FRANSE parlement demonstreerde opnieuw zijn verdeeldheid Bidault-' „Als een ander het beter kan....' Buitenlandse commissie stemt tegen de E.V.G. Iedereen kan voortaan een paspoort betalen „Shooting Star' stortte bij Eindhoven neer RAZZAL, ZINAB en ABBAS gingen in hoger beroep Kamer keurde instelling van productschappen goed Debat'' in Japanse parlement Prinselijke belangstelling r Kans op ratificatie verkeken M1G-15 beschoot Sabena-vliegtuig |j E RIJKSLEGES VOOR PASPOORTEN zijn verlaagd van f 10 tot f 2.50, terwijl tevens de geldigheidsduur van een paspoort van twee op vijf jaar is gebracht. Dit besluit zal in werking tre den per 1 Juli a.s. De regeling geldt Voorlopig uitsluitend voor paspoorten afgegeven of verlengd ten behoeve van hier te lande domicilie hebbende Nederlanders, aldus deelt het Ministerie van Buitenlandse Zaken mede. Amsterdam was één dag taxi-loos Ts;ou En Lai: Geen bestandsconnnissie zonder communisten DAGBLAD VOOR ZEELAND ORGANISATIE WOLTERSOM VERDWIJNT Circus-recette voor Maria Onbestendig PRETTIGE MAATREGEL VAN DE OVERHEID HOOFDREDACTIE VAN A.F.P. ONTSLAGEN Twee doden Verwijten over en weer Oosterse tranenstroom voor liet Bossche Gerechtshof UITBREIDING N.V. ASSELBERGS Nieuwe industrie voor Roosendaal Korstje voor de leeuw "A 94e JAARGANG Voor God, Koningin en Vaderland JUNI 1954 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem. Mr Di A J J M Mes. Mr H. B. U de Rechter, L. J v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek no 278841. Advertentiepi ijs voor de gehele oplage t U.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0 12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 30 per rrvmi Bij contract aan zienlijke reductie, volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/ro extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor'Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Uubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OUSTBURG, Nieuwstiaat 41, Tel, rnxfrri no n bot Atlnnticoh Paft ff tl 7.(>1rPTf> P)E VERDEELDHEID in het Franse parlement met betrekking tot de buitenlandse politiek is Woensdag weer eens op een bijna onrustbarende manier aan de dag getreden. De Natio nale Vergadering debatteerde met minister Bidault over Indo- China, waarbij de regering vooral door de links-radicalen heftig, maar wet weinig overtuigende argumenten werd aangevallen. De buitenlandse commissie van de Nationale Vergadering stemde met 24 tegen 18 stemmen, bij twee onthoudingen, tegen ratifica tie van het E.V.G.-verdrag. Hierdoor is de kans, dat het verdrag in de Nationale Vergadering erdoor komt, opnieuw veel kleiner geworden. FAE HOUDING van de buitenlandse commissie is te merkwaardiger, waar de leiding van de socialistische partij zich enkele dagen geleden vóór de E.V.G. had uitgesproken. Zes van de meest vooraanstaande socialisten hebben zich niet aan dit besluit ge stoord en daarmee een ernstige klap toegebracht aan het pogen van de re- EEN AANTAL vooraanstaande Rus sen zou, tengevolge van activiteiten van de Amerikaanse geheime dienst de zijde van het Westen hebben ge kozen, aldus een mededeling uit Washington. - DE INDONESISCHE minister van Buitenlandse Zaken. Sunarjo, zal de delegatie van zijn land leiden naar de besprekingen over de Unie met Nederland, die binnenkort beginnen. BETUWSE KERSEN blyken veel af- trek te vinden. Bij een verkoping te Tiel betaalde men voor de Meikersen 20 tot 25 cent per kg. en voor de Duitse kersen 25 tot 30 cent. IN GENEVE wordt een internationaal centrum gesticht ,voor atoomonder zoek voor vredelievende doeleinden. De Nobelprijswinnaar Dr Bloch uit Californië zal er de leiding van heb ben. EX-MINISTER DERTINGEN van O. Duitsland is veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. Enkelen van zijn aan hangers kregen eveneens zware straf fen. IN ARGENTINIë hebben de metaal bewerkers het werk weer hervat. Bij betogingen, enkele dagen geleden, kwamen, zoals