VEERTIG jaar op de Goese secretarie DE WERKOBJECTEN IN ZEELAND Zuid-Beveland Z.Vlaanderen JföDSoreJ Een senior die no»* niet bejaard is D.D.B. BIC&RPANÜZ Missietentoonstelling te Oostburg crème Middelburgse stalhouderij iverd openbaar verkocht W alcheren Publieke Tribune Het Huis van Leven en van Dood RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 17 MEI 1954 CONGRESSISTEN bezochten AARDENBURG En kregen boldemonstratie DE Bevelandse burgemeester gaat jubileren Zeurende maag? De sladbuisverlichting te Middelburg BURGEMEESTER VAN WAARDE VRAAGT ONTSLAG Strijd tegen de techniek moest worden opgegeven Brandweerwedstrijden te Sluiskil R.K. Onderwijzersdag voor Zeeland VLISSINGEN Eindles fruitteeltschool Steenbergen AGENDA door ALAN SULLIVAN HEER J. ME IJLER is de oudste in aantal dienstjaren op de Goese secretarie» Op 1 Juni a.s. is hy daar n.l. veertig jaar aan verbonden; iets wat geen ander van het Goese secretarie-personeel hem kan nazeggen. Advertentie» Men moet echter niet denken een bedaagd heer in hem aan te treffen, want pas drie jaar geleden zag de heer Meijler Abraham en als men deze vitale commies bezig ziet, geeft men hem die 53 jaren nog niet eens. In die „goede oude tijd" was een start als ambtenaar nog mogelijk. Er was een schoolhoofd, die iets in een leerling zag en als dan de lagere school doorlopen was, dan wipte de knaap wel in een behoorlijk baantje. Eigenlijk waren de aspiraties van de jeugdige Meijler naar de journalis tiek gegaan. En hij kreeg ook een verbintenis bij de Goese Courant, maar toen hij inplaats van redactiewerk er op uit werd gestuurd om geillustreer- de bladen rond te brengen en hoog stens het plakboek mocht bijhouden, was de aardigheid er gauw af. Na twee maanden, dat was in Januari 1914 wist hij als jongste bediende bij de gemeente-ontvanger te komen en in Mei van dat jaar solliciteerde hij naar de vacerende betrekking van 2de klerk op de gemeentesecretarie. De gemeentesecretaris Hajenius, die later burgemeester werd, stelde de sollici tant de moeilijke vraag of hij het voor het baantje dan wel voor het salaris deed, waar de 13-jarige jongen mee in zijn maag zat, zodat hij wijselijk zweeg. Niettemin werd hij tegen 1 Juni 1914 als tweede klerk aangenomen in het secretarie-korps, dat toen vier man sterk was! Momenteel telt dit vijf-en- twintig „man" VOOR HETE VUREN al heel gauw kwam de jeugdige penvoerder voor hete vuren te staan, want 1 Augustus 1914 brak de eerste wereldoorlog uit, met zijn mo bilisatie- en distributie-rompslomp. Ondanks zijn jeugd en minieme scho ling kreeg de tweede klerk verant woordelijk werk en werd hij om. be last met het opstellen van een regis tratuurstelsel. Na zijn diensttijd ging de heer Meij ler zich specialiseren op de bevol kingsboekhouding en werd daar zo'n expert in dat hij later zitting kreeg Advertent'e) Niet krabben. De nenrer lEÏTir vloeibare D.D.D. kal- (I I I 8% meert de jeuk in enkele S* V seconden, doodt de ziek tekiemen, geneest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN T~)E DEELNEMERS aan het jaarlijks congres van de Landelijke Con- tactraad voor de Gemeentelijke Be moeiingen met de Lichamelijke Opvoe ding en de Sport, welke congres dit jaar te Vlissingen werd gehouden, bracht een bezoek aan Aardenburg. Het gezelschap bestond uit ongeveer 150 personen. Het bezoek gold speciaal het sportpark te Aardenburg. Bij het paviljoen werden de deelnemers be groet door burgemeester van Dongen, waarbij deze een korte omschrijving gaf van het ontstaan en de verdere uitbreidingsplannen van het plaatse lijke sportpark. Nadat een kop koffie was aangboden volgde een rondgang over de terreinen. Het voltallige col lege van B. en W., de gemeente-secre taris. gemeente-opzichter en Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man. als lid van de sportcommissie uit de raad en de bad meester Ph. v. d. Velde, waren mede aanwezig om aan de gasten de nodige toelichting te even. Na de tennisba nen, de sportvelden, het zwembad en de „bolbaan" te hebben bekeken, werd het terrein van de Elderschans opgewandeld. Als attractie was een bolwedstrijd geënscenerd. Daar dit spel alleen langs de grens met België bekend is, had men veel interesse. Ook enkele