LANIEL wint vertrouwensvotum Felle strijd in Indo-China (Half) zacht zelfportret DROOGTEramp voor de tuinbouw r Meerderheid van 2 stemmen „Waterballet van de Ned. Spoorwegen De laatste 1000 onderweg Zelfmoord-theorie ter sprake in de zaak-Berkel Zuinig zijn met drinkwater "N Bewogen dag in de Franse Nationale Vergadering J tl REGERING LANIEL heeft de vuurproef doorstaan. Laniel Staking in Italië Beschuldiging op beschuldiging Tientallen Japanse schepen vermist Brand in college van Kruisheren V.N.-waarnemers naar alle clelen van Zuicl-Korea Weer een grote heidebrand Achtjarig knaapje verloor het leven Pi emier over Dien Bien Plioe Stap dichter hij Pact voor Z.O. Azië Mr Hollander wordt overgeplaatst Verdediging werd aangevallen Minder warm U.S.S.R. eist terugroeping militaire attaché Noodweer onderbrak hittegolf in Engeland Heros: houder-recordhouder DE Duitse „fakir" Heros zag er niet rooskleurig uit, toen men Woensdagavond de glazen kist opende, waarin hij gedu rende 81 dagen en 7 uur had verbleven zonder ook maar enig voedsel tot zich te nemen Hij had zijn eigen record hon geren met een dag, twee uur en 31 minuten verbeterd en tegelijkertijd het record, dat de Egyptenaar Reikhan onlangs te Rome vestigde. 94e JAARGANG No- 21030 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem. Mr Dr A J J. M Mes, Mr H. B. L. de Rechtei, L. J v. 't Westende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week luitsluitend bij niet-pust- bestell.) f 0.45. - Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 cent. Postrek no. 278841. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 08, Tel woon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 14 MEI 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3/0 heeft gisteren in de Nationale Vergadering de vertrouwens kwestie gesteld. Met een meerderheid van twee stemmen (289 tegen 287) won hij het vertrouwensvotum: een angstige overwin ning, die wel aangeeft hoe smal de strook is, waarop de Franse regering staat. Niettemin is met dit kleine succes, de conferentie van Genève voorlopig weer gered. Wanneer de Nationale Verga dering de regering-Laniel ten val had gebracht, zoals de Gaullis ten wilden doen, dan zou er zeker vertraging in de vredesonder handelingen over Indo-China zijn opgetreden. Laniel had de ver trouwenskwestie verbonden aan zijn voorstel om het debat over Indo-China uit te stellen, tot na de conferentie. rJ",EVOREN had premier Laniel het beleid van de Franse regering in zake Indo-China omstandig uiteenge zet. Hij begon met te zeggen, dat hij voor wat betreft Dien Bien Phoe. de volle verantwoordelijkheid op zich durfde nemen. De gevolgde tactiek was in militair en politiek opzicht volkomen gerechtvaardigd. Alle be sluiten aangaande Indo-China waren genomen in overleg met de drie ver bonden staten, Vietnam, Laos en Cambodja en met hulp of op adviezen van Frankrijks bondgenoten. De militaire geschiedenis van Dien AAN ALLE Nederlandse arrestanten in de zgn. „Zaak-Schmidt", die in Indonesië de gemoederen danig be roert, zal nu consulaire bijstand mo gen worden verleend. Ook aan dege nen, wier rapporten nog niet klaar zijn. BIJ MAHE in India heeft Frankrijk enkele enclaves. De bewoners van de ze enclaves hebbeij nu hun eigen be vrijding afgekondigd en de Jndiase re gering heeft deze, bestuiten het ciële stempel 'gegeven. DE NEDERLANDSE regering heeft verzocht, het vluchtelingenvraagstuk voor de vergadering van 28 Mei op de agenda van het ministerscomité van de Raad van Europa te plaatsen. HET BESTUUR van het Canadese vakverbond, dat spreekt namens 580 duizend arbeiders, heeft de regering gevraagd de immigratie stop te zet ten, tenminste tot het volgend jaar. Er heerst teveel werkloosheid. OEKRAÏNE en Wit-Rusland zijn toe getreden tot de Internationale Ar beidsorganisatie, de ILO. Een