Enorme explosie vliegdekschip Scheepsramp voor Meer dan 90 doden en 200 gewonden Amerika's Oostkust BISSCHOPPELIJK MANDEMENT 1954 Veertienjarige jongens woonden in een hol Bestemd voor 900 studenten TILBURGSE HOGESCHOOL krijgt EIGEN GEBOUW Geen ongezonde concurrentie bij aantrekking industrieën Voorzichtige toenadering in Geneefse conferentiezaal Geen aanwijzingen voor sabotage De Heiligverklaring van Pius x Frankrijk stelt E.V.G.-clebat uit Negen arbeiders bedolven Vijfde slachtoffer overleden Poolse kinderen naar ons land Attlee en Bevan naar Roocl-Cliina Het ongeluk in Ossenisse for iplex hine talen DAGBLAD VOOR ZEELAND Plannen gereedvolgend jaar de start In nieuw studiejaar nieuwe studierichting Arbeidskaarten voor kolen- en staalarbeiders r Omdat het uit was.... 6 3 "N ;e )e. )t 55.- ?n Dardine 139.. i 29." j(E) ter vertaij. Ned. Chemjscjia T: nkade 11, Breda 349 ofilm. 8 2 0 8 2 94e JAARGANG No. 21041 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neeriandia Verschijnt elke werkaag Bureaux: Breda, Reigerstiaal IB. Tel. tteuactie: B181. Admi nistratie: 8778 - Verantwoordelijk Hoold- redacteur: J J H A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Ut A J J M Mes, Mr H. B. L de Reenter, L. J v 't Westende. P V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal per post 6.55, pei week (uitsluitend by niet-post- bestell.) t U.45 - Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 28 MEI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.3a per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0 12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0 30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tanel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 ct per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: (JOES. Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7,Telefoonl02JBijbureaux: Terneuzen, Noordstraat^56PTel. „601, OOSTBURG, N 77 en ENORME ONTPLOFFING op het Amerikaanse vliegdekschip „Bennington", dat een routine-kruis tocht maakte langs de Amerikaanse Oostkust, heeft aan meer dan negentig opvarenden het leven gekost. Meer dan 200 manschappen werden gewond, van wie velen ernstig. Na de ontploffing, die waarschijnlijk ontstond door het ont branden van benzine met hoog oclaan-gehalte grepen de vlam men op het schip snel rond zich heen. Men moet aannemen, dat een groot aantal matrozen, die beneden het dek aan het werk wa ren, door de vlammen zijn verrast. De ontploffing vond plaats onder het voordek. In 1953 kwamen op de Bennington elf man nen om het leven. Een ontploffing in 1946 eiste vijf slachtoffers. QNMIDDELLIJK na het bekend wor den van de ramp, die in Amerika grote ontsteltenis bracht, vooral bij de families der opvarenden, werden vliegtuigen uitgezonden. Vier hef- schroefvliegtuigen stegen op met me dicamenten aan boord. De bestuurders kregen tevens instructies, zoveel mo gelijk zwaar gewonden mee terug te brengen. De Bennington is een vliegdekschip van de middelzware klasse. Het wordt bij aanvalsacties ingezet en heeft een bemanning van 2900 koppen. DE TANKAUTO met propaan, die op de brug te Doz-drecht in brand vloog. 