t bicarpan Met VEL PON zie je er geen barst van! Rode Steunpunten in Noord en Zuid AT EEN ONDERLIJKE ERELD Qa-va-Seul TWEEDE BLAD DONDERDAG 13 MEI 1954 HAAGSE BRIEVEN DE, ongelijkmatige verdeling der bevolkingsgroepen, gelet op haar levensbeschouwingen en gods dienst, de vaak streeksgewijs opge bouwde industrieën en de bevol kingsdichtheid van het Westen met zijn grote steden, zijn evenzovele oorzaken van een voor ons land on gelijkmatige verdeling van de aan hang der verschillende politieke partijen. Koninklijke haalt de 500 percent Ook vaste stemming oor locale fondsen •^Maagklachten f; Vlag voor Koningin c O.M.O. Spoedspoed Tip D1 RADTO Het Huis van Leven en van Dood ALAN SULLIVAN (t Het is vanzelfsprekend, dat de K.V.P, haar groot-te aanhang heeft in overwegend katholieke streken (hoewel in N. Nederland in totaal meer stemmen op de katholieke partij worden uitgebracht dan in de beide „katholieke" provinciën); de A.R. en C.H.U. zijn het sterkst in overheersend calvinistische provin ciën en de P. v. d. A. en C.P.N. vinden een sterke aanhang vooral in de grote steden en de industrie gebieden. Uit de aard der zaak een gevolg vooral van de ontkerke lijking der van huis uit protestant se arbeiders - moeten de rode steunpunten allereers4 gezocht wor den in het Noorden en het Westen van het land, in de overwegend niet-katholieke streken. Want vast staat, dat sedert vele tientallen van jaren de ontkerkelijking van de protestanten en met name de pro testantse arbeiders zeer groot is, heel veel groter dan in de kringen der katholieken, waar overigens vooral de laatste jaren in de grote steden en ook in het Zuiden even min van een rooskleurige situatie kan worden gesproken. De rode steunpunten in Noord Nederland, waarvan er een tiental zijn aan te wijzen, verschaffen de P. v, d. A. en de C.P.N. gezamenlijk van 30 pet. tot 50 pet. der stemmen in die gebieden, soms zelfs een nog hoger percentage. Om een aantal te noemen: Amsterdam met IJ en Zaanstreek, Rotterdam met het ge bied van de Maasmond, Centraal- Friesland (met zijn sterke ontker kelijking en ongunstige economi sche situatie), Twente, Noord-Oost Drente en Oost-Groningen. Maar ook in het Zuiden van ons land, in het overwegend katholieke Brabant en Limburg bestaan er ro de steunpunten. Minder sterke bol werken dan in het Noorden, maar toch gebieden, waar socialisten en comm-.nisten meer dan 20 pet. der stemmen veroveren. Streken ook, waar dit zij nadrukkelijk ver meld de import van niet-katho- lieken niet zonder betekenis is ge bleven. Ik wilde Uw aandacht voor deze gebieden vragen en voor hun politieke ontwikkeling sedert de bevrijding. Het zijn in Noord-Brabant: Bre- da-Tilburg en omliggende gemeen ten en Eindhoven en omgeving, in Limburg: Maastricht en omgeving en de Mijnstreek. Naast deze stre ken zijn er helaas ook andere, waar de P. v. d. A. met name een niet onbelangrijke invloed heeft ver worven', men denke b.v. aan Den Bosch en Venlo. TN HET West-Brabantse steunpunt verkregen de socialisten en communisten bij de jongste ver kiezingen 21,1 pet. der stemmen, in het Eindhovense bolwerk 26,2 pet., in de Mijnstreek 20,8 pet. en in Maastricht en omgeving zelfs 27,6 pet. der stemmen. Het relatief ongunstigste beeld vertoont het genoemde West-Bra bantse gebied, want hier is het per centage van 1954 voor de beide ro de partijen zelfs hoger dan bij de Statenverkiezingen van 1946. In de drie andere gebieden lager, vooral in de Mijnstreek. In alle vier de streken is het rode bolwerk versterkt vergeleken bij de Ka- WEKEL1JKS BEVRSOVERZICHT VAM 6 T.M. 12 MEI '54 merverkiezingen van 1948, het jaar toen de P. v. d. A. in haar ongun stigste positie verkeerde, toen het n.l. verreweg de meeste doorbraak- stemmen weer kwijt was geraakt. Het topjaar voor de P. v. d. A. was 1952. Sedert dit topjaar hebben so cialisten en communisten samen in hun vier Zuidelijke bolwerken aan invloed verloren, het sterkst in Eindhoven en in de Mijnstreek. De „doorbraak" van 1952 is niet alleen gestuit, deze doorbraak is boven