Meningsverschil over samenstelling bestandscommissie Indo-China Nieuw obstakel op een moeilijke weg; Grootste wapenfeit uit de geschiedenis herdacht ZWARTE ZWAAN (van Churchill?) maakte noodlanding in Volkel Z. H. de Paus verscheen op het televisiescherm Waterramp in Slovenië ucliten r Rusland wil minstens één communistisch land laten meespreken BETTY MELHADO naar katholiek gezin ENCYCLIEK over St. Bonifatius VIJF ERNSTIG GEWONDEN „Verwerp wet op cadeaustelsel" DODEN BIJ SCHIETPARTIJ ONGEVALLEN ti'tlens het weekend Oost-Duitse jeugd vierde op haar manier Pinksterfeest Feestgeschenk: kerk voor Beverwijk Doodstraf geëist tegen 16 officieren DAGBLAD VOOR ZEELAND Club „Ciro" te Baarle- Hertog reeds gesloten Recht van veto.... Op het strand in Normandië Eerste uitzending van Eurovisie Warm Beeld van Rome De heer de Wit wacht met spanning Extra politiebericht ging de aether in BINNEN 14 DAGEN BESLISSING ft I ft 1 I 1 mderijen 44 pond K i. 44 pond j. 44 pond I. 44 pond 44 pond 44 pond p. 44 pond 44 pond 5 p 44 p 10 gram :o huis te verz. iet magazijn en wagen- in op Zoom. Telefoon 14 94e JAARGANG No. 21049 Uitgave: N. V Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16 Tel. Redactie: 8181. Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hootd- redacteur: J J B A Bruna Redactieraad. C. J v Hootegem IVli Ui A J J M Mes. Ml H. B L de Rechtei L J v '1 Westende F V. M Vercauteren Abonnementsprijs Dij vooruitbetaling 1 5.85 pel kwartaal per post t 6.55, pei week (uitsluitend Oil ntet-post- bestell.) t 0.45 - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek no 378841. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 8 JUNI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 U.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t (1.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend ui de Zeeuwse editie 1 0.12 per m/m (Ingezonden Mede- lelingen f 0.3(1 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tariel en Alge- nene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/n extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vei nietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULS1, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Inval na enkele uren QE Belgische justitie heeft Zaterdag avond laat een inval gedaan in de drie te Baarie Hertog gevestigde speelciubs „Seaside", „Entre Nous" en „Ciro". Het spelmateriaal werd in be slag genomen en de localen werden gesloten. Deze clubs bestaan in hoofdzaak uit Nederlanders en staan ook onder Ne derlandse leiding. Op het ogenblik van de inval waren omstreeks honderd personen aanwezig. Na verhoor zijn all envrijgelaten. Al het materiaal is echter door de justitie in beslag ge nomen. De club „Ciro" was juist Za terdag geopend en zeer luxueus inge richt. Zij is maar enkele uren in wer king geweest. AAN DE STADIONWEG te Rotter dam botsten Zaterdag twee trams op elkaar. De schok was hevig, maar ge lukkig vielen de gevolgen nogal mee. Dertig personen kregen schaaf- en snijwonden en enkelen liepen een hersenschudding op. Geen van hen bevinclt zich echter nog in het zieken huis. GRIEKENLAND, Turkije en Zuid- Slavië hebben besloten, een gemeen schappelijke Raadgevende vergade ring in het leven te roepen, die om beurten in een der hoofdsteden zal vergaderen. Ook Italië zou men graag als deelgenoot hebben, maar dat ver velende Triëst EEN 48-JARIGE DAME in Rotterdam is door gasvergiftiging om het leven gekomen. Zij had de gaskraan open gelaten, waardoor de slang was ge barsten. TWEE VEERBOTEN zijn de afgelo pen dagen voor de Koreaanse ku9t omgeslagen. Vijftig mensen kwamen daarbij om het leven. OP