gemeld, enkele perso nen om het leven. EEN AANTAL verenigingen, die krachtens hun doelstellingen aan dacht hebben voor de overzeese Rijksdelen, hebben de regering om maatregelen verzocht, die de ontwik keling van Nieuw-Guinea kunnen be gunstigen. Men wil o.a. het verouder de belastingstelsel afgeschaft zien. gering, om de goedkeuring van de E. V. G. door het parlement te verkrij gen. De stemming van de commissie be trof een rapport van haar voorzitter, Jules"Moch, waarin bekrachtiging van het verdrag werd afgeraden. Moch is socialist en oud-minister van defen sie. Al is de stemming niet bindend voor de Vergadering, het resultaat er van heeft uiteraard niet nagelaten, diepe indruk te maken op de 105 so cialisten in het parlement. Insiders verwachten, dat 40 tot 45 socialisten het voorbeeld van de com missie in de Nationale Vergadering zullen volgen, waarmee de kans op bekrachtiging van de E.V.G. door Frankrijk verkeken zou zijn. „MACHTSEVENWICHT". DIDAULT, die in de buitenlandse commissie nog meedeelde, dat de E.V.G.-kwestie onmiddellijk na oplos sing van het Saarprobleem aan de orde zou worden gesteld* zag zich Woensdag eveneens geplaatst tegen over 'n nogal geladen Assemblee. De leden van de Nationale Vergadering die geen deel uitmaken van de cen trumpartijen, wilden inzake Indo- China het naadje van de kous weten Bidault zei, dat hy geen geheimen te onthullen had, dat zij enige oog merken in Genève vestiging van de vrede en verdediging van de Franse eer waren, dat Frankrijk in het raam van het Atlantisch Pact een zekere loyaliteit, tegenover de V. S. in acht diende te nemen en dat hij zijn ze tel in Genève graag ter beschikking stelde als een ander het beter kon. „De vrede", zei hij, „is momenteel afhankelijk van het machtsevenwicht in de wereld. Als de V. S. en een aan tal Aziatische landen menen, dat een communistische overwinning in Indo- China dit evenwicht in gevaar bren gen, kan Frankrijk niet terzijde blij ven." De linkse radicaal Mndes France beschuldigd Bidault ervan, de Chi nese en Indische afgevaardigden in Genève te hebben genegeerd. Geen Fransman, zei hij, wil de expeditie macht aan haar lot overlaten, maar het is evenmin toelaatbaar nog meer jongemannen naar het Verre Oosten te sturen. Overigens was er wel van overtuigd, dat het momenteel geen zin had, de regering Laniel te doen vallen.'. De Gaullistische generaal Pierre Koenig verklaarde, dat men moest beseffen, dat de Vietminh-strijdkrach- ten thans een modern leger was en morgen vergeleken zou kunnen wor den met de beste Europese legers. Hij bracht Churchills rede van '40, waarin deze sprak van „bloed, tranen en zweet", in de herinnering en zei dat Frankrijk „een leider" nodig had. Ook prijsregelende bevoegdheden £)E TWEEDE KAMER heeft zich Woensdagmiddag uit gesproken voor instelling van 14 productschappen en ophef fing van de daarmee overeen komende bedrijfschappen. Dit betekent, dat het systeem Wol- tersom nu vervangen wordt door een verticale organisatie structuur, overeenkomend met de beginselen van de Publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie.' Bij de behandeling van het wets ontwerp inzake het productschap voor vee en vlees kwam een amen dement aan de orde van de heer v. d. Ploeg, dat het productschap ook zeggingschap beoogde te geven in de regeling van de prijzen. Het amende ment werd met 39 tegen 34 stemmen aangenomen. De K.V.P.. K.N.P., A.R. en twee le den van de C.H. stemden voor. Bij het wetsontwerp tot instelling van een productschap voor groenten en fruit verdedigde de heer v. d. Heu vel (A.R.) zijn amendement mede door K.V.P. en C.H. ondertekend om het bestuur van het productschap niet uit 18, maar uit 16 leden te doen bestaan. Ook dit amendement werd aangenomen. Het amendement v. d. Ploeg werd ook voor diverse andere productschap pen van toepassing verklaard. Het wetsontwerp op de uitoefening van de diergeneeskunst werd z.h.st. goedgekeurd. Vandaag komt de mi nister aan het woord over de nieuwe jachtwet, die eveneens in behande ling werd gebracht. De Kamer be pleitte in hoofdzaak voor de belan gen van de landbouw, voorzover die in het nieuwe ontwrep aan de orde komen. 