congressisten voelden zich geroepen hun kunnen op de bolbaan te tonen. Er werd nog en rondrit gemaakt door de gemeente, terwijl aan de St. Baafskerk een bezoek werd gebracht. Hier was veel belangstlling voor de historische geschilderde stenen graf ruimten. Feest te Kapelle VERENIGING van burgemees ters en secretarissen op de Beve- landen bestaat 75 jaar. Op 11 Juni a.s. zal dit bijzondere jubilé worden ge vierd in een feestelijke vergadering te Kapelle in het gemeentehuis. De burgemeester van Kapelle bleek er prijs op te stellen zijn collega's in eigen home te ontvangen, ook omdat het nieuwe gemeentehuis te Kapelle over heel wat ruimte beschikt voor zo'n gelegenheid. Het vriendelijk aan bod werd terstond door het bestuur aanvaard. (Advertentie) Word geen maaglijder. Neem - in het hoofdbestuur van de vereni ging voor bevolkingsboekhouding en lid van de examencommissie werd. Pas vorig jaar nam hij ais zodanig ontslag. De ijver en bekwaamheid van de heer Meijler werden in de loop der jaren gehonoreerd met regelmatige bevordering HET ZOETE AVONTUUR QOK de tweede wereldoorlog zette de Goese secretarie in het brand punt van allerlei acties. Het begon al met de mobilisatie in Augustus 1939. Vlak daarvoor moest de regeling voor de suikerdistributie uit de grond ge stampt worden en vlak in de nacht daarvoor, toen de wegen al verstopt waren met militair vervoer, moest de heer Meijler nog in allerijl naar Al phen a d. Rijn om de nodige formu lieren onder de vingers van de druk ker uit te halen. O. EN O. ■"TIJDENS de mobilisatie '39 zorgde de heer Meijler met enige voor aanstaande personen voor het z.g. en O." voor de te Goes en op Zuid- Beveland gelegerde militairen. Met toneel- en muziekgezelschappen trok hij naar de legerplaatsen; organiseerde rookavonden, lang voordat opa Klij- zing daaraan dacht en zorgde ook voor de lectuurverspreiding. LEVEN IN DE BROUWERIJ NJA de oorlog maakte de heer Meijler zich voor de gemeente verdienste lijk door opnieuw leven in de brou werij te brengen .Onder zijn leiding werden de veemarkten in ere hersteld evenals de vermaarde „Goese paar- denverloting". De Paasveetentoonstel- ling, de najaarsveemarkt en de „Sla- toga" waren werk van zijn handen, evenals de „Lumato", de licht- en bloemenweken, ja wat al niet. Door zijn uitgebreide relaties wist de heer Meijler attractieve dingen naar Goes te halen, lang voor een ander er lucht van kreeg 39 BESTUURSFUNCTIES T/OLOP gemeenschapsman heeft de a.s. jubilaris op een gegeven mo ment in 29 verschillende verenigingen bestuursfuncties gehad. Dat was zelfs voor deze harde werker te veel. Een De eerste f 2300 is binnen! "M"OG MAAR enkele dagen nadat de Verlichtingscommissie van V.V.V. haar actie begon voor een nieuwe ver- lichtingsinstallatie voor het Stadhuis, kan al een flink resultaat worden ge meld. Het gemeentebestuur heeft de burgerij een goed voorbeeld gegeven. Het zegde n.l. toe in de totale kosten die f 10.00.- zullen bedragen, een be drag van f 2000.te zullen bijdragen. De gezamenlijke boekhandelaren kwa men al over de 'brug met hun f 50. terwijl enkele giften van particulieren werden ontvangen tot een totaal van f 250.zodat de eerste stap met een bedrag van f 23 00.in de goede rich ting is gezet. MEIJLER inzinking noopte hem tot matiging. Steeds is hij echter nog o.m. hoofd consul van de afd. Zeeland van de KNVB en secretaris van de stichting Goese sportbelangen. We zouden de sympathieke ambte naar graag zijn gouden jubilé in het vooruitzicht stellen, als hij niet zo'n gezworen vijand van jubileren was. Met 1 Juni althans zal men hem niet kunnen strikken, want zijn vacantie brengt hem dan buiten schot. Des te meer, zo vonden wij, was het daarom op zijn plaats, hem via ons blad in het zonnetje der publiciteit te stellen. DE HEER J. C. VAN BURG, burge meester van de gemeente Waarde (Z.), heeft wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met in gang van 1 September a.s. ontslag ge vraagd. Burgemeester van Burg begon zijn loopbaan in 1907 ter gemeente-secre tarie te Nieuw- en Sint Joosland en was vervolgens werkzaam te Arne- muiden en Borssele. Deze laatste plaats verwisselde hij in 1922 voor Waarde, waar hij tot secretaris-ontvanger was benoemd. Sinds 15 April 1933 is hij burgemeester tevens secretaris, van de gemeente Waarde. De heer van Burg bekleedt verder diverse functies, o.a. ontvanger-griffier van het water schap Waarde, de Emmanuel- en de Valkenissepolder, lid van de raad van toezicht van de N. V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" en voorzitter van de afdeling O.