PROEFSCHRIFT W' VAN GROTE BETEKENIS Pastoor C. Gillis in Dorst 40 jaar priester Eendracht maakt macht! Chefarine(V ,Z WITS AL OPMAAKWEDSTRIJD VAN GEZWINGELD VLASLINT J RADIO Gezonde 3adzes' e Liberaal oordeel over Mandement JlfSetiScto Misdienaarsdagen in Augustus AT EEN ONDERLIJKE ERELD Het Huis van Leven en van Dood e miskenning van opzei en bedoeling Humanitas crème tablet TWEEDE BLAD WOENSDAG 2 JUNI 1954 „Aspecten van de industriële socialpsychologie" Gl'OV< IVR-, BURGER, voorzitter van de V.A.R.A. en tevens fractievoor zitter van de P. v ,d. A„ heeft het Bisschoppelijk Mandement gebruikt voor een rhetorisch succes en het uitlokker van kreten van afkeu ring. Duidelijker kon niet aange toond worden, hoe het klimaat in socialistische organisaties en instel lingen voor katholieken niet deugt. Het Vrije Volk was zoals we reeds signaleerden tactischer en nam vooralsnog een gereserveerde houding aan. Het gewaagde van stu die en beraad, samen met de Ka tholieke Werkgemeenschap. In tegenstelling hiermee is ook de anders zo waardige en bezadig de liberale Nieuwe Rotterdamse Courant uit haar slof gescho ten. Reeds in het blad van Maan dag komt ze met een uitgebreid commentaar onder het opschrift Hoogst merkwaardige inconse quentie". £)OOR DIT commentaar wordt het Mandement geheel in de poli tieke sfeer getrokken en daarbij ontbreken de insinuaties niet. Men geniete bijvoorbeeld van dit fijne polemiseertrek j e Het episcopaat heeft kennelijk, na de relatieve verbetering van de positie van K.V.P. bij de jongste statenver kiezingen, het ogenblik gunstig geoor deeld om het gewicht van zijn geeste lijke gezag in de politieke waagschaal te werpen. Daarbij treft het echter, dat dit mandement niet, zoals gebruikelijk, van de kansel i n alle r.k. kerken is voorgelezen, maar als brochure wordt verspreid a a n de kerken. Formeel mo ge dit wellicht geen verschil maken, psychologisch doet het dit zeker wel. Had het episcopaat toch goede redenen, het mandement niet van de kansel te laten verkondigen? Soms omdat het in hoofdzaak een sociaal en politiek docu ment is, dat bijv. de r.k. aanhanger van de K.N.P. niet zo gemakkelijk zal liggen? Wat een consequentie! Eerst het verwijt: Het Episcopaat werpt het gewicht van zijn geestelijk gezag in de politieke waagschaal. Dan het verwijt: Gij hebt toch niet ten volle gedurfd, het document werd niet van de kansel afgekondigd, omdat de aanhangers van de K.N.P. moes ten worden ontzien. Terwijl de dood- nuchtere verklaring voor het niet- voorlezen voor de hand ligt: Het document is zo uitgebreid, dat het voorlezen veel te veel tijd zou ver genMaar nee, daar moest nu eenmaal iets achter gezocht wor den: Voor de deftige heren van de K.N.P. hebben die Bisschoppen toch nog altijd een zwak.Ziedaar het venijn, dat zo'n waardig en beza digd orgaan weet te zuigen uit de verschijning van het Mandement. JTR STAAT nog meer fraais in het artikel. De schrijver heeft de stelregel gelezen: „Eén in eigen verband en van daaruit samen werking met anderen" en nu wordt hij bekropen door „het angstige ge voel, dat dit in de practijk steeds sterker op het innemen van een ge- isoleerde positie zal neerkomen cn dat het optreden van een intern zo hecht georganiseerde eenheid naar buiten niet de ware nationale sa menwerking, niet de ware nationale eenheid in verscheidenheid zal op leveren". In dit verband hecht hij niet veel waarde aan de opmerking van het Mandement, „dat het aan onze tijd eigen is meer in openheid te leven en royaler verbanden te leggen tus sen ons en anderen", want dat woord past niet in het heerlijke „angstige gevoel", waarvan hij wil getuigen. Hij gaat ook voorbij aan een duidelijke uitspraak als deze, „dat de maatschappelijke conse- quenties. die wij uit het evangelie moeten trekken, ons ook doen openstaan voor sociale strevingen van andere