Gevleugelde leeuw, die vrede MAAR VRIJ" braeht TTIcJTU&mfj BIJ DE HEILIGVERKLARING VAN PAUS PIUS X devies: „ARM Zijn leven op het witte doek Vrede.... RHEUMIN radio Zeebeer geeft hongerstaking op Den Bosch in Juni weer muziekstad Het Huis van Leven en van Dood TWEEDE BLAD VRIJDAG 28 MEI 1954 GOEDE GREEP TOEN de roemrijke Paus Leo XIII op 20 Juli 1903 op 94-jarige leeftijd de ogen sloot, meende de vrijmetselarij en de aanhangers van de vrije gedachte, dat na de val van deze stoere Leo leeuw ook de macht van het Vati- kaan gebroken was. Op 4 Augustus vernamen zij de keuze van zijn opvolger, in de persoon van Kardinaal Jo seph Sarto, patriarch van Venetië, die regeren zou onder de naam van Pius X. In deze keuze meenden zij een bekrachtiging van hun mening te zullen vinden. De reeds 68-jarige nieuwe Paus beklom, de Stoel van Petrus, reeds physiek ver zwakt door lange jaren van persoonlijke ontbe ringen als gevolg van zijn onbeperkte liefde voor de armen, en geestelijk afgemat door de zware zorgen van zijn priesterlijke bediening als ka pelaan van Tombola (1858-1867), pastoor van Salzano (1867-1875), kanunnik-kanselier van het bisdom Trevisi (1875-1884), bisschop van Man- tova (1884-1893) en kardinaal-patriarch van Ve netië (1893-1903). Maar wat heett men zich ver gist. Want als bij de dood van Leo XIII de sa tan grinnikte en het kwaad victoria kraaide, dan rees uit de wateren van Venetië een gevleugelde leeuw op, en streek in Rome neer met een open evangelieboek, waarop het woord „vrede" stond te lezen. Behalve deze leeuw met het evangelie in zijn klauwen, bevatte het wapen van de nieuwe Paus een anker, dat in een blauw water veld neerdaalde, terwijl in de top van 't wapen schild een gouden ster blorjk. K. A. B.-FILMCENTRALE EN PIVS X ^AN de vooravond van de heiligverklaring van Paus Pius X is de Film centrale van de K.A.B. er in geslaagd, een bijzondere film in omloop te brengen over 't leven van deze inderdaad heilige Vader der christen heid, priester uit het volk voortgekomen. Deze film is van Italiaanse ma kelij en werd onder de titel „Gli Uomini non guardano il Cielo" door üm- berto Scarpelli geregisseerd. ^LS WIJ voorspellen, dat deze vi suele levensbeschrijving, die in ons land „Mensen kijken niet naar de hemel", in alle kringen van het ka tholieke leven stellig grote belang stelling zal trekken, is dat niet alleen, wijl de tijd voor vertoning zeer gun stig is, maar ook, omdat de K.A.B. filmcentrale een voortreffelijke greep heeft gedaan. Filmisch gesproken had wellicht iets meer vaart kunnen wor den betracht; maar als men in aan merking neemt, dat de filmmaker stond voor de zeer moeilijke opgave van de verbeelding van een levens verhaal, dan zal men het kunnen ver staan, dat sommige details wat sta tisch van vorm zijn. Hier en daar is ook de tragiek een tikje sterk aange zet en niet altijd voldoet de afwisse ling tussen het hoofdmotief en de uit gebreide terugblik, de flashback. Doch hiermee wil dan elke critiek gezegd zijn. Een vondst was, dat de scenarioschrijvers De Mori en Bac- chion de film lieten beginnen rond de buitenlandse politieke verwikkelingen vóór de eerste wereldoorlog, waardoor aan Paus Pius X zoveel physiek en geestelijk leed werd bezorgd. Als de Paus dan in zijn huiskapel vraagt om Gods sterkte, komen de voorafgaan de grote momenten uit het leven van Guiseppe Sarto in het beeld. Maar steeds keert het accent van de laatste moeilijke jaren terug, tot en met het ogenblik, dat de Paus, volkomen uit geput, na zijn laatste H. Mis de zin rijke woorden van het „Ite, Missa est" spreekt; ook zijn leven was ge daan. HET CONCLAAF J^E MAN aan de camera heeft ge zorgd voor fraaie en wellicht