DEKEN THOMAS TIJDENS DE VIERING HERDACHT Walcheren Zuid-Beüeland Z..VLAA N DEREN 77ïc TTliMcw'j GEWIJZIGD UITBREIDINGSPLAN BAARLAND GHESELLEN (Hulst) OOGSTTEN DONDEREND APPLAUS Zeeuws toneelconcours eindigt in zegevierend Hulst Vrije schoolkeus primair 2 2 HA ME A Zonnefilter MIDDELBURG Een eeuw kath. onderwijs te \s Heerenhoek TERNEUZEN AXEL HULST De Meikermis draait OOSTBURG AGENDA hm wis mohgkjs DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 1 JUNI 1954 „Op een mooie dag in Meitrok volle zalen T"NE St. Joseph's Ghesellen te Hulst hebben bu hun traditionele ker- misopvoering een succes geboekt, zo als maar zelden voorkomt. Toen de stampvolle zaal het vrolijke stuk „Op een mooie dag in Mei" gezien had en als pakkende apotheose het gelijkna mige liedje, door alle spelers en speelsters gezongen, had weerklon ken, donderde een stormachtige ova tie door het patronaat. Wellicht was dat daverend handen en benenapplaus tevens bedoeld als prijs in het Zeeuws Landjuweel, doch met de opvoering van het muzikale blijspel alleen hadden de Ghesellen dat evenzeer verdiend. Ze hadden ter gelegenheid van Meikermis en hun „Juweel-verovering" niet beter voor de dag kunnen komen, dan met dit aardige stuk, dat voor degenen die destijds „Jongens van de koopvaar dij" gezien hebben, enkele goede be kenden bracht. Toon en Wietje, de twee vrolijke Jantjes oogstten telkenmale storm achtige bijval; prima rollen van Piet Verwer en Reggie Buysrogge. Henny Rombout schitterde als Tante Fie, de Amsterdamse visverkoopster, die met een bewonderenswaardig élan haar plat Mokums acent volhield en in haar schitterende creatie de zaal onophou delijk tot de uitbundigste vrolijkheid bracht. Ook alle andere medewerkenden BENOEMINGEN IN BISDOM BREDA PtE Bisschop van Breda heeft be- noemd: tot Geestelijk Adviseur van de Kath. Bond „Voor het Gezin", Afdeling: St. Jansteen: Pastoor J Preyers. Tot Kringadviseur der Landelijke Rijvereniging in de Kring Breda: Pas toor A Anssems te Effen (Breda) Benoemd tot Kerkmeester te Breda, Christus Koning: de heren P. v. Die- sen, J. Adank en M. Claassen. Benoemd tot Armmeester te Breda, Christus Koning: de heer Ant. Schets. (Advertentie) voorkomt zonnebrand Flacon 1.25 VEILINGSVERENIGING „ZUID-BEVELAND" IN HET GOUD U)E veilingsvereniging „Zuid Beve- land" te Goes bestond begin Mei vijftig jaar. Dit gouden jubilé zal nu op Dinsdag 15 Juni a.s worden her dacht in een feestelijke bijeenkomst in het Goese Schuttershof. Surseance van betaling (A AN L. Provoost, loodgieter Schel- destreat 31, Vlissingen is defini tief surseance van betaling verleend voor de tijd van 1% jaar, ingaande 10 Maart 1954. Bewindvoerder is mr J.F.C v. Deinse. Middelburg. Aan de N.V Stoon-koffiebranderij en Tabaksfabriek ..Canton" te Ooster hout is voorlopig surseance van beta ling verleend Bewindvoerder is mr A. FJ.H. Quadvlieg uit Breda. hebben een belangrijke bijdrage ge leverd tot het slagen van deze op voering. Met begeleiding van de heer Aug. Eeckhout zongen ze verschillen de aardige liedjes, welke het stuk .log aanmerkelijk opvrolijkten en af en toe haast een operette-stemming ver oorzaakten. Het is te zien dat Renaat Staes uit St. Niklaas steeds meer met zijn Ghe sellen kan doen; zijn regie is zeer goed en de actrices en acteurs vormen een team waarmee het vruchtbaar werken is. Piet Rouleau, die we weer op de planken zagen tevens, had voor een pracht van een décor gezorgd. Van avond spelen de Ghesellen hun ker- misstuk „Op een mooie dag in Mei" voor de laatste maal, ook al is het dan intussen al Juni en misschien niet eens een mooie dag. Wie de Hulsterse kermis bezoekt en een vrolijke slot- avond wil beleven, mag de Ghesel len niet overslaan. Want ze doen in dit voorjaarsstuk hun reputatie alle mogelijke eer aan. SCHEUREN IN MUREN VAN TER MANTELINGE Onderzoek wordt ingesteld LIET bestuur van de Stichting „Ver pleeg- en Rusthuizen Walcheren" heeft kortgeleden opdracht gegeven, tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken van de scheuren, die ziin geconstateerd in de muren van het tehuis voor bejaarden „Ter Mantelinge" tussen Oostkapelle en Domburg. Het is. zolang de resulta ten van dit deskundige onderzoek nog met bekend zijn, op zijn minst voor barig te spreken van „schuldigen" of „schuldige nalatigheid" zoals momen teel geruchten willen. Het onderzoek zal uitwijzen, of hier bi.i de bouw fouten zi.in gemaakt