Van Genève naar Rapallo LINOLEUM KROMMENIE Om de vruchten der aarde AT EEN ONDERLIJKE ERELD de goud-gele VIRGINIA! 3 RADIO - PROGRAM MA'S Het Huis van Leven en van Dood TWEEDE BLAD ZATERDAG 22 MEI 1934 DEZE WEEK IN HET BUITENLAND Sproeten? SPRUTOL Liturgische kalender R.T.C Diensttijd Cobalt-vlees D'i Pleidooien in de kwestie-Naundorff Wie overlegt, legt liever linoleum 7 £)E afgelopen week heeft duidelijk getoond, dat de Franse regering zich in een moeilijk parket bevindt. Terwijl zij te Genève onderhande len moet over Indo-China, wordt zij te Parijs ieder moment door de oppositie bedreigd.^ Tegelijk zou zij aanwezig moeten zijn te Straats burg, waar de K.S.G. en de Raad van Europa vergaderen. Ofschoon hierbij kwesties op het spel staan als het Saar-probleem, kwamen te Straatsburg nauwelijks Fransen aan het woord. Bidault kan niet overal tegelijk zijn. Frankrijks aandacht kan even min op ieder probleem even ge concentreerd blijven. De kennelij ke overbelasting van zijn diploma tie in de gegeven situatie tekent ook wel beter de reële plaats af, welke Frankrijk thans tussen de grote mogendheden inneemt, een plaats, die het, naarmate zij in be tekenis vermindert, opnieuw be twist zou kunnen worden door zijn Europese rivaal Duitsland. Amerikaanse persstemmen heb ben deze mogelijkheden nog dezer dagen geuit, misschien om Fran krijk wat toeschietelijker te ma ken tegenover Amerikaanse ver langens ten aanzien van de onaf hankelijkheid der Indo-Chinese staten en van de E.D.G., misschien ook om de Amerikaanse politiek meer op Duitsland dan op Fran krijk te oriënteren. De E.D.G. is hoe langer hoe meer op de achtergrond geraakt. 18 Mei was de uiterste termijn voor het vaststellen van een datum voor de behandeling ervan in het Franse parlement. Maar 18 Mei lieten de Franse parlementaire leiders onop gemerkt voorbijgaan. Men ver wacht, dat het nu weer maanden zal duren, vooraleer het desbetref fende Kamerdebat aan de orde komt. Al schijnt de Saarkwestie nu weer wat gemakkelijker te zijn komen liggen. JNTUSSEN heeft zich in Duitsland een merkwaardig verschijnsel voorgedaan. Terwijl de Westerse wereld een slag verloor in het Ver re Oosten en de onderhandelingen te Genève voorshands meer succes lieten zien, voor het Sovjetblok dan voor de Westerse diploma tie, zijn er in West-Duits- land stemmen opgegaan om toe nadering te zoeken bij Rusland en China. Men schijnt daarmee zelfs de door sommige gekoesterde ge dachte van de derde macht, die door ds. Niemoeller o.a. werd voor gestaan, voorbij te streven, al be tuigt men tegelijk zijn adhaesie nog met het Westen. Ditmaal zijn het niet de socialis ten onder Ollenhauer, die zich ver zetten tegen een ondubbelzinnig op het Westen gerichte politiek van kanselier Adenauer. De wind waait precies uit de tegenoverge stelde hoek. Het zijn de liberale Vrije Democraten, waarop Ade nauers coalitieregering mede steunt die op diplomatieke betrekkingen aansturen met de Sovjet-Unie en andere Sovjet-staten. Vooral de voorzitter van de libe rale partij, dr. Dehler, en de libe rale afgevaardigde dr. Pfleiderer spannen zich in om normale be trekkingen met Rusland tot stand te brengen. Het hoofdbestuur der partij heeft zich hiermee eens ver klaard. De liberalen willen, dat le den van de Bondsdag ter voorbe reiding van officiële Duits-Rus sische relaties binnen afzienbare tijd een reis gaan ondernemen naar Moskou. Tegelijk hoort men van plannen uit economische kringen om het Duitse handelsverkeer met het Oosten te verlevendigen. In Genève waar 23 staten verte genwoordigd zijn voor de onder handelingen betreffende Korea en Indo-China, heeft de internationale pers de aanwezigheid bespeurd van een 24ste, die er niet bij is uitgeno digd en toch bij de landen schijnt te behoren, die daar winst komen wegkapen. Dit land is Duitsland. Men treft te