on gekende beelden uit de sfeer van het Vaticaan. En wellicht is hij de eerste geweest, die een geënsceneerde gang van zaken bij een conclaaf heeft kun nen verfilmen. Dat was waarlijk in teressant, ook al, omdat hier de fi guur van de pas verkozen Paus Pius X een integrerend bestanddeel vormde. Ondanks alle waardigheid is deze Ita liaanse film niet zonder humor en we vonden er enkele anecdotes in terug, die wij nog pas kort geleden in het nieuwe boek over de heilige Paus hadden gelezen. Bekend met de haast, waarmee de K.A.B. deze Pausfilm op tijd heeft weten in te voeren, vergeven wij graag enkele onjuistheden in de ver taling: Als de secretaris van het Con claaf zegt: „Extra omnes", schrijft de vertaler: „Iedereen kome", hetgeen na tuurlijk het tegenovergestelde bete kent. Met bekwaamheid en kennelijk be wogen heeft Henry Vidon de rol van Pius X vervuld; hij heeft overtuigd en allerminst op effect gespeeld. Van de vele anderen wij denken aan de stoet van kardinalen, de priester-stu denten en de bruidjes tijdens de pau selijke audiëntie noemen wij slechts Tullio Carminati, die Kardihaal Mer ry del Val heeft uitgebeeld als' naar het leven. LJET ANKER, het symbool van de hoop, tesamen met een volharden de ijver in de priesterlijke arbeid is steeds het houvast geweest van de kapelaan, pastoor en bisschop Sarto, ook in omstandigheden, waarin zuiver menselijke visies en berekeningen de toestand hopeloos lieten aanzien. Tom bola was de nietigste parochie in de noordelijke uithoek van het bisdom, toegewezen aan de neomist, die onder zijn klasgenoten zijns gelijke niet tel de. De parochianen van Salzano ont vingen de nieuwe priester Sarto, een boerenkapelaan uit een van de arm ste families van het bisdom geboren, met onverholen minachting. In 1884 moest in het bisdom Mantova door Mgr. Sarto, alles geestelijk worden opgebouwd: de kanunniken lieten het koorgebed na, de pastoors veronacht zaamden het preken en het catechis musonderricht, in stad en land vloek- te het volk en arbeidde op zon- en j feestdagen: huwelijken werden buiten de kerken, die leeg stonden, gesloten. De betere standen waren door vrij metselarij en liberalisme besmet, ter wijl het arbeidersvolk ten prooi was gevallen aan het ongodsdienstig socia lisme. De wijdingen, het eerste jaar door bisschop Sarto toegediend, gaven hem in het geheel één priester en één diaken. Bisschop Sarto werd kapelaan, pastoor, president van het seminarie, bisschop en na een jaar zag hij zijn seminarie met 147 studenten bevolkt en liepen de kerken vol. Waar hij preekte, herbloeide als bij toverslag het katholiek leven. Ook Venetië on derging een gedaanteverwisseling. Bij de intocht van de nieuwe kardinaal patriarch, op 24 November 1893, ter wijl de gehele stad de nieuwe herder op een versierde gondel inhaalde, ver gaderde de vrijmetselaars-gemeente raad achter gesloten deuren. Bij de eerstvolgende gemeenteraadsverkie zingen, op 4 Augustus 1895, behaalden de katholieken, geleid door de bis schop en patriarch Sarto, de meerder heid; twintig jaren lang werd Venetië daarna door een katholieke burge meester bestuurd. DE PRIESTER TN ROME, in het Vatikaan, vergaat het van 4 Augustus 1903 tot 20 Au gustus 1914 niet anders. Ook Rome's Gemeentebestuur stond in 1903 onder de vrijmetselaar Nathan. Met het Pon tificaat van Paus Pius X echter ziel Rome zich door een katholieke burge meester uit de adellijke familie Ca- lonna bestuurd. Bij officiële plechtig heden in de St. Pieter, weegt de tiaa» zwaar op het hoofd van de Paus. maar daar buiten is Pius X elke Zon dag in de middaguren de pastoor Sar to voor de Romeinse parochies, is hi.i priester Sarto voor alle gelovigen, voor