aanvaard- Ontwerp-statuut baar stuk UW BOOTJE vaart naar AFRIKA Minderheden niet zo verrukt Belgisch vliegtuig beschoten door Russische „MIG" SER-advies over kinderbijslag voor ïiiet-loontrekkenden Energie uit atoomf abriek voor een aanvaardbare prijs Opleiding Mission de France onder toezicht H. Stoel Onder het kanaal door.... Minister Kernkamp namens delegaties ter R TC: V) V-Raad neemt verzoek van Thailand in behandeling Compromis bereikt over wedden van de rechterlijke macht TUMULT IN DE JAPANSE KAMER Never Say Die" wint de Derby Kamers van Koophandel beraden zich n BENËLUX- NATUUR- RESERVATEN? Als een kruiser vertrekt DAGBLAD VOOR ZEELAND VRIJ ZONNIG Madonna-postzegelster ere van Maria-jaar Ook daar vrees voor rode invasie VIETMINH IN DE AANVAL H' Goedgelovige lieden verhuurden een jacht je Brits-Nederlandse samenwerking r 94e JAARGANG No. 21047 Uitgave: N. V. Uitgevers My Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem, Mi Ui A J J M Mes, Mi H. B L. de Rechtei, L J v. 't Westende, F V. M Vercauteren. Aoonnementsprijs by vooruitbetaling 1 3.85 per kwartaal, per post t 6.55, pei week (uitsluitend by mel-post- besteil.) t 0.45. - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ DAG 4 JUNI 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage t 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) By contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vei nietigd. Bureau voot de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. UOSTBURG, N ^ISTERENMIDDAG is er een stuk verwezenlijkt van het „Ko ninkrijk Nieuwe Stijl", weermee bedoeld wordt de nieuwe verhouding tussen Nederland en zijn voormalige koloniën, Suri nam e en de Nederlandse Antillen. Een periode van moeizaam on derhandelen is daarmee afgesloten. Thans breekt de laatste fase aan, namelijk die waarin de parlementen van de betrokken landen hun mening moeten geven. Minister Kernkamp, één der geeste lijke vaderen van het ontwerp-Rijksstatuut, drukte in de slotzit ting van de Ronde Tafelconferentie uit, wat velen in de Antillen en Suriname mét hem zullen voelen: „Het is een aanvaardbaar stuk geworden, waarin op bevredigende wijze tot uitdrukking is gebracht op welke manier de drie landen de samenwerking in de toekomst zien". De leiders der andere delegaties beaamden dit, doch pas later klonken de verontwaardigde geluiden uit de hoek van de minderheden. Koloniale verhouding is nu voorbij r\P DE plenaire slotzitting lieten de afgevaardigden van drie Antilli aanse partijen bezwaren horen. Het meest bezorgd waren deze minderhe den over de status van Aruba in An- tilliaans verband. Telt men de koppen van degenen die achter deze minder heidswoordvoerders staan, dan komt men in de 22 leden tellende Staten van de Antillen tot ongeveer de helft. Daaruit blijkt wel, dat „het thuis front" in de Antillen zal moeten uit maken welke koers er wordt geva ren. Bovendien naderen de verkiezin genVan Suriname vreest men geen moeilijkheden. DE MAXIMUM-geldsbedragen die per jaar voor het onderhoud van WW- woningen mogen worden besteed, zijn verhoogd tot f 89,—. f 81.— en f 73 al naar gelang de klasse-indeling. IN MIDDEN-JAVA en op Borneo heeft de Indonesische regering nieuwe gouverneurs aangesteld. De vervan ging geschiedde niet om politieke re denen. DE EX-KOSTER van een kerk in Bols ward is tot twaalf jaar veroor deeld. Hij had geprobeerd zijn vrouw te doden, door haar telkens kleine do ses vergif toe te dienen. DE AFTREDENDE Commissarissen der Koningin in Groningen, Noord- Holland en Utrecht zijn benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau. IN DE KOMENDE twee jaar zullen er in Zuid-Korea drie electriciteitsfa- brieken worden gebouwd. De kolen mijnen in Zuid-Korea zullen worden verbeterd. Dit alles dank zij medewer king van de Verenigde Naties. Minister