Landbouwdagen in Hulst worden grandioos feest Geregelde verbinding met BRUGGE KNOKKE en OOK EUROPA gaat door termieten bedreigd worden Het afgesprongen huwelijk OP 10, 11 EN 12 JULI: INVASIE VAN EEN MILLIOENENLEGER Zwemmen beter clan jaartallen leren „BOERENLEERGANG" leverde eerste gediplomeerden af Agrarische manifestatie met talrijke hoogtepunten ZOMERDTENSTREGELTNG S.B.M. VOL NIEUWE VERBETERINGEN In Spanje en Italië is het vernielings werk al begonnen Alles tasten ze aan Mijn familie dacht, dat ik er teveel ophef van maakte HET is misschien 'n zonderlinge liefhebberij, maar DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 2 JUM 1954 0E DRIE LANDBOUWDAGEN VAN DE N.C.B., welke op 10, 11 en 12 Juli te Huist gehouden worden, beloven een hoogtepunt te worden |o de landbouwhistorie van Zeeuwsch-Vlaanderen. En tevens een niani- (tstatie van het agrarisch kunnen van de boeren in het land tussen Schelde en grens. Het feest is opgezet ter viering van het zilveren jubileum van de C.H.T. te Hulst, dat vorig jaar al gememoreerd had moeten worden. De ramp verhinderde dit echter. De verlate jubileumviering zal dus dit jaar de stad Hulst gedurende drie dagen in feeststemming brengen. Be vele organisatoren hebben hun handen vol aan alles wat er geregeld moet worden, maar langzamerhand krijgt het programma vaste vorm. 3-DAAGSE TENTOONSTELLING r\P Vrijdagavond 8 juli wordt het driedaagse feest geopend en deze ivond zal een Belgisch-Nederlands karakter hebben. Als spreker zal op reden prof. ir Boon. hoogleraar te Leuven, die een inleiding houdt over ie structurele moeilijkheden in de Belgische landbouw. Ook rector Bek kers. de geestelijk adviseur van de H.C.B. zal spreken. Bii de openingsplechtigheid zal het ire-comité worden uitgenodigd. Daar- j hebben o a. ziitting: Jhr. mr. A. F. de Casembroot, Commissaris der lomngin, die het voorzitterschap van dit comité op zich heeft willen ne men, verder de leden van Ged. Sta len A.L.S. Lockefeer en mr. dr. A. J. I. M. Mes. deken G van Dijk van Hulst, deken A. Lievegoed van Oost- turg, de voorzitters van de NCB, de CHV. de KNBTB. de Belgische Boe renbond en talfijke geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Na dc opening van de landbouwda- (C11 vindt diezelfde avond nog de of ficiële openstelling van de tentoon- Helling in de hallen van de C.H.V. ie Hulst plaats, WERKTUIGENDEFILe Alle instellingen van de Bond. zoals CHV, exportslagerij. verzekerings dienst. bockhoudbureau enz. enz. zul len er in een stand vertegenwoordigd zijn. zodat men een uitstekend over zicht krijgt van alles wat de NCB doet kan en wil. Ook allerlei officiële in stanties zullen aan de tentoonstelling deelnemen, zoals dc Plantenziektekun- dige Dienst, het N.A.K.. Staatsbosbe heer, Rijkslandbouwvoorlichtings dienst enz. enz. Aan de expositie is ook een cultu rele afdeling verbonden, vaar men de toeschouwers een overzicht zal geven van de oude Zeeuwsch-Vlaamse land- bouwcultuur. Om deze interessante verzameling bijeen te krijgen, werken alle particulieren mee; ze staan in hun bezit zijnde voorwerpen voor dit doei af Behalve kunstzinnig bewerkte sereedschappen. zoals de boeren die vroeger m lange winteravonden maak ten, zullen er ook schilderijen, teke ningen of fotomateriaal worden ge ëxposeerd Tenslotte kan nog gemeld woiden dat op de drie avonden op de Markt van Hulst een openluchtspel werdt opgevoerd. Het is .-De stormklok riep ven drs- L Lockefeer. welk stuk han delt over de boerenkrijg in de Franse tijd Een van de hoogtepunten uit ne historie van het land van Hulst is het moedig verzet van de bevolking, waaronder niet in het minst, de boe ren, tegen de Franse overheersers. Het werk van drs. Lockefeer is een huldebetoon aan de voorvaderen van de huidige Zeeuwsch-Vlaamse boeren, wier fiere houding nog altiid een voorbeeld is voor de mensen van deze 1IJ,JJe stormklok riep" speelt in en rond Hulst, gelegen ln «at destijds „Staatsvlaanderen" heette. Het zal ongetwijfeld de mensen van deze streek pakken'; alle er in voorko mende personen dn'gen rasechte Zeeuwsch-Vlaamse namen. i Advertentie) E.B.ILO.