dan wel of de scheuren het gevolg zijn van de nor male werking, die de eerste jaren na het gereedkomen van elk bouwwerk optreedt Reeds nu kan worden me degedeeld. dat zelfs in het ongunstig ste geval bij een schade van dui zenden guldens niet de Walcherse plattelandsgemeenten welke zich ga rant stelden voor rente en aflossing van de enkele jaren door de Stichting gesloten lening van 5 ton, voor de herstelkosten zullen worden aange sproken. De financiële basis der Stichting is dermate gezond, dat de eventuele kosten uit eigen middelen betaald kunnen worden. Discussie over Blokploeg MAAR aanleiding ener bespreking met de directeur van de Planol. Dienst, bleken B en W. een wijziging te hebben gebracht in 't uitbreidings plan. In verband hiermede is het door B. en W. voorgestelde ten aan zien van bouw achter de Zuidelijke Achterweg komen te vervallen. De gedachten gaan thans in de rich ting: oude dorpskern-Nieuweweg n.l. naast de woning bewoond door de heer C. de Vriend een weg in oostelij ke richting, daarna ombuigend in zui delijke richting en uitkomend op de Raadhuisstraat ter hoogte van de Zuid. straat. In de toekomst kan na verdwij ning van de panden van Koole en Zeevaart aan de oostzijde van deze weg een plantsoen ontstaan, ter plaat se van de huidige bebouwing en de Noordstraat zelf, dat e enwaardige aan sluiting zal geven aan de alsdan ge restaureerde toren en het terrein bij de kerk. Ten aanzien van de vervaardiging van het plan is door Ir. Vink bepleit de inschakeling van een stedebouw- kundige. doch door B. en W. wordt het meeste gevoeld voor vervaardiging door de heer Dubbelman, waartoe door B. en W. dan ook het voorstel wordt gedaan.. Na enig debat werd dit voor stel aanvaard, alleen de heer Elenbaas bleek tegen. Aangenomen werd het voorstel om de Raadhuisstraat te verbreden. UIT EIGEN ZAK I ANG is gesproken over de opleiding en uitrusting van de blokploegen voor de burgerlijke bescherming, me de omdat de deelnemers. 10 in getal, eerst per cursusavond f 1 plus 'n con sumptie was toegezegd door de gewes telijk commandant. Gaat dit niet door dan zal de voorzitter het uit eigen zak betalen. B en W. kregen volmacht 'n uitrus ting te kopen voor de ploeg die onge veer f 600 zal kosten. De heer De Vriend zei te vertrou- Landjuweel op 12 Juni LIET eerste „Zeeuws Landjuweel- tournooi" dat door de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel werk in de Provincie Zeeland voor het amateur-toneel is uitgeschreven, zal besloten worden met een Land juweel te Hulst op 12 Juni a.s. Een mooiere bekroning voor het propagandistisch werk voor het ama teur-toneel dat in de na-oorlogse ja ren van het Land van Hulst is uit gegaan, is door de sluiting te Hulst te doen plaats vinden, niet denkbaar. Daarbij komt nog dat de winnaar van 't Landjuweel binnen de wallen van Hulst gevestigd is, n.l. de St. Josephs Ghesellen. De sluiting van het tour nooi belooft voor het Zeeuws diletan- tentoneel één van de hoogtedagen te worden en hopelijk een begin van een in de toekomst jaarlijkse traditie. HET PROGRAMMA r\E dag begint met een academische zitting in de burgerzaal van het stadhuis te Hulst, waar een bekende Belgische en een Nederlandse rede naar zullen spreken over volksont wikkeling en volkscultuur. Na een gemeenschappelijke koffietafel wer den de deelnemers officieel op het stadhuis ontvangen, waarna een feest- vergadering plaats vindt in het Con cert- en Bioscoopgebouw. Tijdens deze feest vergadering zal de jury een algemeen verslag uit brengen over de result-ten van de 17 deelnemende verenigingen. De uit reiking van de prijzen geschiedt door de Commisaris der Koningin, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De bekende Belgische toneelspeler en regisseur Herman Bruggen zal de feestrede hou den. Het „St. Caecilia"-koor uit St. Jansteen zal het vocale deel verzor gen. Na een concert, gegeven door de Koninklijke Stedelijke Harmonie, vindt de ere-voorstelling plaats van „School der dapperen" onder regie van de Vlaamse regisseur R. Staes door de St Josephs Ghesellen. wen dat de voorz. het zo zuinig mo gelijk zal houden. Bij de rondvraag vroeg men naar de achterstand in de aanleg van telefoon aansluitingen Verschillende mensen kunnen niet geholpen worden. De voorzitter zei dat hieraan weinig te doen zal zijn. De heer Beulens vroeg of al meer is vernomen over de electrificatie van de C-wijk. De