Genève allerlei Duitse journalisten, van wie men meent te weten, dat zij voor kort economen, industriëlen, in ieder geval iets anders waren. Er komen daarbij, vooral in Franse kringen, angstige herinneringen op aan Rapallo, waar na de vorige oorlog een Duits- Russische verbintenis uit de lucht kwam vallen. De Duitsers zouden hierbij ove rigens het Franse voorbeeld vol gen, dat de Gaulle reeds gegeven heeft met zijn Frans-Russisch pact. Als hierop de Fransen zich maar weer niet gedwongen voelen het Duitse voorbeeld te overtroeven. Maar wellicht volgen de Duitsers meer de Engelsen na. Te Genève zijn, naar verluidt, ook van West- Duitse zijde contacten gelegd met communistisch China. Daarbij wordt betoogd, dat de Amerikanen en de Fransen in het Verre Oosten niet meer gewild zijn en er zich wel uit zullen moeten terugtrek ken. De Duitsers willen dan het handels-vaeuum vullen. In de Ara bische staten van het Midden-Oos ten is een dergelijke tendens ook merkbaar. Daar heeft men het land aan al de naties, die dit deel van de Arabische wereld in het verle den reeds bezet hebben of in de toekomst zouden kunnen bezetten, en dat zijn nu toevallig wel Tur ken, Engelsen en Fransen, doch geen Duitsers. Meer dan andere vertegenwoordigers van Europa zijn dan ook Duitse zakenlieden hier welkom. ]tyJET dat al zit er blijkbaar onder de hemel van Genève werking in de Europese verhoudingen. Kan selier Adenauer heeft weliswaar verklaard, dat hij het voornemen van Pfleiderer eerlang naar Rus land te gaan om er contact op te nemen met de Russische regering verwerpt. Zijn regering staat of valt ook niet met de steun van de Vrije Democraten. Toch lijkt het onverantwoord de in West-Duits- land aan het licht gekomen stre vingen naar toenadering tot dë Sovjet-Unie „en bagatelle'' te ne men. Zij kunnen voeding krijgen uit ressentimenten en de politieke situatie in Europa op een gegeven moment ernstig beïnvloeden. De West-Europese saamhorigheid bestaat nog ondanks meningsver schillen en spanningen, die zich rond Indo-China en Genève afte kenen. Ook een fronde in Duits land tegen Adenauers politiek be dreigt haar niet onmiddellijk. Maar een wisseling in de coulissen kan het beeld' soms verrassend wijzigen. 7ANOUDS hebben de drie da- gen, die 's-IIeren Hemelvaart voorafgaan, behoord tot de grote biddagen in de Katholieke Kerk. 's-Morsrens in alle vroegte trekken de processies de kerk rond, of liever nog:, ze trekken naar bui ten langs de velden om te bidden voor de vruchten der aarde. Het is een smeken tot God en tot alle Heilifen. %om zegen voor de ge wassen. om zogen over het zaad, dat overal ontkiemd is en dat voor ons datrelijks levensonder houd van zulk een grote beteke nis is. In de paarse gewaden van boete en intense smeking zetten de priesters do aanroeping in tot Gods lieve Heiligen en al de no den der jremeenschap worden aan Gods a-oedeunstitrheid aanbe volen. Maar het sterkst van alle wordt de aanroeping onder streept, tot driemaal toe her haald: „Dat Gij de vruchten der aarde aan ons wilt eeven en ze bewaren wilt, wij bidden U. ver boor ons!" mogen gerust zeggen, dat^ deze bidprocessie dit jaar van een heel bijzonder belang is. An dere jaren gebeurde het, dat de processie trok langs de akkers, die al een weelde vertoonden van ontsproten zaad; dat zij ge houden werd in een natuur, die zwaar gebukt ging onder de over vloed van groen en bloesems van bomen en struiken: het gaf zo'n gevoel van geborgenheid en iedereen beloofde zich een rijke oogst. Maar dit jaar is het, alsof de echte lente niet komen wil en Gebed der Kruisdagen in deze dorre lente van bizondere betekenis alsof we midden in de anders zo bloeiende Meimaand volop in de winter zitten. Men klaagt en maakt zich zorgen, men smeekt om regen, want het gewas ver dort en de droogte, die zo on barmhartig aanhoudt, heeft