Waar komt de Europese hoofdstad? Komen katholieke jonge boeren aan hun trek? zirdmééri/i ONZE PUZZLE iNa- en voordelen van de koude DERDE BLAD Propaganda en haar overdrijvingen Gegadigden: Brussel, Luik Saarbrücken en.... Antwerpen Luxemburg, t/^ Vlugschrift De Nederlandse kwaliteitshand De Braakmanpolder moet verdeeld worden Vaststelling van maatstaven moet beïnvloed worden door andere (vergeten) argumenten 500 katholieke jonge hoeren zoeken... Pikken Bruines Uui Uitslagen bij de vleet Libelle adopteert de drielingen Oplossing vorige week (Van een bijzondere medewerker) yN DE KOLEN- en Staal-Gemeenschap bleef nog steeds de vraag onopgelost, waar deze organisatie van Klein-Europa haar ze tel zal gaan vestigen. In Luxemburg is het Hoge Gezagsorgaan slechts voorlopig gevestigd. De definitieve zetelaanwijzing moet nog plaats hebben door de Raad van Ministers der zes betrokken landen. Luik had zich hiervoor met élan candidaat gesteld en wist de Belgische regering te bewegen deze candidatuur in het minis terscomité te steunen. Nu hebben nog onlangs twee Belgische leden der Assemblee van de K.S.G., de oud-voorzitter van de Senaat, Struye, en de Luikse senator en federalist, prof. Dehousse, er op aangedrongen, dat een definitieve zetel voor dit Europese lichaam zou worden aangewezen. Doch zij hebben daarbij niet andermaal nadrukkelijk voor Luik een lans gebroken. Adveripntiei Omdat wij onze kop en scho tels niet bij honderden maar bij tienduizenden tegelijk kun nen inkopen (voor onze post order-klanten over geheel Nederland hebben wij er zo veel nodig), is het mogelijk U porseleinen kop en schotels aan te bieden voor een prijs waar U nauwelijks gewoon aardewerk voor zoudt kunnen verwachten. Drinken uit een aardewerk kopje is de dorst lessen, maar drinken uit een porseleinen kop is een genot, een luxe voor iedereen, ook voor U. Maar een luxe die U zich evengoed kunt veroorloven als iemand anders, omdat al onze postorder-klanten deze porseleinen kopjes kunnen kopen voor nog géén zestig cent per stuk. Onze postorderklanten kun nen deze porseleinen kop en schotels, een Hink model, fraai gedecoreerd, bestellen en U betaalt per ZES STUKS mguy niet meer dan f— WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800 117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND 'T'OCH hadden de Maas-dagen van begin Mei te Luik nog mede ten doel opnieuw de ambities der stad om Europees centrum te worden naar vo ren te brengen. Haar kansen zijn nochtans minimaal geworden, nu enerzijds Brussel zich als geduchte ri- veel candidaat stelt om hoofdstad van Europa te worden, anderzijds politie ke overwegingen het ministerscomité der K.S.G. er toe dringen bij de ze telkeuze Luik voorbij te gaan, zoals het al eerder heeft gedaan. Wij ontvingen zo juist een vlug schrift, getiteld ..Brussel, hoofdstad van Europa", dat uitgaat van het Syn dicaat van Initiatief van de stad Brus sel. Dit Syndicaat is te vergelijken met een vereniging voor vreemdelin genverkeer en neemt tegelijk andere initiatieven ter bevordering van de welvaart van de Belgische hoofdstad. Het heeft aldus ook het initiatief ge nomen voor de actie, welke Brussel moest maken tot een lichtstad, waar