Mensen en c Yand DE TAFELRONDE Ook het nabije Oosten.... PANG HQ PERKPOLDERHAVEN WERD TERUG INGENOMEN radio P08?ENT°qodi Gemengde Scholen f m AT EEN ONDERLIJKE VERELD Het Huis van Leven en van Dood Geen ondoordachte experimenten Een algemeen cultureel tijdschrift HET DE eerste, prettig gevarieerde afle vering van de nieuwe jaargang bewijst al dadelijk, dat dit geen ijdele beloften zijn. Ze opent met een no velle van Heinz Risse. een der be langrijkste figuren onder de jongere West-Duitse schrijvers. Hij vertelt de lotgevallen van een zekere Jan Groot, die zowaar geboren is „in Breda, einer kleinen Stadt der Provinz Bra bant". Ad rem M Studie en beraad HET Vrije Volk is voorzichtiger en wijzer dan Mr- Burger. Het geeft geen uitspraken fris van de lever voor een gemakkelijk op te zwepen gehoor, maar constateert, dat het Bisschoppelijk Mandement ons gehele volk raakt, „omdat het uitspraken bevat over de wijze waarop rooms-katholieken en niet rooms-katholieken voor gemeen schappelijke idealen samen kunnen werken". In het bijzonder gaat dit mandement de Partij van de Ar beid aan, als partij van de door braak op politiek terrein, zo gaat het blad verder. „Het is duidelijk, dat dit mandement' derhalve ern stig bestudeerd moet worden, voor dat een verantwoord oordeel over de thans ontstane toestand moge lijk is. Ook de slotsom van het be raad in de Partij van de Arbeid en haar Katholieke Werkgemeenschap zal daarvoor bekend moeten zijn- Dat beraad is thans in volle gang". DINSDAG I JUNI 1954 TWEEDE BLAD (Van onze onderwijs-medewerker) het is al weer enige tijd geleden, dat de knuppel van de ge mengde school in het toch al onrus tige hoenderhok van ons katholie ke onderwijs werd gegooid. Wair- om, zo luidde de vraag, tobben wij katholieken zo zeer met onze op groeiende jeugd? Waarom houden wij onze jongens en meisjes tijdens hun studiejaren zo angstvallig van elkander gescheiden? Zijn de moei lijkheden en conflicten op sexueel gebied bij onze pubers niet groten deels het gevolg van een preutse opvoeding? De knuppel werd geworpen, mis schien wel wat al te vlot. Iedere mening, met enige verve voorge dragen, lokt wel een aantal sup porters aan. En wij katholieken, die het met al onze emancipatie toch zo vreselijk vinden, als men ons van conservatisme beticht, wij zijn zo gemakkelijk in beroering te brengen als men deze snaren be speelt. Tot onze opluchting kunnen we echter zeggen, dat er een groot aantal katholieke gemengde scho len bestaan. Talrijke plaatsen im mers, waar het katholieke volks deel gering in aantal is (men denke aan de provincie Zeeland) bezitten vanouds een lagere school voor jongens en meisjes beide. Maar men stelt ons nog meer voor. Waarom ook niet gemengde middelbare scholen? Komt daar dan toch weer niet dat gebrek aan vlotheid en moderne spirit bij on ze geloofsgenoten om de hoek glu ren? Wel, als we over onze lands grenzen kijken, bemerken wij dat Europa grotendeels nog de aparte scholen voor meisjes en jongens kent. En daarmede kan onze vrees voor achterlijkheid althans binnen ons eigen werelddeel wegvallen. J^ATEN we dus aannemen, dat het hierboven bestreden schijnar- gument voldoende is weerlegd. Dan rest toch nog de zakelijke vraag: is de gemengde school niet normaler? De beide geslachten verkeren toch in het dagelijkse leven ook, in de zelfde huizen, met elkaar; onze jongens en meisjes zouden in de „gevaarvolle jaren" zoveel gewo ner tegenover elkander staan, wan neer de school, met haar scheiding der geslachten, de onderlinge ver schillen niet accentueerde. Wat hierop te antwoorden? Op de eerste plaats: waar men de gemengde middelbare