WALCHEREN ZUID-BEVEEAND Z..VLAANDEREN De eerste acht boeren in de nieuwe Braakmanpolder Giro VOORJAARSKEURINGEN VOOR RUNDVEE DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 MEI 1934 2 UITEENLOPENDE BODEMSTRUCTUUR VRAAGT OM GEMENGDE BEDRIJVEN MIDDELBURG TWEE JAAR VOOR OP TIJDSCHEMA MERRIEKEURINGEN FILMPROGRAMMA Audiëntie Het Lourdes-licht te Kapellebrug CONCOURS VAN STANDWERKERS TE MIDDELBURG VLISSINGEN iiiiiiiiiiiiiiiiii'1"" TERNEUZEN HULST AGENDA HEDEN MOI'HEN 2 ^EER BINNENKORT zal het prospectus van de verpachting van de eerste acht in de nieuwe Braakmanpolder uit te geven landbouwbedrijven ver schijnen. Hierin zijn de voorwaarden vermeld waarop de gegadigden een dier bedrijven zullen kunnen pachten. In dit pospectus, uit te geven door de Dienst der Domeinen, is vermeld welke grootte de acht nog dit jaar in pacht te geven bedrijven hebben en tegen welke pachtprijs. Het zijn de landbouwgronden in de Zuidwesthoek van de Braakmanpolder welke ten Zuiden van de Middenweg en ten Westen van het Isabellakanaal liggen. De grootte variëert van 26 ha 31 a tot 47 ha 80 a De pachtprijzen zijn resp. f 3070 tot f 6264, zonder de behuizing. het 14.000 ha. grote poldergebied ge noodzaakt te lozen via Zeebrugge. Geen wonder dus, dat de Belgen verheugd zijn dat. zodra het Isabella kanaal geheel gereed is, de uitwate- ringsmoeilijkheden voorgoed achter de rug zijn. In Augustus zal het waar schijnlijk zo ver zijn. ZOETWATERRESERVOIR. fAE GEGADIGDEN voor deze acht bedrijven zijn boeren uit de Zeeuwse rampgebieden; bij de keuze zal gelet worden op vaardigheid in het gemengde bedrijf, aangezien de gron den in de Braakmanpolder een zo ver scheiden structuur bezit dat 't voeren van een gemengd bedrijf noodzakelijk is. Ze moeten zich als gegadigde aan melden bij de Herverkavelingsccm- missie. Voor opname in het Keurstamboek ]~)E UITSLAG van de merriekeuring h-c vanwege „Het Ncdorlandsche Trekpaard", welke te Hulst werd ge houden, luidt ais volgt; Goedgekeurd zijn: Dorine v.d. Meel dijk. J. Apers en W. Brooymans, Kuitaart. Hilda, J. Asselman, Schud- debeurs. Clara van Cambron, Chr. de Wit, Rustwat, Carla van Cambron, Chr. de Wit, Rustwat. Flora. Jac. Wolfert. Lamswaarde. Honda. Jac. Wolfert, Lamswaarde. Honda, G. Kouwij zer, Hontenisse. Molly van Mo lenhoek, F. Brooymans, Kuitaart. Corrie, Gebr. Jansen. Hontenisse. Victoria van Graauw, Gebr. van Mol, Graauw. Banda van Appelehol, C. Serrarens, Graauw. Jenny van Dien, P van Eerden burgh, Graauw. Annie van Alstein, H. de Waal, Graauw. Frida van Othene, J. van Avermaete, Absdale. Corrie, Em. de Beule. St. Jansteen. Frid v.d. Hoogeweg, Kinde ren P. Born, St. Jansteen Janca v.d. Zandweg, E. de Buck, St. Jansteen. Tilly, Prud. Martens, St. Jansteen. Nelly van Carlo, J. Michielsen, St. Jansteen. Iwanne v.d. Melo. G. Vaei, Absdale Helma van Absdale. Wed. G. de Deekere, St. Jansteen. Diwie van Zevenaar. J. de Buck—de Deekere. St. Jansteen. Carla van Carlo, J. d'Hooge St. Jansteen, Lena van De Drie Hoefijzers, C. Martinet, St. Jansteen. Tonja van Antoon. Joz. Smet. Nw. Namen. Marleen, Jos Bleijenberg, Clinee Nadia. D. Burm, Nw. Namen. Paula van Clinge. Aug Ririgoot, St. Jansteen. Mia van Barra. G. Feret. Koewacht. Paula van Cambron, Al. van Hove, stoppeldijk. Roeina van Cambrondijk, Al van Hove, Stop peldijk. Olga, Al. Borm Koe wacht., Fanny van Cambron, W. Staal, stoppeldijk. Cornelia van Cam bron. W. Staal, Stoppeldijk. Bea. kin deren E. Coenen. Nw. Namen. Carla, idem. Suzanna, P. Maenhout, Clinge. Madamme van Clinge. idem. Lena, P. van Mullen. Clinge Elza. C. Strobbe, Schuddebeurs. Elza. G. Kouijzer, Hontenisse Dalia. idem. Mina. idem. Astrid. gebr de Rijcke, Hontenisse. Liza, R. Verhaege, Graauw. Mies, J. Maerman, Terhole. Elza. F. v.d. Waart St. Jansteen. Nelly, idem. Clarine, Eug. van Acker. St. Jansteen. Erna, J. v. Acker en C. Plasschaert. Absda le Marie, R de Cock, St. Jansteen. Ria. R. Begheijn, Absdale. Lia, idem. Paula, p. van Mol, Vogelwaarde. Zonder nummer goedgekeurd: Olga P. Ferket, Clinge. P. Ferket, Nw. Namen. TERNEUZEN Hilda van Nico. F. Dieleman, Hoek. Olympe van Hoek, J. DielemanRie- mens, Hoek. Cuna, Joh. Dieleman, W. G. zn. Hoek. Mina. J. Verpoorte, Hoek. Cora van Hoogendijk, gebr. Dieleman, Terneuzen. Mina van Willemskerke. D. Tollenaar. Hoek. Cora v. Oudepol der. A. de Moor, Sluiskil. Stella, E. Goethals, Sas van Gent. Jaainthe, vd Hijstraat. Joh. Dekker. Zaamslag. Monica van Hoek, A. Kmdt, Hoek. Vera van Lenie. J. Dekker. Sluiskil. Brinda v.d. Zwaan. H. de Regt de Kraker, Terneuzen. Alexandra van Wuyckhuise, J. Hamelink, Hoek. Astrid