NAVARRE zou worden vervangen Vergiftigingspoging te Roosendaal Rhee wint bij verkiezingen Geruchten rondom de R.T.C. Beria's arrestatie was slechts aan weinigen bekend Als Barbertje hangt is men er nog niet.... Spanje beticht Engeland AANVAL OP DIEN B1EN PHOE DOOR DUITSERS GELEID? De huurprijs van krotwoningen Oefening LoopeencT geslaagd Koningin opende Lammermarkt Maandagmorgen requisitoir Proces Finaly beëindigd Eon Rembrandt in Rusland? DAGBLAD VOOR ZEELAND DE Spaanse regering is verontwaar digd met een aantal documenten in de hand bij Engeland komen aan kloppen, om dit machtige rijk van leugenachtigheid te beschuldigen. Koud weekeinde RUGGESTEUN VOOR OOSTENRIJK U Doclelijke dosis Rodent onder lapje vlees Daderes bekende na enkele maanden 94e JAARGANG No. 21037 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A. Bruna Redactieraad: C. J v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M Mes, Mr H. B L. de Rechter, L. J v. 't Westende, P V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend by niet-post- bestell.) t 0.45. - Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland A ZATE RDAG 22 MEI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Vopr advertenties van plaatselijke aard Uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bfjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, TeL no. 35) Om Gibraltar Het geval wil, dat volgens Franco, premier Churchill tijdens de oorlog zou hebben verklaard, dat Gibraltar aan Spanje zou toevallen, wanneer dit land neutraal zou blijven. Kort geleden heeft Churchill beweerd, dat dergelijke beloften nooit zijn gedaan, doch nu toont Spanje enkele docu menten, waarin op deze belofte in de bekende diplomatieke taal wordt ge zinspeeld. West-Duitsland en Spanje hebben besloten met alle middelen te streven naar intensivering van de wederzijdse culturele betrekkingen. DE AMERIKAANSE SENAAT 'heeft Eisenhowers verzoek om verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar verworpen. IN DEZE gezegende wereld hebben op het ogenblik 180 miltiocn gezinnen geen voldoende behuizing of in het geheel geen dak boven het hoofd. De woningnood treft een derde van de wereldbevolking. HET NEDERLANDSE Kamerlid, dr Bruins Slot heeft een beroep gedaan op Engeland, om zo gauw mogelijk 'n andere verbintenis met de K.S.G. aan te gaan, als het land geen lid wil wor den. DE SPOORWEGSTAKING in Enge land breidt zich uit als een olievlek. In Paddington (Londeni. Bristol, New ton Abbot en Cardiff zijn slechts 246 van de 1718 arbeiders aan het werk. Nieuwe stakingsoproepen zijn uitge gaan. IN NIEUWER-AMSTEL hebben een vader en een zoon een paard zodanig mishandeld, dat het dier na vijf dagen te hebben geleden moest worden afgemaakt. Zij zijn veroor deeld tot resp. een maand en 14 da gen gevangenisstraf. ALS MINISTER EDEN uit Genève terug is, zal Engeland nieuwe voor stellen aan Egypte doen, betreffende terugtrekking van de Britse troepen uit de Suezkanaalzone. Dit meldt de New-York Times. IN DOUALA (Fr. Kameroen), hangen aan de tapkasten in som mige café's slangen, waaruit de kastelein wijn kan laten spuiten. Men kan zo'n slang per minuut huren en dan mag er geslobberd worden zoveel men kan. „ALS NEDERLAND bij de komende besprekingen over de Unie met om slachtige voorwaarden komt, dan zal Indonesië waarschijnlijk het Uniever- band éénzijdig opzeggen", aldus de Indonesische minister van Buitenland se Zaken. JOHN MALLOCK, oen opiumhande laar van internationaal formaat (daar om werd hij gezocht door de politie van drie