school heeft (Amerika; openbaar onderwijs in ons land) bemerkt men weinig van verminderde spanningen. En zo men al aan vermindering van de geladenheid wint, dan verliest men dit weer aan te grote nonchalance van de jongelui onderling- Beziet men tabellen der jeugdcriminali teit, dan wekt Amerika bijvoor beeld niet de indruk, dat men ginds in de gemengde school een remedie heeft gevonden. Maar voor wij de houdbaarheid van deze indruk analyseren, is het wellicht nuttig, nog zakelijker ar gumenten in het geding te bren gen. De ouders namelijk sturen hun kind naar school, om het op de eer ste plaats te doen onderwijzen. Al vorens dus te bezien of een ander schoolsysteem diverse buiten schoolse problemen kan helpen op lossen, is het toch wel goed, eerst te bezien, of dit ook nuttig is voor de eigenlijke opdracht van de school: het onderwijs. Het antwoord is: neen! Zeker in de jaren van het middelbaar onder wijs is er een groot verschil tussen jongens en meisjes en belangstel- lingsrichting, studiemethoden, werktempo, geestelijke rijping, in stelling tegenover leerkracht en leerstof. Als men het ideaal van Claparède wil benaderen, namelijk: de school-naar-maat, dan dient er toch onderscheid te zijn naar de geestelijke maat van de leerlingen. Het specifieke onderwijs zal op de gemengde middelbare school nood zakelijk moeten schipperen tussen de verschillende afstemming op respectievelijk vrouwelijk en man nelijk gehoor. Zij zal dus in feite beide partijen te kort doen- Dit geldt met name voor vakken als: geschiedenis, aardrijkskunde, let terkunde, biologie, moderne talen, en niet te vergeten: het godsdienst onderwijs. iW] men in het middelbaar on derwijs werkelijk zich instellen op de psyche van de leerling, dan zal men daar een gemengd gehoor eer der als een handicap, dan als een gewin beschouwen. En mocht het nu al zo zijn, dat gemengd school gaan in deze jaren een aantal op voedingsmoeilijkheden zou ver kleinen, is dit dan toch wel de juiste weg? Natuurlijk komen hier onmeetbare grootheden in het spel, doch naar onze mening mag men toch niet te gemakkelijk het on- derwijs-belang van de school aan tasten. Voor de lagere school liggen de zaken wel wat anders. De psychi sche verschillen tussen de geslach ten treden nog niet zo sterk naar voren en de vrij simpele leerstof laat zich gemakkelijker naar be hoefte variëren. De ervaring leert zelfs, dat de gemengde lagere school soms op gelukkige wijze de ruwheid van louter-jongens en de sentimentaliteit van louter-meisjes weet te vermijden. Deze ruwheid en sentimentaliteit zijn geen regel, maar er bestaat toch een gevaar voor op aparte scholen- Bovendien benadert de klasse-sfeer in de ge mengde lagere school meer het ge zinsleven. waaraan de kinderen van deze leeftijd nog zo sterk gebonden zijn. Doch omdat in deze jaren nog weinig problemen op sexueel ge bied te bestrijden vallen, kan dit argument voor het lager onderwijs ook weer moeilijk dienen, om het roer volledig om te gooien. CR IS HERHAALDELIJK over geklaagd, dat er van het Vlaamse kunstleven zo weinig tot Noord-Nederland doordringt, hoewel er toch genoeg activiteiten aan de dag treden, die een nadere kennisma king waard zijn. Met name denken we daarbij aan enkele tijdschriften, waarvan De Tafelronde een der opmerkelijkste is. resultaat van onze beschou wing is dus, dat wij de idee der gemengde school niet afwijzen, doch evenmin binnenhalen als de remedie van alle kwalen. De men selijkheid zal bovendien variëren met plaatselijke levens-sfeer en op vatting. Zeker bestaat er geen re den, om hals over kop ons katho liek onderwijs om te gooien in ge mengde