Kernkamp kwam op de slotzitting met zijn beloofde verkla ring inzake de positie van de procu reur-generaal. ,,Het moet", zo zei de minister, „niet tot misverstand lei den. dat via het ontwerp-statuut in de landsregering ook de procureur-gene raal, een landsdienaar, uiteraard op zijn terrein, een taak van waken voor de rechtszekerheid en het behoud van de rechtsstaat wordt toebedacht. Daar mee wordt niets afgedaan aan de be voegdheden en de praedominerende verantwoordelijkheid der landsrege ringen. Het kenmerkende van de regeling, die tenslotte is aanvaard, is wel het gelijktrekken der posities van beide functionarissen in de Overzeese rijks delen, terwijl overigens de desbetref fende bepaling noch tot wyziging van hun positie verplicht, noch ook wy ziging daarvan uitsluit. Daarnaast is tot uitdrukking gebracht, dat het ko ninkrijk een direct belang heeft bij de organisatie met betrekking tot de inlichtingen- en vreemdelingendienst. OPOFFERING. rjR DREES, die de slotrede uitsprak, vertrouwde dat bij onverhoopte moeilijkheden, wederzijds bereidheid zou bestaan door wijziging van het statuut die moeilijkheden te overwin nen, indien dat niet langs andere weg mogelijk is. „Deelgenootschap in gro ter verband", aldus dr Drees, „is niet anders mogelijk dan met opoffe ring van een deel van eigen zelfstan digheid. De koloniale verhouding is voorbij". In de over een weer gehouden rede voeringen kwam nog eens duidelijk naar voren, hoe de delegaties het sta tuut zien: namelijk als een bevesti ging van hun wens, zelfstandigheid binnen het Koninkrijk te bezitten. Dr Da Costa Gomez formuleerde het zo: „Deze status garandeert ons een beter leven, dan wanneer wij geheel zelfstandig buiten het Koninkrijk zou den staan". Dr Pos, sprekend namens de Surinaamse delegatie sprak ook in deze geest. Hij hoopte, dat het Sta tuut zal meegroeien met de zich steeds wijzigende omstandigheden. NOODLANDING IN OOSTENRIJK jTEN communistische „MIG"- straaljager heeft gisteren boven Oostenrijk een C-47 van de Belgische luchtmaatschappij „Sabena" beschoten. De radio telegrafist van het toestel werd gedood. Twee van de beman ningsleden werden gewond. Het vliegtuig was met een lading varkens op weg naar Zuid-Slavië. Het was enige mijlen uit de koers geraakt en boven Oostenrijks gebied gekomen. De „MIG" viel plotseling aan, na een tijdlang rond de Dakota te hebben gecirkeld. Twee granaten troffen de machine. De tweede piloot wist het MENEER VINOGRAD, een bui tenlander die over zeven valse paspoorten beschikte en die in Nederland allerlei diefstallen had gepleegd, is tot een jaar gevange- nisstaraf veroordeeld. Men weet nog steeds niet welke nationaliteit de man bezit. PANAMA zal asyl verlenen aan vijf Cubanen, die geprobeerd hebben hun regering omver te werpen. Twee an dere rebellen uit Cuba zijn naar Me xico ontkomen. Ook zij zullen asyl krijgen. SAOEDI-ARABIë protesteert nog steeds tegen de Britse gewapende aan vallen in Bureim, een stad in het olie- gebied van Saoedi-Arabië. McCARTHY zal de recherche de na men geven van 130 communisten, die in productiecentra van de landsverde diging werkzaam zouden zijn. De toe stand in de fabrieken wordt „alarme rend" genoemd. HET WETSONTWERP lot wyziging van de Loterywet is bij de Kamer in gediend. Het voornaamste gevolg van de wet 7,al zijn. dat er in elke loterij 6 inplaats van 4 serier zullen zyn. DE RADIO-ACTIE van de V.P.R.O. Een ton voor Triest" is gesloten. Men heeft 190.000 gulden in de pot, waar mee TBC-patiënten uit de DP-kam- pen zullen worden geholpen. HIJ GAAT WEL, hij gaat niet en Josjida telt knopen. Zijn reis naar Washington, die Vrijdag zou aanvan gen. is nu alweer uitgesteld. De aan wezigheid van de Japanse premier is in de Senaat vereist. DE VIJFJARIGE Eitje Meuken uit Apeldoorn, die sinds Zondagmiddag