INITIATIEF van de vereniging 8 R.I. 1940 zijn gisteren op de Greb- beberg weer de gesneuvelden van Mei 1940 herdacht. Vele autoriteiten waren hierbij aanwezig. MEVROUW ELEANOR ROOSEVELT gaat binnenkort naar de Sovjet-Unie, teneinde stof te verzamelen voor een reeks artikelen in het tijdschrift „Look". IS ER NOG STEEDS GOEDE HOOP, dat dAleputaties van Oost en West in Genève tot een vergelijk zullen komen over een wapenstilstand in Indo-China, erg vlot gaan de onder handelingen nog niet. Een plan van minister Bidault, om de zo genaamde Colombo-landcn India, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië toezich te doen houden op de wapenstilstand, is door minister Molotof verworpen. Hij stelde zich op het standpunt, dat minstens één communistisch land in de commissie zitting moet hebben. Het Franse voorstel, dat door Engeland en Amerika werd gesteund, werd Maandag door Bidault aan Molotof gedaan in een onderhoud dat 50 minuten duurde. DETTY MELHADO zal weer in een katholiek gezin worden onderge bracht. zo heeft de Amsterdamse Voogdijraad besloten. Het Joodse meisje, dat tijdens de oorlog door mej. van H. te Heerlen werd opgevoed, nadien met Anneke Beekman verdween en in St. Truiden werd aangetroffen, is indertijd naar een onbekende plaats gebracht, in af wachting van een beslissing. DE „JOE MUST GO"-club in Wis consin, die McCarthy wil wippen als senator, heeft nog niet genoeg handtekeningen verzameld om dit voornemen ten uitvoer te bren gen. Men geeft de moed echter niet op. VISVERWERKENDE fabrieken in Osaka hebben de Amerikaanse rege ring om een schadevergoeding van meer dan een millioen gevraagd we gens de schade die zij hebben gele den door aanvoer van radio-actieve vis. IN RHODESIA zijn de spoorwegman nen nogal grondig aan het staken. Men wilde de Engelse stakingsleider uit het land zetten, maar bij rech terlijk vonnis is dit de regering nu verboden. DE NED. Katholieke Middenstands bond, die op 27, 28 en 29 Juli een stu diecongres houdt in Heeswijk, zal dit congres geheel stellen in het teken van het mandement. FRANKRIJK heeft in 1953 meer dan 30 millioen flessen champagne ver kocht. En dan zeggen ze nog. dat het leven zo duur is. BIJ EEN ONTPLOFFING in een che mische fabriek te Charleston (Virgi nia U.S.A.). zijn minstens 52 perso nen gewond. Vijf arbeiders worden vermist. De ontploffing bracht een wolk teweeg als van een atoombom, zeiden ooggetuigen. TIEN BEKENDE Amerikaanse geleer den hebben in een brief aan Eisenho wer ernstig geprotesteerd tegen de „veiligheidsprocedure", op grond waarvan dr Oppcnheimer van het atoomonderzoek in de V. S. is buiten gesloten. Zij achten deze een aantas ting van de democratische verdraag zaamheid. HET LEDENTAL van de Franse com munistische partij is sinds 1947 te ruggelopen van 900.000 tot 500.000. al dus een mededeling op het partijcon gres in Parijs. LJET WESTEN meent, dat een com munistisch land in deze kwestie onmogelijk neutraal kan zijn, maar Molotof vond dit ongerijmd. Desnoods zei hij, kan er ook een anti-commu nistisch land in de commissie zitting nemen, om het evenwicht in stand te houden. Het grote bezwaar van de Wester se mogendheden houdt niet zozeer verband met de formele samenstelling van de commissie, als wel met de ge volgen die het lidmaatschap van een Sovjet-satellietstaat zou kunnen heb ben voor de manier van stemmen. De communisten willen namelijk het recht van veto aan de stemming ver binden, waardoor de communisten elk besluit naar willekeur zouden kun nen behandelen. Intussen is er in Genève weer druk diplomatiek verkeer. Bedell Smith, de Amerikaanse vertegenwoordiger, heeft met Molotof gedineerd en