- Zuid-Beveland van het Ned. Roode Kruis. VAN 19 TOT 27 JUNI Jn OOSTBURG wordt van 19 t m. 26 Juni een grote Missietentoonstel ling gehouden, welke wordt georgani seerd door de Vereniging van Missio narissen. Zes congregaties nemen er aan deel, te weten de Paters van de H. Familie te Oudenbosch, de Paters S.V.D. te Teteringen, de Paters As- sumptionisten de Witte Paters en de Paters van Mill Hill te Roosendaal. De organisatie staat onder voorzit terschap van Father G. van Dongen van Mill Hill. Achttien paters zullen de tentoonstelling welke voor het ge- Advertentie) Proef ons heerlijke [)E Gebroeders Wielemaker in Middelburg hebben er een punt achter gezet. Hun stalhouderij werd steeds minder lonend en toen hebben zij na lang wikken en wegen de knoop doorgehakt: het bedrijf opheffen. Wielemaker was een begrip geworden in Middelburg en vér daarbuiten. Maar het ging op de duur niet meer, de concurrentie van de auto werd té groot. En zo heeft ma kelaar M. van Delden de volledige inventaris in h-et openbaar verkocht, in aanwezigheid van notaris R. Batten en zyn klerken. hele dekenaat Oostburg (West Z. Vlaanderen) wordt ingericht, „bevol ken". Ze wordt gehouden in het ge bouw van de Katholieke Kring en de katholieke lagere school, welke naast het Kringgebouw is gelegen. Er staat reeds een uitgebreide voor bereiding op stapel, waaraan een co mité van Oostburgers met ijver werkt. Talrijke attracties zullen aan de ten toonstelling worden verbonden, waar voor het gemeentebestuur medewer king verleent. Behalve de interessante stands van de paters-missionarissen zullen ook de broeders en zusters op de tentoonstelling iets van hun werk laten zien. Ook komen er enkele „le kenstands". waaronder die van Pause lijke Missiegenootschappen, de Memisa enz. Men rekent op een massaal bezoek. De jeugd zal de tentoonstelling in schoolverband kunnen bezoeken. Voor de schoolkinderen wordt ook een mis- sietekenwedstrijd georganiseerd. De belangstelling voor deze alge mene verkoping was buitengewoon groot. Een paar honderd mensen, on der wie zich heel wat kopers bleken te bevinden, hebben deze niet meer vaak voorkomende gebeurtenis bij gewoond. Maar al was het dan warm zomerweer, het was toch een trieste zaak, waarvoor zij waren gekomen. In de 'ruime stal waren op lange tafels de kleine stukken, soort bij soort en van labels voorzien, neerge legd, terwijl buiten de grote stukken waren opgesteld. Vele boeren uit Wal cheren en de Bevelanden, opkopers uit en van buiten de provincie, anti quairs en ook enkele wethouders wa ren naar Klein Vlaanderen gekomen om te zien, of zij het een en ander konden kopen. Het was er af en toe zo druk, dat de verkoping gestaakt moest worden, omdat de mensen eerst ergens anders moesten gaan staan. OMVANGRIJK p\E catalogus omvatte niet minder dan ruim 200 kavels. Dat alles vond zijn weg tegen in het algemeen geen slechte prijzen. Voor bepaalde voorwerpen bestond bijzonder veel be langstelling. Daar waren b.v. de klok- kespeïlen, compleet met pluimen, leid sels en hangers. Het mooiste stel ging weg voor f 120. Op het Seisbolwerk waren de rijtuigen alles in keurige staat opgesteld. Daar stonden de twee trouwcoupé's, maar daar stond ook de lijkwagen. Die laatste werd voor rekening der gemeente Waarde gekocht voor f 400. De trouwcoupé's gingen resp. voor f 100 en f 70 van de hand. De lantaarns, in velerlei soorten, bleken eveneens speciaal de aandacht te hebben. Zij werden afzonderlijk verkocht. De fraaie staatsielantaarns aan de lijkwagen noteerden 't meest: het voorste stel bracht f 320 en het achterste stel f 270 op. Daarna hebben de zeven paarden een voor een gedraafd voor de kijkers en de kopers. De hoogste prijs was f 860 voor de zwarte ruin Rinko. In totaal brachten zij f 4720 op. Op Zaterdag 22 Mei DLIJKENS de door het comité brand- weerwedstrijd 1954 waarvan het secretariaat