reeds onberekenbare schade veroor zaakt aan ons land. dat als de tuin van Europa werd bestem peld. Nu is de zegen over de vruchten der aarde niet meer voornamelijk een boerenbelang (is het dat eigenlijk wel ooit?) maar we kunnen gerust zeggen, dat de gehele bevolking zich zor gen moet maken over de gang van zaken tot nu toe. Nu richt de gelovige mens zijn blik naar boven, naar de Schep per die het leven geeft en Die de wasdom gaf en in standhoudt op de aarde; naar Hem, van Wie alle goede gave komt en Die weet, wat wij nodig hebben. Wanneer Hij met Zijn zegenende hand gaat over de aarde kan er leven ont spruiten uit een dorre woestijn en kan er water springen uit een harde rots. Dit geloof geeft ons de bede op de lippen: ..dat Gij de vruchten der aarde wilt ge ven en ze in standhouden, wij bidden U, verhoor ons!" OOK al kijken we gaande langs de velden mistroostig naar de dorre grond, die om re gen roept en voelen we ons ver kleumen in een lente zonder zon of warmte, we willen geloven, dat de wasdom komt, want als zove- len vragen om brood en zo vurig smeken om de vruchten der aar de zal Hij ons dan een steen ge ven of zal dan de goede aarde verdorren? Maar daarom zijn de Kruisdagen van dit jaar van gro ter betekenis nog dan anders; .ze 7iin een oproep ons te scharen bij hen, die smeken: wij bidden U. verhoor ons! i Advertentie' Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. ZONDAG 23 Mei. Wit. 5e Zondag na Pasen. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Prefatie van Pasen. MAANDAG 24. Litanie van Alle Hei ligen. Paars. Boetemis v. d. Kruis dagen. Zonder Gloria. Zonder Cre do. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Prefatie van Pasen. DINSDAG 25. Litanie van Alle Hei ligen. Wit. H. Gregorius VII. 2e ge bed H. Urbanus. 3e van de Kruis dagen. Prefatie van de Apostelen. Of: Paars. Boetemis van de Kruis dagen als gisteren. WOENSDAG 26. Litanie van Alle Heiligen. Wit. H. Philippus Neri. 2e gebed en laatste Evangelie van de Vigilie van Hemelvaart. 3e H. Eleu- therius. 4e van de Kruisdagen. Pre fatie van Pasen. Of: Wit. Vigilie van Hemelvaart. Gloria. 2e gebed H. Philippus Neri. 3e H. Eleuthe- rius. 4e van de Kruisdagen. Prefa tie van Pasen. Of: Paars. Boetemis van de Kruisdagen als Maandag. DONDERDAG 27. Wit. Hemelvaart des Heren. Credo. Prefatie en Com- municantes van Hemelvaart. VRIJDAG 28. Wit. H. Augustinus van Kantelberg. 2e gebed octaaf Hemel vaart. Credo. Prefatie en Commu- nicantes van Hemelvaart. lp ZIT men in Den Haag dan weer om een Ronde Tafel. Toen dit meubel de vorige maal in dienst werd gesteld, waren er ook goede verwachtingen voor een zonnige toekomst: het vreedzaam en vriend schappelijk naast elkaar leven van volkeren, die vroeger in koloniale verhouding tot elkaar hadden ge staan. Dit is voorshands een illusie gebleken. De toen gesloten overeen komsten hebben nooit werkelijk ge leefd. De onderlinge verhouding is ondanks een papieren Unie misera bel. Zal het ten aanzien van de West beter gaan? De vriendelijke woor den, bij de opening gesproken, zijn daar geen waarborg voor. Wel ech ter kan men hoop putten uit de de gelijke voorbereiding, waardoor een ontwerp-statuut ter tafel komt, het welk al in hoge mate instemming verkreeg in de drie landsdelen. Men mag zich intussen niet ont veinzen, dat er nog een paar harde klonten in de smakelijke pap lig gen. Er is al een drietal Nederland se wijzigingsvoorstellen ingediend, waaruit blijkt, dat men van onze kant de eenheid binnen het Konink rijk ook voor de verdere toekomst steviger verankerd wil zien en dat men de bevoegdheid van de procu reur-generaal scherper wil omlij nen. Door dit laatste komt men te gemoet aan de bezorgdheid, waar aan gouverneur Struycken reeds uiting gaf. We wachten nu af, hoe de andere delegaties op deze voor stellen zullen reageren. Veel be