Ma9 VREEMDE HERINNERING AAN INVASIE IN 1944 In de buurt van de Atlantik-Wall Werk van Jonas onder de hamer BEVA KLEDING „LANDJE VAN CADZAND", FRAAI VACANTIE-OORD Is oorlog werkelijk zo alledaags Het waren ingewikkelde dagen Zo verliep de invasie op de Normandische kust Nog een terugblik naar spannende dagen De piano, die op jazz ivachtte De laatste loodjes BOEKENPLANK DERDE BLAD VRIJDAG 4 JUNI 1954 Dat van die auto's wensen U Hl Ma Chochlovs helpers worden voorgeleid KUNSTVEILING MET BITTERE SMAAK Grote en kooplustige belangstelling in de Redoutezalen te Maastricht Wat is een Jonas waard? Waar blijft het werk? Ook een valse Jonas? creme tablet JONGETJE VERONGELUKT DIT JAAR NOG GROTE VACANTIEDRUKTE TE VERWACHTEN TT/IJ waren nog heel klein. Veel kleiner dan het grote gerucht, dat met de mannen in de Franse vrachtwagens was waar geworden: De invasie, een ver en plotseling geweld, met Caen en Le Havre als eensklaps herken ningspunten. Een heftig tumult in Normandië, geluidloos en zonder zichtbare uitwerking in onze Bredase omgeving. Maar onze vader, die zich nimmer op windt, omdat hü veel heeft meegemaakt, sloeg verschillende malen met de vlakke hand op tafel van vreugde. Doch de juffrouw van ons naast gilde hysterisch dat is het woord, hysterisch, we hebben het later geleerd en zei, dat we allemaal doodgeschoten zouden worden. En opeens die Franse vrachtwagens met mannen in burgerpakken en Duitsers in groene uniformen, Ze deden gejaagd. Het waren gecompliceerde dagen na de zesde Juni 1944 voor jongetjes van tien jaar. rje herinnering aan die opwinding zou ons nooit zijn bijgebleven. Er gebeurden daarna bijna bij elke keer dat de klokken in onze kerk sloegen, vreemde dingen. Maar zij ontsnapten uit ons jonge geheugen als het geluid uit de galmgaten van de toren. 'Advertentie) Alleen dat van die auto's bleef han gen. Dat was een reëel beeld. LJet gebeurde twee dagen nadat het grote gerucht bezit had genomen van alle monden. Ze stonden langs 't trottoir geparkeerd. Een hele rij. Met generatoren, omdat om de toen voor ons nog duistere reden benzine en oorlog niet konden samengaan. Toen wij met een troepje uit de kerk kwa men, waar wij met bijzondere devotie hadden gebeden met het oog op de uitroep van de juffrouw van ons naast, werd het gerucht werkelijk heid. Want op de auto's stonden Franse namen geschilderd van firma's en fa brieken. Uit Cherbourg kwamen ze. En uit St. Lö, Caen en Ste. Mère Eglise. Gewone particuliere vrachtwa gens, door de Duitsers gevorderdr in hun panische haast om weg te komen. De burgermannen hadden alpino petjes op. „Iedereen in Frankrijk heeft een al pino-petje op" sprak Geertje, die bui tengewoon geleerd was. „Behalve de vrouwen." 7e zagen bleek. De meesten zaten in de cabines te slapen. De soldaten in de laadbak eveneens. Maar bij eentje stond een groepje. Er was één heel lange man bij. Hij had een sme rige overall aan en de haren onder zijn pet waren raar grijs. Net of ze vorige week nog diepzwart waren geweest. Hij had een verband rond zijn pols en keek of het flink zeer deed. Op een afstandje bleven wij staan kijken. „De Tomrhies hebben op de auto's geschoten", merkte Geertje op. „Er zitten gaten in de spatborden en in de zijwanden." DIT WAS HET DUS gaf ons eqn schok. Dit was dus de invasie. Schieten. Een pols in het verband. En vermoeide mannen. Alleen de Tommies ontbraken. .