen land „Bij nader inzien vind ik toch lekkerder!" De bakker wil al vertrekken D.D.D. IICKRPANIM (RAD!0 Eurovisie nieuwe band in Europa Ca-va-Seul AT EEN ONDERLIJKE Y ERELD Het Huis van Leven en van Dood •:n kis Ongemerkt komt de eendracht Verklaring van P v. cl. A. Het kanaal DE HEER Raaymakers, secretaris van de Stichting voor de Land bouw in Noordbrabant, heeft het graven van een Moerdijkkanaal be streden uit een oogpunt van agra rische bezwaren. Vooral het verlies van 1200 H.A. goede cultuurgrond lijkt hem bedenkelijk. Naar aanlei ding daarvan ontvingen wij een paar brieven, welke tegen dit be toog opkomen. Het is wel merk waardig. aldus hun redenering, er werden in de laatste honderd jaar in ons land tal van kanalen gegra ven, waarbij noodwendigerwijze Drie jaar lang leefde men in angst en vreze Maagkrampen Atabrine je V HET liedjes op Psallm 84; e jongens, balve uren: landt; en and, let op acht. r zal de lig- irden aan de itters. Voor de Clingse zen beschik- rmsel Ba heeft 2e phiekerk het ,n de kinde- nze parochie iruidjes werd istorie afge- •k begeleid De gezan- lor het nieis- en en het besloot de r velen werd dt op 17 - 18 m gehouden de orde der van dit tri- uni de sacra- itraten en de ITERFEEST BURM 5 21 jaar pas- zijn 40-jarlg m een grootse feit. dat tij- Solemnele H. aanwezig was. lux hem door stonden in de !teld. H. Mis hield eestpredicatie, r de parochie dankbaarheid cadeaux. hem .eenschappelijk ix bestonden en en een al- irvan de jubl- hem daarnaast ,e verbandkist rtONSCHEF id e heer Stevens 1 van de Na der Belgische elzate, op een cheid genomen Elslander, die :s standplaats emd. De heer omde de aan- de echtgenote ?f namens net iker aan. Na- 'erd het woord Marechai, die lof overlaadde geschenk aan- Elslander een in ontvangst baar ontroerd er voor de hem ide ook in Ant- ,e zullen verge- feestmaaltijd dat de goede ül inblell DA ise Opera. 8 uur: m Paljas. 8 uur: Onster- sgebouw, 8 uur: arbeidersvrouwen. 8 uur: The quiet 8 uur: Carlami- TWEEDE BLA1 DÜIS DERDAG 10 JUNI 1954 i Advertentie» e £)E PROEVEN, die op Pinksterdag met gemeenschappelijke uitzen dingen voor geheel Europa over de televisie begonnen zijn, hebben een mooi succes opgeleverd. De opna men uit Zwitserland en Italië wer den overal goed tot zeer goed ont vangen. De technici en andere me dewerkers aan de onderneming hadden eerst nog wel een zwaar hoofd in het welslagen van het ex periment nog pas tevoren was een radioverbinding met Italië een teleurstelling geworden maar de uitslag heeft nu hun twijfelmoedig heid gelukkig beschaamd. Het is mogelijk gebleken de Euro pese landen tot elkaar te brengen op het televisiescherm. In Engeland, Italië, Duitsland en Frankrijk, in Denemarken, Zwitserland en de Be nelux heeft men zich in de huiska mer kunnen verplaatsen naar de oevers van het meer van Genève, heeft men Rome kunnen bewonde ren en heeft men de Paus niet al len horen spreken, zoals men dat al vaker bij de radio mocht meema ken, maar heeft men Pius XIII nu ook mogen zien, terwijl hij de Euro pese volken toesprak en de moge lijke betekenis van de televisie voor de Europese beschaving met enkele markante woorden belichtte. De Paus gaf de wens te kennen, dat de nu aangevatte programmaruil een tijdperk mocht inluiden, waarin de mensen elkaar beter zouden leren kennen en begrijpen, zodat er meer broederlijkheid als waarborg van vrede en voorspoed zou ontstaan. Vooral voor de Europese katho lieken is dit bijna rechtstreeks deel nemen aan een gebeurtenis in het Vaticaan, of omgekeerd, is dit als het ware op hen toetreden van de H. Vader in hun huiskamer een ontroerend moment geweest, dat het gevoel en het besef van hun ver bondenheid met het centrum der Kerk en van de christelijke eenheid heeft verlevendigd en versterkt. Voor Nederlanders en Vlamingen was het nog bijzonder treffend, dat de Paus hierbij ook Nederlands sprak. jy[ET DIT rechtstreeks overbren gen van