Gillette Gillette fa, theeA. Walcheren Zuid-Beveland Z..VLAANDEREN er Echtpaar d'Hondt-de Waal vierde gouden huwelijksfeest GOESE WINKELS Libelle Hulsterse winkeliers de dupe STREEK^ 21 vecht tegen de duurte! Ik zou iedereen willen toeroepen: schei uit met getob! tijdens Z.LM.-dagen tot 10 uur geopend Verbouwde ambachtsschool te Teriieuzen kan 360 leerlingen bergen F Officiële opening De Klokkenberg R.V.D zal bij miniatuur Walcheren paviljoen inrichten Lichaam H. Pius X niet naar Venetië Sledevaart: 680 km. per uur DAGBLAD DE STEM VAIN DONDERDAG 10 JUNI 1951 GESLAAGDE OEFENING VAN GOESE B.B. De eerste in Zeeland Benoeming planoloog CREDIET VOOR BOUW VAN 30 WONINGEN Opvoedings problemen Beruchte handelstruc bracht weer geld op De ansjo-visserij PRINS BERNHARD BESCHERMHEER ZEEUWSE RINGRIJDERS Prijsstijgingen overal, maar Nü SLECHTS GOES TERNEUZEN Vervroegde sluiting zaadvisserij TAAAR OP DE WADDEN zaadval is waargenomen en in de komende week nog meer val verwacht wordt zal de visserij Vrijdag 11 Juni gesloten worden. WELPJES VAN SIMBA GESTORVEN AGENDA HEDEN MDHHEN Twee dagen echte feeststemming te Walsoorden LIET echtpaar d'Houdt-de Wal te Walsoorden vierde haar gouden huwelijksfeest en Walsoorden heeft deze gelegenheid aangegrepen om do oudjes eens goed in de bloemet,es te zetten. Men heeft er een tweedaagse feest van gemaakt, een feest dat lang in allor herinnering zal blijven voort leven- als iets groots, iets grandioos. De eerste dag. voorafgaande aan de eigenlijke jubuleumdag, werd 's-mid- dags ingezet met volkspelen, waaraan geheel Walsoordens jeugd enthousiast heeft deelgenomen, gevolgd door een voetbalwedstrijd Walsoorden-Kloos- lerzande. In de avonduren begon een grote feestavond in het in een feest kleed gestoken pakhuis van de fa. J. de Bruiin en Zn. waaa-blj het muzi kale programma op schitterende wijze werd verzorgd de „De Scheldevrien- den" uit Hontemsse met zang van Jo Leys De tweede dag der feestviering werd begonnen met een plechtige H. Mis uit dankbaarheid in de St Martinus- kerk te Groenendijk, opgedragen door pastoor v.d. Eijnden die ook een korte feestpredicatie hield. Na d^ H. Mis begaf het gouden paar en familieleden zich in een stoet van een twaalftal auto's door de buurt bewoners spontaan voor deze gelegen heid beschikbaar gesteld. naar Wals oorden alwaar in de feestzaal de of ficiële huldiging plaats vond Namens de buurtschap sprak de voorzitter van het feestcomité de heer G. Adriaansen; de jubilarissen toe. Hii bood de jubilarissen zes fraaie stoelen aan Vervolgens sprak burgemeester van Hootegem, die vergezeld van zijn echtgenote, de gemeentesecretaris en de beide wethouders inmiddels was gearriveerd, woorden van gelukwensen en waardering tot de oudjes. Naast de wereldlijke overheid was vanzelfsprekend ook pastoor v.d. Eijn den en kapelaan Adriaansen op deze huldigingsbi.jeenkomst aanwezig en het was de pastoor die zich wederom tot de oudjes richtte en in zfjn toe spraak de komische moot niet het ontbreken. Een schoonzoon, de heer L. de Bak ker, dankte namens de oudjes en de familie. Voor een mooi zangintermeezo zorgde de heer J. de Waal. Van de receptie werd druk gebruik gemaakt en het was de oudjes aan te zien, dat zij zeer ontroerd' waren door deze grandiose huldiging; menig traan werd dan ook gepinkt. In de namiddag vonden wederom volkspelen plaats en ook een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd tussen „Steiger" en „Tol" waarbij eerstge noemde ploeg nog een 3-1 overwin ning wist te behalen ST. CECILIA BRACHT SERENADE les in de avonduren nog een serena de waarbij Dr Jos. Hermans de tolk der harmonie was. De feestelijkheden werden evenals de eerste dag besloten in de feestzaal waar muziek en zang van ..De Schc'.devnenden" vele been tjes van de vloer deden gaan De gouden echtelingen met hun kinderen en kleinkinderen hadden zien inmiddels terug getrokken in hun