voorz. antwoordde dat hoewel dit niet schriftelijk is gebeurd, doch hem toch wel mondeling is medege deeld dat niet te verwezenlijken is in verband met de zeer hoge kosten. Hierop ontstond nog een discussie, waarbij de heer Beulens uitdrukt het jammer te vinden dat het nog niet gaat. „Rondom de Schelde'' Ontmoetingsdagen te Axel begonnen Inleiding van de heer H. Pieters „Rondom de Schelde" is het thema van de Zeeuwsch-Vlaamse ontmoe tingsdagen, die de Stichting Volksho geschool Zeeland en Noord-Brabant vanaf Maandag tot en met Donder dag in de Jeugdherberg „Die Bleije Haghe'' in Axel organiseert. Maan dagmiddag kon de voorzitttr, mr J.F. G Schlingemann, de deelnemers en deelneemsters uit beide landen verwel komen en 's-avonds heeft de heer H. Pieters de bibliothecaris der Prov. Bi bliotheek een interesante inleiding ge houden over de historische betrekkin gen tussen Vlaanderen en Zeeland na dat men gezamenlijk een brocdmaal- t.iid had genuttigd. Zoals uit de titel van de inleiding reeds bleek, bepaalde de heer Pieters zich tot de Vlaamse invloeden m het verleden en dan vooral tot de 80-jari- ge oorlog, omdat daarna Vlaanderen en Zeelafih veel sterker hun eigen weg zijn gegaan De inleider wees er op, daX het gebied, dat tegenwoordig Z. Vlaanderen heet, enkele eeuwen gele den niet Zeeuws, maar Vlaams was, zodat dit gebied geen voorbeelden kan opleveren om de Vlaamse invloeden te constateren. Op deze inleiding volgde een geani meerde discussie Vandaag zal een tocht worden gemaakt (onder leiding van de heer J-W. Scheele)naar Sluis kil en Gent. Jongeman verdwenen uit Dreisehor fy? 23 Mei J.l. heeft de op 7 Augus- tus '36 geboren Adrianus Mannus de Rijke, wonende ob nummer 208 te Dreisehor de ouderlijke woning vei'- laten, teneinde op 24 en 25 Mei te Ecde Zeeuwsch-Vlaanderenj de vlas- sersschool te gaan bezoeken. Hij is na die dagen niet in zijn huis terugge keerd. Een ongeluk wordt gevreesd. De bur gemeester van Dreisehor verzoekt in lichtingen. BIJ HOOGWERKERS EN ZWEMMERS Donderdag 3 Juni zullen twintig marktkooplieden aan het standwer kersconcours deelnemen op de Markt alhier Behalve de demonstrateurs ko men er twee hoogwerkers en twee z.g. zwemmers. 's-Middags twee uur vangt het eve nement aan. *n uur eerder worden de juryleden officieel ontvangen door 't bestuur der centrale vereniging voor markt-, straat- en rivierhandel. VERHOGING DER GASTARIEVEN De raad wijzigde gisteravond de verordening winkelsluitingswet in die zin. dat deze zomer gedurende twaalf dagen de winkels 's-avonds tot 9 u. geopend mogen blijven. Na langdurig debat werd het voor stel van B en W. om f. 3800.uit te trekken voor de bouw van een ver plaatsbare kiosk od de markt met 13 tegen 6 stemmen verworpen. Goed gekeurd werd nog de verhoging van de eastarieven. terwijl het voorstel om voor de wethouders een ongeval len-verzekering af te sluiten, werd aangehouden Alle overige voorstellen werden aanvaard. Nieuw- en St. Joostland Mooi succes. Op het concours uit geschreven door de Christelijke Zang vereniging „Jubilate Deo" te Goes, be. haalde het „Nieuwlands Dameskooé" een eerste prijs in de tweede afdeling. Een opmerkelijk goede prestatie; het koor was n.l. het enige dat in Goes een eerste prijs verdiende. Sluiskil NIEUWE GLOOIING De verschillende soorten stenen, die jarenlang dienst hebben gedaan als steenglooiing van de Westelijke ka naaloever aan de kanaalweg alhier hebben plaats gemaakt voor nieuwe zeskantige glooiingssteen. De glooiing is met deze steen tot 50 cm. hoogte opgetrokken. Een mooie verbetering is hiermede bereikt. BRUG DEFECT De laatste tijd zijn de storingen in het electrisch-mechanisch gedeelte sterk toegenomen. Dan weer moet er met de hand opgedraaid, een ander maal valt geheel het electrisch gedeel te uit. Dergelijke storingen, die meestal niet direct zijn opgeheven, ge ven vaak aan het steeds toenemende verkeer grote vertraging. Rilland BOUW VAN EEN DORPSHUIS In de raadsvergadering wenste de voorzitter de heer W Walraven geluk met zijn herstel. Verder deelde hij mede, dat van het Min. v. Financiën bericht was binnengekomen, dat aan de Bijz. Scholen aan de Hoofdweg en Zandbaan een voorschot wordt ver leend voor Rampschade resp. f 1600. en f 1400.Ook was ontvangen een rapport, betreffende het onderzoek op t.b.c. De 1619 personen die onderzocht zijn, bleken geen afwijkingen te heb- zen. De sloot aan de Hoofdweg zal voor