Details, die opvallen Waar onze priesters hun opleiding krijgen Australië vond uitweg uit doolhof (Die verwenste muggen! Ondanks rantsoenering schrikbarend drankmisbruik in Zweden Pastoor Schets te Bergen op Zoom 40 jaar priester Economische stabilisatie ingetreden Aan aanhoudende loonsverhoging kwam een einde DE DEZER DAGEN verschenen indexcijfers omtrent de kosten van levensonderhoud in Australië, geven merkwaardige fluc tuaties te zien, welke zich zowel in opgaande- als dalende lijn be wegen, zoals men die in de jaren na de oorlog nog niet gekend heeft. Nccm "AKKERTJE Een stekelige overpeinzing Een middel dat averechts effect had REGERING WIL NU „MOTBOIC' GAAN AFSCHAFFEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 MEI 1954 HAAGSE BRIEVEN Hoofdpijn? Kiespijn Zenuwpijn De Nederlandse kwaliteitsband GEFABRICEERD TE nU DE KRING van krant of week- D blad treft men in sommige artike- details aan ,die opvallen, die een jc'oog onderbreken of onderstrepen, j', heel vaak prikkelen tot reactie, foor een aantal van dergelijke details lie mij dezer dagen opvielen wil ik raag uw aandacht vragen. Pe Nieuwe Eeuw wijdt een artikel ian wat „een ruzie" genoemd wordt: huidige verhouding tussen P. v.d. en K.V.P. En het blad geeft de d: Alles te vergeten en samen vre- te leven". Waarop de onvriendelij- jrezin volgt: Dat zal beide partijen de ige geestelijke toeren kosten, maar dat moeten zij dan maar voor het ai- gemeen belang, dat zij heten te die- jen, over hebben. Afgezien van de vraag, of men van t„ca fide politieke partijen „zo maar" sag zeggen, dat zij het algemeen be- i.jg „heten te dienen" heb ik me een andere vraag gesteld. En wel deze: (fat is de aanleiding tot de bestaande erhouding tussen de beide grote par tijen? Zonder enige twijfel is het ant- oord: het pogen van de P v.d. A. om de K.V.P. uit te hollen. Het pogen 0m gesteund door doorbraak argu menten met name de katholieke ar beiders naar de socialistische partij te (rekken. Het pogen om de „confessio nele partij" welker bestaansrecht men ontkent (merkwaardige opvatting in een democratische staat) tot ontbin ding te voeren. Als de raad van de N. ifeuw opgevolgd wordt door de P. (Ï(J ,A. dan zal deze haar huidig -even moeten laten varen. En daar- ioor zal de verhouding tussen beide «noemde partijen gezond worden. Een «amen vredig leven" betekent dan "iter niet het ontbreken van propa tria en strijd. Want deze zijn inhae- ie! aan het bestaan van verschillen de politieke partijen. I\/Ï1J NEDERLAND, had deze week I zijn voorpagina gewijd aan de ver- I draafzaamheid in artikelen over Pro- Iceïsevrijheid en over het optreden Ivan Jehova's Getuigen in Geleen-Sit- |tard. Het blad komt op voor verdraag zaamheid, politieke en „godsdienstige" I verdraagzaamheid zowel tegenover de ■katholieken in hun verlangen naar "processievrijheid als tegenover Jeho- Iva's Getuigen, die bij hun optreden in [Limburg grote moeilijkheden onder bonden. De volgende zin viel mij nadrukke lijk op in het onafhankelijke (overi gens socialistische) weekblad: „Elke [vergelijking gaat mank, maar toch: zeg |n plaats van Jehova's Getuigen K a- iholieken en zeg in plaats van 1de Sittardse openbare weg de Am sterdamse openbare weg jtr, vraag U dan af, wat een voor al liens gehandhaafd processieverbod in wezen onderscheidt van de Limburgse Ictie. Deze vraag bedoeld als argument Ivoor vrijheid van processie en voor Ivrijheid van optreden der Jehova's Getuigen wil Vrij Nederland blijk baar ontkennend zien beantwoord. Een dergelijk ontkennend antwoord Izou echter onjuist zijn: er is een groot |verschil voor wat de overheid aan- |gaat tussen de katholieken en Je hova's Getuigen. De katholieken be lhoren tot de Katholieke Kerk en de loverheid heeft de plicht de werkzaam heid der Kerken te steunen. De Je hova's Getuigen daarentegen keren zich fel tegen deze kerken. Vrij Ne derland