Mensen en tTtiluzen Joan Collette 65 jaar r Kosters «aan congresseren in België POOLS PROTEST BIJ AMERIKA WÜICeLEY Middensiandsnota AT EEN ONDERLIJKE ERELD Iet Huis van Leven en van Dood TWEEDE BLAD DINSDAG 18 MEI 1954 Platform voor een groot debal 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Val gel ijk Voor- en nadeel HET Voorlopig Verslag gaat na tuurlijk nog verder op tal van onderdelen der Nota in. Als straks de Regering heeft geantwoord, is er een platform voir een groots de bat over middenstandspolitiek en middenstandsbeleid. Invalide zonder rijbe wijs achter het stuur Persconferentie Hij werkt momenteel te Tilburg aan de grootste opdracht van zijn leven LEERLING VAN TOOROP Onze taal weer in de steigers Had op mijn jasje gemorst, wel een vlekje of tl«n, 'k Haalde CETREX erbij, vlekken nooit moor gozion I Schip (RADIO QE EERSTE STAP is gezet op de weg naar de behandeling van de Middenstandsnota door de Twee de Kamer. Er is "-en uitgebreid Voorlopig Verslag over uitgebracht, een V.V., waarin naast de dankbaar heid ook de critiek aan het woord komt. In de beschouwingen over de grondslagen van het middenstands- bedrijf zijn voornamelijk twee groe pen van „vele leden" aan het woord en het valt niet moeilijk te raden, dat de fracties van P. v. d. A. en K.V.P. hier hun zienswijze ten bes te geven. De eerste vindt, dat de Nota te eel het heden schetst en te weinig tot uitdrukking brengt, welke de positie en de taak van de midden stand zal zijn, gezien in het licht an de maatschappelijke ontwikke- ting. Ze is niet tevreden met de vol gende stelling: „De Overheidstaak s beperkt tot een globaal ingrijpen po strategische punten." Ze betwij felt, of de typisch-structurele pro- plemen kunnen worden opgelost ioor een beleid, dat bi.i voorbaat in en bepaald kader moet passen en jlijkt wel wat te voelen voor een estrictief beschermende midden- Advertenties Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. '2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carters Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 52 ZIJN communistische manie ren: Eerst trachtte men uit de lijn en het leed van de gewonden 'an Dien Bien Phoe diplomatiek 'oordeel te trekken, thans probeert len er profijt uit te halen voor de erdere militaire operaties. De 'ransen beloofden geen bombarde- lenten uit te voeren op bepaalde egen, zolang de evacuatie van de ïwonden plaats had. Prachtig, lachten de opstandelingen, dan re- areren we het vliegveld niet en ;an die evacuatie wel over weken in maanden gerekt worden. In de ussentiid kunnen we ongehinderd inze troepen verplaatsen. Het is een weerzinwekkend spel, lat alle mooie praatjes in Genève, ille vriendelijke recepties, alle ui- ngen van mensenmin tot volstrek- e huichelarij stempelt. Wat kan oen resultaten verwachten van on- lerhandelingen, als een dergelijke nentaliteit overheerst? -JET ONLANGS verschenen rap- port-Metsu, dat de gevolgen tan een afsluiting der zeegaten voor Pandbouw en visserij nagaat, toont vel aan, hoe het hier een afwegen ran voor- en nadelen wordt. Land- jouw en visserij komen als het ware egenover elkaar te staan. Hoe pijn lijk het voor de visserij echter ok is. de voordelen voor land- iouw en verkeer zijn zó onmisken- aar groot, dat er van aarzeling toch loeilijk sprake kan zijn. Van den leginne af zal er echter op gewerkt oeten worden, de jongeren de eg ar een ander beroep te wijzen. In voor de ouderen, op het water horen en getogen, zal, als de aan lassing niet mogelijk is. een royale erzorging nodig zijn. Zo kan de ijn van een afscheid verzacht wor- en. Nederlands toekomst vraagt it offer. We mogen dan niet peu terig en krenterig ziin. standspolitiek, welke de Nota on gewenst acht. De tweede groep is het er ten volle mee eens, dat een restrictief beschermende middenstandspolitiek niet wordt gevoerd. Van de zijde