-WEDSTRIJDEN TE TERNEUZEN Zeer vruchtbare middag IN het R.K. Parochiehuis hadden de door de afdeling Terneuzen van de Katholieke Nationale Bond voor E.H. B.O. georganiseerde districtsw edstrjj- den plaats. De voorzitter'van de afdeling Ter- neuzen, de heer F. Thijssen, betreurde het in'zijn welkomstwoord dat de burgemeester, mr. Tellegen. door uit- stedigheid niet aanwezig kon zijn en dat de waarnemend burgemeester, wethouder de Vos, verhinderd was. Hij rekende het zich echter tot een eer de genodigden, pastoor van Cam- pen, geestelijk adviseur, het hoofd van de B.B. in Terneuzen, de inspecteur van politie te Terneuzen, de heer K. Reynders, het hoofd van de B.B. in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer C. Roe- lands de voorzitter van het district Zeeland van de E.H.B.O. tevens jury lid. dokter J. Hermans te Klooster- zande, de overige juryleden de heren doktoren P. Nijssen te Terneuzen en Groenendijk te Hulst, de deelnemen de afdelingen en verder alle belang stellenden welkom te mogen heten. Hierna gaf de voorzitter de leiding aan de heer J. Roelands te Terneuzen, waarmede de wedstrijden een aan vang namen. Bij het einde dezer wedstrijden gaf dokter Groenendijk een uiteenzetting over de behandelde ongevallen. Dok ter Jos Hermans noemde deze middag zeer vruchtbaar voor de deelnemende afdelingen niet alleen maar ook voor de juryleden en ging daarna over tot het bekend maken der behaalde re sultaten. Senioren: 1 Kloosterzande II 162 p. -f. commandanten prijs voor de heer Mahu, 2 Kloosterzande I 159 p., 3 Westdorpe II 143 p., 4 Koewacht 143 p., 5 Westdorpe I 101 p. Junioren: 1 Koewacht 187 p., 2 Kloosterzande 178 p., 3 St. Jansteen I 163 p. commandantenprijs (mej. Lockefeer) 4 IJzendijke I 153 p. 5 IJzendijke 'lil 151 p., 6 IJzendijke II 137 p. 1AE S.B.M. HEEFT BIJ DE OPSTELLING van haar zomerdienst regeling met nog andere factoren te rekenen dan alleen maar de behoefte van de bevolking van het' concessie-gebied aan een later en een vroeger busje dan tijdens de wintermaanden. De zomerdienstregeling van deze maatschappij wordt grotendeels beïn vloed door het toerisme: West Zeeuwsch-Vlaanderen herbergt ieder jaar weer duizenden vacantiegangers, die het „landje van Cadzand" steeds heter weten te vinden. Vooral voor hen is het van belang dat de bus dienst klinkt als een klok. Daarmee wordt dan ook terdeee rekening gehouden: de zomerdienst- regeling welke de directie van de S.B.M. nu liet ingaan, prijkt weer met enkele verbeteringen, welke het toeristenverkeer s'echts kunnen bevor deren en daar«aast ook de bevolking van West Zeeuwsch-Vlaanderen meer gemak schenkt. onverantwoord zou zijn er over te blijven rijden. De Rijksverkeersinspec tie is het daarmee volledig eens. Zo lang er geen behoorlijke weg ligt tus sen beide plaatsen, zal er van een ver binding niets kunnen komen. Al deze verbeteringen heeft ook de verkeerscommissie van de vereniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in West Zeeuwsch-Vlaan deren met instemming begroet. En het is niet verwonderlijk dat vooral Groe- de en Nieuwvliet er over in de wol ken zijn! V "vhofpYVlr' Groede rt' 7ATERDAG 10 JULI is de dag van Lie C.H.V.het „feestvarken" van b landbouwdagen Het begin wordt tsormd door een H. Mis in de paro- (tekerk te Sas van Gent, waarna de Hm en hun dames de herstelde ÏC.B.-gebouwen in die plaats zullen pan bezichtigen. Daarna wordt een rijtoer door Oost Zeeuwsch-Vlaande ren gemaakt; het eindpunt is Hulst. Daar wordt 's-middags een werk- luigen-defilé gehouden, dat verzorgd wordt door de afdelingen van de RK JB uit Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. iedere deelnemende afdeling heeft zijn eigen onderdeel te verzorgen gekre ten Het défilé in zijn geheel zal de ontwikkeling van de mechanisatie in do landbouw uitbeelden, zodat de ver schillende groepen in opeenvolging leen historiscb-gelrouw beeld zullen teven van 3e toegepaste techniek, maf het geheel met de hand uitge- 'oerde landwerk tot. aan de perfect (emechaniseerde werkwijze van onze dazen toe. Door de luidspreker zal