van Willemskerke. L. Mullaert. Hoek. Frida v.d. Notendijk, H. Wolfert, Hoek. ZAAMSLAG Dorine van Zaam, C. Dees Jzn. Zaamslag- Ivonne van Schoonoord, J. Dieleman Wzn. Zaamslag. Irene v. Schoonoord, idem. Elza van Kerrrena- de. M. Dieleman Mzn.. Zaamslag. Ti- nie vd. Punthoeve, idem. Kodak van Coegers, P. Dieleman, Zaamslag. Kit ty van Coegors, idem. Helma van Havik, Abr. Haak. Zaamslag. Clara van Zaamslag. Jac. Haak Dees. Zaamslag. Annie. K. de Koeijer. Zaamslag. Ingrid van Nico, Eug. de Moor, Zaamslag. Margriet, E. Ver poorte. Zaamslag. Esdra van Kam- perseweg, kinderen A Dieleman. Zaamslag. Karina van het Windgat, J. de RegtDieleman, Zaamslag. He lena van Veerwijk, Alph. Mangnus, Boschkapelle. AXEL Stella, H. van Acker, Axel. Miner va. C de Fei.iter van Hoeve, Axel, Stella van Axel, Iz. de Fei.iter de Mul Axel. Sidona van Rondeputten. M. van Fraai.ienhove. Axel. Dora, gebr en J. de Jonge. Axe], Dora van Axel, A. Scheele. Axel. Caline, P. d. Waal, Axel. Emma van Drie- schouwen. L. Wiemes. Axel. Ida. P. de Putter. Axel. Nora van de Stellehoeve wed V'. Koster, Axel. Bonnie an Mary ,J. de Putter, Axel. Stella van Reigersbosch, M. IJsebaert v.d. Linden. Axel. Willie, gebr. Dieleman, Axel. Hermina van Doornhof, gebr. A. en J. de Feijter, Axel. Henriette. F van Hoeve, Axel. Indola, S. van Hoeve, Azn Axsl. Gerda van Dubois- hoeve. W. den Hamer. Axel. Hiron- delle van Duboishoeve. idem. Honnie van Brugzicht, J. Quaak. Axel. Rikie van Albert, kinderen H. Daelman, Wesf.dorpe. Hersa van Kluko. Alfr Goethals. Westdorpe. Golda. Ed Lau- reijs, Westdorpe Marleen, Oscar Staal. Westdorpe. Rita van passluis. mevr H van Waes v.d. Berg, Westdorpe. Kitty, Arth. Baecke, West dorpe- Sonja. Osw. Kerckhaert Zn. Westdovpe Sunny. Osw. Verhaegen. Westdorpe Ann., van Nico. H. Ver- vaet, Westdorpe. Gretha van Nico, idem Frida van Kluko, H. Goethals, Westdorpe. Olga van Trui. Am. de Clercq. Zuiddorp:. Stella van Evers- dam, Cyr. van Overloop. Zuiddorpe Lady van Trui. M. Puylaert. Zuiddor pe. Jenny van Coegorspolder. A Mur- re V. Driel Sluiskil Dora van Til ly, Andr Buys, Koewacht, Belma, J. den Hamer, Koewacht. Dahlia, idem. Naar ir J. Kluytenaar, Rentmeester der Domeinen, ons tijdens 'n perscon ferentie verder meedeelde, zal er bij de verpachting van de Braakmanpolder dezelfde haast worden betracht als waarin men sedert de afsluiting steeds gewerkt heeft. Met de aanleg van waterleiding en electriciteit zal zeer spoedig worden begonnen. Ook de bouw van de boerderijen moet nog dit jaar zo ver mogelijk gereed ko men; op 14 Juni zal de bouw ervan worden aanbesteed, waarna het werk spoedig moet worden aangepakt. De nieuwe boerderijen zullen ongeveer volgens hetzelfde principe worden ge bouwd als die in de Quarlespolder: de woning komt apart van de bedrijfs ruimte te staan. Alles bij elkaar is de Braakmanpol der wel zeer spoedig in cultuur ge bracht; men is twee jaar voor op het aanvankelijk opgestelde tijdschema. Een jaar heeft men ingelopen door de polder niet, zoals de bedoeling eerst was, een jaar te laten braak liggen, doch direct, nog tijdens de waterstaat kundige werken het in cultuur bren gen aan te pakken en het tweede jaar heeft men gewonnen doordat de Dienst der Domeinen de polders slechts één jaar in eigen cultuur hield. Deze ver snelling van het werktempo, welke een succes is geweest, is een gevolg van de watersnood, welke spoedige aanvulling "van landbouwgrond nood zakelijk maakte. Wanneer de overige landbouwbedrij ven in de andere gedeelten van r' Braakmanpolder in pacht zullen wc. - den uitgegeven, is nog niet bekend. Uiteraard streeft men er ook in dit opzicht naar, zo snel mogelijk te wer ken. UITWATERING OPGELOST ("NOK in de andere dan landbouw- kundige opzichten is de nieuwe polder belangrijk. Waterstaatkundig is het nieuw verworven land een gro te verbetering; ten eerste wordt het dure onderhoud van vele kilometeres dijk, welke nu binnendijken zijn, on nodig. Tijdens de ramp heeft de af sluitdijk bewezen juist op tijd gelegd te zijn, daar de lage Braakmandijkjes een voor Zeeuwsch-Vlaanderen en het achtergelegen Belgische gebied een even grote ramp zouden hebben ver oorzaakt als in andere Zeeuwse ge bieden. indien ze toen nog als zeeke ring hadden moeten fungeren. De waterlozing van talrijke polders, waaronder een groot aantal Belgische, met een oppervlakte van 14.000 ha., is wel het belangrijkste, als het gaat om waterstaatkundige verbetering De Belgen hebben nu bij Boechoute juist op de Nederlands-Belgische grens, een nieuwe sluis gebouwd, welke straks de uitwating via de Braakmanpolder mogelijk maakt. Sedert de oorlogsjaren, toen de Duitsers de oude sluis opbliezen, was LI IERONDER laten wil de Katholie- ke keuringseisen volgen voor enke le films, die in Zeeuwse bioscopen wor den vertoond. Hofzicht Theater IJzendiike, Storm over Malakka. 