Noodtoestand in Guatemala Spanning in midden-Amerika stijgt „Geen rood bastion bij het Panamakanaal Gevaar voor Hanoi neemt toe Snorrenactie in Alkmaar geopend LEVENSLANG VOOR BERKELSE ARTS Rumoerige blijde gebeurtenis in dierenpark Wassenaar Monument voor Mgr Poels F. v. d. A. over het Mandement Partijbestuur acht politieke gevolgen onvermijdelijk Verstolen blikken en zakspiegeltjes.... 4 baarland e Breskens and nededelingen DAGBLAD VOOR ZEELAND Krachtmens raakte licht gewond Eerste vluchtelingen Twee doden bij botsing met trein Meningen blijken verdeeld DE Onweertje Laatste Lazaristen uitgewezen „Genève" blijft verdeeld „AJASSES, PAPPA PRIKT ZO!" FORSE GEWASSEN VONNIS CONFORM DE EIS r B eis je werd a f gelast. en te Baarland, t fit. Voor bijzon- Iers in dit blad. de rallye dag is de jaeht- officieel in ge ar de Brusselse Vooraf werd van rallye gehouden traan door vole nomen. -ouden, waren de :n de eerste reeds Jadat ze alle i«n iseerd, wat een ■d door leden van 't op ski's gede- tt oven- een paal ne zeep was to et, talrijke publiek ts werd door bur- Diit de B.R.Y -C - ehesen onder het ■ide volksliederen •eniging Uit het Volk te Breskens. burgemeester de 3outelier, de liana ichthaven officieel iverd de maaltijd burgemeester de c en verwelkomde, iprak woorden van p een grote toe- ns als internatio- trum. Vervolgens prijzen van. de >e eerste was een coupe, gewonen uit Tourcoing met 11e overige deelne- ii mooie plaquette herinnering. De imende Nederian. er J. Maas en de 'iden uit Breskens. verder verzorgd met dansmuziek, zeer verhoogde. •ten tl r VERWIJDERD MET WONDEROLIE likdoomringen en ïesjes. Een nieuw OXACORN. neemt onden. Eeltplekken irompelen met wor- ïiverde wonderolie, ijnstillende benzo- )XACORN, Antisep- lel van f. 1.35 be- [J TE EEDE IBRAND ig brak brand uit in an E. Vermeire te eer uit Aardenburg 'ezig maar kon niet de hangar met vlas verloren ging. De Inlijk is, wordt door :t. ïantlelaren 'ierikzee wordt in hotel Huis erikzee de algemene van de Ned. Bond elaren van de afd. Men begint om 11 herhalings- :ningen /an de dienstplichti- ni a.s. voor herha- nder de wapenen ko- ;ele extra-treinen in- ade dienstplichtigen ■xtra-treinen gebruik e op een dusdanig woonplaats vertrek- betreffende station op de voor hen dienstplichtigen, hun plaats van gebruik kunnen hierna genoemde loeten ingevolge hun met de eerste reis- uur. 1. de dienst -Holland, Amster- Leiden en omge- ,..g Rucphen moeten volgende militaire C.S. v. 08.54, Haar- iden v. 09.41, Roosen- de dienstplichtigen Rotterdam en omge- iming Rucphen moe de C. 9.21 laai uit aestemming et en De met en der 16,59 )ord- ming 1.20, 'een v. C. de m .02, Utrecht a. 11.29; Rotterdam nming ein; lam it C 10.21 d-Holland, met met volgende militaire IS. v. 08.55, Rotter- Rotterdam-Zuid a. 10.17; 3. de het noorden van stemming RucpheP volgende militair® uwarden v. 07.39, Hee- Steenwijk v. 08-9. combineert, GronW" ssen v. 08.07, Belief v. 08.32, Meppe' 09.08, Amersfoort S. v. 10.10. Roosen dienstplichtigen uit omgeving met be- moeten gebruik make militaire trein: De Voorburg v. ÏO.U'J •echt C.S. v. 10.5Z 11.29; 5. de dienst- im en omge- Ede reizen roet Rotterdam Cf' •N v. 09.12. Gouda S v. 09.56, Ëde- 6. de dienstplicn lland, Amsterdam bestemming E.a. de militaire trein. 09.40. Amsterdam Amsterdam-Amst C.S. v. 10.19, Ede- cht 10. .48. 