.VOLKSPOLITIE" te land, ter zee en in de lucht „Bij nader inzien vi nd ik toch lekkerder!" Evenwichtige beschouwingen AT EEN ONDERLIJKE ERELD Knap óp die kale schutting met TWEEDE BLAD DONDERDAG 3 JUNI 1954 Het Mandement keert zieli tegen over drijvingen naar twee kanten Ergerlijk Om de doorbraak 65 ct... èn Constante Kwaliteit! Oost-Duitsland bouwt aan zijn leger STRAAL TACtERPTLOTEN WORDEN BIJ HONDERDEN OPGELEID „S porttraininff" Wrijf Kou en Pijn RADIO Kwaad Het Huis van Leven en van Dood lering van 'lder werd heer P. J. ontstaan vader P. ;n van de ;enoot, de ie aan de i Baptiste ssau voor IUNI A.S. A.S. 5LOTEKIJ and. Kath. en franco ar nk veroor- iar W. den een fictie- te. De eis enisstraf. lamse Opera De familie (F DWALING is vaak de over drijving van een waarheid. Een waarheid, die door deze overdrij ving het patroon van het grote sa menstel van waarheden stoort en disharmonie verwekt. In het Bis schoppelijk Mandement 1954 wordt dit ook telkens aangetoond, als de algemene grondslagen voor het handelen van de katholiek in de moderne tijd aan de orde komen. Al dadelijk worden er twee dwa lingen aangewezen, als de verhou ding tussen godsdienst en maat schappelijk leven besproken wordt. Er zijn er, die zeggen: We moeten „in de wereld" en „van de wereld zijn." Er zijn er, die alles wat van de wereld is verachten en zich daarmede niet willen ophouden. Tegenover deze beide dwalingen stellen de Bisschoppen het bevrij dende woord: „Er is een „wereld" die wij moeten vluchten, maar er is ook een wereld, die wij moeten kerstenen". Het zijn juist de ergste vijanden van de Kerk, die op het valse spi ritualisme speculeren, die zeggen: „Och, de Kerk kan zich niet be moeien met alles wat van deze we reld is, dan wordt ze ermee be smet. Dat moet ze maar aan ons overlaten. Laat zij haar werkterrein beperkt houden tot kerk en sacris tie. Dan blijven de verhoudingen zuiver." En onderhand grijpen deze lieden dan de jeugd en misvormen de kinderzielen tot aanbidding van almachtige, altijd-gelijkhebbende „leiders". Onderhand overmeeste ren Ze de pers en schakelen die ge lijk. Onderhand verwringen Ze de persoonlijkheid tot staatsslavernij. En als een man van de Kerk wil protesteren, krijgt hij te horen: „Gij overschrijdt de drempel van kerk en sacristie. Gij misbruikt de gods dienst". Zo wordt een dwaling, door velen eerst te goeder trouw gepro pageerd, een instrument tot onder drukking en terreur. Zij echter, die naar het andere uiterste gaan, roepen ook zeer ern stige gevaren op. De Kerk moet zich aanpassen aan de moderne wereld, zeggen zij, ze moet niet zo star vast houden aan „overleefde" dogma's, ze dient soepeler en plooibaarder te zijn. Als Ze aan die stemmen gehoor gaf, zou Ze inderdaad verstrikt ra ken in wanen van de dag, zou Ze een speelbal worden van elkaar af wisselende stromingen. Tegen beide overdrijvingen neemt het Mandement dan ook stelling. En het herhaalt een wachtwoord van Pius XII; „Voor het geloof, voor Christus in de grootst mogelijke mate tegenwoordigheid overal waar de levensbelangen op het spel staan en waar beraadslaagd wordt over wetten, die betrekking hebben op de eredienst, het huwelijk, de school de sociale orde, overal waar door de opvoeding aan de geestesgesteld heid van een volk wordt gewerkt." J-JET Mandement signaleert ook twee misvattingen, als we onze taak in de wereld bezien in het luht van de verhouding van het natuurlijke en bovennatuurlijke, gelijk die zich voordoet als gevolg van de erfzonde. Hier komen we ook aan een punt, waar onze Pro testantse mede-Christenen ons niet meer kunen volgen. Met hen zien we een door de erfzonde gebroken en zondige mens. We moeten niets hebben van het Rousseaueaanse be ginsel, dat de mens van nature goed is en dat slechts een zogenaamde beschaving hem bederft. Met de Protestanten belijden we ook de verlossing door het Kruis, „het hu manisme van het Kruis" zoals de Bisschoppen dat uitdrukken. Doch we