POPENT0°o°i RADIO-PROGRAMMA'S HRfTIEfl hand Gelei Het Huis van Leven en van Dood Rusland blijfieengevaar Pastoor W. v. Kessel, goud en zilver AT EEN ONDERLUKE ERELD ft Opbouw van onze verdediging vordert 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Sluyi Geniaal Sport TWEEDE BEAD JEDERE staat door een autocra tisch bewind bestuurd blijft voor zijn buren gevaarlijk. De gehele we reldgeschiedenis van af de Egypte- naren 3000 voor Christus geeft daar sprekende voorbeelden van. De democratie is het. die ons van die oorlogen redden kan. Duitsland onder de Pruisische koningen, met en zonder Bismarck, is in de jongste tijd daarvan het voorbeeld. Evenals Duitsland onder Hitier. Rusland onder het commu nisme is niet anders. Hier niet al leen de autocratie van een of meer personen van de daad. maar ook de autocratie van de geest: de valse geest van het communisme. Men late zich niet in de war brengen door al het gepraat tussen ..Oost en West'', tussen de „Grote Drie" en Rusland. De krantenbe richten geven slechts met grote koppen (en daardoor ook nog mis leidend) de oppervlakte weer van een herhaald pogen, de geest van het communisme te wijzigen. Die wordt door al die berichtgeving niet gewijzigd, integendeel aangemoe digd. Alleen God kan die geest wijzi gen, op Zijn manier. De niet op God gerichte geesteshouding van de Westelijke „Grote Drie" (duidelijk materialistisch ingesteld) zijn niet in staat enige wijziging te brengen in de „communistische" gedachten- gang der Russen. Dat spel behoeft niet onvruchtbaar te zijn (we we ten immers niet hoe God de mens heid leidt) en in allen gevalle zegt iedereen, dat in deze acht jaar van „koude oorlog" een werkelijke oor log is tegengehouden en dat kan ook wel zijn.... Maar! het Rus sisch communisme is niet van aax-d veranderd en als het blijft, zoals het is, valt te vrezen, dat het Rusland ééns ten oorlog zal drijven. En wel naar het „Westen".... waar de blanke bevolking in democratische vormen bestuurd wordt, de Paus van Rome zetelt en een groot ge deelte der bevolking nog aan God gelooft. Zoals Hitier de oorlog zocht tegen God en Zijn dienst op aarde, zo doet dit ook het communisme. dat zijn de feiten en dat dreigt in de toekomst, zoals we die op heden zien. En daartegen hebben we ons in Nederland te verdedigen. Zodra we dat in Nederland willen nastreven, moest geheel West-Eu ropa dat doen. En ongelukkigerwij ze doet heel West-Eurooa dat niet. Omdat niet alle landen van West- Europa de geest hebben, die tot sa menwerking van gelijkdenkenden voeren kan. De Europese defensie- gemeenschap is er nog niet, omdat er in West-Europa nog landen zijn, waarvan de bestuurderen menen, dat hun land méér is dan de andere. Die in zich het streven nog aankwe ken in die E.V.G. een vooraan staande positie in te nemen. Dat streven naar eenheid is zelfs nog niet voldoende gegroeid tussen Luxemburg, België en Nederland! Daarvoor zijn alle jaren congressen, minister-bijeenkomsten, zwaarwich tige rapporten, ruzies en wrijvin-. gen aan de orde van de dag. De ene keer is men hemels-ge lukkig in zijn optimisme en de an dere dag diep in de put, omdat men ziet nog niet veel verder te zijn. Men maakt zich nu en dan geluk kig met elkaar vriendschappelijk op de schouder te kloppen met de mededeling: we gaan vooruit. Maar de Westerse wereld, waar van de volkeren van zich zelf be weren dat ze zo nuchter en zakelijk redeneren kunnen, laat het geloof in God niet voldoende meespelen (Advertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tüdelük vertragen, neem dan tüdelük Carters Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwüt en ver valt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 52 in haar redeneringen en daarom komt ze er niet en die wereld, in zijn geheel, is nog niet klaar voor zi.in verdediging tegen de Russen, die onder leiding