vermist werd, is gisteren levenloos in een put aangetroffen. geldig GEEN ONVERDEELD ENTHOUSIASME VY/ANNEER het geringe enthousias me in de Sociaal-economische Raad over een wettelijke kinderbij slagvoorziening voor alle zelfstandi gen en de overige niet-loontrekken- den, bepalend is voor de houding van de Kamer, wanneer deze zich over deze kwestie moet gaan uitspreken, dan wordt de toekomst duister. Met een bijna te verwaarlozen meer derheid heeft de SER zich uitgespro ken vóór deze algemene kinderbijslag voorziening, doch nagenoeg de helft van de Raad voelt er niets voor, de kinderbijslagregeling uit te breiden tot alle niet-loontrekkenden. De meer derheid der Raad was van oordeel, dat de kinderbijslagvoorziening in een afzonderlijke regeling zou moeten worden gerealiseerd. Ter verkrijging der middelen werd de verzekerings- vorm de beste geacht, waaruit dus volgt, dat de rechthebbenden zelf als groep de benodigde middelen bijeen dienen te brengen. Voor de verstrek king der uitkering wenst de Raad aansluiting bij het systeem, zoals dat t.a.v. de ouderdomsverzekering is aan vaard. Voorts was de Raad van oor deel, dat de kinderbijslag ten behoeve van niet loontrekkenden van het der de kind af dient te worden verstrekt. Een en ander mag de invoering van de wettelijke ouderdomsverzekering niet vertragen, zo besluit de Raad dit advies. zwaar beschadigde toestel op het vlieg veld van Graz aan de grond te krijgen. Een tweede Belgisch vliegtuig, dat eveneens varkens vervoerde, landde veilig bij Belgrado. De „MIG" heeft de Belgische kenletters op het toestel duidelijk moeten zien, zo vertelde de tweede piloot na de landing. Uit zijn inlichtingen kon worden opgemaakt, dat de jager welke de aanval onder nam. behoort tot de in Hongarije ge- stationneerde Sovjetrussische groep legervliegtuigen. De eerste piloot van het toestel werd zwaar gewond. Ter gelegenheid van het Ma- ria-jaar hebben de Posterijen van het Saargebied een drie tal postzegels uitgegeven met afbeelding van de Madonna met Kind, naar grote schil ders. V.l.n.r.: De H. Maagd met het Kind Jezus, een peer vasthoudend, naar Albrecht Dürer (15 fr.); De Madonna van meester Meyer uit Basel, naar Hans Holbein de Jonge (5 fr.) en Madonna Sixtina, naar Raphael (10 fr.). LJET VERZOEK van Thailand, om V.N.-waarnemers naar zijn gren zen te zenden, omdat het land door communisten bedreigd was, zal op de agenda van de Veiligheidsraad wor den geplaatst. De Sovjet-afgevaardig de in de Raad maakte hiertegen ern stig bezwaar en hij voorspelde zelfs, dat behandeling van het Thailandse verzoek, de zaak van de vrede in In- do-China niet zal bevorderen. In Genève plaatsten Oost en West hun bekende meningen over de sa menstelling van de bestandscommissie voor Indo-China weer tegenover el- WETSONTWERPEN AANGENOMEN TTET HEEFT Woensdag even gespan- nen in de Tweede Kamer, toen de heer Van Rijcke orssel (KVP) hard nekkig bleef vasthouden aan zijn eis, om een wetsontv* erp betreffende de bezoldiging van de rechterlijke macht, met een door hem ingediend amende ment uit te breiden. In „dat amendement werden hogere wedden vastgesteld voor rechters in de rechtbanken en de daannee in het wetsontwerp gelijkgestelde rechterlijke betrekkingen. Minister Donker wiïde er niets van horen omdat zijn inziens het hele stelsel der wedden (dat in evenwicht is gebracht met de salaris sen van hooggeplaatst rijkspersoneel) op losse schroeven zou komen te staan. Na verdaging der besprekingen kwame de heer Van Rijckevorssel dan ZETELGEVECHT JN DE JAPANSE KAMER is Donder- dag een ware veldslag geleverd, toen de laatste minuten van de par lementaire zitting verstreken zou de voorzitter het debat openen over een tot Weersverwachting, vanavond: 's Ochtends plaatselijk mist of j( laaghangende bewolking, overigens droog en