t Paus Pius XII verklaarde £root voor gander Heilig ulst OP ZONOVERGOTEN PLEIN VAN ST PIETER Bisschoppelijk Mandement 1954 Bredase dioc. K.A.B. „keek eens om" Ontroerd juichten de honderdduizenden E Delta der Rode Rivier zal krachtig verdedigd worden 4890 nieuwe leden als geschenk WETHOUDER ROMSOM TWEEMAAT ONDERSCHEIDEN EISS Twee hoge onderscheidingen voor de heer A. P. Romsom 12 RACTIES ur Hulst DAGBLAD VOOR Franse regering besluit: FRANSE socialisten voor E.V.G. Socialistische reactie Belangrijk document zag het licht WE hebben het begrijpelijk ge noemd, dat de aandacht het al lereerst uitgaat naar de hier aan geduide passages. Ze zijn echter als het ware geënt op al het vooraf gaande, waarin zo duidelijk de be ginselen worden verkondigd ten aanzien van de plaats en de taak van de katholiek in de heden daagse, Nederlandse samenleving. rOm rustig te kunnen schrijven de i nte, ►even, I fcaloo Itinten, f 1095.— f 1495— f 1695— f 1795— f 1392— f 1598— halen gooier, lantel mier komt is. STEEN 94e JAARGANG Ntf 21043 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlanflia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad: C. J. v Hootegem Mr Dr A J J M Mes, Mr H. B L de Rechtei. L J v 't Westende. P V. M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.86 per kwartaal per post f 6.55, per week (uitsluitend bij met-pust- bestell.) t 0,45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 31 MEI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0 30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) R ZIJN MOMENTEN, waarop alles wat twintig eeuwen lang de grootheid en heiligheid van Gods Kerk heeft uitgemaakt, voelbaar wordt op dat grote plein, tussen de kolommen van Bernini te Rome. Een Paus neemt zijn zetel in en spreekt. En de duizenden, samen gedromd voor het imposante front van de St Pieter, doortrilt de huiver om het besef, dat het lijdelijke hier, bijna tastbaar, geraakt wordt door wat van alle eeuwen is. Pius X wordt Heiligverklaard. Niet alleen op het plein van St. Pieter, maar tot ver op de Via dclla Concilliazone staan de gelovigen. Honderdduizenden, gevangen in een eerbiedige stilte, als Z.H. Paus Pius XII op de sedes gestatoria de kerk verlaat en zijn plaats inneemt op de zetel, tegen de hoge afsluiting van het voorportaal. Een gejuich klinkt op en het dringt tot in de straten buiten de grenzen van Vaticaanstad, als de Paus spreekt: „Wij verklaren de gelukzalige Paus Pius X Heilig en schrijven Hem op de lijst van Heiligen, vaststellend, dat elk jaar zijn feest, in de gehele Heilige Kerk, op 20 Augustus, met grote devotie gevierd zal worden." ONVERGETELIJK SCHOUWSPEL TTEN SCHOUWSPEL om nooit te vergetenHet zonovergoten plein, de erewacht in haar veelkleu rige kleding, de stoet van aartsbis schoppen en bisschoppen, die de kerk verlaten en zich in eenheid scharen rond de Pauselijke troon de diplomaten en vertegenwoordigers van het we reldlijke gezag, die hun plaatsen in- PATROUILLE-VAARTUÏGEN van Nationalistisch China hebben vier communistisch-Cinese schepen ge bombardeerd, is gezonken. Een van deze schepen DE HAGENAAK B., die in verband met de zaak Anneke Beekman was gearresteerd, is op vrije voeten ge steld. De gevangenhouding van me vrouw G. van Moorst is weer met 30 dagen verlengd. HET SURINAAMSE delegatielid ter R. T. C., de heer McMay, heeft een oriënterend bezoek gebracht aan de Agio-sigarenfabrieken in Duizel. Hij onderzoekt de mogelijkheid tot opvoe ring van de kwaliteit van de Suri naamse tabak. ZATERDAG 19 JUNI houdt de St. Adelbertsvereniging te Arnhem haar Landdag 1954, met een referaat van pater Dr H. van Waesberghe S.J. over het vraagstuk: Heeft de persoonlijk heid nog kans in deze wereld?" EEN GEWAPENDE BENDE heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag te Port