wijst daar overigens in zijn artikel ook op en schrijft over hun „verbeten ressentiment tegen elke ge vestigde kerkelijke orde". Daarom mag de groepering der Je hova's Getuigen niet de bejegening van de overheid ondervinden, waar op de kerken wel recht hebben. PN TENSLOTTE citeer ik uit E 1- s e v i e r een detail dat zeer zwaar weegt deze volzin: „Zo men in dit goede West Europa ooit weer één zomer zorgeloos en zeker van de vrede wil beleven, dan zal het niet zijn, wanneer men in de donkere uren van het heden de ogen moedwillig sluit voor de realiteit." Aan deze realiteit, die van het Ge- néve van deze dagen, was het artikel van Elsevier gewijd, waaruit ik bo venstaande sprekende zin citeerde. De realiteit van gebrek aan eensgezind heid tussen de Westelijke machten, van twist en van twijfel tegenover de eenheid, de vastberaden en compacte eenheid van het rode bloc. Ik las dit artikel, nadat ik een rede aanhoord had van de Belgische Mi nister van Staat de Schrijver, die openlijk er getuigenis van aflegde, dat hij de huidige situatie niet gunstiger zag dan enkele jaren geleden. En hij wees op het feit, dat de Nato eer be zig is te verzwakken dan zich te ver sterken. Ook elders zullen toch ein delijk de ogen open moeten gaan. Ook in Frankrijk en Italië zal men moeten inzien, dat een niet-aanvaarding vail j de E.D.G. een belangrijk winstpunt voor de Russen zal zijn. En gezamen lijk zullen de vrije landen welbewust de zware lasten moeten b 1 ij v e n dragen, die voorwaarde zijn voor hot voortbestaan van recht en vrijheid, voor het voortbestaan van Europa. Dit waren details, die mij deze week bij mijn lectuur opvielen en tot nadenken stemden. Ik hoop, dat het mijn lezers evenzo vergaan zal. PATER EUSEBIUS FEEST PREDIKANT DASTOOR Jos. Schets «'an de kerk van de H. Joseph aan de Bredase- straat te Bergen op Zoom, zal op Eerste Pinksterdag het feit gaan her denken, dat lui veertig jaar geleden tot priester werd gewijd. Enkele we ken geleden werd i.v.m. dit priester feest een comité gevormd. Pater Euse- bius O.M. Cap. zal de feestpredicatie houden. Pastoor Schets werd geboren op 5 Maart 1890. De jubilaris is dus mo menteel 64 jaar oud. Op 6 Juni 1914 werd hij tot priester gewijd. In Juli 1914 volgde zijn eerste benoeming tot kapelaan te Klundert. Drie jaar later, in December 1917, werd de jonge ka pelaan overgeplaatst naar de pas op gerichte St. Cornelisparochie in Roo sendaal. Vijftien jaren lang oefende de kapelaan in Roosendaal zijn geeste lijke arbeid uit. In Juli 1932 verhuisde hij als parochieherder naar Zeeland. Kapelaan Schets was benoemd ,ot pastoor te Terneuzen. Precies 6 jaar later, in Juli 1938 volgde zijn benoe ming tot pastoor van de St. Joseph- kerk in Bergen op Zoom. Pastoor Jos. Schets zal in Bergen op Zoom zijn tweede jubileum gaan vieren. In Juni 1939 werd zijn zilveren priesterfeest eveneens daar herdacht. (Van onze correspondent in Australië). Het schijnt dat na harde strijd en veel onenigheid, de uitgang van de doolhof „lonen en kosten voor levensonderhoud" is gevon den. Om de situatie een nog iets prettiger aanzien te geven: de handelsbalans over de laatste acljt maanden is er heel wat beter op geworden en geeft een saldo van 136 millioen pound. Aavertentiei «0b0<>0<x>0<>b0<50000000000b00<x>00000000<x><xx>wwwvv Tj zult dat straks, als de hete dagen boven 't water. Door enkele krachtige komen, weer horen. Ze zijn trou- wring- en schudbewegingen ontstaat wens al aardig aan het bloed-tanken tussen de ademhalings-buisjes een geweest. We zullen geen gedetailleer- scheur, die zich vergroot en 't voorste de persoonsbeschrijving geven van de deel van het insectenlichaam ver- wug, maar vragen toch de aandacht schijnt. Ivoor de prachtig getekende en ge- Het wordt critiek, want nog verder I aderde vleugels door loupe en vooral moet het lichaam zich omhoog wer- microscoop goed waar