Wijziging in R ussische houding DRIE DODEN: tol aan liet verkeer op één dag FM voor de radio-omroep in Nederland geheel JEHOVA'S GETUIGEN contra Geleense zaalhouder Keizer Karei in „zijn "stad Noodtoestand in bos en hei ,Bed(!enrol bij de Jantjes De wagen van Genève komt langzaam op gang Spionnagegroep in Polen ontdekt Maandag: geheime zitting Weer een Frans verzoek om hulp Bonifatiuszegel LABOUR in de opmars WICHELROEDE WAARDELOOS Niet de minste op de markt RUSSISCHE LUCHTMACHT verreweg de grootste ter wereld IN HALSTEREN, MADE EN TILRURG Remmen van tram weigerden r DAGBILAfl VOOR ZEELAND Uitvoering plan vergt jaren Nu bijeenkomst in openlucht W.aterstof bomproeven op Bikini voorbij Kamercommissie over „onze" kernreactor Weest voorzichtig met vuur Twee kinderen het slachtoffer Vlak voor de woning KAPAHNKE volgde Troesjnowitsj Een kring roncl de zon.... "N 94e JAARGANG No- 21031 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkaag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H. A Bruna Redactieraad: C. J v Hootegem Mr Di A J J M Mes. Mr H. B L de hechtei, L J v 't Westende P V M Vercau teren Abonnementsprijs bij vooruitoetaling f 5.85 pei kwartaal per post f 6.55, pei week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t U.45. - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent Postrek no. 278841. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GUES, Westsingel 98, Voor God, Koningin en Vaderland Z A T E R D AG 15 MEI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie 1 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra, inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. TrT..m 7 TVipfnnn in?. - (Biibureaux: Terneuzen, Noordstraat 56. Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULbT, Dubbele Poort leieioon j Nieuwsagentschap meldt "yOLGENS het officiële Poolse nieuwsagentschap is er een groep „in Engeland opgeleide spionnen" in Polen ontdekt. Er zijn 25 mannen gearresteerd. Twee van hen werden boven Polen neergelaten van een ballon, die bij Bornholm van een Westduits schip was opgelaten. De gearresteerden hadden zich in verbinding gesteld met .,de resten van anti-Poolse elementen". Spionnagecentra in West-Duitsland hadden reeds in 1951 en 1952 gepoogd agenten in Polen te plaatsen. Aldus het nieuwsagentschap. EEN OORLOGSSCHIP van de Chine se nationalisten heeft na twee dagen speuren een vrachtschip uit een Europees communistisch land, dat op weg was naar China, aangehouden en opgebracht naar Formosa. HET V.N.-OPPERBEVEL in Korea heeft bij de Noordelijken geïnformeerd naar het lot van 3054 geallieerde mi litairen, die zich tijdens het sluiten van de bestandsovereenkomst in com munistische handen bevonden. DE WERKLOOSHEID in de V. S. is blijkens een ILO-rapport sinds October 1953 toegenomen. De periode, dat Amerika de minste werklozen had. is daarmee voorbij. In Nederland is men vooruit gegaan, aldus het rapp- port. DE BELGISCHE dienstplichtige mili tairen jubelen. De ministerraad ging accoord met verkorting van de dienst tijd van 21 tot 18 maanden. Op 21 Mei zwaaien er 9000 af, die anders nog maanden hadden moeten dienen. IN LYON heeft de openbare aankla ger de doodstraf geëist tegen twee voormalige Nazi-dokters, die in de oorlog gevangenen in concentratie kampen als proefkonijnen hebben ge bruikt. NATIONALISTISCH-CHINESE bom menwerpers hebben enkele uren lang zwaar luchtafweervuur getrotseerd om 8 millioen „vrijheidspamfletten' uit te werpen boven twee communis- tisch-Chinese steden. IN alkmaar raakte een losrij- dende spoorwagon op drift. De kolos hobbelde door een verkeer de wisselstand tegen een stootblok, dat „genomen" werd en ramde het antieke stationskantoor. Het bleef bij materiële schade. JJE WAGEN VAN GENEVE, die kreunend tot stilstand was ge komen voor de hoge heuvel van Korea, schijnt weer langzaam zijn tocht te willen vervolgen: nu langs Indo-China. Dat dankt men aan Molotov, die gisteren een kleine concessie