„Rien a manger?" riep de heel lange opeens in onze richting. Wij duwden het geleerde Geertje naar voren en schuifelden zelf omzich tig achteruit. „Du pain ou quelque chose?" Zijn stem klonk vragend. „Oui, oui, oui", zei Geertje ver ward, die geacht werd de conversa tie te kunnen volgen, omdat hij Fransq bijlessen had op school, aar hij deed verder niets. Daar was misschien ook geen tijd meer voor. Want van de overkant van de straat kwam mijnheer Hugot aan hollen, een Fransman, die echter al jaren in Nederland woonde. „Weg jullie", schreeuwde hij kwaad. „Ga naar huis en attention, dat ik je niet weer zie in de buurt van deze auto's." Hij wendde zich naar de man nen met de alpino-petjes en siste met een vreemde gloed in zijn ogen: „Col laborateurs. Moffenheulels." Hij scheen niet erg met zijn land genoten ingenomen. Het waren gecompliceerde dagen voor kleine jongetjes. Daar, dat dit alledaagse beeld over eind is gebleven in de stortvloed van indrukken, die later op ons toe- rolde. Vreemd, dat de invasie van tien jaar geleden, de inzet van de vernie ling en haat, voor ons synoniem is met het beeld van de gillende juf frouw van ons naast, van de rij auto's, de slapende soldaten, de heel lange man met zijn onverstaanbare vragen en van de woedende mijnheer Hugot. Is de oorlog werkelijk zo alledaags? Deze kaart geeft in drie phasen het verloop van het geallieerde brug genhoofd, dat de Brits Amerikaanse legers op de Normandische kust wis ten te vestigen. Na verloop van 1 dag waren 2 Amerikaanse en 1 En gels bruggenhoofd ontstaan, die na enkele dagen tot een geheel wer den verbonden. Hierna werd gelei delijk aan de tocht door Europa voortgezet. TTET woord „Invasie" had voor ons een vertrouwde klank, want wij behoorden tot de velen, die verdreven waren uit het kust gebied, waar de Duitsers hun „Atlantik-Wall" hadden gebouwd. Een strook van tientallen kilometers breed hadden zij ontruimd en gepromoveerd tot militair gebied. De schoonheid van de na tuur had plaats moeten maken voor een grimmige verzameling bunkers, tankmuren, mijnenvelden en prikkeldraad. Vooral veel prikkelflraad. Llonderden mensen, waaronder ook ons gezin, waren uit hun* huizen gezet en de evacuatie was met zoveel voortvarendheid doorgevoeld, dat ve len een groot deei van hun bezittin gen hadden moeten achterlaten. Wij waren de dans betrekkelijk goed ont sprongen. Alleen de piano was in ons huis achtergebleven Om te voorko men dat er eens het Horst Wessellied op zou worden gespeeld, had mijn va- her het mechaniek in de notenhouten kast met een hartier bewerktDie piano waren we toch kwijt, nietwaar? De zesde Juni kwam, En wij, die 2o dicht bij de Atlantik-Wall woon-.„J hen, beefden bij de gedachte aan de waren ze zo nerveus", hoorde je dan, helse strijd, die de geallieerden zou den moeten voeren, eer ze door die muur van staat en beton zouden kun nen breken: naar het hart van Euro pa. Helaas kénden wij de kwaliteiten van de Duitse verdedigingsgordel Bovendien "leefden we in spanning, omdat de geruchten-industrie, die in de Junidagen topproductie leverde had verklaard, dat er ook een aanval aan de Noordzeekust zou plaats heb ben. Elk bericht via radio-Oranje et iedere gecensureerde mededeling van het D.N.B. wer3 beoordeeld op zij> consequenties voor onszelf, op „ons' deel van de Atlantik-Wall. We hadden een provisorische inlichtingendienst