lopig niet verder gedempt worden dan tot aan de Hero-Pastorie dit met het oog op mogelijke verlegging van de afvoer door de Reigerbergse Polder. Het gedeelte sloot aan de Hoofdweg vanaf L. Boonman tot aan de Benu- luxstraat zal wel gedempt worden De heer Meulenberg bracht ter sprake de trottoiraanleg aan de Derde Weg van af de Hoofdweg tot aan de Balijnstraat. B. en W. zullen dat onderzoeken. Daar na ging de raad in besloten zitting. Na afloop werd meegedeeld dat in principe besloten werd. tot het bou wen van een dorpshuis Door giften en schenkingen zal de bouw geschieden.. Een gedeelte is reeds beschikbaar ge steld. Yerseke ZONDAGSVOETBAL VRIJ VAN BELASTING Aan de v.v. Yerseke is op haar ver zoek ontheffing verleend van verma kelijkheidsbelasting bij wedstrijden op Zondag. Voor andere dagen blijft de belasting gehandhaafd. De afschaffing houdt verband met het standpunt dat de meerderheid van de raad inneemt t.a.v. Zondagsrust en sport en spel op Zondag. De raad moest nu de conse quenties aanvaarden en geen inkomsten betrekken van sport op Zondag. Dit gebeurde tot nu toé wel. Schenking. Door de familie van wijlen dhr. G. Griep is de gemeente een fraai schilderij aangeboden, het geen in dank aanvaard is. Wijlen dhr. Griep was een met onverdienstelijk schilder van het vissersleven. Het schil derij. dat 2 vissersscheepjes onder vol le zeilen op de Schelde voorstelt, heeft een plaats in de raadszaal gekregen. Geslaagd. Mej. C. Zweedijk ver bonden aan de Nutskleuterschool, slaagde te Dordrecht voor Fröbelon derwijzeres A. DE WOLFEDERATIE IN ZEELAND Vooruitzichten gunstig TE GOES vergaderde de Wolfedera- 1 tie in Zeeland Uit het overzicht van de secretaris-penningmeester, de heer W. C. Sinke, bleek, dat in 1953 ruim 23.000 kg. wol werd ingenomen, waarvoor inclusief de nabetaling f93.702.44 werd uitbetaald. Aan wol producten werd voor ruim f 28.500. verkocht. De secretaris kon voorts mededelen dat het ledental opnieuw is gestegen en thans ruim 1160 bedraagt, waarvan een deel momenteel geen schapen meer bezit. Tot leden van de ledenraad werden benoemd in de plaats van de heren van Hemert en Boot, de heren D. M. Rouw. Goes en J. A. de Bourgraaf te Oostburg. De heer N A. Deïst werd als voor zitter herkozen en in de plaats van de heer Rouw als bestuurslid de heer de Jager te 's-Heer Hendrikskinderen. De heer Govers, vert, van de Ned. Wolfederatie, gaf vervolgens een uit eenzetting over de financiële situatie van de Ned. Wolfederatie, die hij zeer gezond noemde. Over de te verwachten wolprijzen, zei de heer Govers. dat de voorschot- prijs wellicht iets hoger zal zijn dan in 1953. hetgeen enkele maanden ge leden nog niet kon worden verwacht. Jv^IET ZONDER REDEN had de feestcommissie te 's-Heerenhoek het geschilderde portret van wijlen Deken Thomas in de Jeugdhoevc- zaal onder het licht van een schijnwerper geplaatst. Hij is immers de man geweest, die, zijn tijd ver vooruit, de betekenis van het op goed beginsel geschoeid onderwijs inzag en honderd jaar geleden de eerste parochiale school in Nederland vestigde. Zowel op de receptie als op de officiële avond-bijeenkomst, heeft pas toor Kramer, zijn grote voorganger daarvoor hulde gebracht en niet verzuimd te memoreren, dat Deken Thomas niet schroomde om, vooral uit eigen middelen het fundament te leggen en dit tevens voor de toe komst te beveiligen door de stichting van het Thomasfonds. P)IEP heeft de katholieke school* zei pastoor Kramer, op de parochie 's-Heerenhoek ingewerkt. Ze werd het centrum voor de gemeente en haar omgeving en dat 's Heerenhoek kan bogen op 22 priesters na 1354, waar van er nog 16 in leven zijn, komt ze ker in het credit der parochiale school te staan. Hoofdpunt van het avondprogram was de rede van prof. Gielen. die op boeiende wijze de schoolstrijd schet ste. vooral na 1848 toen de Grond wetswijziging formeel kans gaf aan het bijzonder onderwijs, maar materi eel die weer teniet deed, daar de staat geen cent er voor wilde uittrek ken. Spreker huldigde, naast Thorbeck en Schaepman, ook Deken Tomas, di' door zijn daad een lichtend voorbeeld in Nederland werd. Van 1854 keek prof. Gielen via 1954 naar 2054 en hoopte, dat dan de vol ledige gelijkstelling voor alle onder wijs bevochten zal zijn. De hoop op dit laatste leek spr. ruet denkbeeldig omdat de voorstan der'- van het bijzonder onderwijs de logica op hun zijde hebben. Het on derwijs