voor het eerst hebben de Amerikanen bui ten de conferentiezaal contact gehad met vertegenwoordigers van Rood- China. Er werd gesproken over de mogelijke vrijlating van Amerikaanse burgers in China. De steenrots van St. Petrus.... Qr 5 JUNI, feestdag van de H. Bo- nifatius heeft Z. H. de Paus een encycliek „Ecclesiae Fastos" aan de kerkelijke hiërarchie van Nederland, Duitsland, Oostenrijk, Frankrijk, Bel gië, Denemarken en Engeland ge richt, by gelegenheid van het 12de eeuwfeest van het martelaarschap van deze apostel. Het eerste deel van de encycliek bevat een korte levensbeschrijving van de H. Bonifatius, het tweede ge deelte geeft 'n beschouwing over het geheim van de onvermoeibare arbeid en de heldhaftige sterkte van de W. Europese Heiloge. Een geheim, dat mede gelegen is in de trouw en liefde van St. Bonifatius tegen over de stoel van St. Petrus. Alleen deze trouw en deze liefde, zegt de encycliek kunnen de Christenheid bo ven de wisselvalligheid der tijdelijke dingen blijven verheffen. Zij geven ook een rede tot bezinning aan wie zich van Rome hebben afgeschei den, zodat zij weer de weg, die hen naar de Kerk terugvoert, kunnen in slaan. EEN UITSTEL. FJE BESLOTEN vergadering over Korea, die vanmiddag zou wor den gehouden, is uitgesteld. De com munisten hebben nieuwe voorstellen gedaan met betrekking tot de hereni ging van het land. Zij willen de be standscommissie waarin ook Polen en Tsjecho-Slowakije zitting hebben, toe zicht laten uitoefenen op de verkie zingen in Noord en Zuid. De Westelijke vertegenwoordigers zijn nog niet genoeg voorbereid, om de nieuwe voorstellen op hun juiste waarde te toetsen. Inmiddels gaat in Indo-China de strijd verder. De Vietminh heeft twee posten in Tonkin veroverd, waarvan er één op 35 km. van Hanoi ligt. Ge neraal Ely is met generaal Salan naar Indo-China vertrokken om zijn nieuwe en verantwoordelijke functie op te nemen. Autobus tegen boom te Ommen TN de gemeente Ommen is Maandag- middag omstreeks drie uur een ern stig verkeersongeluk gebeurd, doordat de chauffeur van de autobusdienst Ommen-Almelo plotseling moest uit wijken voor enkele op de fiets stoei ende jongelui. De autobus, die behoorlijk bezet was, kwam tegen een boom terecht, met het gevolg dat vijf ernstig gewon den, bij wie de chauffeur, naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. Verschillende licht gewonden wer den ter plaatse door artsen behandeld. 2 Weersverwachting, geldig tot vanavond: S Veranderlijke bewolking met in 2 het Zuidwesten van het land 2 plaatselijk wat lichte regen, el- 2 ders droog. Zwakke tot matige 2 wind tussen Zuid en Zuidoost. j Hogere middagtemperaturen. 2 Vandaag: Zon onder 20.56 uur. 2 Morgen: Zon op 4.21 uur. Maan S 2 onder 0.52 uur. I Werkgevers tot Tweede Kamer: p\E gezamenlijke verenigingen van werkgevers in Nederland hebben In een schrijven de Tweede Kamer verzocht, haar goedkeuring te onthou den aan de voorgestelde wet tot be perking van het cadeaustelsel. De werkgevers zijn van mening, dat wettelijke regeling van een der vor men van mededinging repercussies zal hebben op de andere vormen van me dedinging en dat zij tot verstoring van de concurrentieverhoudingen zal leiden. De voorgestelde regeling wordt „vaag. inconsequent, ondoelmatig en verwarrend" genoemd. Zij zou de po sitie van de fabrikanten verzwakken in verhouding tot die van de weder verkoper. De adressanten verzoeken de Twee de Kamer met nadruk, het wetsont werp als geheel te verwerpen. De slaking in Argentinië DOSTENDE stakers hebben een se- cretaris van de metaalbewerkers- bond doodgeschoten voor een grote fabriek nabij Buenos Aires. Dc sta kers dwongen