94e JAARGANG No. 21050 Uitgave: N. V Uitgevers My Neeriandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux; Breda. Reigerstraat 16 l'el Redactie: 8181. Admi nistratie: 8778 - Ve ran i wouidelyk fioutd- redacteur: J J tl A Bruna Redactieraad; C.J v Hootegem Mi Ui A J J M Mes. Mi H. B L de Rechtei L J v. Westende. P V. M Vercauteren Abonnernentsprys Dy vooruitbetaling t 5.85 per Kwartaal per post f 6.55. oei week (uitsluitend Dy diet-post- bestell I 0.45 Incasso wordt bereKend Losse nummers 13 cent Postrek no 278841. Voor God, Koiunflin en Vaderland WOENSDAG 9 JUNI 1954 Advertentieprys voor de gehele oplage 1 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend m de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 30 per mum By contract aan zienlijke reductie, volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te nunnei beoordeling niet verlangen at te geven, worden vei nietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau "voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 - (Bjjbureaux: Terneuzen. Nuordstraat 56. Tel. 2601 üOSTBURG, Nieuwstraal 41, Tel. no. 3o_) In Circus Van Bever Wethouder verleende de eerste hulp •"TIJDENS de Zaterdagavond door 't Circus van Bever in Winterswijk gegeven voorstelling had de Joegosla vische krachtmens Makovec het on geluk, bij het rechtbuigen van een zes meter lang profiel ijzer, dat hij even tevoren in zijn nek had kromgebogen, uit te glijden, waardoor hij zijn rech terdij bezeerde. Met de uiterste krachtsinspanning gelukte het hem, de krachtprestatie op de linkerdij tot een goed einde te brengen. Makovec moest de ma nége worden uitgedragen. Bij het college van burgemeester en wethouders van Winterswijk, dat de voorstelling op uitnodiging, bijwoonde, l?evond zich de wethouder mevr. ter Haar van Schothorst, van beroep arts, die een breuk constateerde van het beentje achter de knieschijf. Ma kovec zal geruime tijd niet kunnen optreden. DE PUBLICATIE van het nieuwe in stituut van de Mission de France, die binnenkort teSemoet kan worden ge zien, zal vergezeld gaan van een be langrijke verklaring van de kerkelij ke hiërarchie in Frankrijk over het vormen van het arbeidersapostolaat. TEGEN DE hoofdverdachte in de ge ruchtmakende „Plurifort"-zaak, die voor de Maastrichtse Rechtbank dien de, is een gevangenisstraf van 2 jaar geëist. Zijn broer, die een groot deel der verantwoordelijkheid droeg, kreeg tweemaal twee jaar. „Pluri- fort" had een groot aantal bedrijven en afbetalingsklanten opgelicht. DE ARKA houdt op 12 en 13 Juli a.s. en het gebouw „Emporium" te Rot terdam haar jaarlijkse congres. Prof. Dr Ir Tellegen zal o.a. spreken over beroepskerstening. BINNENKORT viert de Nederlandse malacologische vereniging haar twin tigjarig bestaan. Malacologen zijn mensen die voornamelijk slakken en andere weekdieren verzamelen. Niet temin wordt het jubileum feestelijk gevierd. DE BELGISCHE REGERING heeft een vertrouwensvotum van de senaat gekregen inzake haar besluit tot ver korting van de militaire dienstplicht. 85 stëmmen voor, 65 tegen en 3 ont houdingen. TIJDENS DE viering van het eeuw feest der Vereniging van Christelijke Onderwijzers, heeft voorzitter J. A. van Bennekom de onderscheiding ge kregen van Officier in de Orde van Oranje-Nassau. IN HET RIJNLAND en de Palts heb ben millioenen rupsen voor millioenen schade veroorzaakt aan de gewassen. Men vreest dat de helft van de aard appelteelt als verloren moet worden beschouwd. 1 TWEE AANHANGERS van de in on genade gevallen Zuid-Slavische leider Djilas zijn van het toneel verdwenen. Eén pleegde zelfmoord, de andere trad uit het parlement. 