van de georganiseerde middenstand wordt daar trouwens niet om ge vraagd. Deze leden kunnen echter niet meegaan met de Nota, als deze in het algemeen stelt, dat de mid denstand te allen tijde aan de dy namiek van de samenleving moet worden overgeleverd. Zii menen, dat in bepaalde omstandigheden en verhoudingen het algemeen belang wel degelijk tijdelijk bepaalde maatregelen kan eisen. In dit ver band betreuren ze het, dat zij het ten onrechte de indruk wordt gewekt als zou de groep van kleine en zeer kleine ondernemingen, die sociaal en economisch verantwoord zijn „geen object uitmaken van een positief beleid en ten ondergang ge doemd zijn" Er is toch wel heel wat te doen voor deze groep: opname in bepaalde sociale verzekeringen, hulpverlening in de trant als aan de kleine boeren, betere crediet- verlening en voorlichting, fiscale verlichtingen. jyjEN ZIET, hoe de zienswijze van deze twee grote groepen van Kamerleden al spoedig uit elkaar buigt, omdat de ene een strakker Overheidsgreep wil en zelfs dit ty- nisch bedrijf van zelfstandigen in de pas wil laten lopen naar een so cialistische maatschappij. Meer in het bijzonder komt dit tot uiting, als het vestigingsbeleid aan de orde komt met de vraag, of daarin het behoefte-element een plaats moet kriigen. Er is onlangs bij de behan deling van de Vestigingswet Bedrij ven al uitvoerig over gedebatteerd. Een poging van de socialisten tot het binnenleiden van dit behoefte element is afgewezen. Ze komen er nu echter weer op terug. Maar. de katholieken maken duidelijk, dat ze achter de Nota staan, als die dit be hoefte-element afwijst. In een rede voor de Roosendaal- se middenstand heeft Mr Dr van den Heuvel er onlangs op gewezen, hoe het stellen van kwalitatieve eisen reeds voldoende remmend en sanerend werkt. Waar men dat niet kent, in België, ziet men 380.000 de tailhandelszaken tegenover 180.000 in Nederland, 66.000 kruideniersza ken tegenover 24.000 in Nederland. Waarom zou men dan verder gaan en het gezonde concurrentie-ele- ment in zijn werking belemmeren? Nu eindelijk, om nog eens Mr Di van den Heuvel te citeren, kunnen deugdelijke grondslagen gelegd gaan worden voor een middenstandsbe leid in Nederland, dat al de struc turele problemen, de functionele problemen en de problemen van differentiatie, van werkgelegenheid en productiviteitsbevo dering in de middenstand aan de orde stelt op zodanige manier, dat die voorwaar den geschapen gaan worden, waar onder de middenstand zich als groep van zelfstandige ondernemers hand haven, ontwikkelen en ontplooien kan. daverend geweld is Zondag middag te Amsterdam tussen een auto en een lantaarnpaal een fiets verpletterd, waarvan de eigenaar zich mag troosten met de gedachte, dat hij zich op het kritieke ogenblik toeval lig elders bevond. Gespaard bleef ook de 68-jarige oud-zeeman, die de auto in kwestie had bestuurd, ofschoon zijn beide benen gedeeltelijk verlamd zijn en hij niet in het bezit is van de ver eiste papieren. Bij het inzwenken van de bewuste straat bleek hij te zijn ge schrokken van een naderende tram en de „macht" over het stuur te heb ben verloren. Ideaal: oprichting van kostersschool in Nederland pELUKKIG reeds lang is de tijd voorbij, dat de kosters van katholieke kerken zich niet mochten organiseren. Tevoren, en dat was nog in 1930, bestond er een kringverband tussen de kosters in de verschillende parochies en in 1934 begon men met de uitgave van het Kostersblad. Het moest evenwel 1946 worden, alvorens een katholieke vereniging van kos ters in de vijf bisdommen werd toegestaan. Deze organisatie is sindsdien sterk uitgegroeid met een ledental van rond duizend in 38 kringen in de verschillende bisdommen: 7 in Utrecht, 10 in Haarlem, 8 in Den Bosch, 4 in Breda en 9 in Roermond. Er zijn verschillende sociale maatregelen bereikt en opleidingscursussen worden gehouden. Het