richting. Men vergete vooral niet, dat het hier over iets anders gaat, dan over een nieuw fabrieks-procedé. Ons materiaal wordt gevormd door levende men sen met onsterfelijke zielen. On doordachte experimenten zijn daar stellig niet op hun plaats. OOK BUITENLANDSE MEDEWERKING P)IT algemeen cultureel maandblad is een jaar geleden opgericht, bij welke gelegenheid de redactie een beginselverklaring aflegde, waarin we o.m. lezen: „Wij willen, naast de krachten, die reeds een uitweg zoe ken, het geestelijk patrimonium van het Europese Westen bewaren en uit bouwen, als ons de tijd wordt ge gund, wellicht naar Atlantische hori zonten. Door dit laatste menen wij alles was zich reactionnair voordoet uit de weg te gaan wij zijn niet tijdsvijandig en de bevruchting te overwegen door al wat zich niet moedwillig aan het vreedzaam ver keer, ook met een eventuele tegen stander, onttrekt". Onder een uitgebreide redactie staf met als secretaris Ivo Michiels, de bekende recensent van het Han delsblad van Antwerpen, is in de eerste jaargang voortreffelijk werk geleverd, zowel creatief als critisch. Thans is de tweede jaargang inge zet. (Beheer Dr. Timmermanslaan 2, Merksem-Antwerpen). Hoewel de prijs verlaagd werd, zal het uitzicht verfraaid worden. Het omslag zal el ke maand een andere kleur dragen en verlucht worden met een hout snede of pentekening door een jonge en talentvolle graficus. Het redactie lid Piet Serneels opent de rij met een zeer fraaie houtsnede. Het Critisch Cahier zal gevoelig worden uitgebreid, terwijl de opzet om naast eigen werk ook belangrij ke schrijvers uit het buitenland aan het woord te laten, gehandhaafd blijft. UIT BREDA tische richting in Frankrijk. Paul de Vree huldigt de dichter René Ver- beeck bij diens vijftigste verjaardag. In de kronieken geeft Piet Tommis sen een uitgebreid panorama van de Duitse letteren sinds 1945. In het Cri tisch Cahier worden Nederlandse, Franse en Ierse letteren onder de loupe genomen. Uit deze korte, lang niet volledige, opsomming blijkt voldoende, dat men De Tafelronde niet ongelezen kan la ten, wanneer men op de hoogte wil blijven van het geestesleven der jon gere Vlaamse kunstenaars. W. VAN DER VELDEN. EXPOSITIE VAN WERK VAN CONST. GUYS Een ere-comité •"TE VLISSINGEN zal, zoals men weet. A van 16 Juli—22 Augustus a.s. een tentoonstelling worden gehouden, waar een boeiend overzicht zal worden ge geven van het werk van de Franse tekenaar en aquarellist Constantin Guys, die in 1802 is Vlissingen werd geboren. Voor deze tentoonstelling, de eerste die in Nederland aan deze kunstenaar zal worden gewijd, is een erecomité gevormd, waarin o.m zitting hebben genomen de Franse ambassadeur in Nederland, de directeur des Misées de France] de heer Georges Salles, de Algemeen Directeur van het Rijksmu seum te Amsterdam, jhr. D. C. Röell, en de Commissaris der Koningin in Zeeland. Er zullen ongeveer 130 wer ken te zien zijn. Koninklijke Marinierskapel komt naar Terneuzen TYOOR medewerking van de V.V.V. Terneuzen is het mogelijk gemaakt dat op 24 Juni a.s de Koninklijke Ma rinierskapel o.l.v. Gijsbert N-ieuwland des avonds om 8 uur op het Lyceum plein een concert zal geven. t Advertentie, f v 2In alle prijsklassen JfüDSOte SIGAREN De poëzie van J. L. de Beider en Adriaan de Roover is helaas erg zwak, terwijl we ook voor het aforis tisch proza van Pol le Roy weinig waardering kunnen opbrengen. De erepalm komt ongetwijfeld Paul de Wispelaere toe, die met een zuiver geschreven en prachtig gecomponeer de vertelling de aandacht op zich vestigt. Een van zijn hoofdfiguren is de Italiaanse schilder Antonio, wiens moeder afkomstig