deed. Hij stem de namelijk toe in het vormen van een commissie van neutrale landen, voor toezicht op het eventuele staken der vijandelijkheden in Indo-China. In een bekering van de Sovjet-diplomaat gelooft niemand inn Genève. Hoewel men verheugd is over deze wijzi ging in de Russische houding, begrijpt men zeer wel, dat de oor zaak van de koersverandering buiten de conferentiezaal ligt. Mo gelijk is het 't Franse voornemen, om meer troepen naar het strijd toneel in het Verre Oosten te zenden. Wellicht ook het gerucht, dat Amerika nu niet meer zo afzijdig staat tegenover een nieuw Frans verzoek om directe hulp. wen, dat in elk geval Amerikaanse lucht- en marinestrijdkrachten ge bruikt zullen worden bij een eventuele aanval van de opstandelingen met de hulp van China, in Tonkin. Bespre kingen hierover zullen spoedig in Pa rijs of Washington beginnen. Het Amerikaanse plan voor een Z. O.-Aziatisch verdedigingsverdrag heeft de steun gekregen van Thailand, de Philippijnen, Nw,-Zeeland, de drie verbonden staten in Indo-China en Frankrijk. Enkele van deze landen zullen ook toetreden, wanneer Enge land zich afzijdig houdt. dat DE besprekingen in Genève een positiever stadium naderen, blijkt reeds uit het besluit van de negen landen die het Indochinese pro bleem bespreken, om vanaf Maandag in geheime vergadering bijeen te ko men. Van elke delegatie zal een zo klein mogelijk aantal leden bijeenko men, terwijl de redevoeringen niet openbaar zullen worden gemaakt. Eden daarin gevolgd door Frank rijk en de V. S. had om besloten zittingen gevraagd. Molotov ontvouwde ook een alge meen voorstel voor Indo-China. dat echter een duplicaat was van de Viet- minh-visie. Hij voegde eraan toe, dat Frankijk ofwel de oorlog moet voort zetten, ofwel onderhandelingen moet openen over een wapenstilstand. Bidault gewaagde van de Franse bereidheid, om de troepen uit Laos en Cambodja terug te trekken, op voor waarde, dat de Vietminh dit ook doet. Eén en sfnder behoudens goedkeuring van de regeringen der betrokken lan den. Frankrijk heeft de onafhanke lijkheid van beide staten erkend en dus kan de toestand daar direct ge regeld worden. Als de vrede is hersteld, wil Frank rijk ook geen troepen in Vietnam handhaven tegen de wil van de rege ring van dat land in, aldus Bidault. In Parijs vergaderde intussen de Nationale Defensie-commissie. Naar verluidt wil de regering geregelde eenheden uit Frankrijk, West-Duits land en Noord-Afrika in de Tonkin delta inzetten. Hiervoor zullen geen dienstplichtigen worden uitgekozen. Dezen zullen waarschijnlijk wel lan ger moeten dienen. Tegelijkertijd ging het verzoek uit aan Amerika, om althans de onschend baarheid van bepaalde zones in Indo- China te garanderen. Frankrijk wil, dat de V. S. China zullen waarschu- DIEN BIEN PHOE. gevallen. Alle activiteit van de lucht macht in deze sector is gestaakt. Men gelooft. dat de Vietminh-officieren zullen bepalen, welke gewonden voor evacuatie in aanmerking komen. Over het lot van generaal de Castries en de „Florence Nigh tingale" van Dien Bien Phoe, de verpleegster Genevieve de Gallard, is nog niets met zeker heid bekend. Volgens de radio- omroep van de roden, is De Cas tries gevangen genomen. Men zei niet of de generaal gewond is. Twee groepen rebellen had den bij de bestorming van de vesting de speciale opdracht meegekregen om de generaal le vend in handen te krijgen. Over Genevieve de Gallard is in het geheel niet gesproken. JL P)E REGERING heeft besloten, de radio-uitzendingen met Frequen tie-Modulatie (FM) op brede sehaal in ons land in te voeren en daarmee onverwijld een aanvang te doen ma ken. FM is die toepassing van de radio techniek, waardoor de radio-ontvangst inderdaad brillant wordt. Tussen het thans in Nederland gebruikte systeem van Amplitude-Modulatie en FM is een even groot verschil als tussen de eerste phonograaf en de moderne gramofoon. Van 16 Juni tot en met 14 Augus tus zal de Nederlandse PTT een „Bonifatiuszegel" van 10 cent in lichtblauwe kleur verkrijgbaar stel len, ter herinnering aan de martel dood van de apostel Bonifatius. die nu 1200 jaar geleden bij Dokkum werd vermoord. z~HSTERMORGEN zijn de eerste vliegtuigen, waarmee de gewon den uit Dien Bien Phoe zullen wor den geëvacueerd, in de verpuinde ves ting geland. De eerste groep omvat 450 gewonden, onder wie 250 ernstige EEN OORLOGSINVALIDE en twee van zijn vrienden (allen uit Den Bosch) zijn resp. per invalidewagen en twee bromfietsen naar Lourdes ge weest. De pelgrims hebben over de reis van 6000 km. ruim een maand gedaan. DE NAVO-strydkrachten hebben thans ammunitie voor 19 dagen vech ten. Dit jaar hoopt men voor 40 da gen ammunitie te hebben. Men streeft naar een voorraad voor 90 dagen. Heus, de volgende oorlog duurt niet lang.. VELE NEDERLANDSE Lourdes-pel- grims hebben Vrijdag de engelenmis voor Hansje van den Berg, een tij dens de bedevaart overleden Neder lands jongetje, bijgewoond. Het kind je is te Lourdes begraven. HET RUSSISCHE schip „Beloostrov" waarmee de twee wegens spionnage uit Engeland verwijderde Sovjet-di plomaten naar hun land terugkeren, heeft wegens een Nederlandse vorde ring op de rederij, enkele uren aan de ketting gelegen. Later werd het vrijgegeven, nadat een regeling was getroffen. DE HUWELIJKEN-dcmonstratie Denemarken gaat niet door. De minis ter van Financiën bleek bereid om zekere wijzigingen van het systeem der huwelijkstoelagen te overwegen, waardoor de demonstratie effectloos zou worden. KONINGIN ELIZABETH van Enge land en haar gemaal, zijn Donderdag, even voor middernacht van hun we reldreis, die zes maanden heeft ge duurd, teruggekomen. Het slagschip „Vanguard" escorteerde het koninklijk jacht. IN OORLOGSTIJD zal beschermd cultuurbezit worden aangegeven door een schild, voorstellende blauwe en witte driehoeken. Op het Unesco-con- gres over bescherming van cultuur bezit in oorlogstijd, is dit zo bepaald. oooooooooooooooooooooooo Schraal weer Weersverwachting, geldig tot vanavond: Droog en vry zonnig weer. Zwakke tot matige wind in hoofd- zaak tussen Noord en Oost. Voor al in het Noorden van het land iets lagere temperaturen. Vandaag: Zon onder 20.26 uur. Maan op 18.23 uur. Morgen: Zon op 4.46 uur. Onder 20.28 uur. Maan op 19.33 uur. Onder 3.34 uur. Maandag: Zon op 4.44 uur. Maan onder 3.57 uur. <x^000000000000<>000<><>00 Gemeenteraadsverkiezingen FN E BRITSE arbeiderspartij heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen in 395 plaatsen, een duidelijke overwin ning behaald op de Conservatieven. Labour boekte namelijk een netto winst van 510 zetels, terwijl de con servatieven er 386 verloren. De libe ralen verbeterden hun positie met 3 zetels. Voor de verkiezingen bezat La bour de meerderheid in 106 gemeen teraden. Dit aantal is nu tot 116 ge stegen. De communisten hadden meer dan 100 candidat.en gesteld, doch geen hunner werd gekozen. Deskundigen verklaren FAE COMMISSIE tot onderzoek van het wichelroede- en aardstralen- probleem uit de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen, met name haar werkgroep Amsterdam, heeft thans 't eerste rapport doen verschijnen. In haar viervoudige conclusie zegt ze, dat de wichelroede in geen enkel der onderzochte gevallen haar deug delijkheid als opsporingsapparaat van bekende of onbekende verschijnselen heeft kunnen bewijzen, dat het be staan van aardstralen niet is aange toond of aannemelijk is gemaakt, dat het overtuigend bewijs is geleverd van de waardeloosheid der onderzochte apparaten ter „vernietiging van de z.g. aardstralen of de neutralisering van hun werking" en dat het publiek tegen de activiteit van de fabrikanten van deze apparaten in bescherming moet worden genomen, zeker als de ze zich beweegt op geneeskundig ge bied. Bekende beroepswichelroedelopers en enkele amateurs, die hun mede werking verleenden, hebben, op enke le uitzonderingen na, het negatieve van de resultaten erkend. Binnenkort zal een