feestelijk, in visserstrant. gesierde woning, om daar in intieme kring de feestviering voort te zetten. Een aardige geste was het van het feestcomité om het juist gepromo veerde Hontenisscr elftal met auto's van de boot te halen en in de feest viering op te nemen. T/iOOR de eerste maal in Zeeland is gisteravond te Goes een grote Oefening gehouden van de Bescher ming Bevolking, waaraan 150 man schappen van de Goese B.B. meewerk ten. Verondersteld werd dat in een aanbouw zijnde flat aan de Bergweg door bommen werd getroffen, waarbij gewonden vielen en een brand uit brak. Hoewel de zenuwen hier en daar een woordje meespraken, verliep de oefening, waaraan ook de hulppolitie meewerkte, zeer vlot. Hei noofd van de B.B de heer J. Oranje, wias dan ook best tevreden. Advertentie) Gedeputeerde Staten hebben met ingang van 1 Januari 1954 benoemd tot Planoloog bij de Prov. Planolo gische Dienst in vaste dienst de heer A. P. Schat, thans adjunct-planoloog. Harmoniegezelschap St. Cecilia van Kloosterzande bracht de oud- I Advertentie) alle middelen, die ik heb ge- Parels, het wasmiddel van de nieu- probeerd, kreeg ik uw pak tUf3- Castella Parels in handen. En als Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk mijn was van de scbuim. Geen papje vooraf te maken! lijn. Dit is geen opschepperij, want AUe vuU trekt enorm snel uit het ik ben niet gek op schrijven. Bij g0ed; in paniek vluchten de vuilste elke keer wassen word ik enthou- vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. siaster. Nu heb ik Door de veel korte- mijn wasmiddel re behandeling gaat gevonden. Ter- bet goed veel lan- je het sop hierr?senu eindelijk ziet worden, rens 100 pct v^. wordt de was lig wasmiddel, blinkend schoon. £n G staat versteld van de blank- Ik zou wel alle huisvrouwen willen heid, de helderheid en de zachtheid toeroepen: Schei eens uit met dat van alle goed, dat U behandelt met getob, gebruik Castella Parels sop! Castella Parels. Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen die opgetogen Volg de beste raad, die U ooit werd zijn over de snelle en fantastische re- gegeven; haal nog vandaag Castella sultaten, die zij bereiken met Castella Parels (47 ct per pak) in huis 1 MET 7 TEGEN 6 STEMMEN heeft de raad van Goes besloten toestemming te verlenen aan alle winkelzaken om tijdens de Z.L.M. dagen tot 10 uur geopend te blijven. Het besluit viel na een discussie, waarin een voorstel van de heer Van Riessen geboren werd, een discussie waarin ook nogal diverse noten gekraakt werden. „Handelsbelangen", de Middenstandsvereniging, had een verzoek inge diend, doch B. en W. meenden, dat zü niet verder konden gaan dan 9 uur. De heer Vermaire (midst.) vroeg nu of het niet mogelijk was. dat si garenwinkeliers en winkeliers in snoep een uurtje langer open konden blijven Hii kreeg de steun van de heer Van Riessen, (VVD) die erop wees. dat het voor de talloze bezoe kers, die te verwachten zijn, toch wel prettig moet zijn als zij ook des avonds nog m de winkels terecht kunnen. In Middelburg zou zo iets wél direct toegestaan worden, zo meende hij. Trouwens de winkeliers móqten niet open bliiven. zij mogen sluiten als zij willen. Wethouder Roose (KVP) was het met de heer Vermaire eens. De heer Ph. Haverhoek daarentegen voel de er niets voor. De heer Van Riessen maakte er een voorstel van. Het werd met 7 tegen 6 stemmen (die van de heren Van Melle, Bakker en P. v.d. Afractie tegen) aangenomen. BESLOTEN ZITTING B. en W. werd toen aangenomen waar bij de heren van Riessen en Heyboer geacht wensten te worden te hebben tegengestemd Een voorstel tot verhoging van een crediet voor de bouw van de wacht- gelegenheid aan de Koepoort tot f 27.500 werd eveneens z.h.s. aange nomen. STADHUISKSSTAURATIE pEN „KOOPLUSTIGE" DAME en een „reiziger" hebben in Hulst ver scheidene winkeliers gedupeerd door middel van een beruchte truc, die al vaak en ook nu weer £oed