is zelfs zo, dat na niet al te veel jaren wordt gehoopt op de stichting van een kostersschool voor gans Nederland. CEN EN ANDER werd ons meege- deeld op een persconferentie, door het bestuur van de diocesane kos tersorganisaties belegd in verband met het aanstaande derde internationaal kosterscongres, dezekeer in België te houden en wel van 6-8 Juli a.s. Daar worden ook ruim 200 Nederlandse kos ters verwacht, een vertegenwoordi ger van het Hoogwaardig Episcopaat en Mgr. C. van Lierde, sacrista van Z. H. de Paus en ere-voorzitter van de Nederlandse Kostbrs-organisatie. Het bestuur kan zijn ere-voorzitter met trots laten weten, dat de jaarlijk se kostersdagen een succes zijn, even hls de retraiten en verdiepingsdagen, welke ook voor kpstersvrouwen wor den gehouden. Men heeft een mini mum-salarisregeling verkregen en een vacantieregeling. en in drie bisdom men is bereids een verplichte pen sioenverzekering ingevoerd, namelijk in Utrecht, Haarlem en Roermond, hier zelfs berekend naar het omslag systeem. IDEAAL ITET IDEAAL van een Nederlandse Kostersschool zweeft het bestuur en vooral de geestelijk raadsman, pa ter H. Boeracker S.S.S. te Baarlo, sterk voor de geest. Men herinnerde aan België, waar reeds in 1830 zulk een school werd gesticht en aan Duits land, waar men in 1870 volgde. In af wachting van de mogelijkheid van stichting worden vanwege de nationa le organisatie twee cursussen gehou den; op de a. cursus worden de ele mentaire begrippen over beroepsuit oefening bijgebracht; cursus b. is prac- tisch een uitbouw van de eerste cur sus. De deelnemers moeten aan hoge eisen voldoen, zodat niet iedereen zo maar koster kan worden. In een van de bisdommen is het diploma zelfs verplichtend gesteld. Maar wie slaagt, kan rekenen op een kostersplaats. Overigens kan worden gezegd, dat in alle vijf bisdommen een groot percen tage van de reeds in functie zijnde kosters voor de cursussen zijn ge slaagd. Aspiranten worden vaak ge zocht op de muziekscholen, omdat men uit ervaring weet, dat de combi natie koster-organist geen kwade is. KOSTERSMAANDAG MOG ANDERE goede acties heeft de jeugdige Kostersorganisatie be reikt. Na het Kosterscongres van 19ö0 te Rome werd een Kostersmaandag in gevoerd, evenals een bijzonder kos tersgebed; en al doende hoopt het be stuur te bereiken, dat de vereniging, internationaal gezien, een eigen sta tuut in het kerkelijk recht zal ver krijgen. Want, zo oordeelt men: het kostersambt is bovenal ccn geestelijk ambt en mag zeker niet zijn het „ver waarloosde kind" van de Kerk. De koster, aldus de voorzitter A. Koene, vervult na de priester de belangrijkste plaats in de kerk. Overigens gevoelen bestuur en le den zich aangemoedigd door de ver zekering van Mgr. dr A. Hansen, dat de kostersorganisat-ie in Nederland in slechts weinig jaren veel heeft mogen bereiken. Door middel van de pers meenden de kosters nu eens tot het publiek te kunnen zeggen, dat zij er mogen zijn. £)E POOLSE regering heeft aan de Amerikaanse ambassade te War schau een protest overhandigd tegen het opbrengen van het vrachtschip „Gottwald" door de Chinese nationa listen in de wateren van Formosa. Het opbrengen was geschied met de hulp van Amerikaanse wapens. Amerikaan se vliegtuigen hadden namelijk, aldus het protest, het schip gevolgd voordat het door de Chinese nationalistische marine was aangehouden. J7ERG4STEREN heeft de bekende schilder en kunstnijveraar Joan Collette te Nijmegen zijn 65ste verjaardag gevierd. Deze mijlpaal is voor ons een welkome aanleiding iets uitvoeriger in te gaan op het leven van deze zeer begaafde pionier van de moderne kerkelijke kunst. Joan Nicolaas Conrad Collette is 16 Mei 1889 te Delft geboren. Na de H.B.S ging hij studeren aan de Rijks academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. We mogen hem voorts een leerling van Jan Toorop noemen, om dat