dag te voren traden beide republieken tot de Unesco toe. IN HET ZIEKENHUIS te Groningen is een tweede slachtoffertje van de gasvergiftiging te Stadskanaal over leden. Het was het driejarige zoontje van het gezin Drenth. Eerder was het 5-jarige dochtertje gestorven. IN IRAK is een „nationaal front" ge vormd. dat de terugtrekking van bui tenlandse troepen en ondernemingen uit het land eist. Ook wil men be ëindiging van het Brits-Iraakse ver drag. IN LEIPZIG (Oost-Duitsland) zijn 350 personen ziek geworden na het eten van varkensvlees, dat was aangetast door varkenspest. Een aantal zieken zou verlamd zijn. De varkenspest schijnt grote vor men te hebben aangenomen. Bien Phoe, aldus de premier, is deze. In de herfst van vorig jaar. beston den de Vietminh-strijdkrachten uit acht of negen geoefende divisies: ge noeg om een offensief mee te begin nen. Toen de Franse verdediging van de delta van de Rode Rivier de op standelingen in een andere positie had gedrongen, besloot generaal Giap het plan voor een aanval op Hanoi te la ten varen en in plaats daarvan Noord en Centraal Laos aan te vallen. De verdediging van Laos werd een strategische en politieke noodzakelijk heid en daarom werd Dien Bien Phoe een tot dusverre onbekend dorp, midden in vijandelijk gebied na 'n luchtlanding bezet en in een vesting veranderd. HANDEN GEBONDEN. J^E TOEGANG tot Laos was daar mee volkomen afgegrendeld en er bleef de Roden niets anders over dan een beleg van de vesting, waar voor tweederden van de beschikbare troepen werd gebruikt. Van een aan val op Laos kon zodoende niets meer komen. Toen de situatie in het fort begon te nijpen, bleek het onmogelijk Dien Bien Phoe te ontzetten. De gesteld heid van het terrein liet het zenden van troepen niet toe. Wel hadden er meer bommenwerpers ter beschikking moeten zijn. „Het is een tegenslag", aldus Laniel, „maar dat betekent niet, dat er fouten zijn gemaakt. Onder ap plaus zei de premier, dat Frankrijk in geen geval genoegen zal nemén met een eerloze capitulatie, hoewel het graag een eervol einde aan de vijan delijkheden zou maken. De kracht van het leger wordt snel vergroot, aldus Laniel. Er zijn al ver schillende bataljons valschermtroepen en bommenwerpers naar Indo-China gezonden en twee Franse kruisers zul len voor anker gaan in de Golf van Tonkin, van waaruit hun kanonnen een flink gebied kunnen bestrijken. AANVAL. ^OT SLOT verzocht Laniel de afge vaardigden, de vredesonderhande lingen in Genève niet te torpederen, door een regeringscrisis uit te lokken. Van Conservatieve kant kwam er di rect een aanval op de regering. Er werd gesproken over een gespannen verhouding tussen generaal Navarre en generaal Cogny, de bevelhebber van Noordelijk Indo-China. Deze had begin Maart al gewaarschuwd voor een ramp in Dien Bien Phoe, maar zijn stem werd niet gehoord. Boven dien zou de Franse geheime dienst hebben geweten, dat de Vietminh ge schut hadden gekregen, hoewel dit door het opperbevel als „verrassend" was gekenschetst. J~^E bouw-, metaal-, gas- cn textiel industrie in Rome heeft gisteren nagenoeg de gehele dag stil gelegen als gevolg van een 24-uurs staking, welke was bevolen door de commu nistische vakbond, die de grootste in Italië is. In Noord-Italië hebben 90.000 land arbeiders gestaakt. Men had het werk neergelegd, om kracht bij te zetten aan de eis voor hogere lonen cn pen sioenen. Overleg tussen vakbonden en werkgeversorganisaties was reeds gaande, maar dit weerhield de com munisten niet van een stakingsoproep. •TERWIJL in het fort Dien Bien A Phoe de Franse afgevaardigden per hefschroefvliegtuig arriveerden, om regelingen te treffen voor het weg voeren van dc ongeveer 2000 gewon den, wordt elders in Indo-China een verbitterde strijd gevoerd. Ten Zuiden van Hanoi ligt de p<?st van Phoely onder zwaar artillerie vuur van de