te nemen en fcen yajt het om met ^\et schuitje, dan is het gedaan met 't jonge leven, 't Achterlijf komt ook langzaam en de pophuid is nu 'n schuitje, waarin als mast de zich kaarsrecht overeind houdende mug staat, 't Beetje wind, 'n zachte rimpeling in 't water, is nu voldoende om 'n noodlottige schip breuk te veroorzaken. Om zo weinig mogelijk vat op de wind te geven, I Punt van het étui op het vlees, het houdt de mug alle ledematen stijf te- *tui buigt knievormig naar achter en gen zich aangedrukt. Eindelijk trekt Pu schuiven vanzelf de naalden in het ze de twee voorpoten uit, richt ze I voorwaarts en doet hetzelfde met an- Die naalden zijn bij de verschillen- dere paren potem Nu is 't uit met de soorten muggen ook weer verschil- voorzichtigheid. Het diertje buigt zich ted gebouwd Wat de fijnheid der voorover, plaatst de pootjes op 't wa- I taalden betreft kunnen we zeggen, dat tervlak en is in veiligheid Door de I*■■■■- oppervlaktespanning van het water en 't vettig-zijn der pootjes is 't water 'n stevige vloer. De vleugels worden bewogen, getest, de motor wordt aan gezet en weer is er iets geboren, dat je ,in zoele zomeravonden, zachtjes „nééééééf" in je oor fluistert. Ivoor de mooie, pluimvormige sprieten l^yaarmee de mannetjes-muggen ver leerd zijn. Natuurlijk wilt U iets we- ten van het steektoestel. Wat we I hiervan zien is slechts 'n soort étui, 1 cylindrisch van vorm en bedekt met I schubbetjes. Het geheel is overlangs [gespleten en in die spleet liggen de I Paalden. Bij het steken drukt eerst de n fijne naainaald nog een zeer grove I degen is, vergeleken bij de muggen- [Paald. Tegelijk met de steek, valt 'n [druppeltje bijtend vocht, mierenzuur Ijn de wond en dit jeukt zo lang na. [ten dunne vloeibare ammoniakale |s,°f (ammonia liquida) kan het zuur pauw onwerkzaam maken. IHet is heel gemakkelijk de ontwik- |f„ ?gVan 'n muggenleven na te gaan: I ve hoeven slechts 'n bakje met water Ite zetten en al heel gauw dit in de zomer bakermat van I kwelgeesten, want wijfjes- eio?? le2Sen hierin haar pakjes eier?'enkele honderden langwerpige 'n natslaande naast elkaar, vormen hei u le dat aan oppervlakte van uit w drÜft- Spoedig komen hier- die /ar*)es, hoogst leuke diertjes, staarH kop omlaag, met 'n soort Dat t aa.n de oppervlakte hangen, en 5 artie is een ademhalingsbuis tPp„,arnaast zit 'n buisje om de ver ste h's.tof*en te lozen. Aan dit laat- netie?ISJe zitten hartjes en vier vin- riehr d-e a*s beweeg- en stuurin- tye tln£ dienst doen. Aan de kop zien |hettWfe borsteltjes, die steeds door Watprt s^aan en dus de mond vers Verven Voeren" binnen twee weken ze nü de larven viermaal, waarna vergaan in poptoestand. Als Na weinige dagen is 't diertje weer tot z'n voorouders verzameld en als dit al niet in de gelegenheid is ge weest voor nakomelingen te zorgen, wat door de talloze gevaren waaraan 'n mug bloot staat, best kan, dan zul len andere „nichtjes" wel zo gelukkig zijn, om met haar nakroost ons nog heel wat te kwellen. Ik zal niet trachten een lijstje te geven van al de scheldwoorden en verwensingen, die deze familieleder, in 'n zomer-periode moeten slikken en 't moet wel 'n verstokte dierenbe schermer zijn, die niet met voldoening de restjes van een mug beziet, die hij met genoegen te pletter heeft gesla gen. Maar bedenk dan ook, dat er niets ter wereld rond zoemt, of 't zal z'n nut wel hebben. Hebben we niet gelezen, dat „mierenzuur" heilzaam kan werken tegen rheumatiek? Voe len sommige rheuma-lijders niet on middellijk 'n zekere verlichting van pijn, nadat ze door een mug, bij of wesp zijn gestoken. Bestaat er in Pop heeft de mug geen voedsel Oostenrijk niet 'n Kurort, waarin men Unrl' "ecu i 't knw lucht en nu drijft ze met waarF+ee^e aan de waterspiegel, ken n ademhalingsbuisjes ste- ïripnf u nadert een gewichtig mo- uitkomen van de pop: de zich rustig 0eii mug' De pop houdt