77 ii.iueiijk uitgebrand. In de nacht van Woensdag op Donderdag kon het verkeer weer normaal doorgang vin den. BEHALVE de Russische componist Shostakovitsj heeft ook Charley Chap lin een wereldvredesprijs gekregen van de Wereldvredesraad. Hij heeft hem in dank aanvaard. TE GELDERMALSEN is een auto op een groepje wielrijders ingereden, van wie er twee ernstig werden gewond. Vier andere fietsers kregen lichte verwondingen. De auto week uit voor een startende motor. DE 50.000ste EMIGRANT vertrekt 1 Juni met de „Sibajak" naar Australië Het is mejuffrouw M. Scholte uit Amsterdam. EEN THUNDERJET van de basis Vol- kel maakte Woensdag bij Teuge een noodlanding. De vlieger klaagde alleen over wat pijn in de rug, zodat hij niet te klagen had. IN EEN MOTIE aan de regeling heeft de gemeenteraad van Luik onmiddel lijke opheffing gevraagd van de Stop van Ternaaien. TE BONN is nu officieel de Deutsche Lufthansa opgericht. Men wil name lijk een snelle beslissing uitlokken van de geallieerden inzake het herstel van de Duitse souvereiniteit in het lucht gebied boven West-Duitsland. De ontploffing deed zich voor, oyen nadat een aantal vliegtuigen van het dek waren opgestegen. Na vier uur was men de brand meester. Het dek kon toen weer ge bruikt worden. Een fotograaf uit Boston, die een vlucht boven het schip maakte, verklaarde namelijk, dat het dek was vrijgemaakt voor de aanvliegende hefschroef vliegtuigen. In New-Port heeft men een marine-hospitaal in gereedheid gebracht voor de ontvangst van de talloze ge wonden. Toen het schip een haai hij Rhode- Island binnenlieu, verklaarde de ka pitein, dat de meeste opvarenden in het achterschip aan het ontbijt zaten. Was dat niet het geval geweest, dan was het aantal slachtoffers nog gro ter geweest. De commandant van het schip kon totnutoe niets zeggen over de oor zaak van de explosie. De Marine zal onmiddellijk met een onderzoek hier naar beginnen. Er zijn geen aanwijzingen voor sa botage. President Eisenhower heeft de op varenden van de Bennington en de nagelaten betrekkingen der slachtof fers zijn leedwezen betuigd. 600.000 Pelgrims in Rome [V/IORGEN kan de katholieke wereld jubelen om 'n nieuwe Heilige. De laatste voorbereidingen in Rome wor den getroffen en niet minder dan 600.000 pelgrims zullen zich in en rond de massale St. Pieter verzame len om van de plechtigheid getuige te zijn. Kardinaal Poncalli patriarch van Ve netië. zal de H. Vader toestemming vragen, om het stoffelijk overschot van Pius X na de heiligverklaring tij delijk naar Venetië te brengen, waar het ter verering in de kathedraal wordt opgebaard. Uit alle landen ter wereld zijn be devaarten naar Rome gekomen. Zelfs gedurende de hoogtepunten van het H. Jaar was het in Rome niet zo druk als momenteel. Op pagina 3 van ons blad wijden wij aan de figuur van de nieuwe Hei lige bijzondere aandacht. Terwijl zijn kameraden toekijken wordt te Quonset Point een van de slachtoffers van de ramp op de „Bennington" van boord gehaald. (Radiografisch overgebrachte tele- foto.) HET PLAATSEN van aardstra- lenkastjes is geen uitoefening van de geneeskunst, meente de Leeu warder Rechtbank. De wichelroe deloper, die hiervoor terecht stond, werd vrijgesproken. OP EEN onbewaakte overweg tussen Winterswijk en Aalten werd een per sonenauto door een stoomtrein gegre pen. De zestigjarige bestuurder H. E. uit Dinxperlo werd hierbij gedood. DE PASTOORS van Rome hebben tot de bouw besloten van een kerk, die toegewijd zal zijn aan Pius X. In deze kerk zal het H. Sacrament altijddu rend ter aanbidding worden uitge steld. IN GEORGETOWN (Brits Guyana) werd de kop van een beeld van Ko ningin Victoria met dynamiet opge blazen. Ook een arm en de Rijksappel werden afgerukt. ASSEN KRIJGT een standbeeld van „Bartje", de populaire figuur uit het gelijknamige boek van Anne de Vries, Het beeld wordt 1.20 meter hoog. NAMENS DE ACTIE „Kunstenaars Helpen" .is aan het bestuur van het Nationaal Rampenfonds een chèque van 108.000 gulden overhandigd. DE SCH. 236 „NOORDSTER" is met twintig kantjes „Hollandse Nieuwe" op thuisvaart. Waarschijnlijk zal deze boot de haringrace winnen. Aanhoudend zomerweer geldig tol CONGRES VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN Geen kapitaal-deelname P)E taak die de gemeenten hebben bij de voortschrijdende industrialisa tie. is onderwerp van bespreking ge weest op de tweede dag van het Con gres van Nederlandse Gemeenten te Leeuwarden. De burgemeester van 's Gravenhage, mr Schokking, zei, er van overtuigd te zijn. dat de gemeen ten bij het aantrekken van industrie- en uitgaven zullen moeten doen, die niet door de normale gemeentelijke inkomsten worden gedekt. Hij was echter geen voorstander van gemeen telijk e deelname in het kapitaal van een onderneming. Mr K. Gaarlandt, de burgemeester van Emmen, zei, dat directe industria lisatie-uitgaven in de gemeenten aan de betrokken onderneming in reke ning dienen te worden gebracht. Plaatsen in het ontwikkelingsgebied kunnen eventueel enige soepelheid toepassen met deze regel. Voor een goede samenwerking tus sen Rijk, provincie en gemeenten op het punt van de industrialisatie, sprak mr Kolfschoten, burgemeester van Eindhoven, zich uit. Concurrentie tus sen de overheidsorganen onderling moet uit den boze zijn. Namens de industrie gaf de heer C. M. Hage, directeur van de N.V. Lijm- en Gelatinefabriek „Delft", zijn visie op het vraagstuk. Het bedrijfs leven. zei hij, heeft geen behoefte aan ongezonde concurrentie tussen de ge meenten onderling. De deelneming der gemeenten in het risico-dragend kapitaal van particuliere ondernemin gen valt buiten de particuliere taak der gemeentelijke overheid. Behalve minister Beel heeft ook mi nister Zijlstra het congres bezocht. Weersverwachting, vanavond: Warm tot zeer warm met over het algemeen weinig bewolking, maar met een kleine kans op en- kele verspreide onweersbuien in J de namiddag en avond. Zwakke J tot matige wind in hoofdzaak tus- J sen Zuid en Oost, aan de kust ech- ter tijdelijk zeewind. Heden: Zon onder 20.04 uur. Maan onder 16.15 uur. Morgen: Zon op 4.29 uur. Maan op 2.23 In Straatsburg: „Geen tijd meer voor verdeeldheid P)E commissie voor buitenlandse za- ken van de Franse Nationale Ver gadering heeft met 28 tegen 8 stem men besloten, de stemming over de Europese Verdedigingsgemeenschap uit te stellen. Zij wil eerst de minis ter van Buitenlandse Zaken horen. Dit besluit betekent opnieuw een vertraging van de gang naar de Euro pese eenwording. Op dezelfde dag dat in Parijs hierover werd gestemd, leg de men in de Raadgevende Vergade ring van de Raad- van Europa, te Straatsburg, de nadruk op de dwin gende eis van een spoedige bekrachti ging der E.V.G. De Brit Anthony Nut ting zei, dat Europa zich niet meer kan permitteren verdeeld te geraken. De heer Goedhart, Nederlands ver tegenwoordiger bij de Raad, diende een voorstel in, waarin de vergadering werd verzocht, opnieuw haar overtui ging uit te spreken dat vrede in Euro pa alleen bereikbaar is. wanneer ook in de landen achter bet ijzeren gor dijn volledige democratische vrijheid heerst. In steengroeve bij Luik: TN een hardsteengroeve by Luik zijn Woensdag negen arbeiders door een steenstorting bedolven en gedood. Da delijk werd met het reddingswerk be gonnen, maar er was geen hoop meer dat men nog slachtoffers zou kunnen redden. De groeve ligt aan de voet van een steenafvalwerk. De ramp met de autobus rxE heer Rinse Meetsma, zwaargewonden bij het een der autobus ongeluk op de onbewaakte overweg te Zandbulten, tussen Groningen en Leeuwarden, is aan zijn verwondin gen bezweken. Het aantal omgekome nen is daardoor tot vyf gestegen. De toestand van de andere gewon den is iets verbeterd. Enkelen verke ren nog in levensgevaar. De Officier van Justitie te Leeuwar den heeft verklaard, dat het ongeluk duidelijk is te wijten aan onoplettend heid van de autobuschauffeur. Na uiv gave het