hij zich door diens strakke lijn in de tekenkunst liet inspireren. Toorop was het ook, die een hem gegeven op dracht aan Collette toevertrouwde. Helaas bracht de eerste wereldoor log enige stagnatie, omdat er in die zorgvolle jaren van groot werk geen sprake kon zijn Collette legde zich in die periode vooral toe op illustra tief werk en grafiek. Na 1918 kwam hij echter pas tot ont plooiing. Vooral toegepaste kunst in de architectuur had zijn belangstelling. Een geheel nieuwe richting sloeg hij in door zich te oriënteren op de Byzan tijnse kunst en de stijl der oud-Russi sche ikonen. In 1921 kreeg hij zijn eerste grote opdracht, namelijk de absis-schilde- ring in de St. Laurentiuskerk te Don gen. Hiermee verwierf hij zich ter stond een plaats onder onze grote re ligieuze kunstenaars. De opdraenten volgden elkaar regelmatig op. In onge veer 60, kerken hier te lande is werk van Colette te bewonderen, o.a. te (Advertentie) TAOOR het genootschap „Onze Taal" is medegedeeld, dat de regering binnenkort nieuwe richtlijnen voor de schrijftaal zal geven. Dit naar aanlei- din van de verwarring die er bestaal, in de schrijftaal als gevolg van onge lijkheid tussen de geldige taalregels van De Vries en Te Winkel en het he dendaagse taalverkeer. VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER Joan Collette, werkend aan een der panelen voor het stoomschip „Nieuw-Amsterdam", Oosterhout (St. Jan), Terheyden, Ber gen op Zoom (St. Joseph en H. Maagd Maria), Breda (O. L. Vrouw Onb. Ontv.), Standdaarbuiten en Sprunclel. ZEER VEELZIJDIG Joan Collette is meester op vele wa pens. In 1912 maakte hij glas-in- lood-ramen, die door vele andere ge volgd werden, o.m. in kerken te Hoens- broek. Enschedé Maastricht en Bre da (H. Hart. Samen met Willem van Konijnenburg maakte hij glasramen voor de Nieuwe Kerk te Delft, In de kapel van het Zusterklooster te Hoe ven bracht hij een kruisweg in glas- in-lood aan. Ook op 't gebied van mozaiek maak te deze pionier zich naam Fraaie werkstukken op dit gebied zijn o.a. te zien in de St. Stefanuskerk te Nij megen en in de kerk te Hoeven. Even eens bewoog hij zich op profaan ter rein. Zo vervaardigde hij tien ramen voor het stadhuis te Nijmegen (waar hij sinds 1927 woont) en panelen voor het s.s. Nieuw-Amsterdam. Bovendien geniet hij grote faam als portret schilder. ORGANISATOR Dij dat alles vond de heer Collette nog tijd en lust om zich te geven aan het organisatie-leven. Jarenlang was hij algemeen voorzitter van de A.K.K.V. en lid van allerlei commis sies op cultureel terrein. Hij fungeer de als jurylid en zat in het bestuur van het St. Bernulphusgilde en de Al liance Frangaise. Op de Katholieke Kunstenaarsdagcn, die in 1932 te Huy- bergen gehouden werden, hield hij een inleiding over beeldende kunsten en kunstnijverheid verlucht met een schat van lichtbeelden. Daarnaast was hij nog bestuurslid van het Apostolaat der Hereniging en zelfs de politiek liet hem niet onge moeid. Hij was gemeenteraadslid in zijn woonplaats en tekende talrijke spotprenten in het satirieke weekblad De Roskam. En sinds Herman van den Eerenbeemt in 1921 met min of meer Amerikaanse bombarie zijn prachtig tijdschrift „Opgang" de wereld inzond, waren het elke week de tekeningen van Collette, die het meeste opzien baarden. In alle technieken is hij thuis. We herinneren ons van hem fraaie litho's en houtsneden. Ingewijden weten te vertellen, dat hij ook zeer muzikaal is en dat de familieconcerten bij hem thuis altijd erg gewaardeerd werden. Ten slotte zij vermeld, dat deze veel zijdige kunstenaar van tijd tot tijd ook heel goed met de pen weet om te gaan. Hij publiceerde in bouwbladen en andere periodieken verhandelingen over kerkelijke kunst, oud-Russische kunst enz. ONVERMOEID. {_Ioewel Joan Collette de „pensioenge- rechtigde" leeftijd bereikt heeft, denkt Jiij nog aan geen rust. Hij