zijde, zolang deze in de lijn liggen van hetgeen de mense lijke natuur en de sociale structuur van de gemeenschap vragen" Neen. dat „angstige gevoel" laat de N. R. Ct. zich in geen geval ont nemen. QVER het ongeoorloofd verklaren van het lidmaatschap van N.V.V. en andere socialistische or ganisaties schrijft het liberale blad alsof hier iets geheel deuws aan de orde is. alsof het geen eenvoudige bevestiging is van wat allang be staat. Hij voert een „eenvoudige r.k. arbeider" ten tonele, die er een wonderlijke indruk van moet krij gen, omdat hij naast zijn socialisti sche collega in de fabriek staande, de afgelopen tien jaar alleen maar over een gezamenlijk optreden voor gemeenschappelijke programma's van de samenwerkende vakcentra les en dus van N.V.V. en K.A.B. heeft gehoord. Maar die eenvoudige r.k. arbeider heeft al die tien jaar steeds geweten, dat bedoelde lid maatschappen voor hem ongeoor loofd waren gebleven. Hij wist ook, dat zijn eigen vakcentrale bij alle samenwerking met anderen in de geest als de Bisschoppen eveneens bepleiten, toch ook een zeer bizon- dere taak volvoerde en een eigen geluid deed horen vanuit het ka tholieke beginsel. Geloof maar, dat de sociale ontwikkeling der laatste tien jaren zich anders had voltrok ken, als er alleen maar één socia listische vakcentrale was geweest! Dat beseft die r.k. arbeider en het is liberale fantasie, dat dit Mande ment hem weer terugplaatst in de tegenstellingen van vroeger, die goeddeels overwonnen zouden zijn. TENSLOTTE voorspelt de N.R.Ct. „dat in de komende stembusstrijd men van de zijde van de K.V.P. met de subtiele onderscheidingen, welke het mandement op sociaal en politiek terrein ten beste geeft, een door het bezigen van leuzen ver- groofd spel zal drijven." Ziezo, daar krijgt de K.V.P. dan ook nog een flinke duw. Waarom ook niet, als men toch zo heerlijk aan het bok sen is? Maar heel dit artikel van het Rotterdamse blad is een ver- groofd spel, erger nog, het geeft een volkomen mistekend beeld van opzet en bedoeling van het Mande ment. 1 Advertentie) li/rUT/tVERF-lAKe» flLn £Vf VE RHISF ABR TPAMSINGEL-88'BREDA J~^E hedendaagse bedrijfspsychologie ervaart in het dagelijks contact met diverse ondernemingen, dat de oudere psycho-techniek voor de hui dige problemen in deze sector geen afdoende oplossingen meer aan de hand kan doen. Hieruit ontstaat een nieuwe oriëntering, die zich vooral richt op de wetenschappelijke bestu dering van de tussenmenselijke be trekkingen van de werkers in de in dustriële en handels-bedrijven. Dit vindt zijn oorzaak in het inzicht, dat deze betrekkingen een belangrijke in vloed hebben op de productiviteit. Uit het besef van de noodzaak van bezinning op cn bestudering van deze sociaal-psychologische aspecten is het proefschrift van de heer F. J. P. van Dooren lector aan de Kath. Economi sche Hogeschool te Tilburg, die Vrij dag 1.1. met het praedicaat cum laude zijn doctorsgraad behaalde, ontstaan. Met de uitgave van zijn proefschrift heeft hij ervoor gezorgd een boek in de handel te brengen, dat voor velen bereikbaar is. een geste, die het boek alle eer aandoet, omdat het waard is door vele werkgevers, bedrijfsleiders, personeelschefs, sociale werksters en werkers gelezen te worden. Dr. van Dooren. die door zijn promotor Prof. Dr. F. J. Th. Rutten een der beste be drijfspsychologen van het land ge noemd werd, heeft met zijn boek be wezen een zeer goed inzicht te hebben in de psychologische achtergronden van bedrijfs-organisatorische vraag stukken. Speciaal de hoofdstukken II en III zijn van grote betekenis voor de practijk cn geven voor de organi satie van arbeid en arbeiders waar devolle aanwijzingen. MA een meer algemeen inleidend hoofdstuk over het bedrijf als grote gemeenschap, dat in zich diverse kleinere gemeenschappen omvat en op haar beurt weer contacten heeft