landen) is bij een auto-onge luk in Mexico om het leven gekomen. Hij was op de vlucht, nadat men hem ontdekt had. DE WESTDUITSE Bondsraad heeft een wet goedgekeurd, die een alge meen kartelverbod inhoudt. De voor gestelde wet, die nog door de Bonds dag moet worden behandeld, ver vangt de anti-kartelwetten van de ge allieerde bezettingsautoriteiten. INDERDAAD is Jhr. Van der Goes- Van Naters gekozen tot vice-president (een van de zes) van de Raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Een zijner ambtsbroeders is de Duitser Von Brentano. HET BEZOEK dat Z.M. Koning Haa kon van Noorwegen in Augustus aan ons land zal brengen, is enkele dagen vervroegd. De grijze Koning komt op H Augustus en zal de 14e weer ver trekken. pE KON. NED. Jagersvereniging leeft een telegram gekregen van de (yereldfederalie ter bescherming van dieren, waarin het wedstrijdelement, oij bestrijding van schadelijke vogels, wordt afgekeurd. ttE GEMEENTE-secretarissen hebben Weer wat te zoeken: namelijk de mo- °ri-muilkorven voor honden, die in 182-, van rijkswege werden rondge stuurd. Nu er weer hondsdolheid dreigt zijn de muilkorven nodig. J Weersverwachting, geldig tot J v*navond: t y.rij vcel bewolking met plaat- J J seiijk enkele buien. Matige tot vrij t t Krachtige wind voornamelijk tus- t sen West en Zuid. Dezelfde tem- J i Peraturen of iets hogere. f J Vandaag: Zon onder 20.36 uur. f t Maan op 0.03 uur. Morgen: Zon °P 4.36 uur. Onder 20.38 uur. Maan J i <>P 0.31 uur. Onder 9.27 uur. Maan- J «as: Zon op 4.35 uur. Maan op 0.53 t uur. t TVAAR ALLE WAARSCHIJNLIJKHEID zal generaal Navarre, de Franse opperbevelhebber in Indo-China, door zijn aftreden een persoonlijke tol moeten betalen voor de val van Dien Bien Phoe: een maatregel, die volgens sommige kringen het karakter heeft van wat men in Nederland noemt: „Barbertje moet han gen". De maatregel om Navarre te vervangen is -aldus deze kringen - een duidelijk gebaar in de richting van de Franse volks vertegenwoordigers, die de strijd in Indo-China een hopeloze on derneming achten. Beschuldigingen tegen Navarre zijn: hij lette niet op een advies van de geheime dienst, dat China zich in de strijd zou mengen en hij onderschatte de gevechtskracht van de vijand. De berichten over de commandowijziging gewagen er ech ter ook van, dat de vervanging van Navarre alleen niet voldoende zal zijn, omde Franse kansen te keren. Toenemende druk van Vietminh P)E DRUK van de Vietminh op de Franse posten in de Tonkin-delta is toegenomen. Het vertrouwen in het behoud van de delta neemt af. Na een felle strijd, die drie weken duurde, veroverde de Vietminh de post Anxa, die werd verdedigd door een Vietna mese compagnie. De verliezen waren gevoelig. In Parijs is enige opschudding ver wekt door het bericht, dat Duitse mi litairen de aanval op Dien Bien Phoe zouden hebben geleid. De gewonden, die uit de vesting zijn weggehaald,ver telden bezoek te hebben gehad van 12 blanke officieren, o.w. verscheidene Duitsers. Er was een dikke majoor bij, die een pet met rode ster droeg. Communistische officieren hadden te gen een ,gewonde gezegd: „We hopen dat je prettige herinneringen aan Dien Bien Phoe hebt. Hopelijk ben je nu tevredenDe aldus aangesproken soldaat miste beide benen en zijn lin kerarm. HERGROEPERING... TN GENèVE nadert langzaam een tijd van beslissingen inzake Indo- China. Het Westen heeft de commu nisten voorgesteld, drie commissies in GEEN ABSOLUTE MEERDERHEID 7UID-KOREA is in alle rust, voor de derde maal in zes jaar tijds, ter stembus geweest. De liberale