arbeiders de fabriek te verlaten. Er viel nóg een dode en een aantal gewonden. In het gehele gebied van Buenos Aires hebben de stakers onder bedrei ging met vuurwapens de fabrieken ge dwongen te sluiten. De staking, die gevoerd wordt voor verhoging van de lonen, is drie we ken geleden begonnen. Vrijdag had zich ook een schietinci dent voorgedaan, waarbij drie perso nen werden gedood en 43 gewond. QP EERSTE PINKSTERDAG hebben ongeveer 90 millioen televisiekij kers gezien hoe Z. H. de Paus zijn zegen gaf van het balcon van het Va- ticaan. Het beeld werd over de ber gen van Noord-Italië naar Zwitser land en Frankrijk en verder naar Bel gië en Nederland, West-Duitsland en Denemarken en over het Kanaal naar Engeland verder geleid. Twee televisiecamera's waren op de Paus gericht toen hij in de Con- sistoriezaal, in een rede van een kwartier, achtereenvolgens het woord voerde in het Italiaans, Frans, Duits, Engels en in het Nederlands! Daarna gaf de H. Vader zijn zegen in het la- tij n. In zijn rede zei de Paus o.m., dat de techniek het mogelijk had ge maakt, beelden van Europese ge beurtenissen in de woningen van de Europeanen te brengen. De Eurovisie zou de volken van Europa in» de ge legenheid stellen hun verlangen naar begrip en samenwerking te openba ren. In het Nederlands zei de H. Va der: Wij richten tenslotte een groet tot de luisteraars in de Nederlandse taal en het gehele volk van Nederland, van wie het welzijn ons na aan het hart ligt, en van wie wij de ont wikkeling met levendige belangstel ling volgen. Wij roepen over U allen, dierbare zonen en dochters, de over vloedige zegeningen van God af. De televisiekijkers hebben ook nog iets van Rome te zien gekregen. Het betrof hier een eerste uitzen ding in het kader van de Europese programma-uitwisseling. Deskundigen in vele landen beten op hun lippen van spanning, maar achteraf mochten zij vaststellen, dat het experiment was geslaagd. Het Nederlandse commentaar werd bij deze uitzendingen in de Bussum- se studio uitgesproken door resp. Siebe van der Zee en Paul de Waart. OOK NEDERLANDSE DEPUTATIES QP UTAH BEACH in Normandië is op Eerste Pinksterdag het groot ste krijgsgebeuren van de geschiede nis herdacht. Tien jaar geleden gin gen hier de eerste soldaten aan land, voor de beslissende stormloop op het hart van Nazi-Duitsland. Honderden burgerlijke en militaire autoriteiten woonden de plechtigheid bij en vlag gen van acht landen wapperden bij het monument, toen president Coty van Frankrijk met een krans eer be wees aan alle gevallen van die dagen. Ook het Wilhelmus klonk boven het strand, teil teken van Nederlands dankbaarheid voor de bevrijding. De manschappen van het garderegiment „Prinses Irene" stonden met hun strijdmakkers uit Engeland, Frankrijk, Polen en de andere geallieerde landen stram in de houding, terwijl ook de andere tienduizenden belangstellenden een minuut stilte in acht namen ter ere van de gesneuvelden. Op Utah Beach landde precies tien jaar geleden het Eerste Amerikaanse Leger om het schiereiland Cotentin met de haven Cherbourg te veroveren. Bij de autoriteiten, die de plechtig heid bijwoonden, was ook minister Ir. Staf Schepen en vliegtuigen, die aan de parade deelnamen, gaven de her denking indrukwekkende luister. Ook namens het voormalige verzet in ons land was er een deputatie naar Normandië gereisd, benevens twintig oorlogsveteranen. De afgevaardigden legden ook een krans bij het monu ment te Caen. President Eisenhower zei in een boodschap, dat het verbreken van de samenwerking tussen de grote mo gendheden teleurstellend is, maar dat de wereld nog niet behoeft te wan- C)E MOGELIJKHEID is groot