over ver buiten het land gesproken wordt. Het zijn voornamelijk zakenlui, die dit syndicaat leiden, maar zij hebben vorige maand ook politici in hun plan nen betrokken. Op een bijeenkomst, waartoe de senatoren en Kamerleden uit de stad Brussel werden uitgeno digd, heeft men met klem van rede nen bepleit Brussel als hoofdstad van Europa in aanmerking te doen komen. Daarbij is er ook een en ander ver teld, dat tot heden nog niet zo publiek werd. Men maakte de Belgische rege ring er een verwijt van, dat zij al te zeer naar de „koppige" Luikenaars ge luisterd had om hun ambities bij de K.S.G. te steunen.Inderdaad gebeurde dit in 1952 op de ministerconferentie te Parijs. Het gevolg was, dat de kan sen van Brussel terzake ook verkeken waren. Politieke overwegingen met betrekking tot de oplossing van het Saarprobleem deden kanselier Ade nauer Saarbruecken naar voren schui ven. Omdat er eenstemmigheid bij de ministers moet bestaan voor de zetel keuze, hoopt men nu, dat de Belgi sche minister de aanwijzing van Saar bruecken zal weten te verhinderen. POLITIEKE HOOFDSTAD? ALS met dat al ook Brussel, geen kans meer zou maken dadelijk ze tel van de K.S.G. te worden, dan is het toch nog mogelijk, dat het als zetel van de Europese Politieke Gemeen schap de hoofdstad van Europa wordt, want hiervoor zou alleen maar een bestaande hoofdstad in aanmerking komen, zo meent men. Luxemburg is zeker te klein, reeds voor de K.S.G. (Luik was dat ook al: het beschikt niet eens over voldoende hotels); en zou Saarbruecken, zelfs voor de K.S.G. alleen, beter geschikt zijn? Over Luxemburgs ongeschiktheid vertelde de voorzitter van het Syn dicaat, de heer Hirsch. nog enige ver makelijke bijzonderheden. De Luxemburgers betreuren de in tocht van duizenden Europese ambte naren, die de kosten van het levens onderhoud opdrijven. De prijs van de groenten zou niet meer te betalen zijn. Nu gaan de ambtenaren van de K.S.G. hun inkopen al doen in Trier. Hun vrouwen weten geen goede gelegen heid te vinden om thee te drinken en.... er zijn in heel Luxemburg maar vier bioscopen! Tegenover zoveel ongemakken kan Brussel inderdaad wel enige gerief lijkheden stellen. Er zijn daar tiental len méér bioscopen en thee- of koffie huizen. Ook heeft de Belgische hoofd stad een overvloed aan goede hotels, bovendien langs de doorbraak tussen Noord- en Zuid-Statie nog ruimte voor het optrekken van grote gebou wen. Om vap cje gemakkelijke ver bindingen per spoor en vliegtuig niet eens te gewagen. Belangrijk is stellig, wat het socia listische Kamerlid Fayat, de enige, die in dit gezelschap Nederlands sprak, naar voren bracht. De heer Fayat, die ook een bekend voorstander is van de Benelux, noemde met name de twee taligheid van Brussel een feit van betekenis. Hij zag daarin het voor deel, dat Brussel het trefpunt is van de Latijnse en de Germaanse cultuur, een stad, waarin ook de Nederlanders zich thuis zouden kunnen voelen De tegenstellingen tussen de Duitsers en de Fransen, die Parijs en Bonn als hoofdstad van Europa uitschakelen, konden in Brussel, dat geografisch ook gunstig gelegen was, worden over brugd. Ook de voorzitter Hirsch had het de moeite waard gevonden derge lijke