is uit Breda. Een merkwaardige bijdrage is op genomen van Emmanuel Looten, een markante figuur uit de nieuwste poë- J/an de Turkse militaire missie bij Shape het hoofdkwartier van de Nato-strijdkrachten in Europa, dat is gelegen in de buurt van Parijs, maken twaalf officieren deel uit. Op de foto rechts Brigade-Generaal Enver Aka, die aan het hoofd staat van de Turkse militaire vertegen woordiging, en links Kolonel S. Cotur, eveneens van het Turkse leger, bij de bestudering van een stafkaart. (Advertentie) J-JET strekt tot voldoening, dat de uitlatingen van Generaal-ma- joor b.d. H. J. J- D. Dürst Britt niet alleen door alle chefs van staven nadrukkelijk zijn veroordeeld, maar dat ook de bataljonscommandan ten van de brigade, die in 1947 de politionele actie op Midden-Java uitvoerde, zich volkomen distanci- eerden van de opstandige-achter- af. Zij zien in zijn uitlatingen aller eerst een ondermijning van de krijgstucht. Ze achten die verder ook grievend ten aanzien van de figuur van wijlen Generaal Spoor, die in hoogste instantie verant woordelijk was voor de uitvoering van de opdracht van de regering tot het staken van de militaire actie in Indonesië op 4 Augustus 1947. En ze vragen zich af, welke motieven er toe hebben geleid, dat Generaal- majoor b.d- Dürst Britt zich ken nelijk niet kunnende verenigen met <t)e v&ts/uip&ttfifr pan cümstz Tang. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel het regeringsbeleid in dezen geen ontslag genomen heeft in be doelde periode. Het is zeer ad rem, wat hier ge zegd en gevraagd wordt. Gemak kelijk is het applaus te verwerven van een emotionele vergadering. Maar zich verantwoorden tegen over deze verwijten van deskundi gen, zal hem niet gelukken. Studie en beraad die zijn thans inderdaad nodig. En zolang die ge schieden, willen we ze niet storen met voorbarig commentaar. Brief Hevige strijd tussen NatReserve en Commando's JN DE AVONDUREN werd de bevolking van Kloosterzande en omgeving plotseling opgeschrikt door het ratelende geluid van mitrailleurs en het knetteren van geweren komende uit de richting Perkpolderhaven en geen wonder, want er werd een grote oefenstrijd gestreden om het bezit van Perkpolderhaven waaraan deelnamen de Nat. Reserve (blau we troepen) o.l.v. kapitein Rud-* Fassaert en de Commando's (groene troepen) o.lv. le luit. J. Blommaert. De oefening werd bijgewoond door kolonel v. Hinte, inspecteur Generaal voor de Nat. Reserve, kolonel La- gaune, bevelhebber 5e Mil. Afd. en Luit. Kol Cornet, Ter. Comman dant Zeeland. havengebied. Na een hevige strijd moesten de Groene troepen de zo be langrijke haven prijsgeven en kwam deze wederom in het bezit der Blau wen. De Groene troepen hadden zich in tussen ook op een ander object gewor pen. Zij hadden namelijk nog andere troepen neergelaten in de omgeving van het pompstation te Kapellebrug, kennelijk de bedoeling hebbend om beide strategische punten te bezetten en de Blauwen de pas af te snijden en van elke verbinding e ontdoen. Ook deze actie verliep voor de Groenen slecht want de Blauwen hadden ook daar spoedig haar troepen heen gedirigeerd en hebben de vijandelijke troepen op zeer tactische wijze in de val laten lopen. Om 01.00 uur konden de Blauwe troepen aan de Hoge legerautoriteiten melden, dat de Zeeuwsch Vlaamse bo dem geheel van vijandelijke infiltratie was gezuiverd en dat ook de strijd te gen de vijfde colonne met succes ten einde was. Kort nadat de rust was teruggekeerd werd in het opkomstcen trum te Kloosterzande (Hotel van Leuven) appél gehouden, waarna de vermoeide strijders voeding ontvingen van de bevoorradingsdienst. MOBILISATIE