met buiten het bedrijf staande ge meenschappen. onderwerpt de schrij ver de menselijke arbeid aan een psy chologische analyse, die bewijst, hoe Dr .van Dooren op de hoogte is met alle soorten voorkomende werkzaam heden en de invloed hiervan op de psyche van de werker van hoog tot laag. Bijzonder interessant is het te lezen over het verband tussen de ver schillende vormen van arbeidsorgani satie en de bevorderende of benade lende invloed, die hiervan uitgaat op de groepsvorming onder de arbeiders. Uitvoerig wordt dit door Dr. van Dooren nagegaan bij werkzaamheden die door geschoolde en ongeschoolde arbeiders verricht worden. Hierin toont hij zich een goed observator en bovendien een goed kenner van werk omstandigheden in de industrie en hun beleving door de individuele ar beider. Het psychologisch verschil tus sen arbeid in teamverband en meer individueel verrichte arbeid wordt op originele wijze aan een beschouwing onderworpen. Daarnaast wordt ook aandacht besteed aan de tussenmense lijke verhoudingen bij top-functiona- rissen. Hier vindt men volgens de schrijver eerder een collegialitcits- groep, terwijl de groep bij de arbei ders eerder het karakter van het ka meraadschappelijke draagt. HET is hier niet de plaats verder in te gaan op de betekenis van deze verschillen. Wie hiervoor interesse heeft kunnen we lezing van het boek ..Aspecten van de industriële sociale psychologie" van Dr. F. van Dooren ten zeerste aanbevelen. Het verdient in brede kringen van de industrie een waime belangstelling. J. WASSER, psych. drs. J~~)OOR liet hele land zullen dit jaar weer Misdienaarsdagen worden gehouden Volgens het voorlopige pro gramma zijn er dit jaar 8 van deze dagcnt waaronder te Breda en 's-Her- togenbosch. Deze dagen zijn bedoeld als congres maar het betekent tege lijk een uitstapje voor de jongens. In elke plaats begint men in de morgenuren met een plechtige H. Mis, waarender een korte toespraak wordt gehouden. Na de Mis volgt dan een feestelijke bijeenkomst, waarin vro lijkheid en ernst beide een plaats vin den. Op 3 en 4 Augustus zijn misdienaars te gast op Seminarie IJpelaar. Wegens de beperkte plaatsruimte zijn twee dagen uitgetrokken om zo aan alle deelnemers voldoende comfort te kunnen bieden. Op 20 Augustus is Den Bosch aan de beurt. Er is daar een feestelijke bijeenkomst in de Bos sche Veemarkthallen. IJVERAAR VOOR DE LUISTER VAN GODS HUIS QP 6 Juni 1914 werd pastoor C. Gillis uit Dorst priester gewijd. Dat zal dus op eerste Pinksterdag a.s. juist veertig jaar zijn geleden. In verband met dit komende jubileum is in Dorst vergaderd. Echter niet lang, want men was het spoedig met elkaar eens, dat dit feest met de nodige luister be hoorde te worden gevierd. Al veertien jaar is pastoor Gillis de opvolger van pastoor de Ronde z.g. Het koperen pastoraat heeft men rus tig laten passeren om van het veertig jarig priesterfeest meer werk te kun nen maken. De aanstaande jubilaris, die geboortig is uit Alphen, is thans 66 jaar. Na zijn priesterwijding was pastoor Gillis enige tijd kapelaan in Steenber gen cn Breda (O.L. Vr. Hemelvaart in de Ginnekenstraat) om in 1934 te wor den benoemd tot pastoor in Schoon- dijke (Z.). Ongeveer zes jaar was hij daar als zodanig werkzaam. In de jaren dat hij parochieherder is in Dorst heeft pastoor Gillis steeds een grote ijver aan de dag gelegd met betrekking tot de luister in Gods Huis. En toen de St. Marcoenkapel geha vend uit de oorlogstijd kwas. was hij er direct op uit om haar weer in oude trant te doen herstellen. De pa rochiekerk werd bovendien voorzien ff ord.t begin Juli in S tan dd aar buit en gehouden (Advertentie) Cliefarine „4" maakt deze uit drukking tot werkelijkheid. Een drachtige samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen geelt bij pijnen en griep een beter resultaat dan elk middel afzonderlijk. m rr BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 1 jf in J doet wonderen.' |N EINDHOVEN is de Raad terug gekomen op een vroeger besluit, waarbij aan Humanitas een ge meentelijk subsidie werd verleend. Een voorstel van B. en W. om de subsidie niet meer toe te staan, kreeg alle stemmen van KVP, AR, CHU en Kath. Democraten. Alle P. v. d. A.