lanp-ra^ an oppervlakte, trekt 01 ^et achtereinde omhoog tot bovengenoemde genezings-methode tocpost? Die verwenste muggen! Ik wil IJ niet beletten, 'n mug in de aanval dood te slaan, maar 'n beetje meelij met haar zou ons niet ontsieren, om dat ze zo moet tobben om geboren te worden. OCxXXxL INDUSTRIALISATIE pR ZIJN door Australië na de oor log op financiëel gebied rare bok- kesprongen gemaakt. Men heeft de jaren gekend, waarin men leefde alsof het geld niet óp kon cn alles even florisant was De eer ste waarschuwingen tegen dat over dreven optimisme kwamen, toen de impoï'tcijfers die van de export aan zienlijk overtroffen. Zó erg, dat in 1952 de import rond 500 millioen pound groter was dan de export. Zoals men zich zal herinneren, heeft de regering zich toen gehaast de te ring naar de nering te zetten, niet al leen door het invoeren van diverse bezuinigingsmaatregelen, doch ook door drastische importbeperkingen. Kort geleden kon echter weer een grote concessie op laatstgenoemd ter rein worden gedaan, zodat op enkele uitzonderingen na, er thans van die ristricties niet veel merkbaar is. Mede als gevolg van onderhande lingen gevoerd met diverse landen, bij het Australische handelsverkeer be trokken, is de totale positie belangrijk gunstiger geworden, zoals uit het hier boven vermelde cijfer blijkt. ECONOMIE OP BREDER BASIS. JTAE LAATSTE jaren is er een stre ven waarneembaar onder de eco nomie in Australië op een breder ba sis te leggen dan in het verleden het geval was. De wol is o.*.i zo te zeggen weliswaar nog „de kurk" waarop Aus tralië financiëel drijft (een opbrengst van rond 700 millioen pound aan wol per jaar), doch er zijn ook stijgende andere inkomsten. De tarwe levert zoiets van 100 millioen pound op; daarnaast is er b.v. de 40 millioen van vlees; 30 millioen van boter, enz. Hieraan wordt nu ook toegevoegd de uranium-opbrengst en mogelijk van olie. Doch ook de industrie begint 'n woordje op exportgebied mee te spreken. Waar eertijds b.v. veel landbouwwerktuigen geïmporteerd moesten worden neemt de zelfvoorziening niet alleen toe, doch vindt thans zelf een nog zeer bescheiden export van genoemde werktuigen plaats. Ook de auto-fabricage wordt in zeer snel tempo opgevoerd en kan een plaats van betekenis in de industrie gaan innemen. Dit alles verstevigt de economische positie van het land aanzienlijk. Als gevolg van het samenstel van maatre gelen, was in bedoelde periode van 8 maanden, de handelsbalans van Aus tralië als geheel in een voordelige po sitie gekomen, doch was deze met de dollarlanden nog 11 millioen pound ten achter tegen 32 millioen in dezelf de periode van het vorig jaar. Minder gunstig was het resultaat met de ster- linglanden, daar de gunstige balans van 121 millioen pound verminderde tot slechts 10 millioen pound. En om nog een cijfer te geven om trent de verbeterde positie: de Rijks begroting zal een vermoedelijk batig saldo van 50 millioen pound opleveren hetgeen wel slechter is geweest.' STABILITEIT IN DE LONEN LTET TRACHTIGE denkbeeld van de econoom Bournes Higgens in 1907 om het basisloon afhankelijk te doen zijn van de kosten voor levensonder houd, was in zijn 'practische uitvoering gedurende de laatste jaren zowel voor werkgever als werknemere 'n schrik beeld geworden. Men was verdwaald geraakt in het doolhof van lonen en prijzen, waarin niemand meer een uitweg kon vinden niet alleen grote onstabiliteit in het bedrijfsleven, doch veroorzaakten dat meer dan verdubbeld waren, brachten De lonen, welke in vijf jaar tijds men door alsmaar stijgende productie kosten geen kans meer zag met andere landen te concurreren. En dit was mede aanleiding tot de werkloosheid, welke zich liet gelden. Toen in September van het vorig jaar het Hof van Arbitrage dan ein delijk besloot tot „bevriezen" van de lonen op de toen geldende basis, slaakte een ieder een zucht van