19* mERWIJL DE AANDACHT van West-Europa nog altijd in hoofdzaak is gericht op de ontmoeting tussen Oost en West in Genève, speelt zich in midden-Amerika een politiek drama af dat eveneens verstrekkende consequenties kan hebben. Het klei- nu en totnutoe beseheiden Guatemala is er namelijk in geslaagd, de buurlanden Nicaragua en Honduras ernstig te verontrusten en de Verenigde Staten tegen zich in te nemen op een manier, die Washington hoe langer hoe meer hoofdbrekens (en werk) bezorgt. Nadat Guatemala 2000 ton wapens uit Polen ontving begonnen de dingen te gebeuren. De spanning steeg met de dag en Dinsdag achtte de regering van Guatemala het nodig, de noodtoestand af te kondigen. zijn vrouw en twee kinderen twee maanden geleden reeds naar de Ver. Staten, MAATREGELEN? de communistische invloed in mid- den-Amerikaa een rood bastion zou kunnen worden gevestigd in de nabij heid van het uiterst belangrijke en kwetsbare Panama-kanaal. OFFICIEEL werd bekend gemaakt, dat de grondwettelijke waarbor gen voor een periode van dertig da gen werden opgeschort. Dit betekent dus, dat de regering van Guatemala, die blijk gaf van sterke, communisti sche sympathieën, alle maatregelen kan hemen en verboden kan uitvaar digen, die zij met het oog op de toe stand nodig of wenselijk acht. Sommigen wordt het op dit „com munistische eiland" te warm onder de voeten. Een oud-officier van de Ameri kaanse luchtmacht, Schupp, en een voormalige bevelhebber van de Gua- temalaanse luchtmacht, kolonel Ro- dolfo Mendoza Azurdia, hebben Gua temala verlaten en in San Salvador om politiek asyl verzocht. Schupp had in 1952 ontslag geno men als plaatsvervangend hoofd van de missie van de Amerikaanse lucht macht in Guatemala om zich in dit land als boer te vestigen. Hij zond WOLGENS welingelichte kringen te Washington is er tussen de Ame rikaanse republieken een grote mate van overeenstemming ten aanzien van het houden van een conferentie van de Ministers van Buitenlandse Zaken in het raam van het verdrag van Rio en het nemen van „welover wogen" maatregelen om aan het com munisme in Guatemala het hoofd te biden. Het initiatief tot de gedachtenwis- scling over deze kwestie is van de V. S. uitgegaan, die van mening zijn, dat er voldoende gronden zijn om het verdrag van Rio voor wederzijdse be veiliging van toepassing te verklaren op de situatie in Centraal-Amerika. De ongerustheid van de Ver. Staten en van Guatemala's buurlanden vindt op de eerste plaats haar grond in de mogelijkheid, dat door een toenemen- LIEVER IN DE BUITENLUCHT, ZEI SIMBA Tussen Leende en Sterksel fAMSTREEKS vijf uur Dinsdagmid- dag is op de onbewaakte overweg tussen Leende en Sterksel een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 63- jarigc heer J. S. en zijn 65-jarige echtgenote werden gedood. De trein Roermond-Eindhoven greep op het middenbaanvak de auto. waarin het echtpaar gezeten was, in de flank en sleurde deze ongeveer 50 meter mee. De wagen kwam totaal vernield in de zijberm van het spoor terecht. De twee inzittenden werden uit de wagen geslingerd. Zij waren op slag gedood. De wet op het cadeaustelsel ENE meningen in de zakenwereld over het wetsontwerp tot beperking van het cadeaustelsel blijken sterk verdeeld te zijn. Nadat de verenigingen van werkge vers zoals gemeld de Tweede Kamer hadden verzocht, zijn goed keuring aan de wet te onthouden, heeft de Nederlandse Bond voor Re- clamebescherming een adres van ge lijke strekking aan de Kamer gericht. De bond is van oordeel, dat er ge noeg wettelijke waarborgen zijn. die excessen van het cadeaustelsel voor komen en dat er teveel belangen met dit stelsel zijn gemoeid, dan dat men het op de voorgestelde manier kan gaan beperken. De middenstand daarentegen meent, dat de regering terecht het wetsont werp heeft ingediend. De commissie van overleg van de Middenstandsvak- centralen zegt in een adres aan de Ka mer, dat het bedrijfsleven deze mate rie zelf niet kan regelen