voornamelijk bestaande uit kennissei die in het „Sperrgebiet" werkten, die ons elke avond trouw vertelde hoe de Duitsers het maakten. „Vandaag z'in 00,k weer nieuwe mijnenvel- ppn J?e huinen lijken wel een vulkaangebied." HET VERTREK "pot, op een avond, het was meen ik de 14e Juni, het bericht kwam dat „ze zouden vertrekken. Naar Normandië, om hun kameraden te helpen. Kennelijk had het opperbevel begrepen, dat de invasie geen aflei dingsmanoeuvre was. Diezelfde nacht hoorden we lange convooien auto's en tanks over de hoofdweg razen. Tegen de ochtend sukkelde een lange stoet huifkarren voorbij. De voertuigen, die wij smalend de ,.1 P.K.'s" noemden. Dat waren de laatsten. Zij hoefden niet zo'n haast te ma ken, want wat zij meevoerden waren de meubels van geëvacueerde mensen. Het was het laatste wat de meesten van ons was overgebleven. Toen kwam die verschrikte kreet van mijn moeder: „Kijk: Onze piano!" En waarachtig daar prijkte onze piano op zo'n bolderkar Die ging óók naar runkrijk. Blijkbaar hadden ze het in- irnment laten herstellen. En het was 'Isot er een lid van ons gezin werd •i'voerd. Het was zo'n dierbaar stuk. s Avonds werd het aan vader ver- i'ld Dat van de piano. Maar die was een verstandig man Uj lachte en zei: „Let op mijn woor- ten: op dat ding wordt ééns Jazz ge speeld. De Amerikanen komen ze wel tegemoet. Een enerverende en een wrange stilte viel in de reeds gedeeltelijk leeg-i gestroomde Redoutezalen te Maastricht toen deurwaarder P. Hommes, Dins dagavond, rond 7 uur voor de tweede maal de bekendste doeken van wijlen Henri Jonas ter tafel brachthet portret van wijlen mevrouw Jonas-Servais, het beroemde Zelfportret, „De Drie Gratiën" en „Suzanna in het had". Deze werken waren 's morgens reeds aangeboden, bij een inzet van respectieve lijk 1800, 4500, 5100 en 6500. Voor deze doeken, welke jaren lang in het Bonnefantenmuseum te Maastricht prijkten, was een voorkeursrecht toe gestaan aan de Stichting Kunstbezit. Tot deze fictieve prijzen wilde de Stichting echter niet overgaan. Vandaar dat deze doeken opnieuw onder de hamer gebracht werden. Nu bij een inzet van 1500, 2500, 2000 en 2500. De zaal wachtte in spanning. Er kwam echter geen enkel bod. En de vier doeken werden afgevoerd. Terecht? Ten onrechte? Was de poging om van de museumbelangstelling profijt te trekken gestrand op een te duidelijke geldhonger Was het fe betreuren dat de Stichting Kunstbezit deze gele genheid tot aankoop voorbij liet gaan? Hoe hoog ligt de waarde van een Jonas op dit moment reeds?? Deze laatste vraag beheerste de door de erfgenamen gelaste verkoop van dej gehele nalatenschap, die Dinsdag ruim, tien uren de belangstelling gaande! hield van honderden aanwezigen,] waaronder kunsthandelaren uit Hol-; land, Brabant en Limburg, vertegen-; woordigers van musea en artistieke in-; stellingen, particuliere verzamelaars; en vele gelegenheidskopers uit geheel het land. De gehele verkoop wees er op dat de belangstelling voor en dus de koop-, waarde van een „Jonas" momenteel aan de zeer hoge kant ligt- Voor dui-| zenden en duizenden guldens werd ge kocht. Zelfs, artistiek gesproken, prul-] schetsjes wij blijven het voor de! naam van Henri Jonas betreuren dat! zelfs het onwaardigste tekeningetje of! krabbeltje op deze publieke markt; werd gebracht vonden aftrek a rai- son van twee of meer tientjes: prijzen! vaak, welke