Ai Engeland wil geen risico's nemen Politieke vluchteling via Vaals over de grens gezet? Paniekstemming in Hanoi Koningin schonk gratie aan man aan de schandpaal Verwijdering tussen Ver. St. en Groot-Brittannië Buurland verbreekt betrekkingen met (communistisch) Guatemala Koningin bezocht Zusters Ursulinen België verhoogt de pensioenen Europese eenheid thans meer bedreigd dan vroeger Heerlense en Geleense familie: Politiek asyl werd gevraagd" 8 enaar euive DAGBLAD VQ DE Indochinese dichter Vo Song Thiet, die in Genève een hon gerstaking begonnen is „totdat mijn land vreedzaam verenigd is," is naar het ziekenhuis overgebracht, Hij vast reeds IS dagen en is zeer verzwakt. Aanvankelijk durfde men hem niet naar het ziekenhuis over te brengen, daar men vreesde, dat hij dan zelfmoord zou plegen. De politie heeft zijn weinige bezittin gen. een tent, een fiets en wat pa pieren, in bewaring genomen. VERKIEZINGEN IN ZUID-KOREA Oppenheimer krijgt openlijke steun Overeenstemming inzake Saar Aanhoudend koud Naundorff wordt weggeredeneerd Werkbezoek aan de Rijnstreek Drama rondom doofstomme Karl Pouch VRAGEN AAN DE MINISTER MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM f Eén dag terreur in Londen DE27-jarige, ruim twee meter lange oud-soldaat Nathan Goldberg, die Dinsdag heel Lon den in paniek bracht, door moordaanslagen op vier men sen, leeft niet meer. Hij richtte zijn revolver op zichzelf toen de politie hem bijna te pakken had. Goldberg had een notitie boekje bij zich, waarin de na men van 28 mensen stonden ge noteerd. A] deze namen hadden iets met de naam van de ma niak gemeen, soms alleen de initialen, de voornaam of de achternaam. Hij had deze lijst samengesteld aan de hand van het telefoonboek en hij was van plan deze mensen te doden. Verder had hij nog „bloed let kalf! lur ook! HET BESTE IS! oeft: er blijft, bouillon, fijn- •p zitten, tra smakelijk, (ruiden. heus niet veel. appen haal bij ïns een extra'tje >opt er de beste eld dan waarook. ran de goede i in het leven Plas bij een engen,^ ispan- ■veitje. Le wat ik doe als in de wal ben, is o'n verkwikkend ïie-koffie drinken, p ik van op. het woord voor eerste KOFFIE 94e JAARGANG No. 21036 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A. Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem Mr Di A J J M Mes, Mr H. B L. de Rechter. L. J v 't Westende, P V M Vercauteien Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1 5.85 per kwartaal per post 6.55, pei week (uitsluitend bij niet-post- besteil t 0.45 - Incasso wordt berekend Losse nummers 13 cent Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland htai> V R IJ D A G 21 M E I 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage i Ü.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staat werk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstiaat 41, Tel. tio. 3_ J-JET BUITENLANDS BELEID van de Britse regering blijft ook thans nu steeds meer wolken zich boven Z.O.-Azië samenpakken en in Indo-China nieuwe, beslissende ontwikke lingen zich voordoen, gekenmerkt door de grootste voorzichtig heid. De Britse regering heeft laten blijken, niets te voelen voor de Amerikaanse voortvarendheid, om de situatie in het Oosten positief te beinvloeden door directe vorming van een verdedi gingsverdrag voor Z.O.-Azië en nu reeds te beslissen over mili taire inmenging in Indo-China. Hierdoor is er een ernstige ver wijdering tussen beide landen ontstaan. Voor de eerste maal in de geschiedenis bleek een Amerikaanse president zelfs bereid, een internationaal bondgenootschap (het Z.O.A.V. pact) aan té gaan, zonder Engeland. Dit namelijk, heeft Eisenhower op zijn persconferentie laten blijken. 