gedachten uit te spreken. Toch kan men ook weer niet bewe ren, dat de gangmakers van de actie om Brussel tot hoofdstad van Europa te promoveren zich helemaal vrij hiel den van overdrijving bij het verheer lijken van hun stad. Zo is het op ver keersgebied in Brussel nu al zo be nauwd, dat men er nauwelijks par keerplaatsen kan vinden, en uit ei gen ervaring weten we, dat de promp te bediening met Europese dagbladen (en postbestellingen), waarop de heer Hirsch meende te mogen wijzen, in feite veel te wensen overlaat. FANTASIE? NTU HEEFT de heer Fayat ook er op gewezen, dat de Europese mi nisters mogelijk nog kunnen besluiten het voorbeeld te volgen van Amerika en Australië om de zetel van de con federate hoofdstad juist niet te vesti gen in een der gewestelijke hoofdste den van het continent. In dat geval zou Brussel, evenals Luik, wellicht het pleit verliezen ten gunste van het nabij gelegen Antwer pen, in aanmerking genomen, dat aldaar in de loop van dit jaar het grootscheepse plan ter sprake is ge komen om een spiksplinternieuwe Eu ropese ambtenarenstad te bouwen op de maagdelijke zandvlakte aan de Westelijke oever van de Schelde, in de symbolisch schaduw van de waar lijk Europese Lieve Vrouwe-Toren. Deze oplossing zou een kostbare ac- comodatie vergen. Maar voor de 8000 a 10.000 Europese ambtenaren met hun families, waarvan de heer Hirsch een verteer van 2 milliard Belgische franks per jaar verwacht, zou men ge rust de bedragen mogen investeren, die benodigd zijn om Antwerpen an dermaal uit te bouwen tot een Euro pese metropool. Hiermede zitten we weer in het rijk van de fantasie, een fantasie, die overigens wel eens werkelijkheid zou kunnen worden, mits de politieke evo lutie van Europa langs vreedzame we gen verder schrijdt. In dit geval ech ter kan ook wel de candidatuur gaan boven drijven van het oude keizerlij ke Wenen, waarvan we, nota bene te Straatsburg zelf, hebben horen ver kondigen, dat het de beste historische troeven bezit als verzamelcentrum voor alle Europese volken, met in begrip dan van deze, waarvan we ho pen, dat ze eenmaal verlost zullen worden uit de kluisters van het IJze ren Gordijn. Intussen wil»"Brusselzijn betrekke lijke kansen zo handig mogelijk be nutten, zonder - 'verder nog~égai*ds aan- de dag te leggen voor de „koppige" ambities van Luik. Is het eenmaal ze tel van de Europese Politieke Ge meenschap. dan wordt het dat ook wel van de E.D.G., van de K.S.G. en van eventuele andere Europese Gemeen schappen. Om de oude „lichtstad" Pa rijs jaloers te maken! ^rivprtentiei GEFABRICEERD TE s-HERTOGENBOSCH benodigd 12.500 h.a. VY/ANNEER HET ER OIV1 GAAT, de rechtvaardigheid toe te passen, ten- einde alle bij een bepaalde zaak betrokkenen aan hun trek te laten komen, dreigen de onderhandelingen nog al eens dood te lopen. Menig een heeft een ander idee van rechtvaardigheid als zijn buurman en in plaats van alle belanghebbenden zonder verdere omhaal hun rechtmatig deel te kunnen geven, komen degenen die voor deze taak staan, voor het moeilijk op te lossen probleem „wat is eigenlijk rechtvaardigheid". Zo'n zaak in de verdeling van nieuwverworven landbouwgron den. In het geval van de Braakmanpolder staat men