belangrijke actuele ge beurtenissen waarin de bijzondere taak van de televisie gelegen is, worden de Europese volken in de gelegenheid gesteld elkander nader en beter te verstaan. Het zal een vollediger kennen zijn dan tot he den door middel van geschriften of radio mogelijk was. Het samen groeien en samenleven van de vol den van ons continent, soms door al te breed uitgemeten verschillen en door gebrek aan contact van elkaar vervreemd, kan er door winnen en nieuwe inspiratie opdoen. De televisie zal er misschien meer dan iets anders toe dringen zich te bezinnen op de Europese eenheid, omdat zij ieder met Europa in ver binding brengt, zonder dat zulks veel moeite kost en zonder dat men onmiddellijk in een doornige pro blematiek verzeilt. Er vindt een menselijke ontmoeting plaats, waar bij accentverschillen van landstreek en volk zullen optreden, maar waar bij zich tevens in de grond een een heid van karakter en levensrich ting kan openbaren, die bepaald zijn door 2000 jaar christelijke be-1 schaving en meer dan de geografi sche ligging en de overigens maar matige uitgestrektheid van ons we relddeel de saamhorigheid en de eigen stempel van de Europese vol ken in het licht moeten stellen. Op een moment, nog zo betrekke lijk kort verwijderd van een bloedi ge verscheurdheid tussen de Euro pese landen, en in een tijd, die on der de gevolgen daarvan nog zo veel tweedracht en spanningen kent, terwijl Europa als geheel on der de bedreiging leeft van egn macht, die zich opzettelijk van de bronnen der Europese cuituur heeft afgekeerd, lijkt het providentieel, dat de volken van ons continent met de televisie een nieuw middel is gegeven zich tot elkander te wen den en elkander beter te begrijpen en te verstaan. QE saamhorigheid van de Europe se landen en volken is reeds twintig eeuwen lang een feit, dat niet kan worden verdoezeld of on gedaan gemaakt door de wisselval ligheid van hun politieke geschie denis. In en over hun verschillen en geschillen tasten zij naar elkaar. De techniek heeft de laatste jaren de mogelijkheden hiertoe vergroot. Er kwam een Europees luchtnet, een Europees radioverkeer. Nu is er weer een nieuwe band, de Europese televisie, en de indruk van de eerste lucht- en radioverbindingen zijn al verbleekt. Straks zal ook de Euro visie heel gewoon zijn. Hopelijk zal zo langzaam aan en ongemerkt de Europese eendracht er komen en voor ons even gewoon mogen wor den. Advertent'e) SCHOENCRÈME WRIJFWAS KOPERPOETS £)AT de verklaring van het Partij bestuur van de Partij van de Ar beid vervuld is van de zekerheid, dat de doorbraak een zegen zou zijn voor Nederland, dat daardoor de tegenstellingen in ons volk zo veel mogelijk zouden worden overbrugd, kan men billijken en begrijpen. Wat men echter niet billijken en begrij pen kan, is, dat iedereen, die het daar mee niet eens is, dadelijk te boek moet staan als nodeloze ver deler van ons volk, als iemand, die de boodschap van het verzet niet heeft begrepen. En bepaald onge past is de opmerking, dat door de bisschoppen de vrijheid van politie ke partijkeuze wordt aangetast ten bate van de machtspositie van een confessionele partij. De Bisschop pen zijn krachtens hun roeping be zorgd voor het heil der zielen, zij hebben overwogen wat het beste is voor de doorwerking van de Chris telijke beginselen in de huidige sa menleving. Zij kennen de feiten en achtergronden. En zij zijn vast over tuigd, dat in de Nederlandse samen leving van nu nog altijd de eigen organisaties op sociaal en politiek terrein het best de genoemde doel einden kunnen dienen. Het gebruik van het woord „machtspositie" sug gereert echter iets lelijks en kan inderdaad het anti-papisme aanbla zen. „Rome wil overheersen", dat zit erin. De katholieken onder lei ding van hun Bisschoppen willen echter slechts de rechtmatige in vloed der katholieken verzekeren in de sociale en politieke ontwikke ling. Zij kiezen daartoe de midde