IN KAB. IS HET GEHELE GEZIN ONDERGEBRACHT 'EN Samenwerking en strijd Verzachting successiebelasting Veel ontwikke lingswerk AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO Het Huis van Leven en van Dood TWEEDE BLAD ENDA KDEN UIEN (t VRIJDAG 21 MEI 1954 HAAGSE BRIEVEN f39.— f 24.50 N V. Jac. van den Brekel Zonen Diocesane bond rust op diensten en instellingen crème Schelde-Ri jn Processieverbod DE GOLDEN MIDWAY rookgenot - rookvöldoening jemene jaarvergade- ezochte vergadering )r de voorzitter, de waarden, die enige ien wijdde aan wij van den Dries, die 2 vereniging diende ningmeester. n welke hierna ter racht bleek dat 168 ütgegeven. In totaal 12.540.657 kg. pro- ee en 61 auto's. :oeg f 824.94, terwijl ir een kleine winst jekt. der Does te Hein- iet algemene stem- -penningmeester ge- AN GOUD Valraven-de Nooyer iarig huwelijksfeest, eten nog een goede iadden veel belang- ïldzaam jubileum. HLISATIE Markx, breigoede er, van Belgische aturalitatie aange- krijgen van het Ne- EGENVAL KAN NOG REDDEN idende droogte ziet ioogst maar droevig llende vlasoogsten reeds te laat komen m lengte meer krij- rbouwers proberen van kalksalpeter groeien maar alleen e regenval kan nog voor vele percelen ziet het er voor de iatste jaren toch al eg hebben gehad, it. BETERING en op de Oude Kaai een; de vernieuwing Oude Kaai en het zeer waarschijnlijk de geheime raads- oten tot aanneming aande plannen over Heen gewacht zal op de goedkeuring Staten, e Kaai een klinker- m met riolering en een kant. Voor trot- Lanten is de weg nu In Achtereind komt ek en zal de riole- rbeterd worden. Het ander aanzien krij- rbeteringen zijn uit- AT JUBILEREN eke koster Bert de ag a.s. een jubileum itpaar Hub. Bracké- 15 jaar getrouwd zijn. rmale gevallen geen ublicatie, dit keer en uitzondering ma im te beginnen maar een koster, die bij- ?k mag worden ge- werken in de paro- beter bekend als omdat het kosters zijn vader en groot- irgenomen, is tevens [irecteur van het da- onder-directeur van Gedacht. Het zal ukkig gezin Zondag •elangstelling ontbre- zal ongetwijfeld een m, als waardering rerk. dat Bert in de- ?ds heeft gepresteerd Op een te Hulst nconcours behaalde mej Lena de Bakker 'n de eerste afdeling, bspeelde een piston. ran onze plaatselijke lia die aan dit con- de heer Willy van !e met bariton een eneens in de eerste E PRESTATIE st gehouden solisten- Ie de jonge muziek- mt een groot succes, nomen met 6 muzi- •ste en 2 tweede prij- sleepten. De solisten door de heer Eeck- nderen op pagina 11). Luxor 20 uur: Shane. Olympia theater 20 Rössl. Straatjongens van Pa- Electro: Because you're -irg. De schoonheids- .uxor: Dc vrouw met isker. Alhambra: De ode Rivier. Kon. Vlaamse Opera Olympia theater 20 Rössl. Luxor 20 uur: Shane, ria Rusticana. Paljas. 0 uur: Tarzan's avon- 5del 20 uur: De ban- ntrae. >pgebnuw 20 uur: Het Jubileumschietine De j. Nijs 16 uur- Schut- vse Poort: Schieting. trum 18.30 en 21 uur: inema Van Dijck 19.30 de baan. Straatjongens van Pa- Electro: Because you're urg: De schoonheids- Luxor: De vrouw met isker. Alhambra: De ,ode Rivier. PR IS een tegenstelling in ons land te constateren tu&en de verhouding van de beide grootste politieke partijen. K.V.P. en P. v. d. A., onderling en de samenwerking in het landsbestuur-. Om met dit laatste te beginnen: wij hebben sinds 1952 een kabinet, waarin Katholieke Volkspartij en Partij van de Arbeid geestverwan ten zagen opgenomen, met figuren van Antirevolutionairen en Chris- teliik Historisehen huize. Het is weliswaar geen parlementair kabi net de fracties der onderschei dene partijen hebben zich destijds niet verenigd met een haar aange boden regeringspro 'am. want toen men bil' de formatie nog aanstuur de op pop parlementair kabinet, is men niet verder gekomen dan de vaststelling van richtlijnen maar toch wijst de politieke samenwer king in het landsbestuur vrij sterk in de richting van een parlementair kabinet. Zo kan