van het commu nisme, kunnen komen om ons te overheersen en ons op te jagen naar de Siberische leegheid. \Y/AT MEN Amerika ook verwij- ten kan (en de Engelsen zorgen wel dat die verwijten weer aller wegen opklinken!) het hielp ons in Nederland op verschillende wijze en het helpt ons nog om een verdediging op touw te zetten, waarmee iets méér te doen is dan we in 1940 konden. In 195Y laten we zeggen in 1958 bezitten we een verdedi- gmgsorganisatie, die iets zal kun nen buiten onze grenzen en mits dien ook hierbinnen. De „nota" van minister Staf aan de Staten-Generaal (278 blz. dik) heeft deze kwestie duidelijk ge maakt voor hen die lezen kunnen en willen. Er zijn niettemin leden van Staten-Generaal, die hier of daar in de opgezette organisatie gaatjes ontdekken of andere in zichten hebben omtrent een of an der organisatorisch onderdeel. Het behoort nu eenmaal tot de levens wijze van de democratie er over te praten. Maar laten we een grootse ontwikkeling ook de eer gunnen groots te zijn. In 1957 zal er een landsverdedi ging kunnen zijn ten aanval en ter plaatselijke bescherming die iets betekent. Meer dan wij tot he den kenden. Het geld daarvoor komt niet al leen uit onze belastingpot.maar óók (in allerlei vorm) uit de Ver enigde Staten van Amerika. Wij leveren onze eigen mensen, hun dagelijks onderhoud, kleding, uit rusting en legering. Het dure oor logsmateriaal, dat geen economi sche dividenden oplevert, wordt ons voor het grootste deel door Ameri ka geleverd. En, voor zo ver we het kunnen, zullen we het ook zelf mo gen maken en levert Amerika de gelden. Vele jaren na 1957 zullen we ons een overzicht kunnen verschaffen, hoe zeer ons eigen economisch her stel ook te danken is geweest aan deze „oorlogs-inspanning". In dat jaar zijn we weer drie jaar ouder en kunnen we zien, hoe het Russisch communisme zich verder heeft vastgezet of verder heeft ver waterd. Nu gaat het er om, hoe we in de ze drie jaar onze eigen verdediging (die overigens goed kan passen in die van geheel West-Europa) kun nen klaar maken. De volksvertegenwoordiging (de tegenwoordige of de toekomstige) heeft niet te klagen dat ze niet voldoende duidelijk is voorgelicht door hen, die de verdediging heb ben te leiden. B. o. Z. IR. J. WOENSDAG 26 MEI 1954 FNE DAG van 's-Heren Hemel- vaart komt als een heldere lichtstraal de grauwe werkdagen van de week doordringen. Blijd schap en opgewektheid zijn het kenmerk van dit feest, dat toch eigenlijk een afscheid, een heen gaan van de Heer betekent. Voor onze gedachten rijst weer het vertrouwde tafereel der Apostelen op, die rond Christus staan op de Olijfberg en die Hem vanuit hun midden omhoog zien stijgen naar boven. Levendig kunnen wij ons voorstellen, hoe zij hebben staan staren om nog een laatste glimp op te vangen van Zijn dierbare gestalte, totdat een wolk Hem aan hun ogen onttrok. Een Engel moest hen tot de werkelijkheid terug brengen, maar tegelijkertijd wees hij alle droefheid om dit heen gaan af, door de zekerheid, dat Christus zou terugkomen en dat er dan geen scheiden meer moge lijk zou zijn. De gewijde boeken verhalen, dat de Apostelen naar Jeruzalem zijn teruggekeerd op aanraden van de Engel en volgens Christus' op dracht cn dat vreugde hun har ten heeft vervuld. Nu gingen zij zich voorbereiden op de grote levenstaak, die Christus hen had opgedragen, om te gaan en alle volken te onderwijzen. Menselij kerwijze moge dit een onmogelij ke opdracht hebben geschenen, doch de zekerheid van de komst van de H. Geest die hun alle waarheid leren zou. deed iedere twijfel en aarzeling verdwijnen. Nimmer hebben de Apostelen de herinnering verloren aan Christus' heengaan naar de hemel en hebben nimmer de verzekering van de Engel vergeten, dat Hij weer zou komen. Als een troostende cn ver sterkende gedachte heeft dit aan hun prediking kracht gegeven en het