tuft nog lustig rond op zijn bromfiets en ziet er niet tegen op de hoge steigers te beklimmen, wanneer het werk dat vergt. De laatste maanden is hij bezig aan de beschildering van dc St Willi- brorduskerk aan de Enschotsestraat te Tilburg, misschien wel de grootste op dracht, die- hem ooit verstrekt is. Deze kerk is gebouwd door pastoor Man- naerts, die op 6 Juni a.s. zijn veertig- jarig priesterfeest hoopt te vieren. Voor deze gelegenheid brengen de pa rochianen op initiatief van de kape laans, door een bijdrage van 40 cent per weck het geld bijeen, dat voor de beschildering van de kerk nodig is. Gezien de vitaliteit van deze 65-ja- rige en zijn onvermoeibare scheppings drift, mogen we verwachten, dat net ook hierbij niet zal blijven, maar dat hij de gemeenschap nog met menig nieuw kunstwerk zal verblijden. W. van der VELDEN. J-JET OUDSTE schip in de vloot van de Kon. Rotter- damsche Lloyd; de ra de eer ste wereldoorlog op de toen malige werf van Bonn en Mees te Rotterdam gebouwde „Tosari", is voor de sloop verkocht. Gedurende de jaren 1940- 1945. toen de „Tosari" ten be hoeve van de geallieerde oor logvoering dienst deed, was zij een der weinige schepen van de Lloyd, waarvan men in Rotterdam steeds vrij nauw keurig ruist, tnaar het ver toefde en wat het deed. In hun via het rode kruis naar huis gezonden brieven, waar in geen scheepsnamen moch ten worden genoemd, schre ven de opvarenden n.l. steeds over „Toos en Arie" en zij vertelden de wonderlijkste be levenissen van dit kennelijk gelukkige échtpaar. Het duur de niet lang, of men had be grepen, dat daarmee bedoeld werd de „Tosari". Tocht (ANGEVEER 75 blinde mannen en vrouwen hebben een tocht ge maakt naar Rome. Zij vertrokken uit Florence en liepen vijf dagen om op de plaats van bestemming aan te komen. De blinden maakten de mars ter verkrijging van een staatspensioen voor blinden. Belofte F)E BRITSE bond van postzegelver zamelaars heeft een bedrag van 100.000 gulden uitgegeven om een collectie van 600 valse postzegels in eigendom te krijgen. Deze werden gekocht van een beroemd vervalser, die reeds vanaf zijn 21ste jaar zijn brood verdient met deze activiteit. Hij moest voor de som ook beloven het nooit meer te doen. De Bond hoopt thans van zijn perfect verval- singswerk verlost te zijn. F out ]CEN Italiaan werd uit de gevan genis ontslagen. Hij was nau welijks veilig en wel buiten de muren toen hij in de gaten kreeg, dat hij in zijn oude plunje lelijk voor schandaal l'ep. Hij wilde een nieuw leven beginnen en daarom stal hij een net pak uit een gepar keerd staande auto. Hij kleedde zich om en vroeg de weg naar een nette straat aan een even nette heer. Dat laaste was fout. Want deze begon de brave ex-gevange ne wederom naar liet politie-bu- reau te slepen. Het was de heer van het nette pak. Rallye CAP 4 September aanstaande zullen in het Schotse Edinburg tien Engelse en tien Amerikaanse auto's starten voor een rallye, die 1350 km. lang is. Het eindpunt is op de Good- wood-renbaan aan de Engelse zee kust. De meeste mensen vrezen evenwel, dat daar geen enkele deel nemer op eigen kracht zal aanko men. Want de vehikels zijn alle ge bouwd in de jaren 1906 en enige ja ren later. Mild pRECIES op zijn verjaardag kreeg de 96-jarige heer Geor ge Dobson te Devizes in Engeland weer toestemming om op zijn mo tor te rijden. Dat was een verras sing, want vorig jaar was de po litie gedwongen geweest zijn rij bewijs in te trekken voor de tijd van vier jaar. De oude baas had zo hard gereden, dat de polit'e- auto hem Slechts na een urenlange wilde jacht te pakken kreeg. Klacht £EN DAME in het Ameri kaanse Knoxville is ernstig over haar 73-jarige echtgenoot aan het klagen. Haar klacht is, dat de oude baas niet wil wer ken. „Hij is de kost niet waard" zegt de dame. Ongenoegen OOK dhr. Thomas Blackmore is het niet eens met zijn