14 jaar. Het Centrum Axel: Invasie, 14 jaar; Het huis aan de rivier, 18 jaar met voorbehoud; Rodeo in vlammen, 14 jaar Olyrnpia Theater Sas van Gent: lm weissen Rössl, alle leeftijden; Herin nering, 18 jaar: African Queen. 14 j. Bioscoopgebouw Hulst: Het jolige weeuwtje, alle leeftijden; Gaslicht 18 jaar Luxor Theater Terneuzen: Shane. 14 jaar; schots en scheef, alle leeft Concertgebouw Terneuzen: Tarzan's avonturen, 18 jaar met voorbehoud Ledel Theater Oostburg: De ban neling van Ballantroe. 14 jaar: Het lied van de woestijn. 14 jaar. Alhambra. Vlissingen: De charge aan de Rode Rivier. 14 jaar. Luxor, VlissingenDe vrouw met het iizeren masker 14 jaar. Grand, Goes: De twee straatjongens van Parijs, 14 jaar; De boekaniers der zeven zeeën 18 jaar. Electro Middelburg, Because you're mine, alle leeftijden WOLGENS de gegevens van de Dienst der Domeinene zal de Braakmanpolder als volgt verdeeld zijn: 1019 ha. cultuurgrond, ca. 142 houtopstanden (bos). 203 ha. water. 30 ha. wegen. 36 ha. voor fruitteeltbedrij- ven, 67 ha. voorlopig gereserveerd als „los land". Dit laatste kan nog enige wijziging ondergaan: het is in de eerste plaats bedoeld om sanering toe te passen, teneinde dus de eigenlijk te kleine be drijven op betere omvang te kunnen brengen. Wellicht echter zal er later ook voor andere doeleinden nog los land 'dus zonder boerderijen) nodig zijn. Men heeft op het ogenblik nl. nog steeds een plan in onderzoek, om de zoetwatervoorziening van Zeeuwsch- Vlaanderen veilig te stellen. Daartoe wil men een groot zoetwaterreservoir in de Dijckmeesterpolder aanleggen. Mocht dit plan uitgevoerd worden, dan zullen de daar wonende landbou wers. die grond zouden verliezen, ter compensatie nieuwe landbouwgrond moeten krijgen. Het gaat hierbij om ongeveer 100 ha. wie komen er in? JN HET geheel zullen er in de Braakmanpolder 26 land bouwbedrijven worden geves tigd. Vanaf volgend jaar zullen er dus nog 18 moeten worden verpacht. Een definitieve be slissing inzake de confessionele samenstelling der pachters is nog niet genomen. Deze ligt uit eindelijk bij de Minister van Fi nanciën. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal zeen audiëntie verlenen op 33, 25, 27, 28 en 29 Mei. WOENSDAGAVOND arriveerde het Lourdeslicht aan de grens der parochie, waar het in optocht, bege leid door pastoor Preijers. bruidjes, misdienaars, en de jeugdverenigingen naar de kapel 'van O. L. Vrouw Ter Eecken te Kapellebrug werd gebracht. Het terrein rondom de kapel was ge heel door gelovigen bezet, toen pastoor Preiiers de openluchtpredicatie hield. Daarna bad de pastoor het gebed tot O L. Vrouw Ter Eecken. waarna door alle gelovigen werd gezongen het lied ..Bede tot O L. Vrouw Ter Eecken" Na deze massale zang bad hij vier tientjes van de Rozenkrans met daar aan verbonden intenties. Kapelaan Meeuwissen droeg daarna een Openluchtlof op. waarvan ook de gezangen door de pelgrims werden meegezongen. Het Ter Eecken-Med: ..Wees welkom Lieve Vrouwe op Ter Eecken grond" ging de lichtprocessie vooraf, die daarna werd gehouden Op Donderdag 3 Juni a.s. TJET eerste concours van standwer- kers in Zeeland zal op Don derdag 3 Juni a.s. omstreeks het mid daguur op de Markt te Middelburg worden gehouden. Er worden 15 tot 20 standwerkers verwacht. Er komen zeker twee hoogwerkers, een aantal demonstrateurs en ook een z.g. zwemmer. Zij zullen wed ijveren in de kunst van het spreken en het aan de man of vrouw brengen van hun waren. Burgemeester Bolke- stein zal het concours, waarvoor veel belangstelling wordt verwacht, ope nen. Er wordt een jury van vijf of zes personen gevormd. Diverse prijzen zullen beschikbaar worden gesteld. Dit concours wordt georganiseerd door de afdeling Mid delburg van de Centrale Vereniging voor Straat-, Markt- en Rivierhandel en de sectie standwerkers van deze vereniging. ONGEVALLENVERZEKERING WETHOUDERS. B. en W. komen bij de raad met het voorstel een ongevallenverzekering voor de wethouders in het leven te roepen, waarop bij de behandeling der begroting 1954 door een der raadsle den werd aangedrongen. B. en W. zeggen, dat aan de sociale zekerheid der wethouders nog betrek- lijk weinig aandacht is besteed. Hoe het standpunt van Ged. Staten van Zeeland ten opzichte van een po sitief besluit van de raad zal zijn is B. en W. niet bekend. Naar hun oordeel zal de gemeente zich niet kunnen onttrekken aan haar morele verplichting, om. ingeval een wethouder in de uitoefening van zijn functie een ongeval overkomt, deze of diens nabestaanden schadeloos te stellen. Het verdient o.i. aanbeveling, dat de gemeente zich tegen het bo venvermelde risico dekt. De kosten van zo'n verzekering ko men op bijna f 200 per jaar voor de wethouders. De eventuele uitkeringen bedragen bij overlijden f 50.000; bij blijvende invaliditeit f 100.000 en bij tijdelijke ongeschiktheid f 10 per dag. Boven dien wordt maximaal f 1000 aan dok terskosten bepaald. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; gelet op artikel 5, 6e lid sub c van het wegenverkeersreglement; brengen ter openbare kennis: dat zij in het belang van de veilig heid op de weg op grond van artikel 4, le lid sub c en artikel 5, le lid sub c van genoemd reglement hebben be sloten de St. Jacobstraat op Zaterdag tussen 14 en 18 uur in beide richtin gen gesloten te verklaren voor alle voertuigen en op de overige dagen tussen 14 en 18 uur alleen voor mo torrijtuigen eveneens in beide richtin gen; dat dit besluit voor een ieder ter inzage ligt ter gemeente-secretarie, 2e afdeling kamer I; dat ingevolge het bepaalde in arti kel 5, 7e lid van het wegenverkeers reglement bovengenoemd besluit in af schrift is toegezonden aan de hoofd ingenieur-directeur van de rijkswa terstaat in Zeeland, aan gedeputeerde staten van Zeeland, aan de A.N.W.B. aan de K.N.A.C. cn aa nde K.N.M.V. Vlissingen. 19 Mei 1954. R. K. WONINGBOUWVER. VERGADERDE. In het Ariënsgebouw is de leden vergadering gehouden van de R. K. Woningbouwvereniging „St. Wille- brord" waarop de voorzitter ,de heer F. Schets de mededeling kon doen dat over twee weken de eerste 18 woningen van het nieuwe woningblok aan de Schuitvaartgracht zullen wor den opgeleverd. In zijn jaarverslag kon de secretaris de heer Kuijper meedelen, dat het wo- ningbezit der vereniging tot 321 was gestegen. Het voorstel om het aantal bestuurs leden, in verband met het voornemen om een kleine woninginspectiecom- missie te installeren, met 1 uit te brei den werd aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werden hierna de heren M. de Baar en A. van Ombergen bij acclamatie herkozen. Tot nieuwe bestuurders werden geko zen de heren P. v. d. Ven en J. Pol derman. Advertentie! baUpo,n*s H9U vanaf F .v. HEEL OVERLEDEN Op 67-jarige leeftijd is hier plotse ling overleden de heer F. v. Heel, die tot de opheffing aan toe, de graan- handel-v. Heel dreef. Lange jaren maakte de heer v. Heel deel uit van de Beurscommissie, tot vorig jaar was hij secretaris van het plaatselijk museum en zeer verdien stelijk maakte hij zich als waarne mende penningmeester van het Me disch Centrum. MET DE STERRIT MEE VAN DE BOND ZONDER NAAM Dank zij de bemoeienissen van mevr. Westdijk-Leciiner zullen a.s. Zondag niet minder dan dertig va ders en moeders van grote gezinnen uit onze parochie, aan de Sterrit van de Bond Zonder Naam kunnen deel nemen. Tien autobezitters stelden hun wagen en hun persoon ter beschik king en verschillende hulpkrachten geven tegelijkertijd belangloos hun vi*ije Zondag er aan om de huishou ding der deelnemers (sters) waar te nemen. Een prachtige manifestatie van naastenliefde. SLECHTE WONINGEN. Een oud-Goesenaar luchtte in een ons toegezonden stuk zijn verontwaar diging over de in zeer slechte staat verkerende woningen ,aan 'n deel van de Wilhelminastraat van hotel Nieuw Goes af en in de Piccard- straat. De gebreken bestaan voornamelijk in verzakte vloeren, kapotte riolering, ramen die tochten, muren die van binnen en buiten afbrokkelen'en ver veloosheid. Toch wordt nog f 7. huur per week*" gevorderd. Schrijver stelt de gemeente Goes hiervoor aansprakelijk, daar hij meent dat die de eigenaresse is en voorts uit hij de beschuldiging, dat er al leen reparaties gebeuren aan die hui zen waarin een gemeente-ambtenaar of leden van bepaalde politieke par tijen wonen. Na informatie bleek ons, dat de wo ningen niet van de gemeente zijn, maar van de woningbouwvereniging „Nieuw Goes". Voor restaurathie van de ongeveer GESLAAGDE DAG TE HOOFDPLAAT (~\P initiatief van de nog jonge plaat- selijke melkcontrolevereniglng, werd in Hoofdplaat achter do St Jo- sephschool een premiekeuring van koeien gehouden. Ondanks het gure weer waren er 47 inzendingen en er was grote belang stelling. De jury bestond uit de he ren KJeinepier. Verkraaijen en de veeteeltconsulent ir Harmsen. Laatstgenoemde prees de voortva rende organisatie van deze voor Hoofdplaat