nu opnieuw voor deze moeilijkheid. landbouwmateriaal van ca. Wanneer de overige bevol kingsgroep daar zijn grond zoekende jonge boeren tegenover zet. zal men zeker tot een aanzienlijk lager aantal komen. Deze cijfers heeft men van die zijde nooit ter tafel gebracht. Uit angst voor de kracht'van dit argument? Wanneer men de godsdienstige be volkingsstructuur als maatstaf voor uitgifte van nieuwe landbouwgrond wil laten gelden, komt het katholieke (Advertent e) deel der agrarische bevolking nooit aan zijn trek, welk gemiddelde men ook wil nemen. Want waar liggen steeds de ingepol derde gronden? Nimmer in het katho lieke Zuiden (Brabant en Limburg); dus zo lang men de landelijke statis tische cijfers niet als basis neemt, komt er van een redelijke verhouding nooit iets terecht. Wanneer dus straks de Minister een definitieve beslissing neemt, zal de verhouding tussen de in Zeeland op grond wachtende jonge boeren ka tholieke en andersdenkend een meer gewicht in de schaal leggend ar gument moeten zijn dan de bevol kingsstructuur van Zeeland. Over de rechtvaardigheid daarvan bestaan alle mogelijke bezwaren; tegen die van het eerstgenoemde kan men niets in brengen! QFFICIEEL is er nog geen beslissing genomen (of schijnt er althans nog niet genomen te zijn) hoe de confes sionele samenstelling der adspirant- pachters van de 26 nieuwe landbouw bedrijven zal zijn. Iedere jonge boer, oud en wijs genoeg om een eigen be drijf te beginnen, hunkert naar een stuk grond, waarop hij voor zijn ge zin de kost kan verdienen en, wat voornamer is, zijn roeping kan vol gen. Onder hen zijn vele jonge" katho lieke, hoeren, die nu de Braakman een stuk Zeeuwsch-Vlaamse grond is ingedijkt, hopen op een voor hen redelijke kans. Nu moet dus bepaald worden hoe veel van de 26 in de Braakmanpolder te vestigen bedrijven aan katholieken en hoeveel aan andersdenkenden zul len moeten worden toegewezen. Een niet gemakkelijk probleem, dat boven dien teer genoeg is om er stukken mee te maken. Win gratis uw kist Drie Hoefijzers Bier De Bierbrouwerij „De Drie Hoef ijzers" introduceerde haar sprekende paarden. Iedere week tot 31 Juli zullen deze sprekende paarden op dezelfde plaats aan de „Drie Hoef ijzers"-bar zitten. Natuurlijk kunt ook U een geestig onderschrift be denken! Geeft in het kort aan (niet meer dan 25 woorden!) welk gesprek zij voeren. Wekelijks 10 kisten Drie Hoefijzers Bier voor de 10 geestigste onder schriften beschikbaar. Doe mee! Voorwaarden: de onderschriften op briefkaart (7 ets postzegel) opzenden vóór 29 Mei aan N.V. Bierbrouwerij „De Drie Hoefijzers" - Breda. Voorbeeld van paardenhumor: „'t,Leven is prettiger met 3 Hoefijzers" Het is niet verwonderlijk, dat de katholieke boeren in Zeeuwsch- Vlaanderen zeggen: „de Braakman is een stuk Zeeuwscli-Vlaamse grond, dus de religieuse samenstelling van deze streek moet maatstaf zijn voor de uitverkiezing der pachters". In dat ge val zouden de jonge katholieken een zeer redelijk aantal van de 26 boer derijen kunnen bezetten. Aan de „andere" kant wordt uiter aard eveneens een zo groot mogelijk stuk van de gewilde koek opgeëist. Vanzelfsprekend komt men daar voor de dag met het argument dat de Braakmanpolder