immers, dat door de ouders wordt gewenst, moet primair zijn en de overheid heeft in deze slechts een aanvullende taak en hij vond het niet vermetel te verwachten, dat die stel ling tenslotte ook door de nu nog an dersdenkenden zal worden onder schreven. Spr. vertrouwde dat in 2054, bij het tweede eeuwfeest der Kath. Jongens school te 's Heerenhoek, de spreker dan zal kunnen verklaren dat de ra tionele oplossing van de schoolkwes tie eindelijk is doorgevoerd. FELICITATIE VAN JHR. DE CASEMBROOT |~NE Commissaris der Koningin maak te pastoor Kramer een compli ment, dat deze prof. Gielen had we ten te werven voor deze avond. Veel had spr. van hem geleerd en volko men onderschreef hij, dat sinds Ba bel het intellect overschat en het ge loof onderschat is. Het besef dat on derwijs nodig is op basis van het christelijk geloof is in de tweede helft der negentiende eeuw snel gegroeid en spr. heeft eerbied voor de offer vaardigheid. toen door het gelovig volksdeel ten toon gespreid. „Momenteel zijn wij met de pacifi catie oneindig veel verder dan in me nig ander land, maar om dit te be houden blijft strijdvaardigheid nodig". Spr. feliciteerde 's Heerenhoek met zijn eerste parochiale school in Ne derland en evenzeer bestuur en leer krachten. Tenslotte liet spr. zich zeer compli menteus uit over „St. Caecilia" en „Laetitia", welke voor de muzikale omlijsting zorgden. „Zonder muziek verenigingen is een dorp zo dood als een pier", zei de Commissaris onder luid applaus. Burgemeester van Horsigh voegde bij zijn felicitatie een uiting van dankbaarheid voor wat de pastoor, zijn bestuur en de onderwijzers hadden gepresteerd. Voor een aardig inter mezzo zorgde de 78-jarige oud-leer ling A. Menheere, die op geestige wij ze herinneringen ophaalde uit „de dagen van Olim" en tenslotte heeft het nieuwe schoolhoofd, de heer P. Paree uiteengezet wat hij voor de ver betering van school en onderwijs met medewerking van de officiële instan ties en de ouders hoopt te kunnen doen. MUZIEK EN ZANG Ongeval tijdens wielerkoers Ondanks de vele malen herhaalde waarschuwingen van de jury, tijdens de wielerwedstrijden het parcours vrij te houden, en vooral op de kinderen te letten is er toch nog een ongeluk gebeurd, dat gelukkig vrij goed is af gelopen, maar de renner Henk Ste vens tot opgave van de strijd dwong. Juist bij het inrijden van de West- kolkstraat zag Henk Stevens die on geveer 20 meter oo het peleton voor uit reed, plotseling de 6 jaar oude J. v. D. voor 2ich. Uitwijken was voor de renner onmogelijk. Hij raakte het met zijn voorwiel en kwam met het kind te vallen. Henk Stevens had de tegenwoordigheid van geest direct op te springen en zichzelf met kind en fiets op het trottoir voor het aan stormende peleton in veiligheid te stellen Stevens liep daarbij een verwonding aan de rechterelleboog op en het jon getje een bloeduitstorting aan het voorhoofd VERKEERSONGEVAL Op het kruispunt Emmalaan van Steenbergenlaan heeft een aanrijding plaats gehad die voor betrokkenen wel zeer pijnlijk is geweest. Eeri lijkauto op weg naar het kerk hof werd op dit pu-t aan ge .'eden door een bestelwagen bestuurd door de heer J V. te Temeuzen. De bestel wagen kantelde en kwam op het trot toir terecht. De lijkauto werd zo zwaar beschadigd, dat verder rijden onmogelijk was. Daardoor moest het stoffelijk over schot op een andere wijze naar zijn laatste rustplaats W'orden gebracht. Philippine dat het de Nederlandse nationaliteit heeft gekregen en dat de Belgische nationaliteit vervallen werd verklaard. Clinge FANCY FAIR Op 12 en 13 Juni a.s. zal door de voetbalvereniging Clinge en het be stuur van de Clingse Speeltuin een fancy fair gehouden worden op het terrein van de speeltuin. De Fancy Fair zal geopend worden met een bal lonwedstrijd voor de kinderen. Daarna zullen de verschillende attracties zo als rad van avontuur e.a. opengesteld worden, 's Avonds zal de fanfare Wel doen door Vermaak een uitvoering ge ven op de kiosk in de speeltuin. Na deze uitvoering zal er gelegenheid be staan om te dansen in open lucht. Zondags om drié uur zal de Stedelijke R.K. Harmonie De Unie uit Roosen daal een concert geven op de kiosk in de speeltuin. Na de muziekuitvoering zal de fancy fair een aanvang nemen. Oraauw DE HEER G. V. VOREN OVERLEDEN In het ziekenhuis is overleden de heer Gustaf van Voren, die al enige tijd door een ernstige ziekte bedle gerig was. De hoer v. Voren is meer dan veertig jaar een verdienstelijk lid van het zangkoor geweest. VOOR DE OUDJES Ten bate van de öuden van dagen hebben twee elftallen, een bëstaanrie uit ambtenaren en een van P.S.K.