ten ge'-peentehuize van Sas van Gent is gevestigd, verstrekte mededelingen, zal dit jaar' de brand weerwedstrijd voor brandweren uit O. Z. Vlaanderen gehouden worden te Sluiskil op Zaterdag 22 Mei a.s. Aan deze wedstrijd zal djor de volgende brandweren worden deelgenomen Zuiddorpe Sluiskil (2 ploegen)). Koe wacht, Terneuzen (4 ploegen), West- dorpe Zaamslag, Hulst (2 ploegen), Vogelwaarde, Honterjisse, Sas van Gent, Axel en St, Jahsteen. De wed strijd staat onder leiding van de heer G. Kortus, Adjunct-inspecteur van het Brandweerwezen, te Breda, terwijl de jury zal bestaan uit de heren: C. Roe- lands, directeur van bouw- en woning toezicht in O .Z. VI. te Terneuzen. P. J de Kramer, commandant van de brandweer te Waterlandkerkje, D. Taekema, onder-commandant van de brandweer te Goes, J. van As, van de brandweer te Vlissingen, en H. F. Bo gaard, commandant van de brandweer te Sluis. Het secretariaat zal worden waargenomen door de heren J. Ver sprille R. Slock en G. Mechelinck, resp. van' de gemeente-secretarieën Terneuzen, Sas van Gent en Westdor- pe. Alle deelnemende ploegen krijgen een prijs in de vorm van een medaille met inscriptie, terwijl de best gewaar deerde bevelvoerder en vaantje krijgt. De prijsuitreiking zal geschieden door burgemeester van Terneuzen Na afloop van de wedstrijd wordt een gezamenlijke koffietafel gehouden in hotel Meert. 29 Juni a.s. zal te Terneuzen de 22e Katholieke Onderwijzersdag voor Zee land plaats vinden. Voor de middag zal Dr. Olierook een lezing houden over het onder werp. De sociale positie van de on derwijzer. In de namiddag komt het Reizend Theater van het Nationaal Toneel van België een opvoering ge ven van „De filosoof van Hagem". WAAR DE POLITIE AAN TE PAS KWAM Bij het oversteken van de straat wera de 58-jange mevr. G. op de Paardenmarkt aangereden door een bromiiets-oestuurder uit Rotterdam. De aanrijding gebeurde doordat ae dame de straat niet naaks overstag. De bestuurder van de bromfiets kwam met z'n arm even in aanraking met de ai'm v. de dame daardoor zij kwam te vallen en haar heupbeen brak. Zij is naar het St. Josephziekenhuis overge bracht. Een 10-jange jongen is door de politie aangehouden omdat hij op het badstrand alle daarliggende kieren aan het doorzoeken was. Hij had zich reeds een polshorloge ter waarde van f 60.— toegeetgend. Het oanoje van het horloge had hij aan een vriendje gegeven en het horloge had hij a*s gevonden voorwerp bij een portier van de Schelde afgegeven. GEEN W ERKLOOSHEID OP ZUID-BEVELAND Yerseke NIEUWE WIJKZUSTER. Door de Groene Kruivereniging is benoemd tot wijkverpleegster C. P. de Jongh, afkomstig uit Goes thans nog in dezelfde functie werkzaam te Oos terend, Texel. De zuster heeft haar be noeming aangenomen en zal 1 Aug. haar werkzaamheden beginnen. Voor zr. Noordhoek zal deze zuster veel verlichting van haar werk betekenen. OVERVLOED VAN SOLLICITANTEN Voor de vacature van onderwijzer aan de O. L. School hebben zich niet minder dan 22 sollictanten gemeld. De meeste sollicitanten proberen een plaats te verwerven omdat de betrek king van onderwijzer vrijstelling geeft voor de militaire dienst. Graauw Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer R. Kindt slaagde te Sloodorp in de Wieringermeer aan de Praktijk school Landbouwmechanisatie voor het diploma Tractoren- en Tractorenwerk- tuigenkunde. Sas van Gent (Advertentie) f*! In alle prijsklassen f SIGAREN 1 R. K. HUISHOUDSCHOOL De R. K. Huishoudschool- en In dustrieschool „St. Joseph" in onze ge meente 'werd op 1 September 1953 be zocht door 38 leerlingen voor de pri maire opleiding, waarvan er 26 woon achtig waren in Sas van Gent en 12 in Westdorpe. Voor de toekomst rekent men op een belangrijke toename van het aantal leerlingen Deze verwach ting is grotendeels gebaseerd op het gioter aantal leerlingen in de laag ste klassen der R. K. Meisjesschool al hier en der R. K. School te West dorpe. Gedurende 1953 werden de vol gende cursussen gegeven: naaien, huis-, houdlijke opleiding en burgerkeuken, welke cursussen werden gevolgd door resp. 16. 