partij van Syngman Rhee is daarbij glorie rijk als overwinnaar te voorschijn gekomen, hoewel Rhee niet de ver langde meerderheid kreeg, die nodig is om bepaalde grondwetswijzigingen in de Nationale Vergadering aangeno men tc krijgen. De zetelverdeling in het Zuidkore- aanse parlement is nu als volgt: Libe ralen 109. nationaal-democraten 15, onafhankelijken 73 en de minderheids partijen 6. Van de elf millioen kiezers, bracht 90 pet. zijn stem uit. Van VS en Engeland AL geruime tyd lanceren de Sovjet- russische bezettingsautoriteiten in Oostenrijk beschuldigingen tegen de regering van dat land. omdat het o.m. anti-sovjet propaganda in pers en radio zou toestaan. De Russen verbinden aan hun klachten het dreigement, dat zij be paalde verzachtingen van het bezet tingsregiem ongedaan zullen moeten maken, als Oostenrijk zich niet be tert. Engeland en de V.S. hebben nu besloten om die Russische klachten eens serieus in behandeling te nemen, op de eerstvolgende vergadering van ^de Geallieerde Raad voor Oostenrijk. Alle bezettingsbesluiten betreffende de Oostenrijkse regering moeten na melijk door de vier bezettende mo gendheden gezamenlijk worden geno men. Ziekenfondsenbesluit INKOMENSGRENS DEZE ZOMER OMHOOG TN een nota betreffende het wetsont werp tot wijziging van het zie kenfondsenbesluit, deelt minister Suurhoff mee, dat het mogelijk deze zomer zal komen tot een verhoging van de inkomensgrens, waarnaar het „vrijwillig" of „verplicht" verzekerd wordt afgemeten. Dan namelijk zou ook het abonne- ments-honorarium van de huisarts geregeld zijn. In antwoord op vragen heeft de minister verder gezegd, dat in gevallen, waarin man en vrouw rente krachtens de invaliditeitswet ontvangen en zij beiden uitsluitend op deze grond tot de verplicht ver zekerden ^behoren, er geen reden is tot terugbetaling van één der pre- miën. Nog steeds behoorlijke fruitaanvoeren Zuid-Korea is accoord gegaan met het houden van vrije, algemene ver kiezingen in het gehele schiereiland, mits de communistische troepen uit Noord-Korea zijn teruggetrokken en de Zuidkoreaanse Grondwet aan de veranderde situatie is aangepast. te stelleneer behandeling van wapen- stilstandsvoorstellen voor elk der drie Indo-Chinese staten. Een uit vijf punten bestaand Frans plan en een deel van de vredesvoor stellen van de Vietminh zijn als basis gekozen voor onderhandelingen over een bestand in Vietnam. Beide plan nen voorzien ir hergroepering van strijdkrachtten der beide partijen in speciale zones, waarbij de Fransen te rugtrekken van de Vietminh-troepen uit Laos en Cambodja eisen, omdat zy daar buitenlandse invallers zijn. De communisten willen de hergroepering in het gehele gebied van Indo-China toepassen. Eden en Bidault zullen Zondag over leg plegen met hun regeringen. Met enig vertrouwen kijkt men uit naar de komst van Krisjna Menon, een In- dia's afgezant, die op weg is naar Ge nève. Misschien heeft hij voorstellen van premier Nehroe bij zich voor een oplossing van de Indochinese of Ko reaanse kwestie. De militaire besprekingen over Z.O. Azië, waaraan Engeland, Frankrijk, de V. S., Australië en Nw.-Zeeland deel nemen. zullen waarschijnlijk in de eerste dagen van Juni beginnen. Beroep is mogelijk WELE bouwsels, die als „woningen" worden verhuurd, en waarvoor derhalve ook een flink bedrag aan huur moet w orden betaald, vallen eigenlijk onder de term „krotwonin gen", omdat zij maar nèt bij het on bewoonbare af zijn. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is dit een doorn in het oog en daarom stelt hij de huur ders van krotwoningen, die vrezen dat zij teveel huur betalen, in de ge legenheid zich met een request tot hem te wenden. De minister heeft namelijk de bevoegdheid, om in ge vallen waarin teveel huur wordt ge vorderd, in te grijpen. Luchtiiiaelitconcen tralie tegenover Formosa IT BERICHTEN valt af te leiden, aanzienlijke strijdmacht van jagers en lichte bommenwerpers heeft samen getrokken aan de tegenover Formosa gelegen kust. Ook naar de grens met Indo-China zijn meer vliegtuigen gezonden. Aan wijzingen voor een landingspoging in Formosa zijn er echter nog niet. In Guatemala een ander brand punt van onrust is 2000 ton wapens uit Polen aangekomen. Een Zweeds schip heeft de wapens vervoerd en om die reden hebben de V. S. bij de Zweedse regering om opheldering verzocht. VOORNAAMSTE KWESTIE COMMISSARIAAL Bepaalde kringen ageren legen Gouverneur Struycken (Van onze parlementaire correspondent TN DE tweede zitting van de Ronde- Tafel-Conferentie betreffende de West stelde de Surinaamse delegatie een kleine wijziging voor in het Ne derlandse voorstel betreffende de erf opvolging van de Kroon. De Neder landse delegatie zegde toe, dat men deze wijziging in 'éigen kring nog zou bezien. TERWIJL het vorig jaar c!e fruit oogst van het oude seizoen om streeks deze tiid geheel was geruimd, zijn er thans vooral in Kapellp— Biezelinge iedere week nog behoorlijke aanvoeren van fa-uit. De prijzen, die vorige week zeer hoog waren, lagen deze week iets la ger. Toch ligt <je prijs van de eerste kwaliteit Golden Delicious nog rond 90 ct per kg evenals van de Jonathan. Uit de gascel werd in Kapellc 25.000 kg Bramley Seedling geschikt voor export, geveild Nog enkele weken zal er een dergelijk kwantum worden aangeboden De prijs van de Bramley ligt. rond 50 ct per kg De kwaliteit van deze appels is zeer goed. Ze wor den speciaal voor België gekocht, ter wijl ook West Duitsland iets afneemt. Het overige fruit wordt hoofdzakelijk voor de binnenlandse markt gekocht. Ondertussen worden er ook geregeld reeds wat aardbeien geveild, zodat de oude en de nieuwe oogst weer in el- wenpolder kaar lopen. gemaakt ALLES „NET ECHT DUIM 150 VLIEGERS van de Kon. Luchtmacht hebben deze week moeten bewijzen, dat zij „de weg we ten". Ze werden door auto's zo maar ergens op de Veluwe neergezet, met alleen een kompas, .en kaart en f 2.50 op zak. Binnen twee dagen moesten zij op een afgesproken punt op een heel ander deel van de Veluwe bij elkaar komen en uit de vlotheid waar mee dat geschied is, kon men aflei den, dat deze knapen bij een onver hoopte oorlog, zichzelf ook zeker zul len redden. Net als in oorlogstijd, was er een net van vluchtlijnen opgebouwd, van adressen van „Ondergrondse werkers" De oefening had de naam „Loopeend". Bij de organisatie van de oefening was men uitgegaan van de gedachte, dat het in tijd van oorlog van het grootste belang is, dat vliegers, die boven vijandelijk gebied hun vlieg tuig hebben moeten verlaten of daar een noodlanding hebben moeten ma ken, achter de eigen linies worden te ruggebracht. Deze oefening bood de vliegers de gelegenheid aan den lijve te ondervinden welke moeilijkheden moeten overwonnen bij 'n tocht door vijandelijk gebied. Het meeste gevaar voor ontdekking en dus overbrenging naar 'n „krijgs gevangenenkamp" liepen de vliegers als zij het doel naderden. Daar had de tegenpartij op de tweede dag van de oefening een groot deel van haar krachten geconcentreerd en enkele tientallen vliegers liepen tot hun grote teleurstelling na tientallen kilometers te voet te hebben afgelegd op enkele honderden meters van hun „eigen" gebied in de val! Niet allen slaagden er in aan de vijandte ontkomen. Hier zien we een gesnapte vlieger tijdens een kruisverhoor door een „vijandelijke" officier. Ernstiger waren de bezwaren zowel van de Antillaanse als van de Suri naamse delegatie ten aanzien van het wijzigingsvoorstel betreffende de po sitie van de proc.