men dan ook spreken van samenwerking tussen de katholie ken en de socialisten en de protes tants-christelijke partijen. Een sa menwerking die men. zoals altijd in Nederland met zijn principieel onderscheiden partijen, een soort van monsterverbond zou kunnen noemen. Er zijn immers wezenlijke verschillen tussen de samenwer kende katholieke, protestantse en socialistische groeperingen; het be leid zal steeds het karakter van een compromis moeten hebben en in een kabinet, waar de socialisten een minderheid vormen, zal b.v. van een socialistische politiek geen sprake kunnen zijn. Evenmin als de katholieken een beleid kunnen voe ren, dat geheel overeenkomstig is met hun partijprogram. De samen werking van protestanten en katho lieken in dit breed opgestelde ka binet en hun meerderheidspositie daarin bieden echter wel belangrij ke mogelijkheden voor een christe lijke politiek. Het kabinet heeft nu bijna twee jaar van werkzaamheid achter de rug. Van onvoldoende samenwer king tussen zijn leden of van grote interne moeilijkheden is tot dusver re niet gebleken. Het beleid is over eenkomstig de gunstige situatie van ons land: de druk van de overheid vermindert, aan de vrijheid van het particuliere leven worden grote kansen geboden en de socialisten in het kabinet hebben hiertegen blijk baar geen overwegende bezwaren. En ook de socialistische Tweede- Kamerfractie verzet zich niet; zelfs eist de P. v. d .A. voor zich en haar ministers de verdienste op van het huidige niet-socialistische beleid. Er blijkt .geen reden om te veron derstellen dat het kabinet het jaar der volgende verkiezingen, 1956, niet zou halen. In de Kamer de monstreren zich uiteraard telkens wel de verschillen tussen de frac ties, maar ook hier acht men blijk baar geen redenen aanwezig om aan te sturen op een andere samenwer king. Integendeel, de brede basis wordt thans geroemd van die zij den, waar men enkele jaren gele den nog grote bezwaren had. De huidige samenwerking in het landsbestuur vertoont derhalve geen bijzondere moeilijkheden. ^LS MEN echter op de verhou ding der politieke partijen let, ziet men ik zou haast zeggen uiteraard een andere situatie. Want partijvorming en partijkeuze is een heel andere zaak dan samen werking tussen partijen. Deze laat ste moet er overigens altijd zijn in een land, waar elke partij slechts een minderheid vormt. Tussen de partijen bestaan, zoals al opgemerkt, wezenlijke verschil len. Deze verschillen vormen de grond van haar bestaan. Zo zijn er wezenlijke verschillen tussen een democratisch-socialistische partij als de P. v. d. A. en de Katholieke Volkspartij. Beide propageren haar doel en haar program cn dat is haar goed democratisch recht. Zoals het haar goed democratische plicht is eikaars bestaan en eikaars be staansrecht van beginsel-partijen, die zij „confessionele" partiien noemt. En zij poogt deze partijen en met name de K.V.P. uit te hol len. Daarmee is zij vanaf de eerste dag van haar bestaan begonnen; maar haar activiteit heeft zich ver dubbeld na 1948, toen zij het me rendeel der doorbraakstemmen verloren had. Het jaar 1952 gaf haar wat succes, maar 1953 cn '54 gaven haar teleurstelling. De K.V.P. richtte vooral de laatste maanden haar propaganda tegen de P. v. d. A. en zij was en is daartoe ver plicht. En zij zal daarmee moeten doorgaan, tot de P. v. d. A. haar po gen in katholieke kring opgeeft of in belangrijke mate verzwakt. Eens was het N.V.V. geen socia listische organisatie, maar een mo derne vakbeweging die zieltjes wil de winnen o.a. in het katholieke kamp; toen dit weinig succes ople verde, bekende zij zich tot een so cialistische organisatie. Zo zal ook de P. v. d. A. haar doorbraak-pogen onder ons volksdeel moeten staken, als het succes uitblijft. En dan zal ook de schijnbare tegenstelling tus sen de verhouding van K.V.P. en P. v. d. A. en de politieke samen werking kunnen verdwijnen. ~y OVER is het overigens nog niet. De