GESLAAGD PJE OPZET der oefening was de Nat. Reserve in een zo kort mogelijke tijdslimiet te mobiliseren met behulp van een speciaal alarmeringssysteem en dat de mobilisatie een succes is geworden lijdt geen twijfel wanneer men bedenkt dat de speciale koeriers met de mob. bevelen om vier uur in de middag pas vertrokken en alle op geroepen militairen om zes uur in pa rate toestand zich in het opkomstcen trum te Kloosterzande bevonden. Vrij spoedig werden wachtposten uit gezet en patrouilles uitgezonden en mede dank zij de medewerking der burgerij was het de legerleiding spoe dig bekend dat leden der „vijfde co lonne" zich reeds in Kloosterzande hadden geïnfiltreerd. Zelfs in het hoofdkwartier van kapt. Fassaert wa ren zij vermomd als burger ingedron gen en de kapitein zag zich plotseling in een hachelijke positie gebracht. Ge lukkig kwam versterking en werd de kapitein verlost. IN DE VAL VODRA de avond was ingevallen de den de groene para's een aanval op het vasteland en namen Perkpol derhaven in bezit. De Blauwe troepen werden onmiddellijk in gevechtsgerede toestand gebracht en trokken naar het door de vijanden bezette strategische Kat TN Shipton-or-Stour woont een on dernemende kat. Het beest zat met drie jongen te kijken. Dakloos. De poes klom een hoge boom in, nam zonder al te veel plichtplegin gen het nest van een houtsnip in beslag en bracht daar haar jongen onder. Auto ne commissaris van politie in Chicago wilde vlug even een bureau binnenwippen. Dat kon. Niemand hield hem tegen, toen hij zijn politiewagen uitsprong, de motor liet doordraaien en de deur in rende- Maar toen hij terug kwam was de wagen verdwenen. Omstanders hadden wel gezien, dat het voertuig met een listig burgerman achter het stuur en met loeiende sirenes was wegge reden. Trouw DIJ de kleine Manuela Rossi in het warme Italiaanse Modena moes ten de amandelen worden wegge nomen. De dokter en de verpleeg sters kwamen met de instrumenten aandraven en de kleine Manuela schrok daarvan zo, dat ze hard gil- Duitsiand houdt erg veel van hem de. Ogenblikkelijk stortte haar poes en toch is deze jongeman een Fufi, die de zware gang klaarblij- klein beetje te beklagen. Sinds hij lelijk had meegemaakt zich op het Joi innt- Jc behandelende personeel. Met dikke Ti.l. een poos geleden J staart en opstaande haren hakte zij geworden heeft hij in zijn vrije ej. jQS patiëntje kon eerst uren niets anders moeten doen WOrden geopereerd toen Fufi was dan lezen, lezen en nog eens le- opgesloten. zen. Wat hij dan allemaal leest? Een liefdesbrief van zijn lieftalli- Kusten ge Louise Gordon in Brooklyn, geschreven op rollen van een tel- JTen kapper in Hartford denkt machine en met een lengte van je^.g hebben gevonden om niet minder dan 3Z00 voet.-. u:; Louise schreef dit briefje in haar kaalhoofdigheid bij mannen vrije tijd tussen de kantooruren ongedaan te maken. „Het komt en 's avonds thuis en deed er on- doordat mannen het hoofd in geveer een maand over. We zijn het kussen begraven, wanneer benieuwd of soldaat Reiss nog hj- Dp weet, wat er allemaal na „Dear slapen ze^l nij serieus, ue Daniel" volgt als hij aan „Since- kapper heeft thans een hooid- rely yours" is gekomenEn nu kussen geconstrueerd, waarin men met geen geweld het hoofd kan begraven. Met ste- T~\E verloofde van soldaat Daniel A. Reiss (midden) van het Amerikaanse bezettingsleger in zit Louise in Brooklyn natuurlijk op bericht te wachten. Sleutel DERTUS krijgt een sleutel van de winkel van zijn haas, de heer Alf Haddock in Dagenham. Het komt' nogal eens een keer voor, dat Bertus op zijn eentje op stap gaat en dan komt er steeds een hoop ka baal