15 en 16 leerlingen In verband met het feit, dat het lo kaal der R. K. Jongensschool, in ge bruik als theorielokaal voor de Huis houdschool, per 1 September j.l. we gens toename van het aantal leerlin gen der eerstgenoemde school moest worden verlaten, was men verplicht een andere localiteit te zoeken. Een geschikte gelegenheid hiervoor bood het R K. Verenigingsgebouw aan de Westk'ade. waar het theorielokaal nog steeds is gevestigd. Mooie geste. Zoals bekend wer den tijdens de actie „Onze Muziek moet in Tuniek" verschillende bals georganiseerd, waaronder ook enkele in zaal „Reseda" bij de heer H. W. van Aalst alhier. Deze bals werden vooral door de jeugd van Westdorpe bezocht, die er toe bijdroeg om de aanschaffing van de uniformen voor het Harmoniegezelschap „De Verenig de Vrienden" te verwezenlijken De eigenaar van zaal „Reseda" heeft nu besloten om op Zondag, 23 Mei a.s. de recette van het bal dat het dans- seizoen afsluit, geheel af te dragen aan het muziekgezelschap „Eikels Worden Bomen" te Westdorpe. Begrij pelijkerwijze zal deze geste èn door dit muziekgezelschap èn door de be volking van Westdorpe worden geap precieerd. Breskens QP HET OGENBLIK werken op landbouwherstel in het rayon Kruiningen ruim 200 streekarbeiders. 225 arbeiders uit het district van bui ten het rayon Kruiningen en plm. 410 vreemde arbeiders. Ofschoon men de werkzaamheden met deze arbeiders zou kunnen verrichten, dient men re kening te houden met verloop in het voorjaar. Gront Mij en Heide Mij, hebben zich daarom bereid verklaard elk nog een honderd arbeiders van buiten Zeeland aan te trekken, welke dan in kampen zullen worden gehuis vest. De nodige stappen om hiertoe te geraken zijn reeds gedaan. De ontzanding van de polder Waar de is bijna voltooid. Een nieuwe ruil verkaveling staat dan te beginnen. Wat de polder Kruiningen betreft, hier zal de ontzanding ook dit jaar nog gereed komen. Tegen de tijd, dat de Gront Mij. haar arbeiders zou moeten losla ten, kunnen deze worden overgehe veld naar de ruilverkaveling, welke in de zak van Zuid-Beveland zal wor den uitgevoerd. Ook deze ruilverkaveling is aan de Gront Mij. opgedragen. Derhalve zijn de verwachtingen voor wat de werk gelegenheid in Zuid-Beveland betreft vrij optimistisch. Voor werkloosheid behoeft dan ook niet te worden ge vreesd. Het zal integendeel mogelijk zijn om nog geruime tijd een vrij be langrijk aantal arbeiders van elders tewerk te stellen. Te Kruiningen zelf gaat de herbouw en herstel van de verwoeste panden gestaag voort; ditzelfde kan van Ril land worden gezegd. Vreemde bouw vakarbeiders behoeven niet te wor den aangetrokken. OOK IN Z. VL. WERK GENOEG A ANBESTEED zijn het maken van wegen in de Braakmanpolder, on derhoudswerken aan het kanaal Ter- neuzen-Gent, dijkherstel en verzwa ring aan de Nieuw-Othene en Serlip- penspolder, terwijl in de komende maanden nog enkele aanbestedingen zullen plaats vinden. Aangezien het aantal beschikbare arbeidskrachten reeds nu gering is, kan worden verwacht, dat zich in de komende maanden in deze sector eni ge moeilijkheden bij de personeels voorziening zullen voordoen. Het aantal momenteel in uitvoering zijnde werken is niet bijzonder om vangrijk. In .hoofdzaak betreft het werken, die reeds eerder in uitvoering zijn genomen en thans hun voltooiing naderen. In het kader der aanvullende werk gelegenheid werd begonnen met de aanleg van een recreatieterrein te Ter neuzen, waarop momenteel plm: 50 arbeiders werkzaam zijn, w.o. een 20- tal uit het Rayon Hulst, en welk aan tal nog zal worden uitgebreid. Bij het omleggen van de Rijkswaterleiding te Axel wordt nog met plm. 40 arbeiders gewerkt. Verder zijn nog enige grondverbete- ringwerken in uitvoering, waarop vrij wel uitsluitend landarbeiders zijn te werkgesteld. De vooruitzichten voor de werkgelegenheid kunnen in deze sector zeker gunstig worden geacht. In het rayon Hulst waren op het eind van de verslagperiode plm. 200 arbeidskrachten werkzaam bij objec ten in de gemeenten Hontenisse en Graauw voor verbetering van de uit watering der omliggende polders. Practisch alle beschikbare ingeschre venen uit de gemeenten Hontenisse, Vogelwaarde, Graauw, Clinge en Hulst konden hier tewerk worden gesteld. De werkzaamheden zullen nog ge ruime tijd in beslag nemen. In ieder geval mag gerekend worden, dat hier ook in de volgende winter nog heel wat