-ers en de enige liberaal stemde tegen. Van P. v. d. A.-zijde heeft men zich vooral beijverd te betogen, dat Humanitas niets te maken had met het Humanistisch Verbond en zijn principes, doch van de andere kant kon men dit natuur lijk niet aanvaarden. Wethouder van Lieshout vertelde verder, dat Hu manitas zich ook richt tot gelovige ouders en zelfs een paar keer me dewerking vroeg bij de gemeente lijke dienst voor sociale zaken voor.... de aanschaffing van com muniepakjes! Het is al niet te aanvaarden, dat de humanisten een bevoorrechte po- 0opmaakwestrijd, waarover wij enige tijd geleden reeds schreven en die tot doel heeft de vakbekwaam heid der vlassers en het verbeteren der kwaliteit van het product op te voeren, is nu definitief geregeld en zal gehouden worden op 2 Juli a.s. in de landbouwschuur van de heer P. Blommerde, Markt te Standdaarbui- ten. Deze wedstrijd staat onder auspi- sitie opeisen bij de verzorging van on- en buitenkerkelijken. Hoe ster ker nog moeten we er dan afwijzend tegenover staan, als ze hun propa ganda ook onder gelovigen bedrij ven. Hier geldt het woord van het Bisschoppelijk Mandement: „Tot el ke prijs moet vermeden worden, dat de staat de schijn op zich zou laden een feitelijke godloze verzorging te stimuleren." Prijsstijging JN DE eerste maanden van dit jaar is er enige ongerustheid gewekt door prijsstijgingen, doch een stabi lisatie trad spoedig in. Alleen de koffie- en theeprijzen staan niet stil. De wereldmarktprijs gaat nog steeds omhoog en bij ons volgt on vermijdelijk de ene prijsstijging op de andere. We kunnen zelf geen koffie en thee verbouwen en daar om valt er niets aan te doen. Een drama behoeft dit voor het huis houdelijk budget niet dadelijk te worden. Koffie en thee vormen maar een klein onderdeel van het totale budget. Er blijft zo echter een element van onrust in de verhou ding Ionen-prijzen. Jammer, maar onvermijdelijk. ciën van de stichting „Vakonderwijs voor Vlasbewerkers". Door de steun en medewerking van de gemeente Standdaarbuiten, de Ne derlandse Federatie van Vlassersver enigingen, het bedrijfschap vooj* vlas en hennep, de vlassersbond West- Brabant, vlasbedrijven en linthande laren is deze wedstrijd mogelijk ge worden. Op dezelfde dag zal er tevens een linnententoonstelling gehouden worden. In de namiddag zal in café „de Beurs" de uitreiking van de diploma's van de beroepsschool voor vlasbewer kers en losse cursussen plaats heb ben. Hierna volgt dan de uitreiking van de prijzen van de opmaakwed- strijd. WEDSTRIJD EN JURY van nieuwe glas-in-loodramen. Pastoor Gillis legt ook grote interesse aan de dag voor het katholieke orga nisatieleven. Van verscheidene vere nigingen is hij de geestelijke leids man. KLOKKEN ALS FEEST GESCHENK (~)P Zondag 6 Juni a.s. zal de viering van het veertigjarig priesterjubi leum om tien uur worden ingezet met een plechtige H. Mis door de jubilaris. Wanneer pastoor Gillis dan in een feeststoet ter kerke wordt geleid zul len de nieuwe klokken, het feestge schenk van de parochie en het kerk bestuur voor het eerst hun bronzen stemmen laten horen. Des namiddags om half drie zal de jubilaris een plechtig danklof celebreren, waarna de parochianen van Dorst op de bin nenplaats van de meisjesschool zich rond hun jubilerende herder zullen scharen om hem een passende hulde te bereiden. Deze feestelijkheid zal o.m. worden opgeluisterd door de fanfare ,.St. Joris". Kortom, een feest comité heeft er voor gezorgd, dat de parochie Dorst Zondag a.s. met