ir. Bakker Arkema, rijks-consulent voor land bouwwerktuigen te Wageningen, tij dens het défilé een toelichting geven, zodat ook de volslagen leek er alles van begrijpen zal. De tweade dag, Zoindag 11 Juli, staat in het teken van de boerenjeugd. De Jonge boeren en boerinnen zullen od een weiland bij de CHV-gebouwen roortdemonstraties geven; ongeveer IK) jongeren nemen er aan deel. Ze tomen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, Bra- tmt en zelfs uit Begië. Voordat de fflrtdemonstraties beginnen, zal er défilé door Hulst gehouden wor- dec. Daaraan zal de Staffanfare van \'CB, het bekende muziekcorps-te- aard. zijn medewerking verlenen. Co» in het werktuigendefilé treedt de Siaffanfare op. „DE STORMKLOK RIEP" QE laatste dag, Maandag de 12e, is de paarden- en fokveedag, welke (veneens op het terrein bij de CHV- «bouwen gehouden wordt. Daar zul len de Zeeuwsch-Vlaamse boeren en lokkers het beste materiaal dat de s veck maar kan opleveren, trots ten loon stellen Wat de driedaagse tentoonstelling I ai dc CHV-hallen betreft: daar zat de NCB zich in zijn omvangrijke or- hnisatie aan de bezoekers tonen. (Advertentie) H merk, gestempeld op de Hol, ts Uw waarborg manchester lApooLVAST JZ^OUWKUNDIGEN, landbouwingeni eurs en andere wetenschapsmen sen, die belast zijn met de zorg voor behoud en uitbreiding van wat men senkrachten in de afgelopen eeuwen tot stand hebben gebracht, tonen zich ernstig verontrust over de aanwezig heid van termieten in Europa. Tot voor enkele tientallen jaren kwamen ze maar sporadisch op ons vasteland voor en de soort die hier voorkwam, was veel minder gevaarlijk dan de termieten in Afrika, tegen wier vernielzucht vrijwel niets bestand is. Thans blijkt het millioenenleger uit Afrika een invasie op touw te heb ben gezet in Europa. De „stoot-divisie" van dit welgeor- ganiseerde millioenenleger bevindt zich reeds in Spanje en Zuid-Frank rijk, in Midden-Italië en in de Bal kan, terwijl hun eerste uitgezonden voorposten" reeds naar Engeland, Duitsland en Oost-Europa oprukken. Reeds een hele reeKs oeroude Moor se cultuurgebouwen zijn in Spanje prijsgegeven, daar men in dit land eerst sinds de jongste drie jaren groot scheepse tegenmaatregelen tegen de termietenplaag heeft getroffen. Tot dan toe ontbraken de financiën. Maar ook Italië heeft het reeds zwaar te verduren. Te Florence dreigt een prachtig paleis aan de ondermij ningsdrift van de termieten totaal ten onder te gaan. Vooral het Romeinse schiereiland vreest deze geduchte vij and: immers, hot is een land dat van de toeristen leeft en dat zijn oude cul tuurgoederen. gebouwen en biblio theken angstvallig moeten bescher men en onderhouden. Wat zal het doen tegen de knagende, kruipende wroeters die diep in de grond alle fundamenten wegvreten? 750 millioen lire als financiering van een „tegen- veldslag" werd door het Italiaanse parlement goedgekeurd. HARDNEKKIGE BEESTJES men tot heden nog niet goed op de hoogte is van hun levensgebruiken en gewoonheden, om werkelijk doeltref fende bestrijdingsmiddelen te kunnen vastellen. Bovendien blijft er het feit dat er 1800 verschillende termie tensoorten bestaan, waarvan tot nog toe twee soorten in Europa „vaste voet" hebben gekregen maar nog kan de wetenschap geen zege-commu niqué betreffende deze strijd in het licht zenden. In chemische laboratoria Is men ijverig aan het werk. Het geldt hier immers een meer dan „banaal" ge vaar. een bedreiging van geheel het oude Avondland! Een internationaal samengestelde commissie van weten schapslui en technici werkt in Noord- Australië om door te dringen in de geheimen van het termietenleven. Ca mera's en geluidsmicrofoons komen er bij te pas. Maar dit onderzoekings werk vordert, naar de jongste berich ten luiden, uiterst langzaam en is veelal ontmoedigend. ,,De termieten tegen de beschaving!" aldus luidt de alarmkreet. Europa wil niet het lot ondergaan van Afrika en Zuid-Amerika waar mensen gehele dorpen en landstreken voor de alles vermolmende overmacht der termie' ten moesten ontruimen. JONGEREN GEMEENSCHAP O. Z. VL. HEEFT VELE PLANNEN