P. v. d. A. zet haar verove- ringsstriid door, dit is uit de jong ste partii-uitlatingen wel gebleken. De K.V.P. zal daartegenover haar plicht moeten kennen; het uitdra gen van haar eigen politieke idea len en de strijd tegen de partij, die haar bestaan bedreigt Aclit millioen minder TN een nota van wijzigingen op de ontwerpen algemene technische her ziening van de Successiewet stelt de regering enkele wijzigingen voor, welke de schatkist 8 millioen zal kos ten. De algemene basisvrijstelling voor weduwen cn minderjarige kinderen van de erf laten wordt van 1000 op 3000 gulden verhoogd. Voor ieder kind, jonger dan 21 jaar, wordt de verhoging gebracht van 300 op 500 gulden per kind. De vrijstelling voor bedongen periodieke uitkeringen stijgt van 1560 tot 3000 gulden per jaar. Verbeteringen worden voorts aan gebracht in de fiscale positie van meerderjarige kinderen, v. d. erflater, alsmede van kinderen en ouders, die financieel op de erflater steunden en door leeftijd of gebreken van lichaam of geest niet in staat zijn, normaal in eigen levensonderhoud te voorzien. Voor kleine inboedels zullen er eenvoudiger voorschriften komen dan tot nu toe gelden. Sportief gekleed-chic gekleed SPORT- COLBERT vanal PANTALON vanaj De moderne man van vandaag, wil iets dragen, dat vlot staat, dat lekker „zit" en dat hem cachet geelt. Geen betere keus is er, dan een sport-combinatie Komt U maar eens bij ons kijken en passen. Maar let U dan vooral op coupe en kwaliteit. Als U die beoordeeltbn de fournituren én de afwerkingheus: dan zullen onze billijke prijzen U ver rassen VS/ TILBURG.BERGEN OP ZOOM f Advertentie) VIJFTIG jaar katholieke arbeidersbeweging in het bisdom Breda de monstreert zich het best in wat men in K.A.B.-jargon de „diensten en instellingen" noemt. Zij zijn als de pilaren, waarop het gebouw der K.A.B. rust, de onmisbare bestanddelen voor de binding van de katho lieke arbeider aan zijn beweging. Deze diensten en instellingen bewijzen dat de K.A.B, voor goed het devies „dienen" in haar vaan heeft geschre ven. Zonder deze diensten was de K.AB, onbestaanbaar en had zij daar op ook geen recht. 85 ct. (Advertentie) Proef ons heerlijke £)E VEELZIJDIGE journalist, die Leo Hanekroot is, heeft zich ook verdiept in de vraagstukken, verband houdend met de Schelde- Rijnverbinding. In „De Tijd" wijd de hij daaraan een reeks artikelen, welke in een thans verschenen bro chure zijn verzameld. Het geheel vormt een pleidooi voor een oplos sing van de vraagstukken door uit voering van het plan-van Konijnen burg. Hij meent, dat de geesten we derzijds aan het rijpen zijn naar de ze oplossing. We zouden dit zo stel lig niet willen beweren. Het rap port-Van Cauwelaert-Steenberghe is als 'n factor van grote betekenis in de ontwikkeling der besprekin gen verschenen. En de daarin voor gestelde oplossing strookt voor een belangrijk deel met datgene wat een Brabantse commissie indertijd heeft uitgedokterd. Aan de andere kant kan men toegeven, dat er nieU we factoren zijn opgedoken, welke een nadere nauwgezette overweging vereisen, zowel hier als in België. Als er maar spoed mee betracht wordt. L. H. stelt nu wel, dat de meest dringende voorzieningen op het gebied van de natte en de dro ge waterstaat van West-Brabant terstond noodzakelijk en mogelijk zijn, onafhankelijk van de beslissing over een Moerdijkkanaal, doch het is o.i. zonneklaar, dat het graven van het voorgestelde kanaal het ge hele verkeersaspect, te water en te land, ingrijpend zou beïnvloeden. De koppeling van het een aan het ander lijkt ons dan ook allerminst onwezenlijk. Er kan terstond wel licht een en ander geschieden, doch 'n afdoende en blijvende oplossing American Cigarettes met filter-mondstuk van de verkeers- en afwateringspro blemen in het gewest dunkt ons slechts mogelijk, als Brabant pre cies weet, hoe de toekomstige Schel de-Rijnverbinding zal uitvallen. Laten we overigens vaststellen, dat de brochure