eerste keuringsdag. Het vee noemde hij kwalitatief over het algemeen zeer bevredigend. De jon ge vaarzen bleken „best geselecteerd" te zijn. De oudere vaarzen voldeden aan het type „net adel". Over het al gemeen waren de melkkoeien iets minder, maar toch wel doelmatig. De heer Harmsen adviseerde voor zover nodig zich te laten inschrijven voor het stamboek en daarnaast lid te worden van de melkcontrolever eniglng. Naast stamboekinschrijving kan men dan m.b.t. het melkvee wel haast onmisbare productiestaten over leggen. Wnd. voorzitter A. Temmerman dankte de jury en allen die tot het welslagen der keuring meehielpen. Hij sprak zijn vertrouwen uit. dat de ze premiekeuring voor Hoofdplaat 'n jaarlijks terugkerende gebeurtenis zou kunnen worden. Eersten werden: Éénjarige vaarzen: Iz. Jacobse. Kalf- vaarzen: jongeren A. Verheije, oude re la Em. Thomaes. lb A. Temmer man. Koeien 1 maal gekalfd: Gebrs .Martens. 80 pnt. Koeien driemaal ge kalfd A. Cammaert. 81 pnt. Koeien viermaal gekalfd: Chr. Rijckaert, 79 pnt. Koeien vijf en meermalen ge kalfd: G. Buijsse. 82 pnt. Groepen: la (beker) A. Temmerman, lb Iz. Jacob se. Kampioenskoe: G. Buijsse. 82 pnt. (beker). De bekers en medailles werden aan de prijswinnaars uitgereikt in het hotel „Het Wapen van Zeeland" door burgemeester J. C. F. Temmerman, die namens het gemeentebestuur dankte voor vorengenoemd initiatief. TE AARDENBURG eig. J. de Rijcke, Oudere koeien: Ri ka. eig. M. de Rijcke. 81 p. 1'4-jarige vaarzen: Helma .eig. J. de Rijcke. 1- jarige vaarzen: Olgo, eig. M. A. de Rijcke. Groepen (t-tallen): la J. de Rijcke, lb M. de Rijcke. TE UZENDIJKE U\E kwaliteit van de voorgebrachte melk- en fokkoeien was goed, met uitstekende kopnummers 'goed type en goede productie-geschiktheid). De vaarzen waren ook van goede exte rieur en type. De gepresenteerde groepen waren voldoende uniform en bezet met dieren van goede kwalitei ten. De aanvoer en de publieke be langstelling was minder, dan men de laatste jaren in Aardenburg gewend was. Er zal meer activiteit bij de voorbereiding moeten ontwikkeld worden om de premiekeuring te Aar denburg weer op een niveau te bren gen dat in deze gemeente zeker be reikbaar is. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld dat een hoog aantal punten werd bereikt door alle geklasseerden, waarvan de laagsten niet minder dan 79 punten behaalden. Eveneens is het een bijzonderheid, dat onder de ge- klasseerden alleen de naam De Rijcke als eigenaar voorkomt. De gebroeders Jules, Medard en Richard de Rijcke hebben hier dan ook een bijzonder goed figuur geslagen. Eersten werden: le kalfskoeien: Reintje. eig. M A. de Rijcke. 79 p. 2e kalfkoeicn: Nan ny, eig. R. de Rijcke, 81 p. 3e kalfs koeien: 1 Lydie. 81 p. eig. J. de Rij cke. 4e kalfskoeien^ 1 Hertha, 81 p., le kalfskoeien: 1 Catrina, G. Buysse, 80 pnt. 2e kalfskoeien: 1 Lea, A. Del- laert. 80 pnt. 3e kalfskoeien: 1 Jans, H. Wijffels, 78 pnt. 4e kalfskoeien: 1 Emma. F. J. v. Lierde. 80 pnt. Oude re koeien: 1 Dona, Alb. v. Waes, 81 pnt. Kalfvaars: Thea, Alb. v. Waes. TE SCHOONDIJKE le kalfskoeien: 1 Pietje, E. de Badts, 80 pnt. 3e kalfskoeien: 1 Tjitslce, A, Verhage-Hoste. 82 pnt. 5e kalfskoeien: 1 Annie, A. Verhage-Hoste, 82 pnt. Vaars: Tjerkje 23, A. Verhage-Hoste. TE OOSTBURG Oudere stieren: 1 Aechweid Juweel, eig. P. v. Cruyningen de Bruyne, Zuidzande. VA-jarige stieren: 1 Witzij v. d. Reigershoeve. eig. G. Doens, IJzendijke. 1 Wikje's Eduard, eig. M. Geluk. Nieuwvliet. 1 Atjes Adema, eig. Stierenvereniging Aardenburg. 1 Desie, eig. H. Maas, Biervliet, le kalfs koeien: Flista, 79 p., eig. O. Plas schaert. Oostburg. 2e kalfskoeien: Flo ra v. d. Oude Haven, 80 p., eig. H. Brakman, Oostburg. 3e kalfskoeien: Paula van Corahoeve, 79 p„ eig. ge brs. Buyck, Waterlandkerkje. 6e kalfs koeien'. Anna, 82 p., eig. Cam. Die- rikx, Schoondijke. 2-jarige afstamme lingen van: Witzy's Adema, K.I.-stier, W. Z. Vlaanderen. Algemeen conclu sie van de keuringscommissie: sterke, gesloten, diepe vaarzen, met veel adel. 1-jarige afstammelingen van: Witzy's Adema K.I.-stier W. Z. Vlaanderen. Conclusie keuringscommissie: Vast gebouwde, evenredige groep vaarzen, met veel adel. Beide groepen beloven zeer goede melkdieren te worden. Af stammelingen: Rotterdam Smits: Stie renvereniging Oostburg Conclusie: Voldoende, malse vaarzen, met matig sterk beenwerk. 