1000 GEWONDEN WACHTEN r\P DRIE PUNTEN zijn Engeland en de V. S. het oneens. Amerika wil de directe opbouw van een Zuidoost- aziatische verdedigings-organisatie, terwijl Engeland hiermee wil wach ten tot de uitslag van de Geneefse conferentie bekend is. Amerika wil aan deze organisatie de voorgenomen militaire besprekingen verbinden: En geland wil elke samenhang vermijden. De V.S. denken aan feitelijke militai re inmenging in Indo-China, waarvan Engeland niets wil weten. Inmiddels zijn de plannen voor de militaire besprekingen over Z.O. Azië, die in Washington zullen wor den gehouden, zo goed als gereed ge komen. Alleen bij dit overleg wil En geland aanwezig zijn. De V. S. volgen ondanks alle moei lijkheden hun eigen weg. Zij hebben Frankrijk vier voorwaarden gesteld, die vervuld moeten zijn eer een mi litair ingrijpen in Indo-China zou worden overwogen. Behalve de reeds bijna vervulde voorwaarde, dat Viet nam. Laos en Cambodja onafhanke lijkheid moeten verkrijgen, eist men verder, dat de Vietnamese troepen door Amerikaanse instructeurs wor den opgeleid, dat er een redelijk mi litair toezicht is en dat er onder het regiem van Bao Dai volledige demo cratie in Vietnam heerst. GENEVE. QP DE CONFERENTIE in Genève is men overeengekomen, de be spreking van het aandeel van Laos en Cambodja in een eventuele vredesre geling voorlopig te laten rusten, om WESTERLING-VAZAL VOOR DE RECHTER TTET Landgerecht te Makassar zal begin Juni de zaak in behandeling nemen tegen Patjitjalala, die wordt beschuldigd van moord en wreedhe den tegen de bevolking van Goa in Zuid-Celebes ten tijde van Westerling. Voorts zullen enige Indonesische staatsburgers van Nederlandse af komst, onder wie de heer Schokker, die politie-ambtenaar was tijdens de staat Oost-Indonesië, voor het Land- gerecht verschijnen in verband met deze kwestie. de totstandkoming van een bestand in Indo-China niet te vertragen. De Franse bevelhebber in In do-China verwacht, dat de Viet- minh binnenkort het offensief op de delta van de Rode Rivier, waar veel troepen zijn gecon centreerd, zullen openen. Zijn collega, generaal Cogny gelooft dat de aanval pas tijdens de herfst zal komen. De situatie is nu zo. dat zelfs één van de vier rode divisies bij een aanval in de delta al een redelijke kans op een overwinning zou hebben. In Hanoi, dat het eerst bedreigd wordt, heerst een paniekstemming on der de bevolking. Er wordt veel ge hamsterd en honderden mensen pro beren te ontkomen. In Dien Bien Phoe wachten intussen 1000 gewonden nog op evacuatie. On der de 114 gewonden die uit het fort zijn weggehaald, bevond zich geen enkele officier, evenmin als er Viet- namezen onder waren. De roden hou den hen vast. Men vrees dat vele gewonden zullen bezwijken als zij niet spoedig worden geëvacueerd. Het voedsel is ten enenmale onvoldoende. Mevrouw De Castries, die tot het laatst op de hoogte was van de toe stand in Dien Bien Phoe, is naar Pa rijs ontboden om te getuigen bij het onderzoek naar de val van de vesting. VASTENDE DICHTER NAAR ZIEKENHUIS McCarthy weer aanklager WRIJWEL direct nadat ondekt werd, V dat Guatemala wapens uit Polen had betrokken, heeft de regering van Nicaragua, een buurstaat van dit Zuidamerikaanse land, de diplomatie ke betrekkingen verbroken. Daarvan waren niet de wapenzen dingen de oorzaak, doch het feit,, dat Guatemala communistische