Bedevaart naar Zuiddorpe F)E Katholieke Jongeren Gemeen schap Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. die Zaterdagmiddag haar tweede Jon geren Congres in Hulst houdt, heeft voor de komende maanden een goed gevuld programma opgesteld. Op 26 Juni wordt een bedevaart ge houden naar Zuiddorpe. Deze wordt te voet afgelegd en het zwaartepunt ligt niet in de eerste plaats op de oefe ningen bij de bedevaartplaats zelf, doch op de tocht erheen, welke bid- dend# zingend en overwegend wordt afgelegd. Te Zuiddorpe wordt de grot be zocht, waarna pater dr. Terstroet een inleiding over een Mariaal onderwerp zal houden. In September hoopt de Kath. Jon geren Gemeenschap in Hulst een „tweegesprek" te houden tussen een priester en een leek. Dit zal wellicht in het bioscoopgebouw gebeuren ter wijl ook de mogelijkheid niet is uit gesloten dat het een tweekanselge- sprek in de Basiliek wordt. Als spre kers denkt men mr. Hans Velu en pater Verhage te vragen. Dan zal de Novembermaand een ge zellige avond brengen, waar men kan dansen en de ernst eens voor een keer opzij gezet wordt. Tenslotte denkt men in Februari een avond te wijden aan de Europese gedachte, tijdens welke waarschijnlijk Th. Broers pr uit Roermond als spreker zal optre den. r^EEN hardnekkiger ongedierte dan termieten. Ook moderne gebou wen zijn niet veilig. Zelfs glas en zachte metalen, zoals b.v. lood. wor den door de etsende speekselafschei ding der termieten vernietigd Tot nu toe hebben zich uitsluitend betonnen fundamenten en onder hoogdruk met teerolie gedrenkte houtdelen voldoen de weerstandbiedend getoond.- Van buiten is het vernielingswerk der termieten zo goed als onzichtbaar, en zulks bemoeilijkt in hoogste mate de bestrijding ervan. Plots stort daar een uiterlijk volstrekt „gezond" huis in elkaar: een bibliothecaris grijpt naar een boek en dit valt hem in de hand tot puur stof. Dit brengt alleen aan het licht dat de termieten hun geheim vernielingswerk reeds vol bracht hebben en, onderaards, reeds verder getogen zijn. 1800 SOORTEN (Advertentie) "WOOR de toerist in West Zeenwsch- Vlaanderen is het korte dasr-be- zoek aan België een van de voor naamste ..agendapunten" De verbin dingen naar Brugge en Knokke zijn daarom voor bem van bet grootste belang .Wat de meesten in ..bet land je van Cadzand" zo aantrekt is de mogelijkheid om tegen Nederlands* prijzen te logeren en te eten en toch een stuk van België met de mondaine kustplaatsen te zien. Daarop is dan ook de nieuwe dienstregeling gebaseerd. De dienst op Brugge is weliswaar hetzelfde geble ven, doch hierin mag men, door de overeenkomst met de Belgische spoor wegen, geen verandering verwachten. Niettemin biedt de lijn op het oude Brugge voldoende gelegenheid de stad te bezichtigen zonder eerst veel tijd aan reizen te moeten verliezen. Ook de lijn op Knokke is een be langrijke verbinding, welke het be- drijfstechnisch bekeken, goed doet. Deze dienst wordt uiteraard alleen des zomers gereden, maar dan is er ook volop animo voor. Het is een twee- uursdienst .welke in Breskens begint. Van 8.20 uur tot 20.20 uur rijdt er om de twee uren een bus regelrecht naar de bekende badplaats, waar geen en kele Nederlandse toerist, gezien de exnorbitant hoge prijzen .zou willen logeren, maar waar iedereen toch graag eens wil rondneuzen. Doordat op de oneven uren de bus van Breskens naar Oostburg via Groe de loopt, krijgt dit vriendelijke, zich steeds meer verfraaiende vacantie- dorp voor bet perst in zyn bestaan een uurdienst Uiteraard wordt die met groot enthousiasme begroet en dat het eigenlijk meer een toevallig heid is waaraan dit te danken is, neemt men graag op de koop toe. Dank zij deze „toevalligheid" komt er nu in Groede tijdens de zomer maanden meer busverkeer, dat toeris tisch gezien zeker zijn aangename ge volgen zal hebben. Cadzand, de grootste badplaats van de West Zeeuwsch-Vlaamse kust, kreeg nu een verbeterde verbinding met Brugge en Knokke, waardoor de vele badgasten gemakkelijker een trip naar het land over de grens kun nen maken. De twee-uursdienst Bres kensKnokke geeft n.l. te