100 woningen, werd destijds door de raad een crediet verleend van twee ton. Dit is evenwel nog steeds niet be steed, vanwege het enorme oplopen der bouwkosten door het euvel der zwarte lonen. Zo was van een bepaald onderdeel der restauratie de raming f 48.000, maar de laagste inschrijving beliep f 113.000. Onderhandelingen met de minister hadden tot gevolg, dat de ra ming opgevoerd werd tot f 80.000. Overleg met de aannemer leidde evenwel niet tot overeenstemming; 'n verschil van ongeveer f 13.000 bleek onoverbrugbaar. Door deze samenloop van omstan digheden bleef restauratie nog steeds achterwege. Partijdigheid bij het uitvoeren van noodherstel werd ontkend. Wel is het een paar maal gebeurd, dat het be stuur incidentele reparatie toestond, omdat de huurder de helft der kos ten voor eigen rekening nam. fa. uouisse in het goud Zaterdag bestaat het garagebedrijf, annex auto-handel van de firma Louisse alhier 50 jaar. Oprichter was de heer P. Louisse, die, hoewel opge leid voor timmerman, in 1904 te 's-Gavenpolder de fietsenreperatie ter hand nam en tevens rijwielen ver kocht. In 1905 verhuisde hij, na zijn huwelijk, naar Kapelle waar hij het artikel naaimachine in de branche opnam, terwijl zijn energieke vrouw een kruidenierszaak opzette! De affaire ging niet slecht te Ka pelle. In 1906 werd de heer Louisse vertegenwoordiger van Eysinks mo toren en weer enkele jaren later kwam er een agentuur van auto's bij. De eerste nieuwe wagen werd in 1912 verkocht aan de dokter te Nisse en nu ging het snel crescendo. Even voor de eerste wereldoorlog moest te Ka pelle een groter pand worden betrok ken en verwierf de eigenaar niet al leen de vertegenwoordiging van de Buick maar ook van de Chevrolet, de Ford en de Harley Davidson. Hoewel de heer Louisse het leven was ingegaan met slechts drie jaar lagere school, was hij pienter genoeg om zijn tijd te begrijpen. De opgang van Goes voorzag hij als 't ware en in 1926 verplaatste hij zijn gehele b drijf naar de Ganzenstad en op een strategisch goed gekozen punt. De grotere concurrentie op autogebied dwong lot een keuze van een dealer schap en men koos dat van de Che vrolet. Snel nam het bedrijf in bete kenis toe en de groei demonstreerde zich in 1928 al heel strek, toen te Middelburg een filiaal geopend werd met de oudste zoon als bedrijfsleider. De bezettingstijd belemmerde de uitbouw en in 1949 ontviel de heer Louisse aan de zaak, die hij tot bloei had gebracht. Maar de zonen gingen huns weegs en brachten in 1951 de grote uitbreiding van de Goese werk plaats tot stand, waardoor een opper vlakte van 900 M2 erbij gewonnen werd. In 1953 tenslotte volgde de bouw van het moderne smeerstation. Startte men in 1926 te Goes met 7 man personeel waaronder 3 „van eigen volk"; thans vinden 30 krach ten werk in de zaak. De heer W. Louisse, die wi.j le Goes spraken, houdt de traditie en de ge zonde principes van zijn vader in ere, zoals hij zich ook welbewust is van het idee. dat de ondervonden zegen van boven kwam. Dankbaar voor al les wordt Zaterdag a.s. het gouden jubilé gevierd. Naar buiten met een receptie voor het publiek en in intie me kring met de firmanten, verwan ten. oudste relaties en veteranen uit het personeel. zorg voor de minder VALIDEN. De werkzaamheden aan de bouw van een overdekte werkplaats voor min- der-valieden op het terrein bij de gemeente-reiniging vorderen goed Zodra zij gereed komt vormen zich vele perspectieven voor stadgenoten, die niet in het normale arbeidsproces passen. Een begin met het werk is trouwens reeds gemaakt. In een on bewoonbaar verklaarde woning is tij delijk een mandenmakerij onderge bracht waar vier mensen werken en wekelijks wel 'n honderd manden voor de verkoop afleveren. Elders zijn twee boekbinders aan de slag, die daarvoor expres opgeleid zijn, ze heb ben overvloed van orders, dank zij het feit, dat ze het bindwerk voor de provincie mogen verrichten. Oud-wet houder Buys fungeert zo'n beetje als „toeziend voogd". Heinkenszand BUURTVER. KERKLAAN' De buurtvereniging „Kerklaan" hield in zaal Hoonderd haar jaarvergade ring. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter de heer A. Spee het overlijden van het bestuurslid de heer L. Huissoon. Uit de rekening en verantwoording van de penningmees ter, de heer S. Dekker bleek, dat er een batig saldo over 1953 resulteerde groot ruim f 100,Bij de bestuurs verkiezing werden herkozen de he ren A. Spee, S. Dekker en J. Koens. Wegens bedanken van de heer G. van Engen, werd tot bestuurslid gekozen de heer H. den Hartog, terwijl in de vacature M. van den Dries werd ge kozen de heer J. Walhout. Besloten werd om op 12 Juni a.s. een kinderfeest voor de kinderen uit de buurt te organiseren. WEEGBRUGVERENIGING „SAMENWERKING De weegbrugvereniging „Samen werking" hield in de zaal van de heer H. Knuit haar algemene jaarvergade ring. Deze druk bezochte vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer M. B. van Iwaarden, die enige gevoelvolle woorden wijdde aan wij len de heer M. J. van den Dries, die ruim 20 jaren de vereniging diende als secretaris-penningmeester. 