bij te pas eer hy binnen kan. Bertus is een hond. Hij krijgt de nen gevuld zeer waarschijnlijk Mis TN New York zag een politieman drie verdachte lieren met een taperecorder leuren. *Ze wilden het apparaat kwijt aan een pandjesbaas. De agent aan de praat met die ke- sleutel aan zijn halsband en is te- rels> die hjj ten giotte voor alle ze voren intensief getraind. Hij kan de - - - - sleutel zelf hanteren. ISetjes TN Tulsa (Oklahoma) pikte een man de auto van een andere man. Drie dagen later vond de politie het voertuig 3000 kilometer verderop. Leeg. Maar er was een briefje op het stuur geplakt. Daar stond net jes op: „Ik heb goed op Uw auto gepast. Ik heb niet harder dan 90 km. gereden. Van de wagen is niet te veel geëist. Mijn persoonlijke kerheid mee naar het bureau nam. Daar werd de geluidsband van de taperecorder teruggedraaid. Door het luidsprekertje kwam toen dui delijk het volgende gesprokene: „Wij zijn een gelukkig gezin. Va der is dr. Max Ackerman, mammie heet Sylvia en ons zoontje is Ron nie". Men vond dr. Ackerman, die hun vertelde, dat de bandopnemer hem ontstolen was en dat de opna me was gemaakt btf wjjze van proef. Alle Ackermannen maken het best! Dank u! Maar de dieven wer- mening is echter, dat het een. snert- den vastgehouden en moeten voor wagen is". de Kadi komen. (Advertentie) WOENSDAG 1 JUNI 1954. HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.10 „Er klopt iets niet", hoorsp. 12.00 Alt en cembalo. 12.30 Land en tuinbiuwmeded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Metropole-ork. 13.50 Acte II „Lohengrin", opera. 15.12 Kamerork. en soliste. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelconc. 18.00 Mil. caus. 18.10 Zigeunermuz. 18.30 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven. 18.45 Vocaal kwartet. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Zendingsbijeen komsten. 21.50 Amus. muz. 22.15 Gram. met toelichting. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Promenade ork. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiianmuz. 13.45 Gram. 14.10 V. d. kind. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Jeugdconc. 17.15 Politiekapel. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: „De brievenbus gaat open". Correspondentierubriek o.l.v. Re- gina Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Gram. 19.15 „De Katholieken en het socialisme", caus. VPRO: 19.30 (Advertentie) lippenstift, maaam [jj0 door nieuwe ingrediënten en plantaardige kleurstoffen het doel Uw ideaal beeft bereikt. „Een Ton voor Triëst". VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 Marktprogr. 21.00 „Zolang jij bij mij bent", hoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.45 „Tussen mens en nevelvlek", caus. 23.00 Nws. 23.15 Socia listisch nws. in Esperanto. 23.2024.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams), 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Filmmuz. 14.00 School radio. 15.45 Koorzang. 16.00 Gram. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Sopr. en pia no. 17.30 Voordr. 17.45 Gram. 17.50 Boek bespr. 18.00 Sopr. en piano. 18.20 Piano recital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 „Roman Om Eva", operette (le deel). 20.30 Gram. 20.45 „Roman om Eva", operette (2e deel). 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55— 23.00 Nws. BRUSSEL (Frans), 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00, 15.00 en 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Cello en piano. 18.50, 19.15 en 19.28 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Symph. ork., koren en sol. 21.35 Folklo ristische muz. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. door ALAN SULLIVAN 31) Op dat ogenblik klonk zwak maar duidelijk een geluid, dat hem deed verstrakken. Het was een grommige hoest, afwijkend van de gewone ge luiden van het buitenleven en zeker niet voortgebracht door een dier uit de streek. Gespannen luisterend ver nam hij het nog eens. en herinnerde zich toen ineens waar en wanneer hij het de laatste maal gehoord had. Toen schelde hij aan. Hervey deed open. „Meneer Absalom thuis?" „Dat wel, meneer, maar meneer is bezig." Hervey zag de kleding van de be zoeker en zijn stem klonk onverschil lig- „Zou ik hem niet een een ogenblik je kunnen spreken?" „Ik denk het niet. maai ik wil het wel gaan vragen. Hij heeft het van daag erg druk." Bunny haalde zijn visiteboekje te voorschijn „Geef hem dat, wil je." Hervey nam het aan. „Hr. Hughes, van de „Avondbode"?" „Dat staat er op, niet? Ik heb je toch niet het verkeerde gegeven?" „Nee, meneer, maar Absalom ont vangt geen journalisten." Bunny schatte de man met ervaren blik; hem ontging noch de gedienstige houding noch de schele blik. „Hier, steek dit bij je het is voor voor de armen van de streek en breng de zaak voor me in orde. Ver tel meneer Absalom dat ik in het be lang der wetenschap kom. Als je het gedaan krijgt, geef ik je nog zo'n pa piertje. Begrepen?" Hervey voelde bankpapier kraken en knikte haastig. „Een ogenblikje, meneer. Ik zal zien wat ik kan doen." Hij verdween en liet Bunny achter, die zijn ogen als gewoonlijk goed de kost gaf. Gang, trap, gangetje waarin de man verdwenen was, de Indische bediende aan het eind van de gang, de kale wachtkamer. Hier werd Hec tor geacht te werken, hier woonde Hector's meisje, hier kwamen mrs. Baxter en de oude Bulgaar op be zoek. Waarom? Waarom, in 's hemels naam? En wat deed Absalom met een grote aap? Hervey kwam even later met een opgewekter gezicht terug. „Wilt u me maar volgen, meneer" Een tweede transactie vond plaats en een zware deur zwaaide open. „Mr. Hughes van de Avondbode, meneer." Bunny raapte al zijn moed bijeen en aanschouwde de vreemdste man, die hij ooit gezien had. Neemt u plaats, meneer Hughes. Ik heb slechts een ogenblikje tijd. Dank u, meneer Absalom. En wat is het doel van uw be zoek? De loodrechte wenkbrauwen rezen omhoog. Wel, meneer, u bent een geleer de en de Avondbode Hoe weet u dat dat interes seert me. Nou, meneer, de meeste kranten weten meer dan de mensen denken. Ik weet niet, hoe mijn chef aan zijn inlichtingen komt, maar ik zou u graag interviewen Ik sta geen interview toe. Bunny keek minzaam grijnzend in de doffe, grijze ogen. Ook niet over wetenschappelijke onderwerpen, me neer Absalom? Er zijn vele takken van weten schap welke bedoelt u? De jongeman, die zijn ogen de kost gaf, had deze vraag voorzien. Hij had de kamer opgenomen, de globe, en de zware boekdelen die naast Absalom lagen. Van één ervan kon hij de titel lezen. De meest belangrijke van alle, meneer anthropologie. Absalom schrok heel even, maar toch zichtbaar en trommelde op de tafel. Ook hij dacht snel na. Veilig heid en afzondering moesten tot elke prijs worden bewaard. Deze journa list was ongetwijfeld schrander en de Avondbode kon enig gerucht verno men hebben. Court? Nee, Court zou wel zwijgen. Hij overwoog kalm de voor- en na delen. Eén mogelijkheid was, alles te ontkennen en de man onvoldaan weg te zenden. Maar aangezien hij geen idee had hoeveel de Avondbode wist kon het gevaarlijk zijn. Een andere oplossing was, met de man te praten naar zijn uiterlijk te oordelen was hij niet wetenschappelijk hem zijn zin te geven wat algemeenheden te debiteren en hem op een vals