wie de bronzen deuren van het Apostolisch Paleis als het ware dag en nacht open staan. Dc H. Pius X was het anker van het schip van Petrus met de wonderlijke Eucharistische decreten voor de hei liging van de jeugdige zielen, met de oprichting van het Bijbelinstituut te gen de rationalistische stromingen en het vrije onderzoek in deze weten schap, met de codificatie van het ker kelijk wetboek voor geestelijkheid en gelovigen, met de hervorming van de gewijde muziek, met de Encycliek „Pascendi" tegen het modernisme, met de boeiende gedegen toespraak tot het Episcopaat van Frankrijk, waar de vrijmetselarij de Kerk wenste uit te roeien door bisschoppen en pries ters uit het land te verjagen. Zijn op roep tot de priesters: „arm maar vrij" werd de lijfspreuk tot heiligheid en martelaarschap. J Y'OEN in Augustus 1903 de f patriarch van Venetië, Jo- Seph Sarto, op 68-jarige leeftijd tot Paus werd gekozen, kwam f daardoor een echte zielzorger J op PetrusStoel. Alle trappen i van de directe zielzorg had hij J doorlopen, hij was kapelaan ge- i weest in Tombola, pastoor van J Salzano, had aan het hoofd ge- i staan van het Seminarie in Tre- J viso en was opgeklommen tot f de waardigheid van bisschop, patriarch en kardinaal. Maar J had men hem, zelfs na zijn ver- kiezing in het Conclaaf van 1903 J zijn eigen zin laten doen, dan i was hij nog het liefst van al pastoor geweest in een of ander dorp in de Toscaanse berden. Doch reeds spoedig na zijn ver- J kiezing tot Paus kwam de heil- i zame invloed van deze onder- t nigheid was gelegd, tot uit- J drukking. Deze eenvoudige mens, die zo goedig en rustig met "iedereen J kon omgaan, werd inwendig als f verteerd door een rusteloos ver- i langen, allen tot Christus terug te J brengen. In de zielzorg had hij i uit persoonlijke ervaring de nood i van zijn tijd leren kennen. Als zoon van een arme postbode was J hij vertrouwd geweest met de ar- i moede, doch deze nooit als een i ongeluk gezien, integendeel, hij J had ze leren liefhebben en kon f aan het einde van zijn leven dit i verheven getuigenis afleggen: arm werd ik geboren, arm heb ik ge- leefd en arm wens ik te sterven!" Maar hij had een andere armoe de ontmoet, het gebrek aan gods dienstkennis en godsdienstig le ven. Niet het gebrek aan brood van zo'n grote betekenis voor een Italiaan was een lijden voor hem geweest, maar dat zijn paro chianen en later de gelovigen van zijn diocees het Eucharistisch Brood ontbeerden, dat liet hem geen rust. In letterlijke zin kon hij hierop voor de kinderen de 'klacht toepassen van de profeet: „De kinderen vroegen om brood, maar er was niemand, die het hun brak." In zijn gehele priesterleven had hem die grote onrust bezield, dat ene grote verlangen gedreven: al len tot Christus terug te brengen in de H. Communie en daardoor alles in Christus te herstellen. DEEDS spoedig na zijn verkie- zing tot Paus openbaarde hij zich als de grote hervormer. Geen enkel terrein van kerkelijke activiteit was hem vreemd, in een ontstellend tempo kwamen zijn beslissingen en richtlijnen over liturgie en kerkzang, over het le ven der priesters, over kerkelijk recht en de inrichting van het bestuur der Kerk. Maar hoe veel zijdig zijn hervormingsarbeid ook was, de meest ingrijpende van al le waren zijn decreten over de veelvuldige H. Communie en de vervroegde kindercommunie. Zijn Pontificaat was aangekondigd als het „ignis ardens", als brandend vuur. In deze decreten vooral laai de zijn brandende liefde tot Chris tus op; hier nam hij beslissingen, die van invloed zouden zijn voor komende tijden en die zijn ponti ficaat zouden stempelen en hem de naam zouden geven van de Paus der Eucharistie. Onder de invloed