- veteranen een voetbalwedstrijd ge speeld. De uitslag -werd 33." (Advertentie) VOOR MISDEELDE JEUGD Door het Nederlands comité voor Kinderpostzegels zal voor de school jeugd van 10 jaar en ouder een film voorstelling worden gegeven. Vertoond zal worden de film getiteld „Aan ie dere deur", met in het bijprogramma de kleurenfilm „Land van Melk". De ze film zal een beeld geven van het vele werk, dat in ons land voor de misdeelde jeugd wordt verricht. Het ligt in de bedoeling deze film op Donderdag 10 Juni a.s. in het Cen trum te vertonen. COMITé OUDEN VAN DAGEN In ons dorp heeft zich een comité van 13 personen gevormd om te trach ten de 200 ouden van dagen die onze gemeente telt een uitstapje te bezorgen zoals dat in de omliggende gemeenten reeds jaren gebruikelijk ls. Men heeft alle geznishoofden een circulaire thuis gestuurd, waarin wordt gevraagd om bijdragen in verband met de grote on kosten, die verbonden zi.in aan het organiseren van zo'n uitstapje. Benoemd. Op de vergadering van de ingelanden van de Melopolder werd de heer C. Boënne benoemd als ge zworene, dit in de vacature, ontstaan door ontslagname van de heer P. J. Boënne. Stoppeldijk "pUSSEN de toespraken door hebben, op het onder bloemen bedolven podium „St. Caecilia" en „Laetitia" resp. onder leiding der heren Bos en Verbart. menig uitstekend muziek- en zangnummer ten beste gegeven. Na het dankwoord van de grijze herder, werd ter ere van dn Commis saris der Koningin het „Wilhelmus" gespeeld en tenslotte zongen de aan wezigen het machtige Schaepmans- lied „Aan U o Koning der eeuwen". Gister was het feest voor de gehele 's Heerenhoekse schooljeugd met tractaties, goochelaar en vooral met het raamspel, dat ze zelf, onder lei ding van de onderwijzers op de plan ken brachten. De kermis draait. Traditiegetrouw is het er niet al te best weer bij, doch daar trekken de vele honderden ker misbezoekers zich ook al geheel naar de gewoonte weinig of niets van aan en alleen als er eens een kletterende regenbui viel, dook men even onder. Voornamelijk om ook aan de binnenkant nat te worden, welk doel in de drukke café's bereikt kon worden. In de autoscooter werden braaf rondjes gereden en als er eens tegen het botsverbod werd gezondigd, moet dat natuurlijk geheel per ongeluk ge beurd zijn. Ook de gillende rupsbaan was in trek, misschien voornamelijk omdat daar af en toe de kap over ge daan werd, zodat lieden met rijke fan tasie er eendrachtig „hé, hé!" bij staan roepen. Misschien om dat te overstem men loeit af en toe de sirene, welk gebrul het allemaal nog griezeliger maakt. Alle kermisbezoekers hebben ze ook zien vliegen: in de luchttax natuur lijk. In alle namaak-straaljagers zat een echte stuurknuppel waarmee men zelf hoog en laag kon vliegen; alleen rechtdoor was niet mogelijk want de heer v. d. Veen had alle vliegtuigjes stevig aan een arm bevestigd. Ook de zuurstekken, de frites, olie bollen en gerookte palingen waren weer best. Kortom, het was en is nog, weer een echte ouderwetse Hulsterse Meikermis. die vandaag besloten wordt omdat de lol niet eeuwig kan duren. St, Jansteen WONINGEN BEATRIXSTRAAT Ten overstaan van een notaris wer den 11 gemeentewoningen in de Bea- trixstraat overgenomen door de bewo ners. Het hangende geschil tussen deze bewoners en de gemeente is nu defini tief uit de v/eg geruimd. Slechts 2 wo ningen wachten nu nog op overdracht. Naturalisatie. Het echtpaar de Maeijtr-Herwcgh uit de Roskamstraat dat 2 jaar geleden naturalisatie had aangevraagd heeft bericht ontvangen, FEESTVERGADERING R.K. MIDDENSTAND. De R.K. Middenstand, afdeling Stoppeldijk omvattende de dorpen Stoppeldijk. Boschkapelle en Hengst dijk, hield in het verenigingsgebouw een feestelijke bijeenkomst. Ter ver gadering waren, naast de leden met hun vrouwen en huisgenotn, aanwezig de heren A. Lockefeer en J. Mol. resp. Diocesaan voorzitter van de Midden stand te Hulst en directeur van het Bureau Middenstand te Breda. De voorzitter van de plaatselijke afdeling de heer E Kindt, sprak een woord van welkom. Na even hef cachet, dat de midden stand op het plaatselijk leven drukt, te hebben belicht, ging de heer Locke feer de doelstelling na van de R.K. Middenstand als