vry zonnig. Weinig ver j andering in temperatuur. Zwakke tot matige en langs de kust tij delijk vrij krachtige wind, over- j wegend tussen Noord- en Noord- 'l oost. Vandaag: Zon onder 20.51 uur. |j Maan onder 23.19 uur. Morgen: Ih Zon op 4.24 uur. Maan op 7.45 «ur. De outsider Never Say Die", eigendom van de Amerikaan Robert Clark, heeft de 175e derby, de klassieke stake te Epsom gewonnen. „Never Say Die", de kleinzoon van Masrullahschoot met het ingaan van het laatste rechte eind naar voren om gemakkelijk met twee lengten te winnen van ..Arabian Night" (tweede) en ..Darius" (derde). Het winnend paard werd bereden door de jockey L. Piggott. De finish van Never Say Die", op twee lengten gevolgd door Arabian Night" met jockey T. Gosling (links) en Dariusmet jockey E. Mercer verlenging van de zittingsduur met twee dagen. De regering had hierom verzocht om een wetsontwerp tot op heffing van de decentralisatie van de politie er door te krijgen voordat pre mier Josjida zyn voorgenomen reis naar het buitenland zou aanvangen. De socialisten bezetten de zetel van de voorzitter waarop leden van de li berale regeringspartij en zaalwachters de zetel poogden vrij te maken. Er ontstond een handgemeen. Er werd gesmeten, geslagen, geschopt en ge worsteld. Zelfs vrouwelijke afgevaar digden mengden zich in de strijd. Toen de door de voorzitter ontboden politie, 200 man sterk, ten tonele ver scheen, keerden de leden der oppositie zich tegen haar. De politie had op dracht gekregen geen revolvers en gummistokken mee te nemen. Zij vormden een cordon tegen de aanval lers. Na een gevecht van 20 minuten was de vergaderzaal ontruimd. Vol gens de eerste berichten zijn 24 agen ten en 30 zaalwachters gewond ge raakt, alsook twee politici. gisteren met een nieuw amendement Hoewel ook hierin hogere wedden voor rechters werden vastgesteld kreeg het toch de zegen van de minister mee. Een ander amendement, bedoelende het kantonrechtersambt niet lager te waarderen dan het ambt van griffier bij een rechterlijk college, werd even eens aanvaardbaar geacht. Wetsont werpen en amendementen gingen ten slotte vlot onder de hamer door. Lang verwijlde men bij het wets ontwerp tot instelling van product schappen en de opheffing van de be drijfschappen. De grote lijn kreeg de onverdeelde bewondering van K.V.P. en P. v. d. A. De heer Van der Ploeg (K.V.P.) wenste in de tekst van de wetten de taak, welke de productschappen heb ben te vervullen met betrekking tot de prijsstelling, duidelijker uit te drukken. Te dezer zaken had hij amendementen ingediend. De minis ter voor de P.B.O. had wetstechnische bezwaren tegen de amendementen, doch hij zag wel een weg om een op lossing te vinden. Vandaag worden de beraadslagingen voortgezet. kaar. Op aanraden van Eden zullen de afgevaardigden eerst een formule voor deze kwestie opstellen. Op enkele plaatsen bij de kust van Midden-Annam woeden hevige ge vechten. Twee Vietnamese compagnieën wer den door de Vietminh onder de voet gelopen. Bij een Franse post meldde zich dezer dagen een uitgeputte, Fran se officier, die erin geslaagd was de hel van Dien Bien Phoe te ontvluch ten. Hij had in negen dagen niet ge geten en was 24 pond afgevallen. Genevieve de Gallard is door het Amerikaanse parlement uitgenodigd voor een bezoek aan de V. S. Pemier Laniel heeft de dissidente Gaullist Dupont benoemd tot minister voor de verbonden staten van Indo- China. Nader wordt vernomen, dat Eden zou hebben voorgesteld, een bestandscommissie te vor men uit afgevaardigden van de Colombo-staten (Inda, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië). De V.S. zouden dit plan steunen. Cambodja, één der verbonden staten van Indo-China, heeft de V. S. om vliegtuigen, geweren en vrachtauto's gevraagd. Het Moerdijkkanaal TN de Rotterdamse Kamer van Koop- handel