zien geen volstrekte zondigheid, we erkennen ook de waarden der natuur en der natuurlijke krachten en deugden. Met de genade kunnen wij de krachten van onze natuur gebrui ken tot verheerlijking van God en tot vervolmaking van onszelf. Dit heeft zijn consequenties voor onze houding in de wereld, voor onze verhouding tot anderen. Vandaar dan ook, dat wij het natuurlijk goe de in andere stromingen willen er kennen en daarin elementen voor samenwerking zien, echter met be houd van onze eigen organisatie vormen. Hier ook weer treft in het Man dement de evenwichtigheid, waar door naar beide zijden recht wordt gedaan: geslotenheid, om geen speelbal te worden van de bedoe lingen en strevingen van anderen, openheid met contacten naar bui ten op velerlei gebied. Het ge schiedt op godsdienstig terrein door het oecumenisch gesprek, te voeren door in eigen kring goed gevormde figuren. Het geschiedt op sociaal en politiek terrein, waarbij de mede werking der katholieken zelfs on misbaar werd en ook altijd wordt gegeven, zonder de eigen zelfstan digheid op te geven. J7R ZIT in dit alles een overweldi gende stof tot nadenken en studeren. Het ware te wensen, dat juist de meer theoretische gedeel ten van het Mandement door ver enigingen en groepen tot voorwerp van conferenties en gedachtenuit- wisseling zouden worden gekozen. Als deze grondbeginselen bezit heb ben genomen van ons gedachtenle- ven, zullen de practische conse quenties en aanwijzingen veel ge makkelijker te volgen zijn. ~^0 ONGEVEER veertig jaar gele den verschenen er in de Nieu we Rotterdamse Courant geregeld beschouwingen van „Rooms-Katho- lieke zijde", welke vol critiek en venijn staken. Later is bekend ge worden, dat achter het masker een bekend medicus school, die onder eigen naam als trouw aanhanger van Thompson bekend stond, hoe wel zijn anoniem geschrijf ook de integralisten vaak duchtig ergerde. In de N. R. Ct. is nu weer een „rooms-katholieke zijde" aan het woord gekomen en de traditie van „critiek en venijn" is ook weer op geraapt. Er wordt niet meer of min der dan het volgende beweerd: Het mandement van de bisschoppen vormt een ernstige bedreiging voor de eendracht van het Nederlandse volk op een tijdstip van de wereldgeschiedenis, waarin het voor elk niet-eendrachtig volk uiterst moeilijk wordt zich te handhaven.^Het vormt ook een ernsti ge bêdreiging voor het geloofsleven van de rooms-katholieken en voor de inwendige gesteltenis van de roöms- katholieke gemeenschap. Zulk geschrijf is natuurlijk geen weerlegging waard. We constateren slechts, dat een katholiek, verscho len in een liberaal bolwerk, met grof geschut de Bisschoppen aan valt, hun bevoegdheden loochent en hun woorden tot het tegendeel verdraait. Het is meer dan ergerlijk. JCEN beschouwing vol begrip en ook van instemming op de hoofdzaak levert het anti-revolu tionaire „Trouw" over het amende ment. Het blad constateert, dat de politieke strijd in Nederland op het ogenblik niet in de eerste plaats gaat om actuele practische doelein den, die door regering en Staten- Generaal moeten worden bereikt. In de eerste plaats ga'at het om de structuur van onze politieke en maatschappelijke organisaties. Zal die structuur christelijk zijn of niet? Het mandement kiest onverholen voor de christelijke structuur. Als zo danig is het een oorlogsverklaring van de R.K. kerk aan de doorbraak en aan de voornaamste draagster van de door braakgedachte, de PvdA. Het behoeft geen betoog hoezeer wij het daarmee van harte eens zijn. En wij zouden wensen, dat de kerken der reformatie op dit punt een even duide lijk en even beslist geluid gaven. Want het gevaar, dat de R.K. kerk ziet. moe ten toch ook de belijdende protestantse kerken zien en daarvan op h u n wijze getuigen. Dat is nodig, omdat maar al te veel leden van die kerken menen, dat het lidmaatschap van bijv. het NVV en van de PvdA en van allerlei neutrale, maar in wezen liberale, orga nisaties zich