propagan da in Nicaragua voert. In de nota. waarin het afbreken der betrekkin gen wordt aangekondigd, wordt ge zegd, dat de regering van Guatemala communistische neigingen heeft. Senator McCarthy, wiens geschil met het leger voorlopig blijft rusten, heeft deze gelegenheid aangegrepen om Guatemala ..een potentiële Sovjet Unie op het Westelijke Halfrond" te noemen. Volgens McCarthy had een EVENMIN als de landen waarom het gaat, is het Amerikaanse Congres ver rukt over het plan om Amerikaanse scheepvaartmaatschappijen te bevoor delen, bij verdeling van. scheepsladin gen voor de hulpverlening aan het buitenland. ACHTTIEN Zuidelijke Staten van de V. S. zullen de middelen bespreken om ondanks de uitspraak van het oppergerechtshof de scheiding tus sen blank en bruin op de scholen te handhaven. IN EEN plechtig Consistorie heeft de H. Vader gisteren het uiteindelijk ze- gel van goedkeuring gehecht aan de Aeiligverklaring van Paus Pius X en vijf anderen. schip, dat voer onder de vlag van een NAVO-land, de wapens uit Polen ge haald en. in Guatemala afgeleverd. Voorts fulmineerde hij tegen het feit dat schepen van bondgenoten strategi sche goederen naar communistisch China vervoerden. Zijn rede werd „fantastisch, ongelooflijk en onjuist" genoemd. IN Zuid-Korea zijn gisteren verkie- zingen gehouden voor de Nationale Vergadering. He verkiezingen zijn uiterst rustig verlopen. Er is nog van geen enkel incident melding gemaakt. De stemlokalen werden niet door de politie bewaakt (tegenstanders van president Syngman Rhee hebben be weerd dat de politie partijdig was). Van Westerse officiële zijde is voor de stemming te Vennen gegeven dat een geheim verloop der stemming re delijk was gewaarborgd. Tweede verkiezingsbelofte nu reeds ingelost MA de verkorting: van de duur van de militaire dienstplicht van 21 tot 18 maanden, heeft de nieuwe liberaal- socialistische regering: in België thans ook haar tweede verkiezingsbelofte ingelost en heeft zij het staatspensioen dat in December 1953 reeds was ver hoogd tot fr 26.000, voor gehuwde ar beiders opnieuw verhoogd tot fr 28.000. Ongetrouwde arbeiders ontvangen de toekomst een pensioen van fr 18.700, weduwen (op 60-jarige leef tijd) fr 14.000 per jaar. Deze staats pensioenen zullen in de toekomst aan gepast worden aan de kosten van le vensonderhoud. fr 28.000 staat gelijk aan 2.120 gulden. Verzet wordt gedeeld DIJNA veertig Amerikaanse atoom- geleerden, onder wie prof. Albert Einstein, hebben hun vertrouwen uit gesproken in hun voormalige chef, dr J. Oppenheimer, die door de Ameri kaanse regering is geschorst, omdat hij politiek onbetrouwbaar zou zijn. Zij verklaren, dat dr Oppenheimers verzet tegen de vervaardiging van waterstofbommen „door verscheidene andere bekwame natuurkundigen wordt gedeeld". JAPAN T~JE Japanse regering heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de radio-actieve regens, die de laat ste dagen in Japan zijn gevallen. Er is een bedrag uitgetrokken voor het onderzoek waaraan alle weerstations van Japan zullen deelnemen. DONDSKANSELIER Adenauer en de Franse vice-premier Pierre-Henri Teitgen hebben overeenstemming be reikt op basis van het plan-Van deT Goes van Naters voor Europeanisatie van het Saargebied. Teitgen noch Adenauer hebben ech ter de bevoegdheid om een overeen komst te sluiten. De resultaten van hun besprekingen zullen door hun re geringen moeten worden bestudeerd. Volgens een bericht van de Noord- westduitse radio-omroep wordt in po litieke kringen in Straatsburg jhr mr