Juni in de vijver van Churchills dat dc zwarte zwaan, die de buitengoed Chartwell in Kent, Britse Premier Sir Winston maar vloog die dag Churchill sinds enkel dagen Westelijke richting, vermist, terecht is. De Austra- weg in lische zwarte zwaan zwom tot 1 Nu is Zondagmiddag in Volkel (Noordbrabant) een zwarte zwaan neergestreken. Het dier heeft onder dak gevonden bij de landbouwer de Wit. De politie te Uden, waaronder Volkel ressorteert, wist niet goed, wat t doen. De corpscommandant belde de vogelparken Avifauna, Animali en het kasteel Heeswijk op, waar ook Frans de Wit heeft zich zo lang over de zwaan ontfermd. wachten op nieuws uit Engeland.... zware zwanen in een vijver rond zwemmen, om te vragen of daar zo'n vogel kerd vermist. Maar dat bleek niet het geval te zijn. Daarom werd gisteravond laat nog via de radio een extra Politiebericht omgeroepen-waar in van de aankomst van de zwarte zwaan melding werd gemaakt. Al dadelijk kwamen de reacties. Enkele tientallen luisteraars belden de politie te Uden op om mee te delen, dat zij enkele dagen geleden in de kranten hadden gelezen over de vermissing van Churchills zwaan en dat het dus mogelijk was, dat Maar het bewijs was niet te leveren, want het dier had geen identiteitsbewijs om poot of hals. Daarom ging naar alle politieposten de mededeling over de aangevlogen zwaan. Deze mededeling werd nog eens via de radiogolf van de polite herhaald. En nu moeten de po litie in Uden en de heer de Wit ook, maar afwachten of de eige naar zich meldt. „Ik hoop van harte, dat ik de heer Curchill van dienst zal kunnen zijn", vertrouwde de corpscomman dant ons toe. Zondagavond bleek zich een twee de gegadigde voor de zwarte zwaan te hebben gemeld. Het dierenpark in Overloon mist er namelijk sinds Vrij dag ook één en nu moet een vogel kenner in Woerden, de heer v. d. Markt, uitmaken, of de vogel in Ne derland of in Engeland thuishoort. De gegevens zijn hem momenteel nog te summier. Om de zaak nog ingewik kelder te maken heeft zich nu ook in Oostvoorne een zwarte zwaan la ten zien. Het dier is echter in vrij heid gebleven. „Ik zou wel gek zijn..." dacht het. hopen. President Coty dankte de Ame. rikanen voor hun hulp aan Frankrijk na de oorlog. Amerikaanse journalisten, die een plechtigheid in St. Lo wilden bijwo nen, werd de toegang geweigerd. (St. Lo werd in 1944 door de Amerikanen hevig gebombardeerd. De Duitsers hadden een bolwerk gemaakt van de stad. Toen zij terugtrokken, bombar deerden zij op hun beurt het zwaar verwoeste centrum.). Spoed met Saarbesprekingen DINNEN 14 dagen zullen Adaenauer en Bidault in Boon bijeenkomen, om te trachten, definitieve overeen stemming over het Saarvraagstuk te hereiken. Het program, dat reeds de goedkeu ring van de regeringen heeft, luidt: 1) Adeauner en Bidault zullen een verklaring tekenen, waarin het voor nemen tot Europeanisering van de Saar wordt bevestigd. 2) Er zal een internationale confe rentie worden belegd, waarschijnlijk tegen het einde van het jaar, over ae bijzonderheden van deze Europese status. Ook Nederland zal aan deze conferentie deelnemen. In de Saar wordt een volksstem ming gehouden. Hierbij kan worden aangetekend, dat de Saarlanders bijna zeker de Europese stauts van hun land zullen goedkeuren. In Colleville-Montgomery, het plaatsje, dat pas na 1944 deze naam kreeg, inspecteerde president Coty in gezelschap van Joseph Laniel, le- den van de Nederlandse strijdkrach ten, op de plaats, waar zij tien jaar geleden voet op Franse bodem zet ten. Van een heuvel op de achter grond sloegen honderden de inspec tie gade. Kinderen werden het slachtoffer In 's Gravenhage werd de driejari ge