verdraagt met hun chris telijke belijdenis. De strijd om de doorbraak zal worden verscherpt, constateert het blad tenslotte. „Dat is goed. Want dat is een strijd die uitgevochten moet worden." i Advertentie) Men praat ons soms iets anders aan Als wij dan vergelijken gaan, dan kan geen merk van deze tijd (wat prijs betreft en kwaliteit) Caballero's schaduw staan. TpERWIJL over de mogelijkheid van indeling van Duitse sol- 1 daten in de defensie van de vrije volken in de wereld tot heden nog geen definitieve oplossing is gevonden, wordt oos telijk van het ijzeren gordijn in de Sowjetzone een satellieten- leger opgebouwd, dat uitsluitend ter beschikking staat van het opperbevel in Moskou. Aangezien bet verdrag over de'E.D.G. nog niet door alle on dertekenaars is geratificeerd, zijn er nog geen Duitse Europa- soldaten- En dat, terwijl het gevaar van het Oosten niet minder dreigend is geworden. Het communistisch regime in de Sovjetzöne van Duitsland heeft er zich op ingesteld, dat na de conferentie te Genèvc de algemene dienstplicht in de Sovjetzöne wordt ingevoerd. Reeds zijn in alle grote steden in- schrijvingsbureaux voor de reservetroepen ingericht, in totaal reeds 200, die op de eerste aandwijzing uit Moskou, de nodige aanschrijvnigen kun nen verzenden. lesrenheid zullen zii over ruim duizend F)an zullen allereerst de lichtingen 1928-1934 worden opgeroepen, het geen betekent, dat ongeveer een half millioen recruten onder de wapenen komen. Het kader van het Sowjetzo- nale satellietenl.eger bestaat echter reeds langer. De gecamoufleerde, nog steeds .Volkspolitie' genoemde. ..natio nale strijdkrachten derSowjetzone" beschikken tegenwoordig over een to taal van 150.000 man. waarbij nog "00 straaljagerpiloten en de marine-een heden moeten worden getsld. Honder den jongeren hebben reeds in het ka der van de „sportopleiding" als para chutisten hun voor-militaire opleiding afgesloten. Bij de strijdkrachten te land, die de naam dragen van „gekazerneerde volkspolitie", zijn juist vier nieuwe legergroepen opgesteld 'en wel in het gebied van Leipzig, van Pasewalk, van Dresden en van Berlijn, Elke leger groen omvat drie divisies (op oorlogs sterkte). SAMEN MET HET RODE LEGER "WOLGENS de Russische instructie beschikt dit leger over een twee tal types van divisie, te weten de ..ge motoriseerde afweerdivisie" die be staat uit drie regimenten infanterie, één pantser-regiment en twee artille rieregimenten; en voorts eeif „geme chaniseerde divisie", die bestaat uit een pantserbataljon, een regiment middelzware tanks, een regiment zwa re tanks aangevuld met de verschil lende eenheden van artillerie, lucht afweergeschut en granaatwerpers. Naar het oordeel van militaire des kundigen is de tegenwoordige militai re sterkte van de Sowjetzonale strijd krachten gelijk te stellen met de sterkte van zes Russische divisies. Sinds 't voorjaar van 1953 is T aan tal opleidingsinstituten in de Sowjet zone gestegen tot 26. De. in twee jaar tijdr. opgeleide, jonge officieren doen, naar Russisch voorbeeld, dienst als sectie-commandant in de rang van tweede luitenant. Bij de herfstma- noeuvres 1954 zullen de vier nieuwe legergroepen in gemeenschappelijke operaties met het Rode Leger hun strijdvaardigheid bewijzen. Bij deze ge- Advertentie) T-34 tanks, 200 tanks van het type „Jozef Stalin II", 300 kanonnen en een zelfde aantal „Stalin-orgels" beschik ken. „VLIEGENDE POLITIE" T~NE LUCHTMACHT is weliswaar door de zuiveringsacties na de op stand Vair f? JTfrii bijzónder" schérp getroffen, toch is de. opleiding in de vorm van „Aerociubs" en „Vliegende Volkspolitie" intensief voortgezet. De totale sterkte van de Sowjetzo nale luchtmacht bedraagt op het ogen blik ruim 8000 man. De reeds in 1951 begonnen nnleiding van Duitse pilo ten vond allereerst plaats met de mo dellen Yak-11 en aansluitend met de MIG-15, is echter na de opstand van 17 Juni door de Russen voorlopig stil gelegd. Het kader van de