M. van der Goes van Naters genoemd als toekomstige hogr-commissaris voor het Saargebied. DE SOVJET-UNIE brengt in Lon den grote partijen zilver aan de markt: zó ongehoord veel, dat de prijs van dit edele metaal een hal ve penny daalde. In vorige maan den was Rusland de belangrijkste goudverkoper. HET EERSTE Belgische blad, dat re ageert op het waterwegenplan is de „Gazet van Antwerpen", waarin wij lezen, dat België wel erg toegeeflijk is geweest, vooral op het stuk van verdeling der kosten. BIJ DE ONLUSTEN in Pakistan zijn 9 kinderen, 25 vrouwen en 349 man nen om het leven gekomen. In het betrokken gebied blijft de toestand gespannen. IN DE algemene verkiezingen in Ier land is de partij van De Valera over tuigend verslagen De Valera heeft sinds 1932 geregeerd. Vermoedelijk zullen nu de oppositie-partijen zich verenigen en de regering vormen. BIJ DE plechtige herdenking van D- day op de 10e verjaardag van de invasie zal uit Amsterdam een gro te brandende fakkel, ontstoken aan het vuur van 11 „provinciale fakkels" naar Normandië worden gebracht. ZONDER voorbesprekingen en zonder oplossing van de kwestie-Triest, zal Italië nooit accoord gaan met een mi litair verbond tussen Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië. Scelba zal dan het recht van veto gebruiken. BRITSE BLADEN meldden gisteren onder grote koppen het vergaan van een duikboot in het Kanaal, waar vlootoefeningen werden gehouden. Het bericht bleek te berusten op een loos alarm. Gelukkig maar. VOLGENS DUITSE berichten, zijn onze Oosterburen niet meer zo gesteld °P de Nederlandse vroege groenten, 'Inds zij in ons land de plakkaten heb ben gezien met: „Duitsers niet ge wenst". DE FRANSE regering heeft Francis Lacoste, een beroepsdiplomaat, be noemd tot opvolger van generaal Uuillaume als resident-generaal in Marokko. MEJ. KLOMPé maakt een goede kans indaag gekozen te worden tot eerste ^ouwelijke vice-presidente van het parlement van de Raad van Europa, Weer, rsverwachting, geldig tot vanavond: wel bewolking met plaat- I.. u.-Cn'te'e buien. Matige tot f ac""ge wind in hoofdzaak tus- sen Noord en Noordwest. Weinig i "'"deling in temperatuur. 'a"daag: Zon onder 20.35 uur. t ,"op 00 00 uur. Morgen: Zon P 4.37 uur. Maan onder 8.11 uur. J Op haar tweedaagse tocht door de Rijnstreek, heeft HM. Koningin Juliana tegen de middag een bezoek gebracht aan huize „Sint Ursula" te Nievwveen. De oritvangst in huize Ursula door de voorzitter van het bestuur van het tehuis, de heer J. A. Slijkerman In proefschrift Lodewijk XVII wag een ander ENE Arnhemse chirurg, dr J. C. M. Stuyt zal Zaterdagmorgen 22 Mei a»s„ aan de Sorbonne te Parijs, pro moveren tot doctor in de letteren op een geschiedkundig proefschrift, waar in hij beweert, dat Naundorff en Lo- dewijk XVII twee verschillende per sonen zijn. De promotie zou aanvankelijk eind Juni a.s. geschieden, doch het is waar schijnlijk op grond van deze bewering, die een einde wil maken aan alle pretenties van de afstammelingen van Naundorff, dat het tijdstip is ver vroegd. De advocaat in het proces, over deze zaak, dat thans in de pu blieke belangstelling staat, heeft dr Stuyt n.l. gevraagd, of hij zijn „ge heim" wilde vertellen. Dit kon hij uiteraard niet doen voor de promotie. Dr Stuyt werd in Purmerend gebo ren en is thans 63 jaar. Naar dr Stuyt vertelde, heeft hij voor het aantonen van zijn „geheim" slechts twee en een halve bladzijde nodig gehad in zijn proefschrift, dat overigens drie thema's tot onderwerp heeft. DE HEER KIP TE DREISCHOR Oudste