5? F\RIE jongens en een meisje, in kakelbonte kledij, de gezichtjes onherkenbaar door veelkleurige strepen en smeren verf, klopten aan ons loket. „Wij zijn van het circus Petoio en hier is het geld voor Maria". En meteen hadden we een enveloppe in de h.and. Inhoud twee kwartjes. De jeugd had een circus gebouwd aan de Ginneken- weg in Breda. Een circus van juten zakken, maar met echte acrobaten en Indianen en meer vervaarlijk- heden. Aan publiek geen gebrek natuurlijk. De entreeprijs zo laag mogelijk, met het oog op de scha mele zakcentjes van jeugdige „Jan Publiek". En nu het resultaat. Twee kwartjes voor het Poolse meisje Maria. Een bedrag, dat de volwas senheid vertederd doet glimlachen. Maar voor deze circusmensjes een schat. Tien ijsjes van vijf. stelt U zich dat eens voor „Maar een paar centen hebben we bewaard mijnheer. Want we moeten katoenen rokjes aanschaf fen en dan spelen we weer ver der Belgisch protest hij Moskou r\E BELGISCHE regering heeft ln Moskou een officieel protest la ten indienen tegen de beschieting van een Sabena-vliegtuig door een Russi sche straaljager. Het Belgische toestel werd. zoals gemeld, boven de Oos- tenrijks-Joegosiavische grens onder vuur genomen, waarbij een lid van de bemanning gedood werd. Het onderzoek, aldus de Belgische nota, heeft uitgewezen, dat het aan vallende toestel een jager was van het type Mig 15. Het toestel droeg duidelijk de Russische kentekenen. Van dé Sovjet-regering eist men, dat zij de schuldigen zal bestraffen en de slachtoffers schadeloos te stellen. DE BEKENDE zendeling-arts Dr Albert Schweitzer, die momen teel in Frankrijk vertoeft, zal tij dens een concert-tournée door Europa ook Nederland bezoeken. TIJDENS EEN CONGRES in Sovjet- Rusland werden de namen der rege ringsleiders voor het eerst in alpha- betische volgorde gepubliceerd. Ma lenkof was als vijfde genoemd. Dit vanwege het principe der „gezamen lijke leiding". DE KWESTIE Triest zou dan toch haar oplossing naderen. Het Italiaan se kabinet gaat Amerikaans-Engelse voorstellen bespreken, waarmee Tito reeds heeft ingestemd. Ook Italië zou welwillend tegenover die voorstellen staan. VIER BEKENDE Oost-Duitse journa listen hebben om asyl verzocht in W. Berlijn, teneinde een „betrouwbaar heidsonderzoek" in hun land te ont lopen. ZEVEN STUDENTEN zouden gedood zijn bij relletjes in de Columbiaanse hoofdstad Bogota. De studenten raak ten slaags met patrouillerende leger afdelingen. MEVROUW BEGUM Liaquat Ali Khan. weduwe van de eerste minis ter-president van Pakistan, is be noemd tot ambassadrice van haar land in Nederland. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselende bewolking met voor namelijk in het binnenland enkele buien, maar ook flinke opkla ringen. Krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en West. In de kuststreken lagere temperaturen. Vandaag: Zon onder 20.58 uur. i Maan op 15.02 uur. Morgen: Zon 1 op 4.20 uur. Maan onder 1.21 uur. Geldigheidsduur verlengd J2)E UITVOERING van deze maat regel valt midden in het reissei- zoen en dientengevolge is te ver wachten dat bij het afgeven van pas poorten enige vertraging kan ont staan. Het is derhalve aan te beve len tijdig paspoorten aan te vragen (Zij die begin Juli naar het buiten land willen reizen kunnen daarom reeds van 15 Juni af hun aanvrage indienen, waarna na 1 Juli het nieu we. c.q. verlengde, paspoort zal wor den uitgereikt (uiteraard tegen de verlaagde prijs). De tot nu toe bestaande mogelijk heid voor een echtpaar om tesamen op één paspoort te worden ingeschre ven komt te vervallen. De mogelijkheid bestaat om kinde ren, jonger dan 16 jaar, op het pas poort van een der ouders by te schry ven. Zij, die niet over een paspoort be