geschenk van een lange vacantie VIJFHONDERD KINDEREN uit de Poolse kampen in West-Duits- land zijn in Arnhem aangekomen, voor een vacantie by families in Nij megen, Arnhem en de Achterhoek. Na de vreugde die uw pakketten in de kampen brachten, genieten deze kin deren nu de weldaad van een goede verzorging in een voor hen luxueuze omgeving. De gulle gevers van de pak ketten zullen dit nieuws zonder twij fel met genoegen vernemen. De kinderen blyven drie maanden in Gelderland. VONDAG A.S. VERSCHIJNT het in de Vastenbrief aange- kondigde Mandement van de Nederl. Bisschoppen over „De kathóliek in het openbare leven van deze tijd", waarin naast doctrinaire uiteenzettingen ook richtlijnen voor de practische houding van de katholiek in de huidige wereld worden gegeven. Dit mandement, 48 bladzijden beslaand, zal niet van de preekstoel worden voorgelezen, doch tegen een luttel bedrag aan de uitgang der kerken verkrijgbaar zijn. Het is eigenlijk overbodig de katholieken aan te sporen, zich dit hoogst waar devolle document aan te schaffen. Nieuiv plan voor verdediging van Indo-China Coördinatie der voorstellen NJADAT de beide partijen in Genève aanvankelijk weinig concessies wil den doen aan eikaars standpunten, blyken zy momenteel een voorzichti ge toenadering te beproeven, die relatief gesproken inderdaad hoop volle resultaten geeft. Op de confe rentie van Donderdag hebben Bidault en de Chinese Minister van Buiten landse Zaken Tsjou En Lai nieuwe voorstellen ingediend. Op de bijeen komst van Zaterdag a.s. zullen alle totnutoe gedane suggesties geanaly seerd worden en zal een poging wor den gedaan, uit de overeenkomende punten een basis te wrochten voor verdere onderhandelingen. Uit Parijs komt inmiddels het nieuws, dat Premier Laniel, in samen- NA ONTVLUCHTING UIT OBSERVATIEHUIS: En leefden van diefstal TE BERGEN (N.H.) zijn twee veer tienjarige jongens aangehouden die ruim een week geleden waren ontvlucht uit een observatiehuis te Amsterdam. In de beboste duinen rondom Bergen aan Zee hadden zij een hol uitgegraven en ingericht voor een verblyf van langere duur. Het middengedeelte van het hol werd gebruikt als slaapkamer. De po litie hoeft daar diverse wollen dekens aangetroffen, die van inbraak afkom stig bleken te zijn. Het hol was ver der voorzien van een provisiekamer en een keukeninrichting, compleet met een fles butagas en komfoor. Pan nen en eén koksmes, een drietal port- monnaies, zaklantaarns en een foto toestel bevonden zich bij de inboedel. Aanleiding tot de arrestatie was een nachtelijke inbraak in een bakkerij te Bergen waar onder meer voorraden amandelspijs en pakjes roomboter wa ren ontvreemd. Bij een inbraak die de jongens te Bergen aan Zee uitvoer den, veranderden een bromfiets, por- temonnaie en zaklantaarns van eige naar. De Rijkspolitie kwam op het juiste spoor dank zij signalementen door een 12-jarige jongen, Jan Boors- ma uit Bergen, die de jongens bij de bakkerij had gezien, met grote nauw keurigheid verstrekt. Het tweetal zal op transport naar de inrichting wor den gesteld, waaruit het ontvluchtte. TOEN VORIG JAAR het zilveren bestaansfeest werd gevierd van de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg, wat gepaard ging met de erepro motie van dr Robert Schumann, kon worden meegedeeld, dat de eerste stap pen waren gezet tot verbetering van de huisvestingsmogelijkheden van de school. Tot op heden vindt de Hogeschool nog altijd onderdak in het gebouw van de R. K. Leergangen, doch aan de architecten Bedaux en v. d. Laan was opdracht gegeven een ontwerp te maken voor een eigen gebouw. De plannen zijn thans gereed en in afwachting van de besprekingen, die volgende maand hierover