arbeidskrachten kunnen werken. Het uitdiepen van een waterbassin in het rayon Sas van Gent, dat door regenval en vorst nogal wat stagnatie ondervond, nadert thans zijn vol tooiing. Het betreft hier slechts een object van ondergeschikte betekenis. De werkzaamheden in het rayon Oostburg, die in de eerste twee maan den van het verslagkwartaal sterk verminderd waren, begonnen in Maart weer toe te nemen. Zo werd een aan vang gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van een wachtsluis en onderbouw van een gemaal te Cadzand. Het betreft hier een werk van ruim 7 ton met mate riaallevering door het Rijk. 15 grond werkers en 5 timmerlieden werden hier reeds tewerkgesteld. De werk zaamheden zullen ongeveer een vol jaar in beslag nemen, terwijl het aan tal benodigde arbeidskrachten op 60 wordt geraamd Bij het herstel van de havenwerken te Breskens zijn thans 50 arbeiders werkzaam, terwijl voor het leggen van kabels voor de P.T.T. 20 grondwer kers konden worden geplaatst. De duur van deze werken wordt op een half jaar geschat. Bij het in cultuur brengen van de Braakmanpolder von den plm. 40 arbeiders werk. OP WALCHEREN MINDER GUNSTIG HEISTELLING INGESTORT Bij de werkzaamheden aan de haven door de la. Neaernorst uit Gouda, brak een draad van de aan de haven opgerichte heistelling, met gevolg dat deze omver viel. Gellukig waren 'n aantal arbeiders en een dragline die daar enkele minuten van V-e voren aa,n net werk waren, juist weg; zocat de schade bij net materiële bleef. AAN de Fruitteeltschool te Steen bergen werd de eindles gehouden. Er waren ook enkele ouders van leer lingen bij aanwezig. Twee leerlingen, met name P. Nijsse en C. v. d. Berge bespraken een onderwerp betreffende fruitteelt, waarna de cursisten nog een aantal vragen kregen te beantwoor den. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-N.-Brabant reikte daarna diploma's uit aan: C. v. Ber gen, Tholen. Th. Boudeiing, St. Phi- lipsland. J. Bras, Fijnaart, A. Dierks, id. J. Dorst, Oosterland. Ph. Haver- mans, Oud-Vossemeer J. Kardux, Steenbergen. C. de Koek, Dinteloord. P. Lankhuijzen. Raamsdonk. A. Nagt- zaapi, Fijnaart. W. v. Nieuwenhuijzen. Steenbergen. P. Nijsse, Bergen op Zoom. M. Stange, Fijnaart. C. van de Bergen bracht namens al le geslaagden de dank over en bood de leraren een boek aan. J_IET particuliere bedrijf vroeg zeer weinig arbeidskrachten. Hieruit blijkt wel dat zo langzamerhand de werkgelegenheid in deze sector in dit gewest gaat verminderen. Jarenlang zijn er. talrijke aannemers ingescha keld geweest voor werkzaamheden ten behoeve van de herverkaveling en was er voor de grondwerkers volop werk. Dat in deze gehele verslagpe riode op enige kleinere aanvragen na practisch alleen verwijzing naar Ned. Heide Mij.-objecten kon plaats vin den, kan geen gunstig teken genoemd worden. De verwijzing naar de Ned. Heide Mij.-objecten van de ingeschreven werkzoekenden is ook niet geheel zon der moeilijkheden verlopen. De ver anderingen welke zich op dit terrein voltrokken hebben, zijn hiervan onge twijfeld de oorzaak. Verwacht mag worden dat over enige tijd, wanneer met de nieuwe werkwijze door de verschillende instanties wat meer er varing zal zijn opgedaan, de tewerk stelling op deze objecten vlotter zal verlopen. Als gevolg van de vermindering der werkzaamheden te Kruiningen werd een 12-tal steenzetters uit West- kapelle ontslagen. Ook bij de werk zaamheden aan de Westkapelse zee dijk werden arbeiders ontslagen. Hier betrof het een 20-tal dijkwerkers steenzetters, eveneens uit Westkapelle. Het werk aan de nieuwe sluizen te Vlissingen nadert zijn voltooiing: ge leidelijk aan wordt begonnen met het ontslaan van arbeidskrachten. Men verwacht dat dit werk tegen 1 Juli gereed zal zijn. De afmetingen van de nieuwe sluizen zijn van dien aard dat dan Libertyschepen geschut kunnen worden, nog grotere schepen zullen dan gebruik moeten maken van de buitenkeersluis. Met de ingebruikne ming zal een belangrijke verbetering in het verkeer te water en te land tot stand komen. In Vlissingen is nog wel veel bouw- bedrijvigheid in de woningsector. AAN DE BEVOLKING VAN SLUISKIL Over enkele dagen zullen enige dames van het Sluiskilse comité voor Ouden van Dagen een