schikten, doch wel over een bewijs van Nederlanderschap, konden tot nu toe in groepsverband wel buitenlandse reizen maken, mits een collectief pas poort werd aangevraagd. Deze moge lijkheid blijft voor dit jaar nog be staan, doch te verwachten is, dat zij met ingang van 1955 aanzienlijk wordt beperkt. Persstrijd in Frankrijk p\E hoofdredacteur van het Franse semi-officiële persbureau Agence France Presse (A.F.P.)Gustave Acou turier en zijn plaatsvervanger, zijn van hun functies ontheven. Een functionaris van het ministerie van Voorlichting zei, dat het ontslag verband hield met een reeds eerder voorgenomen reorganisatie van het persbureau, maar volgens linkse bla den moet de oorzaak gezocht worden in het pers-incident van enkele we ken geleden. Het weekblad „Express" werd toen in beslag genomen, omdat het geheime rapporten over Indo-Chi- na zou hebben gepubliceerd. A.F.P. zou voor de inbeslagneming uit deze publicatie geciteerd hebben. Door het ontslag van Acouturier is een heftige persstrijd in Frankrijk ontbrand. De critiek van een aantal bladen richt zich vooral op de afhan kelijkheid van A.F.P. ten opzichte van de regering. De bewijzen van Nederlanderschap behouden hun geldigheid yoor reizen naar België en Luxemburg. maar voor reizen naar alle andere landen kan men voortaan beter een paspoort aanvragen, omdat de thans nog be staande voordelen bij groepsreizen, volgend paar komen te vervallen. IN TEGENWOORDIGHEID van Prins Bertil van Zweden, Prins Bern- hard en zeer vele autoriteiten zowel uit Zweden als uit Nederland, is Woensdagmiddag de nieuwe fabriek van de Nederlandse Mij. van Kogel lagers S.K.F. geopend, en in dienst gesteld. De twee prinselijke gasten tijdens de rondgang. Rechts Prins Bern- hard links Prins Bertil. I JgEN straallesvliegtuig van het type „Shooting Star" is Woensdagmorgen om tien uur in de nabijheid van Eindhoven in de lucht ontploft. De beide inzittenden kwamen om het le ven. Ooggetuigen zagen het toestel in brand vliegen, waarna het in stukken naar beneden kwam. De afgebroken staart kwam neer onder de gemeente Zeelst, de stuurhut en de vleugel boorden zich in een korenveld aan de grens van Eindhoven, ten Zuiden van de weg naar Meerveldhoven. Mensen, die in de buurt op het land werkten, zochten na de ontplof fing van het vliegtuig een goed heen komen, omdat zij niet wisten waar de brokstukken zouden belanden. De twee verongelukte militairen zijn de reserve-sergeant-vlieger C. Weber, 25 jaar en reserve-sergeant- vlieger M. van Vliet, die 23 jaar was. Beiden waren gedetacheerd op het vliegveld Eindhoven. TN AMSTERDAM reed gisteren geen enkele taxi. Mensen, die haast had den, waren gedwongen de tram te ne men, Alleen voor zieken werd een uitzondering gemaakt. Enkele taxi-stichtingen hadden na melijk besloten, een 24-uursstaking te houden uit protest tegen de weigering van het gemeentebestuur, nieuwe, luxe taxi's, aan banden te leggen. De ondernemingen wensen, dat deze taxi's slechts bij de bestaande centrale kun nen worden besteld. Ook is er be zwaar tegen een voorgenomen tarief wijziging. OVERLEG INDO-CHINA ZIT MUURVAST JN het Japanse Huis van Afgevaardigden te Tokio is het tot een ernstige rel gekomen toen de leden van de Liberale Partij van Premier Yoshida tegen het einde van de zittingsperiode trachtten de zitting van het Huis met twee dagen te verlengen om een belangrijke zaak alsnog te behan delen. Een overzicht van het „debat" tussen de achtenswaardige parle mentsleden. Ook een paar vrouwelijke leden namen eraan deel. ""TSJOU EN LAI, de minister van Bui tenlandse Zaken van Rood-Chi- 11a, heeft in Genève verklaard, dat er geen overeenstemming over de in stelling van een bestandscommissie voor Indo-China kan worden ver wacht, als de communistische staten niet in die commissie vertegenwoor digd zijn. Hij herhaalde ook het voor stel van Molotof, om de politieke en militaire aspecten van het vraagstuk naast elkaar te bespreken. En daarmee is dan de sfeer in de conferentiezaal weer aanzienlijk ver kild. De communistische welwillend heid van ettelijke dagen terug, heeft ZWARE EIS TEGEN GESLAAGDE WISSELTRUC IN BERGEN OP ZOOM (Van onze speciale verslaggever). pjE PRESIDENT van het Bossche Hof, mr J. E. Poerink, kon gisteren niet weerstaan aan de neiging om met handen en voeten te praten. Dat is zeker niet zijn, gewoonte, maar wanneer je daar plotseling drie Algerijnen voor het Gerechtshof krijgt, dan wil je wel eens van gewoon ten afwijken. n„v!