heeft hen in staat gesteld, ver achting en vervolging te dragen en de vele ontberingen van hun apostolische reizen gering te ach ten Eens toch zou de Heer komen en zouden zij Hem weerzien! Dit was de lichtende achtergrond van hun leven, hierheen ging hun ver langen uit: dit deed St. Jan in ballingschap de brandende bede neerschrijven: „Kom, Heer Jezus kom! Een diepe zin ligt er in beslo ten, dat de Kerk ons temidden van de grauwe alledaagsheid der werk dagen, het blijde feest doet vieren van 's-Heren Hemelvaart en ons herinnert aan de verzekering van de Engel, dat de Heer zal terug komen. Gaan niet de gedachten der mensen toch uiteindelijk uit naar die geweldige ontmoeting tussen de ziel en de Heer, wanneer eenmaal de aardse loopbaan zal zijn besloten en de grote reis wordt aanvaard naar de overzij? Is niet de achtergrond waarom wij Christenen telkens weer ge troost worden in alle leed, telkens weer de moed opvatten om op nieuw te beginnen bij tegenslagen en menselijke zwakheid, de zeker heid, dat "wij eens Christus zullen ontmoeten aan de gouden poor ten van de hemel? Dit ligt als een zaad begraven in de diepe bodem van het mensenhart, dit is de stille vaste hoop, die onverwoestbaar sluimert in ons binnenste: ook wij zullen eens opgaan van deze aarde naar het rijk boven de wol ken, in eindeloze verten van het heelal en wij zullen daar staan voor onze Schepper en Heer, voor onze Verlosser, die onze ziel be mint en in de armen van Zijn ein deloze barmhartigheid zullen wij alle ellende en nood vergeten en Hij zal de wonden van onze zielen helen. Neen, wij zijn geen mensen zon der hoop! Wij zijn niet bestemd voor deze harde, maar onze be stemming ligt hoger, ver boven al deze wisselvalligheid en de kom mer van ons aards bestaan, het licht der eeuwigheid doordringt de uiterste hoeken onzer ziel en verlicht de donkerste dagen van ons kortstondig leven. Daarom zijn Christenen andere mensen als zij, die deze hoop niet bezitten; zij kunnen van die verheven dwaasheden begaan, om onrecht te aanvaarden, om vervolging te lijden, om de dood te aanvaarden terwille van het geloof in Chris tus om dag voor dag een opoffe rend leven te leiden en te zege nen waar anderen zouden ver vloeken. Ware Christenen zijn immers mensen, die zoals de Liturgie dat uitdrukt met hun gedachten wonen in de hemel. En daarom zien we met de Apos telen op 's-Hercn Hemelvaart op naar omhoog ,naar het rijk boven de wolken en vanuit de diepte van ons hart verzuchten we ook: „Kom, Heer Jezus, kom!" Amb tsaanvaardiiig prof. Schouten DROF. dr D.B.J. Schouten, hoogle- raar in de algemene leer en ge schiedenis van de economie aan de R. K. Economische Hogeschool te Tilburg zal op Maandag 31 Mei te 16 uur zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een openbare rede in het audito rium van de Hogeschool. Ruud de Grood 50 jaar leraar QP 1 Juni viert de heer Ruud de Grood te Tilburg zijn gouden ju bileum als leraar bij het Middelbaar Onderwijs. De heer de Grood was ja renlang leraar aan de R.H.B.S. te Til burg. Nadat hij in '50 gepensionneerd was, bleef hij symptoom van de lerarennood werkzaam bij het Mid delbaar Onderwijs. Daarbuiten ver wierf hij zich in de politiek, in de we reld van het charitas en in die van de sport grote verdiensten. Hij draagt het gouden kruis Pro Ecclesia. JN DE KRANTEN is de naam van de Arnhemse chirurg Dr Stuyt verschenen, die de Sorbonne ver baasde en de Naundorffianen doet tandenknersen. En opeens zien we hem weer zitten in een kamertje van het Groot-Seminarie Haaren, waar hij met een Helmondse poli- tie-commissaris en een Helmondse caféhouder als gijzelaar resideerde, een dondergod gelijk: de vurige ogen, onder borstelige wenkbrau wen en als we ons niet vergis sen een martiale snor. Hij ver sloeg de Duitsers driemaal per uur en verkondigde donderend zijn ideaal: Ortskommandant