langstelling bestond er in ons volk niet voor deze conferentie. Maar ze is voor de toekomst van het Ko ninkrijk gewichtig genoeg, om er tussen de Ronde van Italië en het Berkelse moordproces door tóch ook even aandacht aan te besteden. JN DE Belgische verkiezingsstrijd heeft, naar men weet, de duur van de diensttijd een belangrijke rol gespeeld. En thans vliegen rege ringscoalitie en oppositie elkaar daarover nog in de haren. Het is toch eigenlijk een jammerlijk feit, dat men aldus partijpolitiek bedrijft op een vlak, dat buiten «deze poli tiek moest liggen: het door allen es sentieel geachte vlak der militaire verdediging. Het katholiek dagblad „Het Volk" uit Gent schreef dien aangaande een wijs woord: „Het ogenblik is gekomen om de leiders van al de democratische partijen van West-Europa (onnodig, natuur lijk. er communisten of neo-fascis- j ten bij je betrekken) samen te brengen en een militaire politiek uit te stippelen, die voortaan zal verheven zijn boven de partijen- strijd. Indien elke verkiezing in een Westeuropees land voortaan moet beslecht worden in een spel van op bod en onderbod inzake de militaire politiek, dan mag men er zeker van zijn, dat de verdediging van Euro pa nog voor 1960 een verloren zaak zal zijn." f Advertentie' demi pELEERDEN zijn er in ge- slaagd vlees te „pasteuri seren" door gebruik te ma ken van cobalt 60, dat door de uitgezonden gamma stra len de bacteriën doodt. Door middel van deze methode kan het aldus behandelde vlees in koelkasten vijfmaal zolang in goede toestand gehouden worden als onbehandeld vlees aldus een rapport van de American Meat Institute Foundation. Het vlees wordt gepasteuriseerd door het te brengen in een met lood be kleed „fornuis" en 't bloot te stellen aan de gamma stralen. Dit bijproduct van de atoom reactors wordt geleverd door de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie. Advertentie) DIJ I>E voortgezette behandeling van het beroep der familie Naundorff tegen de weigering van een Frans ge rechtshof in 1874 om de identiteit van de in 1845 overleden Delftse horloge maker Naundorff en de Dauphin (zoon van Lodewijk de Zestiende en Maria Antoinette) te erkennen, heeft de advocaat Chresteil zijn pleidooi voor de Naundorffs besloten. Hij wees met name op de pogingen, welke Naundorff tijdens zijn leven zou hebben gedaan om zijn erkenning als de Dauphin te verkrijgen, o.a. in ge sprekken met leden van het voorma lige Franse hof, en zijn vergeefs ge bleven pogingen om in contact te ko men met de hertogin van Angoulème, dochter van het vermoorde Franse ko ningspaar. Maandag zal Maurice Gargon, de advocaat van de aangevallen partij, de familie de Bourbon-Parma. waartoe de „graaf van Parijs", de algemeen Een prachtige vloerbedek king, in meer dan honderd kleuren en dessins! L i n o i s u hi is practisch onverslijtbaar; met kleuren door en door U hoeft er haast niets aan te doer}. Een droge doek is meestal toldoende en nu en dan een vleugje Linoleum-was Krom menie. Dat is alles! Linoleum is 2 meter breed Pryzen vanaf 6,45 Jter vierkante meter Li n o e I t vanaf f. 3,95 is mooi en blijfi mooi door de Franse royalisten erkende pre tendent naar de Franse troon, behoort, zijn repliek beginnen om te trachten te bewijzen, dat de Dauphin destijds als kind in de gevangenis van de Temple overleden is. Kapsel VOORZITTER van de Engelse kappersbond heeft ongerust mompelend laten weten, dat het met de huidige jonge mannen maar vreemd is gesteld. Aan hun wen sen bij het haarknippen te oorde len willen ze er alleen uitzien als een Pruisisch officier of een ge schrokken eekhoorn, meent de brave man. Hij zelf heeft niets meer te willen. Hij is kaal. Attent TN EEN Duits stadje zijn eindelijk twee inbrekers gevat, die reeds lang de villa-buurt onveilig maak ten. Ze waren nogal bekend gewor den. Dat hadden de heren