meer'op het vlak der sen-, sa tie en van het gokken op de toe-i komst lagen, dan op dat' der artistie-] ke waardering. De telkens weer naar; voren gebrachte suggestie: „Koop. voor het te laat is, een Jonas. Dit komt nooit meer terug!", scheen de kooplustigen op te zwepen. Kapot-ge- schilderde doeken, mislukte opzetten, doeken en papieren waarop de schil der'een of ander idee even los veeg de, schetsen en studies, welke men bij vrijwel iedere academicus in een ronjmella vindt, vluchtige ontwerpen voor gias-in-lood-ramen,. alles ging grif van de hand tegen prijzen, welke Jonas zelf, mocht hij dit drama heb ben moeten bijwonen, om zijn harte lijke lachspieren gewerkt zouden heb ben. - - V'.i' Mén zou,' zélfs mogen zeggen dat het betere wefk,' de echte Jonas-waardige werken deze fictie-prijzen niet haal den, al gingen ook deze aan behoorlij-, ke bedragen van de tafel. Menige pentekening of houtskool-tekening, menig subtiel olieverfje of aquarel] vond een gelukkige koper of koopster.1 Prijzen van f. 500 tot f. 1000 waren' geen zeldzaamheid. Afgezien van de teruggenomen doe ken, blijven verschillende werken van Hemd Jonas te Maastricht. Zo kocht de Gemeente Maastricht het grootse boeiende werkstuk „Leven van Christus" voor f. 2300. Daarnaast legde de Stichting Kunstbezit eigen-doffimen in hef BonneT^nteninvu- seum thuis zijn) beslag op de 8rote boeiende houtskooltekening „3 baad sters", op 'n pentekening „Maasland- schap", op het uit Jonas' Graafland- tijd afkomstige rijpe doek „Bassin Maastricht", op het, uit diezelfde pe riode stammende „Vrouwenportret" en d-e olieverven „Notre Dame te Pa rijs", „Portret van vrouw" (zeer oude periode) en op een prachtig bloeiend „Naakt". Zeven stuks, welke ongetwijfeld de kern vormen van een nog uit te brei den Jonas-zaal, waarin de door de fa milie geschonken, schildersezel plus palet en penselen althans iets van de Jonassfeer zullen verwezenlijken. De nieuwe Jongens-Kweekschool te Heer len wist beslag te leggen op de (on afgewerkte) „Veertien Staties". Er ging trouwen-s heel wat werk naar de mijnstreek. Tussen de geveilde doeken, bevond zich een „Maria Magdalena onder het Kruis" waaromtrent hier en daar Ssi IN BOEGANDA, de provincie van Oeganda, waar de rust sinds het ver dwijnen van de koning zoek is, zijn acht stamhoofden van hun functies ontheven. Zij waren niet loyaal met de huidige regering. (Advertentie) Proef ons heerlijke vermoeden irreraat, dat de "afwijkende Signatuur niet voor de authenticiteit .van het werk kan doen instaan. Een (beangstigend moment in de tragische gebeurtenis van deze publieke ver koop, die, naar onze smaak, wel erg Ibuiten de sfeer van piëteit valt. Zul- jlen nog meer drama's volgen? Zal de itragiek, welke Jonas' leven overscha duwde, hem ook na zijn dood blijven omzweven? Wij kunnen nu alleen nog maar hopen dat de ervaren „verras sende" belangstelling de oplossing van het Venrayse-Jonasvraagstuk zal be spoedigen. DE twee Duitsers, die samen met ue uitgeweken Russische MVD-kapi- tein Chochlof in Frankfort een leider van Russische uitgewekenen had moe ten vermoorden, zijn door de Ameri kanen aan dc Duitse gerechtelijke autoriteiten overgedragen. De beide mannen. Hans Kukowitsch en Kurt Weber, zijn afkomstig uit Oost-Berlijn. In Februari waren zij met valse Oostenrijkse passen, via Zwitserland naar West-Duitsland ge komen. Zij hebben bekend