-generaal. Het zal nu nader in kleiner verband wor den bekeken. Dinsdagmiddag wordt weer een plenaire vergadering gehou den. De kwestie gaat hierom, dat de Ne derlandse delegatie vooral de K.V. P. heeft daarop aangedrongen van oordeel is, dat de procureur tenminste verantwoordelijk moet blijven voor de vreemdelingenpolitie en de inlichtin gendienst. De gewone ordepolitie zou eventueel onder de Antilliaanse mi nister van justitie kunnen komen, om dat in het uiterste geval bij openbare ordeverstoring de gouverneur toch al tijd nog kan optreden met het deta chement mariniers, dat onder zijn hoogste bevelen staat. Een compromis dus. Er zijn allerlei geruchten de wereld ingeholpen. Gouverneur Struycken zou aftreden, als de positie van de procureur mocht worden beknot. Hier voor is echter in feite geen enkele concrete aanwijzing. Een geheel andere vraag is, of som migen in de Antillen deze gouver neur niet liever vervangen willen zien door een voor hen meer flexibel man. We hebben alle reden om aan te nemen, dat geruchten over aftre den van gouverneur Struycken voort komen uit dezelfde politieke kring, die zijn heengaan wenst. En om nu ook mee te doen aan legende-vorming de man, die men op zijn plaats zou willen zien, is de Amsterdamse bur gemeester mr d'Ailly. Dat die wens in vervulling zou gaan, is zeer twij felachtig. In Willemstad zal, gezien de godsdienstige samenstelling van de Antillaanse bevolking, voorlopig ze ker een katholiek gouverneur blijven zetelen. Het staat vast, dat de politiekwestie door sommigen van de Antillianen wordt verbonden aan de persoon van de huidige gouverneur Struycken. Met name zien zij in hem een hals starrige tegenstribbelaar bij hun wens om dé politie geheel aan de minister van justitie over te dragen. Werkbezoek nu geëindigd J^EIDEN heeft niet ondergedaan voor de hartelijkheid die onze konin gin te beurt is gevallen tijdens haar bezoek aan een aantal kleine plaatsen in de Rijnstreek. Ook de oude Sleu telstad ontving de vorstin met grrte warmte. Een onafzienbare mensenmenigte was er getuige van. hoe de hoge be zoekster de eerste «lammermarkt van dit seizoen opende. Een Leidse wet houder bood de koningin een levend Texels lam aan. dat zo spoedig mo- Zaak-Berkel jyjAANDAGMORGEN zal de Officier van Justitie bij de Haagse recht bank zijn requisitoir houden in het proces tegen de Berkelse arts O. Gisteren werd nog een zitting ge houden, waarbij zowel openbaar mi nisterie als verdediging hun stellin gen probeerden te verbeteren voor wat men zou kunnen noemen: de frontaanval, die Maandag begint. Prof. Carp, die een psychiatrisch rapport had uitgebracht, werd onder vraagd naar aanleiding, van dit rap port, waarbij de geleerde verklaarde, dat het goed mogelijk is geweest, dat O. in het begin volkomen te goeder trouw was, toen hij als diagnose bij zijn echtgenote een „tumor in de her sens" stelde. Koningin Juliana bewondert op Leidens Lammerenmarkt een „pracht-exemplaar" gelijk naar Soestdijk zal worden ge stuurd. Ook bezocht de koningin het Academisch Ziekenhuis, waar een ere haag van verpleegsters zich langs de weg had geschaard. Prins Bcrnhard bezocht intussen