luchtmacht be staat uit ongeveer 300 Sowjetzonale piloten, die hun opleiding in de Sow- jct-TJnie hebben gekregen, maar zij 'kunnen toch niet erg gerust omtrent de plannen van de Sow jets zijn, om dat zij vrezen bij een ernstige crisis te worden gedwongen in de oude af gekeurde toestellen van de Sowjets aan een eventuele strijd te moeten deelnemen. Dergelijke voorstellen kwellen overigens ook de gemoede ren van de Sowjetzonale marine mannen, die met ruim tienduizend man sterkte, over een nog vrij geringe „zeemacht" beschikken. Hoezeer de onzekerheid voor de toekomst als een funeste werking wordt gevoeld, blijkt uit de herhaal de toezeggingen van het communis tisch regime in de Sowjetzone, dat van de in aanbouw zijnde nieuwe oorlogs schepen ook een deel aan de Sowjetzo nale marine zal worden toegewezen. MARINE MAUW verband met de beperkte mo- gelijkheden van de „Sowjetma- rine" houdt het opleidingsschema van de 4000 leerlingen der marine scholen in Parow, in Schwedenschanze en in Kuehlungsborn. In hoofdzaak bestaat de opleiding in kustverdedi ging en convooi-techniek. Toch blijkt ook uit de opleiding van de marine-soldaten, dat er intensief gestreefd wordt naar een kader, dat straks bij de invoering van een alge mene dienstplicht de kern van een uitgebreide marine moet vormen. De ze ontwikkeling is voor de bevolking van de Bondsrepubliek een verontrus tend verschijnsel. Een satellietenleger in de Sowjetzone. onder Sowjetbevel. is uiteraard uitsluitend gericht tegen de Bondsrepubliek en West-Europa doet er goed aan zich te realiseren, wat dit kan betekenen. i Advertentie) weg met DAMPO lil;I) UJ 1 JUNI 1954 HILVERSUM I. 402 M. KRO; 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 „Semele", orato rium (3e deel). 10.55 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Amus. muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Piano- voordr. 14.20 Promenade-ork. en soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30 Amus. muz. 16.00 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd 17.15 Kin derkoor. 17.35 Symphonette-ork. en so liste. 18.00 „Wetenschap en leven", caus. 18.10 Amus. muz. 18.40 Vragenbeantw. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. „Verklaring en toelichting", waarin op genomen het maandelijks overz. v. d. werkzaamheden v. d. Ver. Naties en 't emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Verz. progr. 20.25 De gewone man. 20.30 „Waar heb ik dat gelezen?" 21.15 „Gelukkige huwelijken", caus. 21.35 Ka- merork. en solist. 22.45 „Kerk en Mens", caus. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Viola d'amore en clave- cimbel. 11.05 Radiofeuilleton. 11.25 Gram. 11.35 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Amus. muz. 12.33 Land- en tuinb. meded. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Vierhandig pianospel. 14.50 Voordr. en muz. 15.10 Gram. 15.20 „Voor alle men sen. waar dan ook...." 15.40 Gram. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Orgelsp. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 19.00 „Zo de ouden zongen....", caus. 19.15 Gram. VPRO: 19.30 „Op huis bezoek", caus. 19.45 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Instr. sextet. 20.30 „Een half millioen vluchtelingen", caus. 20.40 „De Omroep in Nederland", caus. VARA: 21.00 Cabaret. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Piano, gitaar en bas. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Kamerork. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.45 Vlaamse liederen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 16.00 Koorzang. 16.45 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Ork. en soliste. 18.10 Voordr. 18.20 Omr. ork. en soliste. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.05 Gram. 20.15 Symph. ork. en soliste. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Symph. ork. en soliste. 