geld opbracht. De dame stapte een sigarenwinkel binnen en vroeg paar een respectabel aantal aanstekers en pijpjes. Ze wilde veel meer hebben dan uit voorraad leverbaar was. Terwijl dan juist de winkelier stond te vertellen, dat die leve rantie op staande voet niet mogelijk was, kwam er een „reiziger" binnen, die toevallig in deze artikelen, toevallig van het gevraagde merk, handelde. Heel tegoedertrouw probeerde de winkelier een slaatje uit de omstan digheden te slaan. Hij kocht contant de gevraagde hoeveelheid aanstekers en pijpjes en reserveerde ze meteen voor de dame, die „nog enkele boodschap pen moest doen". De reiziger verdween spoorloos en de dame kwam niet meer opduiken. Bij verschillende winkeliers schijnt het spelletje te zijn opgegaan. Er zijn tenminste bij-de Rijkspolitie meerdere aangiften binnen gekomen. PASSEN EN METEN T\E TERNEUZENSE ambachtssschool is in 1919 opgericht. Momenteel wordt de school bezocht door 246 leer lingen. De ruimte was te gering en er wordt thans in een uitbreiding voorzien, zodanig dat er 360 leer lingen geplaatst kunnen worden. De ruimtenood demonstreerde zich twee jaar geleden wel ernstig toen 30 leer lingen wegens plaatsgebrek moesten worden afgewezen. De watersnood van vorig jaar heeft de bouw wel gestagneerd doordat per soneel en materiaal werden wegge trokken naar de rampgebieden. Daar na werd de bouw met grote énergie voortgezet, zodat op 17 December '53 het betonskelet van het nieuwe op het oude aansluitende gedeelte gereed was. HOOFDBREKENS. Aan het oude gedeelte moest heel veel worden veranderd. De grote opgave was, de lessen zo normaal mo gelijk doorgang te doen vinden, ter wijl evenzo het werk niet mocht stag neren Dat dit niet altijd eenvoudig was, valt licht te begrijpen, maar men is daar met veel passen en meten toch volkomen in geslaagd. En nu het voor naamste werk wel gedaan is, ziet het er naar uit dat dit tot aan de inge bruikneming bij de aanvang van het a.s. nieuwe schooljaar zal kunnen wor den volgehouden Maar welke hoofdbrekens dit mee gebracht heeft, daar weten directeur en leraren alles van. De plannen wa ren zo opgesteld, dat in de zomer- vacantie van 1953 de uit holle baksteen bestaande geheel nieuwe vloer tussen de timmerwerkplaats en de daar on der liggende smederij kon worden gelegd. Al het overige werk moest tij dens de lessen gebeuren. Er moesten oude muren verdwijnen en nieuwe worden opgebouwd. Er moesten nieuwe stalen ramenge plaatst worden, de gehele centrale ver warming moest worden veranderd en noodleiding voor de verlichting aan gelegd en leraren en leerlingen zaten in rommel en stof, tussen steigers en balken. DOORBRAAK. maakte rekken staan opgesteld. Een paar honderd kunnen er nog gemak kelijk bij. VERBOUWING VAN HET OUDE Qok in het oude gebouw met zijn ad ministratie-lokaal, het timmerlo- kaal, de lokalen voor schilders, tech nici en auto-monteurs hebben de no dige verbeteringen en vernieuwingen ondergaan. De leraar-smeden heeft voor de smederij vuren geconstrueerd, waarbij de toevoer en afvoer van lucht onge veer gelijk zijn, zodat het niet meer tocht zoals bij de ouderwetse. Op deze vinding is octrooi aange vraagd. De officiële opening van de school zal vermoedelijk met Nieuwjaar plaats vinden. LIET laatste agendapunt, de bouw van 30 woningen aan de C. de Graaffstraat, die voorlopig ingericht zullen worden als dupiexwoningen vereiste een besloten zitting, die niet minder dan twee en een half uur duurde. Het voorstel luidde, voor deze bouw een crediet van f 591.000,be schikbaar- te stellen, aan het Rijk een bouwpremie te vragen en de bouw on derhands op te dragen aan de Aanne mingsmij. „Dura" te Rotterdam voor de som van f 544.000,De directeur van gemeentewerken, de heer J. Oranje heeft een toelichting op dit werk gegevem Na heropening van de zitting stelde de heer Van Riessen voor de beste ding publiek te doen geschieden. Hij