Potjes aansluiting met Cadzand. OPGEHEVEN 17EN schaduwzijde is het verlies van de dienst RetranchementCad zand .welke de S.B.M. niet meer kan uitoefenen omdat de „weg" zo abo minabel slecht is geworden dat het Aldus de Bevelandse schoolarts in zijn jaarverslag U)E schoolarts voor de Bevelandcn, dokter Fransen v. d. Putte, geeft in zijn verslag over 1953 uiting aan zijn tevredenheid. Niet alleen omdat het werk zeer be vredigend verliep, maar ook, omdat de watersnood in het district betrek kelijk goed is afgelopen en weinig stagnerend heeft gewerkt. De toestand van de kinderen is ze ker goed te noemen. Wel is merkbaar, dat de voeten bij de verzorging vaak stiefmoederlijk bedeeld worden, zowel wat betreft het reinigingsproces, als de keuze van schoeisel, hetwelk vaak weinig doel matig is. Het onderhoud van het gebit gaat beter worden. Er is hiervoor een gro tere belangstelling merkbaar die ze ker ook door de schooltandartsen dienst is ontstaan. Wel bestaat er de mogelijkheid, dat het goede werk van de schooltandarts verloren dreigt te gaan bij een vrij grote groep van kin deren tussen het verlaten der school en het moment, waarop men zelf gaat beseffen, dat onderhoud gewenst is. Examen te Hulst beëindigd [N de Landbouwwinterschool te Huist ipWe.ld 'lc* examen afgenomen van de ^flingen van de Boerenleergang, een ®0l't«?ezette cursus voor de afgestu- j-erden van Landbouwwinterscholen st*ar het accent ligt op de godsdien- sociale en economische Het peil *elke afleve van de vorming Boerenleerganj "oor het eerst gediplomeerden eon 'er?e- staat zo hoog dat de cursus mi<idelbaar karakter heeft. Het ie v'j"ee'iarige opleiding uitgaan de ontwikkelingsinstituut van Ve,p werden door de heer P NcrU jlen' on<ier-voorzitter van de diploma's uitgereikt aan deel- nemers 5eniaal vani de cursussen Hulst, Roo- en 's-Heerenhoek, in het bij zijn van de heer J. van Ierssel, ge westelijk cursusleider Breda en de do centen. Namens de leerlingen bood de heer A. Boeding uit Stoppeldijk met een geestige speech, waarin hij op hu moristische wijze de gebeurtenissen van de cursus memoreerde, de docen ten een cadeau aan. De volgende cursisten kregen het diploma: van de cursus Hulst de he ren A. Boel. Hulst; A Boeding en B Boeding. G. Volleman allen te Stop peldijk. E. Vael en C. van Acker te Absdale. Alf. van Esbroeck en J. Bunx te Hengstdijk G. Dobbelacr, Schudde- beurs en G. de Gronckel, Koewacht. Van de cursus Roosendaal de heer Romme en van de cursus 's-Heeren- hoek de heren J. Boonman, P. Boon man. Rijk, Vermue en van 't West einde. P\E grootste moeilijkheid bij de anti- termietenoorlog bestaat erin dat LJET is mij gebleken, dat ik met water en direct ontstaat verrukkelijke li .J, i ;x schuim. Geen papje vooraf te maken. andere wasmiddelen nooit zo- vuil trekt enorm snel uit het iets heb bereikt, als met dit wonder- goe(j; in paniek vluchten de vuilste wasmiddel: Castella Parels. vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Prachtig, in één woord. Mijn fami- Deze nieuwe, veel kortere wasbehan- lie dacht, dat ik er teveel ophef van deling is ook veel beter voor alle tex- maakte, maar nu ^nkTdcleweid""; waskracht van Castella Parels ii er van slijtage-in de-was geen sprake meer. Zo schrijft ons één van de vele tien- En U staat versteld van de blankheid duizenden huisvrouwen die opgetogen de helderheid en de zachtheid van alle zijn over de snelle en fantastische re- goed, dat u behandelt met dit wonder- sultaten, die zij bereiken met Castella wasmiddel. Parels, het wasmiddel van de nieuwe Volg de beste raad, die u ooit werd tijd gegeven: haal nog vandaag Castella Castella Parels strooit men zo in het Parels (47 ct per pak) in huis 1 profiteren zij ook van Castella Pa rels en zijn in hun sas. U üliegt nu door de was heen! Of het wellicht aanbeveling verdient op bijv. ambachts- en huishoudscho len het gebit te blijven controleren, lijkt wel degelijk overweging waard. MEER GYMNASTIEK UkE vaak slordige lichaamshouding is eveneens iets, waar verbetering in aan te brengen is door een meer uit gebreide lichamelijke