J. N. vermist. Toen men het ventje ging zoeken, bleek het in een bouw put te zijn gevallen, waarin een nieter water stond. De levensgeesten waren al geweken. De bouwputten worden met planken afgedekt, maar de jeugd bij de Meppelwcg haalt deze planken telkens weer weg. aldus de politie. Bij de vuurtoren te Scheveningen is de twaalfjarige J. P. om het leven ge komen. Hij groef met enkele vriend jes een bunker uit, waardoor het zand en blokken beton aan het schuiven raakten. Twee jongens werden bedol ven en slechts een van hen kon ge red worden. In 's Gravenzande raakte het ne genjarig zoontje van de familie J. S. onder een vrachtauto, die met zand was geladen. De jongen wilde een bakkersauto, die langs de weg stond, passeren, maar kwam plotseling te vallen met bovengenoemd gevolg. Een jongetje van anderhalf jaar, dat zich met zijn ouders aan boord van een kustvaartuig bevond, raakte in Rotterdam te water. Het kon niet meer gered worden. Betogingen in Wëst-Berlijn F\E Westberlijnse politie heeft 125 Oostduitse jongeren, die Zaterdag slaags geraakten met Westberlijners, terwijl er in Oost-Berlijn een groot scheepse communistische jeugdbijeen- komst werd gehouden, in hechtenis genomen. Ongeveer 2000 leden van de commu nistische jeugdorganisatie FDJ brach ten een bezoek aan West-Berlijn. On geveer 700 jongeren kwamen onder 't roepen van leuzen West-Berlijn bin nen. Deze jongeren werden handge meen met Westberlijners. De politie nam degenen, die zich tegen haar ver zetten, in hechtenis. Op een plaats drongen vijf Oostduit se politiemannen West-Berlijn binnen om spandoeken met leuzen tegen de Westberlijnse politie aan te brengen. De met geweren gewapende mannen trokken zich terug toen uit het westen versterkingen naderden. Niettemin werden in Oost-Berlijn 5000 vredesduiven losgelaten. Voor Ul- bricht werd een parade gehouden door vijfduizend sportmannen en -vrou wen. Meer dan twintig personen i kwamen om J^JOOR DE lievige regenval van de laatste dagen zijn in Slovenië (Z.-Slavië) meer dan 20 personen om 't leven geko men. In Zuid-Oostenrijk viel 1 dode te betreuren. Aan beide zijden van de grens zijn weg- en spoorwegverbindingen ver broken en bruggen weggeslagen. In de omstreeks 23.000 inw. tellende Slov. stad Celje staan bijna alle stra- ten onder water, dat soms twee me- i xchc regering. Mgr Huibers 55 jaar priester QP 15 Augustus a.s. viert mgr Hui- bers. bisschop van Haarlem, zijn 55-.iarig priesterfeest. Uit een schrij ven van de Vicaris-Generaal, dat in de kerken van het bisdom werd voor gelezen, konden de gelovigen verne men. dat de jubilerende bisschop een eventuele feestgave wil bestemmen voor de bouw van een kerk in Bever wijk. In het industriegebied daar is een kerk dringend nodig, maar bij gebrek aan geld kan zij niet worden gebouwd. De kerk zou worden toegewijd aan de Koningin des Hemels, op Wier feestdag Mgr Huibers de H. Priester wijding ontving. „oP™ lir°nummer van het bisdom is 43o09. Ook daarop kunnen giften ge stort worden. De spanning in Egypte TIET EGYPTISCHE Openbare Mi nisterie heeft de doodstraf geëist tegen 16 officieren, die op het ogen blik terecht staan, op beschuldiging van samenzwering tegen de Egypti- tcr hoog staat. Militaire vliegtuigen brandweerbrigades en ambulance eenheden bieden hulp. De spoorweg- verbindingen met Oostenrijk zijn ver- broken. Ook in Zuid-Oostenrijk is grote schade aangericht. 1 Volgens een getuige was het de be- loeling geweest van de samenzwering onder leiding van Naguib het parle mentaire leven in Egypte te herstel len door middel van een staatsgreep. De verdachten zyn 28 April gearres teerd.

de Stem | 1954 | | pagina 1