de Lakenhal en enkele industrieën. De koningin toonde haar belangstelling voor de meer poëtische aspecten van de industriële ontwikkeling in Zuid- Holland. Zo zag men haar in een Mater Amabilisschool, terwijl zij ver der kennis nam van het ontwikke lingswerk, dat „De Sleutelbloem" voor de meisjes, die in de Leidse in dustrie werkzaam zijn, verricht. Een langdurig bezoek werd nog gebracht aan een speeltuin, waar de koningin zich op de haar eigen, innemende ma nier met de kinderen onderhield. j LJET FRANSE hoge gerechtshof beeft de voornaamste beklaagde in het veel besproken proces Finaly, Mile Antoinette Brun. vrijgesproken. Mil Brun was door de familie van de beide jongens Finaly beschuldigd van ontvoering. Het proces werd vorig jaar aanhan gig gemaakt, omdat zij de jongens Joodse oorlogswezen die zij van het begin van de oorlog had geadopteerd en grootgebracht had laten dopen en hen later naar Spanje had ge bracht om te beletten, dat zij aan hun familie zouden worden teruggegeven. Toen de kinderen gevonden waren werd de aanklacht ingetrokken. Het proces ging echter door. De jongens wonen thans bij hun tante in isarël. GEVLUCHTE SOVJET-AGENT CHOCHLOF: Een telefoontje was voldoende I ^E VOORMALIGE Russische geheime agent Nikolai Chochlof, die naar het Westen is gevlucht, omdat hij weigerde een Russische bannelingenleider in West-Duitsland te vermoor- MYXOMATOSE OP WALCHEREN Naar wij vernemen is op drie plaat sen op Walcheren de gevreesde konij nenziekte myxomatose uitgebroken. Van de' koniinenstape] van de heer DW Flipse aan de Breeweg te Mid delburg zijn er zeker drie door de ziekte aangetast. Ook is zij geconsta teerd bii drie konijnen van de heer A. Simonse Noorddorpsweg te Sint Laurens Tenslotte is de myxomatose ontdekt onder de raskonijnen van de heer G Tllroe. Blinde Louw te Vrou- De zieke dieren zijn af- (Van onze speciale verslaggever). J^EN GELUKKIGE OMSTANDIGHEID heeft bewerkt, dat een ernstige poging tot vergiftiging, te Roosendaal gepleegd, zon der gevolgen is gebleven. Enkele maanden lang heeft de Roosen- daalse politie in stilte, maar op volle kracht gespurd en een dezer dagen heeft men de hand kunnen leggen op de 33-jarige huis houdster T. v. d. M., die een volledige bekentenis heeft afgelegd. Donderdag is zij in Breda voorgeleid en ingesloten. In afwachting van een onderzoek door een psychiater meent men te mogen aan nemen, dat de daderes psychische afwijkingen vertoont. BLAUWE VLAMMETJES QP MAANDAG 7 December van het vorige jaar haalde mevr. K.-M. te Roosendaal een pannetje met vlees uit de kelder, dat zij Vrijdags tevoren had aangebraden en weggezet. Toen zij het vlees opnieuw ging doorbraden, sprongen er kleine, blauwe vlamme tjes af. Mevr. K. haalde haar man en haar zoons erbij en die oordeelden het raadzaam om met het vlammende lapje naar de vleeskeuringsdienst te gaan. Daar wees een onderzoek uit, dat er fosfordelen aan het vlees zaten. Het bleek alleszins tijd om de po litie in de zaak te mengen. Die gaf het vlees over aan het Gerechtelijk Laboratorium in Den Haag, waar men de verbijsterende ontdekking deed, dat er maar even een half doosje Rodent, met fosfor aangemaakt rattenvergif, aan de onderzijde van het vlees was gesmeerd. Er was toen maar weinig fantasie meer voor nodig om ie ont dekken, dat hier kwaadwilligheid in het spel moest zijn. ONZUIVER VERLEDEN. P)E HELE AFFAIRE werd buiten uit angstvallig verzwegen, doch in tussen begon de Roosendaalse politie een uitgebreid onderzoek. Tussen de bewuste Vrijdag en Maandag waren er heel