Bijna één millioen planten door Nieuw Walcheren verwerkt Australië kan 't zonder! EEN PAAR MARGRIETEN Geflatteerde zege Belgische ploeg op afgezwakte Giro-ploeg in Breda bijeen NEDERLANDS ELFTAL VOOR ZWEDEN HET BOMENFONDS IS BIJNA UITGEPUT Walcheren ZWALUWEN-RODE DUIVELS 3-1 Broovmans (R.A.C.) in de voorhoede Efor organiseert ook Ronde 1955 Luctor-Hontenisse te Goes DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 MEI 1954 AAN ALLE AANVRAGEN KON TOT HEDEN WORDEN VOLDAAN WEINIG BOERDERIJEN MIDDELBURG AARDBEVINGEN IN DE PELOPONNESUS Tijger van Espana viel oppasser aan Scliietiiig te Biervliet t Traanloos afscheid van Sovjet-diplomaten f BLEYENBERG doelpuntte 2 maal Vóór de grote slag in Italië: SPORT IN T KORT AANBESTEDINGEN MARKTEN 1N de WOENSDAGAVOND gehouden jaarvergadering van de stichting „Nieuw Walcheren" is het door de landschapsarchitect C. P. Broerse sa mengesteld jaarverslag van zijn werkzaamheden goedgekeurd. Daaruit blijkt, dat ook in 1953 nog heel wat is gedaan voor de herbeplanting van het eiland en dat het Landschapsarchitectonisch bureau flink wat werk heeft verzet. Enkele simpele cijfers illustreren het enorme aandeel, dat „Nieuw Walcheren" in de herbeplanting heeft gehad: sinds de oprichting der stichting zyn niet minder dan 961117 stuks planten verwerkt. Voor de in 1935 uitgevoerde wer ken werden 1233 planten gebruikt, die voor rekening van particulieren wer den besteld en 38875 stuks, die voor rekening der stichting werden gekocht. IN het verslag wordt gezegd, dat het verblijdend is, dat het door zeer velen in binnen- en buitenland bijeen gebrachte bedrag bii de actie „Plan, een boom op Walcheren" tot heden toereikend is gebleken om aan alle vrzoeken tot het schenken van plantmateriaal te voldoen Het ont werpen en het toezicht oo de uitvoe ring der beplantingsplannen bleven in één hand en het stemde tot vol doening, dat de burgemeesters der Walcherse dorpen veelal een warme belangstelling toonden voor de be planting en voor de werkzaamheden als snoeien en dunnen. Vorig jaar werd slechts een enkele boerderij beplant. Het heeft, aldus de heer Broerse, geen zin bij de boeren nog verder op beplanting aan te drin gen. De beplanting van het voor beeldbedrijf bij Hoogelande gaat door de open ligging en de zware grond met moeilijkheden gepaard, zodat vrij veel moet worden bijgeboet. Xn vele gemeenten werden objec ten aangepakt In Middelburg wmten de plantsoenen bijgeplant en kregen de sportvelden, de omgeving van de nieuwe Seisbrug en de Schoorsteen- vegerssingel beplanting. OP „Tooren- vliedt" moest al worden gedund. Met de ingebruikname van het openlucht theater behoeft nu niet lang meer te worden gewacht. Helaas vergt de verdere afbouw meer geld dan voor alsnog kan worden verstrekt. Beplan tingsobjecten in Vlissingen waren 2 scholen aan de President Roosevelt- laan, de Bonedijkestraat en de wo ningen aan de Hoge Weg. DE DORPEN DIJ Koudekerke werd het Vebenabos ingeboet en bijgeplant, evenals ..Der Boede", waar een border kwam, terwijl de begraafplaats van beplan ting werd voorzien en de kampeer boerderij werd afgewerkt. In Grijps- kerke kreeg de nieuwe begraafplaats een beurt, evenals drie boerderijen, en in Domburg kwamen de zuive ringsinstallaties, beide begraafplaat sen, de golfterreinen en een duinter rein in het groen te liggen. De nieuwe begraafplaats van Vrouwenpolder werd, evenals het zomerwoningen- complex, beplant, terwijl het in Ga- pinge om de nieuwe begraafplaats ging. in Westkapelle om Zuidstraat en koudorp. In Serooskerke om de Geref ke.rk. in sint Laurens om de Herv. kerk en in Biggekerke om de school, die rondom van beplanting werd voorzien Tenslotte werd veel gedaan aan de Miniatuur Walcheren. Het Bomenfoilds bedraagt nu nog f 89388,89, waarvoor „Nieuw Walche ren" de verplichting heeft bomen te planten. Hiervan was op 31 Decem ber 1953 reeds fsegezegd (zonder de post boerenerven) f 83516,79. Er »s dus nog een marge van ongeveer f 5800, maar deze marge is zodanig, dat er nauwlettend op toegezien moet worden, dat