kreeg echter slechts de steun van de heer Heyboer. zodat er niet ge stemd kon worden. Het voorstel van DE GEVANGENIS Nieuw- stoicijnse kalmte. Maar toen de cla- -- xons even hun adem inhielden om Vosseveld te Vugnt IS voor kracht en lucht te vergaren voor 'n de gedetineerden 'n schilderij- hernieuwde protestuiting, kwam daar- ententoonstelling georganiseerd, De heilzame invloed van de Stemmetje juichen: kijk dan toch, cultuur zal hen tot betere men- mannie wat 'n snoezig truitje. De rif hengelclub „Geduld brengt vis uit sen maken,' verwacht men. (JI Roosendaal. heeft haar concours weer tot betere vakmensen, voegen achter de rua. Een heel origineel vrii daaraan top Want het is concours, mogen wij wel zeggen. Want WIJ daaraan xoe. wane net is zodra de Geduld_brengt_visser)aren hoogst nuttig n Rembrandt tus- met veei geduld 'n vis hadden ver- sen waardeloze rommel te kun- schalkt, pakten zij het beest bij de ry i„ staart en wierpen het terug in de vij- nen herkennen. Zeker voor le- ver gaa^ ons om be^ Spej n;et den van het inbrekersgilde, niet- om de knikkers, verklaarden zij. waar7 mevrouw M. uit Axel gaf blijk van uitzonderlijke dierenliefde. In Steenbergen heeft de smaak van haar tuin vond zij 'n nest met twee het water beet. Zoveel kano's, zeil- piepjonge konijntjes. De moeder was jachten en andere waterproof-ver- voortvluchtig. Maar daar wist me- voersmiddelen krioelen er op de vrouw M. wel raad op. Haar kat had Vliet, dat men de tijd gekomen acht juist jongen gekregen en die keek niet 'n heuse watersportvereniging op te op één meer of minder. Het raad- richten. „Het Beneden-Sas" werd ons sel van de verdwenen duif Zilver- borelingske gedoopt. Die doop ge- vosje uit De Heen is inmiddels voor schiedde overigens met wijn. Ook on's geen raadsel meer. Want vandaag in Roosendaal houdt men van water hoorden wij. dat zijn vrouwtje Zes en Maar de financiële middelen tot bot- tachtig heet. En wie zou er niet de viering dier liefde ontbreken nogal brui aan geven, voor zeven en tach- eens. De zwemvereniging St Hierony- tigste te spelen? Maar nu is het voor mus kon tenminste geen nieuwe duik- ons 'n raadsel waarom het beest dan pop bekostigen, 'n Royale fabrikant is teruggekeerd. Wat zegt U van die heeft nu beloofd bij te springen. De Antwerpse automobilist, die in Vlis- Roosendalers kunnen dus binnenkort singen 'n verkeerspaa] aanreed? Zon- weer moedertje spelen. De opening der dralen ging hij naar het politie- van het nieuwe seminarie der Paters bureau om aangifte te doen en de Capucijnen te Oosterhout zal verge- schade te betalen. Of hij ook al voor- zeld gaan van een reünie van oud- uit betaald heeft voor de volgende studenten. Allen, die te Langeweg ot keer. vermeldt het verhaal niet A. Voorschoten hebben gestudeerd, wor- M. de Rijke, de 17-jarige knaap uit den verwacht. Maar wel even laten Dreischor, die sinds 25 Mei vermist weten, anders krijgt U last met Broe- werd. heeft zich bij het Nederlands der kok Toen gisteren het stop- Consulaat te Marseille aangemeld Ik licht in de Ginnekenstraat te Breda wil weer naaf huis, zei hij kleintjes op groen sprong, bleef de verzamel- De heer P. Roestenberg uit Tilburg de menigte rustig staan, als men het is 's lands eerste herenkapper. Met rustig wil noemen, wanneer tientallen 818 punten werd hi.i in Den Haag na- auto's toeteren en fietsbellen rinke- tionaal kampioen. Tussen haakjes, de len tenminste. Alleen de slee. die de wedstrijden vonden plaats in een die opstopping veroorzaakte, bewaarde 'n rentuin. Voelt U ze? TVE restauratie van het stadhuis, voordien al ter tafel gebracht, lok te eveneens wat debat uit. Om plannen te maken is een cre diet van f 10.000 nodig. De raad ging ermee accoord. De finajiciële com missie achtte het gewenst, dat de mo gelijkheid wordt onderzocht tijdens de restauratie de gemeentesecretarie zo lang elders in een in de gemeente te bouwen