Said een niet-militaire Britse op slagplaats in brand gestoken. De scha de loopt in de miilioenen. OPNIEUW zijn in Amerika zeven vooraanstaande communisten gearres teerd op beschuldiging van samenzwe ring tegen de regering. IN DELFT wordt van 18 tot 22 Juli een internationaal congres van R. K. technische studenten gehouden. TOEN HIJ van een roeiboot op een schip wilde springen, dat aan een ka de te Rotterdam lag gemeerd, raakte het zesjarig jongetje C. den H. te wa ter en verdronk. nemen, de geestdrift bij het verschij nen van de Paus, die zijn zegen geeft. Half zeven is het, als de H. Vader het bordes van St. Pieter op wordt gedragen. De kardinalen betuigen hem hun eerbied, kardinaal Cicognani ver zoekt om de Heiligverklaring. Een der prelaten wekt de menigte op te bid den. Dan spreekt de Paus het beslis sende woord. Luid heeft de formule der Heilig verklaring over de hoofden geklon ken. Paus Pius X zet het te Deum in en krachtig klinkt het lied over het plein. De aflaten worden afgekondigd en onverwacht houdt de H. Vader 'n rede van twintig minuten, waarin hij spreekt over de grootheid en de een voud van de nieuwe Heilige. „Temid den van rampen, getuigt God plotse ling van de verheven heiligheid van degene, die door de Goddelijke Voor zienigheid aan onze tijden geschonken is." En in het gebed tot dc H. Pius X: „Verkrijg voor deze geschokte wereld de Vrede, die de eenheid onder de volken' zal herstellen De H. Vader vereert de relieken. De Sixtijnse Kapel zet een lied in. Even onderhoudt de Paus zich met de fa milieleden van de Heilige. Den neemt hij op zijn draagstoel plaats en op nieuw juichen de duizenden. Een Paus heeft zijn voorganger tot de eer dei- altaren verheven. EEN POLITIE-AGENT en enkele baders in Scheveningen haalden een pijlinktvis van 65 centimeter lengte uit het water. Enkele dames hadden al gilletjes geslaakt, toen zij het beest zagen drijven. EEN KINDJE van twee dagen in Am sterdam liep ernstige brandwonden op, toen een kruik in zijn wiegje leeg liep. In het ziekenhuis is de baby overleden. ZODRA DE slopingswerkzaamheden beëindigd zijn, wordt in Cadier en Keer begonnen met de bouw van een nieuw Missiehuis. Het zal een millioen gulden kosten. TIJDENS de scheikundeles deed zich in een school te West-Berlijn een ont ploffing voor, waardoor dertig kinde ren werden gewond. MR VAN IIEXJVEN GOEDHARDT, Hoge Commissaris bij de V.N. voor de vluchtelingen, heeft in een rapport gezegd, dat men de komende vijf ja ren 50 millioen zal moeten uittrekken, teneinde de ontheemden blijvend in Europese en andere landen te kunnen vestigen. AANSLAG OP TUNEZ1SCHE PREMIER T\E premier van Tunis, Mohammed Mzali, is Zaterdag aan de dood ontsnapt, toen een onbekende enkele revolverschoten op hem richtte. De aanslag geschiedde, toen Mzali zijn bureau verliet, om de Franse resi dent-generaal, Pierre Voizard, te ont moeten. De Franse kolonisten zijn niet erg ingenomen met het gematigd optre den van deze laatste tegen de benden- activiteit. Toen Voizard zijn landge noten wilde toespreken, riepen zij: „Wij willen daden, geen woorden". Een aantal Fransen zijn de laatste week door Tunezische benden om het leven gebracht. M oio tof onverwacht naar Moskou '"TERWIJL Genève zich voorbereidt op de bestandsbesprekingen over Vietnam de militaire vertegen woordigers van beide partijen zijn uit genodigd geeft de Franse regering steeds duidelijker blijk van haar voornemen de Vietminh het over wicht van „het argument der wa pens" te ontnemen. Het opperbevel is gevraagd, de delta van de Rode Ri vier resoluut te verdedigen en geen meter gronds lichtvaardig prijs te ge- Ondanks partij-verdeeldheid TTET congres van de Franse Socia al listische Partij heeft met 1.969 stemmen tegen 1.215 stemmen voor het voorstel gestemd, om de socialistische fractie