organisatie, waarbij hij deze doelstelling als drieledig zag: een economische, een godsdienstige en een culturele. Spreker achtte het van groot be lang dat de kleine en middelgrote be drijven voldoende kans geboden wordt om hun zelfstandigheid te bewaren, in dit verband waarschuwde hij er de aanwezigen voor om hun taalf niet te gemakkelijk op te vatten. De produc tiviteit moet door 'n juistere manier van werken, speciaal in de kleinere bedrijven worden opgevoerd om op tS*tfichteft' socialisatie van bedrijven tegen te gaan De heer Loc kefeer. wees in (het Verloop van zijn r.gde ook op het féit, dat de crediet- mogelijkheden voor de Middenstanders ■nog te klein rijn. Naast het Bureau in Breda verricht op dit terrein net Borgstellingsfonds goed werk. De mid. denstander kan bij dit fonds echter niet terecht, indien de gemeente hier bij niet is aangesloten, 'tgeen tot spijt van spreker bij de gemeente Vogel waarde het geval is. Na de heer Lockefeer sprak de heer Mol een kort woord. Evenals de heer Lockefeer feliciteerde ook hij de af deling met het behaalde succes en toonde zich verheugd over het feit, dat veel dames op deze avond van hun belangstelling blijk gaven. Hij riep de aanwezigen op om actief met het bestuur mee te werken. De heer E. Kindt dankte beide sprekers. Na de pauze werd overgegaan tot een bestuursverkiezing. Het oude be stuur werd in zijn geheel herkozen, terwijl twee nieuwe leden werden toegevoegd. De samenstelling van het bestuur werd hierdoor: E. Kindt, voor zitter, V. Kool, J. Serrarens, J de Theije A. Strobbe, A. van Wolffelaar en G. van Bunderen K oewarh t AFSCHEIDSAVOND BIJ DE RIJKSPOLITIE OP de kazerne der Rijkspolitie al hier werd het afscheid gevierd van de wachtmeester le kias A. Maas van Overslag. Burgemeester Dierick en Adjudant Schipper spraken de schei dende politieman toe in woorden van waardering voor de schitterende, wijze waarop hij steeds zijn taak heeft ver vuld Als blijk van waardering werd wachtmeester Maas uit naam van dp politiegroep Koewacht een prachtig schilderstuk aangeboden Aangezien Kapitein Stoorvogel plots verhinderd was deze bij te wonen, zal er van de week nog een avond worden gehou den te Overslag ten huize van wacht meester Maas zelf. Hontenisse COMMISSIE SOC. WERKVOOR ZIENING Bij beschikking van B. en W. is thans ingesteld de Commissie Gemeentelijke Werkvoorziening voor handenarbeiders Tot leden daarvan zijn benoemd P Baart. Kloosterzande, M. J. de Booy, Lamswaarde. P. van Kampen Terhnle. voorzitter van de commissie is de wet houder van Soc Zaken. Fr, Arends. Voorlichtingsavond. De voorlich tingsavond voor vakomscholing van jeugdige arbeiders zal in deze gemeen te worden gehouden op Donderdag 3 Juni a.s. in het parochiehuis te Groe nendijk. Als spreker zal optreden dhr Jansens van het gew. arbeidsbureau te Terneuzen. Zelzate UITREIKING ONDERSCHEIDINGEN Op de „Purfina" en „Palmafina" had de uitreiking plaats van onder scheidingen aan een 35-tal leden van het personeel De directies en de be- drijfsraden waren bii deze uitreiking tegenwoordig. De volgende personen ontvingen de gouden medaille dei orde van Leopold IIE. Bouwens P de Buck en L. Saelens De nijver- hcdsmedatlle le klasse kregen de vol gende heren op de borst gespeld: A Broecke. A Burgraeve. L. de Letter. R de Meyer. R. Segers, G. Tessely en F. van Driessche. De nijverheidsme- daille 2e klasse kon in ontvangst ge- nom enworden doorH. Cornells, A. de Baerdemaeker. E. de Cousemaeker. P. de Mongelaere. A de Vleeschouwer, C de Vriendt, E. de Wandel. C. Ha- merlmck, G. Hesta. G Rotterman, H. Ryckaert, C. Silkyn, M. v. Damme, J v.d Velde. G. van de Voorde. F. van der Cruyssen en G. v. Hyfte. Rectificatie, De mededeling, ge daan in de Raadsvergadering omtrent de huurverhoging houdt niet in, dat de verhoging voor de woningwetwonin- K ongedaan is gemaakt, maar wel, dat op de aanvrage tot, vermindering van huurverhoging door de minister afwijzend is beschikt, zodat de huur in haar huidige vorm gehandhaafd blijft. Breskens RAADSVERGADERING Ingevolge art. 72 der L.O. Wet wordt aan het bestuur der R K. Lagere school medewerking verleend voor de aan schaffing van 5 nieuwe schoolbanken, waarvan de kosten worden geraamd op f432.40. Ter uitvoering van het her bouwplan wordt door de Raad mach tiging verleend tot het coen uitvoeren van bestratingswerken, n.l. van de weg die evenwijdig loopt aan de Haven Westzijde en