kantorencomplex onder te brengen B en W. moeten echter eerst alle mogelijkheden en moeilijkheden nog eens bekijken. De andere voorstellen gingen vlot onder de hamer door. Tot lid van het gasthuisbestuur werd benoemd de heei M. Haasdonk en tot lid van de B.A. de heer Ph. Wessels. De R.K. Meis jesschool krijgt f 1850,voor de aan schaf van schoolmateriaal. Een inwoner van de Patijnweg fs niet bereid een stukje gi'ond af te staan voor de doortrekking van een trottoir langs de Parallelweg-Patijn- weg. Is het de prijs, die moeilijkheden geeft? zo vroeg de heer Varoome. En de heer Bakker wilde meteen maai tot onteigening overgaan. Maar de burgemeester wil eerst nog eens zien of met rustig babbelen niet meer te bereiken valt. ■\V7AS DE VANGST van ansjovis met de kamervisserij op de Ooster- Schelde tot nu toe van geen betekenis, de laatste dagen is hierin verandering gekomen en worden vangsten van 14 a 1500 k.g. aangevoerd. De opbrengst in geld is echter aan het teruglopen. Ook in het Noorden worden grote vangsten aangevoerd, maar voor con sumptie vinden de meeste partijen geen kopers. Het grootste gedeelte van de vangsten wordt verwerkt in de puffabrieken. De opbrengst is onge veer 6 a 7 ct. per k.g. Wia een verbinding komt men van het oude gebouw in de nieuwe vleugel. Op de eerste verdieping zijn twee leslokalen en èèn lokaal voor handvaadigheid. Evenals op de andere verdiepingen zijn hier centrale toilet ten en garderobe. De tweede verdieping met zijn twee royale tekenlokalen (28.3 x 8 m.j geeft vanuit de vele ramen een fantastisch uitzicht op de Schelde. Parterre bevindt zich een nieuwe in gang aan de Steenbergenlaan, zodat de bestaande aan de Axelsestraat komt te vervallen. De loge is zo gebouwd dat de concierge naar alle kanten toe zicht kan houden. Hier is ook het mooie en ruime gymnastieklokaal (20 x 12 m.) tevens ontspanningslokaal met aangebouwde bar en ruimte voor het bergen der gymnastiektoestellen. Het souterrain bereikt men langs brede gemakkelijke treden, zodat ook de fiets gemakkelijk kan worden mee genomen. Want daar is de fietsenberg plaats waar nu 165 fietsen in zelf ge- QP Dinsdag 29 Juni zal het Sana- torium „De Klokkenberg" aan de Galderseweg te Breda, met de bouw waarvan men onlangs gereed is geko men, officieel in gebruik worden ge steld. De openingsplechtigheid, die om 11 uur aanvangt, wordt verricht door Ziine Excellentie J. G. Suurhoff, Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. G. S. vragen tot 1958 JAARLIJKSE KASGELD. LENING VAN f 10.000.000 Provincie heeft plannen in voor bereiding voor de bouw van sche pen voor de provinciale vloot. Plan nen die uiteraard geld kosten. Hier voor en ook voor de overige uitgaven der provincie zullen kasgelden moe ten worden opgenomen. Om daar le ningen voor te kunnen aangaan, tot een maximum bedrag van f 10.000.000 vragen G.S. een machtiging van de Staten die geldt voor 1955 t.m. 1958. Voorstel van G. S. LENING TEN BEHOEVE VAN DE P.Z.E.M. ■^/EGEN-S in uitvoering zijnde wer ken en normale uitbreidingen zal de boekwaarde van de vastgelegde middelen van de P.Z.E.M.. thans f 56.000.000, toenemen met ongeveer f 12.000.000. G.S, vragen nu van de Staten machtiging tot hetaangaan van geldleningen t.b.v. de P.Z.E.M. tot een maximum van f 10,000.000. MAAR wij vernemen heeft Prins Bernhard aan de voorzitter van de Zeeuwse Ringrijders Vere/iging medegedeeld, dat hij gaarne bereid is het beschermheerschap dezer vereni ging te aanvaarden. Het spreekt van zelf, dat men over dit nieuws in ring- rijderskringen bijzonder verheugd is. Het ligt in de bedoeling de Prins dit beschermheerschap officieel aan te bieden op Vrijdagmiddag 25 Juni a.s. op Plein 1940 te Middelburg tij dens de ringrijderij, die hier na af loop van de folkloristische manifesta tie zal worden gehouden. Naar deze ringrijderij mag elke Walcherse ge meente haar beste rijders afvaardi gen. C;w-..C 3SSSkSh