len, welke zij het geschiktst achten, gebruik makend van de democrati sche vrijheden. Welke middelen het geschiktst zijn, hebben de Bisschop pen nog weer eens duidelijk aan gegeven. Samenwerking met ande ren sluit dit geenszins uit. Integen deel; die samenwerking wordt van uit de eigen organisaties aanbevo len. Als de P. v. d. A. die samen werking nu zou willen verbreken daar dreigt ze mee komt dat voor haar rekening en verant woording. De verscherping der te genstellingen, welke daarvan het gevolg zou zijn, kan men de Bis schoppen dan niet verwijten, doch de P. v. d. A. cultuurgrond verloren ging. We denken aan het Noordhollands Ka naal, het Noordzeekanaal, het Mer- wedekanaal, het Twents Kanaal, het Wilhelminakanaal en zo juist weer de grootscheepse nieuwe Am sterdam-Rijnverbinding, doch dan hoorde men dit bezwaar niet. Waar om moet het nu dan zo ernstig we gen? En heeft de streek, waardoor zo'n kanaal loopt, niet altijd op an dere wijze ervan geprofiteerd? We tekenen hierbij slechts aan, dat het in zulke gevallen een afwegen van voordelen en schade moet zijn, een moeilijk werk, omdat er toch altijd sprake van schade zal zijn. We zien het ook weer bij het Delta plan. Een andere vraag, door de heer Raaymakers geopperd, of de meeste voordelen minus de schade ook door een ander tracé kunnen worden bereikt, ligt intussen ook nog in discussie. Het besliste antwoord, dat Van Cauwelaert-Steenberghe daar op gaven, heeft al de nodige reac ties verwekt. De regering zal echter hier spoedig de knoop moeten doorhakken en met een concreet voorstel komen. Want nog eens: Brabant is het wachten moe. Men steekt zo gauw de loftrompet voor weer een nieuwe sigaret. Dat brengt geen roker van de wijs, daar elk. die rookt naar smaak en prijs, zijn zin op Caballero zet. 65 ct... èn Constante Kwaliteit fJMVEE FRANSE DORPEN zullen het lot delen, dat twee jaar geleden, het kleine plaatsje Tignes onderging. Men herin nert zich de tragiek van deze gebeurtenis, het verbeten vech ten van enkele dorpelingen voor hun stukje grond, voor hun haardstede, voor hun kerk. Savines en Ubaye zijn het nieuwe Tignes van de „Basses-Alpes" in Frankrijk. In hun plaats zal er de grootste stuwdam van Europa opgericht worden, die van Serre-Pon$on die het debiet van de wispelturige Durance zal regelen en een electriciteitsproductie van 700 millioen kilowatt uren zal verzekeren. De twee dorpen zullen verdwijnen in een meer dat ongeveer zo groot zal zijn als het meer van Annecy. se frank kunnen verzekeren, zullen door de werken een regelmatige be- vloéiing krijgen. reusachtige dam. VY/at de dam zelf betreft, deze zal gebouwd worden terwijl de loop van de Durance tijdelijk door een tunnel in de rotsen zal afgeleid wor den. De stuwdam wordt 112 meter hoog en zal 600 meter breed zijn. Aan zijn basis zal hij een dikte van 650 meter hebben zodat hij meer aan een geweldige betonnen heuvel dan aan een gewone reusachtige muur zal doen denken. Een gans nieuwe, economische techniek zal gevolgd worden bij het bouwen van dit kunstwerk. De kos ten worden op 50 milliard Fr. ge schat. aovpi tontie» ENORM PROJECT Tn Savines en Ubaye is men verzoend A met het idee. Drie jaar geleden wis ten de inwoners van beide gemeen ten re eds dat zij zouden moeten ver trekken omdat het algemeen belang dit eiste. Savines, gelegen op de grens van de hoge en lage Alpen telt meer dan dui zend inwoners die gedeeltelijk van de plaatselijke industrie leven. Het dorp je ligt op de uitlopers van de Grand Morgon. een berg waarvan de kroon thans nog met sneeuw bedekt is. Met de dood in het hart zullen de dorpelingen er vertrekken. „Reeds drie jaar lang weten we dat het zal gebeuren, aldus burgemeester Ianard, maar reeds drie jaar lang wachten we met spanning, op beslui ten van het parlement. In afwachting daarvan komt gans het dorp in ver val omdat er niemand nog iets ver richt tot herstel of verfraaiing. Nu reeds wordt alles