zeer zeker lezcns waard is en de discussie op een hoog plan voert. fTEN meerderheid van de Staats commissie, welke de Grond wetsherziening voorbereidde, heeft voorgesteld het Processie-verbod te schrappen. De vraag, of de regering dit voorstel zal overnemen, is nog niet beantwoord. Ons dunkt, dat daarop wel een redelijke kans be staat. Die kans nu heeft de discus sies reeds losgeslagen. In de Protes tants-Christelijke Werkgemeen schap van de P. v. d. A. bleek er verdeeldheid van mening over te bestaan. De voorzitter, mr van Wal- sum, voelde het meest voor een compromis: processievrijheid in de overwegend katholieke provin cies, elders handhaving van het ver bod. Dit is een louter opportunis tisch compromis, dat aan de rechts vraag voorbijgaat en de tegenstel ling tussen Noord en Zuid onnodig accentueert. Het is echter altijd nog meer dan wat de Synode der Her vormde Kerk onlangs in een spe ciale vergadering als mening for muleerde: het processieverbod moet blijven bestaan. Haar argumenten gelden eigenlijk ook voor de uit zonderingen, welke de huidige Grondwet toestaat. Als ze conse quent wil zijn, zou ze die ook met een veroordeling moeten treffen. Het kan intussen in de Kamer een moeilijk debat worden, als de ze zaak aan de orde zou komen. We zullen daarbij merkwaardige coali ties zien ontstaan en het zou wel eens een dubbeltje op zijn kant kunnen worden. A ALMOEZENIER Van der Maden streefde in zijn tijd reeds naar de één-gezinsbeweging. Man, vrouw en kinderen moesten allen hun belan gen gewaarborgd zien in die ene gro te organisatie, die in zijn tijd uit groeide tot een machtige koepel, waarin de arbeidersbelangen veilig geborgen la sen. Zodoende ontstond de Jonge Werkman. In 1932 instal leerde Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, de eerste 130 leiders in de Bredase kathedraal» Het was een kern-beweging, Dré de Wolf was er de eerste ondervoorzitter van. Na hem volgden Speekenbrink, Jan Mer- tens, Gerard Poncin. De oorlog legde de J.W. lam. Na de oorlog herrees zij letterlijk massaal: het werd een mas sa-beweging die K.A.J. werd genoemd Aalmoezenier Mouwen gaf er toen zijn beste krachten aan, hij doet dit nu nog. Hij bouwde de kajottersbe- weging op met mannen als Jan van de Goor, Henk van Dongen en thans Piet van de* Ven. De K.A.J. telde Ja nuari 1953 niet minder dan 4811 le den, er zijn 70 afdelingen. ÏWÏINDER florissant staat er de V.K.A.J. voor. Haar verschijnings vorm is nog onderwerp van discussie. De vrouwelijke Kajotters tellen 52 afdelingen met 1250 leden. In aller eerste aanleg stond het werk voor het arbeidersmeisje onder leiding van Mgr. Frencken, directeur van Boxtel volgde hem op. Mejuffrouw M. Voor- braak, een catechiste, was voorzit ster van de V.K.A.J. Het was 15 De cember 1947 dat de V.K.A.J. een zelf standig leven ging leiden. De aal moezeniers Maas en Aarts gaven er hun beste krachten aan. Thans is di recteur Hendrikse de leider van deze jeugdorganisatie. Hij wordt daarin bijgestaan door Nel Bruis, de derde voorzitster. Mientje Mertens en Riet Hopmans waren respectievelijk de eerste en de tweede. De V.K.A.J. is eigenlijk een zorgenkindje, zij floreert minder dan nodig is. Want juist voor het arbeidersmeisje is het zo hard nood zakelijk, dat zij de steun achter zich weet van een V.K.A.J. VROUWEN WETEN WAT ORGANISEREN IS. wen in de K.A.B. Mejuffrouw Annie Kessel is er de diocesane leidster van. Zij bleek volkomen voor haar taak berekend, zij heeft vat op degenen, die zij leidt. Zodoende kan niet anders gezegd worden dan dat dc K.A.V. bloeit zon der weerga. Het ledental loopt naar de 5000. er zijn honderden wijkleid sters. Bij de laatste propaganda-actie wierf men weer 1000 leden bij. In de korte tijd van haar bestaan is de K. A.V. een onmisbaar onderdeel van het K.A.B.