in het Teutanenri.jk. Maar dan waren er ook de Bastille, Marie Antoinette en andere verschijnselen uit de Revo lutietijd, waarover hij onuitputte lijk kon verhalen. Hij scheen de te- letijdmachine van Professor Bara- bas in zijn bezit te hebben, zo pre cies leidde hij U rond in een roeri ge, lang vervlogen tijd. Het was een origineel, schijnbaar ongenaakbaar, maar zeer hartelijk man, een, die de stemming meehielp hoog te hou den. Nu zat hij dan voor de geleer de heren van de Sorbonne. Een ver slaggever constateerde, dat hij zo kwaad keek. Schijn, waarde collega, schijn. Druk hem zonder vrezen de hand. En gij drukt de hand van een Nederlander, waarop we trots kun nen gaan. pAUL DE GROOT, Nederlands communisten-opperhoofd bij de gratie van Moskou, heeft zijn vol gelingen een nieuw nastrevens waard doel aangewezen: een rege ring, steunend op P. v. d. A., C.P.N. en.... V.V.D. Het Belgische voor beeld heeft hem of zijn op drachtgevers - blijkbaar geïnspi reerd. Ziet ze daar arm in arm lopen: onze Paul samen met Burger en Oud. De gemeenschappelijke strijdkreet is ook al geworden: Weg met Romme! Waarom zou men Weiter en Ds Zandt dan ook maar niet meteen aanzoeken? Voor hen is Romme niet minder béte noire dan voor Paul. Men moet toch maar door Lenin en Stalin geschoold zijn, om zulk een geniaal politiek bouwwerk te kunnen ontwerpen. Opzij dan Romme! Daar komt de nieuwe coa litie, om ons uit het moeras van het heden naar een heerlijke toekomst te voeren. Zevenbergen viert feest RECHTEN van de parochie heeft hy verdedigd. Lief en leed met allen gedeeld. Als een goed her der. die zyn schapen kent, heeft hy getoornd tegen de misbruiken en met onverdroten ijver het goede bevor derd. Als even zoveel stoffelijke be wijzen van zyn arbeid staan er de ge bouwen, die door zijn onvermoeid streven in onze parochie tot stand zijn gekomen" ,zo schrijft kapelaan P. van der Heyden over pastoor W. van Kes sel van Zevenbergen in een speciale, feestelijke uitgave van „Het Hollands Diep" In dit nummer, uitgegeven ter ge legenheid van het gouden priester feest van pastoor W. van Kessel en zijn zilveren parochieherders]ubileum wordt een licht geworpen op het le- vep van deze eenvoudige, harde wer ker. Burgemeester H. Schaminee schrijft over het werkzame leven van de pastoor, de secretaris van het kerk bestuur, de heer L. van Roey over het bouwen van de pastoor. .Cultivator" (van het weekblad van de N.C.B.) be licht de verdiensten van de jubilaris als adviseur van de N.C.B. Deze ver- QNDANKS de uiterst stren- ge maatregelen, die wa- J ren genomen om onbevoegden J geen gelegenheid te geven de wedstrijd Hongarije-Enge- j land zonder toegangsbewijs bij te wonen, zijn enkele tiental- len Hongaren er op even ori- ginele als geraffineerde wijze in geslaagd het stadion bin- nen te komen. Sommige ge- j lukkigen, die wel een kaartje hadden weten te bemachti- gen, hadden postduiven mee- genomen en op een of andere wijze er voor gezorgd, dat het j controlestrookje niet van hun toegangsbewijs werd ge- scheurd. Eenmaal op hun kostbare plaats aangeland be- vestigden zij de kaartjes aan de poten van hun duiven, die dan met onschuldige kopjes wegfladderden in de richting van hun bazen buiten de sta- clionmuren. Zo werd menig toegangsbewijs een tweede maal gebruikt, zonder dat er een haan naar kraaide. diensten worden nog eens onderstreept door de heer C. Moors, de ere-voorzit- ter van de NCB. Prof. Jos. ten Horn belicht de jubi laris als een kunstzinnig pastoor. Hij schrijft, dat de priester door de stich ting van de Bartholomeuskerk te Ze venbergen iets unieks tot stand heeft weten te brengen. Het feestnummer sluit met een gedicht van Lambert Melissen, getiteld „Priester en Volk". Advertentie) Vondst FVE HEER Robert Schapiro in Los Angeles heeft een vondst gedaan, waarmee hij eerlijk gezegd lelijk in de