dien teruggedrongen. Een zeer ern stige teleurstelling voor de socialis ten, die al hun aandacht op het katholieke Zuiden hadden gecon centreerd en er terugliepen ondanks nieuw verlies van de C.P.N., wier positie in de genoemde bolwerken wel bijzonder zwak is geworden. Een voor ons verheugend verschijn sel, dat moed geeft voor de verkie zingen van 1956 en hoopvolle perspectieven biedt. Wil echter 1956 nieuwe achteruitgang der socialis ten tonen, dan zal de K.V.P. in Bra bant en Limburg en zullen met na me de vier genoemde bolwerken grote kracht moeten ontplooien, dan zal de K.V.P. in de steden en dor pen de mentaliteit van kiesvereni ging moeten laten varen en uit groeien tot een moderne partij or ganisatie. J7EN nadere beschouwing der vier rode steunpunten moge hier volgen: Breda-Tilburg en omgeving verschafte P. v. d. A. en C.P.N. bij de Statenverkiezingen in 1946 een percentage van 16,4 der uitgebrach te stemmen. En terwijl de P. v. d. A. in 1948 over het gehele land be langrijk achteruitliep, ondanks ver lies der C.P.N., steeg dit percenta ge in dit jaar hier tot 16,6 pet. Een cijfer dat in het topjaar 1952 zelfs opliep tot 22,7 pet. Bij de jongste Statenverkiezingen was er voor de socialisten de eerste teleurstelling sedert de bevrijding. Weliswaar bleef er van de C.P.N. bijna niets over (in 1946: 4,2 pet., in 19.54: 0.7 pet.), maar samen behaalden P. v. d. A. en C.P.N. tegenover 22,7 pet. der stemmen in 1952 nu 21,1 pet. Voor het eerst sedert de bevrijding werden er katholieke stemmen aan de rode partij ontfutseld, tegen al le verwachtingen van de P. v. d. A. in. Gunstiger was de ontwikkeling in Eindhoven en omgeving. Ongun stiger dus voor de P. v. d. A., in de ze streek met zoveel noordelijke „import". In 1946 bij de Statenver kiezingen was het gezamenlijke ro de percentage 26,9. Dit percentage daalde bij de Kamerverkiezingen van 1948 en de Statenverkiezingen van 1950, maar steeg in 1952, tot 28.4 pet. Dit jaar kreeg het rode steunpunt echter een duidelijke klap; het percentage daalde van 28,4 pet. op 26,2 pet. Daar zit mu ziek in voor 1956, Maastricht en omgeving vormt een rood bolwerk met een hóóg stemmenpercentage, het hoogste der vier steunpunten. In 1946 bedroeg het gezamenlijke percentage 29,1 pet. (waarvan de C.P.N. 7,3 pet.). In 1948 was er een ernstige terug gang, want de meeste doorbraak stemmen van '46 vielen weer af. Maar '52 gaf nieuwe winst voor de roden. Vele arbeiders stemden op de P. v. d. A. voor een deel „van de weeromstuit" als gevolg der K.N.P.-activiteit: het percentage werd 28,7. Dit jaar werd het op nieuw omlaag gedrukt tot 27,6 pet. In Maastricht is er werk aan de winkel de doorbraak van '52 is reeds vernauwd. Tot slot de Mijnstreek. Hier is de ontwikkeling voor de socialisten en communisten samen het ongunstig- stigste geweest. In dit bolwerk vormde in 1946 de C.P.N. de groot ste groepering met 16.3 pet, der stemmen, de P. v. d. A. had 10,2 pet., samen 26,5 pet. In het jaar 1954 is dit totaal-percentage teruggelopen tot 20,8 pet. En hiervan heeft de C.P.N. nog maar 3,5 pet., de P. v. d. A„ die de stemmen der C.P.N. heeft veroverd 17,3 pet. Na een achter- niuua til uitgang in 1948 en 1950 was ook of niet verteert, ontstaa hier een ro(je vooruitgang in 1952 tot 23 pet. Maar de terugval in '54 was sprekend. De perspectieven in de Mijnstreek liggen voor de K.V.P. het gunstigst van de vier bespro ken gebieden. Ongetwijfeld heeft de felle propaganda der K.V.P. in dit gebied resultaten opgeleverd. Niet voor niets wordt van socialistische zijde zo sterk op deze propaganda afgegeven! Advertenties I al. Uw maag bet voedsel moei- C -SiL eT niet verteert, ontstaat ten volkomen verdwijnem y.iv&-CACHETS AK»» ..rvi smaakloos. Qllltttïl snel. zeker i r^E ACHTER ONS liggende beu*s- periode heeft zich door een zeer willige stemming op de Amsterdam se beurs gekenmerkt. De internationa le waarden stonden in het middelpunt van de belangstelling, waarbij aande len Koninklijke Olie de kroon span den en de vijfmaal parikoers vrij