aan de vernieling overgelaten en het dorp sterft reeds, al leeft het nog". Gans Savines zou de dag willen ken. nen waarop het werkelijk zal ster ven. GEEN BROOD Tn Ubaye, dat amper 250 inwoners A telt, is de toestand nog tragischer. Vele inwoners zijn er reeds vertrok ken naar elders, op zoek naar een nieuwe streek waar zij hun haardste de kunnen vestigen. „Zelfs de bakker wil ons verlaten, aldus burgemeester Gaude van Ubaye, en dan hebben we vanzelfsprekend geen brood meer. We leggen ons neer bij het algemeen belang doch vragen met aandrang dat het project einde lijk zou goedgekeurd worden. We kun nen werkelijk niet langer meer wach ten". Aan dit wachten komt eerlang een einde omdat de Franse parlementairen zal worden verzocht het project van „algemeen nut" te verklaren, waarna men zal kunnen aanvangen met de reusachtige werken die naar schatting zes jaar zullen duren. OPGESLORPT DOOR HET WATER. gavines en Ubaye zullen dan verdrin ken in een geweldige massa water die het grootste kunstmatige meer zal i Advertentie) wiww» Niet krabben. De nerwr I IJITIf vloeibare D.D.D. kal- ll r.l I l\ meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziek tekiemen, gene^tat tot diep ln de huidporiën. CB*EESMIDO€l HUIDAANDOENINGEN vormen dat tot op heden reeds ge bouwd werd. Door de stuwdam van Serre-Pongon opgehouden zal het wa ter van het riviertje Durance, berucht geworden door de Drummond-zaak tot op honderd meter stijgen en aldus het meer vormen. Het zal aldus een reserve van 200 millioen kubieke me ter vormen en een sinds meer dan eeuw gekoesterde droom van de land bouwers uit de streek zal dan einde lijk in vervulling gaan, n.l. een regel matige aanvoer van water. Tot op heden volgde gewoonlijk na een ge weldige overstroming, veroorzaakt door hevige regens en sneeuwsmelting, een grote droogte, zodat de landbouw veel hinder ondervond Honderddui zend hectaren grond, die een jaarlijkse opbrengst van 25 tot 30 millioen Fran- bestrijdt U afdoende me,--ritjóÓS AMBASSADEUR HAD AUTO-ONGEUUK F\E Nederlandse ambassadeur in Ca nada, de heer A.H.J. Lovink, heeft een auto-ongeluk gehad, waarbij hij zelf geen verwondingen opliep. Een mede-inzittende John Graham uit Rockcliffe, moest echter met een ze nuwschok en mogelijk een ribfractuur in een ziekenhuis worden opgenomen. De auto van de heer Lovink, die door hem zelf werd bestuurd, liep een schade van 1.800 dollar op. VRIJDAG 11 JUNI 1954 HILVERSUM I, 402 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Surinaamse volksmuz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Vocaal Dubbelkwart. met rhythm, begeleiding. 13.45 Gram. 13.55 V. d. jeugd. 14.30 Gram. 14.55 Lichte muz. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Viool, altviool en cello. 16.40 Gram. 17.00 Kamerork. 17.35 Gram. 18.00 Chr. Muziekvereniging. 18.20 Gram. 18.30 Fries prosrr. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toe lichting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade ork., vocaal ens. en sol. 21.20 ..Omvekkin O's-Predikers wekken sla- oende doden op", caus. 21.35 Gram. 22.05 Concertgebouw ork. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Pianorecital. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram. 11.35 Orgel spel. AVRO: 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 Kookpraatje 14.20 Clavecimbeltrio. 14.50 Voordr. met muz. 15.10 Pianotrio. 15.30 Promenade-ork. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. kind. 17.00 Lichte muz. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.40 Meisjeskoor. 19.00 Boekbespr. 19.15 Muz. caus. VPRO: 19.30 „Op huisbezoek". 19.45 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Strijkkwartet. 20.30 „Een half millioen vluchtelingen", caus. 20.40 „Humanisme als levenshouding", caus. VARA: 21.00 V. d. jeugd. 21.35 Lichte muz. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Dansmuz. VPRO: 22.40 „Van daag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Vlaamse muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.30 Ope- rettemuz. 16.15 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Volkszang. w J^EDEN van de geallieerde strijdmacht die aan de Tweede Wereldoorlog hebben deelgenomen, zullen zich nog wel de bittere gele atabrine tabletten herinneren, die ze J moesten innemen toen de ki- ninetoevoer was afgesneden. Zonder de atabrine zou de ge- hele geallieerde strijdmacht al gauw buiten gevecht zijn ge lui fd. t i ste J Nu heeft een groep Britse doktoren ontdekt, dat er ook J in vredestijd gebruik gemaakt t kan worden van atabrine. Ze J hebben het namelijk als ge- neesmiddel gebruikt bij de behandeling van een ernstige huidaandoening, lupus erythe- matosus, een vorm van wolf of huidtuberculose. Bijna 50 procent kon als geheel of vrij- J wel geheel genezen worden ontslagen. De wetenschap J snapt zelf niet, waarom men dat niet eerder gemerkt heeft. Onderwijzers LIET KOMT herhaaldelijk voor, dat de schoolkinderen spelfouten moeten verbeteren van hun onder wijzers. Dat heeft het Hongaarse blad „Koezneveles" bericht. Het blad een uitgave van het Ministerie van On derwijs, is over deze omstandigheid helemaal niet te spreken. Schot pEN RAT", riep het kloeke drie- 91 jarige zoontje van de heer Cla rence Fields, die in Ohio woont. Het zoontje pakte een geweer, dat de va der om duistere redenen geladen in een hoek van het vertrek had staan, en drukte af. De rat werd niet ge raakt. Pappie ligt nu in het zieken huis. Hij kan voorlopig niet meer zit ten. ring zich geijverd te verklaren. „Er zijn méér rechtshandige mensen, die links spitten." Barman CENOR Policastro is een groot man in zijn vak en wordt in zijn ge boorteland Argentinië als de beste barman beschouwd. Een dezer dagen vloog hij met de K.L.M. van Buenos Aires naar Zuerich om daar het in ternationale congres bij te wonen van barmen, bedreven in het men gen van allerlei dranken. Na afloop zal men weten, wie 's werelds beste barman is. Proevers £en gezelschap van ongeveer tien Britse fijnproevers legt op het ogenblik de hand aan de voorbereidingen voor 'n veertiendaags bezoek aan de wijngaarden van Zuid-Spanje. Het zijn allen leden van de be kende Britse Wine and Food Society. En overal proeven die mannen hoe de wijn smaakt. Meegepikt FVE West-Duitse Bondsdag heeft be- sloten de maandelijkse toelage van Bondsdagleden te verhogen van 1.100 tot 1.450 mark. Bovendien krijgt elk Bondsdaglid een onkostenvergoe ding van 900 mark per mnd. Variatie y^CHT maanden la.ng fungeerde sergeant Lee van het Britse leger, die krijgsgevangene was ge maakt in Korea, als propagandist voor het communisme. Nadat hij gevangen was genomen sprak hij voor de communistische radio lok kende woorden tot zijn kameraden in het leger. Lee veranderde even wel van inzichten en ontsnapte. Hij is nu terug in Engeland. Daar heeft hij bemerkt, dat zijn vrouw inmiddels communiste is gewor den. Nieuw j^E ENGELSE bladen hebben weer eens iets nieuws ontdekt. Uit persfoto's is gebleken, dat prinses Margaret tijdens een plechtigheid rond het planten van een herden kingsboompje de spade links han teerde. Dat vinden de Engelsen nieuw, want ze hadden nimmer ge hoord. dat de prinses linkshandig is. „Dat is ze ook niet", heeft de rege- Angst r\UIZENDEN Italianen zijn Woens- dag moe naar hun werk gegaan, na de hele nacht gewacht te hebben op het vergaan van de wereld, dat volgens geruchten om twaalf uur zou plaats vinden. Maar het ging niet door. Vergissing T^E LEDEN van de Presbyteriaanse kerk te Romulus in de staat New York organiseerden een ver jaardagsfeest voor hun predikant de eerwaarde heer C. F. van Marther. De dominee zelf echter miste het feest niemand had er aan gedacht hem uit te nodigen. Dokter: „Ik hoor niets, mevrouwtje dus één van de twee: U bent dood of deze stethoscoop is kapot". 20.40 Gram. 21.00 Symph. ork. cn soliste. 