bezoek brengen aan de inwo ners van Sluiskil om een bijdrage in ontvangst te nemen voor 't jaarlijks uit stapje van onze Ouden van Dagen. Kennende de milddadigheid van de Sluiskilse ingezetenen durft het comité een beroep hierop te doen. Indien vol doende geld binnenkomt, waaraan het comité niet twijfelt, zal dit jaar een uit stapje gemaakt worden naar de mooie omgeving van Oisterwijk. Toen, nu 30 jaar geleden, voor het eerst een uitstapje werd gemaakt, namen er 56 oudjes aan deel, vorig jaar was dit aantal geklommen tot 110, waaruit wel blijkt hoe deze reisjes worden gewaar deerd, maar óók, dat er heel wat voor no dig is. Mochten er stille weldoeners zijn, die niet gaarne een groot bedrag op de aan geboden lijst invullen, zo kunnen zij hun bijdrage doen toekomen aan de penning meester van het comité, de heer Jac. van Doeselaar, Benedenweg. Sluiskillenaars, zorgt er voor dat onze oudjes ook dit jaar een genotvolle dag kan worden aangeboden. Zij zijn er zó dankbaar voor en deze uitstapjes, waar over nog dagelijks wordt gepraat, blijven zeer lang in hun herinnering. De voorzitter van 't Comité H. J. COLSEN HE DE IS DE KLINGE Kinema Van Dijck, 19.30 uur: De Rode Arend van Bagdad en De kei van Scotland Yard. HULST Bioscoopgebouw 20 uur: Ca lamity Jane. OOSTBURG Ledel 20 uur: Onsterfe lijke melodie. SAS VAN GENT Olympia theater 20 uur: Slaven der hartstocht. TERNEUZEN Luxor 20 uur: De ban neling van Ballantrae. M OKGEIS ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Bohème. SAS VAN GENT Olympia theater 20 uur: Jeugd in gevaar. TERNEUZEN Luxor 20 uur: Het lied van de woestijn. HULST Bioscoopgebouw 20 uur: Ca lamity Jane. 19) „Ik heb je lief," herhaalde hij. „Ik hel) je lief. Je bracht me hier omdat je er toe gedwongen werd en ik ben blij, dat je er toe gedwongen werd. Je verwijt jezelf, dat je me hier bracht en ik heb je lief om dat zelf verwijt. Ik herinner me elk woord dat er vanavond gesproken is, en het maakt geen verschil. Er is iets, dat ons bedreigt. Ik voel het kun je het ontkennen?" „Neen," fluisterde ze, met grote, stralende ogen. Ze was in een nieuwe wereld, ademde een nieuwe geest en vond een nieuwe schoonheid. Het schonk haar een wondere bekoring en tederheid. Er klonk een droog kuchje uit de deuropening. Absalom stond daar en zijn gezicht verried een mengsel van verrassing en voldoening. „Anthea, als je klaar bent, zou mrs Baxter graag afscheid van je nemen." ZEVENDE HOOFDSTUK De aap die niet sterven kon. „Meneer Absalom vraagt, of u om tien uur in de studeerkamer komt, meneer." Hector gevoelde verlichting. Het be tekende een einde aan onzekerheid en geheimzinnigheid. Hij verheugde zich ook, dat hij zo spoedig een gelegen heid zou hebben om te spreken. In een slapeloze nacht had hij zijn ultimatum opgesteld. Hij wilde Absa lom zeggen, dat hij onder de omstan digheden het ambt van secretaris niet kon waarnemen. Verder dat Anthea en hij elkaar liefhadden en hij bereid was haar onmiddellijk te trouwen als ze wilde.... Als Absalom bezwaar maakte tegen het huwelijk, het be lette, zou hij alles in het werk stel len om het door te drijven. Zijn be lofte van geheimhouding betreffende hetgeen hij op Monk's Mount te we ten was gekomen, zou hij in elk ge val houden. Met die gedachte wendde hij zich tot de vaal uitziende butler. „Weet je, wat er gisteravond ge beurd is, Hervey?." „Ja meneer, mr Absalom heeft het me verteld." „Hij schijnt geen geheimen voor je te hebben. Bedoelde je dit, toen je zei dat ik hier een andere moed nodig had?" „Gedeeltelijk, meneer Court." „En de rest?' „Dat zult u, geloof ik, straks horen, meneer.' „O ja? Hervey, ik heb eens een glimp opgevangen van je werkelijke ik. Zeg me eens, bevalt het je hier ben je gelukkig? Je bent hier vrij wel van de wereld afgesloten. En ondanks wat we beiden weten, lijkt Monk's Mount me nu juist geen ge zond oord." Hervey keek bedenkelijk. „Wel, meneer, om te beginnen word ik ex tra goed betaald. En dan, als je een maal in deze zaak betrokken bent, neem je een soort verantwoording voor anderen op je. Zo is meneer Ab salom. Hij brengt je in een positie waarin je niet alleen aan jezelf kunt denken." Een vreemd gezegde voor hem, want hij leek helemaal niet een per