in het parlement opdracht te geven om voor de ratificatie van het verdrag voor de Europese Verdedi gingsgemeenschap te stemmen. De uitslag van deze stemming toont duidelijk de grote verdeeldheid in de partij ten aanzien van de E.V.G. De meerderheid der leden is er voor, maar een groot aantal socialistische leiders, die een invloedrijke stem heb ben, wijst het verdrag af. Een inci dent ontstond Zaterdag, toen Daniel Mayer zijn rede, waarin hij het ver drag aanviel, had beëindigd. Een deel van de partij stond op om hem toe te juichen en de Internationale te zin gen. De rest echter bleef zitten. Vijfde Nationale Koempoelan ZILVEREN VLAAMSE GAAI VOOR HOOFDCOM. MISSARIS DIJNA 2500 leiders en leidsters van de Verkenners der Kath. Nat. Jeugdbeweging waren Zaterdag en Zondag op de Goudsberg te Lunteren bijeen voor de 5e Nationale Koem poelan, welke ditmaal onder het mot to Blij-spel werd gehouden. Een hoogtepunt van deze eerste Koempoelan vormde de indrukwek kende lichtprocessie en Mariahulde. Een ander hoogtepunt viel Zondag morgen te constateren, tijdens de vlag- genparade na de H. Mis, toen dr A. Stamans, die als gevolmachtigde van Prins Bernhard. de Koempoelan bij woonde, de mededeling deed, dat de hoogste verkenningsonderscheiding, de zilveren Vlaamse Gaai, ten deel was gevallen aan hoofdcommissaris H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Tot besluit van de Koempoelan droeg mgr A. Ramselaar, president van het Klein Seminarie te Apeldoorn een plechtig Lof op. ven. Een groot Frans offensief is in middels begonnen. Het beleg, dat de Vietminh rond Yen Phoe bad gesla gen, is opgeheven. Minister Molotof is onverwacht naar Moskou vertrokken. Zijn vertrek werd „versierd" met de nodige ge heimzinnigheid en de reden van het tussenbezoek aan de Russische hoofd stad werd niet bekend gemaakt. Waar schijnlijk zal Molotof Dinsdag weer terug zijn in Genève voor het bijwo nen van verdere onderhandelingen Premier Laniel van Frankrijk heeft Zondag het ontslag aanvaard, van Mare Jacquet, de Staatssecretaris voor de betrekkingen met de verbonden staten van Indo-China. Aanleiding tot dit ontslag is de gewraakte publicatie van militaire geheimen in het week blad „Express". Doordat Jacquet de redactie toestemming had gegeven tot het publiceren van zijn mening over Indo-China was er in deze een mis verstand gerezen. De oorzaak van het aftreden ligt echter dieper. Op ver schillende punten was Jacquet het met de regering oneens. Tijdens het congres van het Rode Kruis in Oslo is een resolutie aange nomen, die onmiddellijk staken van het vuren in Indo-China verzoekt, met het oog op het vervoer der ge wonden. Tussen het Franse opperbe vel en de Vietminh is intussen een re geling getroffen over de repatriëring van geneeskundig personeel uit Dien Bien Phoe. AJR BURGER heeft op 'n VARA- zomerfeest onder kreten van afkeuring zijner toehoorders de passage uit het Bisschoppelijk Mandement betreffende het lid maatschap van socialistische ver enigingen, het regelmatig bezoe ken van socialistische vergaderin gen en regelmatig luisteren naar de VARA, voorgelezen. De socia listische fractievoorzitter noemde dit ..een droevige mededeling". En hij voegde eraan toe: „Ik ge voel mij teleurgesteld. Dit zal een brond van vergaande moeilijkhe den blijken te zijn. Het is nog al tijd zó, dat actie reactie wekt. De ze kath. beslissing zal gevoelens van verwijdering, onbehagen en verzet tot gevolg hebben bij het niet-katholieke deel der bevolking. Ons land is daar niet bij gebaat." Mr Burger heeft blijkbaar niet de gelegenheid gehad de welover wogen argumenten, welke de Bis schoppen voor hun houding aan voeren. te bestuderen. Wederom blijkt, hoe hij niets van de katho lieke gedachtengang begrijpt. Gezeten op de stoep van de Basiliek van St Pieter leest