Silww - Ga nu over op Gillette De be roemde Blauwe Gillette mesjes hebben de scherpste snijkanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich weakelijk perfect. Scheert U vol gens de moderne Gillette methode Het wereldbekende Gillette iZ scheer.pp.raat met 2 Blauwe Gillette mesjes: slechts f 1,10. Een „goeie mor gen" begint met Gillette Nieuw- en St. Joostland Serenade In verband met de om standigheid. dat. de muziekvereniging ONDA" op 2de Pinksterdag op het gehouden 32e Muziekconcours te Kloe- tinge een le prijs had behaald in de Tweede Afdeling Fanfare, welke ver gezeld eing van een fraaie beker, werd aan de oud-directeur P. Me- liefste een serenade gebracht, welke veel volk op de been bracht. NIEUWE LIEDJES OP HET CARILLON Er komen weer nieuwe liedjes op het carillon. Op de hele uren wordt: Psalm 84; om kwast over: Wakkere jongens, Hollands trots; op de halve uren: Een scheepje in de haven landt; en om kwart voor: O Nederland, let op Uw saeck, ten gehore gebracht. Filmprogramma in oude centrale keuken Een draaiboekgeeft beeld van verleden en heden 2PAL „M1NIATUUR-WALCHEREN" op het Moleenwater te Middqiburg ln -1 de komende zomer uiteraard de meeste aandacht trekken, daarnaast treffen de bezoekers van deze schitterende maquette in de onmiddellijke na bijheid ervan nog enkele attracties aan, die elk ook zeer de moeite waard zullen zijn. Zo zal in de voormalige centrale keuken een „Cineac" gevestigd worden. Men zal daar enkele malen per dag een afwisselend filmprogramma kunnen aanschouwen, dat ongeveer 45 minuten duurt en waarin o.a. een journaal over het Koninklijk bezoek aan het eiland en diverse andere films worden vertoond. Bijzondere belangstelling verdient ook het paviljoen, dat de Rijks Voorlichtings Dienst bij de maquette zal inrichten. Met foto's, ma quettes en summiere tekst wordt daar een zeer aanschouwelijk beeld gege ven van Walcheren voorheen, de verwoestingen van het eiland, het herstel en tenslotte de huidige toestand. Dit is een week vroeger dan oor spronkelijk vergunning was verleend. Door te blijven vissen zou het pas ge vallen zaad vernietigd worden en de toekomst verloren gaan. Niet alle schepen zullen direct naar Zeeland terug komen, daar op de percelen veel zeesterren voorkomen, die eerst weg-1 gevangen moeten worden voordat ze grote schade aan gaan richten. WATICAANSE autoriteiten hebben nadrukkelijk ontkend, dat het stoffelijk overschot van de H. Paus Pius X voorgoed naar Venetië zal worden overgebracht. Het Vaticaan heeft niet-officieel la ten doorschemeren, dat de tijdelijke overbrenging van het lichaam van de heilige naar de kathedraal van Vene tië overwogen wordt, doch een beslis sing hierover is nog niet genomen. Indien de moeilijkheden in verband met de overbrenging te groot zou den worden geacht, cn het verzoek van kardinaal Roncalli aan de H. Stoel daarom niet wordt ingewilligd, dan zal er een grandioze bedevaart van de gehele provincie Venetië wor den georganiseerd, onder leiding van de patriarch kardinaal Roncalli. RODE KRUIS-ACTIE 1954 Het actie-comité van het Rode Kruis heeft een gelukkige keuze ge maakt met de film „Achter de wol ken" ten bate van het Rode Kruis te vertonen. Niet alleen dat deze film volkomen in het kader past, maar ook omdat deze film menselijk en als film verantwoord is. De toeschouwer wordt geconfron teerd met een der meest mens-ont- erende toestanden uit de geschiede nis, die van de „displaced children". De duizenden kinderen die als opge jaagde dieren van de ene plaats naar de andere zwerven. Een film die vol komen verantwoord, in suggestieve beelden dit beangstigend probleem menselijk en met liefde behandelt. .g> n nAT 7T Philippine' DE BANK VAN DE OUDJES Onze oudjes, die behoefte hebben om enkele uren van de dag te rusten op een rustbank, zijn voor onbepaal de tijd die gemakelijke bank kwijt. Dit is het gevolg van het verdwijnen van onze