hun moord- opdracht van de Russische geheime dienst ontvangen te hebben. In Dongen is het negen-jarig zoon tje van J v.d. C. uit de Kanaalstraat, dat met eèn autobus uit Breda was ge komen en in de Tramstraat was uit gestapt. bij het oversteken van de straat gegrepen door een militaire auto, komende uit de richting Rijen. Het ventje werd met geweld tegen de grond geslingerd, waar het zeer ern stig gewond bleef liggen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dl', v. Lotringen was spoedig ter plaatse en constateerde een schedelbasisfractuur. Ook geeste lijke hulp was weldra aanwezig. In zorgwekkende toestand werd het kind per ziekenauto naar het zieken huis te Breda overgebracht. (Advertentie) Hij kan tevreden zijn over z'n werk: die hond komt zo gauw niet los, en het hok gaat beslist 'n mensenleeftijd mee... dat is nu wat je noemt „extra versterkt" I Ook BEVA-jongenskle- ding is extra versterkt op alie plaatsen, die geweld moeten kunnen weer staan. De vlotte broekjes» worden gemaakt van prima pool- en slijtvaste manchester of van zuive re, Amerikaanse katoen. Net zo royaal en gemak kelijk als deze BEVA- jongenskleding zitten ook de herenshorts en... U krijgt zowel bij de jongens- als bij de heren modellen een schriftelijk garantiebewijs. BEVA werkkleding verkrijgbaar bij: SPECIAALZAAK BEVA L. Vorststraat 4-6 Goes A. DEES Axelsestraat Zaamslag CHOCOLAOB BONBOHB J. K. van DIXHOORN v.h. Fonteyn's Kledingmagazijn Noordstraat 22 - Terneuzen V. en A. HOPMANS, Kledingmagazijn, L. Kerkstraat 18, tel. 2277, Goes Hulst R. MALCONTENT Bonte Hondstraat 6 VISSER KOOLE N.V. Axel Tel. 663 AUG. VAN WOLFFELAAR, Manufacturenhandel, Boschkapelle, Tel. 63 ^/EST ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERWACHT dit jaar een hoogtepunt in het toeristisch verkeer. Uit de honderden aanvragen, vaak reeds maanden tevoren en in enkele gevallen zelfs reeds vorig jaar aan het einde van de geslaagde vacantie gedaan, blijkt wel dat de stille kust van het West Zeeuwsch-Vlaamse land meer en meer in trek komt en de omstan digheden zijn dit jaar ook heel gunstig voor de plaatsen welke het voor een groot gedeelte moeten hebben van de doortrekkende vacantiegangers. Daaronder vallen Breskens en Oostburg b.v. Wanneer de aanstaande zomer zijn naam eer wil aandoen en niet te veel regen en kou brengt, krij gen deze plaatsen ongetwijfeld dagelijks, en vooral op Zaterdagen en Zon dagen, een enorme stroom van gasten te verwerken die naar Middelburg op weg zyn. Het hertenkamp van Groede MIDDELBURG dat een grote aan trekkingskracht uitoefent op tien duizenden toeristen van vele nationa liteiten, bezorgt ook West Zeeuwsch- Vlaanderen een grote drukte en nu dit jaar de grote maquette van Wal cheren te bezichtigen zal zijn, is een nieuwe attractie toegevoegd. Walche ren rekent dit jaar op een zeer druk toeristenseizoen en aangezien de gas ten voor het merendeel Belgen zijn, kan West Zeeuwsch-Vlaanderen op een enorme „doortocht" van vacantie gangers rekenen. Dan is er Sluis, dat een zeer gewild vacantieverblijf betekent voor dui zenden toeristen, die overigens ook om economische redenen geregeld de weg naar het oude, herbouwde stadje weten te vinden. Daar kan men eigen lijk niet meer van „het seizoen" spre ken: gedurende de gehele winter is het er zjj het dan alleen tijdens de week-ends steeds druk geweest. De kustplaatsen herbergen