Z. H. PausPius XII Paus Pius X heilig wordt verklaard. de proclamatie, waarin ^ISTEREN heeft iedere katholiek zich dan aan de kerk een hoogst belangrijk boekje kunnen aanschaf fen, het Bisschoppelijk Mandement 1954, dat, naar te verwachten valt, diepe sporen zal nalaten in het den ken en handelen van het katho lieke volksdeel, dat ook daarbuiten zeker grote aandacht zal trekken. Het eerst zal wellicht de begrij pelijke en zeer menselijke nieuws gierigheid zich richten naar de laatste pagina's, waar de Bisschop pen zich concreet uitspreken over de houding ten aanzien van niet christelijke stromingen in onze samenleving. Een afwijzing van het Libera lisme, van het Humanisme zonder God, van de Bond voor Sexuele Hervorming, van Communisme en E.V.C. zal wel niemand verbazen. Er is ook niets nieuws in de ver houdingen gekomen, om de bevei ligingsmaatregelen, welke voor de katholieke arbeiders ten aanzien van N.V.V. en .andere specifiek-so- cialistische instellingen zijn getrof fen, op te heffen. De argumenten, welke daarvoor gelden, zijn nog ten volle van kracht: 1. Overal en op alle terreinen zijn er katholieke organisaties, waar de belangen veilig zijn. 2. De aansluiting van grote groe pen katholieke arbeiders bij 'n socialistische organisatie brengt ernstige gevaren mee voor het 1 Plaatselijl buien Weersverwachting', geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk enkele buien met een kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. Vandaag: Zon onder 20.47 uur. Maan onder 19.15 uur. ?»Iorgen: Zon op 4.27 uur. Maan op 3.23 uur. A CHT EN VEERTIG HONDERD NEGENTIG nieuwe leden, dat was het A resultaat, dat de heer M. Broos als voorzitter van het comité Huldeblijk de jubilerende Bredase diocesane K.A.B. kon aanbieden. 1240 van deze leden behoren tot de K.A.V., 2500 tot dc K.A.B., 250 van hen zijn lid van de V.K.A.J., 400 versterken de renen der Kajotters en 500 van deze nieuwe leden horen tot de R.K. Bond v. ouden v. dagen. Het was 'n resultaat, dat enthousiast ap plaus aan de volle Concordia-zaal ontlokte. Minstens zo krachtig echter was het applaus, toen Mgr Jos. Baeten vanaf het toneel mededeling deed van de hoge onderscheiding, welke Z. H. de Paus had willen verlenen aan de heer A. P. Romsom. namelijk die van ridder in d<* orde van de H. Sylvester. Dat applaus gold echter evenzeer twee bestuursleden van de Bredase bond en wel de heren C. van den Eeden en A. Broeders, wier werken geëerd werd met het verlenen van de Pro ecclesia et pontifice-onderscheiding. Burgemeester C. Kortmann van Breda deed even daarna eveneens mededeling van een on derscheiding, die ook nu weer de heer A. P. Romsom gold: hij was benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. koor, Jo Frijters bespeelde het orgel. I In de receptiezaal van het Bredase stadhuis zeiden burgemeester Kort mann en voorzitter Jacobs later har telijke woorden van gelukwens resp. dank. Hier ging de erewijn rond en gaven o.a. alle wethouders en de ge meente-secretaris blijk van hun be langstelling met dit gouden feest. BIJZONDER SPEL. lachsucces mocht binnenhalen. Daar was die vrolijke scène Feest in de Bond, die overvloeide van levendig heid en uitbundig plezier. Maar daar was b.v. ook de heredenking door de jeugd van Norbart z.g. Het minst sterk waren de tableux vivants, die verklaard werden door een declama tor en declamatrice. Deze schimmen uit het verleden, brokken compacte en populaire arbeidersgeschiedenis, wa> ren zeer eenvoudig van opzet, maar wisten niet steeds te boeien. Beter deed het daarom een scène als De Heiligen ontwaken en We bouwen 'r brug. Die brug moest Zeeuwsch Vlaapjieren met het Brabantse deel van het bisdom verbinden, opdat men samen feest kon vieren. Er zat ook symboliek in deze brug. Want zij geeft gestalte aan de geestelijke