te dan ken aan hun attent optreden. Na elke inbraak zetten ze in de keuken van de slachtoffers theewater op. Dan viel hen de morgen niet zo hard, meenden de dieven. Stad P)E ENGELSEN kunnen weer royaal bluffen over hun hoofd stad. Pas geleden is uitgemaakt, dat de administratie van Londen het komende jaar meer dan 185.000.000 gulden zai kosten. Er zullen ruim 70.000 mensen hun brood verdienen aan het geval. Alleen om de zaak daar niet in de war te laten lopen. Drukker WOOR het eerst sinds het bestaan is het toegestaan in de vergader zaal van de Veiligheidsraad te New York te roken. Politici, die het stie- kum wel deden werden tot dusver zonder pardon buiten de deur ge zet. Het veFbod is nu echter om niet gemelde redenen opgeheven. Het is merkbaar drukker geworden in het gebouw. Vrouiv IN EDINBURG (Schotland) is een 74-jarige dame overleden. Zij probeerde al jaren met otter- wegend succes te leven van vijf gulden in de week. Soms werd ze door buren van wat boterham metjes voorzien, omdat ze er zo slecht uitzag. Maar na haar dood werden, in krantenpapier gewik keld, 20.000 harde guldens gevon den. Ook op de bank had ze de nodige (of onnodige) duiten. Vinding TN AMERIKA hebben werkzame werklieden weer iets uitgevonden: Een electrische thermometer, die het mogelijk maakt om van alle zie ken op de zaal tegelijkertijd de tem peratuur op te nemen. Alle bedden moeten voor dat doel worden ver bonden met een electrische leiding, die naar een centrale afleesplaat loopt. Wanneer de patiënten niet onvoorzien onder stroom komen te liggen, lukt het, menen de uitvinders Edel V/OOR de rechtbank van Margate werd de 53-jarige William Gwo- ton, vader van elf kinderen, tot één maand gevangenisstraf veroordeeld wegens openbare dronkenschap. Toen het vonnis werd uitgesproken stond een man op, die riep, dat hij best plaatsvervanger wilde spelen. Dan kon die vader van elf kinderen naar huis. De edele man werd met geweld uit de zaal verwijderd. Voor alle securigheid zocht men de zaak nog eens uit. Het bleek, dat de man ook dronken was. Wedden [)E ENGELSEN weten wat wedden is. In 1953 vergok ten ze voor 260 millioen gulden bij paardenrennen. Dit is al weer 7 millioen meer dan in het jaar daarvoor. Heel Enge land is thans benieuwd naar wat het dit jaar worat. Postbode NTIMMER postbode worden in Po- len fluisterden de mannen van de P.T.T. by ons. Ze hebben gehoord vajn de werkzaamheden, die hun collega's daar onder communistische meesters moeten verrichten. Op de eerste plaats natuurlijk brieven he stellen. Tegelijkertijd wordt echter van hen verlangd, dat ze reclame maken voor communistische kran ten en propaganda-boeken aan de man brengen. Op de terugweg van hun route moeten ze oud ijzer in zamelen. gelisatie-uitz. in de Tsjechische taal 23.30" 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m: VARA: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws 8.18 Gram. 8.30 Weense muz. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. 9.30 Idem VPRO: 10.00 Voor de oude dag, caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Viool en piano 10.45 V. d. zieken 11.40 Voordr. 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.03 V. h. platteland 12.38 Gram. 13.00 Nws 13.15 V. d. middenstand 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 V. cl. vrouw 14.15 Pianorecital 14.45 Gram. 15.00 Gevar. progr. 16.00 Gram, 16.45 Vragenbeantw. 17.15 Gram. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws en comm. 18.20 Glenn Miller Story. 18.45 Pari, overz. 19.00 Hawaiian muz. 19.30 Dr H. P. Berlage. zijn leven en werken, caus. 19.45 Reg. uitz.: ir A. H. Crijns: Kunst matige beregening in de landbouw. 20.00 Nws. 20.05 Rep. en gram. 20.50 De weg omhoog v. h. socialisme in België 21.05 Amus. muz. 21.35 Cabaret 21.57 Morgen vaart de vloot, rep. 22.05 Gram. 23.00 Nws 23.15 Gram. 23.40-24.00 Gram. ZONDAG 23 MEI HILVERSUM I 402 m: KRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis NCRV: 9.30 Nws en waterst. 