war zit. Hij vond bij opgravin gen een urn met de as van een on bekende. De politie heeft er geen interesse voor en de politiedokter weet er evenmin iets van. Onze Ro bert piekert nu over de vraag, hoe hij de onbekende dode de deur uit krijgt. Geld yOOE het Engelse Old-street-ge- rechtshof werd een twintig-ja rige boodschappenjongen veroor deeld tot een tientje boete. Dat moest op staande voet worden be taald. ..Dat is niet mogelijk", zei de verdediger. „De politie heeft hem op geldswaardige papieren onderzocht en niets gevonden". „Haha", sprak de verdachte. „Dat dacht je maar." Hij bukte zich en haalde een tientje uit zijn schoenzool. Bijverdienste CEN DAME met een kapitaal van drie milliard achter zich, is in New York een bloemenstalletje be gonnen. Zij is de weduwe van een schatrijk bankier. Het nieuwe zaak je is louter opgezet vanwege de bij verdienste, verklaarde de juffrouw. Ze is nergens blijer mee te maken dan met fooien. S preuk QE medische spreuk van de week was te lezen in een eerbiedwaardig blad, dat het goed voor heeft met de lezers. „Druk uw hoofdpijn de kop in", stond er in heuse zwarte letters. Repetitie DANDLEIDER Lew Stone werd gisteren tot tien pond boete ver oordeeld. Hij had het verkeer be lemmerd, luidde de beschuldiging en in het drukke verkeer van Londen is dat een lelijk ding. Zijn auto stond vijf uur lang op een kruispunt geparkeerd. Onze bandleider was het niet eens met de veroordeling. Hij had al die tijd in alle eer en deugd zitten oefenen op een saxophoon. Kikkers QP HET internationale kikker springconcours te Angels Camp in California heef de Ame rikaanse kikker, ons aller „Lucky Lager", met een sprong van bijna vier meter gewonnen en voor het tweede jaar het wereldrecord ge vestigd. Meer dan 900 personen keken toe. Ze hebben verschrik kelijk veel sportieve lol gehad. Kever fYNZE immer werkzame correspon- dent te S. heeft een nieuwe vi sie op de verblijfplaatsen, die colo- rado-kevers verkiezen. Hij maakte eens veel werk van de zaak en ja wel, daar trof hij een kever op het dak van de kerk. Het beest is ge vankelijk weggeleid want voor we tenschappelijke doeleinden is het uiteraard geld waard. Nadelig TN DE Amerikaanse stad Seattle vond een heer in een vuilnisem mer een vallies met elf biljetten van honderd dollar. Hij verkocht ze voor een kwartje en dacht, dat het goed was betaald. Want het was toch maar toneelgeld. meende hij. De ko per ziet echter uit naar meer van deze aanbiedingen. Want het waren echte biljetten. Alarm TN STOCKHOLM werd het hete po- litie-apparaat gealarmeerd door een jongetje van vier jaar, van wie een grotere jongen een schop had afgepakt. De schop kwam terug, maar de politie heeft door middel van bulletins toch laten weten, dat het in de toekomst anders moet. Het is niet de bedoeling om misdaden van dit formaat op de omschreven manier op te lossen, meent zij. Maat 37 voor maat 39; maat 37 voor....'* (Advertentie) Een vorstelijke hand verzorging DONDERDAG 27 MEI 1954 HILVERSUM I. 402 M. NCRV: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Vocaal kwartet. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 plechtige Hoogmis. 11.30 Omr. ork. en soliste. 12.15 Sopr. en piano. 12.30 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.10 Bas-bariton en orgel. 13.35 Gram. NCRV: 14.00 Bondsdag Ned. Bond v. Jongelingsver. op Geref. Grond slag. 14.45 Gram. 15.00 Bondsdag Chr. Jonge Mannen Verbond. 15.45 Gram. 16.00 Bondsdag Ned. Bond v. (vrijgem.) J. V. op G.G. 16.45 Gram. 17.00 Salonork. 17.30 Viool en piano. 18.00 Kinderkoor. 18.15 Sportpraatje. 18.35 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Bondsdag v. d. Bonden v. Ned. Herv. Meisjes- en Jongelingsver. op Geref. Grondslag. 19.40 Gram. 19.55 Ga mee naar Jubo II. 20.00 Radiokrant. 20.20 „Auferstehung und Himmelfahrt Jesu", oratorium. I. d. pauze: „Hemelvaart", caus. 22.15 Amus. muz. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Kamerork., koor en sol. 9.45 Voordr. 10.00 Twee piano's. 10.20 Amus. muz. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kinderkoor. 11.20 Voor dr. 11.35 Metropole ork. 12.00 Hammond- orgelsp. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Radio Philh. ork. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.30 Hobo. klari net en fagot. 15.00 V. d. zieken. 15.45 Ne gerzang. 16.15 V. d. jeugd. 17.00 Sport- revue 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Ds I. S. Kijne: „Gees telijk en maatschappelijk werk in Nieuw- Guinea. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muz. 18.40 „De Conferentie in Genève". 18.45 Zangrecital. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Dameskoor, twee piano's en sol. 19.40 Ronde Tafelparlement. 20.00 Nws. 20.05 Voordr. en muz. 20.15 Radio Philh. ork. en solist. 21.20 Interview over rei zen. 21.35 Mannenkoor en Mil. Kapel. 22.15 Meded. 22.20 Amus. muz. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 V. d. sold. 14.00 Kamerork. 14.30 Moderne muz. 15.00 Gram. 15.30 Klankb. 15.45 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.10 Kinderkoor. 17.15 V. d. kind. 18.15 Kin derliederen. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Kinderliedjes. 20.00 Gram. 20.10 Klankb. 20.40 Gram. 20.45 Symph. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 Bariton en piano. 23.20 Gram. 23.30 Bariton en piano. 23.45- 24.00 Gram. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Verz. progr. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.30 Idem. 15.00 Ork. conc. 16.10 Gram. 17.00 Nws 17.05 Gram. 17.45, 18.00 en 18.45 Gram. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Rerum Novarum. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. VRIJDAG 28 MEI 1954 HILVERSUM 1, 402 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 V. d. vrouw. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. Vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopr. en piano. 11.30 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 13.33 Gram. 14.00 Schoolra dio. 14.30 Kamerork. en soliste. 15.15 Voor dr. 15.35 Amus. muz. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Geestelijke en wereldlijke solocan tates. 16.45 Radiophilharm. ork. 17.45 Gram. 18.00 Orkestconc. 18.20 Gram. 18.30 Friese uitz. 18.45 Muz. v. blazers. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting, waarin opge nomen een klankbeeld over brandoorza ken en het emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Utrechts Steö. ork., kerkkoor cn sol. 21.00 „Hebt U een Bijbel voor mij?" klankb. 22.00 Metropole-ork. 22.25 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V .d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Kamer- muz. 10.55 Voordr. 11.15 Gram. AVRO: 12.00 Orgelsp. 12.30 Land- en tuinb. me ded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Sopr. en piano. 14.50 Boekbespr. 15.10 Omr. ork. en sol. 15.10 Gram. 15.30 Musette ork. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Gram. 17.20 „Wij en de mu ziek", caus. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.35 Kinderkoor. 19.00 „De Haverkist", hoor spel. 19.15 „Van Piccolo tot Pauk", muz. caus. VPRO: 19.30 „Op huisbezoek", caus. 19.45 Nws. en ber. 20.05 Boekbespr. 20.15 „Het Protestantse Kerklied". 20.30 Een half milliocn vluchtelingen. 20.40 „Het Omroepbestel", caus. VARA- 21.00 V. d. jeugd. 21.35 Gevar. muz. 22.00 Buitenl! weekoverz. 22.15 Gevar. muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwij ding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15.30 Ka- mermuz. 16.20 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. en sport. 18.00 Gram. 18.10 Discussie. 18.25 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.15 Symph. ork. en soliste. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12 00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz 22.55 Nws. (Advertentie) door ALAN SULLIVAN 27) NEGENDE HOOFDSTUK Een schim uit he.t verleden. Toen nirs. Baxters auto cie volgende morgen langs de portierswoning van Monk's Mount gleed, was het, of men uit een nachtmerrie ontwaakte. Nooit had het snorren van een motor Hec tor zo aangenaam in de oren geklon ken en zijn stemming steeg. Het ge hele geval, hield hij zich voor, was niet waar en zelfs als het zo ware, wilde hij het zo lang mogelijk verge ten. Hoe heerlijk, vrij te zij en dicht bij Anthea! Ook hare ogen glansden en ze leek alle zorgen op zij gezet te hebben. Mrs. Baxter zag er goed uit, maar anders, vriendelijker, meer begrijpend. Ze leek minder opgewonden. Kortom, ze was minder de dame der grote we reld en meer vrouw. Dimitri, wiens leven weer voor een half jaar verlengd was, verkeerde in de beste stemming; straalde, schertste en scheen klaarblijkelijk in de merlins' te verkeren, dat die affaire van de jongelui geregeld en in orde was. Zij waren halverwege Londen, toen mrs. Baxter, die vrij zwijgzaam ge weest was. ineens knikte „Paul, ik ben van gedachten veran derd. We geven vanavond geen fuif." „Hemel Sara, wat hebben we mis dreven?" „Niets oude vriend, maar er gaat me een licht op. In de tijden, dat Jij ver liefd was. was je toen gesteld op diners en bals? Jij en ik. Paul, zijn te oud voor die twee kinderen. Ik zal ze op Londen loslaten en ze vergeten." Anthea uitte een kreet van vreugde. „Keusch? „Zeker, en het hoofd van de school behoeft er niets van te weten. Wat, Hector?" Hij keek verheugd. „Als het niet te onbeleefd is zou ik zeggen, dat het reusachtig fijn is." Dimitri lachte en kneep Anthea in de arm. „Cyprus jullie komt maar op Cyprus. Je had zoveel bezwaren, vijfentwintig, en nu zijn ze stuk voor stuk uit de weg geruimd. Anthea glimlachte tegen hem. In hoeverre besefte hij de waarheid? En als hij die besefte? Ze zag mrs. Bax ter onwillekeurig een gebaar maken. „Dat zou heerlijk zijn", merkte ze op. Hij praatte door. Mrs. Baxter, in gepeins verzonken, maakte nu en dan een opmerking en de twee anderen spraken een taal zonder woorden en begrepen elkaar uitstekend. Ze bereikten St. James Square. Mrs. Baxter hield woord en overhandigde Hector een huissleutel. „Als je schelt wordt je een ontbijt gebracht. Ik denk niet dat jullie zult komen lun chen of dineren. Op theetijd kun Je me thuisvinden. Als je een auto wilt, kun je die krijgen, met of zonder chauffeur. En Hector" ze liet haar stem dalen „heb je genoeg geld? Stel je niet aan; je weet. dat ik ge noeg heb en ik wil het meisje een paar prettige dagen bezorgen." „U bent een schat maar ik heb heus genoeg." Het tweetal ging meteeiA>p stap en liep als in een droom door Piccadilly. „Hector, dit is de eerste keer, dat ik met een man door Londen wandel". „Jij, schat, hoor eens, laten we geen tijd verliezen- Hoe lang zou Absalom ons laten blijven?" „Zeker niet langer dan drie dagen". „Dan zal ik elke minuut van die drie dagen gebruiken om je het hof te maken. En als ik Jaap en we zullen niet veel tiid verknoeien met slapen zal ik van je dromen." „Schat" fluisterde ze, „is het wel verstandig.'* „Ik wil niet altijd zo nuohter-ver- standig zijn." „Hector je moet me op straat niet zo aankijken! De mensen glimlachen. Heus, ze zullen je later naar me vra gen. Ik zeg het in je eigen belang." „Later! Ik dacht, dat we daar niet aan zouden denken." „Dat kun je niet geheel laten, be weerde ze. „Al wat je zegt komt daar op neer." „Zo denk ik er ook over, Anthea. Er is maar één oplossing." Zijn stem klonk ineens hard, zodat ?e verschrikt opkeek. „Oplossing yoor ons!" Hij knikte ernstig. „Absalom zelf! Neem eens aan, dat hij doodging, wai dan? Dat vraag ik me de hele morgen al