°et,eni_ile.^ge het drietal in volgorde van leeftijd Razzal Mo- hamed, Zinab ben Sallah en Abbas ben Sallah. In dezelfde volgorde de den ze zich voor als moeder, dochter en zodh, maar die familiebetrek kingen zijn niet met zekerheid uit de doeken gekomen. Met meer zeker heid kwam vast te staan, dat ieder der drie verdachten een uitgebreide handigheid heeft in goochelen met geld en dat was het waarvoor ze te flon fc ui zouden, volgens de beschuldiging, in Bergen op Zoom f 400 hebben weggenomen ten koste van de winkelier D N De Rredasp Rechtbank had hun een gevangenisstraf van een jaar opgelegd. De f 400 moeten terugbetaald A AN kleur ontbrak het niet tijdens de zitting. Zinah, niet onknap, maar met iets tijgerachtigs in haar ogen .stak iedereen de loef af, door dat ze zich gekleed had in een enorme manta. blauw met kolossale gele bloe men. 'en over haar lange gitzwarte krulharen had ze een hemelsblauw, genopt hoofddoekje geknoopt. Moeder Razzal deed het een tikkeltje eenvou diger. Haar manta was vaalblauw en voortdurend had ze last met een rag fijne hoofddoek, die achteloos over haar grijze sluikharen hing. Abbas bleek al meer vertrouwd met de wes terse kleedgewoonten. Als glimlachende Mekkagangers kwamen ze de rechtszaal binnen. Toen ze de zaal na bijna twee uur weer ver lieten waren hun omvangrijke kleren nauwelijks groot genoeg om de stroom van tranen te verwerken, die los barstte na de zware eis: een jaar ge vangenisstraf en terugbetaling' van de verdwenen f 400. „Vertel ze maar gauw dat het afge lopen is", verzocht mr Poerink aan de twee tolken, nadat de verdediger zijn pleidooi gehouden had. Want hij werd een beetje draaierig van de sme kende handen die naar „monsieur le president" werden opgeheven. VRIENDEN vertelden. Op 17 November van het vorige jaar waren ze in Nederland aangekomen. Ze waren dat vertel den ze tenminste op zoek naar de man van Zinab, die al enige maanden zoek was. In Parijs en Brussel hadden ze van vrienden de tip gekregen: ga eens in Nederland zoeken. Daar zijn de mensen allemaal blank en je vindt hem er dus gauw genoeg. Mr Poerink geloofde er niets van. „Wie waren die vrienden?" wilde hij weten. Zinab zei iets. President: „Haille Selassi? Dat kan ik me nauwelijks voorstellen Zinah: „We wilden naar Rotterdam om een klacht in te dienefi bij „le Commissariat". President: „Waarom juist in Rot terdam?" Zinah: „Omdat dat de hoofdstad toch is." AFLEIDINGSMANOEUVRE MET behulp van dr J. Bouwens als 1ÏA Franse tolk en broeder Ambrosio als Spaanse tolk. was mr Poerink zijn verdachten te lijf gegaan. Moeder Razzal namelijk bepleitte haar on schuld in het Spaans. Met stukjes en beetjes kwamen hun verklaringen eruit en juist als in Bre da al was het dan met enkele klei ne varianten - stonden die lijnrecht te genover datgene wat de gedupeerden U)E getuigen, die grinnikten als de president formeel vroeg, of ze soms familie waren van de verdach ten. vertelden een voor een hoe de drie Algerijnen hun handigheid had den gedemonstreerd. Ze hadden in en kele winkels een kleinigheidje ge kocht of willen kopen, kwamen daar bi.i met groot geld voor de dag en wilden graag veel klein wisselgeld hebben. Als de winkella dan open ging of het geldkistje kwam op tafel, dan gingen hun handen met spoed er in en voor er iemand iets aan kon doen, was er wat verdwenen. Bij de heer N. f 400, bij de heer B f 25 a f 30. Dhr N. had zelfs van moeder Razzal