9.45 Orgelconc. 10.00 Geref. Kerkdienst 11.30 Gram. 11.45 Kerkconc. KRO. 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Hammondorgel en piano 12.55 Rep. 13.00 Nws 13.10 Gevar. muz. 13.40 Boekbespr. 13 55 Gram. 14.00 V. d. jeugd 14.30 Viool en clavecimbel 14.55 Op de paden van het nabije Oosten, caus. 15.15 Gevar. muz. 16.00 Pax Christi Congres. IKOR: 17.00 Jeugddienst 18.00 Kerkcdag in Hoorn. 18.45 Pastorale rubr. NCRV: 19.00 Nws uit de Kerken 19.05 Carillonspel 19.15 Avond liederen 19.30 Weg cn werk der Kerk hervormers. caus. KRO: 19.45 Nws 20.00 Gram. 20.25 De gewone man 20.30 Hoor spel 21.30 Un Ballo in Maschera, opera (le acte) 22.25 Gram. 22.35 Act. 22.45 Avondgebed en lit. kalender 23.00 Nws 23.15 Kamerkoor 23.45-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m: VARA: 8.00 Nws weer- en postduivenber. 8.18 Gram. 8.45 Vacantietips 9.00 Sportmeded. 9.05 Gram. 9.55 Geestelijk leven, caus. 10.10 Kamer- ork,. klein koor en sol. 10.30 Met en zon der omslag. 11.00 Radio Philh. Ork. AVRO 12.00 Sportspiegel cn postduivenber. 12.05 Metropole ork. 12.35 Even afrekenen, he ren! 12.45 Gevar. muz. 13.00 Nws 13.05 Meded. of gram. 13.10 Gram. 14.00 Boek bespr. 14.20 Kamerork. 15.20 Filmpraatje 15.35 Orgelconc. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue VARA: 17.00 Gevar. muz. 17.30 V. d. jeugd 17.50 Sportjourn. 18.15 Nws en sportuitsl. VPRO 18.30 Korte kerkdienst IKOR: 19,00 Kinderdienst 19.35 Gesprekken om de bijbel AVRO: 20.00 Nws 20.05 Voetbalwedstr. Engeland- Hongarije 20.30 Amus. muz. 21.05 Caba ret 21.35 Strijkork. 22.10 Radiojournaal 22.25 Pianorecital. 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL Vlaams, 324 m: 12.00 Kin derliederen 12.15 Lichte muz. 12.30 Weer- ber 12.34 Lichte muz 13.00 Nws 13.15 Gram 13.30 V. d. sold. 14.00 Opera- en Bel Can to concert 15.30 Gram. 16.00 Sport 16.45 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.50 Gram. 18.00 Pianorecital 18.22 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws 19.30 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws 23.05-24.00 Dansmuz. HILVERSUM Frans 484 m: 12.00 Gram. 13.00 Nws 13.10 Verz. progr. 14.00 Hoorsp. 14.30 Fanfare ork. 15.00 Ork. conc. 15.45 Gram. 16.45 Gram. 17.00 Nws 17.05 Gram. 19.00 Godsd. halfuur 19.30 Nws 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. MAANDAG 24 MEI HILVERSUM I 402 m: NCRV: 7.00 Nws 7.13 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag 8.00 Nws en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.30 V. d. vrouw 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.15 Gevar. muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Orgel concert 12.50 Klokgelui 13.00 Nws 13.15 Metropole ork. 13.45 Gram. 14.05 School radio 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15.15 Gram. 15.30 Strijkkwintet 16.00 Bijbel lezing 16.30 Gram. 17.00 V. d. kleuters 17.15 Kinderkoor 17.30 V. d. jeugd 17.45 Regermgsuitz.: Rijksdelen Overzee: Land bouw in Suriname, door W. Hewitt 18.00 Zusterkoor 18.20 Sportpraatje 18.30 Piano recital 18.45 Eng. les 19.00 Nws en weer ber. 19.10 Vocaal ens. en Kon. Mil. Kapel 19.30 Volk en Staat. caus. 19.45 Huismuz. 20.00 Radiokrant 20.20 Amus. muz. 20.50 Hoorsp. 