'lit de verslagen welke hierna ter tafel werden gebracht bleek dat 168 aandelen waren uitgegeven. In totaal werden gewogen 12.540.657 kg. pro ducten, 51 stuks vee en 61 auto's. De reserve bedroeg f 824.94, terwijl het afgelopen jaar een kleine winst kon worden geboekt. De heer J. van der Does te Hein kenszand werd met algemene stem men tot secretaris-penningmeester ge kozen. Rilland MEER DAN GOUD Het echtpaar P. Walraven-de Nooyer herdacht zijn 55-jarig huwelijksfeest. Beide oudjes genieten nog een goede gezondheid. Ze hadden veel belang stelling bij dit zeldzaam jubileum. INZAMELINGSACTIE RODE KRUIS 1954 Het comité van de Inzamelingsactie Rode Kruis 1954 afdeling Terneuzen, heeft voor dit jaar het volgende pro gramma dat grotendeels van 24 Mei tot en met 6 Juni a.s. zal worden afgewerkt, samengesteld. 22 Mei muzikale mars door de stad waarbij door de Rode Kruiscolonne zal worden gecollecteerd. 24 Mei muzikale wandeling door het muziekgezelschap van Sluiskil, te Sluiskil met collecte. Demonstratie van de colonne te Sluiskil 26 Mei openluchtfilm op de Markt te Terneuzen, concert door het accor deongezelschap Paolo Soprani. 29 Mei tijdens de wielerwedst :1jd een zgn. kwartjesavond. Bridgedrive in hotel Des Pays-Bas. 2 Juni cabaretvoorstelling door het gezelschap Pirogo uit Goes, in het Concertgebouw. 5 Juni op de Markt te Terneuzen: korfbalwedstrijd 1819 uur. volleybal wedstrijd 19—20 uur. boksdemonstra- tie 20^-21 uur, concert door de Har monie Terneuzen Ook de laatste actie n.l. de voor stelling van de film Achter de Wolken zal buiten deze periode vallen. Deze film zal n.l. op 10 Juni as. vertoond worden in het Luxor theater. Sluiskil UITBREIDING R.K. SCHOOL Door het steeds toenemen van het aantal leerlingen op de R.K. bijzon dere school alhier, is de beschikbare ruimte te klein geworden. Binnen zeer korte tijd zal men het schoolge bouw met 2 klaslokalen uitbreiden. Door de gemeenteraad van Terneu zen werd bereids de toezegging ge daan, dat voor bovengenoemd doel gelden uit de gemeentekas kunnen worden aangevraagd. Philippine St. Jan steen NATURALISATIE Door de heer R. Markx, breigoede- renfabrikant alhier, van Belgische nationaliteit is naturalitatie aange vraagd tot het verkrijgen van het Ne derlanderschap. SPOEDIGE REGENVAL KAN VLASOOGST NOG REDDEN Door de aanhoudende droogte ziet het er met de vlasoogst maar droevig uit. Voor verschillende vlasoogsten zal de regen zeifs reeds te laat komen en zal het vlas geen lengte meer krij gen. De vlasverbouwers proberen door het strooien van kalksalpeter hun vlas tte doen groeien maar alleen spoedige voldoende regenval kan nog redding brengen voor vele percelen vlas. Met dit alles ziet het er voor de vlassers, die de laatste jaren toch al tegenslagen genoeg hebben gehad, niet rooskleurig uit. Graauw Naar Amsterdam Onze school jeugd heeft haar jaarlijks schoolreis je gehouden. Ditmaal was Amsterdam de stad die bezocht werd. Doodmoe, maar toch voldaan, waren ze 's avonds om half twaalf weer behouden thuis. Sas van Gent HARMONIE KRIJGT HET DRUK Het -let er naar uit dat het plaat selijk harmoniegezelschap „De Vere nigde Vrienden" een druk seizoen te gemoet gaat Van verschillende zijden heeft men reeds uitnodigingen tot het geven van concerten ontvangen en aan enkele daarvan heelt men reeds gevolg gegeven OD Zondag 27 Juni a.s. wordt n.l. geconcerteerd op de Kouter te Gent. terwijl op de avond van dezelfde dag een concert wordt verzorgd in het Park te St Niklaas, als inzet van de grote zomerkermis aldaar Op 4 Juni d a.v. is Aalst aan de beurt, waar om half acht des avonds word gemusiceerd. Tenslotte volgt Antwerpen op 11 Juli. Hier wordt in de Dierentuin een namid dagconcert van 3.00 tot 5.00 uur gegeven Momenteel is men druk be zig een geheel nieuw programma voor deze gelegenheidsconcerten in te stu deren. IV estdorpe NAAR BRANDWEERWEDSTRIJDEN Het Westdorpse brandweercorps zal a.s. Zaterdag 22 Mei deelnemen aan de brandweerwedstrnden. welke te Sluiskil worden gehouden. De brandweerlieden zullen om 3 uur aan de beurt zijn om hun kunnen te to nen. VERENIGINGSGEBOUW NADERBIJ? Deze week zal men weer een stapje dichter bij de verwezenlijking van de Westdorpse droom: een nieuw vere nigingsgebouw, komen. A.s. Vrijdag zijn namelijk de besturen van de