22.00 Nws. 22.15 Internat. Radio-Univer siteit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Symh. conc. 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Cello en piano. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Lich te muz. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. door ARAN SUULIVAN 881 De jonge man, hem aanstarend, liet de chèque tussen de witte ver droogde vingers hangen. Hij sloeg de trm om het meisje heen. „Er is één factor, die u bij uw be rekeningen vergeten hebt", zei hij op vreemde toon, „en daar reken ik op." „Ik wens u geluk ermee welke is het?" „De onzekerheid des levens." Absalom betrapte zich er op, dat hij naar de slinger - omwenteling van het electrische klokje zat te kij ken en ze begon te tellen. Hij vatte zijn pols en ontdekte, dat zijn hart slag tot één en dertig was gedaald Hij voelde zich dodelijk vermoeid en een beetje koud. Geen geluid liet zich horen in Monk's Mount; de studeerkamer leek een grafkelder met hemzelf als het was bleke lijk. Doch achter het masker achtige gezicht school een brein, en dat brein werkte nu bliksemsnel om vernielde plannen weer op te bou wen. Hij deed het beetje voor beetje.. Het eerste en allerbelangrijkste was dat Monk's Mount verlaten moest worden en wel onmiddellijk, aange zien het hier niet langer veilig was. Hij was gewend aan die onverwachte verhuizingen, daar hij al zo vaak ver huisd was; de kosten kwamen er niet op aan. Voor de eerstvolgende gene ratie kwam Engeland niet meer in aanmerking. En hij bedacht met vol doening dat hij de enige arts was. wiens woonplaats van geen belang was. Patiënten als hij had zouden de hele wereld doortrekken om hem te bereiken. Met uitzondering van enkele steden stond de wereld hem open en hij had al over verschillende plaatsen gedacht toen zijn keuze viel op een oud kas teel aan de kust van Ligurië, dat hij eens met het jacht van een patiënt bezocht had. Levendig herinnerde hij zich de dikke muren, de steile kust de terrassen en tuinen, de wijnstok ken en olijven en de slingerende heu- velweg die naar Genua leidde. Het slot zou herstellingen behoeven maar het bood volkomen afzondering en adembenemende schoonheid. Binnen het jaar kon hij er wonen. Wat Hector betreft, die jongeman begon hij reeds te vergeten. Voor Absalom betekende hij nog slechts de herinnering aan een interessante doch mislukte proefneming. Maar Hector had eigenlijk wel gewild. Knikkend schreef hij een kort briefje en sloot het met de versmade chèque in een enveloppe. Onder al deze overpeinzingen was het al ver na middernacht geworden en hij was vermoeider dan ooit maar wilde niet naar bed gaan, aangezien hij de laatste tijd slecht sliep. Dus zat hij te denken over de naderende verhuizing en het sluiten van Monk's Mount. En dit bracht 'n ander vraag stuk naar voren. Siak? De laatste tijd begon hij Siak beu te worden; de aap had sinds lang zijn wetenschappelijke waarde verlo ren. Interessant ja, maar niet zeer belangrijk, want de theorie, die hij moest aantonen, was reeds lang en breed bewezen. Doch het was lastig om een aap van dit formaat heime lijk te vervoeren en in het kasteel aan de Ligurische kust, dat Absaloms nieuwe woning zou worden, paste Siak helemaal niet. Die gedachte groeide aan tot een overtuiging en Absalom knikte on willekeurig. omdat het zo gemakkelijk was zich van Siak te ontdoen. De aap hield niet van hem had nooit van hem gehouden koesterde blijk baar een diepe wrok. Werktuigelijk ging hij het labora torium binnen en nam de koperen spuit van een plank. „Eerst Maktal; toen Siak; wat of wie dan?", mompelde hij, de omhei ning betredend. Het was een donkere, mistige nacht, met een fijne motregen en hij draai de het electrische licht voor de kooi op. Tegen de tralies geleund zat Siak een roerloze bruine massa, de harige huid glanzend van het vocht. De kop zat weggezonken tussen de geweldige schouders en de ogen waren slechts