is de vraag gesteld, of het rapport-Van Cauwelaert-Steenberghe voldoende grondslagen biedt om te ko men tot een beslissing in het voor ons land en voor de stad Rotterdam zo belangrijke vraagstuk van het Moer- dijkkanaal De voorzitter, mr K. P. van der Mandele, heeft o.m. geant woord, dat het rapport in studie is by een tweetal commissies der Ka mer. Vermoedelijk, zo meent hij, zal het moeilijk zijn een oordeel te vor men over een eventueel Moerdijkka naal. Het zal dan immers noodzake lijk zijn, dat kennis genomen kan wor. den van de volledige studie der Delta commissie om te kunnen beoordelen of ook op die grond, naast de in het oog gevatte hoogst belangrijke water staatswerken tot afsluiting van de zeegaten, die wellicht een practische oplossing geven ook voor de Bra bantse verlangens de aanleg van 'n geheel nieuwe Rijn-Schelde-verbin- ding, waarvoor enorme sommen zullen moeten worden geofferd, nog zin heeft. Wij vernamen, dat de West-Bra bantse Kamer van Koophandel het rapport ook reeds in studie nam en daarover veelzijdige besprekingen voerde. KETST CANADA DE FORMULE r^ANADESE deskundigen zijn er vast van overtuigd, dat zij een atoomkrachtstation kunnen bouwen, dat energie kan produceren, die niet veel duurder zal hoeven kosten dan de energie, die wordt opgewekt in een gewone electrische centrale. De Canadese minister van Handel die dit in het Lagerhuis verklaarde, heeft erop gewezen, dat Canada's groei zal afhangen van de mate .waar in men energie kan produceren. Over EIGEN W ERKGEBIED ET nieuwe statuut van de Mis sion de France, dat het fiat heeft gekregen van de Vaticaanse autoritei ten en waarvan de goedkeuring door de H. Vader iedere dag kan afkomen, voorziet in de stichting van een huis en van een onafhankelijk gebied een soort abdij millius te Santcny, in de streek tussen de Seine en de Oise. Dit gebied zou rechtstreeks on der het bestuur worden gebracht van de bisschoppelijke commissie van de Mission de France en van de H. Stoel. - In dit huis zouden dan de semina risten een opleiding ontvangen, aan gepast aan de moderne vormen en ri sico's van het binnenlandse apostolaat. Het statuut stelt voorts de regels vast voor de status van de priesters in dienst van de Mission de France. De oplossing van het probleem van de Mission de France zou eveneens een aanzienlijke stap voorwaarts kun nen betekenen voor de oplossing van het nog veel moeilijker en delicater vraagstuk der priester-arbeiders van de Missie van Parijs. In verband hier mede is het belangrijk, dat verschei dene vroegere priester-arbeiders, on der wie de geestelijken Depierre Ro bert en Briffaut, zich te Rome bevin den. TARIE GOEDGELOVIGE INWONERS VAN SCHAGEN, die aan twee, hun volkomen onbekende Amsterdamse jongens hun jachtje „Ama teur" verhuurden, zonder daarvoor een borgsom te vragen, zijn de dupe geworden van deze weinig zakelijke overeenkomst. De twee jongens heb- hen er koers mee gezet naar Afrika. De twee Amsterdammers, beiden plaatwerkers, zijn de 25-jarige L. S. en de 29-jarige H. de B. Zij zochten de vorige maand de drie Schager eigenaars van de tot kajuitjacht omge bouwde reddingssloep op en gaven voor, dat zij met hun verloofden een tocht van tien dagen door Nederland wilden maken. EIGENAARS IN DE ZORGEN QI' 15 MEI stelden de eigenaars aan de jongste plaatwerker hun mo torboot ter beschikking zonder dat hij er iets voor betaalde en zelfs zonder dat zij enige zekerheid hadden om trent zijn identiteit. Toen de boot niet tijdig werd terugbezorgd, stelde een der eigenaars in Amsterdam een on derzoek in en kwam tot de ontdekking dat S. het opgegeven adres reeds eni ge tijd geleden had verlaten. De gedupeerde eigenaars wendden zich daarop tot de Rijkspolitie in Schagen, die samen met de Amster damse recherche op onderzoek uit ging. De rechercheurs