uitvoerig en ge documenteerd rapport verschijnen. \/OOR de kantonrechter te Sittard, V in het hart van katholiek Lim burg, stonden gisteren de Getuigen van Jehova en een katholieke zaal houder uit deze stad, tegenover el kaar. Het ging over het verhuren van een zaal aan de Getuigen van Jehova, die in Geleen een bijeenkomst wilden houden. Er was in September 1953 hierover een contract tussen de Ge tuigen en de Geleense zaalhouder op gemaakt, waarin de Getuigen van Je hova zich noemden „een Christelijke organisatie". De vorige maand werd de zaalhou der attent gemaakt op het feit, dat het hier Jehova's getuigen betrof en hij eiste prompt ontbinding van het contract. Hij zou zijn zaak wel kun nen sluiten, aL hij gastvrijheid ging verlenen aan *v>> organisatie die in katholieke kring nu niet bepaald po pulair is. De Getuigen hielden echter aan het contract vast en de partijen ontmoetten elkaar derhalve voor de kadi. Deze bepaalde zijn uitspraak op 28 Mei. Het contract blijft echter gelden, tot er een uitspraak is gedaan en gisteren was het de dag van de ver gadering.... De zaalhouder zei, dat hij de Getuigen niet onder zijn dak zou toelaten, waarop dezen voor alle zekerheid een weiland afhuurden om dan maar in de open lucht te con gresseren. Om reclame te maken voor de by- eenkomst, stuurden zij „Sandwich- men" de straat op, die grote borden droegen, waarop men kon lezen ,.Is het einde der beschaving nabij?" Dat is de titel van de voordrachtenreeks op de bijeenkomst. Tijdens de zitting kondigden de Ge tuigen van Jehova aan, dat zij een aanklacht zouden indienen tegen de schrijver van de brochure „Het beest is los", dr C. J. Henning uit Heem stede. De brochure is uitgegeven door de K.A. en volgens Jehova's Getui gen wordt daarin „De Wachttoren" volkomen verkeerd aangehaald. De vis betaalde duur U\E AMERIKAANSE waterstofbom- proeven in het gebied van de Stille Oceaan zijn afgelopen en aan de scheepvaart is toestemming ver leend, de vroegere gevarenzone weer te bevaren. Onder de gladde waterspiegel loe ren evenwel nog gevaren. Zo maak ten Japanse geleerden gisteren bekend dat er met radio-activiteit besmette vis is gevonden in de wateren ten Oosten van Formosa. Dit is niet min der dan 3.500 kilometer van Bikini, waar de proeven werden genomen. Vooral de inwendige organen van de vissen waren ernstig besmet. De bewoners van twee atols van de Marshall-eilanden hebben een petitie aan de V.N. gezonden, waarin zij zich beklagen over de gevolgen van de jongste waterstofbom-explosies. Zij klagen over brandwonden en onpas selijkheid. BENELUX: IN SCHEVENINGEN is gistermorgen het achtste economische Benelux- congres begonnen. In enkele inleidingen trachtte men de resultaten van de Benelux te om schrijven. Blijkens de cijfers is Bene lux voor wat de buitenlandse han del betreft op één lijn te stellen met West-Duitsland en Frankrijk, het geen een niet geringe versterking van positie moet betekenen, vergeleken met de positie van elk der partner- landen afzonderlijk. Tegenover het Dollargebied hebben Nederland en de BLUE (Belgisch-Luxemburgse Econo mische Unie) ongeveer een gelijke deviezenpositie. zodat zij in belangrij ke mate tot liberalisatie van de in- voerhandel zouden kunnen overgaan. In de landbouw- en industriële sec toren bestaan hiertegen echter ern stige bezwaren. Het bedrijfsleven in de Beneluxlanden acht het daarmo no dig, dat nauwkeurig rekening wordt gehouden met de noodzakelijkheid om gelijke productie- en afzetmogelijk heden te scheppen. De Nozema heeft nu een plan ont worpen. dat voorziet in het bestrij ken van het gehele land met FM-zen- ders. mede om verbetering te bren gen in de slechte ontvangst van de beide Hilversums langs de Oostgrens van ons land. Het plan van de Nozema wordt waarschijnlijk in drie fasen uitge voerd, waarvan de eerste twee direct of zeer binnenkort. Over de derde zal nog een nadere beslissing worden genomen. Limburg, Overijssel en Groningen