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Intern. Radio Universiteit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.20, 14.00 en 15.00 Gram. 16.05 ^Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano. 17.50 Gramofoonmuziek. 19.15 en 19.25 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ge- var. progr. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.55 Nws. JUFFROUW ROCK heeft 1 klachten over haar aap, Sam. Zij treedt met het beest op in een cabaret-programma en de mensen lachen zich wild. (Om de aap). Maar de andere zijde van Sam, die zich op de planken voordoet als sympathiek beest, is in het dagelijkse leven achter de schermen helemaal niet zo in nemend. Dat heeft onze juf frouw Rock pas geleden be merkt. Sam zat als naar ge woonte zijn kopje thee te drinken. Opeens gooide hij het kopje met de inhoud naar zijn bazin onder het mopperen van onnette geluiden. Vervol gens greep hij zijn driewielige fiets, die hij ook op het toneel gebruikt, en reed daarmee op haar in. Hij wierp ook met een pianokrukje. Juffrouw Rock vermoedt thans, dat Sam ae thee te koud heeft gevonden en daar over enigszins gepikeerd was. IN 11 FLEURIGE TINTEN. MAT EN GLANZEND Kloek r\AT VERHAAL van die kranten- bode in het puike B. Die door de openstaande deur bij een van zijn klanten de krant naar binnen wierp. Tezelfdertijd stond daar een melk- heer. Die dat ook wel durfde. „Neen", sprak de krantenheer, „dat durf je niet". Waarop de melkheer twee liter melk zo echt kloek de gang in smeet. Totaal over het dien stertje heen, dat juist naar voor kwam lopen om af te rekenen. De krantenbode dacht lange tijd na. „Dat kost je je baantje", zei hij ten slotte. De melkheer lachte. „Of het zo zijn moet", zei hij, „dit is mijn laatste dag. Ik heb tegen morgen opgezegd." Commissie TT EN HEUSE, met fleur benoemde ^commissie gaat zich in het puike Engeland bezig houden met een knellend probleem. Men wil wel eens weten, wat eigenlijk de oor zaak is van het stijgend aantal on gelukken tussen motorvoertuigen en ponies uit New Forest. Modern p^ADIO Peking heeft meegedeeld, dat in communistisch China de oude Chinese letters zullen moeten verdwijnen. Daarvoor in de plaats zullen doodgewone let ters in Westerse snit worden in gevoerd. De Russen kunnen wel licht geen wijs uit de streepjes, die men er tot nu toe gebruikte, ver moeden grote denkers. Gesprek RUSSEN de rails lopend van Utrecht naar Rotterdam kwam de heer B. een andere heer tegen, die eveneens tussen de rails de andere kant op ging. „Ik reis steeds per spoor", riep deze laatste reeds van verre. „Ik ook", riep de Utrecht-Rotterdam-heer. En hij liep door een onveilig sein. Beiden wer den onderzocht. Daarbij kwam aan het licht, dat ze niet goed bij waren. Proef l/OOR de tweede achtereenvol gende maal heeft de heer H. O'Heffernan's poging om panuit Engeland een miniatuur-vlieg tuigje naar Frankrijk te laten overvliegen, schipbreuk geleden. Het stormde te hard. En dat maakte de radiografische bestu ring van het machientje nog moeilijker. Tien tegen een, dat onder dergelijke weersomstandig heden iemand in Frankrijk het ding op zijn pet zou krijgen. En dat is geen prettige introductie. De heer O'Heffernan wil er namelijk veel geld mee verdienen. Pil pKN DOKTER uit Denemarken vertrekt spoedig naar de Ver. Staten om daar een nieuw soort pil aan de man te gaan brengen. Hij zegt er van, dat wanneer je het lef hebt zo'n pil in te nemen, je nimmer meer angst voelt. Dit is goed nieuws voor boksers en aanverwante heren. Kleur TNE AMERIKAANSE dames •L' gnuiven. Het is bekend geworden, dat er 38 kleuren bestaan, die voor mannen schoenen worden gebruikt. Voor de damesschoenen heeft men slechts de beschikking over 32 tinten. Zij menen, dat dit een krachtig argument is, wanneer onder mannen de vrouwelijke ij delheid ter spra ke komt. Markt r\E CENTRALE gevangenis van Rangoon, die in 1889 door de En gelsen werd gebouwd voor minder oppassende lui, heeft de oorspron kelijke bestemming verloren. Vanaf