ge makkelijk overschreden. Dit betekent t.o.v. de vorige week een stijging van liefst 34 punten. Dat deze brug zou worden gepasseerd, zat reeds enige tijd in de lucht. Immers kon men ter beurze waarnemen, dat het aanbod van de zijde van het binnenland aan merkelijk verminderde; daartegen over bleef de vraag van buitenlandse £ijde aanhouden, waardoor de koers stijging werd versneld. Nu de brug van 500 procent is bereikt, willen wij ten behoeve van onze lezers nog even een terugblik in de koersontwikkeling werpen van de laatste jaren. Zo zien wij in Juni 1953 een note ring van 300 pet., in December 1953 350 pet., op 8 Maart 1954 400 pet., ter wijl op 19 Maart 1954 450 pet. werd overschreden. In 1947 werd het thans bereikte ni veau eveneens benaderd. Als hoog ste koers werd toen 499 3/4 pet. ge registreerd. Het na-oorlogse diepte punt werd in 1949 bereikt met een koers van 278 3/4 pet. Hogere koersen dan 500 pet. kwamen voor in de jaren na de eerste wereldoorlog met een record in 1929 van 1014 pet. De we reldcrisis maakte destijds een eind aan deze hausse. T.a.v. de snelle recente stijging van aandelen Koninklijke Olie vraagt men zich af, of deze op een reële grond slag berust. Zulks is vermoedelijk in derdaad het geval. Vooral van Ame rikaanse zijde vindt de belangstelling oorzaak in het feit, dat de price ear ning (d.i. hoeveel maal de winst de notering beloopt) zeer gunstig af steekt bij Amerika's grootste petro- leummaatschappij de Standard Oil of New Jersey. Zoals reeds vermeld, heeft de Ko ninklijke 'Shellgroep een winst be haald van liefst 130. millioen. Op grond van haar participatie in de Groep heeft de Koninklijke Olie recht op 60 pet. van de winst, zijnde f 830 millioen. Dit maakt 82 pet. uit van de winst van het huidige aandelen kapi taal van ruim f 1.013 millioen. Het percentage, dat van de totale netto winst aan de beide moedermaat schappijen wordt uitgekeerd bedraagt slechts 17 pet. De rest wordt in het bedrijf gehouden. De winst per aandeel Koninklijke Olie over het huidige kapitaal laat zich becijferen op circa f 820.Men betaalt derhalve een aandeel Ko ninklijke Olie met een bedrag, dat ge lijk staat aan slechts 5 1/2 maal de winst per aandeel. Voor de Standard Oil of New Yersey komt dit uit op ruim 9 maal. Voorts hebben de Amerikaanse aankopen een extra stimulans gekre gen door de voorgestelde statutenwij ziging, die het mogelijk maakt, bij een aandelenbezit van 1 pet. van het uitstaande kapitaal, derhalve na de bonusuitkering nominaal circa f 12 mil lioen een commissaris voor te stellen. Het is derhalve zeer goed denkbaar, dat in het buitenland een zekere be- langenvorming plaats vindt, waar door men van Amerikaanse zijde door het verkrijgen van een commissarisze tel een beter inzicht krijgt in de gang van zaken bij de Koninklijke Olie. Dit is vermoedelijk een van de concessies die de Koninklijke heeft moeten doen, teneinde haar aandelen geïntrodu ceerd te krijgen op de New York Stock Exchange. De belangstelling voor de andere in ternationale waarden als Philips, Uni lever en A.K.U. bleef in de afgelopen week bestaan. Beide eerstgenoemde fondsen konden circa 20 punten in koers aantrekken. Met de mogelijk heid, dat de Unilever t.z.t. alsnog tot een bonusuitkering zal overgaan, wordt ter beurze nog steeds rekening gehou den. De herwaardering van de activa van de Engelse zuster maatschappij heeft het pad hiertoe geëffend. Dat na deze snelle koersstijging een reactie zou optreden, behoeft nie mand te bevreemden. Deze reactie trad Woensdag op, waarbij aandelen Ko ninklijke circa 10 punten terugvielen. Voor de andere waarden waren deze koersdalingen geringer. LOCALE FONDSEN thans het jaarverslag af, dat zonder twijfel nadere mededelingen zal doen over de gang van zaken in de nieuwe cultures in Ethiopië. WALLSTREET VY/ALLSTREET heeft in haar vaste stemming kunnen volharden. Het optimisme over de conjunctuur in de Verenigde Staten gaat een sterkere vorm aannemen. Voor diverse toon aangevende ondernemingen zijn tegen de verwachting