zuilen worden gevoerd met de minister van O., K. en W. heeft het Curatorium van de Hogeschool de pers met zijn plannen vertrouwd gemaakt. De architecten hebben een hogesehoolgebouw ontworpen, dat plaats biedt aan minstens 900 studenten en dat de bekroning zal zijn van een grote boulevard, die de Oost-West-verbinding door Tilburg zal gaan vormen. Op de plaats waar de school zal verrijzen, zal de boulevard een totale breedte bereiken van 85 M. \/AN HET nieuwe gebouw, dat in een eigen domein van de Hoge school komt te liggen, temidden van veel-groen en bomen, ziet men hier naast een afbeelding met toelichting. De gebouwen zullen een hoogte be reiken van 12 meter, terwijl de top van de aula, met inbegrip van de ver siering tot 22 meter zal reiken. Met het oog op de wetenschappe lijke ontwikkeling en de huidige eisen van de practyk. heeft de Senaat het nuttig geoordeeld met ingang van het nieuwe studiejaar in de afdeling der economische wetenschappen een nieu we studierichting te introduceren, na melijk een economisch-bcstuurswe- tenschappclijkc richting, met twee erlei specialisatiemogelijkheden: een in de richting van de nationale be- stuursproblemen en een in de richting van de internationale bestuursproble- men. Dit zal vooral belangrijk zijn voor hen, die een functie bij internationale organen ambiëren. Omdat deze studierichting een vol doende actieve beheersing van ten minste twee moderne talen zal ver eisen. zullen in het komende acade miejaar twee conversatiecursussen worden georganiseerd, een voor Frans en een voor Engels. Naast de vaste colleges in de „leer van de internationale en supernatio- nale organisaties" en ..het internatio naal bestuursrecht;' zullen ook gere geld gastcolleges worden gegeven. Voor de studenten in de econo- misch-bedrijfshuishoudkundige rich ting is een keuze mogelijk gemaakt tussen een theoretisch-economische specialisatie en een practisch-econo- mische. HET DOCENTENCORPS. T OS VAN DEZE uitbreiding van het studie-programma heeft het Cu ratorium besloten met ingang van het academiejaar 1954-1955 enkele benoe mingen gedaan. Prof. Dr J. J. Dal mulder, thans buitengewoon hoogle raar in de Statistiek en Statistische Analyse, de Wiskundige Economie en de Econometrie is benoemd tot gewoon hoogleraar in die vakken. Twee benoemingen werden gedaan i.v.m. het bereiken van de 70-jarige leeftijd van prof. Weve. Dr M. G. Plattel, thans lector, werd benoemd tot gewoon hoogleraar in de Sociale Wijsbegeerte en de Sociale Ethiek en de Geschiedenis der Wijsbegeerte, ter wijl dr J. J. Loeff, secretaris van het R. K. Kerkgenootschap in Nederland, benoemd werd tot buitengewoon hoog leraar in de Wijsbegeerte van Staat en Gemeenschap en de Ethica. De bedoeling is, om in Juni een tweede gewoon hoogleraar te benoe men in de Algemene leer der Econo mie. ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mgr dr M. J H. Cobbenhagen. naast prof. dr. D. B. J. Schouten, die reeds in April als zodanig werd benoemd. Hierboven ziet men de maquette, die beantwoord aan de plannen voor het nieuwe gebouw van de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg, ontworpen door de architecten Be daux en v. d. Laan. Elders kan men hier meer over lezen. De koepel die men er op ziet, bekroont het aula, dat 600 zitplaatsen zal bevat ten. Het gebouw is als een gesloten geheel gezien, gericht naar binnen. Het bevat o.a. een grote collegezaal voor 500 studenten en nog vijf klei nere collegezalen, waarvan er een 100 studenten kan bevatten, twee 50 en twee 30. Het gehele complex is berekend op 900 studenten. De bouwkosten zullen de 4,5 millioen dicht benaderen. De plannen zullen volgend jaar definitief