Vietminh. Er worden zware verliezen geleden. Ook werd een nachtelijke overval ondernomen op een dorp aan de rivier de Mekong. De pastoor van de dorpsparochie werd weggevoerd, evenals enkele in woners. Hiertegenover staat een Frans succes. Infanterie, gesteund door de luchtmacht, wist twee weerstands nesten van de opstandelingen op te ruimen. In Genève werd gisteren niet over Indo-China gesproken. Korea was na melijk aan de beurt en Eden kreeg gelegenheid om een plan voor ver eniging van Korea in te dienen, dat hoewel anders geformuleerd de oude Westelijke wensen weergeeft, zo als vrije verkiezingen, onder interna tionaal toezicht, nog vóór er een re gering wordt, gevormd. Bidault onder streepte dit. De Westelijke geallieerden zijn in beginsel overeengekomen, miiitaire besprekingen te voeren over een ver- dedigingsverdrag voor Z.O.-Azië. Als de Geneefse conferentie vastloopt, zou den de besprekingen nog voor het ein de van de conferentie beginnen. Men wil het gebied van bet voorgestelde pact vaststellen en mogelijk ook een verdedigbare linie bepalen, pen. TORDANIë heeft bij de gemengd Jor- J daans-Israëlische bestandscommissie vier klaehten ingediend tegen Israël, wegens grensscliendingcn en geweld daden tegen Jordaanse burgers cn mi litairen. Israël beschuldigde op zijn beurt Jordanië van het afmaken van twee gewonde gevangenen. De bestands commissie heeft een hele lijst van in cidenten liggen. Beurtelings krijgen Jordanië en Israël de schuld. De vei ligheidsraad heeft besloten het debat over de klachten van beide landen, te verdagen. NA WERVELSTORM p\E Japanse kustwacht heeft bekend gemaakt, dat het 7792 ton meten de Japanse vrachtschip ..Tatsoewama- roe" reeds drie dagen wordt vermist in de Zuidchinese Zee. In zijn laatste radiobericht meldde het schip, dat 51 man aan boord heeft, dat het water maakte. In het gebied waar het schip zich bevond, woedde toen een wervelstorm. Sinds de storm, die Zondag bij Noord-Japan woedde, zijn in totaal 97 schepen vermist. De kustwacht heeft de Sovjet-Unie verzocht te helpen bij het zoeken naar de vermiste vaartuigen. Men meent ie weten, dat drie Ja panse schepen, tic door de storm wa ren afgedreven in de richting van de Russische eilanden ten Noorden van Japan Woensdag door een Russische patrouilleboot zijn aangehouden en opgebracht. Bovenverdieping voor een deel verwoest CEN felle uitslaande brand heeft gis- termiddag een deel van de boven ste verdieping van het college van de Kruisheren te Uden verwoest. De brandweren van Uden. Vechei. Den Bosch. Tilburg. Oss, Mill en van de vliegbasis Volkel, bonden de strijd tegen het vuur aan. De naastgelegen kapel der Kruis heren alsook het vlak tegenover het college gelegen café. hebben nog een ogenblik vlam gevat, maar hier was het gevaar weldra bezworen. Men vreesde voor het college aanvankelijk het ergste, doch na anderhalf uur was er geen gevaar voor uitbreiding meer. De brandschade wordt geraamd op meer dan een ton. Van vele studenten (het gebouw herbergde er 200) zijn alle bezittingen verbrand. Toen de brand uitbrak, waren schilders bezig met werkzaamheden aan de dakgoot. ZUID-SLA VIE beschuldigt het Vati- caan van inmenging in binnenlandse aangelegenheden, doordat de Paus de Zuidslavische priesters heeft gewaar schuwd voor bijdragen aan Tito s plan voor binding tussen kerk en staa^. OOK FINLAND heeft bezoek gehad van onbekende vliegtuigen. Het waren straaljagers, die Zaterdagmorgen uit Oostelijke richting kwamen aangevlo gen. Zweden en Noorwegen hadden iets dergelijks beleefd. KONING HAAKON van Noorwegen zal op 16, 17 en 18 Augustus een staats bezoek aan ons land brengen. Hij komt met zijn eigen jacht naar Am sterdam. Hij zal zijn intrek nemen in het paleis op de Dam. HET PROGRAM van de nieuwe Bel gische regering-van Acker (socialisten en liberalen) is gisteren met 87 tegen 69 stemmen door de Senaat goedge keurd. Alle katholieken stemden te gen. NAAR VERLUIDT onderhandelt Z.