in de resultaten van het eerste kwartaal zeer gunstig ge weest en vergezeld gegaan van hogere dividenden en optimistische verwach tingen t.a.v. de toekomst. TIET WAS te verwachten, dat de lo- cale fondsen bij de vaste stemming voor de internationale waarden niet achter konden blijven. Immers komen uit verkopen van aandelen Koninklij ke belangrijke middelen vrij, die ter beurze van Amsterdam belegging zoe ken. Gunstige jaarverslagen werkten verder als een stimulans. Aandelen CalVé Delft, die op circa 64 pet. van de waarde van de aandelen Unilever gesteld moeten worden, gezien het be lang van deze maatschappij bij de Unilever, maakten een sprong van liefst 27 punten tot 180 pet. Verder lagen de beleggingswaarden als Hei- neken. Heemaf, Hoek's Machinefabriek en Rotterdam Droogdok, alsmede de papierwaarden vast in de markt. Di videndverhogingen kwamen voor bij Kaizer Frazer van 7 tot 8 pet. De stij ging in de netto winst bedroeg circa f432.000.-. Exploitatiemaatschappij Schevenin- gen verhoogde haar dividend met 1 pet. tot 6 pet. Tricotagefabriek v/h Frans Beeren heeft het afgelopen jaar gunstig gewerkt. Een winst werd be haald van ruim f25.000.-. Vorig jaar een verlies van bijna f 2 millioen. Rutten's Bierbrouwerij keerde een onveranderd dividend uit van 7 pet., hetgeen ter beurze verwondering wek te. Vermoedelijk heeft men extra zwa re afschrijvingen toegepast. In de bankensector verdient het on veranderde dividend van 10 pet. van de Nederlandsche Handel Mij ver melding. De scheepvaartwaarden kwamen, hetgeen niet onverwacht gebeurde, plotseling in de belangstelling. Ver moedelijk naar aanleiding van het feit, dat de Kon. Java China Paket- vaart Mij naast een onveranderd di vidend in contanten een bonus uit keert van 25 pet. ten laste van de agioreserve. Voorts veroorzaakten aandelen Oost zee en Hillegersberg door een bonus van 66 2/3 pet. aan te kondigen een verrassing. Daarnaast geeft Oostzee 'n dividend van 22 pet. (v.j. 17 pet.) en Hillegersberg 25 pet. (v.j. 21 pet.)a De ze bonusuitkering geschiedt slechts ten dele uit agioreserves, zodat zij niet geheel belastingvrij is. Beide fondsen konden resp. 32 en 28 punten aantrekken. In de cultuurafdeling heeft H.V.A. haar dividend van 6 tot 7 pet. ver hoogd, Met belangstelling wacht men OBLIGATIES 4 5 '54 11 5 '54 3 Ned. '62-'64 99 5 8 100 M6 3-3' Ned. '47 98 15 16 98 7 a 3 Ned. '47 fdoll.l.) 93 7 8 94 5 8 3 Ned. '37 95 7 8 96 3 Ned. Inv. cert. 99 9 16 100 3 G Gr.boekobl. '46 97 3 4 97 3 4 3 Ned.-Ind. '37 A 98 7 8 99 3 a Ned. '53 103 1 4 103 12 AANDELEN A'damsche Bank R'damsche Bank Twentsche Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel-Mij Alg. Kunstz. Unie v. d. Bergh's Jurgens Mach. fabr. „Breda" Van Gelder Zonen Unilever Holl. Kunstz. Ind. Ned. Kabelfabriek G. B. v. A. Philips K. N. Hoogovens Wilton Fiienoord Int. Gew. Betonbouw Internatio Billiton Mij II Kon. Petroleum Rubb. C. Mij „A'dam" Bandar Rubber Mij Holl. Amerika Lijn K.N.S.M. Nat. Bez Ned. Scheepv. Unie R'damsche Lloyd K. Jav.-China Paketv. Ver. Vorstenl. C. Mij Handelsver. „A'dam" Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Deli-Mijen Senembah (Advertentie) MIERLO n ZOONe. Bankiers Anno 1 884 EFFECTEN-COUPONS 184 14 190 173 177 175 178 1 4 146 149 3 4 173 3 4 182 1 2 212 1 4 220 282 1 2 284 133 3 4 136 14 204 211 302 1 4 323 1/2 91 1 4 96 1 2 206 1/4 207 297 3'4 317 173 1 2 173 1 4 185 1/2 190 14 143 139 160 1 4 157 1 2 284 285 1 4 46.9 1 2 503 1 2 97 3 4 96 1 2 127 3 4 125 142 150 131 1/4 139 133 3 4 143 12 133 141 1/2 135 158 1 2 22 21 12 127 127 70 5 8 71 3 4 113 121 98 1 2 100 FONDSEN AMERIKAANSE (eert. v. aand.) Anac. Copper M. C. 34 3 4 35 1 2 Beth. Steel Corp. 64 1/4 65 General Motors 68 9 16 71 13/16 International Nickel 39 3 8 39 3 4 Rep. Steel Corp. 53 7 8 55 United St. Steel Corp. 46 46 5 8 Cities Service Company 94 3 4 102 Shell Union Oil C. 97 3 8 96 1 4 Tide Water Ass. Oil C. 22 1 8 21 3 8 Southern Pacific C. 41 3 8 42 1 8 Union Pac. Railr. C. 117 1 2 119 Vriendelijk Australië QP DE dag der verjaring