in de 4e Zandstraat. De Voorzitter stelt voor, dat een commissie uit de Raad, aangevuld met één of meer vertegenwoordigers van de voetbalvereniging voorbereidingen treft voor de aanwijzing van een ge schikt terrein. Uiteindelijk wordt in principe besloten, dat door de gemeen, te zo mogelijk binnen de gemeente Breskens een sportterrein zal worden aangelegd, terwijl in de door de voor zitter voorgestelde commissie zullen zitting nemen de raadsleden mevr. Niermans-Gossije en de beren de Feij- ter en Seuhs. Op zijn verzoek wordt aan de heer W C. Carels eervol ont slag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. De Brusselse jachtclub heeft beslo ten de haven van Breskens als haar jachthaven aan te houden. Hiertoe wordt op het ogenblik een aanlegstei ger voor de jachten gebouwd. Ter ge deeltelijke financiering van de kosten hieraan verbonden, wordt gezien het belang van een jachthaven voor de ge meente Breskens, bezien vanuit het oogpunt van watèrtourisme en vreem delingenverkeer, besloten voor 1954 een subsidie te verlenen van f 1000. subsidie te verstekken van maximaal en voor de jaren 1955, 1956 en 1957 een subsidie te verstrekken van maximaal f 500.per jaar, indien uit de over te leggen begroting en rekening zou blij ken, dat zonder dit bedrag de jacht haven niet exploitabel zou zijn. Graansilo, Op 1 Juli zal de graansilo van de Coop. Aankoopver. officieel in gebruik worden genomen. De officiële ingebruikstelling zal ge schieden door de heer H. D. Louwes, .lid van de Eerste Kamer en tevens al gemeen voorzitter van het Centraal Bureau. Vismijn. Visaanvoer in de week van 24 Mei t.m. 30 Mei: 346 kg. bot van f 0.23f 0,42, 1335 kg. schar van f 0,16—f 0,63, 243 kg. tong van f 0,80 f 1,55, 31 kg. griet van f 0,49f 1, 3365 kg. export-garnalen van f 0,65 f 0,85, 1057 kg. binnenland-garnalen van f 0,60f 1, I zendijke VOOR „GEDULD OVERWINT" Onze gemeente stond Zaterdag avond in het teken van een actie voor het muziekgezelschap „Geduld Over wint". Nadat het corps eerst een mu zikale rondgang had gemaqkt, vond onder behoorlijke belangstelling een voetbalwedstrijd plaats tussen een elf tal bestaande uit leden van „Geduld Overwint" en een elftal, samengesteld uit personeelsleden van de Boterfa- briek en het filiaal van de C.H.V. Na een spannende strijd wisten de muzi kanten het Pleit in hun voordeel te beslechten en met 21 deze wedstrijd te winnen. Ng afloop vond op het Marktterrein een openluchtbal plaats, dat tot laat m de avond duude en eveneens uitstekend slaagde. Door de ze actie kreeg de kas van „Geduld Overwint" een welkome aanvulling. 4ardenburg ZILVEREN JUBILEUM VAN MEJ. V.D. LINDEN In het Jeugdcentrum „Maris Stella" herdacht mej. M.C van der Linden, catechiste, het feit. dat zij 25 jaar geleden haar plechtige gelofte deed. De feestdag begon met een H. Mis in de kapel van het Jeugdcentrum. Na de H, Mis maakten de bewoners van het Jeugdcentnum een begin met de felicitaties, terwijl ook de moeder van de jubilaresse en verdere familie leden in de feestvreugde deelden. Een broer bood een fraaie zelfbewerkte kandelaar aan. Uit Breda was over gekomen de Algemeen Overste. Van de gelegenheid tot feliciteren maakten vclon gebruik Burgemeester J. van Dongen bracht de gelukwensen over namens het gemeentebestuur, terwijl pastoor J Dierick de gevoelens ver tolkte van de parochianen. In de na middag werd in de kapel het lof ge houden, waarbij pastoor Dierick de feestpredicatie hield. RAADSVERGADERING Donderdagmiddag 4 uur is er een raadsvergadering met o.m. als punten op de agenda: subsidie Wit-Gele. en Groene Kruis, aansluiting electriciteit Molenstraat te St. Kruis, toewijzing percelen grond te Eede. (Vervolg Z Vlaanderen oP pagina 7). SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Tot inkeer. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ab bott en Costello en Dr Jekyll en Mr Hyde. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Hard als graniet. ANTWERPEN Kon. Vaamse Opera 8 uur: Cavalleria Rusticana en Paljas. GOES Grand: Mevrouw de ambassa deur. MIDDELBURG Electro: Jungle Jim. VLISSINGEN Luxor: Contra-spionnage Alhambra: Niagara. S\S VAN GENT Olympia 4 uur: De wereldreis van het Britse Konings paar; 8 uur: Tot inkeer. AXEL Centrum 8 uur: Schandaal om 'n kind. HULST G. Nijs 3 uur: Schieting. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Hard als graniet.

de Stem | 1954 | | pagina 2