haven met toebehoren De gemeente heeft tot dusven\ nog geen geschikte plaats gevonden. De oudjes hebben nu een noodoplossing gevonden en wel voor een winkelpand, maar ze hopen toch ,dat hun bank spoedig een geschikt plaatsje zal krij gen. NIEUWE KNIELKUSSENS Het was voor de parochianen op op Pinksterdag wel een aangename verrassing toen zij in de kerk voor ieder een degelijk knielkussen zagen liggen. Dat deze in de nieuwe kerk ge komen zijn dankt de pastoor voor een goed deel aan de offerzin van de pa rochianen Een inzameling voor dit doe! had ais resultaat dat f 754,80 binnen kwam. St. Jansteen schieting aan; om vier uur zal de lig gende wip blootgesteld worden aan de pijlen van de vele schutters. Voor alle wedstrijden hebben de Clingse middenstanders fraaie prijzen beschik baar gesteld. Nieuw-Namen TOEWIJDING H. VORMSEL De Bisschop van Breda heeft 2e Pinksterdag in onze Parochiekerk het H. Vormsel toegediend aan de kinde ren van Ciinge en van onze parochie Door de geestelijkheid en bruidjes werd de Bisschop van de pastorie afge haald en naar de kerk begeleid onder feestelijk kloggelui. De gezan gen werden uitgevoerd door het meis jeskoor, de schoolkinderen en het zangkoor. Een kort lof besloot de plechtigheid die door zeer velen werd bijgewoond. TRIDUUM In onze parochie wordt op 17 - 18 en 19 Juni een Triduum gehouden door Pater Beukens van de orde der Oblaten. Als aansluiting van dit tri- dium zal op Zondag 20 Juni de sacra mentprocessie door de straten en de pastorietuin trekken. PjlT paviljoen zal men aantreffen aan de Noordzijde van het Mo lenwater, tegenover de uitgang van de maquette, bij Domburg. Wie door het miniatuur niet te vermoeid is ge worden, kan er dus onmiddellijk bin nenstappen. Deze tentoonstelling heeft veel weg van een film, die niet beweegt. O.a. heeft zij ook een „draaiboek", waar uit blijkt, dat het geheel begint met een inleiding; .Zo was Walcheren" Met foto's en fotomontages wordt een indruk gegeven van het eiland, de steden, de mensen .de industrie en de landbouw vóór 1940. Daarop volgt een „hoofdstuk" „Overgang" waarin be zetting en bevrijding in beeld worden gebracht, o.a. met kaarten, schetsen, foto's en een eenvoudige maquette van Walcheren in geinundeerde toe stand HERSTEL EN WEDER OPBOUW ""Tenslotte volgt het onderdeel „Her stel en Wederopbouw". Dit toont de di.jkdichtingen met uitvoerige sta tistische gegevens van dit gigantische werk, het landbouwherstei. de her verkaveling ,de ontzilting. de bouw activiteit enz. enz. Aan het eind van de tentoonstelling wordt met enkele sobere beelden een impressie van het herstelde Walcheren gegeven. Het pa viljoen, waarin dit zonder twijfel aantrekkelijke geheel, dat bijna geheel op het visuele is afgestemd, wordt opgesteld, krijgt een lengte van 51 m. Hachelijke proefneming T"~AE Amerikaanse luitenant-kolonel John Stapp heeft met een raket slee een snelheid van ongeveer 680 kilometer per uur gehaald. Hij had de slee niet voor zijn plezier met een raketmotor uitgerust. Zijn proef had ten doel. na te gaan wat vliegers moe ten ervaren, die op grote hoogte uit een straaljager springen. Bij zijn zelf voorbereide avontuur ondervond kolonel Stapp een druk, die 22 maal groter was dan die van de zwaartekracht. Alleen John Cobb, de vermaarde auto-coureur, die indertijd verongelukte, bereikte ooit een snel heid. die bijna even groot was. Hij haalde in 1947 met zijn auto 648 kilo meter per uur. Maar Cobb zat in een gesloten cabine, Stapp niet £)E TWEE WELPJES van Simba. de leeuwin in het dierenpark Wasse naar, die in haar buitenkooi moest worden verlost omdat zij weigerde het nachthok in te gaan, zijn al ge storven. Men deed al het mogelijke, de diertjes in leven te houden, maar de moeite was vergeefs. FOKVEEKEURING In de te Absdale gehouden fokvet- keuring werden de volgende ie en 2e prijzen behaald: Kalfkoeien lx gekalfd: le prijs J. B. van Acker, 2e prijs Ch Schoot. Kalf koeien 2x gekalfd: le pri.is L. de Feij- ter. 2e prijs Th. Verstraeten. Kalf koeien 3x gekalfd: lprijs C. de Beule, 2e prijs J- v. Avermaeten. Kalfkoeien 4x gekalfd: le prijs J. Schout, 2e prijs H. de Vliegher. Kalfkoeien Oudere: le prijs J. B. v. Acker. Kalfvaarzen le priis R Begheijn, 2e prijs Gebr. Mangnus. 