van Koningin Juliana, zag ik van sommige woningen de Aus tralische vlag wapperen. Toen ik naar de reden hiervan infor meerde. zei een Australiër: „Het is vandaag toch de verjaring van Uw Koningin, zoals ik in de krant heb gelezen. Niet al leen door al die Nederlanders hier, doch ook als gevolg van verschillende andere contacten hebben we zoveel van Uw Ko ningin gehoord ,dat ter ere van haar, ik vandaag de vlag heb uitgestoken", aldus meldt onze correspondent in Australië. Hetgeen bewijst dat Nederland bezig is banden te leggen tot aan het andere einde der aarde! J. ^/ANDAAG wordt het 40-jarig be staan van O.M.O. gevierd. Men moet dit goed verstaan: Ons Mid delbaar Onderwijs. Aan die oprich ting is de naam verbonden van twee grote katholieke pioniers: Dr van Beurden O. Praem. en Dr Mol- ler. De vereniging had aanvankelijk banden met de Hanze en heette Ons Handelsonderwijs. Ze stichtte in 1916 de R.K. Middelbare Han delsschool te Waalwijk en een dito School in Bergen op Zoom. Onder invloed van Dr Moller werd de ba sis echter verbreed en de genoem de scholen groeiden uit tot een H.B.S. resp. een lyceum. Achter eenvolgens werden toen inrichtin gen voor M.O. en V.H.O. gesticht te Eindhoven, Helmond. Den Bosch en Roosendaal. Men kan zich niet voorstellen, welke bergen van moei lijkheden daarbij zijn verzet. Na 40 jaren kan men echter getuigen, dat het werk van O.M.O. zegenrijk is geweest, dat het aan de emancipa tie en het hoger opvoeren van het intellectuele peil van het katholie ke volksdeel een belangrijk aandeel heeft gehad. Hulde aan de pioniers en aan hen, die de fakkel van hen overnamen. Het is alleszins een feest waard. "J"EGELIJK met het advies van de heren Van Cauwelaert en Steenberghe, betreffende de water wegenproblemen, bereiken ons nu de Handelingen, verslag gevend van het debatje, dat daarover in de Eer ste Kamer is gevoerd. Daaruit blijkt, dat de Regering reeds aan het stu deren is geslagen. Maar zo be toogde minister Luns bij de bestudering van het advies zal ook moeten worden nagegaan, of de praemissen, welke aan het advies ten grondslag liggen, in het licht van het gestelde in het Delta-rap port thans nog ten volle gelden. Je- ze mogelijkheid brengt een factor (Advertentie) van onzekerheid in de te volgen pro cedure, omdat een tussenstadium vóór de Regeringsonderhandelingen niet a priori mag worden uitgeslo ten. De heer Sassen voelde zich niet erg gelukkig met dit antwoord. Het ziet er naar uit, aldus zijn opmer king, dat het nagaan, waarover mi nister Luns sprak, niet enkel lang durig en tijdrovend zou kunnen zijn ten opzichte van een oplossing van de waterwegenkwestie, maar ook de solutie van de Delta-problemen zou kunnen vertragen. Dit zou na tionaal en internationaal zeer ern stig moeten worden genoemd. In zijn wederwoord heeft de mi nister toen nog gezegd: het advies van Cauwelaert-Steenberghe zal in ieder geval het werk van de Delta commissie niet ophouden. Maar er zal wellicht nog een korte niet een lange ■- bespreking nodig zijn om te zien, op welke wijze de re sultaten van deze commissie zich verenigen met de aanbevelingen van de Delta-commissie. Wat is kort? Wat is lang? De Re gering weet in ieder geval, dat voor al in het Zuiden nu spoed en nog eens spoed wordt verlangd. VRAA8 DE JUISTE SOORT JN DE LOOP van een mid- j dag werd de Haagse poli- tie opgebeld door iemand, die vroeg of men hem over een half uur per jeep wilde ko- i men ophalen. Hij zeide zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt, doch op dat moment niet thuis te zijn. Over een half uur zou hij ter beschikking van de politie zijn. Een jeep begaf zich op het afgesproken tijdstip naar het aangegeven adres, waar zich de 58-jarige koopman G. van M. bevond. Hij verklaarde te Amsterdam iemand voor f200 te hebben opgelicht. De man is aangehouden en naar Amsterdam overgebracht. Zuinig TAE JAPANNEZEN zien de Engel- sen als een uiterst zuinig volk. De wetenschap dateert van het ogenblik, dat een hotelbediende ont dekte, dat de sokken van een schat rijk