en dat daar om het ingrijpen der overheid ge rechtvaardigd is. Wel acht men enkele wijzigingen in het ontwerp gewenst, DUIZEND tandheelkundigen en geneeskundigen uit 25 landen zijn momenteel in Scheveningen aan het congresseren. Prof. Munten dam heeft in zijn openingsrede een lans gebroken voor hechte sa menwerking tussen diverse maat schappelijke organen ter bestrij ding van het tandbederf als volks ziekte. Oppasser moest het ontgelden leeuwin Simba uit het dieren park Wassenaar is Maandagavond TENGEVOLGE van een prijzenoorlog tussen de V. S. en Canada dalen de prijzen van de tarwe onrustbarend. Men vreest eeen nieuwe depressie-pe riode. OP DE Internationale Arbeiderscon ferentie te Genève, waar Staatssecre taris van Rhijn sprak over de nood zakelijkheid van 'n menswaardig be staan van de arbeider, zijn de geloofs brieven der communistische afgevaar digden betwist. EEN JAAR en zes maanden heeft de Officier van Justitie te Rotterdam ge- eist tegen een boekhouder die in één nacht twintigduizend gulden gestolen geld aan de roulette verspeelde. DE HAAGSE instructeur van een autorijschool J. v. d. P. had getracht, zijn vrouw van het leven te beroven door de deurkieren van haar slaap kamer met dweilen dicht te maken en daarna de gaskraan open te draai en. Voor de Haagse Rechtbank werd 12 jaar tegen hem geëist. I 0 0 0 Weersverwachting, J vanavond: 0 Veranderlijke bewolking geldig 0 0 f tot j 1 met J i enkele buien en een kans op on- J i weer. Overwegend matige wind 4 i tussen Zuidwest en Zuidoost. De- 0 J zelfde temperaturen als gisteren J J of iets hogere. J 0 Vandaag: Zon onder 20.57 uur. 0 J Maan op 13.53 uur. Morgen: Zon J 4 op 4.21 uur. Maan onder 4.06 uur. 4 0 ten aanschouwe van een duizendkop pig publiek, langs operatieve weg verlost van twee welpjes. Natuurlijk was het niet de bedoeling dat dit in het openbaar zou gebeuren, maar toen het dier tussen vyf en halfzes in ba rensnood kwam. weigerde het perti nent, het nachthok in te gaan. Men moest daarom wel besluiten de be valling in de grote buitenkooi te la ten geschieden. De omgeving van de kooi werd af gezet en achter die afzetting verdron gen zich vele nieuwsgierigen. Van buiten af dreef men Simba naar een kant van de kooi, totdat een paar oppassers door de tralies heen haar staart konden grijpen. De leeu win werd woest en ging uit alle macht trekken, maar niettemin gingen enige oppassers, met gaffels en lasso's gewapend, nu de kooi binnen. Simba. die zich wild en hardnekkig bleef ver zetten, slaagde erin een van de meta len gaffels doormidden te breken. Door de lasso's om kop en poten van het dier te werpen en vast te maken, kon men het tenslotte betrekkelijk weerloos maken, toch bleef Simba met haar aan elkaar gebonden achterpoten slaan, toen dr Gazenbeek uit Den Haag de operatie verrichtte. LIEFKOZING T'OEN de welpjes gezond en wel ter wereld waren gekomen, moesten de vijf oppassers weer heel omzichtig het moederdier losmaken cn zorgen dat ze veilig de kooi uitkwamen. De laatste man, de oppasser Kagemaker uit Den Haag, is dat niet helemaal ge lukt. Hij stond in zijn eentje met een gaffel in de kooi en moest met een mes de lasso, die nog om Simba's hals zat, losmaken. De woedende leeuwin nam haar kans waar, sloeg met haar klauw cn bezorgde de heer Kagema ker een diepe vleeswond in de arm. Toen alles achter de rug was, stond Simba rustig op en wandelde haar nachthok binnen. De welpjes zijn apart gezet. Zij zullen vooreerst met de fles worden gevoed. £talen gaffels en dikke touwen waren amper toereikend, om Simba in toom te houden. Met de gebonden achterpoten verbrijzelde zij nog een gaffel. SIR EDMUND