gereed komen en men hoopt de boutn in 1957 klaar te hebben. werking met Bidault en generaal Ely een nieuw plan heeft uitgewerkt voor de verdediging van Indo-China. Waar schijnlijk heeft de haast die met dit plan is gemaakt, iets van doen met de beslissing van de Nationale Ver gadering tot een debat over de Indo- Chinese kwestie. Wat Bidault te Genève heeft voor gesteld komt voornamelijk neer op het volgende: eerst een bespreking over het vraagstuk Vietnam en daarna eerst behandeling van de kwesties Laos en Cambodja. Verder wil de Franse delegatieleider de militaire deskundigen van beide partijen 1 Ju ni laten beginnen met een bestands regeling voor Vietnam. De voorstellen van Tsjou En Lai ga ven weinig nieuws. Zij kwamen over een met wat de Vietminh-woordvoer- der al had voorgesteld. Inmiddels is uit Dien Bien Phoe de laatste groep gewonden weggevoerd. 859. Gewonden arriveerden totnutoe in Hanoi. Deze stad ligt nog 65 km. bui ten het bereik der Vietminh- strijdkrachten, nu de Fransen op nieuw een sterkte in de delta van de Rode Rivier hebb^p opgegeven. He vige gevechten zijn hier gaande. „Geen gelukkig besluit" pLEMENT ATTLEE, leider van de Britse Lahourpartij en Aneurin Bevan, leider van de linkerpartjjvleu- gel, gaan in Augustus en September een bezoek aan communistisch China brengen. Zij zullen deel uitmaken van een Labour-delegatie, die door het „Instituut van Buitenlandse Zaken van het Chinese Volk" is uitgenodigd. De delegatie zal uit acht personen be staan. In Britse diplomatieke kringen is het bericht wel met enige verbazing ontvangen. De leiding van de Lahour partij heeft Buitenlandse Zaken niet geraadpleegd. Had zij dit wel gedaan, dan zou het bezoek aan China onder de huidige omstandigheden waar schijnlijk sterk zijn afgeraden. Het ge baar van Labour, meent men, zal de toch al wat koele verhouding tussen Engeland en de V.S. zeker niet ver beteren. Ook het tweede kindje overleden ("NOK het tweede kindje, dat in de brandende auto te Ossenisse zat en zwaar gewond naar het ziekenhuis moest worden gebracht, is nu overle den. Het gezin N. is hierdoor wel zeer zwaar getroffen. We deelden mee, dat het 240-jarig kindje in de vlammen omkwam. Het andere, dat nu is overleden, was een jaar ouder. De justitie stelt naar de oorzaak van het ongeluk, dat met een langs de weg geparkeerde auto gebeurde, een onder zoek in. Totnutoe zijn echter nog geen gegevens bekend. Ook geldig als paspoort AAN de arbeiders van een groot aan- tal takken van de kolen- en staal industrie kan een arbeidskaart wor den uitgereikt, die de mogelijkheid biedt, ongehinderd in bet buitenland werk te zoeken en aan te nemen. Bo vendien hebben de houders van zo'n kaart geen paspoort nodig om zich van het ene land naar het andere te begeven. Aldus een mededeling van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalge meenschap. Om in aanmerking te ko men voor een arbeidskaart moeten de betreffende arbeiders hun beroep lan ger dan een jaar uitoefenen. De kaar ten gelden natuurlijk alleen voor de bij de K.S.G. aangesloten landen. J7en tweeëntwintigjarig meisje uit Ede had een wrok tegen de. Zij was er nameiik van de. zij was er vamelijk van overtuigd, dat door haar toe doen de verloving verbroken was. Om zich te wreken nam -ij een doosje lucifers en stichtte brand in het huis. waar haar ex-verloofde woonde. Het vuur greep snel om zich heen en als de brandweer niet heel vlug was geweest, zou waarschijnlijk niet alleen het woonhuis, maar ook de stal tegen de grond zijn ge gaan. De Officier van Justitie bij de Arnhemse Rechtbank heeft tegen de wraakgierige jongedame een gevangenisstraf van 10 maanden geëist.

de Stem | 1954 | | pagina 1