ontwikkeling. Méér gymnastieklokalen en méér be voegde onderwijskrachten!!! Ook vre zen we, aldus de schoolarts, dat het zwemonderricht op de scholen voor lopig nog toekomstmuziek is, alhoe wel er na de watersnood wel 'serieuze geluiden in die richting waren. Laten we hopen, dat hier belangstelling voor zal blijven bestaan. Wij geloven, dat het minstens zo belangrijk is, dat een kind na de lagere school kan zwem men dan dat het weet. dat de slag bij Nieu'wpoort in 1600 was. Het aantal kinderen met onvoldoen de gezichtsscherpte blijft nog steeds groot en wij hopen, dat de sociale om standigheden op een zodanig peil zul len komen, dat er geen financiële be zwaren zullen zijn om een bril aan te schaffen. Ditzelfde geldt ook voor het melkgebruik in het gezin. Voorts bestaat nog steeds het pro bleem van de kinderen, die op de ge wone lagere school het onderwijs niet voldoende kunnen volgen, voor welk probleem een nog zeer onvoldoende oplossing bestaat Wat de schoolgebouwen betreft kan men ook niet anders dan tevreden zijn. Stelselmatig wordt het slechtste vernieuwd of verbeterd. Waar nog on gewenste toestanden zijn, is de be treffende instantie hier geheel van overtuigd en tracht een oplossing te vinden. De verlichting in de school gebouwen wordt waar nodig verbe terd. De inentingstoestand is nog niet, wat hij zou kunnen zijn. De inenting tegen pokken wordt veel beter. Tegen diphterie echter wordt nog veel te weinig ingeënt. als de zomer afscheid heeft genomen, als de groene bladeren bruin zijn geworden en de zon zich steeds minder gaat vertonen, dan wacht ik de eerste flinke herfststorm af om naar de zee te gaan. Toen ik dan ook op een donkere Octoberavond opstond en ik zag. dat een stevige Zuidwesten bries aan het raam van mijn kamer rukte, bedacht ik me niet lang, en ging naar Vlissingen. Er is wei nig dat een imposanter indruk maakt dan de gril lige lange Vlissingse boulevard, die bestookt wordt door een gierende storm uit het zuidwesten. Dan slaan de grauw golven wildzwiepend tegen en over de stenen zeewering, dan jagen de donker-drei- gende wolken over de Westerschelde, dan veegt de wind het kleine stukje strand glad als een tafellaken, dan schijnt de natuur grote schoon maak te willen houden. Loeiend jaagt de wind over het strand als om ieder overblijfsel van de zomer grondig te doen verdwijnen. Daar is nog een zandbergje, dat spelende kinderen enkele weken tevoren opwierpen: met hartstochtelijk ge weld grijpt de wind het aan, jaagt het zand woe dend voor zich uit, doet het verstuiven en zwiept de korreltjes op de boulevard. Ginds flirtte een paartje en als wilde hij de klank van de kozende stemmen verjagen, zo davert de wind over dat plekje heen. Waar vrolijke baders juich ten, waar kinderstemmetjes hoog weerklonken, waar tedere woorden een intieme sfeer schiepen, daar is nu de wind heer en meester. En slechts één toon klinkt een enkele maal boven het gebul der van de wind uit: de schreeuw van de zee meeuwen, die zich krijsend laten meevoeren langs de vlakke stranden. J__Jeerlijk is 't te worstelen tegen deze heersen, hem aan je te voelen rukken en trekken, te horen fluiten en gieren; te staren zo nu en dan naar het grauwe donkere Scheldewater met de witte stormkoppen. Eenzaam ben ik hier, geen ander, die zo dwaas is storm- en regenvlagen te trotseren. Of toch? Zie ik goed? Er is nog iemand, die zich op de boulevard heeft gewaagd! Waar achtig dat is zonder twijfel Van der Werf. Altijd als de herfststormen in aantocht zijn, kon ik Van der Werf in Vlissingen ontmoeten. Hij heeft de zelfde absurde voorliefde voor de wind en storm als ik. Maar dit jaar had ik hem toch zeker niet verwacht. Deze zomer, toen ik hem toevallig in de trein ontmoette, had hij een allerliefst meisje bij zich, waar hij een paar weken later mee zou trouwen. Ik kan me niet voorstellen, dat hij in de wittebroodsweken zijn jonge huwelijksbootje aan de wilde zuidwesterstormen wil blootstellen. „Hallo", schreeuwt hij boven de wind uit, „ga mee ik weet een klein cafétje, waar ze een be hoorlijke cognac schenken." En dan nog harder in