een deel van Zeeland is en dat dus de confessionele inde ling van de gehele provincie richtlijn moet zijn. In dat geval zouden de Zeeuwsch-Vlaamse katholieke boeren zohen er heel bekaaid afkoméh. En wanneer men dan de zaak nog meer stringent zou willen doorvoeren, en de godsdienstige samenstelling van ge heel Nederland als maatstaf aanne men, zou de zaak voor de katholieke boeren weer gunstiger komen liggen, zij het niet zo gunstig als in het geval dat men de confessionele structuur van Zeeuwsch-Vlaanderen als richt snoer zou nemen. Zo zijn de verschillende groepen van belanghebbenden geporteerd voor diverse maatstaven. Het is onbegon nen werk een voor ieder tot tevreden heid stemmende basis te vinden. Rechtvaardigheid toepassen is dus in derdaad niet eenvoudig. GETAL VAN ZOEKENDEN SPEELT EEN ROL TN plaats van te gaan harrewarren over wat de juiste maatstaf, als ba sis voor de toewijzing, dient te zijn (en daarover wordt men het nooit eens) kan men intussen de zaak ook anders en reëeler! bekijken. Ten einde ieder, dus ook de naar grond hunkerende katholieke jonge boeren, aan zijn volle trek te laten komen, zal men deze argumenten in hun volle zwaarte moeten laten gelden: In Zeeland zijn circa 500 jonge ka tholieke boeren, die een eigen bedrijf willen en kunnen stichten en beheren. Gerekend naar de gemiddelde be- drijfsgrootte in deze streek van on geveer 25 h.a. komt men zo tot een QEVECHT met de wind. Doden en vermisten. Dit zijn koppen, waarvan mijn ge achte konfraters in het Vlaamse land hun kronieken voorzien. Zij, die in de winderige vlakten de duiven haast plat tegen de grond en worstelend tegen de eenbaarlijk kou de Noorderwind zagen werken, heb ben mogelijks genoten van dit schouwspel. Maar zij die in de be bouwde kommen van steden en dor pen er tientallen in de verraderlijke telefoon- en electriciteitsdraden za- Ren terecht komen, de pluimen heb ben zien stuiven en er hebben gezien die steendood te gronde sloegen, kre gen medelijden met melker en duif. Er liggen melkers van in bed. Die boude, barre wind heeft bij velen schier alles vernietigd; geen prijsken en beste duiven die op hun kot niet zijn weergekeerd. Gesneuveld in het gevecht met de wind of ergens opge raapt met gebroken slag of een ge broken poot. 't Is een droevig beeld dat ons wordt afgeschilderd. En toch geloof ik dat het achteraf nog mee valt. De koude is niet dienstig aan de forme, doch als het te warm is, is 't ook niet goed. Er zijn er' naar mijn gedacht, nog heel wat in de prijzen aangeland, die bij warm weder, en dan met zo'n wind, alleszins de pijp aan Maarten zouden gegeven hebben. De gevreesde „Coppi" van Michel Nachtegaele te Zulte won te Deer lijk de eerste van Dourdan met liefst negen minuten los vooruit! Zo is het op meer plaatsen gegaan. De echte goeie, sterke duiven, de vaste vlie gers die niet begeven, zijn waren pre sent Dat de kladvliegers, de vodden en het snelle „krantenpapier" bij staart- wind, moesten kreveren, stond dp voorhand vast. Jos. Dewolf te Broechem is de grote uitblinker in de Antwerpse „Union" met vier duifjes mee pakt hij 1 en 4. Kijk, dat noem is met de duiven spe len. Sommige groten hebben wredig slecht gespeeld, Ik