heden wordt het gebouw gebruikt voor marktplaats. De kooplieden hopen, dat de klanten het breed zien en zich niet te zeer laten afschrik ken. Hoewel natuurlijk de mogelijk heid blijft, dat een grappenmaker op een spitsuur de boel dicht op slot gooit en een eind gaat wandelen. tJJa, maar ik heb toevallig ook onder de klok afgesproken". door ALAN SULLIVAN S3) „Nee en ik kan er ook niet in be rusten," zei Anthea hoofdschuddeno, „maar er is niets aan te doen." „Lieve kind", z* de oude dame vriendelijk, „ik heb veel aan jullie ge dacht. Het is heel hard. maar jullie hebt gelijk Ik weet het Maar Paul schijnt de zaak als geregeld te be schouwen". „Dat vrees ik ook Maar als hij het verneemt wat dan?" „Dat vraag ik me ook af. Hij zou veel van Sir Joshua kunnen leren, maar Paul is te oud om te leren. Vind je het prettiger als ik hem de waar heid vertel?" „Moet hij het nu al weten?" „Het U.lkt me vriendelijker om hem zo tijdig mogelijk te waarschuwen. Het zal :och al een zware slag voor hem zijn." „Waarschuwen!" Er was geen ander woord voor, Anthea zag achter Dl- nutri de anderen, het hele kringetje, da, millioenen in de bevende smeken de handen hield en Absalom, koud, gevoelloos, onbewogen, beroofd van zijn grootste eerzucht en onverschillig voor alle smeekbeden. „Doet u maar zoals u het beste vindt", zei ze dankbaar. „Ik ben zo jont. en Dimitri zo oud". „Ja kind zo is het ook. En de wereld verliest niets in hen, die niet meer kunnen liefhebben." Gearmd gmge i ze naar oeneden, pikten onderweg Hector op en vonden Sir Joshua in gesprek met Dimitri. „Zo", zei mrs. Baxter, „kennen jul lie elkaar al?" „We hebben zoveel wederzijdse kennissen, dat het op hetzelfde neer komt." Sir Joshua knikte. „U hebt een werkzaam leven geleid, graaf. Ik her inner me al jaren van u gehoord te hebben." „Hoe lang?" vroeg de ander nieuw sgierig. „Ik denk een jaar of vijftig. Was het niet uw vader, die in de Kaukasus verongelukt is?" Het was luist een ogenblik sti', toen hij het zei en iedereen hoorde het. Hector keek Anthea aan, ving een waarschuwende blik op en sloeg de ogen neer. maar Dimitri, geoefend door jarenlange praktijk, was niet in het. minst van zijn stuk gebracht. „Juist, zo is het. Op de jacht. Maar het is eenenveertig jaar geleden en geen vijftig". „Wel, dan wens ik u geluk met uw overwinning op al die jaren. Als ik me goed herinner, was u destijds een jaar of dertig, en u lijkt nu hoog stens vijfenzestig en dan een jeug dige vijfenzestig". Dimitri stak zijn borst vooruit en knikte tevreden, trots op zijn jeugdig uiterlijk. En in werkelijkheid was hij volgens zijn eigen verklaring negen ennegentig! Het kwam Hector bijna goddeloos voor. Hij erkende, dat de man recht had er trots oP te zijn dat hij de ja ren aldus weerstand geboden had, maar het was duidelijk, dat dit slechts kon worden volgehouden ten koste van een eindeloze reeks van leu gens en bedrog tegenover eerlijke mensen. Hij zou geen onbeperkt leven willen kopen tot die prijs en over Di mitri scheen de schaduw van Absalom te vallen. Het gesprek werd onderbroken door de komst van Bunny, die, na mrs. Baxter begroet, te hebben, hem min zaam toelachte en erin slaagde zijn verbazing te verbergen. Daar zat de oude heer, die zij kort geleden in Piccadilly niet had willen herkennen! „Goede avond, mijnheer Hallo. An thea" „Bunny", zei mrs. Baxter, „mag ik je voorstellen aan Graaf Dimitri uit Sofia. En laten we nu aan tafel gaan. Kom. Joshua." De eetzaal was schitterend, zonder aan gezelligheid: in te boeten. De hoge wanden waren bedekt met familie portretten van de eigenaar van het buis, een verarmd edelman, die heel blij was geweest he„ tegen een vorste lijke huur aan mrs. Baxter te kunnen verhuren. Aan één wand was een schoorsteen van Adam. Het echte Chippendale ameublement was in heel Londen beroemd. Op de parketvloer lag een geweldig tapijt, voor een langgestorven pair in Samarkand ge weven. De tafel was met schitterende