di verse verenigingen uitgenodigd tot een vergadering, waarop men wil trachten om te komen tot vorming van een stichting tot exploitatie van het gebouw. Het is de bedoeling dat de oude school zal worden omge bouwd en dat de exploitatie in han den zal worden gelegd van een stich ting. Een en ander vanzelfsprekend met subsidies van gemeente en paro chie Dit alles is echter niet zo een voudig, gezien de grote exploitatie kosten, die op het gebouw zullen ko men te drukken. „DE LACHENDE VLAMING" Dinsdag a.s. komt in hotel De Graanbeurs, op uitnodiging van de Kunstkring Van den Vos Reinaerde en de Oudheidkundige Kring De vier Ambachten prof dr Frank Baur uit. Gent een causerie houden. Zijn onder werp is .De lachende Vlaming Prof. Baur is een in geheel Vlaan deren en Nederland bekend geleerde en redenaar een van de meest vooi - aanstaande kenners van de Neder landse en Vlaamse letterkunde. Ook in Hulst is hij niet geheel onbekend, hij heeft vroeger reeds een voordracht gehouden Dit is overigens al 34 jaar geleden Ook rijt keer zal het genotvolle en „leutige" avond worden: het onder werp is daarvoor garantie genoeg. Vooral in deze streek zal deze causerie inslaan. WEGVERBETERING Eindelijk kan men op de Oude Kaai de vlaggen uitsteken; de vernieuwing van de weg op de Oude Kaai en het Achtereind zal zeer waarschijnlijk een leit zijn. Na de geheime raads zitting werd besloten tot aanneming van de thans bestaande plannen over te gaan, zodat alleen gewacht zal moeten worden op de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Men zal op Oude Kaai een klinker bestrating krijgen met riolering en een trottoir aan een kant. Voor trot toirs aan beide kanten is de weg nu eenmaal te smal. In Achtereind komt een butime-wegdek en zal de riole ring eveneens verbeterd worden. Het dorp zal wel een ander aanzien krij gen, als deze verbeteringen zijn uit gevoerd. KOSTER GAAT JUBILEREN Onze sympathieke koster Bert de Koster Zal Zondag a.s. een jubileum ierenü.' Het echtpaar Hub. Bracké- .■"olfliet zal dan 25 jaar getrouwd zijn. Is dit feit in normale gevallen geen aanleiding tot publicatie, dit keer mogen we wel een uitzondering ma ken. We hebben om te beginnen maar 1 koster en dan een koster, die bij zonder sympathiek mag worden ge noemd door zijn werken in de paro chie. Hubert Bracké, beter bekend als Bert de koster, omdat het kosters ambt ook door zijn vader en groot vader werd waargenomen, is tevens organist. Hij is directeur van het da mes-zangkoor en onder-directeur van de fanfare Nooit Gedacht. Het zal hem en zijn gelukkig gezin Zondag zeker niet aan belangstelling ontbre ken. De fanfare zal ongetwijfeld een serenade brengen, als waardering voor het goede werk. dat Bert in de ze vereniging reeds heeft gepresteerd en nog verricht. Stoppeldijk Mooi resultaat Op een te Huist gehouden solistenconeours behaalde onze dorpsgenote me.i. Lena de Bakker een eerste prijs in de eerste afdeling. Mej. de Bakker bspeelde een piston. Een ander lid van onze plaatselijke fanfare St Cecilia die aan dit con cours deelnam, de heer Willy van Campen. behaalde met bariton een tweede prijs eveneens in de eerste afdeling. Heikant MUZIKALE PRESTATIE Op het te Hulst gehouden solisten- concours behaalde de jonge muziek vereniging Heikant een groot succes. Er werd deelgenomen met <1 muzi kanten. die 4 eerste en 2 tweede prij zen in de wacht sleepten. De solisten werden begeleid door de heer Eeck- hout uit Hulst. (Vervolg Z. Vlaanderen op pagina 11). TERNEUZEN Luxor 20 uur: Shane. SAS VAN GENT Olympia theater 20 uur: lm weissen Rössl. GOES Grand: Straatjongens van Pa rijs. MIDDELBURG Electro: Because you're mine. Schouwburg. De schoonheids specialist. VLISSINGEN Luxor: De vrouw met het ijzeren masker Alhambra: De charge aan de Rode Rivier. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera SAS VAN GENT Olympia theater 20 uur: lm weissen Rössl. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Shane. 20 uur: Cavalleria Rusticana. Paljas. Concertgebouw 20 uur: Tarzan's avon turen. OOSTBURG Ledel 20 uur: De ban neling van Ballantrae. HULST Bioscoopgebouw 20 uur: Het jolige weduwtje. Jubileumschieting De Batavieren. Bij G. Nijs 16 uur: Schut ters soc. Graauwse Poort: Schieting. AXEL Het Centrum 18.30 en 21 uur: Invasie. -DE KLINGE Kinema Van Dijck 19.30 uur: 'sNachts op de baan. GOES Grand: Straatjongens van Pa rijs. MIDDELBURG Electro: Because you're mine. Schouwburg: De schoonheids specialist. VLISSINGEN Luxor: De vrouw met het ijzeren masker, Alhambra: De charge aan de Rode Rivier.

de Stem | 1954 | | pagina 2