ieder jaar weer hun honderden vacantie- gasten, veelal Brabanders, die gedeel telijk in hotels, anderdeels in .parti culiere pensions en in niet weinig ge vallen kamperend het duingebied be volken. Aardenburg en Oostburg zijn de steden waar de gasten op hun korte trips voldoende afleiding vinden, voor zo ver ze hun eisen niet al te hoog stellen. Gezellige café's en winkels waar ze hun inkopen kunnen doen, vinden ze er in ieder geval voldoende' GRACIEUZE DIEREN cieuze sprongen te maken, als iemand stukjes brood over de afrastering werpt. Ze hebben een flinke weide tot hun beschikking, waar de jonge hertjes speels om de hinde heensprin- gen en alleen gevaar te duchten heb ben van het zware mannetjeshert, als er kijkers zo vriendelijk zijn een brood onder de dieren te verdelen. Dan richt de „bok" zijn zwaar gewei dreigend naar de hinde en de jonge dieren, als ze het wagen een stukje weg te kapen. Daarom hebben de hertjes en de hinden maar het liefst dat de bezoe kers hun stukken brood aan de ach terzijde van de weide, waar een vijver is, neergooien. De brokken die in het water vallen kunnen ze zonder gevaar bemachtigen, want het mannetjeshert schijnt niet van nat te houden en blijft maar kwaad aan de vijver-oever st^ar. kijken. Natuurlijk pikken de eenden dan wel eens een stukje weg, maar over die snaterende zwemvogels kun nen de snelvoetige herten wel heer sen. MACHTIG STRAND ETEN van de attracties van de West Zeeuwsch-Vlaamse kust is het her tenkamp bij het Vlaemsche Duyn, waar telkens weer de ranke dieren met hun grote glanzende ogen de kij kers in verrukking brengen en voor hun plezier bereid zjjn de meest gra- DREED en vlak is het strand van de West Zeeuwsch-Vlaase kust. Zelfs in de zomer, tijdens het hoogseizoen, heeft men hier op vele plekjes de ruimto en een rust welke niet gestoord wordt door de nerveuse drukte van de mondaine badplaatsen. Dit is het strand dat de verpozing en rust zoekende mens als een ideaal oord uitkoos; bij na overal elders kwamen zo veel mensen om van de rust van het strand te genieten dat het er drukker werd dar, waar ook. Maar hier is het strand gebleven zoals het geschapen >s. De machtige Scheldemond, waarop men van hier af het volle gezicht heeft, neemt tientallen machtige zee schepen op en het in- en uitvaren van (ie majestueuze vaartuigen vormt een attractie apart. Het uitzicht op de ho ge kustlijn van Walcheren en net ge bogen strand van West Zeeuwsch- Vizanderen geven de zee eenimpone- rende omlijsting. Uren ver kan men hier wandelen, zelfs tot Knokke toe, als men de Zwin- dijk en passant wil overlopen. Van Groede tot Nieuwvliet kan men *hans over een goed berijdbaar tegelpad, een onderdeel van de vernieuwing der zeewering, fietsen of wandelen, met 'n ononderbroken uitzicht op de zee en door de flauwe bochten in de kustlijn in staat telkens nieuwe gezichtspunten te ontdekken. Daardoor is het verlies van een smalle duinstrook, waarvoor in de plaats een dijk kwam, gemakke lijk te dragen. Achter die dijk zijn overigens nog duinen genoeg; ze zijn lang en niet breed maar omdat het er stil is heeft iedere strand- en duinliefhebber ruimte genoeg. Geen wonder dat er io die duintjes vele zomerhuisjes verre zen, meestal van Zeeuwsch-VIamingen uit het „achterland", die de schoon heid van hun eigen'gebied weten te vinden en waarderen. Dat ieder jaar weer honderden an