een dankbaar hart het jubileum van de pastoor zal meevieren. Het dagelijks brood I „Nimmer", zegt een bloemist, geworteld te Hoogstraten, Wil ik meer over mijn zilveren jubileum praten. De clientèle heeft zich, t'is waar. gepast verzet En de bloemetjes in feestgewoel buiten gezet. Maar het venijn in dit soort jubilea Is, dat de dames Part, de heer Stibbel, e.a. De felicitatieboeketten, ten koste van m ij n centen Kochten bij de winst-bejagende concurrenten" door ALAN SULLIVAN 32) Gossie, meneer. Zou u me willen vertellen waar dat voor dient? Een proefruimte om verschillen de gassen in allerlei verhoudingen te mengen, voor ademhalingsproeven. Tweede leugen, dacht de bezoe ker en keek nog dommer. Is dat niet gevaarlijk voor de proefpersoon? Volstrekt niet gevaarlijk. Wilt u er eens in gaan zitten? De Avondbode zou ik toch niets durven doen. liet hij er spo;tend op volgen. Ern andere keer als ik mag, zei Bunny haastig. Ik dacht, dat jullie krantenmen sen alles wilden beproeven. Zou bet artikel er niet boeiender door wor den? Dat artikel komt wel goed, me neer. Om dwaas wantrouwen uwer zijds te voorkomen, kan ik er aan toe voegen, dat mijn Indische bedienden deze proeven geregeld ondergaan. De ze helm dient voor hetzelfde doel. Wilt u die eens opzetten? Een akelig visioen van je hoofd in een koperen huls en deze kil-ogige man aan het schakelbord! Niet aan lokkelijk. Stel je voor, dat zelfs nu, onder het praten, iets ondernomen werd. Stel eens voor, dat Absalom het doel zijner komst vermoedde en met hem speelde. Hij wierp een zijdelingse blik op de glazen cel en rilde inwendig. En de lucht in dit laboratorium! Had die geen vreemde smaak? Hij hoorde het doffe stampen van een motor. Waar voor diende die? Wat gaf Absalom dat dode en toch levende uiterlijk? Had hij geen bloea? Was dat haar echt? Hoe oud zou hij zijn? Tailoze vragen bestormden de jon gen man. zodat hij zich verward en niet op zijn gemak voelde. Alles hier was even vreemd Vreemde butler, dacht hii, maar omkoopbaar. Vreem de bedienden vooral als die man proeven met ze nam in die glazen kooi. Vreemde stiefvader voor An- thea Darvill. Vreemde patroon voor Hector en was hij ook van plan op zijn secretaris te experimenteren? Bij die gedachte duizelde het Bunny en hij beheerste zich met moeite. Rare plaats voor Mrs. Baxter om heen te gaan en waarom ging ze erheen? „Wat denkt u wel. meneer Hughes?" vroeg de klankloze stem. „En wilt u GANDER voorzitterschap van Ir. But ler, directeur van het Nederlands Vlasinstituut te Wageningen, zal de jury, verder bestaande uit de heer van Gremberghe, hoofd van de be roepsschool voor vlasbewerkers, drie vlaslinthandelaren en de heer C. van Nispen als secretaris, des 's morgens om negen uur het sein geven om de vlassers hun kunnen te laten tonen. Er zijn vijftien prijzen. Bovendien is er een zilveren medaille beschikbaar gesteld door de Commissaris der Ko ningin en zijn er diverse troostprijzen Iedere prijswinnaar krijgt ook een vaantje. Voor de organisatie van de wed strijd is een commissie gevormd van het dagelijks bestuur van de school te Standdaarbuiten alsmede de heren M. Brouwers, Ant. Vermunt, beiden van Standdaarbuiten, en de heer Daas van Noordhoek. Aan deze wedstrijd kan deelgeno men worden door alle Brabantse vlas sers en al diegenen, die op een vlas- bedrijf in Noord-Brabant werkzaam zijn. De moeilijkheden van de aannemers „VRIJERE LOONVORMING GEWENST" JN de jaarvergadering: van de Neder- derlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond te Scheveningen heeft voorzitter R. Terlingen gezegd, dat de moeilykheden voor de aannemers steeds groter worden. Deze moeilijkl heden vloeien voort uit de grote bouw activiteit, de positie der materialen en het tekort aan vooral geschoolde ar beidskrachten. De aannemer heeft deze factoren in geen enkel opzicht in