der dwaal leraars was schijnbaar onuitroei baar in de Kerk de opvatting ge groeid, dat men Christus het best kon eren door het verst van Hem verwijderd te blijven. De meesten naderden slechts éénmaal per jaar tot de H. Tafel en dan meestal nog met grote vreze. De eerste H. Communie werd liefst zolang mogelijk uitgesteld, uit overdre ven vrees voor oneerbiedigheid. Toen Paus Pius X met zijn plan nen, om hierin verandering te brengen, voor de dag kwam, ont moette hij, zelfs in zijn onmiddel lijke nabijheid, geen algemene in stemming; velen zagen met angst de nieuwe beslissingen van de Paus tegemoet. Maar deze zacht moedige en goedige mens, kende geen dralen; scherpzinnig als hij was, zag hij duidelijker dan ande ren de draagkracht van zijn plan nen en zette door. In 1905 kwam het decreet over de veelvuldige H. Communie: zui ver zijn van doodzonden en de goede mening bezitten, ziedaar de noodzakelijke voorwaarden; geen andere. In 1910 kwam het de creet over de vervroegde kinder communie: kennis van de voor naamste waarheden van 't geloof, volgens het begrip van het kind, en het onderscheid kennen tussen gewoon brood en het Eucharis tisch brood, andere voorwaarden stelde de Paus niet. T~YEZE Communiedecreten wer den overal direct uitgevoerd. In sommige landen gaf men slechts aarzelend en na jaren er aan gevolg. Maar over het alge meen eerden 's Pausen beslissin gen met geestdrift begroet. Zij waren als een bazuinstoot in het dorre land der Kerk. Het medele ven met de liturgie der Kerk groeide, de leer over het Mys tieke Lichaam van Christus oefende bijzondere invloed uit op het godsdienstig leven, H. Mis en H. Communie hervonden de haar toekomende plaats, het aantal priesterroepingen groeide, talrijk trokken de missionarissen uit, al- lerwege werden zowel nationaal als internationaal de Eucharistische Congressen gehouden, die tot machtige manifestaties uitgroei den jegens Christus in Zijn Eu charistie. Wat de kinderen be treft ging 's Pausen voorspelling in vervulling: „Er zullen heiligen zijn onder de kinderen." Wanneer straks ïyj de hei ligverklaring van Paus Pius X Rome's straten zullen weergal men van de juichkreten en de klokken van St Pieter de mare zullen uitbeieren over de Stad en de wereld, zal dit een hulde zijn aan deze eenvoudigegoede heilige, die zulk een groot Paus geweest is en die trouw was aan zijn devies, alles te willen herstellen in JChristus. Zijn li chaam, dat men in triomf zal ronddragen door Rome en door Italië, is wel gestorven, maar zijn geest is levend onder ons, meer levend wellicht dan toen hij leefde. Moge zijn geest wor den begrepen in deze gespleten wereld die alleen kan worden gered als zij opnieuw in Chris tus wordt hersteld. Pius X verlaat het Pauselijke rij tuig; een beeld uit de hier bespro ken film. (Advertentie) I BIGGELAAR Belangrijke aanwinsten voor Tilburgs Dierenpark FARIE WEKEN geleden ontving de dierentuin in Tilburg een viertal zeeberen uit Johannesburg. De dieren weigerden wekenlang elk voedsel, zo dat gevreesd werd, dat zij niet in le ven zouden blijven. Nu echter heeft het eerste van de vier dieren voedsel geaccepteerd en koestert men de hoop, dat deze eerste exemplaren, welke zich in Nederland bevinden, hier zul len acclimatiseren. De dierentuin van Tilburg heeft de laatste dagen nog andere belangrijke aanwinsten gekregen, waaronder en kele zezels uit Noord-Afrika, een kruising van zebra's en ezels. Het zijn halfwitte, halfgrijze dieren, die iets kleiner zijn dan zebra's. Bovendien kwam in de loop van het jongste weekend uit Nairobi een luipaarden echtpaar aan, 'n diersoort, dat tot nu toe niet in de collectie van Tilburgs Dierenpark voorkwam. (Advertentie) 