rozen versierd. Mrs. Baxter zat aan één uiteinde der tafel en Anthea aan het andere. Bunny zat naast Dimitri en aan An- thea's linkerhand. Hector naast Sir Joshua. Het was een wonderlijk ge zelschap. Een butler en drie lakeien bewogen zich onhoorbaar achter de stoelen der gasten, die op één na alle drie een geheim verborgen. Bunny vertelde later, dat bij zich een levend vraagteken had gevoeld, zo werd hij door nieuwsgierigheid verteerd. Dimitri, die veel en levendig praatte, sloeg Hector en Anthea tersluiks gade. Het kwam hem voor, dat in die hoek alles een normaal verloop had Mrs. Baxter voelde, dat dit voor haar een gewichtige avond was. Nooit zouden dezlfde mensen elkaar onder dezelfde omstandigheden weer ont moeten. Op Dimitri en Sir Joshua lette ze het meest. De een had kalm en nor maal, bijna het punt bereikt, waarop de ander gekomen was door zijn ziel aan Absalom te verkopen. De een had niets te verbergen, de ander zoveel. Beiden mannen van de wereld, be reist, verstandig en toch zo ver schillend. De een hard en levendig, de ander zacht en beminnelijk. Ze lachte tegen Joshua. „De charmante dame naast ons heeft de eeuwige jeugd", zei deze tot Dimitri. „Ik heb nog een portret van haar, dat in Mexico gemaakt is en Mrs. Baxter schudde het hoofd. „Wat een verraad, verbrand het, als jeblieft". „Best, als je me een nieuw geeft; doch er zal geen verschil tussen zijn". „Dat ben ik te boven", lachte ze, „en de graaf ook, nietwaar, Paul". „Ja, portretten laten we over aan het andere deel van de tafelronde" Sir Joshua keek naar het tweetal en ontmoette Hectors blik. De Jonge man scheen hem te bevallen. „Wel", vroeg hij. „hoe brengt u uw tijd door?" „Ik eh ben secretaris van mr, Absalom, meneer". „Een vriend van me, buiten de stad", iegde mrs. Baxter haastig uit; „de stiefvader van juffrouw Darvill". Sir Johua vroeg zich af wat de na tionaliteit zou zijn van een man met zo'n naam, en wierp een heimelijke blik op Anthea. „Dan wed ik, dat onze gastvrouw u de betrekking bezorgd heeft, niet, meneer Court? Dat zou net iets voor haar zijn". De onbewuste ironie van het geval was verpletterend en mrs. Baxter kromp ineen. Maar Hector antwoord de rustig. „Zo is het inderdaad, meneer". Hij zag, dat Bunny hem aankeek en ver volgde. „Ik schreef oü een advertentie en moeder B. deed de rest". Het was zeer ridderlijk en ze was hem dankbaar, want hieruit merkte ze dat Hector haar vergeven had, het geen ook zijn bedoeling was. En toen grinnikte Bunny: „Ik heb me afgevraagd, welk werk jij eigenlijk voor iemand kon doen behalve lucht happen. Wetenschap pelijk werk is het, zei je?" Hij vroeg het expr< s. in de hoop dat het enig resultaat zou hebben en hij kon niet dromen, welk een schrik hij veroorzaakte. Hector wierp hem een woedende blik toe, mrs. Baxter keek ontsteld en Anthea lachte ze nuwachtig. „Mijn werk is vertrouwelijk, Bun ny,strikt vertrouwelijk. Het helpt niet of je er al naar vist. Wat moest je vanmorgen in Brighton doen?" „Ik probeerde een nieuwe wagen" „Zijn liefste bezigheid", glimlachte mrs. Baxter, zich herstellend, „Ben je verzekerd?" „Nee mevrouw ze weten dat ik race en wilen me niet verzekeren". „Misschien hebben ze gelijk. O ja. Sir Joshua vertelde me, dat hij met je in de club zat, toen ik me in Picca dilly zo schandelijk gedroeg Sir Joshua hief de magere, blauw - dooraderde hand op. „Sara, ik smeek je geen woord meer. Ik begrijp volkomen." „Beste", zei ze vast besloten „als vrouw van mi.in leeftijd hoor je, Paul van mijn leeftijd zo schrikt wanneer ze aan haar leeftijd herin nerd wordt (en dat op de vriendelijk ste manier!) en de beste harer vrien den niet wil herkennen, dan behoort ze haar verontschuldiging te maken. Dat doe ik bij deze. Sir Joshua en ik kenden elkaar jaren en jaren gele den en het is heerl'jk hem weer te zien." De oude man bloosde licht: „Het is erg lief van je, Sara maar hus (wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3