gedane toezeggingen niet aanmerkelijk worden overschreden, algemeen jaarverslag tn het algemeen jaarverslag deelde de secretaris, de heer g. Ballintijn, o.m. mede, dat het achteraf bezien VEEL ANIMO VOOR GEWICHTACTIE Voor de door de Middenstands Centrale gelanceerde gewichtactie bestaat groot enthousiasme. Niet min der dan 83 winkeliers hebben zich thans opgegeven en tot en met Vrij dag a.s. bestaat nog gelegenheid zich aan te melden. Raambiljetten en af fiches op bestelwagens zullen aange ven welke winkeliers er meedoen. ZJj kunnen individueel inhaken op de actie door waardebonnen beschikbaar te stellen, welke in de eigen zaak be steed moeten worden, maar dit geven van bonnen is vrijwillig. Onder de deelnemers waren stemmen opge gaan om de sluitingsavond zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Het daarvoor uitgetrokken bedrag was echter niet voldoende om nog meer te doen. Tegen het voorstel om de deelname te verhogen met f. 5. maakte het bestuur bezwaar, daar de afspraak was, dat geen extra-kosten mer erbij zouden komen. Vrijwillige storting van f. 5.— blijft echter mo gelijk. verstandig was de herdenking uit te stellen tot 1954. omdat vorig jaar de publieke belangstelling aanmerkelijk beneden de verwachtingen zou zijn gebleven en bovendien ernstig betwij feld moet worden, of men vorig jaar wel oo tiid gereed zou zijn gekomen, met de Miniatuur Walcheren. Merk waardig genoeg heeft dit uitstel niet tot minder werkzaamheden geleid; het tegendeel was het geval Gere leveerd werden de steun en de ad viezen bij de oprichting der Stich ting ..Nieuw Schouwen-Duiveland" en het besluit om aan de plechtige vie ring van Walcherens herstel en we deropbouw een bredere strekking te geven en haar mede te maken tot een indrukwekkende uiting van Zeeuwse dankbaarheid voor redding uit grote nood. YARDBEVINGEN van middel matige kracht, hebben Woensdagochtend de steden Pa tras, Tripolis en Pirgos in de Peloponnesus geteisterd. Eén persoon verloor het leven en vijftien mensen werden gewond in 't dorp Aspraspitia in de omgeving van Pirgos. Vijftien huizen stortten in. In een ander dorp stortten vijftig huizen in. De bevingen veroorzaakten paniek in het getroffen gebied. De man gewond naar zieken huis gebracht In het circus Espana, dat op het ogenblik te Delft optreedt, en ook in onze stad voorstellingen gaf, viel een tijger een oppasser aan. Het was de tijger Gipsy, die vorige week een jong ter wereld bracht, maar dit heeft ver stoten. Zoals we reeds meldden, wordt het jong nu door een hond verzorgd. Sinds de geboorte van haar kind was Gipsy zeer nerveus. Tijdens de voor stelling van gisteravond kon de dompteur het dier nauwelijks in be dwang houden. Na afloop van haar nummer werd Gipsy, zoals gewoon lijk, naar haar eigen kooi terugge bracht en daar gevoederd. Hierbij heeft zij haar Franse oppasser, die al ruim vijf jaar als tijgerverzorger fun geert, de arm opengereten met haar klauw en hem een beet in de onder arm toegebracht. Met een zich ter plaatse bevindende politiewagen werd de oppasser naar het ziekenhuis ge bracht. Op de Prins Hendrikschietbaan te Biervliet hebben 8 schuttersverenigin gen gestreden om de eer. C. Vermast, Philippine, maakte aan alle onzeker heid een einde door de hoogvogel weg te kapen, terwijl Cam. van Hecke, Bouchaete <B.), zijn zoveelste zijvogel schoot. W. Verstraeten, Scheldezonen, Hoofdplaat, schoot de tweede zijvogel. Het hoogst aantal vogels schoten Ed. Dhuysserinck en Cam. Wyffels, bei den uit Biervliet. X>^000000000<>00<x><xxxx>00<x>0000<>000000000000000d00<> (Van onze correspondent in Australië). PEN MERKWAARDIG BEWIJS hoe nuchter en onbewogen men in Australië het vertrek van de Sovjet-diplomaten uit dat land op nam, levert een citaat van onze correspondent uit het te Sydney ver schijnend blad „The Daily Telegraph". Onder de kop „Australië zegt een traanloos vaarwel tot de Rode diplomaten", merkt genoemd blad op, dat de vertegenwoordigers van Australië in 1944 naar Moskou togen in de hoop daar de gevolgen van de laatste oorlog