krijgen spoedig FM-steunzenders, die het programma van Hilversum I kunnen relayeren. Met de reeds aan wezige AM-steunzenders. wordt Hil versum II gerelayeerd. Later wordt dit systeem verbeterd (fase 2). In de Peel komt een FM-dubbelzender voor Oostelijk Brabant en Noordelijk Lim burg. De uitvoering van de tweede fa se zal drie jaar vergen. De derde fase betreft het oprichten van FM-zenders voor alle overige delen van ons land. ■WRIJWEL ALLE LEDEN van de speciale parlementscommissie, die een voorlopig verslag heeft gegeven naar aanleiding van het wetsontwerp tot financiering van de bouw van een kernreactor in Nederland, zijn het' er over eens, dat Nederland op het stuk van kernonderzoek niet mag achter blijven. Algemeen drong men er op aan, dat door de regering nadere informa ties worden verschaft over de ont wikkeling van het kernphysisch on derzoek, over de resultaten welke daarmee zijn bereikt en over de be tekenis welke daaraan, buiten de mi litaire sector moet worden toegekend. Sommige leden betwijfelden of de re sultaten van het onderzoek voor vre desdoeleinden zullen worden gebruikt terwijl men ook een bijzondere vorm van samenwerking tussen belangheb benden bepleitte, zodat alle geinteres- seerde groepen gelijkelijk de vruch ten zouden kunnen plukken. Halfbroersvan de B-52 T~NE nieuwe grote Russische straal- bommenwerper, die in grootte te vergelijken is met de Amerikaanse B- 52, is .aldus Amerikaanse deskundi gen. alleen ontworpen en gebouwd om „belangrijke doelen in de Verenigde Staten" te kunnen bereiken. De Sovjet-Unie beschikt over dui zenden militaire vliegtuigen meer dan de luchtmacht, het korps mariniers en TIET K.N.M.I. deel mee, dat dit jaar A al meer dan duizend hectare bos en hei door brand zijn verwoest. In bos en hei is een noodtoestand ont staan. Het in Den Helder gestationneerde Smaldeel V van de Nederlandse Koninklijke Marine, zal op 17 Mei weer voor grote oefeningen het zee gat uittrekken. Nu er nog tijd voor is, houden de Jantjes, als de zon maar even doorbreekt een grootscheepse „beddenrol". Op de foto zijn het de opvarenden van de Van Amstel, die de gelegenheid aangrijpen om aan boord de vlaggen en op de wal de inhoud van hun kooien te luchten, Dagelijks woeden verscheidene branden en de aangerichte schade is groot. Het K.N.M.I. vraagt daarom zeer dringend, in bos en hei en ook in de duinen en veengebieden zo voor zichtig mogelijk te zijn met vuur. In Oosselt, gemeente Doetinchem, brak intussen weer een felle bosbrand uit. In een half uur tijd was een ge bied van 2 hectaren bos en hei vol ledig verbrand. Kinderen hebben ver moedelijk met vuur gespeeld. Te Wijster, in de gemeente Beilen (D.), raakten twee boerderijen en een landbouwschuur in brand. De felle wind zorgde ervoor, dat de brand zich snel kon verbreiden. Een boerderij ging geheel verloren. In Nistelrode brandden twee boer derijen met bijgebouwen af. Vier var kens en een toom biggen kwamen in de vlammen om. Tussen Nunspeet. en Vierhouten heeft een grote oppervlak te heide en bos in brand gestaan. Na twee uur was men het vuur meester. De R.K. Universiteit te Nijmegen bestond Vrijdag 30 jaar en onder de vele vooraanstaande gasten, die deze dag naar Nijmegen kwamen om dit jubileum te vieren, was ook Keizer Karei de Grote, die des middags vergezeld van een aantal leden van zijn gevolg, de intocht in de oude Keizersstad maakte. We zien Keizer Karei hier, tezamen met Ridder Roland, een van zijn veldheren, een begroetingsdronk wisselen. J)KIE DODEN IN NAUWELIJK EEN DAG TIJD is de droeve oogst, die het verkeer in Midden- en West-Brabant heeft geëist. In Halsteren veronge lukte de 80-jarige heer P. J. van Dorst, die een personenwagen te laat be merkte. In Made werd het negenjarige zoontje van de familie Nuyten door een achteruitrijdende vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Petertje Sijbers van vjjf jaar liep in Tilburg dicht bij zijn ouderlijke woning tegen een auto op en