spoor te brengen. Dat zou de beste en ja wetenschappelijkste manier zijn en de gedachte vermaakte hem. Een nieuwe inval waarom niet heel vermetel zijn? De naam Voronoff stond op het boek naast hem. Dat was een idee Voronoff! Een belangrijk onderwerp, gaf hij kalm toe. maar onmogelijk in een krantenartikel te behandelen. Enkele opmerkingen zouden zeer gewaardeerd worden, meneer. Ziet u, we willen een reeks artikelen plaat sen over verschillende geleerden. Wilt u nu iets vertellen over uw on derzoekingen, bijvoorbeeld? Dat inte resseert het publiek altijd, of ze re sultaat hebben of niet. Misschien schrijft Dr. Voronoff ook wel iets, zei hij hoopvol. Voronoff heeft het absoluut mis, snauwde Absalom. Reusachtig! Zoiets slaat in. Gaat u door alstublieft. Absalom aarzelde even. Het was hem ontvallen en hij kon het niet te rugnemen. Hij had over Voronoff willen redeneren en het vraagstuk open laten. Nu moest hij er zich zo goed mogelijk uit redden. Die meneer is van mening, dat hij door overplanting van een bepaal de klier van de hogere apen op de mens, een mens hernieuwde krachten kan geven. Het kan mogelijk zijn vele dingen zijn mogelijk maar het is nog niet bewezen. Ik huldig het standpunt, dat men hierdoor vermoe delijk ook de „aapachtige instincten" overbrengt. Jonges!, riep Bunny. Dat is niet mis, wel? Zoals u zegt. Mijn onderzoekin gen gaan in een andere richting. Mij dunkt, dat Voronoff op het verkeerde spoor is. Ik heb een paar van zijn pa tiënten ontmoet en ze leken me niet normaal. Leken ze aapachtig, meneer? Zo ver wil ik niet gaan ik zei. niet normaal. Mag ik uw aap eens zien, me neer? De man met het wassen gezicht werd ineens koud. Zijn hart klopte langzamer. Hoe wist dat deze jour nalist? Van wie wist hij het? Hervey? Onmogelijk! De Indische bedienden? Uitgesloten. Hij moest voorzichtig zijn. Mijn aap?, herhaalde hij. Wat een vreemde vraag. Bunny verried grote verlegenheid. Wel eh meneer, ik dacht, dat u er wel een zou hebben. Nu was de kist, die Siak bevatte, bij nacht regelrecht per vrachtauto uit Liverpool aangekomen en Absalom was er zeker van, dat buiten zijn per soneel en enkele patiënten niemand in Engeland van de aanwezigheid van het dier afwist. De kooi was al te vo ren door Londens werkvolk gebouwd en de grootste geheimhouding was in acht genomen. U dacht verkeerd, zei hij koel. Mijn werk ligt in het laboratorium. Wilt u dat zien? Eerste leugen, dacht Bunny en knikte ijverig. Heel vriendelijk van u. Dolgraag. Absalom stond rustig op en opende de deur. Niet, zoals de jongeman op merkte, die, welke stevig gegrendeld was. Hebt u verstand van scheikunde of physiologie, mijnheer Hughes? Als dat zo was meneer, zou ik niet zijn wat ik nu ben, antwoordde Bunny naar waarheid. U kunt een boek vullen met wat ik niet weet. Dan is het voor mij doelloos te proberen, u deze apparaten uit te leg gen: maar stelt u zoveel vragen als u wilt. De blauwe ogen namen het vertrek met moeizaam verborgen verbazing in ogenschouw. Hij zette een bewonde rend en niet begrijpend gezicht, maar nu was het Bunny's beurt om zich op gevaarlijk terrein te gevoelen. Hij liep langs de rijen glinsterende cylinders met hun kleurige vloeistoffen en gas sen en vestigde toen de aandacht op de glazen cel. De houten stoel stond op zijn gewone plaats. Aangezien hij veel verstand had van electriciteit, zag hij de draden, die in verbinding stonden met het schakelbord. De com binatie was griezelig en deed aan een executie denken. Bemerkend dat Absalom hem aan dachtig gadesloeg, fronste hij de wenkbrauwen en zette een dom ge- ziielit. (Word; yervuigd).

de Stem | 1954 | | pagina 5