echtvriendin. Hij uit zijn klachten niet op losse gronden, want een van de grapjes, die zijn vrouw zich ten koste van hem permitteert is, dat ze hem in zijn goede pak in de badkuip werpt. Het sterkste staaltje tot dusver was, dat zij hem met twee vriendinnen opwachtte en een flink pak slaag gaf. Verschil CH IS een veelzeggend verschil te constateren tussen de waarde ring, die de Amerikaanse jeugd koes tert voor vader en moeder. Aan de hand van statistieken komen Ame rikaanse vaders namelijk met enigs zins bedrukte gezichten vertellen, dat vorig jaar maar 150.000.000 gul den werd uitgegeven voor vaderdag en 250.000.000 voor moederdag. Ach teraf gezien zijn ze het er toch maar mee eens, want een moeder is veel meer dan goud waard. Verbetering TN STOCKHOLM heeft men sedert kort parkeerklokken naar Ame- rikaans model ingevoerd. Iedereen is het er mee eens, want sedertdien is het aantal verkeersongelukken in de stad beduidend terug gelopen. Met de complimenten van tafel veertien." i Advertentie) Zet Uw zorgen aan de kant kri'}0' kikkert U helemaal op. -A Heerlijk verfrissend, zuivert mond en keel en is goed tanden. door ALAN SULLIVAN 20) Mr. Court vergist u zich niet a) mr. Absalom. Hij leeft wel verder, Saar gelukkig is hij niet. Hij houdt 'an juffrouw Anthea. Hij is niet 'reed. Soms ziet hij er uit, of hij liet leven moe is. Maar het heeft hem 'e pakken en wil hem niet loslaten, sn hij moet volhouden tot het ein de als zo iets een einde heeft. Ik keet het niet." Angst had hem die woorden opge zongen, dat was duidelijk. Hoe wei had een ander te geven, bij Ab salom vergeleken. ,Dat ongeluk eergisteravond, Her- ?ey, dat was geen glas." „Nee, meneer." „Kun je me niet vertellen wat het kas?" „U zult het vandaag nog horen, me neer. Wilt u me nu verontschuldigen?" De deur viel achter hem dicht en Hector zat een tijdje in gedachten voor zich uit te kijken. Om tien uur ging hij naar de stu deerkamer. Absalom zat op zijn vaste plaats, met Maktai aan zijn voeten. Naast hem stond Anthea. De aanwezigheid van het meisje veranderde de situatie geheel en Hec tor kon nu zijn verklaring niet af steken, Absaloms houding vergrootte zijn onzekerheid." „Ga zitten, Court. Ga ook zitten, Anthea dat is beter. Ik zal je niet lang ophouden. Court, jou heb ik langer nodig." Hij zweeg, drukte de vingertoppen teten elkaar en glim lachte raadselachng. „Court, ik heb je vanmorgen heel wat te vertellen, maar om te begin nen en nu Anthea er bij is wil ik je zeggen, dat je verloving met haar zeer naar mijn zin is." Hector staarde hem verbluft aan. „Meent u dat, meneer?" „Ik zeg gewoonlijk geen dingen die ik niet meen." „Anthea, lieveling, hoor je dat?" Rij ging snel naar haar toe en greep haar hand. De hand was slap, haar gezichtje bleek en haar blik ontweek de zijne. „Anthea, liefste, wat scheelt er aan? Begrijp je het niet?" „Eén ogenblik, Court." zei de koele stem. „Anthea begrijpt het volkomen. Ik herhaal, dat ik gaarne mijn toe stemming geef onder zekere voor waarden." „Welke?" riep Hector. „Die we beter onder vier ogen kun nen bespreken." „Weet Anthea, welke het zijn?" vroeg de jongeman wantrouwend. „Ze heeft het altijd geweten," zei Absalom. Het meisje zuchtte, hief de ogen op en wierp haar minnaar een blik toe, waarin leed en liefde, trots en ver driet met elkaar streden. Die ene blik bracht hem het ogenblik voor de geest, waarin ze zichzelf van lafheid en onvrouwelijkheid beschuldigd had. Die blik deed zijn hart ineenkrimpen. „Anthea, kijk me niet zo aan! Het is in orde allemaal en wacht hier niet langer. Ik kom aanstonds bij je." „Jknikte Absalom, „we zullen de ziak samen bespreken." „Nee," zei ze zacht, „ik wil blijven." Al'salom haalde de schouders op, terwijl Hector, met een blik op die beidé gezichten, het ene zo ondoor- grordelijk, het andere zo teer bemind, zijn krachten verzamelde als nooit te