de richting van de zee wijzend: „Fijn, wat?" Ik knik en wij worstelen ons een weg naar het kleine café, waar geen sterveling zit. „Hoe gaat het met je vrouw?" vraag ik, als ik wat op adem ben gekomen en de cognac mijn bloed wat vlugger doet stromen. Bedachtzaam met halftoegeknepen ogen, kijkt hij mij over zijn glaasje aan. Er komt een pein zend trekje om zijn mond, dat evenveel spijt als tevredenheid schijnt uit te drukken. „Niet doorgegaan", zegt hij kort. „Oh", schrik ik bang een teer punt te hebben aangeraakt. Het is pijnlijk zich in anders harts zaken te mengen en ik voel me een beetje on handig. „Hindert niet", wuift hij mijn verlegenheid weg, ,,'t is geen geheim, misschien ben ik een rare kerel, nou jaDoor een kleinigheid is het af gegaan. Door een mislukte sprong, die toch nog lukte.... Dat klinkt wat gek hé?" AAet blinde ogen staart hij naar buiten. De wind doet de ramen rammelen, zandkorreltjes tik ken onophoudelijk als fijne naaldjes tegen de rui ten. „Tja" peinst hij, „Ivonne was werkelijk lief. Ze zag er aardig uit en was innemend, sportief, ze tenniste goed, speelde hockey, was een flinke amazoneen tóchnee.... ik durfde ineens niet meer. Mogelijk was het laf van memis schien ook wel verstandig." „Kijk eens kerel, als we een week vóór ons huwelijk niet dat ritje gemaakt hadden, had ik er nooit aan gedacht het af te maken." Hij draait zich nu geheel naar mij toe. 'We zouden een flinke tocht per paard maken, dwars door bos en veld. En de vriend, bij wie we lo geerden, stelde ons twee paarden ter beschik king. Ivonne's oog viel direct op een prachtige vos, maar mijn vriend raadde haar een ander paard aan. De vos was wat nukkig, weigerde vooral vaak om te springen en voor een meisje.... Maar ze wilde en zou de vos berijden. Ik moet zeggen, dat ze kranig reed. Van enige nukkigheid was bij de vos niets te bespeuren en Ivonne had hem keu rig in de hand. Het was op de terugweg, toen wé nog maar een paar kilometer te rijden had den, dat het gebeurde, We moesten een vrij smalle sloot over en plotseling weigerde de vos. Kalm reed Ivonne even terug, zette het paard opnieuw aan en weer weigerde het. Ik zag een kleine rim pel tussen haar ogen verschijnen. Vastberaden ging ze opnieuw terug. Fors zette ze aan, maar vlak voor de sloot bleef het paard ineens staan en wierp de achterbenen omhoog. Ivonne kon zich niet houden en vloog over de hals van het beest de sloot in. Druipend en een beetje versuft krabbelde ze er uit. Ik was direct bij haar, maar ze had ge lukkig geen letsel. „Kom kindje", stelde ik voor, „we rijden terug. Ginds kunnen we de weg berei ken en dan maken we, dat we thuis komen, want in die natte kleren...." Ze antwoordde niet en maakte zacht haar arm los, die ik gegrepen had. Ze had de lippen op elkaar geklemd en slapte op de vos af, die zich gemakke lijk weer liet opvangen. Met een zwaai zat ze weer op zijn rug. Ze trok het bit aan en het beest trap pelde zenuwachtig met schichtige ogen, heen en weer. Wéér stelde Ivonne de vos een paar korte nijdige teugelrukken op voor de sprong, gaf dan het paard stevig de sporen en in een zucht nam ze de sloot. Triomfantelijk wachtte ze me aan de andere kant op." Van der Werf dronk zijn cognac op en kijkt me peinzend aan. „Zie je", zegt hij zacht, „die kleinigheid was de oorzaak, dat ons huwelijk niet doorging. Wat ik op dat moment in haar ogen gezien heb, die zo zacht konden glimlachen, maar plotseling zo hard stonden, dat had me even doen schrikken. En ik vroeg me af, hoe het gaan zou als zij later eens. de sloot over wilde en ik niet. Het maakte me een beetje huiverig en ik durfde toen de sprong in het onzekere niet meer aan...." Hij lachte een beetje droefgeestig. „En daar om ben ik nog vrijgezel en laat ik hier in de herfst stormen alle herinneringen een beetje van me af waaien." Hij tikt op het tafeltje om af te rekenen. „Heb ik te veel gezegd van de cognac?" vraagt hij. QE BELGISCHE voetbalcompeti tie is geëindigd. Dat weten de meeste sportvrienden wel. Maar of zij ook de kwestie van de vroegere aanvoerder van het Rode Duivels- leam, Freddy