af. Betekent hij iets voor je?" „Hij trouwde mijn moeder en nad haar lief en hij is altijd boed voor me geweest. Hector, doe dat niet! Je maakt me bang." „Vergeef me lieveling, maar als je in mijn omstandigheden verkeert, ko men allerlei gedachten in je op, of Ie wilt o» niet. Eerst sedert ik Monk's Mount verlaten heb. kan ik weer den ken en iedere keer als ik je aankijk, denk ik harder." Het volgend uur was hij in een zon derlinge stemming, nu eenseen tedere minnaar, dan weer zwijgzaam, ze ontmoetten vele bekenden van hem. maar hij sprak niemand aan, hoewel Anthea ze graag had leren kennen. Eindelijk begon ze ongerust te wor den. Terwijl ze voor een winkel stond ie kijken, zag Hector een frisse, blonde jongeman, met heldere blauwe ogen, een keurig costuum en een misleidend goedmoedig gezicht. Hij liet zich met over het hoofd zien. „Gegroet, 0 Hercules, Wat doet gij op deze kermis der ijdelheid, terwijl we u in de afzondering van Hertford waanden?" „Idioot!", zei Hector prompt. „An thea. dit is meneer Marchant, ook wel Bunny genaamd en ook nee, dat zal ik maar niet zeggen." „Weekhartige Titan, niet?", glim lachte Bunny. Maak je nog steeds billard-stydies, Hec? Wil Je de vol gende keer „Praat geen onzin, Bunny." „Dames en heren, wilt ge U dan verwaardigen een korst brood met me te delen? Mijn oudtante heeft vorige Week het, tijdelijke gezegend de he mel hebbe haar ziel. De buit wordt pas volgende maand verdeeld om de advocaten ook een kans te geven, maar ondertussen heb ik eens met haar bankier gesproken dus jullie kunt bestellen wat je wilt, zonder pro test mijnerzijds," „Zullen we het maar aannemen?" vroeg Hector „Hij heeft zijn uiterlijk tegen zich maar hij is heus wel bij zijn verstand." Weldra zaten ze aan een klem ta feltje in wat Anthea een zeer ele gant restaurant leek en Marchant wendde zich tot de maitre d'hotel. „Morgen, Theodore. Heb je ook 'n lekker meloen?" Theodore wenkte, en daar was de meloen, geel en geurig, gerijpt onder de Afrikaanse zon, voorzichtig in ge olied papier verpakt en die morgen met de luchtpost uit Pari.is gekomen „Hm. die ziet er goed uit en wat gevogelte, je weet wel. dat met het Schotse accent." „Goed meneer. Twintig minuten." „We hebben geen haast. Dan een salade a la Theodore, wat Camenbert o. en Turkse koffie. En breng ons de wijnkaart. Anthea. help me eens, ik weet niet wat jullie gewend zijn te drinken in Hertfordshire." „Appelwijn", lachte ze. ,.A] te landelijk, lieve dame. Nu, Theodore, we zullen straks wel verder zien." Hij keek het vertrek rond, knikte tegen allerlei kennissen »n vestigde toen oe blikken op de deur „Wie is die int""essante vent, die daar met moeder B binnenkomt?" Hector keek. Mrs. Baxter en Dimi tri stonden m de deur, rondkijkend naar een tafel. Ze zag hen. glimlachte, aarzelde en tikte de oude Bulgaar op de arm. Ook hij keek op. knikte en aarzelde Ze zeiden iets tegen elkaar en gingen toen lachend heen, door Theodore gevolgd. Meneer Marchant floot veelbeteke nend. „Wat is er aan de hand Hec? Vanwaar deze vlucht?" „Ik weet het niet", luidde het ver legen antwoord. „Anthea en ik loge ren bij haar en misschien dachten ze wel zae je waar blijft die :ocktail?" Bunny snapte er niets van. Ze lo geerden bij moeder B.l Eigenaardig. Hij keek Anthea aan „Als ik niet al te onbescheiden ben, wie is die buitenlander?" „Graaf Dimitri. uit Sofia, 'n vriend van mrs B.". zei Hector kortaf. „Hij logeerde bij mijn stiefvader," zei Anthea haastig; „we zijn vanmor gen samen hierheen gekomen." Bunny streek langs zijn gladde kin. Hij voelde dat er meer achter school, maar Hectors houding was niet aan moedigend. Toch was er iets tussen hem en dat meisjp, des te opvallender omdat het de eerste keer was. aat Hector... Meneer Marchant gooide 't dus over een andere boeg. tWord; vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 5