90 tabletten 65 ct. Aeéfrt/ Koninklijke Harmonie zestig jaar FNE Koninklijke Harmonie in Den Bosch gaat haar diamanten be- staansfeest vieren met bals-champêtre en een festival. Volgende week Vrijdag zal de bur gemeester van Den Bosch de feeste lijkheden officieel openen met het ontsteken van de feestverlichting in het Plantsoen, de plaats hl. waar de feesten zich zullen afspelen. De muzi kale omlijsting wordt dan verzorgd door de jubilerende „Koninklijke". In aansluiting aan de officiële opening begint het eerste bal-champêtre met medewerking van het LSK-dansorkest „The Glosters". Het festival van harmonieën en fan fares strekt zich uit over alle Zondag middagen van de maand Juni. Een bijzondere attractie voor Bosschenaar en vreenjdeling is ongetwijfeld, dat elk aan het festival deelnemend korps vóór en na zijn optreden muzikale wandelingen door de stad zal maken. De komende maand zal Den Bosch dus weer eens volop in het teken van „Muziekstad" plaatsen! ZATERDAG 29 MEI 1954 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Radio- Rallye. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Amus. ork. 10.45 Gram. 10.55 Radio-Rallye. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 Radio-Rallye). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Radio-Rallye. 13.25 Promenade-ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram, 14.15 Radio- Rallye. 14.20 Eng. les. 14.40 Verz. progr. en Radio-Rallye. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Plechtigheden t.g.v. de Hei ligverklaring van Z. H. Paus Pius X. 19.15 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de veertien landen v. h. At lantisch Pact. 19.45 Gram. 20.25 Inleiding Indische Missieweek .20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Een mens kan wat meemaken. 22.30 „Ziedaar Uw Moeder", klankb. Hierna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.25 Uitslag Radio- Rallye. 23.35-24.00 Kamerork. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelsp. 8.55 V. d. vrouw 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.30 Zaan- se streekuitz. 14.55 Cello en clavecimbel. 15.15 „Van de wieg tot het graf," caus. 15.30 Gram. 16.00 Boekbespr. 16.15 Ka merork. 17.00 Radioweekjournaal. 17.30 Topsongs v. Mei 1954. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek „Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Het hangt aan de muur en het tikt. 20.50 Dansmuziek. 21.15 Ca baret. 21.45 „Kleine Naties in de UNO", caus. 22.00 Weense muz. 22.30 Interv. met gram. 23.00 Nws. 23.15 Sport. 23.25-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Koorconc. 14.45 Gram. 15.00 Koorconc. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram. 16.15 Accor- deonmuz. 16.30 Gram. 16.45 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Liturgische ge zangen. 17.30 Orgelconc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. progr. 20.45 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.05 Dansmuz. 23.45-24.00 Gram. BRUSSEL, 484 M. -- 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.30 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 17.30 Muzikale caus. 18.45 Accordeonspel. 19.15 en 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.15 Chansons. 21.30 Muzikale kruis woordraadsels. 22.00 Nws. 22.15 Instr. kwart. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. t Advertentie) door ALAN SIJLLIVAN 28) „Van mrs B. gesproken, gisteren Is me iets grappigs overkomen. Ik zat op de club naast een oude pisang, „ie ik niet kende, maar die zoals ik later hoorde, diplomaat is geweest Leek wel haast negentig en liep met twee krukken Goeo. we zaten uil net raam te kijken, toen mrs B. voorbijkwam Recht tegenover ons bleet ze met ie mand staan praten. De oude oipa greep mtin arm. met uitpuilende ogen en vroe" me oi ik wist wie dat was Ik vertelde het nem Hij keek nog 'ns schudde net hoofd en neweerde dat dat onmogelijk was Wat zeg le me daarvan?" „Ga door' zei Heciot. merkend dat Anthea als verstijfd zat. „Zoiets vreemds neb le nog nooit gehoord Hij zei dat nu haai veertig jaar geleden in Mexico gekeno had alleen heette ze toen geen Baxter, maat Wi tnank lk vermoedde dat ze toen een jaar ot twintig geweest zou zijn. Maar nee hoor! Hij beweerde dat ze toen precies was zoals nu! Ik grinnikte, maar heus, hij was nuch ter Wat denk je dat hi.1 toen deed?" „Wel?" „Sprong op. pakte zijn krukken en hobbelde blootshoofds naar buiten. Maakte een buiging en sprak haar aan. Moedei B. schrok heus en ver stijfde toen. Ze liep er ook niet in. Hij kreeg een boze blik en ze liep ijs koud door. Hij kwam verslagen terug, maar zekerder van zijn zaak, dan ooit. Hij vroeg naar haar adres en ik verwees hem naar de telefoongids. Hij is een sir Joshua Anthony, hoge piet. Wat denk jij ervan. Hec? Anthea. je meloen smeekt om opgegeten te wor den en de vogeltjes zijn bijna klaar Die moe je niet laten wachten meis je' „Misschien was die oude heer een oeeije kinds", opperde Hector blij moedig „Hij was evenmin kinds als ik en bet stemde me tot nadenken Ik heb gedacht en gedacht en het resultaat ie nogal interessant.' Hector ving Anlhea's blik op en zag noe verbluftend ze net vond. dat een onbekende de ongelooflijke waarheid op spoor was zonder het te weten. Toen hoorde hij Bunny diep beledigd zeggen: „Het is misschien in Hertford de ge woonte, dat jonge paartjes hun eten laten staan, om elkaar met hun blik ken te verslinden, maar in Londen wordt het niet gedaan. Of vindt An thea het niet prettig als ik over mrs. Baxter speek? Vertel he: me dan The odore, de jongedame vindt de meloen niet lekker, neem ze weg." Anthea greep haar bord vast. „Nee, ik vind ze heerlijk. Ga door alstublief. „Wei, de zaak zit zo: niemand weet iets van mrs. B., waar ze vandaan kwam, wanneer ze weduwe werd en zo. Nu heb ik een idee, dal die ouwe vent gelijk had en ze misschien in veer tig Jaar geen steek is veranderd. Wel, neem nu eens aan dat ze zou hebben uitgevonden, hoe men onveranderd kan blijven en het geheim houdt, zoals elke vrouw doen zou, waartoe kom je dan? In het bijzonder als Je die Di- mitri in aanmerking neemt? Daar ko men dc patrijzen. Nu jij. Hec." Hec had a.s betoverd toegeluisterd. Hij wist dat zijn vriend een onfeilbaar „flair voor dergelijke dingen, een on verzadigbare nieuwsgierigheid en een verbluffend geheugen had. Als hij ets „interessants" zoals hij het noemde op het spoor was hield hij niet op voor n.j alles wist. Dat zou hij ook nu doen. En wat, als de waarheid door hem aan het licht kwam? Iets beters kon met gebeurer het doordringen van een gezond, normaal brein, in deze situatie, die uit Londen bezien nog wreder en onnatuurlijker leek. Heer lijk idee, Bunny tegenovr Absalom te zien. Doch Hector bedacht grimmig dat hijzelf stilzwijgen beloofd had. Klinkt een beetje ongelooflijk oude jongen, maar als je gelijk hebt, wat dan nog?" Bunny haalde de schouders op en wijdde zich aan zijn patrijs. En dacht s '1 na: er was iets niet in de haak. daar was hij zeker van en hij rede neerde aldus: „Hector is secretaris geworden, bij een geleerde in Herts en een onge schikter persoon voor secretaris dan Hector was niet te bedenken. Ergo. wat voor een geleerde was het en wat kon Hector voor hem doen? Hec tor informeerde naar een langgestor- ven biljartkampioen, genaamd Pal mer. Waarom? En nu kwam Hector ineens opduiken met een