ken er met hon derd weduwnaars, die vier prijskens pakken in de honderd vijftig eersten Die weten meteen dat ze boven de meet ook niet hoeven te gaan. Staart- wind is het, dat ze moeten hebben, soldatenwind gelijk ze in Antwerpen zeggen. Op eigen kracht zijn ze ge wogen en te licht bevonden! Beenhouwer P. Corssmit was in Breda de grote man op Vilvoorde; zijn Jansen's van Arendonck kwamen er doorheen snuiven als straaljagers door de geluidsbarrière. Wat zeg ik: als kometen. Hij pakt 2 en 3 plus de serie van honderd en de fiets. Alles naar de Komeetstraat! Kom éten riep zijn vrouw tegen twaalven, maar dat was er natuurlijk niet bij. Breng de soep maar boven, was het ant woord. Want van Corbeil had hij er ook nog in de lucht hangen en die zouden het evenmin aan hun broek laten drogen. Ziehier de uitslag: 1 Gebr. Oomens, 2 en 3 P. Corssmit, 4 J. Graumans, 5 H. de Visser, 6 J. A. Mol, 7 de heren Beerens, 8 N. van Gorp, nogmaals de zeer sterke J. A. Mol (houdt die in de knijs, drie duifjes mee en 6 en 9 spelen tegen 3176 vogels, ik noem 't geen u-weet-wel), 10 C. Kwisthout, 11 Lilian Talsma, 12 A. Cornelisscn, 13 Piet Klijs Jr., 14 Piet Hissink (ons wakker Bondsraadslid, vlak hem niet uit), 15 J. de Kort, 16 de onverslaan bare Jan Tijs, 17 M. van den Akker (hou je taai Rinus), 18 A. Dekkers, 19 H. van Dartel, 20 Jac. van Geel enz. De rapste duif vloog duizend meter per minuut. Nu ik toch in Breda zit, zal ik Cor beil ook maar even afwerken. Dit werd een schitterende overwinning (de hoeveelste) voor de „Schele duivin" van Jac. van Tilborg en zijn bekwame compagnon, de stielman Josje Puffee, een oude snuif rat in de sport, niet groot van stuk maar des te meer in daden! Met zes seconden voorsprong op de niet minder be roemde Koos van Raak van de Ko- lenwurft: één duif mee en op een haar na de eerste! Nog met een jong van het horentje van 't Herstelplan, daar hebben toch ook goeie tussen gezeten, hè Koos. 1 Jac. van Tilborg. 2 Jac. van Raak, 3 en 11 Gebr. Oomens, 4 R. Rijnders, 5 de sterke Hein van de Pol, wiens duiven aan het in forme komen zijn, 6 L. Smulders, 7 J. de Lange, 8 Piet van Althuis, 9 Hein Roks, 10 P. Hee' ren, 12 K. Poppelaars, 13 J. C. Scheed hoorn, 14 Jan Sloekers, 15 C. Joosen enz. J. A. Mol, die op Vilvoorde zo vroeg pakte, had er twee mee op Corbeil, met een ervan zie ik hem hier op de 22e plaats staan. Ook de ervaren speler Ant. Delhij zit er weer met zijn tractement tussen: 17 en 25 enz. De kat leert het muizen niet af zou Jan Sloekers zeggen (die pakt ze trouwens zelf ook weer hard). NIET TE LANG IN BREDA FNOCH laat mij de plaatsruimte in het oog houden, en niet te lang in Breda vlijven. Hier Ulvenhout, al waar ze ook met geen eksters vlie gen (al zijn 't dan maar pauwstaarten) Corbeil: 1 en 9 Kest Martens, 2 Frans Heijblom, 3 Jac. de Kort (alle drie in dezelfde minuut), 4 Koos Kocks, 5 Kees Wijgaarts, de kazaaien- man, die voor de vijfde keer de vijf de prijs wint, 6 Piet van Eij natten, 7 Van Eil-De Weerd, 8 Willem van Oosterbosch, 10 W. Graumans. Spe ciale attentie wordt gevraagd voor de beul van Ulvenhout, Koosje de Kort, scheert met en zonder zeep, zijn „37-er" wint dit seizoen reeds de volgende» prijzen: 34, 17, 12, 3, 1, 3, moet er nog zand zijn? Zondag a.s. echter moet hij er aan, want dan zal ik eens met hem wedden! Vilvoorde. 