-huishouden geworden. jyjEER en meer gaat ook de R.K bond voor ouden van dagen mee spelen in het grote geheel der K.A.B De ouden van dagen gaan een bijzon der probleem vormen en vandaar dat hun organisatie zeer gewenst is. Het oud-hoofdbestuurslid van St. Eloy, tevens oud-voorzitter der Bredase K. A.B., de heer Th. Steinmetz, is de grote strijder voor deze bond. Vanuit Breda is de federatie van landelijke bonden ontstaan. Van ande re zijde was men reeds bezig met het opbouwen van een neutrale organi satie met communistische infiltratie, Het was dus hard nodig en juist op tijd, toen Steinmetz in Breda begon Thans zijn er over de 5500 leden. HERWONNEN LEVENSKRACHT BOVENAAN W< Optreden VEN Bloemendaals agent had op een avond van Juni van het vorig jaar in Bloe- mendaal een student, die daar met zijn meisje fietste, aan gehouden en de mannelijke helft meteen met zijn gummi stok bewerkt. Zonder reden, meenden vele omstanders. Zo dacht ook een toevallig in de buurt staande agent uit Haar lem, die werk van de zaak maakte. De baas van de krachtpatser meende, dat de Haarlemmer daar niets mee liad te maken en versierde het zo, dat de agent disciplinair werd gestraft. Het werd hoger op gegooid en het gevolg is geworden, dat ook de Bloemendaalse gummistok-goochelaar een duw heeft gekregen. Maar te gelijk blijft de straf van zijn Haarlemse collega van kracht. Het is dus nog niet afgewerkt, want er zijn veel mensen, die dat laatste niet fatsoenlijk vinden. Stem ENGELSE kerkkoren hebben haald. Ze drongen de werkkamer van de directeur binnen, toen die net wilde beginnen aan zyn twaalfuurtje. Eerst maakten zy een praatje over het weer en toen aten ze ais de bliksem zijn boter hammetjes op. Zij lieten zich rus tig naar de cel terug brengen. Nie mand ziet eigenlijk enige grond, waarom ze het gedaan kunnen hebben. Kleur |\/JEN KAN aan de kleur, waarin >»I*I een vrouw haar haar laat ver ven, afleiden, welk karaktei zij heeft", vertelde de schoonheidsspe cialiste Edyth Hall gisteren op het jaarlijkse congres van mode-winke liers en belendende heren. Blauw-grijze tint bewijst een be trouwbaar, liefdevol karakter. (Zegt de juffrouw-I. Groen-licht-grijs: accurate, gewe tensvolle vrouwen.! Meent zij). Geel: vreemde, wispelturige da mes. (Suggereert de specialiste). Paars: krachtfiguren. De kleur, die zakenvrouwen kiezen. (Denkt ze). Rood: Moed. (Is zij geneigd te ver onderstellen). In dit stadium van de onthullingen stond een mannetje op, die zei: „Ik geef mijn vrouw vanavond nog op dracht het haar in alle vermelde kleuren te laten verven. Dat zal haar heel wat verbeteren." Hij werd uit de zaal verwijderd. Lift tes™u"'e Mins?emsrek5« a«Son I* Straatsburg heeft men een een jongensstemmen. Iedereen begrijpt hoe dat komt, bijzondere lift. Hij vliegt want er is uitgezocht, dateen jon- ngj en neer en hapert gensstem in onze dagen breekt op ïr ongeveer i3-jarige leeftijd. Twintig maar eenmaal in de vijf jaar. jaar geleden was het gemiddelde 16 Die gne kegr yond plaats toen jaar. Een slimmerik heeft nu uitge- vonden hoe het gebrek aan hoge een stel nOtaDelen ZlCll in liet stemmetjes kan worden ondervan gen. „Gewoon meisjes mee laten zingen", zegt hij. J2JE K.A.B. kent bovendien een aan tal diensten, die typisch zijn voor deze beweging. Bekend is Herwonnen Levenskracht, het staat bovenaan de sympathie der leden. Men kent de Norbart-stichting voor de uitzending van zwakke kinderen. Er bestaat een kleinveecentrale, er is een retraite fonds. Het ziekenfonds O.Z. is een van de grootste instellingen. Het Kanunnik van Schaikfonds voor de opleiding van priesterstudenten uit de arbei derswereld keerde in de jaren 1946 1951 f 230.000.