spleten in het onbehaarde gezicht. Doch Absalom wist, dat het dier al zijn bewegingen gadesloeg. Een ogen blik stond hij verdiept in beschou wing van dit dier, dat hij wilde ver nietigen .Zovele jaren waren over dit monster heengegaan jaren waarin zijn meester de ene triomf op de andere had gestapeld. Absalom vroeg zich af of er nog iets over zou zijn van de oerinstincten, die deze vroe gere vorst der Sumatraanse .wouden e*ns bezield hadden: of dat er nog slechts een vleesmassa over was, die at, sliep, ademhaalde en verder niet. Van één ding was hij niet geheel I zeker. Nog nooit had hij getracht een zo groot wezen door „straalontbin- ding" zoals hij het noemde, te doen oplossen. Kon de straal, die het big getje deed verdwijnen, ook dit gewel dige karkas vernietigen? Hij kon wel het volume van de straal vergroten, maar niet de spanning. Met een roeke loosheid, geboren uit de gebeurtenis sen van die avond, besloot hij het te proberen. Hij hief de spuit op en spoot als altijd. Door de mistige lucht kon hij niet zien, in welke mate de vloeistof verdampte, maar toen de grote aap het rook, opende hij de ogen en maak te de gewone geluiden van welbeha gen. Toen sloot hij de ogen en wiegde zich verheerlijkt. Absalom wachtte geen ogenblik, doch schoof de grendels terug. „Kom, Siak", zei hij bevelend. Siak waggelde nader. Rechtoplopend reikte hij nauwelijks tot Absaloms schouder, maar hij was geweldig breed en verspreidde de sterke li chaamsgeur, die alle grote apen af scheiden. Zijn meester liep achter waarts naar de laboratoriumdeur. welke hij openwierp. Hel scheen het licht naar buiten. De aap bleef ineens staan, knipperde met de ogen, richtte zich op en rolde de vervaarlijke kop. Absalom voelde een snelle steek van angst. Het dier had dit nog nooit gedaan, maar was altijd gehoorzaam meegelopen tot aan de glazen cel. „Kom, Siak, kom!" Ditmaal klonk zijn stem scherp- bevelend, maar het had geen onmid dellijke uitwerking. Het beest wiegde het geweldige lichaam, de vochtige damp opsnuivend en op dat ogenblik klonk van de straatweg het getoeter van een auto. Verzacht door de mist drong het geluid door tot Siaks ge hoorvliezen en moest daar enige vage herinnering aan de wildernis gewekt hebben. Hij scheen het geluid als een uitdaging op te vatten en sloeg zich met de gebalde vuisten op de harige borst. De diepliggende ogen openden zich verder en staarden rossig zijn meester aan. Doch het was niet langer zijn mees ter. Absalom stond verlamd het duizelde hem. Wat was er gebeurd? Hij kon slechts veronderstellen, dat het vochtgehalte der lucht een vol komen oplossing der vloeistof verhin derd had en dat Siak aldus niet zijn gewone dosis had gekregen. Met een gesmoorde uitroep deinsde hij ach teruit cn was reeds op de drempel van het laboratorium, bijna in veilig heid.... toen een ruige hand uit schoot en ,hem bij de schouder pakte. De pijn, die deze harde vingers hem veroorzaakten, benam hem de adem. Hij trilde, zijn ogen puilden uit, iedere zenuw brandd eals vuur maar hij kon geen geluid uitbren gen. Zo lange, lange jaren van zijn be schut bestaan had hij geen pijn meer gevoeld; iets als dit had hij nooit er varen. De grote aap liep door, met uitge strekt earm, niets voelend van het gewicht dat hij meedroeg, de helver lichte kamer vol glanzende cylinders en toestellen binnen. Hij aarzelde, keek stompzinnig om zich heen en sloeg met de vrije hand tegen de naaste cylinder. Deze viel rinkelend om; damp vulde het vertrek. Dit vermaakte het beest. Voor het eerst, na eindeloze jaren, achter tra lies. vond het iets dat het breken kon en als een kind liep het door, met toe nemende vreugde alles op zijn weg vernielend! Alles rinkelde en klet terde. De deur naar de omheining was automatisch dichtgevallen; het geluid kon buiten niet gehoord wor den. zo zorgvuldig had Absalom zijn werkkamer geluiddicht gemaakt. (Wordt vervolgd")

de Stem | 1954 | | pagina 1