21.55 Geestelijke liederen 22.25 De bijbel in de wereld 22.30 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23.15 Evan- door ALAN SULLIVAN 24, „Reusachtig1", verklaarde Dimitri. „Aardig met zijn vieren. Sara, het Js een hele tijfj geleden dat we samen gedanst hebben. Absalom, waarom ga je ook niet mee?" „Nee, dank Je maar Anthea zal de uitnodiging graag aannemen en ik kan mijn secretaris wel een avond m'ssen als hij belooft niet weg te lopen. Wat, Court?" Hij zei het met een spottende blik, die de wetenschap inhield, dat Hector niet weg zou lopen. Absaloms voor waarden aangaande een kalm leven konden vervallen, want Absalom wist dat de vis aan de haak was geslagen. Maar hij wist niet, dat zijn plannen, zover zijn huidige secretaris betrof, tot mislukking gedoemd waren. Mrs. Baxter en Dimitri waren ook te zeker van hun zaak. Hij vond het pijnlijk hen te zien, hun blikken op te vangen, hen te horen spreken en tevens de feiten te beseffen, „Heel vriendelijk van u, mrs. Bax ter", bracht hij uit. „Ik had niet ver wacht, zo spoedig vacantie te zullen krijgen". Hii kon niet nalaten, Absa lom erbij aan te kijken. „Je begrijpt nu pas de voorrechten, die je op Monk's Mount geniet te be seffen, Court". Het was geen aangenaam maal, want ze spraken voor de vorm, en om hun gedachten te verbergen. Dimitri keek nu en dan tersluiks naar Absa lom, denkend aan Maktai en vroeg zich af, of de vernietiging van dit dier, het symbool van Absaloms ken- rir, betekende, dat de meester krank zinnig werd. Zou hij alles gaan ver nietigen wat hij zo wonderbaarlijk in stand had gehouden? Verveelde het hem ook? „Dimitri, zullen we een spelletje biljard spelen? Ik meen me te herin neren, dat we tegen elkaar opgewassen zijn, terwijl mijn secretaris veel te goed speelt als hij zich laat gaan". Ze verdwenen. Mrs. Baxter nam Anthea's arm en knikte tegen Hector. „Kom mee, jullie, naar de salcm. Anthea, je hebt de hele avond geen woord gesproken. Het diner was vre selijk, niet? Ik ka me niet langer in houden en zal akelig openhartig zijn. Hector, heb je me vergeven?" „Wat?" „Heel lief van je, beste jongen, maar je weet heel goed wat ik bedoel. Ik inviteerde je om kennis te maken met dit kind". Ze gaf Anthea's arm een kneepje. „Absalom verlangde het en ik moest. Je weet nu de reden". Het tweetal keek elkaar aan. On danks al hun gevaar zouden ze het niet anders wensen. Zo groot was hun liefde, dat ze zich niet konden voor stellen, dat ze elkaar nooit ontmoet zouden hebben. Mrs. Baxter keek hen hongerig aan en draaide haar ringen rond. tot de diamanten rode striemen op het vlees achterlieten. „Absalom gaf me bevelen", zei ze, „en ik durfde niet ongehoorzaam zijn. Je bent te jong, Hector, om te besefl fen wat hij voor me deed. Je weet de feiten, dat is alles. Maar je weet nog niet wat het zeggen wil, bang te zijn voor de dood". „Ik ben blij dat het gebeurd is". „Ben je dat?", fluisterde ze. Een ogenblik keek hij de angstige vrouw aan. Hij zag ineens, dat haar kostbare toilet, haar prachtig kapsel, haar maatschappelijke positie, haar rijkdom alles slechts klatergoud was. Bij haar vergeleken was hii onmete lijk rijk. Zij was slechts een eenzame ziel, bang voor de dood, en hij voeld< een mateloos medelijden Hoe zou ze de voile waarheid opvat'en? Hij bukte zich en gaf haar een zoen. Ik ben er blij om' Mrs. Baxter bedekte het gelaat met de handen. Tranen druppelden langs de diamanten. „O, kinderen, jullie hebt me zo ge lukkig gemaakt. Natuurlijk weet ik alleen, dat jullie van elkaar houdt en niet of er al iets bepaald is. Absalom heelt me wel gezegd, dat hij jullie rijk als Croesus zal maken". „Mrs. Baxter", zei Anthea zacht, „het is heel moeilijk voor ons". Haar stem deed de oude vrouw op schrikken. „Wat bedoel je?" „Meer kan ik niet zeggen. Ik heb Hector lief en hij houdt van mij. Maar u moet er niet op rekenen, dat ik met hem trouwen zal." „Waarom niet?" hijgde mrs. Baxter. „Omdat ik te veel van hem houd". „Maar Hector heeft juist gezegd dat. „Dat heb ik en ik herhaal het. Maar we weten niet, wat ons te wach ten staat. Ik houd van Anthea en ben ervóór, nu onmiddellijk te trou wen. Ze weigert beslist. Absalom heeft ons in een vreemde positie ge bracht en ik moet nog eens met hem spreken. Anthea wilde, dat ik heen ging voorgoed. Ik wil het niet. De hele dag hebben