HILLARY, de bedwin ger van de Mount Everest, die tijdens een bergtocht longontsteking kreeg, is weer van zijn ziekte hersteld. De Nederlandse missie in China HET Provincialaat der paters Laza risten te Nijmegen, heeft uit Hongkong bericht ontvangen, dat pa ter J. Huismans uit Middelharnis ii vrijgelaten uit de gevangenis te Pe king en aangekomen is in Hongkong Pater Henri Hermans uit Maasbree die reeds 31A jaar gevangen zat in Tientsin, wordt tegen 14 Juni even eens in Hongkong verwacht. Pater Huismans, die 67 jaar heeft sedert 1917 ononderbroken China gewerkt. Als directeur van het klein-seminarie te Peking werd hij in de eerste maanden van 1951 gear resteerd en in de gevangenis opgeslo ten, waaruit hij enige dagen geleden werd ontslagen. De 40-jarige pater Hermans, die in 1947 naar Tientsin in China vertrok, werd wegens zijn hardnekkig verzet als inspecteur van het katholieke on derwijs tegen de communistische on derwijspolitiek in 1950 tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Met de uitwijzing van deze beide paters heb ben nu alle Nederlandse Lazaristen China verlaten. ONDERHANDELINGEN te Ge nève over de bestandscommissie in Indo-China zitten nog altijd in het zand. Minister Bidault voelt er niets voor, communistische landen aan het toezicht te laten deelnemen en hij voelt er nog minder voor die landen het vetorecht te geven. De Victminh- vertegenwoordiger Pham Van Dong acht de militaire voorwaarden van Frankrijk niet aanvaardbaar. Hij wil nu maar liever weer over de militai re aspecten van de kwestie gaan spre ken. Molotof viel hem bij. Dit alles bleek in de zitting van Dinsdag. Maar intussen rukken de Vietminh-troepen op in 't gebied van de Rode Rivier. De dreiging voor Hanoi wordt met de dag groter. Tienduizend opstandelingen bevin den zich thans aan de grens van de belangrijke delta, waar de Fransen hun troepen samentrekken. Naar schatting 30.000 man trekken door de dalen van de Rode en de Zwarte Ri vier in de richting van Hanoi. De Vietminh heeft al enkele dorpen bin nen de 15 km. van Hanoi bezet en de troepenconcentraties gaan voort, on danks zware bombardementen van de Franse luchtmacht. Ook het leger dat Dien Bien Phoe veroverde, rukt op in de richting van Hanoi. Generaal Ely, die in Saigon is aan gekomen, is spoedbesprekingen be gonnen met een aantal autoriteiten. Hij zal ook contact opnemen met de Vietminh over de hergroepering der troepen na een staken van het vuren. Foster Dulles heeft verklaard, dat de V. S. niet militair zullen ingrijpen in Oost-Aazië, tenzij China zich aan nieuwe en openlijke agressie bezon digt. De niet-communistische deelnemers aan de Koreaanse besprekingen, wil len geen geheime vergadering meer over de kwestie Korea. In het open baar zeggen zij, moet nu maar eens blijken, dat de communistische plan nen onoprecht zijn. TE HEERLEN heeft Mr. Dr. F. Houben, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, op het Emmaplein het standbeeld onthuld van wijlen Mgr. Dr. H. A. Poels, de man, die de weg naar de sociale vrede in de mijnstreek heeft voorbereid. Het bronzen beeld werd vervaardigd door de Amsterdamse beeldhouwer W. van Hoorn. Foto: Mgr. Dr. Houben tijdens de onthulling. I TN EEN uitvoerige verklaring, Dins- A dag uitgegeven naar aanleiding van het bisschoppelijk mandement, verdedigt de Partij van de Arbeid haar ideaal van de doorbraak. Het bestuur verklaart, dat de katholieken in de partij naar eigen geweten en in vrijheid hun houding zullen moeten bepalen, maar, dat door bepaalde ge deelten van het mandement het be staansrecht en de bestaansmogelijk heid van de P. v. d. A. tot in haar grondslagen in het