de hand Aan de andere kant is hij gebonden aan de opleveringstermijn voor het bouwwerk De heer Terlingen leverde critiek op het loonbeleid der regering. Alleen 'n vrijere loonvorming kan de aannemers voor een deel uit de impasse helpen, zei hij. Wil men echter het bouwpro- gram inderdaad in zijn geheel kunnen uitvoeren, dan zullen wellicht de ar beidstijden voor de zomermaanden moeten worden verlengd. Over het al gemeen is productiviteitsverhoging een eerste vereiste. Zonder een gewijzigd overheidsbeleid kan die niet bereikt worden. Oud p\E CANADESE oudheidvorser Lj MacNeish heeft iets raars me degedeeld. „Het roken is niet het gevolg van een haastige, gejaagde tijd als de onze", zegt hij. „Reeds duizenden jaren geleden rookten de Indianen in Noord-Mexico tabak en sigaren. Zij hadden ook al sigaret ten, voorzien van filter". In tijden, dat het minder goed ging. rookten zij zelfs eigen teelt, vertelde de vor ser. Toewijding J7EN HINDOE heeft te Jammoe in Kasjmir zijn tong afgesneden en deze in een tempel aan godin Ma- halakshmi, de echtgenote van Vish- noe, geofferd. Terwijl hij haastig naar het ziekenhuis werd gebracht, stroomden duizenden de tempel bin nen om zijn toewijding te loven. De man had een afwijking, zoals ach teraf bleek. Kist h/IIDDEN in de nacht begonnen te Listerby (Zweden) de kerkklok ken te luiden. De eerwaarde heer Gunnar Olsson sprong zijn bed uit en holde naar de kerk. ofschoon het geen oproep tot gebed was. De do minee had nl.. omdat het hem ver droot. dat telkens weer de offer blokken in zijn kerk door onbe voegden werden gelicht, een alarm installatie aan de kerkklokken laten verbinden. Achter het altaar vond hij zijn mannetje, dat bekende al 11 kerken tot zijn operatieterrein te hebben gekozen. Distributie 7ATERDAG 3 Juli om 12 uur 's nachts, zal in Engeland, het land dat de oorlog won, vlees en bacon „zonder bon" verkrijgbaar zijn. Dit betekent het einde van de distributie en een volledige terug keer naar de vooroorlogse toestand, daar de rantsoenering van boter, kaas en vetten op Zaterdag 8 Mei is geëindigd. De distributie van voedsel heeft 14 jaar geduurd. Boekwerk PRESIDENT HEUSS van West- r Duitsland heeft op de interna tionale jaarbeurs „druk en papier in Düsseldorf een boekje gekregen, dat slechts zes vierkante millimeter groot is. Op de acht bladzijden van het boekje staat in het Nederlands het Onze Vader. Drinkers Zelfs de meest frivole dingen worden door statistici vast gelegd in grafieken. Men is bij voorbeeld kort geleden erin geslaagd uit te maken hoeveel sterke drank men gemiddeld drinkt. Zweden staat op kop. Per jaar drinken ze per hoofd vijf liter met inbegrip van schuldeloze babies en strikte geheelonthouders. IJsland volgt op de voet met 4.6 liter. Kleintjes DADIO PRAAG heeft niet zon der vreugde bekend gemaakt, dat een Tsjechisch kweker er in is geslaagd „kamer-appel- en - pe renboompjes" te kweken. Ze wor den hoogstens anderhalve meter groot.. Vaklieden in onze streken hebben dit ook wel eens meege maakt, maar dan rooiden ze het kleine werk onmiddellijk, daar 't niet deugde. De Tsjechen kijken daar anders tegen aan. Kat TT EN KAT, een echte zwarte, speelt mee in een Amerikaanse show en moet zich van de ene kant van de tent naar de andere proberen te slingeren. Nu lukt dat uitstekend. Maar het dier doet het ook niet voor niks. Voor een optreden van tien minuten verdient het dertig gulden per week, met kost en inwoning. (Adverient'e) Proef ons heerlijke de helm niet eens proberen? Die heeft ongeveer uw maat". Met een ruk kwam Bunny tot zich zelf. „Heel vriendelijk van u maar vandaag maar niet. Ik ben bang, dat ik u al te lang heb opgehouden, me neer". „Volstrekt niet. Het spijt me dat ik niet meer voor u doen kan. Zullen we naar de studeerkamer terugke ren?" „Erg interessant, vind ik, maar het gaat helaas boven mijn