verlichting, zij het dan ook dat meestal terwil- le van de politiek! hier en daar protesten werden gehoord. Doch die stemmen zijn snel verstomd en men is nu blij uit bedoeld doolhof te zijn ver lost. De gevolgen, of liever, de resulta ten, zijn niet uitgebleven. Het is uiteraard moeilijk om vast te stellen in hoeverre dat „bevrie zen" aan de opfrissing in het Austra lische bedrijfsleven heeft meegewerkt, hiervoor gaf ik ook andere oorzaken aan. Dat een stabieler loon-factor daartoe heeft bijgedragen, staat wel vast. INVLOEDEN OP LEVENS STANDAARD. FAE THANS verschenen indexcijfers over het kwartaal, eindigend 31 Maart jl.; geven aan, dat in de zes grootste steden van Australië een da ling met zeven procent zich liet gel den op het terrein der voedselvoorzie ning; een stijging van drie procent voor de kleding; een stijging met vijf procent voor vuur, licht, vrachttarie ven enz. en één procent voor de huren. Zonder dat het nodig is een reken som te maken kan dus worden gecon stateerd, dat de totale kosten voor levensonderhoud thans op wat hech ter basis zijn aanbeland en de spiraal: hoger lonen, hoger prijzen, is ontspan nen. Hoeven is vanuit de lucht gezien ook een alleraardigst dorp. Enkele grote gebouwen zijn op deze foto zeer duidelijk te zien. Links in het midden het groot-seminarie Hoeven, waar studenten van het bisdom Breda hun philosofische en theo logische studies volgen. Rechts in het midden van deze plaat de parochiekerk van pastoor de Hoog. Geheel links in de hoek kan men de activiteiten bemerken van het gemeente bestuur, dat een serie nieuwe huizen neerzette. Dat Hoeven een landbouwgemeente is, bewijst deze foto overduidelijk. (Luchtfoto K.L.M.) Overigens zijn er wel verschillen merkbaar in de diverse steden en sta ten. Waar b.v. in Melbourne het totale indexcijfer met vier procent; in Ade laide met vijf procent en Hobart met twee procent daalde, steeg dat cijfer in Sydney met drie procent, in Bri- bane' met vijf procent en in Perth met anderhalf procent. Om dat alles nu wat gelijk te ma ken, dalen in Melbourne de lonen met een shilling <plm. 40 cent) per week en stijgen zij in Brisbane met een gelijk bedrag. Voor het overige blijft alles gelijk, waardoor een einde is ge- Advertpntiei komen aan de driemaandelijkse dei ning in het Australische bedrijfs- en arbeidersleven. Tenslotte, de nieuwe situatie heeft in het algemeen aan de Australiërs 'n les gegeven in levenswijze. Ook blijkens verklaringen van mid denstanders, is men wat voorzichtiger geworden met kopen, mede doordat men nu weet, dat niet iedere drie maanden het arbeidsloon weer zal worden vergroot, zoals dit in het ver leden het geval was. Men weet, kan qlthans weten, waar men aan toe is. Hetgeen een zekere stabiliteit óók in de huishoudvoering betekent! S-HERTOGENBOSCH ".tJ.MJAW.yjAW. JN Zweden is het alcoholvraagstuk er een van de allerbelangrijkste onder werpen van binnenlandse politiek geworden. In 1953 werden 41.400 Zweden wegens openbare dronkenschap veroordeeld duizend minder dan het jaar daarvoor en het aantal veroordelingen wegens dronkenschap ach ter het stuur steeg van 743 tot 900. Volgens de drankbestrijders staat in Stock holm veertien procent van het aantal mannen boven 25 jaar als drankmisbrui kers bekend en het aantal zieke alcoholisten in het hele land wordt op meer dan honderdduizend geschat. DAN MAAR NAAR DENEMARKEN NTU WIL DIT natuurlijk niet zeg gen dat alle Zweden dronkaards zijn; verreweg de meesten zijn dat niet. Het pijnlijkste is echter dat ve len die geen maat kunnen houden, lie aan het van overheidswege toegesta ne rantsoen niet genoeg hebben of daarvan wegens wangedrag verstoken zijn, zich buiten de landsgrenzen schadeloos proberen te stellen. Toen het paspoort in het inter-Scandinavi- sche verkeer was opgeheven, kreeg men in Denemarken een invasie te verwerken van Zweden, die speciaal kwamen om