wat mensen in het huis van het gezin K. geweest, die theoretisch allemaal voor de zaak in aanmerking kwamen. Doch ieder die erover gehoord werd, ontkende ook maar iets met de affaire te ma ken te hebben. Onder de gehoorden bevond zich ook mej. v. d. M.. wier antecedenten op grote schaal werden nagegaan. Zij bleek geen vlekkeloos verleden te hebben en zich al meermalen aan diefstal en verduistering te hebben schulig gemaakt, wat overigens hele maal nog geen aanwijzingen gaf, dat zij ook hier de hand in het spel zou hebben. Kort geleden werd zij weer aan gehouden op grond van verdenking van een diefstal en bij het verhoor, dat haar toen werd afgenomen, viel zij door de mand wat de vcrgiftigings- pogilig betreft. ONENIGHEID QP EEN van de bewuste dagen was mej v. d. M.. die als huishoudster in dienst was bij M.. familie van het gezin K„ in het huis van K. geweest, om er op de kinderen te passen, ter wijl de heer en mevrouw K. een uit- stapj» maakten. Een kleine onenig heid met de familie K. schijnt haar toen zo hoog te zijn gekomen, dat ze het vergift aan het vlees heeft ge smeerd. Gelukkig is dit dus tijdig aan het licht gekomen. De dosis vergif was zodanig zwaar, dat de gevolgen verschrikkelijk geweest zouden zijn, als de opzet van mej. v. d. M. was ge slaagd. den, heeft in Washington ver klaard, dat de voormalige Russi sche ambassadeur in de Ver. Staten, Panjoesjkin, aan het hoofd staat van de „negende sectie" van de Russische gehei me dienst. Deze afdeling was na de oorlog ge vormd om sabotagedaden in Westelij ke fabrieken, havens en verdedigings installaties te bedrijven en moorden te plegen, aldus Chochlof, die zelf als officier in deze afdeling werkte. Chochlof gaf het volgende verslag van de arrestatie van Beria, het hoofd van de Russische geheime politie, die eind verleden jaar terechtgesteld is. Terwijl Beria op de avond van de 25e Juni op zijn bureau werkte, belde het centrale comité (van de commu nistische partij) de zevende afdeling van de M.G.B. een tak van de ge heime dienst, belast met terroristische activiteit op en gaf bevel Beria te arresteren. Beria's secretaris werd geroepen en vervangen door een ander, verschei dene vertrouwde personen werden in kantoren in de hal van het ministerie geplaatst en daarop begaven zich een vertegenwoordiger van het centrale comité en twee kolonels naar Beria's bureau, aldus Chochlof. De vertegenwoordiger van het cen trale comité deelde Beria mede, dat hij op bevel van het centrale comité onder arrest stond. De kolonels ont wapenden hem en brachten hem di rect naar een cel onder het gebouw. Volgens Chochlof wist de eerste da gen niemand, behalve de personen die de arrestatie verrichtten, dat Beria was gearresteerd. het ministerie van Cultuur van de Sovjet-Unie is in de bergplaatsen, behorend tot het restauratie-atelier, een schilde rij ontdekt, dat sterke aanwij zingen levert, als zou het van de jonge Rembrandt zijn. Het doek stelt voor een oud man met baret en bontkraag tegen een olijfkleurige achtergrond. Het draagt de signatuur ,.R" en de datum 1629. toen Rembrandt derhalve 23 jaar was. Doorre denerend komt men dan tot de conclusie, dat het schilderij moet stammen uit Rembrandts „Leidse periode". Tegenover de opvatting, dat dit een jonge Rembrandt is. staan er evenwel twee (ook van kunsthistorici in de Sovjet-Unie) die het te gendeel beweren. Pas bij res tauratie van het doek, waarbij de dikke vernislagen werden verwijderd, zou men ontdekt hebben met een Rembrandt te doen te hebben.

de Stem | 1954 | | pagina 1