man in Nederland NJU in Sneek de oudste i"woner van ons land K, S. Nijdam is overle den, is de heer J. Kip te Dreischor de oudste man in Nederland. De heer J- Kip werd 18 Maart 1851 te DreLchor geboren en sinds 23 Aug. 1937 weduwnaar. De oude baas geniet nog een goede gezondheid. Hij ver richt nog dagelijks verschillende werkzaamheden op ziin bedrijfje aan de Stoofweg te Dreischor. de gemeen te waar hij heel zijn lange leven heeft eewoond ADENAUER WAARSCHUWT DE PARLEMENTEN WELKOME BUIT DONDSKANSELIER ADENAUER heeft als voorzitter van het mi nisterscomité van de Raad van Euro pa verklaard, dat de toestand in Europa thans een groter gevaar voor de Europese eenheid vormt, dan „aan het begin van ons streven". Adenauer sprak voor 132 parle mentsleden uit vijftien landen, die de opening van de consultatieve vergade ring van de Raad van Europa bij woonden. De conferenties van Berlijn en Genève hadden getoond, dat de mogendheden, „die onze vrijheid en onze levenswijze bedreigen, niet be reid zijn hun grenzen voor de vrij heid te openen, doch integendeel slechts denken aan de uitbreiding van hun eigen invloedssfeer". Het is gevaarlijk om historische ge legenheden te missen, daar zij zich zelden voordoen, zo zeide hij. Europa met zijn hoog ontwikkelde industrie en arbeidskracht vormt een welkome buit. Degcen, die Europa beheerst, heeft het huidige conflict gewonnen. De Raad van Europa heeft voorge steld een economisch handvest voor Europa op te stellen. T TITBUNDIG klokgelui en het gejuich van duizenden men sen begroetten gisteren de Ko ningin en Prins Bernhard toen zij een bezoek aan de Rijnstreek en het Merengebied brachten. Vele kleine plaatsen waaronder er echter vele zijn met een naam waarin oude glorie en grootheid nog naklinken, werden bezocht en overal onderging ons konink lijk paar blij de talloze bewijzen van sympathie. Het bezoek begon in Woerden, waar het kon. gezelschap de handel op de kaasmarkt gadesloèg. Bij het museum, dat vroeger ge rechtsgebouw was, werd de vorstin geheel in stijl begroet door een Schout en Schepenen. Het bleek, dat men hier een oude rechtspraak had geën- scèneerd, waarbij zelfs een veroor deelde in het schandblok gesloten buiten het gerechtsgebouw was ten toongesteld. Deze veroordeelde smeek te aan Hare Maj'esteit om genade, de landsvrouwe verleende hem die na tuurlijk grif. In Bodegraven, dat hierna werd aangedaan verrichtte de Koningin de officiële opening van Bodegravens nieuwe muziektent. Terwijl de koningin door brede ha gen van juichende mensen de officiële ontvangsten tegemoet ging, bezocht "D ONDOM DE 28-JARIGE SLOVEEN Karl Pouch heeft zich een dra- ma voltrokken, dat voor hem misschien nog zeer ernstige gevolgen kan krijgen. Op 9 Mei jl. ontvluchtte hij zijn vaderland zonder geldige papieren. Hij kon het niet langer uithouden in zijn gemarteld vader land. Reeds op 4 September van het vorig jaar had hij met zijn broer Rudi willen vluchten, toen zij in verband met de kwestie-Triëst m politieke moeilijkheden waren geraakt. De broer vluchtte alleen, om dat hu de vlucht met Karl niet aandurfde, daar deze doofstom is. Karl ee" n'*uwe gelegenheid af, wfelke zich op 9 Mei voordeed. Reeds m 1948 was zijn broer Stephan gevlucht. Deze was naar ons land uit geweken, had daar politiek asyl aangevraagd en verkregen en werkt nu b:j de Oranje Nassau Mijnen. Karl meende, dat de sprong naar de vrij heid ook hem wel gelukken zou. Zijn broer Rudi bevindt zich in een vreemdeiingenkamp in Duitsland. Hij heeft daar ook politiek