Brits fabrieksdirecteur gestopt waren. De portier van het betreffen de hotei heeft ook een ervaring in deze geest. Toen de rijke gast weg ging kreeg hij een dubbeltje fooi. Proef "UWEE gorilla's uit de dierentuin van New York hebben een wip beproefd, die is vervaardigd uit een nieuw materiaal. Alvorens het nieu we product in handen van de kin deren kon worden gegeven, wilde men wel eens zekerheid over de so lidariteit van het staal. De gorilla's konden twee dagen hun gang gaan. Zij sloegen elkaar met de wip om de oren, hamerden er op, smeten het speeltuig tegen de muur en probeer den het te breken. De wip overleef de de proef. Men koestert thans in New York de hoop, dat ook de kin deren de wip voorlopig niet kapot zullen kunnen krijgen. Reserve £)E KIP van een legerofficier in het Engelse Larkhill heeft een kuiken uitgebroed met vier poten. Twee voor en twee achter. De vraag, welk paar het kuikentje zou nemen is opgelost. Het nam de ach terste poten. Deskundigen me nen, dat het beestje het andere paar in reserve houdt. Les I ESLIE Liebman, een 14-jarig heer uit New York, weet thans wat liefde is. Hij had een zogezegd blauw tje gelopen bij een juffrouw van 13 jaar, die niet op zijn verjaardags feestje wilde komen. Hij klom na de ze ervaring op een veertien meter hoog dak en kondigde met luide stem aan, dat hij er af zou springen. Het meisje werd in allerijl gehaald, maar hoewel zij beloofde op zijn fuifje te komen, was de jonge heer niet genegen zijn plannen te her zien. Totdat een politieman hem toeriep: „Vrouwen, mijn beste jon gen, zijn geen vijf centen waard". De jongen begon toen onmiddellijk van het dak af te klimmen. Geslaagd JN HET Australische Darwin werd een groot openluchtbal gehouden. Er werd onder meer een regenmakersdans uitgevoerd, toen de dansers hiermee zo wat klaar waren werd de lucht don ker en begon het zo hard te rege nen, dat het dansfeest moest wor den afgelast. Raceuagens A UTO-eoureurs van 't vasteland van Europa zullen dit seizoen grote Britse concurrentie ondervin den tengevolge van twee nieuwe Britse race-auto's. De eerste, die speciaal is gebouwd om 'n aanval te doen op de continentale suprema tie in de wedstrijden voor de Grand Prix, is van Vanwall Special, een lichte viercylinder motor, die voor het eerst op 15 Mei te Silverstone zal uitkomen. Tijdschriften |E OPLAGE-C1JFERS van de tien belangrijkste tijdscb/iften in de Verenigde Staten zijn Life 5.470.000; Ladies' Home Journal 4.931.000; Mc Call's 4.558.000; Saturday Evening Post 4.466.000; Woman's Home Com panion 4.382.000; Family Circle 4.115.000; Woman's Day 3.958.000; Better Homes en Gardens 3.784.000; Look 3.718.000; Good Housekeeping 3.490.000. „Heb ik U niet al eens eerder ontmoet VRIJDAG 14 MEI 1954 HILVERSUM I, 402 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sopr. en piano. 11.30 Land- en tuinb. meded. 13.00 Nws. 13.15 Inst. sept. 13.35 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 15.00 Vocaal ens. 15.15 Voordr. 15.35 Altviool en piano. 16.00 „Meidoornsoorten in de tuin", cans. 16.15 Oude muz. 16.45 Metropole ork. 17.15 Kinderkoor. 17.30 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.00 Muz. corps. 18.20 Een goed woord voor een goede zaak. 18.25 Gram. 18.30 Friese uitz. 18.45 Muz. voor blazers. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regerings- uitz.: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Wi.jdings- stonde. 21.30 Gram. 21.40 Strijkork. 22.25 „Het Protestantse monument in de res tauratie", caus. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V. d. huisvr, 9.00 V. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. kleuters. 10.40 Orgelconc. 11.10 Radio feuilleton. 11.30 Gram. AVRO: 12.00 Mu sette ork. 12.30 Land- en tuinb' meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dans- ork. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en altviool. 14.50 Voordr. en muz. 15.10 Luit en gitaarmuz. 15.30 Metropole ork. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muz. caus. 17.10 V. d. jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.40 „De Haverkist", hoor- sp. 18.55 De Conferentie te Genève. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Gemengd koor. VPRO: 19.30 „Op huisbezoek", caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Voordr. en muz. 20.30 „Een half millioen vluch telingen", caus. 20.40 „Het Omroepbe- stel', caus. VARA: 21.00 V. d. jeugd. 21.35 Amus. muz. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Strijkork. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 en 13,45 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16.00 Gram. 16.00 Gram. 16.30 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Vlaamse liederen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio- Universiteit. 22.30 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.00 Gram. 17.15 Idem. 17.30 Zang en piano. 17.50, 29.15 en 19.25 Gram. 19.30 Nws. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. (Advertent e) SCHOENCRÈMEWRIJFWAS KOPERPÖETS door 16) Hector draaide zich met een ruk om Een man kwam over het grasveld naar hem toe. Dimitri? Hij moest even kijken voor hij het zeker wist en zelfs toen nog kon hij zijn ogen niet ge loven. De lenige gedaante met het korte leren jasje en de beenkappen, Dimitri! Waar waren de gebogen rug, 6e onzekere schreden, de zwakte van de vorige avond? De man leek omge toverd. Hij sloeg Hector op de schouder en lachte. „Ge zijt verbaasd ja maar wat doet een goede nachtrust al niet? Nu aal ik u laten zien, hoe men die En gelse vogels, zo vet en vadsig, behan delen moet. Laat ons gaan." Hector mompelde een antwoord en ae gingen naar de woning van de bos wachter, Dimitri voortschrijdend met lange, lenig estappen. Het scheen hem geen inspanning te kosten. Het don kere gezicht was even mager, de ge stalte even smal, maar de menselijke vulkaan was weer in volle werking. In één nacht scheen hij jaren jonger geworden. Hij wierp een steelse blik op zijn metgezel en lachte: „Waar denk je aan, Vijfentwintig? Ja, zo zal ik je noemen - vertel eens op." „Ik dacht er over, meneer, welk wild u in uw eigen land hebt." Dimitri grinnikte. ,,Zo is het nu: altijd verzwijgen de Engelsen hun werkelijke gedachten! Bij ons schiet men herten, beren, patrijzen en een den. Hoe oninteressant! Wel, laten we het nog eens proberen. Vertel me eens, vijfentwintig wat je van plan bent te doen in je leven!" „Dat zou ik nog niet kunnen zeg gen, graaf. Ik zou graag willen reizen, maar dat is een „Trouwen ga je trouwen?" „Ik denk het." „Hij denkt het! Trés amuseert U bent nog niet verloofd?" „Neen, graaf, daarvoor ben ik te arm." „Hoe negatief is dat allemaal! Ik, Dimitri, zal u nu eens wat voorspel len. Voordat één kort jaar verlopen is, zult u verloofd, getrouwd, huisvader en rijk zijn. Vandaag over een jaar. op 20 November, denk dan bij uzelf: Paul Dimitri, van Cyprus heeft me dit voorspeld en hij had gelijk." Hector grijnsde tegen hem. „Wel Graaf, als dat gebeurt en ik kan het met niet voorstellen zal ik zeker aan u denken." „Hoe lang ben je al bij mijn vriend Absalom?" „Nog maar een paar dagen, graaf." ,,En welken indruk heb je van hem?" „Wel, meneer," zei Hector verlegen, „U kent hem langer en beter dan ik. Maar ik kan wel zien, dat hij buiten gewoon schrander is." Dimitri lachte luid. „Ik geloof heus, dat er veel, ja heel veel nodig is om de tong van een Engelsman los te maken. Als hij boos is, wordt hij zwijgzaam een onneil- spellend teken. Als hij gelukkig is, fluit hij misschien niet al te goed een kort deuntje. Als hij treurig is, zegt hij niemand wat, maar neemt zijn hond en zijn stok en wandelt rond, tegen struiken en bomen slaande. Als hij verliefd is, maakt hij rare ge smoorde geluiden. Alleen als hij aan merkingen heeft op zijn eigen land, spreekt uit vrijuit Vraag hem naar iemand anders en hij wil weten waar om je dat vraagt. Praat over hemzelf, en hij zal zeggen, dat het onderwerp te onbelangrijk is. Himmel! Vijfen twintig, je bent een echte Engels man." „Warempel, Graaf" lachte Hector. „U schijnt