1 B. Goossen, 2 Driek van der Aa, 3 en 8 Willem van Oosterbosch, 4 Bert Paulissen, 5 Kees Sips, 6 Toon de Jong, 9 Bram van den Broek. West-Brabantse Union Corbeil 496 duiven, zeer taaie vlucht, weer voor de lokomotieven. 1 en 3 L. Buijs en Zonen te Etten, 2 C. de Jong te Hoeven, 4 A. Ver meulen te Etten, 5 P. Stallen te Leur, 6 J. Vergouwen te Sprundel, 7 en 8 J. Arnouts te Etten, 9 C. Hoogers te Hoeven, 10 F. Roks te Sprundel. Naar ge ziet, begint Buijs weer „lill'k te doen, eens de kilometers daar, gaat hij slag op slag aan 't demarreren. Vilvoorden: 1 J. Wijnings te St. Willebrord, 2 J. Jaspers te St. Wille- brord, 3 Adrianus Muijs te St. Wille brord, 4 P. Versteijlen te St. Wille brord, 5 M. Roks te St. Willebrord, 6 J. de Rooy te Sprundel, 7 A. Vissen berg te Bosschenhoofd, 8 A. Jaspers, 9 P. Simons en 10 J. Wens allen te Bosschenhoofd. Op de Heense Molen, De Heen, No- tendaal en Nieuw-Vossemeer zitten eveneens barre kampioenen. Corbeil: 1 M. Perdams N.V., 2 W. Geers N.V., 3 F. van Loenhout N.V., 4 P. van Loenhout N.V., 5 Ant. Wij mans H.M., 6 M. Perdams voornoemd, 7 J. Luisterburg N.V., 8 en 11 H. Schepers D.H., 9 C. Slokkers N.V., 10 J. Hussaerts N.V. enz. Het leeuwen deel gaat naar Nieuw-Vosmeer. Combinatie Geertruidenberg e.o. Corbeil: 1 P. Keijzers, 2 en 4 Frans Hanegraaf (van de Hang), 3 en 10 F. Voermans, 5 C. Krooswijk, 6 A. Wintermans, 7 C. Hommel, 8 en 9 P. Zijlmans. Hoofdprijs F„ Hanegraaf. Hard voorwerp P. Zijlmans. 't Zijn prachtconcoursen die ze aldaar geven, U zult er nog meer van vernemen, in deze rubriek. MACHTIGE KAMPIOEN JN Dongen speelt de machtige kam pioen dhr. Trommelen kat-en-muis met al zijn tegenstrevers, hij doet ze alle weken in het zand bijten, op Cor beil bijv. weer vier in de vijf eersten Daar hij echter zo sportief is zijn renpaarden niet te poulon, verloopt alles in de beste harmonie. Onze ge lukwensen, en dan te weten dat zijn vluchten nog maar eerst beginnen. Kaatsheuvel 492 duiven: 1 en 6 Jac. Vloemans, 2, 3, 7, 9, 12 en 23 J. van Riel (is dit Huyskens-Van Riel, toch niet?), 4 J. van Heeswijk, 5 J. Ves- ters, 8 F. Damen, 9 en 10 C. van Boxtel enz. Van Riel zet heel de Langstraat op stelten, dat is nou met recht zolen en hakken. Bergen op Zoom V.B.P.: Vilvoorde: 1 F. van den Elzakker, 2 M. van Eekeren, 3 C. de Koek, 4 A. Passier, 5 M. Berghuis, 6 J. Weijdt, 7 J. Wie- rickx, 8 M. Free, 9 F. van de Kieboom 10 J. Weischot enz. Ze pakken hier allemaal een duifke, wat wél zo mooi is, als 't voor 't zelfde geld ge vonden worden kan. In Terheijden maken de beulen Van Wijk-Van Gils het vuil; Corbeil: 1, 4. 