asyl ge vraagd en gekregen. VONDER dat zijn vader er iets van wist. is de doofstomme Karl ge vlucht. Op 13 Mei kwam hij behou den aan bij familie in Geleen. de fa milie W. Onmiddellijk werd zijn broer Stephan gewaarschuwd, die in Heer len woonachtig is. In gezelschap van deze broer en de heer W. heeft Karl zich toen nog de zelfde dag naar het Geleense politiebureau begeven. De heer W. heeft het woord gevoerd en het geval van Karl uitgelegd en po litiek asyl verlangd. De agent ant woordde. dat Karl moest worden vastgehouden. Nadat de heer W. zich voor hem borg verklaard en gewe zen had op de hulpbehoevende posi tie van de doofstomme, werd toege staan, dat Karl weer naar de familie W. ging. Hen moest de volgende dag terug komen. Dit verklaarde Stephan Pouch, de broeder van Karl. OPNIEUW NAAR POLITIE F)E volgende dag is Karl, ditmaal in gezelschap van de heer W. en een getrouwde zuster uit Heerlen, naar het politiebureau gegaan. Aan het lo ket werd het geval weerom uiteenge zet en volgens de getrouwde zuster van Karl om politiek asyl gevraagd. Het gezelschap werd verwezen naar kamer 7. de kamer van de vreemde lingenpolitie, waar nog eens werd me degedeeld, dat Karl politiek asyl ver langde. De vreemdelingenpolitie zei, dat „het wel een lange geschiedenis zou worden" en vroeg tenslotte aan de fa milie Karl duidelijk te maken, dat hij op het politiebureau moest worden vastgehouden. De familie kon alle ga ranties geven voor de behuizing en 't levensonderhoud van Karl, de man van zijn getrouwde zuster bleek be reid Karl in zijn gezin op te nemen, zodat „het de Nederlandse staat niets behoefde te kosten". Karl verstaat uitnemend 't schoenmakersvak, waar mede hij na verloop van tijd wel in zijn eigen onderhoud zou kunnen voorzien. Des middags is Karl in tegenwoor digheid van een tolk verhoord ge worden en bij die gelegenheid werd een schriftelijke verklaring afgelegd namens Karl, waarin van geen ver zoek om politiek asyl sprake was. Hiervan is de familie geheel onkun dig gebleven. Zij zegt nu: „Hoe is dat mogelijk? De tolk moet eenvoudig Karl niet hebben begrepen. Wij weten toch, dat hij juist voor alles politiek asyl begeerde". Zondag is Karl op het politiebureau van Geleen nog maals door familie bezocht, o.a. weer door zijn getrouwde zuster uit Heer len, die verklaarde, dat ook toen nog maals tot uitdrukking is gebracht, dat Karl politiek asyl verlangde. De poli tie antwoordde ongeveer aldus: „En daar komen jullie nu pas mee?". Waarop de familie geantwoord heeft, dat deze kwestie door haar al enkele malen ter sprake was gebracht, sinds Donderdag j.l. De vrouw vroeg nog om enig be richt, wanneer er met betrekking tot Karl iets werd beslist, maar Maandag middag moest zij tot haar grote droe fenis vernemen, dat de doofstomme man inmiddels door de marechaussee over de grens was gezet b(j Vaals. Intussen had de familie Vrijdag avond nog per expresse zich schrif telijk gewend tot de minister van Justitie en tot mr Brouwers van de Nederlandse afdeling der UNHCR, de UNO-organisatie voor hulp aan emi granten en politieke vluchtelingen. Zij heeft nooit verwacht, dat Karl met zo bekwame spoed uit ons land zou wor den gezet. Daar hij doofstom is en in Duitsland geheel verstoken van hulp, vreest zij het ergste. De zuster van Pouch verklaarde tenslotte, dat men de familie op het f-Jet Eerste Kamerlid Ruys de Beerenbrouck heeft over de tragedie, die wij hiernaast weer geven vragen aan de minister van Justitie gesteld. „Bewijst een geval als het onderhavige