voelden de moe der van S. aan de tand, doch deze zeide niet te weten waar haar zoon was. Dat een moeder haar zoon niet wil verraden valt te begrijpen. Het baatte haar echter niet. Een in snippers gescheurde brief, die uit de prullemand werd opgevist en als een legpuzzle werd uit gelegd, leverde resultaat op. Het bleek een brief van S. aan zijn moeder te zijn, waaruit duidelijk kwam vast te staan, dat de jon- 'gens op weg naar Tanger zijn. FEESTAVONDJE. J_JET TWEETAL had zijn betrekking opgezegd, eigendommen te gelde gemaakt, de boot opgehaald en was na een proeftocht van enkele dagen op 24 Mei uit Rotterdam vertrokken. En kele dagen later schreef S. de brief aan zyn moeder. De boot heeft in het Kanaal meer onder dan boven water gevaren", stond er in. „maar overigens heeft hij zich uitstekend gehouden". In Le Havre hadden de twee avonturiers een feestelijk avondje georganiseerd op de goede afloop van de eerste éiappe. 600 liter benzine ingeslagen en de volgende dag de tocht naar Tanger voortgezet. Intussen wachten de drie Schage- naars in spanning wal de recherche voor hen zal bereiken. Het wordt met uitgesloten geacht, dat de jongens als nog in de val zullen lopen en wel door hun eigen brieven. Als dat ge- gebeurt, zal „De Amateur", een scheepje. dat volgens de eigenaars nauwelijks zeewaardig is, weer terug keren naar het rustige water van het Noordhollands Kanaal. 25 jaar zal het land 40 millioen Kilo- Watt nodig hebben. Tot dusverre heeft men steeds aan genomen. dat door atoomsplitsing op gewekte energie veel duurder zou kos ten dan de door electrische centrales geleverde energie. Canada schijnt de formule te kennen, om goedkope ener gie te produceren. BELGISCHE VOORSTEL VOOR HET ZW IN E.A. P)E burgemeester van Knokke. de heer Lippens, heeft de Nederland se Vereniging ter Bescherming van Natuurschoon voorgesteld van het op de Nederlands-Belgische grens liggen de Zwin een Benelux-natuurreservaat te maken, aldus „La Metropole". Zijn voorstel houdt o.a. in, het ge deelte van het Zwin dat op Neder lands gebied ligt, evenals dit in het Belgische gedeelte reeds geschiedt, voortaan en in het bijzonder in de broedtijd te doen bewaken, zodat ook daar de zeer bijzondere flora en fauna van het Zwin zich ongestoord zal kun nen ontwikkelen. Van Belgische zijde is het aanbod gedaan, bij te dragen in de kosten, die de bijzondere bescherming van het Zwin op Nederlandse bodem met zich zou brengen, aldus het blad. Burgemeester Lippens meent, dat bet wenselijk is ook van andere op de Nederlands-Belgische grens liggen de gebieden, in het bijzonder ten Noorden van Antwerpen, nabij Kalmpthout en in de Limburgse Kempen, natuurreservaten te maken. Overstromingsgevaar 7 O ALS men zich herinnert, is op 1 Februari 1953 ook Engeland ge troffen door overstromingen. Er is na deze ramp een regeringscommissie in gesteld, om te onderzoeken hoe over stromingen kunnen worden voorko men. Het rapport van deze commissie is nu verschenen. Het bepleit een nau we samenwerking tussen Nederlandse en Britse experts, om de omstandig heden, die leiden tot dergelijke hoge waterstanden als in begin 1953, te on derzoeken en te peinzen over een doeltreffende waarschuwingsdienst. £je Schiedammers hebben deze week met enige verbazing en een zekere bezorgdheid de bevolkingsstatistiek over April bekeken. Zc constateer den daarin dat het aantal in woners met enige honderden was teruggelopen. Inmiddels is hun gebleken dat de oorzaak hiervan niet verontrustend is. De achteruitgang werd namelijk veroorzaakt doordat de kruiser „De Ruyter" die zolang bij Wil ton Feijenoord had gelegen, vertrokken is met als vaste standplaats Den Helder. Een groot aantal opvarenden stond als burger van Schiedam inge schreven en moest als zodanig worden afgeboekt.

de Stem | 1954 | | pagina 1