— uit. Aan ontwikkelingswerk wordt druk gedaan: er is een twee-jarige eenvou dige cursus, dan volgt de 3-jarige ge westelijke sociale school. Bovendien kan men nog een twee-jarige top klasse volgen. £)IT OVERZICHT van diensten en instellingen in de K.A.B. is verre van volledig. Het wil slechts een idee geven van wat 50 jaar katholieke arbeidersorganisatie heeft bereikt. Dat is genoeg om groot op te gaan, ech ter weer te weinig om er zich zelf genoegzaam blind op te staren. De ar beidersbeweging is een levend orga nisme. die iedere dag voor nieuwe problemen wordt gesteld. Die op te lossen aan de hand van studie en practijk, is de grote opgave van iede- dag opnieuw. Het zijn de proble men op langer en korter termijn, welke een beweging als de K.A.B. le vend houden en het is de strijd rond om deze problemen, waaruit krachten geput worden voor het grote doel: verheffing van de katholieke arbei dersstand. ETR IS OOK een vrouwenorganisa tie in de K.A.B., K.A.V. wordt die genoemd. Zij is pas in 1946 begonnen en vormt de afsluiting van het geheel der te organiseren mannen en vrou Man pEN MAN. die in hele series films de nodige klappen heeft uitge deeld, werd gisteren buiten westen gevonden in een donker portiekje. De politie dacht, dat de filmgewel denaar hoogstens zich zelf een klap kon hebben gegeven, want zij her innerde zich de bravour, waarmee hij op het witte doek knopperds van kerels tegen de keien sloeg. Kort daarop meldde zich evenwel een schriel mannetje, dat door wroeging gedreven kwam bekennen, dat hij de filmster de klap had verstrekt. „We kregen woorden", verontschuldigde hij zich. Afwijking TN HET verre Leningrad is een man onder doktershanden gesteld. Hij had sedert enige weken een merk waardige gewoonte, 's Nachts liep hij op blote voeten met een zware hamer rond en wanneer hij bij toe val zijn grote teen waarnam gaf hij daar een zogenaamde titser op, dat hij niet wist waar hij het moest zoe ken. „Ik denk telkens, dat het een muis is", verklaart hij. Psychiaters vermoeden reeds, dat het een afwij king is. Brutaal JN DE staatsgevangenis van Den ver in Amerika hebben de in woners een brutaal staaltje uitge- hokie bevond. De lift bleef steken en het duurde drie uur alvorens het schuimbekkende gezelschap kon worden bevrijd Sport NTOG EVEN iets van het sportfront. In het Braziliaanse Marillia werd na de wedstrijd niet' alleen de scheidsrechter bewusteloos geslagen, want dat is langzamerhand een on derdeel van het ceremonieel gewor den. Verontwaardigde toeschouwers staken ook het kleedhokje in brand, waarin de onwaardige zich had om gekleed. Toen er een ziekenauto kwam om hem af te halen werd ook die in de prak geslagen. Vergeefs i Advertentie) ZATERDAG 22 MEI 1954 HILVERSUM I. 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.55 Plechtige Hoogmis. 10.30 Waterst. 10.35 Schoolradio. 11.05 V. d. zieken. 11.50 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les. 14.40 Koorconc. 15.00 Kron. v. letteren en kunsten. 15.35 Accordeonork. 16.00 Gram. met toelichting. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Idem. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Bui- tenl. correspondenties. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Licht baken." 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Wedstrijd in sterke ver- tussen licht en halfztvaar BIGGELAAR 8. CO. NV. ROOSENDAAL halen. 22.30 Wij luiden de Zondag in, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 Strijkork. 23.35- 24.00 Radiophilharm. ork. HILVERSUM II. 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10 20 V. d. arb. i. d. continubedrijven. 11.45 Gram. 12.00 Idem. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13 20 Dans- muz, 13.45 Sportpraatje. 14.00 Harmonie- ork. 14.25 Fries progr. 14.50 Gram. 15.15 Hernieuwde kennismaking. 16.10 Kamer- ork. en solist. 17.00 Weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20. Ham mond-orgelspel. 18.40 Regeringsuitz.: At lantisch allerlei. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: '19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.30 Dansmuz. 21.00 Cabaret. 21.35 Gram. 21.45 „Nederland en de West" caus. 22.00 Lichte muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL. .324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ra dio Almanak. 