1 jarige vaarzen le prijs J. B v. Acker. 2e pnts idem. Graskalveren 1 prijs J- B. van Acker Groepen vee le prijs J. B. v Acker, 2e prijs R. Begheijn. Alle prijswinnaars zijn woonachtig in de gemeente St Jansteen. Vacature Doordat de heer Krut- zen, die reeds badmeester was vanaf de oprichting van de gemeentelijke badinrichting, ontslag heeft aange vraagd. zal deze beta-ekking vacant komen. Ciinge VLAAMSE KERMIS Zaterdag en Zondag a.s. wordt in onze gemeente een Vlaamse kermis gehouden, welke ten doel heeft zowel de speeltuin als de voetbalvereniging financieel op dreef te helpen. Het worden natuurlijk drukke dagen; de besturen van beide verenigingen heb ben alles in het werk gesteld om er iets goeds van te maken De speeltuin is omgetoverd in een kleine stad, waar van alles te Oeleven valt. Men kan er schieten, voetballen, bussen gooien, dansen en nog veel meer. Er staan zelfs twee café's en wie er honger van mocht krijgen kan in de miniatuurstad eveneens terecht. Om vier uur Zaterdagmiddag wordt de zaak geopend. Öat doen de kinde ren zelf; ze houden een ballonwed strijd met ballonnetjes die ze van de winkeliers krijgen. Tensiotte is er een concert in de speeltuin, verzorgd door d fanfare en om met vrolijkheid de dag te beëindigen kan er op de door de Jolly Boys gemaakte muziek ge danst worden. Zondag geeft de Stedelijke Harmo nie „Dc Unie" uit Roosendaal een con cert o.l.v. Kors Monstei, hetgeen naar ingewijden verzekeren, heel wat be looft. Natuurlijk ontbreekt er geen Biervliet HET 40-JARIG PRIESTERFEEST VAN PASTOOR E. BURM Pastoor E. Burm. reeds 21 jaar pas toor van Biervliet, vierde zijn 40-]arig priesterfeest. In alle eenvoud werd hem een grootse hulde gebracht, door het feit. dat tij dens de receptie na de Solemnele H. Mis. de gehele parochie aanwezig was. De schitterende cadeaux hem door de parochie aangeboden stonden in de receptie-zaal tentoongesteld. Tijdens de plechtige H. Mis hield de jubilaris zelf de feestpredicatie, waaruit zijn liefde voor de parochie Biervliet sprak en zijn dankbaarheid voor de schitterende cadeaux. hem door de parochie gemeenschappelijk aangeboden. De cadeaux bestonden uit prachtige misgewaden en. een al- taarloper De R.K. EHBO, waarvan de jubi laris actief lid is. bood. hem daarnaast een prachtig uitgeruste verbandkist aan. Zelzate SCHEIDENDE STATIONSCHEF GEHULDIGD In de feestzaal bii de heer Stevens werd door het personeel van de Na tionale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, station Zelzale. op een benzondere manier afscheid genomen van hun chef. de heer Elslander, die tot inspecteur met als standplaats Antwerpen werd benoemd. De heer Van De Walle verwelkomde de aan wezigen en bood aan de echtgenote van de scheidende chef namens nes personeel een bloemruiker aan. Na mens de onder-chef werd het woord gevoerd door de neer Marechal. die de heer Elslander met lof overlaadde en hem een passend geschenk aan bood. terwiil mevr. Elslander een tweede bioemenruiker in ontvangst mocht nemen. Zichtbaar ontroerd dankte de neer Elslander voor de hem gebrachte hulde en zeide ook in Ant werpen Zelzate niet te zullen verge ten. Een uitgebreide feestmaaltijd zorgde er verder voor. dat de goede stemming er tot larx inbledl ANTWERPEN. Vlaamse Opera. 8 uur: Cavalleria Rusticana en Paljas. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Onster felijke Melodie. VLISSINGEN. Ariënsgebouw. 8 uur: Vergadering Kath. Arbeidersvrouwen. OOSTBURG. Ledel, 8 uur: The quiet man. TERNEUZEN. Luxor, 8 uur: Carlami- ty Jane.

de Stem | 1954 | | pagina 8