te drinken en die de veer boten over de Sont onveilig maakten. De Kopenhangse politie heeft vorig iaar zelfs aan dronken Zweden moe ten verbieden, aan land te gaan en ook dit jaar hebben zich op de pon ten al weer onverkwikkelijke tonelen af gespeeld. Is de drank dus een belangrijke factor in de Zweedse samenleving, de drankbestrijding is het niet min der. Geheelonthouders en voorstan ders van matigheid werken samen en behalve het particulier initiatief doet ook de overheid het hare. Niet min der dan een derde van het aantal parlementsleden is drankbestrijder. Er is een tendenz om de dronkaard in de eerste plaats als patiënt en niet als wetsovertreder te zien, er wordt gewerkt voor de stichting van po liklinieken en voor uitbreiding van het wetenschappelijk onderzoek. „MOTBOK" VERDWIJNT jyiET verdubbelde ijver gaat men dit werk aanpakken, nu binnenkort de drankrantsoenering zal verdwij nen. Veertig jaar lang hebben de al- coholconsumentpn hun winkelaankn- pen in hun „motbok" of „contraboek" moeten laten aantekenen en konden ze niet meer dan een beoaalde hoeveel heid sinds de laatste oorlog maxi maal drie liter per maand kriigen. Na j'arcnlange studie is het „nuch- terheidsoomité" begin vorig j'aar tot de conclusie gekomen dat het „mot- bok", destijds ingevoerd op initiatief van de nu 75-jarige dr Ivan Bratt, het drankverbruik eerder gestimuleerd heeft dan omgekeerd. Menigeen is er toe gekomen, zijn hele rantsoen op te nemen en velen beschouwen bet „mot- bok" ais een bewijs van mondigheid, meende het comité. De stelling dat het motbok het drinken bevorderd zou hebben is in de zeer uitvoerige debatten, die in het afgelopen jaar aan de kwestie zijn gewijd, van vele kanten bestre den maar wel is men het er vrij al gemeen over eens, dat het niet de gunstige resultaten heeft gehad die men er veertig jaar geleden van ver wachtte. De minister van financiën. Sköld, heeft de voorstellen van het comité, na er zelf de nodige wijzigin gen in te hebben aangebracht, aan de Rijksdag voorgelegd. Om excessen vlak na de overgang tegen te gaan wil de regering een grootse voorlichtings- en propaganda campagne op tcuw zetten, maar de rijksdagscommissie voor alcohol vraagstukken wil het wak kalmer aan doen. Een ander twistpunt is, of het schenken van sterke dranken in res taurants pas na vier uur en in de weekeinden na twee uur 's middags toegestaan zal zijn, zoals de regering wil, of na 12 uur in de week en na een uur in de weekeinden, volgens de wens van de rijksdagcommissie. De huidige bepalingen, volgens welke men in restaurants bij sterk-alcoholi- sche dranken ook iets te eten moet bestellen, zijn in het regeringsvoor stel verzacht. Bij wijze van proef wil men in een dertigtal restaurants die „maaltijdsdwang" een tijdlang geheel afschaffen. PRIJSVERHOGING J7NIGE maanden geleden heeft de rijksdag al een -«ccijnsverhoging aangenomen, die een prijsverhoging van sterke dranken met gemiddeld vier kronen per liter betekende. Met de opbrengst daarvan plus die van een accijnsverhoging op een aantal ta baksproducten wil de regering de kosten bestrijden van de verplichte ziekteverzekering voor iedereen, die volgend jaar wordt ingevoerd. Tegen die verhoging is nogal wat oppositie gevoerd. Velen vonden het niet juist, dat de drankgebruikers de ziekteverzekering voor de geheelont houders moeten betalen en ook ver weet men minister Sköld, zelf drank bestrijder, dat Hij fiscale en drankbe- strijdingsmotieven door elkaar haal de. Ook werd een toeneming van drank- smokkelarij en clandestiene distilleer derij gevreesd. Men dacht daarbij aan het voorbeeld van Noorwegen, waar de onwettige brandewijnstokerij ro'n algemeen verschijnsel is geworden, dat de politie amper meer kans ziet er tegen op te treden en het bestuur van het drankmonopolie de regering heeft voorgesteld, de accijnzen te ver lagen.

de Stem | 1954 | | pagina 7