- Slavië reeds met Engeland en de V.S. over de financiële kant van de aanleg van een haven in Z.W.-Istrië. voor het geval de haven van Triëst aan Italië zou worden toegewezen. IN SINGAPORE hebben 900 Chinese studenten gedemonstreerd tegen de dienstplicht. Er werden er 46 gear resteerd en enkele studenten en een politieman liepen kwetsuren op. Er kwamen knuppels en stenen aan te pas. Na Pasquino-stukje.... P)E MINISTER van Justitie heeft be sloten tot overplaatsing van de Officier van Justitie te Amsterdam, mr F. Hollander, nadat deze door „Pasquino" in „De Telegraaf" was af geschilderd als een man. wie alle tact en fatsoen mankeerden. Na een eerste, scherp stukje in „De Telegraaf", was Pasquino, de journa list Johan Luger, bij mr Hollander ontboden. Het onderhoud was nogal „Duits" voor wat de opmerkingen van mr Hollander betrof, zo schreef Pas quino. De journalist werd zelfs be loofd, dat het onderhoud weieens in een korte detentie zou kunnen eindi gen Uit het parlement zijn de minister vragen gesteld over mr Hollanders op treden. Minister Donker antwoordde hierop, dat Lugers relaas op alle es sentiële punten afwijkt van hetgeen mr Hollander hierover heeft ver klaard. Niettemin is het Koninklijk Besluit, waarbij de Officier wordt overgeplaatst, reeds genomen. Ver moedelijk wordt mr Hollander in Alkmaar geplaatst. J^EN GROTE ZORG is van ons afgenomen. De laat ste duizend pakketten, be stemd voor het D.P.-kamp Marks in Sleeswijk-Hol- stein, zijn onderweg. Gis termiddag verscheen een enorme wagen van de fa Si mons uit Breda voor de op slagplaats in de Catharina- straat te Breda cn wcér za gen we het vertrouwde beeld, van vele handen, die pakketten doorgeven en op stapelen in een vrachtwa gen. Onverzadigbaar leek die gapen de muil van de vrachtauto, maar na enkele uren had hij toch ge noeg. Er kon geen lucifersdoosje meer bij, zodat men de resteren de pakketten bovenop de auto moest binden. Vannacht om één uur is deze kolos vertrokken. De laatste loodjes die de zwaarste ge noemd worden, hebben we nu ge had. De pakkettenactie is afgelo pen. Maar in de harten van de duizend kinderen in kamp-Marks zal onze actie blijven voortbestaan, door de dankbaarheid en vreugde. Ge hebt werkelijk reden om trots te zijn. ooooooooo<x>oooc.oooooo^oooooooo<x>ooc>oooooooooo<x>oo Salvador Dali de beroemde Spaanse schilder heeft verklaard, dat hij is „herboren" als Kubist. Het surrealisme heeft hij afgezworen en hij heeft zich met vers enthousiasme op de nieuwe richting gewor pen. Ter illustratie van zijn verklaringen toonde hij enkele van zijn laatste werken, waarvan zijn „Zachte Zelfportret", wel een van de op vallendste was F\E ZAAK-BERKEL is in een nieuw stadium getreden, namelijk die van de zelfmoord-theorie. Toen de arts O. al lange tijd in voorlopige hechte nis was, vond hij in zijn portefeuille een briefje, waarin zijn vrouw (in blokschrift) verklaarde, zelfmoord te willen plegen. De arts had dit briefje aan zijn verdedigers gegeven, maar hij De Nederlandse Spoorwegen heb ben te Rotterdam een brandweer demonstratie gegeven, die er we zen mocht. Het N.S. brandweer korps bleek zeer paraat te zijn en in staat om in de kortst mogelijke tijd, welke vuurhaard dan ook met grote massa's water onschadelijk te maken. Een waterballet, dat tegelijk de doeltreffendheid van de N.S. brand weer aantoonde.... Niet minder dan 90 stralen produceerden een waar watzrgordijn. Verkiezingen zijn in voorbereiding J)E V.N.