charmant meisje. Ze waren verliefd op elkaar. Uitleg werd niet gegeven. Waarom? Met Hector en het meisje komen moeder B. en die Dimitri. Wat deden die in Herts? Moeder B. kende het meisje Hoe? Het meisje had een stief vader. Ergo de stiefvader was de ge leerde die moeder B. ging bezoeken waarom?" Hij bracht het in verband met die geschiedenis in de club En toen was hij aan de poten van de patrijs toe. „De vogel schijnt je te smaken, Anthea," glimlachte hij. „Heerlijk veel lekkerder dan fa zant." „Hebben jullie daar veel wild?" „Wild genoeg, maar het terrein is niet genoeg bejaagd. Ze zijn zo max, dat ze niet eens opvliegen." „Jaagt ie stiefvader veel, Anthea?" „Helemaal niet", zei ze nerveus; „het is enkel voor zijn vrienden. Dimi- ri schiet uitstekend, niet Hector?" „Nooit zo iets gezien." „Schrijft je stiefvader dan, Anthea? Ik zou best zijn boeken willen kopen, mijn kennis is beneden peil." „Nee h hij zal wel aantekenin gen maken, maar ik heb ze nooit ge zien." Bunny had ziin eerste goal gemaakt en vertrok geen spier Hij zag dat Hectors kin meer vooruitstak dan voor kauwen noodzakelijk was. Ze wa ren dus op dun ijs Dus voorlopig geen strikvragen meer. was zo knus, vroeger. Anthea 's-Zo- „We missen je allemaal erg Hec. Het mers kon je gaan xijken hoe hij de tenniskampioenschappen won en des winters gingen we naar Whitechapel of zo om hem de een of andere ver blinde krachtpatser van een ton of zo knochout te zien slaan. Zeg eens—?" „Ja?" „Als ik eens bij Jullie kwam cm Hector te helpen bij het afmaken van die tamme fazanten, zou Je geleerde stiefpapa me dan op de electrisch stoel zetten?" Ze slaakte een kreet en staarde hem met grote, ontstelde ogen aan. Hector uite een verstikt geluid en leek versteend. „Wie wie heeft je verteld?" „Hoor eens Bunny," kwam Hector ruw tussenbeide, „ik kan je geen an dere verklaring geven maar zou te zo goed willen zijn om je vernuft op iets anders te scherpen. Het spijt me, ouwe jongen, maar iaat die stief vader rusten." Meneei Marchant bloosde voor hem iets heel ongewoons. „Anthea vergeet me. je mag over me lopen Jij niet. Hec Weet Je, wat mijn vader zei toen hij me de eerste keer zag?' „Nu?" glimlachte ze, haar verwar ring overwinnend. „Vroeg mijn moeder, waaraan mj dat verdiend had! Ze vatte het op als een compliment en was blij, maar 'k begreep het later! Probeer deze salade eens" Hij praatte ovei alles en nog wat, oehalve ivei wat hij dacht Hii nad verschillende olannetj* in het hoofd. Mrs, Baxters verleden op te sporen. Nog eens met Sir Joshua te praten. En vooral eens naar Herts te gaan om rond te kijken. Hij verlangde er naar, die stiefvader te zien. Hector met kleine teugjes zijn kof fie drinkend, aarzelde. Wel wetend, dat hij zelf geen vlug denker was, zag hij in Bunny een waardevolle bond genoot, als het maar zou kunnen. Bunny zou de uitweg wel vinden als er een was. Hij had het spoor al gevon den en zou het niet meer kwijtraken. „Wel. we moeten gaan. Bedankt voor de lunch." „Was niet kwaad. wel. Kom Je nog "P de club Hec?" „Misschien morgenmiddag lk weei het nog niet. Klaar Anthea?" Haar handschoenen aantrekkend lachte ze tegen Bunny. „Wel bedankt, het was heerlijk. Ik vind het zo leuk. kennnis te maken met. Hectors beste Ze aarzelde blozend. „Het spijt me. dat ik u met op Monk's Mount kan inviteren, maar mijn stiefvader is zulk een kluizenaar. Later misschien." Ze lieten Bunny achter in gesprek niet de Maitre d'hote] en liepen zwij gend Berkeley Square in. Eindelijk vroeg Anthea: Wat zullen we nu doen?" Wat je wilt Naai een bioscoop?" „Mij is het goed Was het niet van mr Marchant en hoe wist hij det?" (Wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3