14.30 Ork. conc. 15.15 Gram. 15.45 Accordeonspel. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonspel. 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Balletmuz. 17.20 Li turgische gezangen. 17.30 Orgelrecital. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.40- 24.00 Zigeunermuz. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 en 14.30 Gram. 15.30 Klassiek verz. progr. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.15 Gevar. muz. 17.30 Jazzmuz. 18.45 Accordeonspel. 19.15 en 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.15 Chansons. 21.30 Muzikale kruiswoord raadsels. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.d5 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. door ALAN SULLIVAN 23. „Vreemd, niet? Het is juist zoals je me vertelde, dat het zijn zou. Je zei, dat je het gevoel niet kon doen voort bestaan, omdat dit een ding van de geest is, en de geest buiten je bereik ligt Je legde uit, dat intellectuele en maatschappelijke belangstelling de plaats van het gevoel moest innemen. Dat is ook goed. Maar vandaag die twee jonge mensen vervuld te zien van wat jij en ik kunnen begrijpen en ana lyseren, maar niet zélf voelen, dat is nu pijnlijk.' „Ja, maar ik vertelde je ook, dat mist het feit, dat je niet meer onder worpen bent aan emoties. je redding ls- Het ware lichaam verteert zichzelf, hot koude blijft in stand. Als je in je huidige lichaamstoestand, hevige emo ties zou gevoelen, zou je het ondanks mij niet lang meer maken. Figuurlijk gesproken, zou je uitbranden." „Maar toch is het akelig. Absalom. Je kunt niet alles hebben in je leven zelfs in een leven als het jouwe. Maar dan vraag je je toch wel af, of een leven als het mijne werkelijk de moeite loont. Bij die twee vergelijken ben ik dood, Absalom." „Je kunt ten allen tijde ophouden van mijn diensten gebruik te maken", zei hij cynisch. In een plotselinge opwelling van vrees greep ze zijn arm. .Spreek zo niet! Je weet, dat ik het zo niet bedoel, maar hoe meer het einde wordt uitgesteld, hoe meer ik het schijn te vrezen, Gek. niet, bang te zijn voor iets dat zover weg is. Maar ik voel mezelf ook onwezenlijk. Wanneer spreek je verder met mr. Court?" „Over een paar dagen." „En Anthea? Ik heb medelijden met Anthea." „Ik geloof niet, dat het nodig is om haar nog meer te zeggen. Ze kent het hele programma. En nu is ze ver liefd op Court dat moet voldoende zijn." „Kent ge het alternatief, Absalom?" Ze trachtte luchtig te spreken, maar haar ogen waren gejaagd. „Dat is je toch niet ernst? Ik durf er niet aan ie denken." „Beste Sara, ik meen het. Vergeef me dat ik het zeg, maar het verveelt me tegenwoordig. Het begon twee jaar geleden. Ik merkte, dat ik té gewend was aan Maktai daar, kijk hoe ze knipoogt en Siak. ze zeiden me niets meer. En dit breidde zich uit tot mijn cliënten. Als je zekere indi viduen veertig jaar in stand hebt ge houden, hebben ze geen interesse meer vergeef me. Ik wil je uitleg gen, hoe ik aan mijn nieuwe program ma kom. Ik kan niet liefhebben evenals bij jou is ook bij mij alle ge voel uitgeblust maar ik wil die in anderen zien". „En als zij weigeren?" vroeg ze toonloos. „Dan ben ik van plan zelf in de cel te stappen en Hervey de schakelaar in de minus-richting te laten zetten. Heel eenvoudig en ik denk, dat hij het met genoegen doen zal". „Absalom, je bent gek!" protesteer de ze. „Denk aan ons allemaal". „Ik ben suf van het denken. Nee ik wil schoonheid vereeuwigen jeugd kracht. Ik wil daardoor een volmaakt ras kweken, zoals deze we reld nog niet gezien heeft. Die schoon heid, jeugd en kracht zullen oneindig doorgaan, ze zullen als goden zijn zonder dood of vrees. Achter hen rijkdom en macht, zoals de wereld zich niet voorstellen kan. Dat zal de ware triomf van Monk's Mount zijn". Ze keken elkaar aan; zij drong de vrees terug, die haar hart besloop bij het zien van zijn onbewogen gezicht. „Kan ik ook iets doen, Absalom?" vroeg ze. „Ik denk