een slechte sigaret aangeboden gekregen, wat hij achteraf als een af leidingsmanoeuvre beschouwde. Het was duidelijk dat achter dat wisselen een bedoeling zat. want toen ze terug waren in hun hotel, hadden ze de kellner gevraagd om al hun klein geld voor twee briefjes van honderd te wisselen. VREEMDE MANIEREN TK neem graag aan", aldus de pro- cureur-generaal, mr A. Receveur, „dat onze manieren de hunne niet zijn. Maar die van hen vind ik nogal vreemd. Zo doen bij ons alleen de goo chelaars en dan is het volkomen on schuldig". Gehoord de getuigenverklaringen was hij het met de Bredase Recht bank eens, dat ze aan hun truc goed verdiend hadden. De oude Razzal noemde hij de kwade genius, de twee anderen waren meer de „uitvoerende macht". Mr Receveur eiste een jaar voor ieder met aftrek van voorarrest en terugbetaling van de f 400 van de heer N. uit de voorraad, die op moe der Razzal in beslag genomen was. De verdediger, mr Mulder, vroeg om halvering van de eis, omdat hij meende dat voor zijn cliënten de de tentie eens zo zwaar weegt als voor onze landgenoten. Bovendien zag hij niet, hoe de Nederlandse rechtsorde gebaat zou zijn met opsluiting van het drietal. Het ieek hem beter dat ze werden vrijgelaten en als ongewenste vreemdelingen over de grens gezet. Een ontroerend tranenbad en een klagend „innocente" van moeder Raz zal was bijna het einde van de zitting. Het echte einde was een schouderop halende vierschaar, met een bevrij dend lachje over hun gezicht. plaats gemaakt voor een houding van koele berekening, die opnieuw reden geeft tot ernstig pessimisme. Tsjou en Lai vond. dat de V.N. niets met de Indo-Chinese kwestie te ma ken hebben. De leider van de Amerikaanse de legatie, Bedell Smith, wil in tegen stelling met de communistische ver tegenwoordigers de gemengde com missie ondergeschikt maken aan de internationale commissie. En deze laatste .zei hij, moet dan uit vertegen woordigers van de Colombo-landen worden gevormd. Over en weer wer den weer verwijten van „agressie" gedaan. Men kwam, kortom, geen stap verder. Het Franse opperbevel in Indo-Chi na heeft besloten. 267 zieke of gewon de Vietminh-krijgsgevangenen op kor te termijn over te dragen. Generaal Navarre nam afscheid van zijn troe pen en verklaarde, dat de moeilijk heden voor het Franse leger steeds groter zullen worden. De nieuwe op perbevelhebber, generaal Ely, gaat waarschijnlijk volgende week reeds naar Parijs, om zijn operatie-plannen aan de regering voor te leggen. Een grote Vietminh-aanval tegen de delta van Tonkin, meent men, kan ieder ogenblik losbarsten. TTET is thans definitief, dat de N.V. Asselbergs IJzerindustrie en Han delsmaatschappij in Roosendaal een nieuw bedrijf zal stichten. Het bete kent een belangrijke uitbreiding van het bedrijf, dat in de toekomst dus zo wel in Bergen op Zoom als in Roo sendaal zal werken. De directie hoopt de bouw van het Roosendaalse bedrijf in 1955 te kunnen voltooien. De plaats waar de industrie wordt opgericht, is nog niet bekend. J7EN vijfjarig jongetje stapte naar een oppasser van cir cus Boltini. dat momenteel in Oosterbeek uitvoeringen geeft. ..Meneer." zei hij. Annemieke zit in de leeuwenkooi, mag ze dat?" De oppasser schrQk zich een aap. En niet zo'rC kleintje. Hij rende naar de leeuwenkooi en inderdaad: een vierjarig meis je stond parmant temidden van de koningen der woestijn en voerde de arootste een korst brood, die zij thuis had ge haald. Tevoren had zij gezien hoe de kooi open ging en zij had gedacht: „Dat kan ik ook wel". Het hele circuspersoneel werd gealarmeerd, maar toen men Annemieke uit de kooi wilde wenken, girig een van de leeuwen voor de deur staan. De beesten wilden hun vriendin netje niet zonder meer laten gaan. Dompteur Bohby Alt- hoff wist tenslotte met een tweetand de leeuw opzij te du wen en Annemieke wandelde de kooi uit. Zij ivas niet eens overstuur De menton die rond de kooi stonden wel

de Stem | 1954 | | pagina 7