-COMMISSIE voor vereniging en herstel van Korea heeft naar alle delen van Zuid-Korea waarnemers gezon den, met het oog op de algemene verkiezingen, die op 20 Mei be ginnen. In de Koreaanse bestandscommissie hebben de twee partijen beschuldigin gen uitgewisseld. De V.N. vroeg de overdracht van 54 buitenlanders, o.w. 31 missionarissen, die zich nog in Noordkoreaanse handen moeten be vinden. De communisten antwoordden geldig tot Weersverwachting, vanavond: Droog en zonnig weer. Over wegend matige Oostelijke wind. Opnieuw iets lagere temperaturen. Vandaag: Zon onder 20.24 uur. Maan op 17.14 uur. Morgen: Zon op 4.47 uur. Maan onder 3.15 uur. P)E SOVJET-UNIE heeft de terugroeping geëist van de Britse assistent militaire atta ché te Moskou, majoor C. R. P. Landon. Hij wordt van spionnage beschul digd. Men gelooft, dat het hier een weerwraakmaatregel betreft tegen het Britse besluit om twee Russische as sistent-luchtmacht attaché's uit te wij zen. Landon is op het ogenblik in Lon den. De Russen hebben enig bewijsmate riaal tegen Landon getoond, maar de Britse autoriteiten zijn er niet van onder de indruk. J^E VROEGE LENTE heeft al onze noodkreten, geslaakt tijdens de koudeperiode van de afgelopen winter, verhoord. Toen vroegen we (weet II nog?): laat het warm water regenen! Enfin, alle water is nu lauw, alleen regenwater zien we maar niet. tot grote schade van land en tuinbouw. Weilanden, die in dit jaargetijde sappig-groen moeten zien, iilken veeleer op dorre woestijnen. De melkgift van de koeien loopt te rug, de tuinders klagen steen en been en op vele plaatsen tobt men zelfs met drinkwater voor mensen.... Alleen het gebied rond Eindhoven Ki ecg dezer dagen regen, maar dan ook in een zo overstelpende mate (en gepaard met hagel en een zwaar onweer), dat er tientallen kelders iüli hepen, iOok op de Veluwe vielen enkele buien, maar het grootste deel van ons land bleef en blijft waarschijnlijk nog droog. of er stonden huizen onder wa- De Nederlandse watertorens schud den intussen hun grijze hoofd over een zó onmatig gebruik van zoet water door ons volk. Idereen begiet zijn tuintje (en als hij een douche of een bad heeft, ook zichzelf), zodat de toch al geslonken watervoorraad dreigt op te raken. Amsterdam en Utrecht vra gen aj om zuinigheid bij de verbrui kers. In Kennemerland, waar de in dustrie veel water gebruikt, zijn de tuinders al druk bezig, hun pompen drie tot vier meter dieper in de grond te drijven. Als het nog 14 dagen droog blijft, dan zal de oogst hier de helft kleiner zijn dan normaal. De bloem bollen hebben het ook al zwaar te ver duren. BRANDEN. TN ENGELAND heerst zelfs een hit tegolf, die echter éénmaal werd onderbroken door een onweersbui. Tijdens een voetbalwedstrijd werd de scheidsrechter door de bliksem ge troffen en gedood en in Londen rukte de brandweer 250 maal in twee uur tijds uit. Of er was ergens bliksemin slag, ter. gOS en heidebranden kunnen bij een zo grote droogte niet uitblijven. Bij het vliegveld Ter- let en onder Hoenderloo brak gisteren een geweldige brand uit, die aanvankelijk catastrofa le gevolgen dreigde te zullen hebben. Alle brandweren uit de omgeving werden gealarmeerd en duizend militairen moesten bij het blussingswerk helpen. Het werd een titanenstrijd tegen het vuur, dat eindelijk bedwongen werd. Doch toen waren 55 hectare heide vol komen zwartgebrand. Twee bunga lows 'gingen ook in de vlammen oo Bij de blussingswerkzaamheden, die een geweldige omvang hadden, had men veel voordeel van militaire vlieg tuigen, die boven de brand cirkelden en de blussers aanwijzingen gaven. De blussers liepen meermalen levensge vaar, door de snellieid waarmee het vuur zich voortbewoog. De brand werd vlak voor een bos tot staan gebracht. Bij Doetinchem verbrandden vyf hectare heide. Kinderen hadden met vuur gespeeld. met de beschuldiging, dat de Verbon denen wapens en troepen naar Zuid- Korea brengen. Een Amerikaanse klacht over het zenden van Ameri kaanse krijgsgevangenen in Korea, naar de Sovjet-Unie, werd terzijde ge legd. ,.Het is alles verzonnen", zo zei men. Reeds