we over u en Di mitri en de anderen gedacht". „Arme kinderen arme kinderen!" „Daarom zouden we willen dat u ons hielp, om het een tijdje te verge ten. Veel tijd hebben we niet." De intelligente trekken verloren de gekunstelde uitdrukking en mrs. Baxter toonde een moed, als ze nog nooit getoond had. Denkend aan die twee jonge mensen vergat ze zichzelf „Het is vreemd", zei ze, hen met plotselinge tederheid aanziende, „en veel moeilijker voor jullie dan voor mij. Ik weet, wat Anthea voelt. En kinderen, ik vind Absaloms geheime kringetje niet meer zo gezellig als vroeger. We vragen ons steeds af, hoe we er aan toe zijn en waar we aan toe zijn. Ik ben doodsbang voor dat laboratorium en ook doodsbang niet heen te gaan. Maar ik had niet verwacht, dit te zullen zeggen. Ik wilde alleen te weten komen, of jul lie besluit genomen was en dacht aan tafel aan niets anders. Dimitri ook. Maar als ik jullie nu zei, dat je je BRUSSEL Vlaams 324 m: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. iandb. 12.42 Gr. 13.00 Nws 13.15 Lichte muz. 13.30 Gram. 13.45 Lichte muz. 14.00 Schoolradio 15.00 V. d. zieken 16.00 Gram. 17.00 Nws 17.10 Gram. 18.00 Franse les 18.15 Gram. 18.25 Financiële kroniek 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws 19.40 Gram. 20.00 Instr. en vocaal ens. 21.00 Kunstkaleidoscoop 21.15 Gram. 22.00 Nws 22.15 Lichte muz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL Frans 484 m: 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws 13.15 Grant. 14.15 Kantermuz. 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Pianorecital 17.50 Gr 18.30 Chansons 19.15 Gram. 19.30 Nws 20.30 Gram. 20.45 Ork. conc. 22 00 Nws 22.15 Vrije tijd 22.55 Nws. voor mij geen zorgen behoeft te ma ken dat ik méér bereid ben tot - tot wat er gebeuren mag, dan ik ooit dacht dat ik zijn zou zou dat je troosten? Ik heb van jullie iets ge leerd." Anthea sloeg de zachte armen om haar heen. „Wat dan, mrs. Baxter?" „Wel, kind, je hebt een heel oude vrouw je zult nooit weten hoe oud geleerd, dat er iets is, groter dan het leven en zonder hetwelk het le ven de moeite eigenlijk niet waard is. Denk daar samen maar eens over na. En vertel niemand iets van wat we besproken hebben. En nu ga ik naar bed. Ik ik ben moe." „Ik ga even met u mee als ik mag. Wacht op me, Hector". Ze kwam weldra terug, haar blik zacht, een boek in de hand. Hij legde het weg en sloeg de armen om haar heen. Zo bleven ze een tijdje zitten Eindelijk keek Anthea naar hem op. „Het is als een beloning, Hector. Ik had het niet zo vlug verwacht". „Bedoel je mrs. Baxter?" „Ja; ze zei, dat we gelijk hadden en kuste me, alsof ze van me hield. Dat heeft ze nog nooit gedaan." Hij probeerde te denken, dat ze ge lijk hadden, maar het ging boven zijn macht en hij drukte haar vaster te gen zich aan. „Ik kan geen afstand van je doen, wat er ook gebeurt." „Luister, Hector. Mrs. Baxter ver telde me, dat ze nu voor het eerst in lange, lange jaren haar angst begint te verliezen. Ze weet nu, dat alle-n vrees haar naar Absalom deed gaan cn wat men uit vrees doet is zelden het juiste. Ze wilde haar rijkdom, gemakken en genoegens niet opgeven. Ze zegt, dat ze zich zó lang heeft in gespannen om de werkelijkheid op de achtergrond te houden, dat ze er moe van is." „En?" Haar ernst trof hem. Er is nog iets. Ze zegt, dat ze tot vanavond niet in staat is geweest van iemand te houden buiten zichzelf. Zo schijnen ze allemaal te zijn. Ze kun nen belang in iets stellen of plezier hebben, maar liefhebben kunnen ze niet. Kan het zijn, dat de gave om lief te hebben met onze sterfelijkheid sa menhangt dat het besef, dat we slechts zo kort op deze wereld zijn, ons dat gevoel geeft? En nu zegt mrs! Baxter, dat ze geen emotie kan ge voelen zonder haar leven In gevaar te brengen. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3