geding wordt ge bracht. Dit. aldus de verklaring, gaat iede re Nederlandse burger aan. Het be stuur „wijst met verontwaardiging de beschuldiging af" als zou van de partij aanzienlijke invloed van ongodsdien stigheid zijn uitgegaan. In de zich toespitsende strijd om de doorbraak, zo wordt ge zegd, neemt de Partij van de Arbeid de handschoen op. Het PRINS BERTIL VAN ZWEDEN IN ONS LAND rYINSDAG AVOND is Zweden per Prins Bertil van Zweden per vliegtuig op Schiphol aangekomen. Prins Bertil brengt een bezoek aan ons land ter gelegenheid van de opening van de nieuwe kogellagerfabriek van het S.K. F.-concern te Veenendaal. Donderdag zal de prins naar Frank rijk vliegen voor een vacantie. bestuur van de Partij van de Arbeid acht zich verplicht e'r in alle duidelijkheid op te wijzen, dat, indien de thans ingeleide ontwikkeling een plaats in de partij voor de katholieken on mogelijk zou maken, zulks de thans reeds scherper geworden politieke verhoudingen nog ver der moet toespitsen en onver mijdelijke gevolgen zal hebben voor de mogelijkheden tot ka binetsformatie en voor de thans bestaande politieke samenwer king. De kiezers, aldus de verklaring, moiien zich voorbereiden op een duidelijke uitspraak over de grond slagen van de politieke partijformatie in ons land. (Van onze speciale verslaggever). A LKMAARDERS WETEN eigenlijk nooit goed raad met zichzelf. Ze "v moeten kiezen uit twee levenshoudingen: die van het leuk-gezapige platteland buiten de stad en die van de hoofdstad, waarop een flink deel van de bevolking zich geestelijk oriënteert. Maar op het Damrak voelt de Alkmaardcr zich toch nog altijd de provinciaal en in de Heerhugo- waard of de Langedijk waant hij zich de man uit de grootstad. Hij kan Zaterdags hautain-vermaakt een boerenkermis meemaken, om de Zondag daarop door de gangen van het Concertgebouw in Amsterdam te schui felen. En belde dagen heeft hij zich kostelijk vermaakt.Zegt hij. Hoe moeilijk dus voor het comité tot viering van „Alkmaar, 700 jaar Stad" om de keuze te maken tussen een „Festival" en een gewoon, ge zellig feest. Maar laat het nu toch in het voordeel van het gewone feest uitgevallen zijn! Y^/ANT ALMAAR wordt de stad van de snor. Iedere man, die durft pochen op voldoende kalk in zijn bloed, laat onder zijn neus een wild, een ruig of een gedistingeerd aan- groeisel verschijnen, om daarmee aan le tonen, dat men voor de zotheid niet alleen in het Vlaamse land hoeft te zijn. Ja, zelfs burgemeester Wytema, wiens enthousiasme voor het wilde ^norrenplan immer op nul werd geta xeerd, beloofde de geestdriftige bur gerij, dat ook onder zijn neus enig pril gewas te zien zal zijn. En die plechtige P.T.T., de brand weer, de politie kortom iedereen zal meedoen, al was het alleen maar omdat de mannen nu eens iets kun nen doen, waarin de vrouwen hen niet kunnen navolgen. Zo drukte mi- De Lange Alkmaars snorrenpijper nummer één het Zaterdag tenmin ste uit, toen na de traditionele Lui lak-viering. op de oudste brug in de Kaasstad de snorrenactie officiëel werd geopend. IJDELHEID. ^ONDAG, in de kerk, zag je ze al: de aarzelende kweek jes op prille snuiten en de fors woekerende oerwouden onder de neuzen van hen, wier jeugd al bijna prae-historisch is. On der het gebed ging menige hand stil naar de bovenlip. In café's ziet men ze weddenschappen afsluiten omtrent - kleur-echt- heid en meer van die zaken. ZAKSPIEGELTJES. JONGELIEDEN kijken merkwaardig J vaak in de spiegelruiten van de luxe winkels in de Langestraat, waar Zondagsavonds het jonge volk zich amuseert door zo'n keer of honderd heen en weer te drentelen: fluitend naar de meisjes. En is het niet op