vond eveneens de dood. J-JET DODELIJK ONGEVAL in Halsteren gebeurde vlak voor de woning van de omgekomen heer van Dorst aan de Halsterseweg. Bij het oversteken van de rijweg werd hij door de personenauto van C. uit Steenbergen tegen de grond gesmakt. De heer van Dorst overleed spoedig aan de opgelopen verwondingen. Het slachtoffer was de laatste nog in leven zijnde oprichter van de N.V. Conservenfabriek en Oestercultuur „De Arbeid" in .Bergen op Zoom. Tot zijn 77ste jaar nam hij actief deel aan het zakenleven. Mede door zijn toe doen nam het bedrijf een grote vlucht. De Kerkstraat in Made was giste renavond omstreeks half zeven ge tuige van tragisch ongeval. Men is daar bezig met herbestrating. Een bij de werkzaamheden betrokken vracht auto. beladen met stenen, werd ach teruit gereden juist op het moment, dat het zoontje van de heer Nuyten zich er achter bevond. Het kereltje kon de auto niet meer ontwijken en werd gegrepen. Het moet op slag dood zijn geweest. In Tilburg schrok de 5-jarige Peter Sijbers van een schichtig paard. Hij holde een poortje binnen. Toen hij even later weer kwam terughollen liep hij pardoes onder een zware vrachtauto, die juist passeerde. Hij kreeg de achterwielen over zich heen en werd daarbij vermoedelijk op slag gedood. de vloot van de Verenigde Staten te zamen. De Russische luchtmacht is derhalve verreweg de grootste ter we reld. Bij de luchtparade op 1 Mei boven Moskou toonden de Russen „iets zeer nieuws", namelijk negen middelzware straalbommenwerpers, die te verge lijken zijn met de Amerikaanse B-47. De Amerikanen hebben reeds hon derden bommenwerpers van het type B-47 in dienst, zodat zij een voor sprong op de Russen hebben. Maar de Amerikanen moeten er rekening mee houden, dat de Russen hun middel zware straalbommenwerper zijn gaan nabouwen en er misschien verbeterin gen in trachten aan te brengen. Van de B-52 bezitten de Amerika nen er nog slechts een paar en de Russen toonden bij hun parade aan, tenminste één vliegtuig van een der gelijke grootte en bouw te bezitten. X/OLGENS HET Oostduitse nieuws bureau ADN is Gerhard Kapahn- kc, een agent van de Wesl'duitse spionnage-organisatie Gehlen, een vroegere generaal van Hitier, naar Oost-Berlijn uitgeweken. Hij meldde zich bij de veiligheids dienst aldaar. Eerder in de maand deelde de West-Berlijnse politie mee, dat Kapahnke en zijn echtgenote kort na de verdwijning van de Russische emigrant dr Troesjnowitsj en Heinz Glaeske verdwenen waren. In Amsterdam. Ttvee voetgangers geuiond rijd STERMIDDAG zijn een man en een vrouw bij het Weteringplant soen te Amsterdam door de motor wagen van een tramstel van lijn 7 gegrepen, terwijl zij vlak voorbij de daar aanwezige halte op een over steekplaats liepen. ,Pe had bij de halte moeten stilhouden. Volgens informatie van de politie weigerden de remmen van de tram, die tegen iedere verwach ting in derhalve doorgleed en de beide slachtoffers op de oversteekplaats greep. Volgens een ooggetuige stonden de verkeerslichten ter plaatse op rood, hetgeen waarschijnlijk de beide voet gangers er toe heeft gebracht over te steken ondanks het naderen van de tram. De slachtoffers zijn met ernstige wonden naar een ziekenhuis gebracht. Vermoedelijk hebben beiden o.a. een schedelbasisfractuur. Op de tram is tijdelyk beslag gelegd. We kregen Vrijdagmiddag 'n aantal telefoontjes.... Ver schillende mensen hadden een grote, lichtende kring rond de zon waargenomen. En wat dat nu eigenlijk was? Zelf hebben we de kring niet waargenomen, maar het kan niets anders geweest zijn, dunkt ons, dan een zogenaamde halo. Het is een optisch verschijnsel, dat onstaat door breking en terugkaatsing van het directe licht van de zon door ijskris tallen in de dampkring en wel in de allerhoogste lagen daar van. Anders gezegd: het zon licht wordt in de ijswolken op 'n bepaalde manier gefiltreerd. Het verschijnsel heeft dus wel iets gemeen, met dat van de regenboog.

de Stem | 1954 | | pagina 1