deren van die geheel eigen bekoring van het „landje van Cadzand" zullen genieten, is een wens waarvan de ver vulling mede aan de gastvrijheid en vriendelijkheid van de bewoners te danken zal zijn. IGLOO'S IN DE NACHT Hans Ruesch, zoon van een Zwitser se vader en een Italiaanse moeder, woonachtig in New York, is journalist en autorenner geweest, terwijl nij zich thans gezet heeft aan het schrij ven van romans waarvan Igloo's in de nacht. Hij heeft er zenn observatie in het land van de Eskimo's in ver werkt. We worden zo ingeleid in een heel vreemde wereld van. bijna on voorstelbare zeden en levensgewoon ten. Onsmakelijkheden en barbaarse opvattingen worden ons in ruime ma. te opgedist. De aanraking met de we reld der blanken, deels in de vorm van harde hebzucht, deels als dweep zieke geloofsverkondiging schept een wonderlijk conflict in het meisje Iva- loe, dat onbegrepen Bijbelse waarhe den transponeert in haar eigen leven en dat tenslotte, vasthoudend aan een vreemde maanvoorsteliing? toch weer terugkeert naar de verlatenheid van ijsvlakten en lange nachten. Ei zit ze ker sfeer in deze roman, doch het con. flict wordt niet aannemelijk uitge werkt en men houdt or een gevoel van onbehagen van over. We moeten er ook beslist voorbehoud bij aanteke nen. Uitgeversmij. N.V. Standaard boekhandel, Antwerpen-Amsterdam. SCHADUWEN OVER DE SNEEUW Een sterk en meesterlijk geschreven boek willen we deze roman van Henri Trayat noemen. Hij is prachtig van sfeer en opbouw en in zjjn ontwikke ling stuwt het verhaal naar een span nende climax. Twee broers uit een berggehucht vormen de hoofd personen, de een, een stille onna' zele dromer door een opvoiging van ongevallen ais berggids mislukt de ander een rusteloze, verteerd door hebzucht. Er is noog ir de bergen een vliegmachine, op weg van Calcutta naar Londen, neergestort. In de kwade broer ontwaakt het plan naar boven te trekken, om daar te gaan plunde ren en zich aldus rijkdom te verwer ven. De onnozele broer laat zich overhalen als gids op te treden. De tocht wordt er een van duizend ge varen. Men slaagt De een begint zijn rooftocht, doch dan ontwaakt in de ander een woedend verzet. Hij ontdekt ook, dat in een der passagiers nog enig leven bruist. Met een geïmprovi seerde slee wil hij dit slachtoffer, een Hindoes vrouwtje, naar beneden bren gen. Het wordt weer een adembeklem mende tocht. De andere broer volgt uit de verte, doch verongelukt onder weg. Als de man met zijn vracht be neden komt. is het leven uit de Hin doese geweken. Het dringt niet tot hem door Hij legt haar op zijn bed. En tot de schapen welke de woon kamer binnendringen, zegt hij: Geen leven maken.Jullie ziet het, ze slaapt. Oit is het zacht, fijne siotaccoord van een roman, waarin de oerkrachten van liefde en haat, waarin de groots heid van het Alpenland aangrijpend gestalte krijgen. (N.V. Uitgeversmij. Standaardboekhandel, Antwerpen-Am sterdam). DE TEMPEL VAN HET GEZIN Aflevering 17 van dit gezinsboek geeft de voltooiing van het hoofdstuk over „Zon en schaduwen In het ge'* zin". Hierin komen nog interessante opmerkingen voor over spel en kunst in het gezinsleven. Voorts komt de opdracht tot heilig heid aan de orde, terwijl nog een be gin wordt gemaakt met de bespreking der levensbetrekkingen. De dienstbode en de 'militair komen in deze afleve ring reeds ter sprake. Bzd.

de Stem | 1954 | | pagina 9