verstand", zei Bunny, haastig volgend. „Soms komen wij reporters wel eens voor gevallen te staan, die ons te machtig zijn". „Dat geloof ik graag". Absalom zet te zich achter zijn bureau, wierp een blik op een vel papier dat voor hem lag, verfrommelde het en liet het in de prullemand vallen. „Ik vrees, dat u op Monk's Mount niet gevonden hebt wat u zocht". Hij glimlachte iet wat verachtelijk. „Nietwaar?" Misschien was het geen ironie Maar het kon ook Absaloms manier zijn om te kennen te geven, dat hi.i wist dat dit bezoek een blul was. Op zijn gezicht was niets te lezen en Bunny voelde een groeiend verlangen naar de buitenlucht. „Nee, meneer, dat kan ik niet zeg gen, omdat ik niet wist wat ik zocht. Ik wilde u juist voorstellen om zelf het artikel te schrijven. Naar wat ik gezien heb zou ik zelf er niets van terecht brengen". „Best mogelijk". De bezoeker grinnikte. „Wel, laten we dan zo zeggen u stelt iets op en het honorarium is vijfentwintig gui neas voor ong. duizend woorden?" „De Avondbode is wel gul, maar ik zal er eens over denken, meneer meneer Hughes, is het niet?'' „Hughes ja J. M. Hughes." „Wel, meneer Marchant, als u weer eens zo vriendelijk bent me een be zoek te brengen, kunt u gerust met de auto voorkomen. Goeden morgen." Hoe hij die kamer uit was geko men kon Bunny zich later nooit meet herinneren, maar hij bereikte achter Hervey aan de voordeur, zich alles behalve op zijn gemak voelend. Ezei dwaas idioot! Gisteren was hl] trots geweest od zijn eigen doorzicht en vandaag had hij een mal figuur geslagen en alles in het honderd ge stuurd. Hoe zou Hector er af komen? En Anthea? Natuurlijk zou dit in ver band worden gebracht met hun be zoek aan Londen. Hervey had de deurknop in de hand. toen de jonge man hem aan sprak. „Je naam is toch Hervey, nietwaar?" „Ja, meneer". ,Wel, laat ik je bij voorbaat vertel len, dat ik geen reporter ben en geen Hughes heet, maar Marchant. Je kunt me in het telefoonboek vinden. South Audley Street. Begrepen?" „Dat heb ik al gedaan, meneer". Hij zei het- doodernstig en Bunny gaapte hem aan. „Wel voor de duivel! Hoe kwam Te eraan?" „Uw naam en adres zijn kort na u aangekomen, meneer". „Zie ik eruit of ik dronken ben?" „Nee, meneer, integendeel." „Hm, dat- maakt het nog erger". Hij bekeek de man, zich minder dan ooit on ziin gemak voelend. Raar oord. dat Monk's Mount, en rare be woners. Daar was Hector onmogelijk tegen opgewassen. Eki oD wiens hand was het meisje? Spee'.de ze enkel een rol, op bevel van de man met hei wassen gezicht. Zijn hart zei hem van niet dat ze werkelijk van Hector hield. En hij vatte weer moed. „Wel," zei hij, „ik maak .je mijn compliment. Je zou een reuze-jour list zijn. Hervey. En luister nu eens naar me, ik heb recht op tien pond eerlijkheid. Ook bij ik een vriend van juffrouw Darvill en van meneer Court. Gesnapt?" „Ja- a, meneer". Nu dan, jij bent in deze zaak be trokken". „Welke zaak, meneer?" Dit met een DONDERDAG 3 JUNI 1954 HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de Ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30- 12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Piano- voordr. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.30 Viering 100-jarig bestaan Theologi sche Hogeschool der Geref. Kerken in Nederland. 15.30 Strijkkwart. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Vocaal ens. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordr. 18.00 Marinierskapel. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Muz. v. h. Leger des Heils. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 V. d. jeugd. 19.30 Gram. 19.55 Ga mee naar JUBO II. 20.00 Radio krant. 20.20 Metropole-ork. 20.45 Herin neringen aan de JUBO 1949. 21.15 Omr. ork. 22.05 Gram. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gees telijke liederen. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Vlaams progr. 11.45 Gram. 12.00 Zang en piano. 12.25 Intermezzo. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Zigeunermuz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork 14.00 Cabaret. 14.30 Hobo en piano. 15.00 effen, doch niet geheel vaste Stem. „Wel, om te beginnen die interes sante geschiedenis, die zich in de gla zen cel afspeelt". Hervey verstijfde en zijn ogen scRe nen weg te zinken. „Ik zeg niet alles wat ik weet op geen stukken na maar ik heb de indruk, dat ie weldra een vriend no dig zult hebben." „Er gebeurt hier niets wat bi.i de wet verboden is", zei de bediende in toenemende verwarring. „Je kunt het zo uitdrukken, maar ik noem het niet in de haak en ik za! me ermee bemoeien. Zou jij in die glazen cel willen stappen en mij met de schakelaar laten spelen". „N-nee, meneer". „Wel, ik heb zo'n idee, dat er hier binnenkort wei dingen ge peuren zul len. Het zal voor alle partijen onaan genaam zijn. In dat geva'l heb je mijn adres. Goede morgen". Hij slenterde weg zonder om te kij ken, maar voelend dat de man hem nakeek. Hij vond ziin auto waar hi.i die had achtergelaten. Op de bank lag zijn rijbewijs Handige vingers hadden dit ontdekt in het vak naast het stuur wiel Zo eenvoudig als je eraan dachtEn die portier was niet zo simpel als hij leek. Het hek stond open toen de wagen V. d. zieken. 15.45 Gram. 16.00 „Tussen vier en vijf". 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Muziek uit Suriname, door A. R. Miamut. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 V. d. jeugd. 18.40 De Conferentie in Genève. 18.45 West-Indisch Ork. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 „In de gekroonde haan", hoorsp. 19.45 Vacantietips. 20.00 Nws. 20.05 Zang en piano. 20.10 Intern. Radio bridge-drive. 20.15 Radio philh. ork. 21.10 „Hoe mooi was het leven", hoorsp. 22.25 Meisjeskoor en orgel. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operettemuz. 12.30 Weerber. 12.34 Operettemuz. 13.00 Nws. 13.15 Orgelconc. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.05 Symph. ork. 15.15 Knapenkoor. 16.00 „Carmen", opera (acte Ien II). 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Bel gische muz. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 Gram. 20.20 Verz. progr. 20.40 „Wat is dat?" 20.55 Verz. progr. 21.15 Ethnologische muz. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Gram. 22.55- 23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 cn 14.30 Gram. 15.00 Kamerork. en soliste. 15.50 en 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.15, 18.30, 18.45 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. (Advertentie) Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten kwam en de dwerg was onzichtbaar. Ook op het toeteren kwam hi] niet naar buiten. Bunny zag hem in ge dachten over het vuur gebogen zitten, de klauw-achtige handen warmend en reed peinzend door. Hij had de boel lelijk in de war ge stuurd en had wel reden tot nadenken. Vanavond zou hij dineren met wat hij „het Monk's Mount-stel" noemde. Ze zouden veel dingen denken, die ze niet uitspraken. Geheimen aan weerszijden. En ook Monk's Mount had zijn geheim. Het was moeilijk, hoe .ie het ook be keek. Als Hector bij zijn terugkeer van deze mislukte expeditie afwist, was zijn positie twijfelachtig. Als hij er onwetend van was. kan het nog er ger zijn Na rijp overleg leek het de beste manier om althans voorlopig te zwijgen En. dacht Biinnv opstandig, de moeite om zijn vriend van de krant J M Hughes, uitleg te geven, was hem alweer bespaard „Wel kind, en wat hebben jullie gedaan?" vroeg mrs. Baxter in An- thea's kamer even voor het dinei. „Allerlei. Vanmorgen wild' Hector meneer Marchant spreken, maar hij was naar Brighton". „Is Hector van Plan om te berusten?" (wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 5