vor;n. Maar nu was het anders. Hij was gewend iets zichtbaars, tastbaars te Jevechten, waar men de snelheid en kracht van zijn stoten berekenen kor en het resultaat er van zien. Hier vo<ht hij met iets ontastbaars dat geen tekjn gaf als het gekwetst werd zo het al kwetsbaar was. En nooit was hij zich zo de schitterende gees- teljke gaven van de man tegenover hen bewust geweest. ,Wel, meneer?" zei hij rustig, „wel ke zijn uw voorwaarden? Ik heb An tina lief en we zullen in elk geval trtuwen." Deze verklaring scheen Absalom te bfvallen. „Ik moet een eindje teruggaan. Heb j« de betekenis beseft van wat je gis teravond gehoord hebt? Nu, laten we Dimitri en mrs Baxter als bewijzen van mijn succes nemen. Toen ik met mijn proefnemingen begon tastte ik in het duister. Ik ondervond teleur stellingen,«die natuurlijk ook anderen troffen. Toen zag ik licht. Kun je begrijpen, wat het voor me brtekende te berei ken, wat geen sterveling mogelijk had geacht.! „Enigszins" „Wel, langzamerhand vind ik het ge zochte geheim het geheim van de dood.' Hij zweeg even en zijn stem daalde. „Toen, op een onvergetelijke nacht, overschreed ik de verborgen drempel der onsterfelijkheid. IK WIST! IK WAS DE EERSTE STERVELING DIE HET WIST! Dat andere geheim dat des levens heb ik niet pogen op te lossen. Zo we dat konden, zou onze hele maatschappij ineenstorten de wereld is er nog niet rijp voor." (Wordt vervolgd) WOENSDAG 19 MEI 1915 HILVERSUM I, 402 M. - NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gr. 7.30 Gewmuz. 7.45 Een "woord vd dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gr. 8 30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zie ken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 VVaterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 ,.De held van Appeldam". hoorsp. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb meded. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Bondsdag Bond v. Verenigingen v. Geref. vrou wen. 14.45 Gram. 15.00 Bondsdag Bond v. Geref. Vrouwenverenigingen in Ne derland. 15.45 Gram. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelconc. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.30 Spectrum v. h. Chnst. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Vocaal kwart. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz., 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Omr. ork. 21.20 ..Wat wil je worden?", klankb. 22.10 Gram. met toe lichting. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huis vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw.' 11.00 Gramofoonmuziek 12.00 Metropole ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 12.45 Gitaarspel. 13.00 Nws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Instr. kwint. 13.45 Gram. 14.10 V. d. kind. 16.00 V. d. zieken. 16.40 Jeugdconc. 17.25 Gram. 17.50 Regeringsuitz.C. Belloni: „Onze P.T.T. in internationaal verband". 18.00 Nws. en comm. 18.20 Accord, ork. 18.40 Voetbal- rep. (VPRO: 19.30 „Een ton voor Triëst"). VARA: 20.30 Gram. 20.50 Nws. 20.55 Lich te muz. 21.25 „Zet die draaimolen stop!'', hoorsp. 22.15 Strijkkwart. 22.45 „De oor sprong van het leven", caus. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Esperanto. 23.20 Gram. 23.50-24.00 Idem. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kinderliederen. 16.00 Gram. 16.05 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Vlaamse muz. 17.50 Boekenmarkt. 18.00 Klankb. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Idem. 20.00 „Die Czardasfürstin". operette. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00 en 15.00 Gram. 16 05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17 30 Karnermuz. 18.50 Gram. 19.15 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 21.35 Volksmuz. 22 00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws.

de Stem | 1954 | | pagina 5