niet," aldus de heer Ruysdat de bescherming van hier te lande om asyl aankloppende vluchtelingen als onvoldoende moet worden beschouwd?" De heer Ruys dringt dan ook aan op een afdoende regeling van de toelating van deze categorie personen. Bovendien vraagt de heer Ruys of hetgeen er in Vaals is gebeurd, niet „clandes tiene uitgeleiding" moet heten. Geleense politiebureau verzekerd heeft, dat Karl geen last in Joego slavië zal krijgen, wanneer hij weer derwaarts wordt getransporteerd. De familie, die goed op de hoogte is met de omstandigheden in het door de Ti- toïsten beheerste Joego-SIavië. noem de deze opvatting tragisch-naïef. De koninklijke bezoekers bij de veroordeelde in het blok. Prins Bernhard enkele industrieën in dit gebied. De koninklijke en prinse lijke auto's ontmoeten elkaar op som mige plaatsen. In „Avifauna" werd de lunch gebruikt. Aardig was de begroeting in Nieuw- veen. waar de plaatselijke postduiven vereniging 150 duiven losliet, toen de koninklijke auto's naderden. Na Leimuiden, Alkemade en Wou- brugge, gold het laatste bezoek van de dag Leiderdorp, waar de be woners reeds de gehele dag feest had den gevierd. Leiderdopse kinderen voerden op het sportveld een symbo lisch spel op, een slotmanifestatie van het koninklijk bezoek getiteld „Zo zag U de Rijnstreek". Op drukke Coolsiugel Slachtoffer ernstig gewond pISTERAVOND is op de Coolsingel te Rotterdam een moordaanslag gepleegd op de 30-jarige P. v. Baarlen uit Rotterdam. Het slachtoffer werd een aantal steken met een mes toege diend. Zijn toestand Is ernstig. Een vrouw, die hem vergezelde, liep een ongevaarlijke steekwond in de rug op. De dader, de 31-jarige los werk man J. R. uit Rotterdam, is gearres teerd. Toen de moordaanslag werd ge pleegd, was het zeer druk op de Cool singel. Onmiddellijk werden surveil lerende agenten gealarmeerd. Zij slaagden er in R. te overmeesteren. Hij is achter slot en grendel gezet. Het motief van de moordaanslag is volgens de Rotterdamse politie' ge weest, dat R. zich heeft gestoord aan het feit, dat Van Baarlen met een meisje, dat hij goed kende, wandelde en praatte. Het meisje was op het verkeerde pad geraakt en Van Baar len stelde pogingen in het werk om haar daarvan af te brengen, hetgeen R. niet naar de zin schijnt te zijn ge weest. NAAR EEN EUROPEES SOCIAAL STATUUT LIET COMITÉ van ministers heeft na langdurige besprekingen in Straatsburg besloten een sociale com missie van deskundigen in te stellen, die vragen van Europese samenstel ling op sociaal gebied zal behandelen. Zij zal onder meer tot taak krijgen een Europees Sociaal Statuut uit te werken, als aanvulling van de onlangs van kracht geworden Conventie van de Rechten van de Mens. De ministers hebben in grote meer derheid de vroeger in de assemblée geopperde plannen voor een samen smelten van de Raad van Europa met de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking van de hand gewezen. wraak" gezworen op enkele mensen die hem hadden bele digd of benadeeld. Eén er van was een arts, de ander een ambtenaar van het ministerie van Arbeid, die hem eens pen sioen geweigerd had. De politie kon de maniak, ondanks dat er na elke aanslag duizenden agen ten in het geweer kwamen, niet te pakken krijgen. Tot hij zich zelf enige rust gunde door het bezoeken van een bioscoop. Bij het verlaten van de zaal werd hij opgemerkt en door de politie achtervolgd. Goldberg probeer de nog in een taxi te vluchten, maar toen dit mislukte sloeg hij de hand aan zichzelf.

de Stem | 1954 | | pagina 1