op 5 Mei had de Ameri kaanse regering inlichtingen gevraagd over deze krijgsgevangenen, maar ook toen ontkenden de Sovjets de juist heid van de berichten. Kinderen speelden met „FIAT" TN TIEL is een achtjarig jongetje ge- A dood door een ongeval op een mi litair oefenterrein. Zijn dertienjarig vriendje werd gewond. Bij de sluis in Tiel werd een mili taire oefening gehouden. De Tielse jeugd toonde de belangstelling, die men van kinderen kan verwachten. Herhaaldelijk hadden de militairen ge probeerd, de kinderen te verjagen, maar steeds kwamen zij nieuwsgierig terug. Twee jongens, van 8 en 13 jaar. zagen kans bij een „PIAT" (een anti tankwapen) te komen, waarbij enkele oefenprojectielen lagen. In een onbe waakt ogenblik stopte één der jongens een projectiel in de loop van de „PIAT", De oefengranaat werd direct uit het wapen gestoten en trof de oud ste der jongens tegen de schouder. De jongste kreeg het projectiel tegen het hoofd en overleed direct. weigerde hen een foto te geven, op de achterzijde waarvan ook het hand schrift van mevrouw O. stond. Het was een foto van O.'s kinde ren en hij wilde haar niet missen, om dat het de enige was, die hij bezat. Had O. eerst verklaard, dat hij het ..zelfmoordbriefje" in de gevangenis voor het eerst had gezien, nu ver telde hij dat hij het reeds langere tijd kende. Hij had het niet gevonden, maar teru g-gevonden. Volgens O. sloeg dit briefje op een eerste zelf moordpoging van zijn vrouw. Hij had die toen kunnen verijdelen. De verdedigers, die dit alles onder steunden, kwamen plotseling in het gedrang, toen de president opmerkte: „Het begint er verdacht veel op te lij ken. dat er bij de verdediging oneer lijk spel gaande is!" Mr Telders, lid van de Raad van Toezicht, die deze zittingen bijwoont, eiste, dat de pre sident zijn opmerking zou terugne men. hetgeen gebeurde. Mr Telders zette uiteen, dat hier het één met het ander verward werd. De verdediging dacht aan de eerste zelfmoordpoging en de tegenpartij aan het werkelijke overlijden van mevrouw O. Een tante van de verdachte ver klaarde, dat mevrouw O. geen sym pathiek karakter had gehad. Deze ge tuige bracht de verdediging weer in het nauw door haar verklaring, dat één der advocaten haar had gezegd: „In deze zaak, voor uw neef, kunt u toch best liegen?" Pijnlijk was het, toen de onderdi recteur van het Huis van Bewaring, waar O. verblijft, moest toegeven, dat hij geen toestemming van de officier van Justitie had gevraagd, om papie ren van een gedetineerde aan diens advocaat ter hand te stellen. De on derdirecteur had O. namelijk toege staan, het „zélfmoordbriefje" aan de verdediger te geven. Een getuige-deskundige verklaarde nog omtrent de cyaankali-kant" van de zaak, dat het heel goed mogelijk is, dat de verdachte voor het doen van een urine-proef bij één zijner patiën ten, cyaankali had gebruikt. Men zal zich herinneren, dat O. verklaard heeft, met het oog op dit onderzoek één gram cyaankali te hebben be steld. Voor de proef, die O. had ver richt, wordt gewoonlijk een andere stof gebruikt, maar O. behoeft dit niet te hebben geweten, zo zei de ge tuige-deskundige. Maandag wordt de zaak voortgezet. Heros stelde het slechts met spuitwater en cigaretten waar van hem om de twee weken ondei toezicht van een deur waarder een nieuwe voorraad werd verstrekt. Aan belang stelling had hij geen gebrek. Het was steeds een waar défilé voor zijn glazen kist. De Duitser, die bij het begin van zijn recordpoging 80 kg woog, was aan het einde van zijn vasten niet minder dan 35 kg afgevallen en zo zwak, dat hij niet meer op zijn benen kan staan. Hij zal voorlopig :n bed blijven en gevoed word°n met verdunde melk. Bovendien krijgt hij inspuitingen met vi tamines. Een echte Indische rrkir is thans te Rijsel bezig een nieuw record te vestigen.!

de Stem | 1954 | | pagina 1