het niet vóór Court het alternatief vernomen heeft. Behandel hen, zoals je eik jong Verliefd stel zou behandelen. Doe gewoon, maak grap jes en vertel Dimitri wat ik ge zegd heb. Ik wil hem van morgen niet spa-eken. En bedenk, dat als Court in een van Jullie beiden iets opmerkt, dat dat" „Hem tegen een dergelijke toestand zou innemen?" opperde ze. „Precies". „Dat zal niet gebeuren. En Anthea? „Zal zich naar hem richten." „Daar ben ik nog zo zeker niet van. Zelfverwijt zou kunnen maken, dat ze op het laatst weigert". „We zullen zien; In dat geval zal medelijden bereiken wat vrees niet bereiken kon". „Medelijden! Met ons!" Ik heb niet gezegd „met ons". Alleen gebleven stond hij op en be gon de studeerkamer op en neer te lopen. Ziin s'emming sloeg om. Ook Maktai stond op en liep achter hem aan! Hij bleef staan, keek haar ineens met een vreemde blik aan en ging het laboratorium binnen. Het grijze dier volgde hem op de voet. „Heb jij er genoeg van, Maktai?" Het was alsof hij tegen een vriend sprak. Het magere dier gaapte. Je schijnt t» denken, dat ik mis bruik gemaakt heb van mijn kunst. Al een tijdlang schijn je me te zeggen, dat Je niet gevraagd hebt om te blij ven leven en dat het lang genoeg geduurd heel Misschien te lang. Wei je hebt ie ntgen levens gehad en méér!" Maktai knipoogde en haar grote ge le ogen warer. als mistlampen.' Absalom opende de deur van de glazen cel. „Toon me, of je het met me eens bent, miin lotgenoot". De kat schreed naar binnen en krul de zich onder de stoel. Hij sloot de deur. „Maktai", zei hij nadenkend, „mis schien wie weet? heb je het verstandigste deel gekozen". De witte vingers haalden de scha kelaar over. Een glinsterende mist, die langzaam optrok. De cei was ledig! „Eén!", mompelde hij en keerde naar de studeerkamer terug. Achtste Hoofdstuk. ABSALOMS VOORWAARDEN Mrs. Baxter toonde zichtbare belang stelling in hen; het was duidelijk dat ze besefte, dat dit tweetal haar kans afhing om het lot nog langer te tar ten. Haar vriendelijkheid stemde Hec tor cynisch. En dan Dimitri, steeds jong, steeds oud. Naar zi.in lichte schreden te oor delen had Absalom hem dien dag goed gedaan. De diamanten ster straalde niet klaarder dan zijn ogen. Hij wist hetzelfde wat mrs. Baxter wist, maar liet er niets van blijken. Absalom was kalm als gewoonlijk en niets verried, dat hij op het punt stond het grootste experiment te ver richten, Noch zag men enig spoor van de ondergane emoties. Halverwege het dmer tuurde Dimi tri onder de tafel alsof hij iets zocht en wendde zich toen tot Absalom. „Waar is Maktai? Het is nog nooit voorgekomen, dat ik Ie zonder het diertje gezien heb". „Oh. Maktai! Die is hier niet". „Voor het eerst in hoeveel Jaar? Waar is ze?" „Nergens", zei Absalom kalm. Mevrouw Baxter liet een gesmoorde kreet horen. „Absaiom je bedoelt toch niet, datZe staarde hem met ontstel de ogen aan. „Ik bedoel alleen, dat Maktai ergens anders heen is. We hebben de zaak samen overlegd. Het leven en ik ver veelden haar de laatste tijd. Ik had haar helaas niets nieuws te bieden daarom ging ze heen. We hebben nu geen geheimen meer voor elkaar en Ik kan open spreken". Mrs. Baxter keek verslagen. „Ik ik dacht, dat je van dat dier hield?" stamelde ze. „Ja. misschien ik geloof het wel, maar ik ben het met Dimitri eens, dat het zelfzuchtige dieren zijn. Ze nemen aan, maar geven mets terug. De laatste tiid nam ze weinig notitie van me en ik wordt lievei gehaat dan dat men geen notitie van me neemt" D twee oi.dpren keken haar ont steld aan. terwiil Hector Anthea een bemoedigende blik toewierp. Het was mis. Baxter, die dapper over iets an- de's begon. „Absaiom, ik heb een plan. Paul gaat morgen met me mee naar Lon den; waarom zouden Anthea en Hec- thi ook niet meegaan?" Hector was verbaasd. Het was net iets voor haar. om het te vragen maar niets voor Absalom om het goed te vinden. (Wordt vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 3