10 en 11 Van Wijk-Van Gils, 2, 9, 15 en 16 Gebr. van Beekhoven, 3 Damen- Kuijs, 5 P. van Oers, 6 C. Jansen' 7 R. Stroop, 8 Ant. Kockx. Vele natio nale kampioenen los er onder door, wat voornamelijk geweten wordt aan de wind. In de Gevleugelde Vrienden te Chaam wint Jos. van Eil los de eerste, wéér met zijn goei. DIKKE BRUINE. Deurnedorp der drielingen Lees in Libelle van 29 Mei de hartver- overende reportage van Scheherazade over het unieke geval van het Brabantse dorp, dat vier drielingen teltMaar neem voor al kennis van de sensationele aankondiging: De na 1 Juni 1954 in ons land ter wereld komende drie-, vier- en vijflingen worden (op in het nummer van 29 Mei te noemen voorwaarden) door LIBELLE geadopteerd! Ge schenken voor moeders, spaarbankboekjes voor de kinderen en nog een hele reeks verrassingen meer! Zo biedt Libelle steeds wat nieuws. Want U weet het toch: EXTRAIedere u eek het leuke kinderblad TOMBOLA of maandelijks een COMPLETE ROMANBIJLAGE. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 114 - 15 16 17 18 19 20 31 33 23 24 25 £6 37 38 iS 30 31 33 33 34 35 36 57 38 35 40 Ai 43 43 44 43 46 47 48 49 30 51 53 33 54 33 58 57 58 39 66 60 61 53 63 64 65 5? 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 75 79 30 81 33 33 84 85 56 67 88 èo HORIZONTAAL: 1. Muskietennet, 8. puntdicht, 15. tent. 16. bejaard, 18. an ders gezegd, 19. waterstand, 21. voer tuig, 22. deel van Afrika, 24. boom, 25. voorzetsel, 26. inhoudsmaat, 28. lange stenen pijp, 29. schuine kant van een beitel. 30. muziekinstrument. 32. gees tig, 35. kerkelijke rechtbank, 36. per soonlijk voornaamwoord, 37. hoeveel heid. 39. klepper, 42. beruchte Duitse instelling (afk.), 43. strafwerktuig, 44. lichaamsdeel, 46. vervoermiddel, 48. verdiensten. 49. vis. 50. perceel land 52. water in Zuid-Holland, 54. zoog dier, 55. insect, 57 reeds, 59. langzaam. 61, bloem, 62. windstreek (afk.), 63. door elkaar bewerkte wollen vezel of haar, 66. kantoorbediende, 68. dreef, 70. Turks bevelhebber, 71. omwente ling, 75. modegek, 76. voorzetsel. 77. eikenschors, 78. voorzetsel. 80. sport- term, 82. pers. voornaamwoord. 83. uit gelezen gedeelte. 85. herkauwer, 86. persoon die zijn bloed ter beschikking stelt bij een bloedtransfusie, 88. voor treffelijk, 89. gedrocht. VERTICAAL: 1 v.m. keizerlijk slot te Moskou, 2. maanstand (afk.). 3. woonschuit, 4. lichaamsdeel, 5. edel man, 6. voorzetsel, 7. kokertje met schroefdopje, 9. familielid, 10. bekend Grieks heldendicht, 11. roofvogel, 12. vlug, 13. spil, 14. bruinsteen, 16. zeer dun doorschijnend gebak, 17. Joegosla vische munt. 20. lichaamsdeel, 22. mo menteel, 23. en anderen (afk.), 25. on bepaald voornaamwoord, 27 lidwoord, 29. windstreek (afk.). 31. ambtsgebied, 32. bitter vocht, 33. veranderlijk, 34. gedwee, 35. achterstuk bij een altaar, 37. vreugde, 38. vlekkenwater, 40. plaats in Japan, 41. prijzen, 43. soort brandewijn, 44. zwemvogel, 45. voor zetsel, 47, opstootje, 51. grassteppe, 53. deel van een gebouw, 55. oorvijg, 56. werkman in een garage, 58. verbond, 60. gloed, schijnsel, 61. vrucht, 62. tim mergereedschap, 64. noot, 65. gods dienstig genootschap. 67. Noord-Ame rikaanse buffel, 69. klaar, 71. zuiver, 72. maandstand (afk.), 73. voorzetsel. 74. eenmaaj. 77. Bijbels persoon, 79. zijden stof, 81. voorzetsel. 83. titel (afk.), 84. voegwoord, 86. noot, 87. noot. H S C A L p MEKKA R A T K L A R O E N A U A R E K R EN O RAS R E V u E A S OPDAT M I R O B TOP EL R G E D E BET EN T O F I N L OR MI MA B A N K E T R MOSSEL O T E K G IN TE SI T K L A L S E M NS E P A S P A D Y K TE G E N E T Z E APRIL E E K A U UR P O K E I E R O U TINE O U T R O T O R GALOP S

de Stem | 1954 | | pagina 9