soon om aan anderen te denken. Hec tor keek hem scherp aan. „Ga door." „Meer kan ik niet zeggen, meneer. Maar ik zou graag willen dat u wist, dat ik mezelf niet zo gemaakt heb als ik ben. En juffrouw Anthea voor haar zou ik alles willen doen als ik kon." Hector greep de gelegenheid aan. De tijd kon komen dat deze man hem onschatbare diensten kon bewijzen als hij wilde. De hele toekomst kon van zijn hulp afhangen. „Hervey, ik zal ronduit spreken. Weet je, hoe het tussen juffrouw An thea en mij staat?" „Ja, meneer." „En wel standpunt neem je in?" Hervey kleurde en leek niet op zijn gemak. „Vóór u verder gaat zou ik graag iets zeggen, meneer." „Spreek op." „U weet zoveel, dat het niet hindert of u nog wat hoort. Het zit zó met me meneer Absalom heeft me iets beloofd, waar ik alles voor over zou hebben, als zijn plannen slagen. Zo niet, dan krijg ik het niet." „Hij beloofde je datgene, waarvoor alle anderen hier komen?" „Juist, meneer," stamelde de man. Hij verlangde vurig naar die din gen, welke alleen zijn meester kon geven. Hij kende het geheim van Monk's Mount, maar hij had nog geen deel aan datgene, dat hij anderen deelachtig zag worden. Ook hij schrok terug voor de ouderdom verlangde eeuwige levenskracht, hij, de dienaar, die niets te verwachten had dan een bestaan van voortdurende dienstbaar heid. Op dat ogenblik drong tot Hector het verpletterend besef door, dat, hoe waardeloos en vol lijden het leven van een mens ook zijn mag, onvermij delijk een uur aanbreekt, waarop het boven alles kostbaar lijkt. Voor Her vey was dat uur al gekomen, zijn angstige ogen verrieden het. En wat zou het zijn, als hij de beloning niet ontving? „Wel," zei Hector langzaam, „ik kan je dat niet aanbieden. Dat is dus af gedaan." (Wordt vervolgd) DINSDAG 18 MEI 1954 HILVERSUM I, 402 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9 40 „Lichtbaken". 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Parijse liedjes. 10.45 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele lustert". 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Promenade-ork. 14.00 Gevar. progr. 41.50 Kamerork. en soliste. 15.30 „Ben je zestig?" 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zieken- lof17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Nederland en de wereld: „Onze betrekkingen met Noorwegen", door Mr R. P. H. Ritter. 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: „Bescha vingswerk in Nieuw Guinea is overbrug ging van 4000 jaren", door G. D. Neu mann. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 „Uit het Boek der Boeken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „De Gravin Ca- telene", hoorsp. 21.55 Radiophilharm. ork. en solist. 22.35 Act. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Viool, gamba en Clavecimbel. 23.35-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 11.00 V. d. zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Musette- ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Rep. 13.30 Metropole ork. 14.00 „Wij ontdek ken Amerika". 14.30 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Gram.. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Vredes boodschap. 17.45 Pianospel. 18.00 Nws. 18.15 Gram. 18.20 Mil. caus. 18.30 Fanfa- re-ork. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 „Arthur Meulemans 70 jaar". 19.30 Verz. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Meded. 22.00 Gram. 22 05 Tiroler muz. 22.45 Bui- tenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20-24.00 Dansmuz. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.45 Koorzang. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgelspel. 16.00 Gram. 16.15 Orgel spel. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Ork. conc. 17.35 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Verz. progr. v. d. Vrouw. 20.15 V. d. vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.30 Gram. 22.40 Pianorecital. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Ork. conc. 12.46 Gram. 13.00 Nws. 13.20, 14.45 en 15 00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 18.30 Koorzang. 18.45 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Harp- trio. 22.55 Nws.

de Stem | 1954 | | pagina 2