ver bondenheid'* in de K.A.B.zoals die leeft in de harten van Zeeuwen en West-Brabanders. Deze scène werd wel zeer bijzonder toegejuicht. (Vervolg op pagina 2) Gemeentebestuur ontving de bond TAIT WAREN de hoogtepunten van een dag, waarop het gouden jubi leum van de Bredase diocesane bond feestelijk werd gevierd. Begonnen met een pontificale hoog mis in de Bredase kathedraal, opge dragen door Mgr Jos. Baeten. gevolgd door een ontvangst door het gemeen tebestuur van Breda, werd in de mid dag een spel opgevoerd, waarmee men op originele wijze brak met de ge ijkte methode van feestelijk herden ken. Onder de pontificale hoogmis ver zorgde aalmoezenier A. Mouwen de predicatie. Pater Simeon O.F.M. Cap. de Credo-Pugnoleider en directeur J. Hendrikse van de V.K.A.J. assisteer den om. aan het hoogaltaar. Twee koren en wel dat van de kathedrale kerk zelf en dat van de H. Hartkerk voerden de missa Regina Marty- rum uit van Licinio Refice. De schola cantorum v.d. bisschopskerk verzorgde dc wisselende gezangen. Leo Hanssen leidde het meer dan 100 man sterke TV/I EN HAD de viering van dit j'uhi- leum eens op geheel andere leest geschoeid. Geen trits van sprekers geen deftige bestuurstafel. Maar we' een spel. een bont feest bij het fees: van de Bond. „Kijk eens om" heelt dit spel, het werd geschreven doo Jan Muller. De titel zegt zonder meer dat hier herinneringen werden opgc haald. verbonden aan vijftig jaai strijd voor de katholieke arbeider in Zeeuwsch-VIaandcren en Brabant. Die herinneringen werden soms op zeer geestige, soms zeer ontroerende wijze uitgebeeld. I Daar was bijvoorbeeld dat prach-1 tige verhaal van de laatste klaploper, die ondanks zijn klaploperij veel 1 Tot tweemaal toe heeft de heer A. 1'. Romsom. wethouder der gemeente Breda, Zondag jl. een onderscheiding ontvangen. Daarmee werden de verdiensten geëerd van een man, die groots werk heeft gepresteerd in het belang van de katholieke arbeider in het bisdom Breda. Mgr Baeten hechtte hem de orde van de H. Syivester op de revers, burgemeester Kort mann van Breda deelde mee, dat het H. M. behaagd had hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. behoud van hun godsdienstzin en voor het christelijke karakter van onze samenleving. Ten aanzien van de Partij van de Arbeid achten de Bisschoppen de beveiligingsmaatregelen in de vorm van sancties niet nodig: le. omdat het hier en betrekkelijk kleine groep betreft, die boven dien ook zonder sancties duide lijk kan weten wat de Bisschop pen bedoelen. 2e. uit een bijzondere reserve, die zij willen in acht nemen tegen over het gebruik van de poli tieke vrijheid. 3e. uit grote bezorgdheid voor het zielenheil van hen, die tot nog toe aan het bisschoppelijk ver maan geen gehoor hebben gege ven en van wie de Bisschoppen verwachten, dat zij thans hun woord zullen willen verstaan. Niettemin maken de Bisschoppen hun bezwaren tegen het lidmaat schap van de Partij van de Arbeid zo duidelijk als duidelijk maar zijn kan, We hopen en bidden, dat dit woord te bestemder plaatse ook zal worden verstaan. Meer mogen we er niet van zeggen. Hetzelfde geldt voor het woord, dat de Bisschoppen spreken over 't bewaren c.q. herstellen van de po litieke eenheid onder de katholie ken. Als deze regelen rustig wor den gelezen en overwogen, zonder zich door politieke hartstocht of verbittering te laten afleiden, dan moet toch de weg naar toenadering open komen te liggen. Het zijn oude beginselen over de samenhang tussen godsdienst en maatschappelijk leven, over het ver mijden der klippen van een te we reldse instelling en van een vals spi ritualisme, over het Humanisme van het Kruis. Het zijn woorden, waar aan nog menigmaal aandacht dient te worden geschonken. Daarbij aansluitend komen de gedachten over het harmonisch aan passen van persoonlijkheid