merkelijk, dat in zoveel winkels een extra stand „zakspiegeltjes" is inge richt? O, ijdelheid! Maar dat alles bewijst, dat de snor- ren-actie er goed in zit. Post waar ook ter wereld een brief, gericht aan „Snorrendam - Holland" en hij komt subiet zonder vertraging in Alkmaar terecht. Zover is het al. Op de beide Pinksterdagen verschenen er al veel vreemdelingen in Alkmaar. Natuurlijk wilden die ook graag de mooie, oude gebouwen bewonderen, maar aan de blikken zag men wel. dat bovendien de snorren in de belangstelling ston den. J)E RECHTBANK TE 's-GRAVENHAGE heeft Maandagmor gen de Berkelse arts O. conform de eis van de Officier van Justitie, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Nadat de president van de Rechtbank, Mr A. Veldman, het vonnis had voorgelezen, viel er een diepe stilte in de rechtszaal. Op de publieke tribune hadden velen geluisterd naar de voorle zing van de overwegingen. Verdachte O. liet ook nu geen spoor van emotie zien. Slechts even vertrok zijn gezicht een beetje. Een der verdedigers, Mr Huygens, verklaarde, dat O. beroep tegen het vonnis zal aan tekenen. £JE RECHTBANK achtte bewezen, dat O. opzettelijk en met voorbe dachte rade gehandeld had. Geen en kel feit. aldus de overweging, is aan nemelijk gemaakt, waaruit men zou kunnen afleiden, dat de echtgenote van O. zelfmoord had willen plegen. Ook de veronderstelling van een tóch aanwezige hersentumor is zuiver theoretisch. In de gedragingen van verdachte naar buiten (de ruchtbaarheid die hij gaf a?»n de „ziekte" van z'n vrouw), zei dé Rechtbank een sterke aanwij zing te zien van het voornemen van O. om zijn echtgenote te doden. De psychiater Dr Carp had O. geken schetst als een persoonlijkheid die, overmand door gevoelens van haat en wrok, daaraan uiting kan geven door het plegen van de ernstigste daden. De Rechtbank besloot, dat „gelet op de persoon van verdachte, die als medicus, echtgenoot en vader niet heeft geschroomd zijn vrouw, moe der van zijn drie jonge kinderen, van het leven te beroven, slechts de hoog ste straf in aanmerking kan komen, pN DE DAMES? Och, ze vieren dit gedoe op haar manier. Ze discus siëren over de kwaliteiten waaraan een snor moet voldoen, schimpen op het rossige geval van Piet en roemen het zwarte snorretje van Jan. Wel is het een feit, dat in dit beginstadium van Alkmaarse snorrenactie. het kussen met omzichtigheid geschiedt. Wij hoorden van vele goede huisva ders. die 's avonds hun kinderen naar bed brachten, zonder de gebruikelij ke nachtzoen te hebben gekregen. „Ajasses, pappie prikt zo....!" wordt er dan gezegd. Maar dat alles dragen de mannen fier en zo drukken zij een brok idea lisme uit. Want wordt niet gefuisterd, dat de heer Knuistingh-Neven, com- muunistisch gemeenteraadslid, een Stalin-snor zal kweken? Terwijl Sta lin toch eigenlyk niet meer dè man is....!! Maar, ja te bewyzen valt er niets, want daarvoor zijn de snorren nog te kort. Qp Eerste Pinksterdag kwa men te Schiedam de leden van de reisclub „Vriendschap doet Reizen" bijeen voor het aanvaarden van een autobus tocht door vier provincies. Zij hadden met z'n veertigen sinds vorig jaar Mei gespaard en het met twee kwartjes in de week tot f 900.— gebracht. Maar wie ook kwam bij de plaats van vertrek van de bus. de pen ningmeester niet. Naarmate de tijd verstreek, nam de ongerustheid toe en men ging op onderzoek uit. De penningmeester was niet thuis en het duurde wel even, voor dat de politie hem op hei spoor kwam. De man werd aangetroffen in een café en zijn opgeivektheid was omge keerd evenredig aan de inhoud van zijn pnrtemonnaie. Hij had nog f 1,69 op zak

de Stem | 1954 | | pagina 1