Chaves, hebben ge volgd, is een geheel andere zaak en niet waarschijnlijk. Reeds vele ja ren stond Freddy Chaves opgesteld in de voetbalploeg Gantoise. In de eerste helft van de Belgische com petitie was de Gentse club veruit het sterkst. Daarna zakte men af en ging zelfs de kans op de titel, die meer dan waarschijnlijk leek, ver loren. De zondenbok in deze affai re werd Freddy Chaves. Hij werd door talrijke supporters de huid volgescholden en ook het bestuur was hem niet langer sympathiek gezind. Het gevolg was, dat Chaves in de laatste competitiewedstrijd niet meer wenste te spelen. De oud- internationaal gaat nu maar een tweede-klasser trainen. TN DE wielerwereld wenden zich de ogen langzaam af van de merk waardige Giro d'Italia en vestigen zich op de Tour de France, de grootste wedstrijd aller tijden. Het spreekt vanzelf, dat de Franse pers zich met deze aangelegenheid uitvoerig bezig houdt en dat er allerlei artikelen over worden geschreven. Daaruit is o.m. tc lezen, dat Marcel Bjdot zeer lang wacht met de namen vrij te geven van renners, die een plaats krijgen of kunnen krijgen in de Franse nationale ploeg. De experts menen echter, dat Louison Bobet en Jean Forestier ze ker kunnen zijn van een plaats. Voorts zou de ploeg andermaal Nello Lauredi en Rafael Geminiani op het voorplan brengen. J-JOE hebben de Engelsen de grote en 7-1 nederlaag tegen de Hon garen opgevat, zo zullen vele sport vrienden zich afvragen. Natuurlijk heeft de Engelse pers heel veel aan dacht gewijd aan de grote neder laag van het Engelse voetbalteam. Natuurlijk werden er talrijke erg sombere woorden aan de versleten Engelse voetbalglorie gewijd, maar de Engelse pers had andere super latieven te gebruiken. De loftrom pet diende namelijk te worden ge stoken op Roger Bannister, de stu dent, die de mijl in minder dan vier minuten liep. Bannister overstemde de nederlaag in Budapest. WELLICHT hebben de wieler sportliefhebbers zich al eens afgevraagd, hoe het met het leven en de gezondheid is van de heer Jean Mallejac, een Tourrenner, die in 1933 op zulk een verrassende tweede plaats in de algemene rang schikking beslag legde. Welnu, Jean Mallejac geniet een goede gezond heid. Een opmerkelijke prestatie heeft hij echter na de Tour nog niet verricht en links en rechts wordt er gefluisterd, dat Jean zich volledig over het hoofd heeft ge fietst. Arme Malle Jac! VIJ, die enkele weken geleden de Ronde van Koewacht hebben gezien, hebben zich kunnen warmen aan de ver schijning van Gentiel Saelens, Tie de ronde won op een indruk wekkende manier. Het is pret tig te kunnen vertellen, dat de grote opmars van Gentiel bij de jongeren in Koewacht een aan vang heeft genomen. Want in de amateurronde van België wist Gentiel een étappe op zijn naam te schrijven, terwijl hij bovendien een tweede plaats bereikte in de beide eerste étappes. Een beter bewijs van egelmatigheid kan Saelens niet geven. Zijn broer is trouwens ook niet mis. Ook deze speelde in Koewacht een hoofdrol en in Stockholm wist hij nu te zege vieren. jyjET DE Belgische bokser Karei Sys gaat het helemaal niet goed. Sys steekt in verschilJende schulden. Een deurwaarder, die 200.000 Belgis he francs van de bokser eist, heeft beslag gelegd op de spulletjes van iemand, waarvoor elke Belgische hoksvriend een jaar geleden door bet vuur ging. Sic transit gloria mundi! QP DE laatste Zondag van Mei zijn de wedstrijden om de wereld titels motorrennen op het circuit van Reims ingezet. Van 14-18 Juni wordt er gereden op het eiland Mann, van 24-26 Juni in Ierland. Daarna volgt op 4 Juli de grote prijs van Francorchamps in België, waarna de renners op 10 Juli aan de start verschijnen in Assen. 25 Juli is Duitsland aan de beurt, op 21-22 Augustus Zwitserland, op 12 September Italië en op 3 October tenslotte Spanje. In al deze wed strijden wordt gevochten om de ti tels van 125 ce, 250 cc, 350 cc, 500 cc en sidecars. De Engelsman Duke zal wederom op Gilera rijden, Fer gus Anderson op Guzzi. Zij zullen het ter verdediging van hun titels zwaar hebben te verduren.

de Stem | 1954 | | pagina 7