en or ganisatie, over het zoeken van het juiste evenwicht tussen vrijheid en eenheid, tussen openheid en geslo tenheid. Bij uitstek practisch is dan weer deze stelregel: één in eigen verband en van daaruit samerrwerking met anderen, met behoud van eigen zelfstandigheid. Hier komt ook de herontdekte ruimere taak van de leek in de Kerk ter sprake met de daaraan verbonden spanningen in de ver houding priester-leek. ]7EN belangrijk deel van het Man dement is dan gewijd aan de grootse taak op sociaal terrein, welke nog steeds te verrichten valt. De Bisschoppen hebben scherp de tekenen des tijds waargenomen, die wijzen op organisatiemoeheid, op overdreven beduchtheden en cri- tische instelling, op de wrijvingen in de verhouding stands-vakorgani satie, op. het verzwakkend besef om trent de betekenis der vakorganisa tie bij de nieuwe maatschappelijke opbouw: de P.B.O., op het nog altijd ontbreken van een groot katholiek sociaal program. Op al deze punten krijgen we klare gedachten te horen, welke voor leiders en leden van onze so ciale organisaties een voortreffe lijk richtsnoer vormen. Op één punt zal nog een definitieve uitspraak volgen, als het rapport van de com- missie-Beaufort inzake een afbake ning van de taak der verschillende organisaties door het Episcopaat grondig is bestudeerd. Echter wordt nu al wel duidelijk, dat de ra dicale veranderingen, door sommi gen gepropageerd, niet zullen intre den. Belangrijk is, dat het streven naar uitbouw en levend-maken van de P.B.O. door het Episcopaat sterk wordt toegejuicht en aangemoe digd. Er waren helaas ook katho lieken, die ten aanzien van de P.B. O. tot smalende critiek waren ver vallen. De leiders van onze grote sociale organisaties krijgen ook een flinke aansporing de opstelling van een breed katholiek sociaal program te voltooien. De Bisschoppen blijken daar grote waarde aan te hechten. We willen hopen, dat eventueel nog hangende moeilijkheden nu spoedig overwonnen zullen zijn. Over andere zeer belangrijke ter reinen van het openbare leven spreekt het Mandement niet uitvoe rig. Het stipt ze wel aan: het so ciaal-charitatieve leven, de geeste lijke en lichamelijke volksgezond heid, het onderwijs en speciaal de voltooiing van onze universiteit, de opvoeding, de jeugdbeweging, de sport, de lectuur, de film, de radio en de televisie. En tenslotte de ka tholieke pers. Aan de laatste wordt speciaal opgedragen de grondge dachten van dit Mandement tot ba sis te nemen van haar voorlichting, van haar beschouwing en bespre king van de wisselende feiten. En vooral wordt haar aanbevolen te ijveren voor de eenheid, die de Bis schoppen zo nodig achten voor het katholieke leven van Nederland. Deze aansporing gedachtig, hopen we onze lezers in de komende maanden nog meermalen over dit Mandement te onderhouden. (Elders in dit blad vindt men een aantal belangrijke gedachten uit het Mandement in extenso weergege ven.) £JE geestelijke vader van Don Camillo", Giovanni Guare- schi, heeft zich aan de San Fran- cesco-gevangcnis te Parma in Noord-Italië gemeld, om daar het jaar straf te gaan uitzitten waartoe hij onlangs veroordeeld iverd. Zoals men weet. had hij in zijn weekblad „Candido" do cumenten gepubliceerd, die las terlijk voor de vroegere minis ter-president Alcide de Gasperi werden bevonden. Volgens de correspondent van „Le Monde" te Rome, Jean d'IIospital, zou Guareschi, indien hij dat gewild had, wel tot een regeling hebben kunnen komen waarbij hij buiten het gevang zou zijn gebleven, maar hij heeft er blijkbaar de voorkeur aan gegeven, zijn straf te gaan uit zitten. Overigens zal 't verblijf in de gevangenis hem wel zo comfortabel mogelijk worden gemaakt, aldus meent genoemde correspondent, en mogelijk zal een nieuwe roman er de vrucht van zijn

de Stem | 1954 | | pagina 1