ons goed te kennen Maar hier is de boswachter en we beginnen in dit veld." Wat volgde was indrukwekkend. Er werden geen grappen meer gemaakt; een andere Dimitri keek uit de don kere ogen, en het volgend uur gaf hij 'n demonstratie in snel en goed schie ten zoals Hector nog nimmer aan schouwd had. Deze oude Bulgaar schoot niet één keer mis. Hij vuurde naar links en naar rechts en greep het tweede geweer in de handen van de lader terwijl de geschoten vogels nog ter aarde stortten Eens zag Hector drie gedode fazanten tegelijk in de lucht en weldra waren beide geweren haast te heet om vast te houden. Dimi tri hield op, stak een sigaret aan en wachtte tot de buit geteld was. De boswachter, met uitpuilende ogen, tel de drie-en-zeventig stuks, alles hanen. „Genoeg", zei Dimitri, „dis is geen sport meer, maar slachting." Ze waren op de terugweg naar huis. toen Dimitri over mrs. Baxter be gon „Ik hoorde van Absalom, dat u haar kent?" „Ja, graaf, de laatste twee of drie jaar. Ze is erg vriendelijk en gastvrij, vooral voor jongelui." „Hoe oud denkt u dat ze is?", vroeg hij met onverholen nieuwsgierigheid. „Ik heb geen idee vijfenzestig misschien of zeventig niemand schijnt het te weten." „Eens zult ge lachen om die schat ting En nu heb ik een invitatie voor u." „Heel vriendelijk van u, meneer, maar ik kan er op het ogenblik geen aannemen." „Luister nu even. Tk heb op Cyprus een aardig paleisje en daar nodig ik U uit voor uw luwe de miel uw wit tebroodsweken." Hector grinnikte. „U schijnt het al lemaal al geregeld te hebben, Graaf. „Nee, dat niet. Ik ben niet de per soon die hier alles regelt. Maar c'est toujaurs l'imprévu qui arrive. Ge zegt, dat ge niet binnenkort gaat trouwen." „Zo is het." „Maar als dan deze keer een Engels man zich vergist blijkt te hebben wat zeg je dan, jonge Vijfentwintig! Sla je toe?" „Wel, Graaf als ik binnenkort een vrouw heb, en ze wil, en we hebben het geld dan zal ik met veel ge noegen komen" Dimitri bleef staan om hartelijk te kunnen uitlachen. „Voorzichtiger zou niemand het kun nen uitdrukken. En toch verwacht :k je, mijn vriend. En hier komt de chate laine van Monk's Mount." Anthea kwam hun langs de oprij laan tegemoet. „Morgen, graaf, en hebt u een goede jacht gehad? Ik hoorde erg viug schie ten". „Ja het schieten was misschien vlug ger dan uw al te vadzige fazanten. En waar is Absalom?" „Hij wacht U i nzijn studeerkamer. De lunch zal over een half uur klaar zijn als u ook klaar bent." „Ik ga men kan dien man niet laten wachten. Meneer en ik konden het samen niet eens worden hij is zo koppig. Maar hij heeft mijn uitno diging naar Cyprus toch aangenomen. Tot de lunch dan." Hij liep door, rende lenig als een jongen de stoep op en verdSveen Hector xeek het meisje aan, maar ze ontweek zijn blik Toch beefde ze en scheen zijn gezelschap op prijs te stel len. Maar aangezien zijn aard die be dekte toespellingen en verborgenheden niet langer verdragen kon, barstte hij los: „Ik houd dit niet langer uit, Dimi tri, die een ander mens is dan giste ren, heeft gepraat en gepraat zonder te zeggen wat hij bedoelde. En gister avond heb je niets gehoord? Absa lom werd gewond en ik heb hem ver bonden, maar de reden heeft hij me niet gezegd of willen zeggen." Ze luisterde met een zachtheid, die een kalmerende werking op zijn opko mend ongeduld uitoefende. Ondanks zijn eigen problemen voelde hij enig medelijden. Het meisje poogde niet van schuld of blaam te zuiveren, maar hare houding verried dat ze hem niet helpen kon. „Zou ie me niet nog een beetje lan ger kunnen vertrouwen.", vroeg ze zacht Het leek dwaas hem te vragen, iemand op Monk's Mount te vertrou wen, en dat vond zij blijkbaar ook. „Ik weet, waarom je deze dagen hier gebleven bent", vervolgde ze „maar toch kon ik niets zeggen. Weet je wat: vraag het mrs Baxter." Die avond aan het diner leek de at mosfeer geladen. Mrs. Baxter, die dia middag al vroeg gekomen was, was meteen met Absalom meegegaan en verscheen pas toen de etensbal ging. CWord' vervolgd).

de Stem | 1954 | | pagina 5