te helpen verzachten. Daartoe hebben zij nimmer een kans gekregen als gevolg van onverschillige, zelfs vijandige behande ling. Zij kregen niet de kans iets te leren omtrent de Russen en konden niets vertellen over de Australiërs. De 84.000 pound per jaar aan de Australische ambassade besteed, was een „dead loss". Doch de Russen hebben onze gastvrijheid benut om een leger spion nen te zenden, zich voordoend als diplomaten. We zijn blij hen thans kwijt te zijn; we kunnen het zonder hen stellen. Omdat het een redelijke „gok" is dat, na verdwijnen der „Petrov- lucht" het Kremlin opnieuw een Ambassade wil openen, behoort het Ministerie van Buitenlandse Zaken zich er dan van te overtuigen, dat de Russen terugkomen als diplomaten en niet als spionnen. En indien er geen verandering zou zijn in hun hart, laat het dan antwoorden met „Ah, onkruid". óooocxxxx>oocoooooo<x>o<x><>oooooo<xx>ooooooo<xx>ooo<x>o< piET Sterk zat in zijn hotelkamer te piekeren en liet Vittorio Magnola maar kletsen. Het wilde niet erg vlotten tussen beide heren. Piet Sterk was de machtige middenvoor van Augusta en Vittorio Magnola was niet minder machtig, aan gezien deze de directeur was van de voetbaltrust „Augusta". Wat was er namelijk aan de hand? Piet Sterk stond voor een moeilijke keuze. Zijn driejarig con tract bij de wereldvermaarde voetbalclub Augusta liep vandaag ten einde. Als eenvoudige Hollandse knaap was hij naar Italië gekomen en had het land van de vijgen en de citroenen in één slag veroverd. Zijn oerharde en strakke schot had ont zag ingeboezemd bij alle keepers van het Ita liaanse land en elk doelpunt bracht een goudregen. Piet Sterk, wiens naam voor het gemak door de Italiaanse pers veranderd was in Pietro, was al aardig op weg om een kapitaalkrachtig man te worden. Zijn benen waren verzekerd bij de groot ste maatschappijen, van zijn voeten waren in alle sportbladen Röntgen-foto's gemaakt, onder adver tenties van kauwgum en drop zijn enigszins opge smukte handtekeningen, de journalisten zwerm den om Pietro heen en meestal snauwde hij die lui van de kranten snibbig af. Vandaag had hij een verschrikkelijke last van die nieuwsgieren. Maar ondanks alles, zat Piet ontzettend te pie keren. Directeur Vittorio zou geen goed zaken man geweest zijn, als hij dit niet had waargeno men en hij maakte het Piet niet gemakkelijk. Als hij het contract wilde verlengen, zou hij in plaats van een auto een vliegtuig krijgen. Voor elk doel punt werd een sommetje van 5 duizend lire opzij gelegd. Het duizelde Piet. Straks moest hij zijn laatste wedstrijd van drie jaren spelen. Er ging dus veel in hem om. Beu van alle geleuter van Vittorio verzocht hij deze een ogenblik heen te gaan en zo zat Piet Sterk alleen in die luxueuze hotelkamer van Florence. Hij stond op en keek naar buiten. Glanzende limousines gleden langs het weelderige hotel. Een leger kleine jochies wachtte beneden op de komst van Pieto. Zij hadden het opschrijfboekje en het potlood al bij de hand. Piet lachte. Was het nu geen waanzin deze hele gekke voetbalwereld? Als bij nu nog eens dacht aan dat kleine Holland in het koele noorden, het land met de polders en de plassen, met de koeien en de ruisende rietmassa's, als hij nu eens heel ver terug sprong naar zijn jeugd.. Hij ging zitten en liet zijn gebruinde kop op de handen steunen. Wat was hij toen een vreselijke wreedaard geweest. Toen op die middag, toen hij als zeventienjarige knaap voor het eerst in het eerste elftal had gespeeld. Wat een vreugde bracht dat winnende doelpunt. Hij wist het nog zo pre cies: een genadeloos harde kogel, die langs de verschrikte keeper suisde. En wat een moment, toen Ireentje hem omhelsde. Ja, die kleine Ireen- tje, die op de schoolbanken al verliefd was en stiekum briefjes schreef met onschuldige bijvals betuigingen. Die Mulo-jaren, die wilde vaart door alle klassen! ~£e was hem altijd trouw, en bij dat eerste grote doelpunt, dat als een enorm wapenfeit door alle bladen van Nederland werd opgehemeld, had zij toch wel het mooiste cadeau gegeveneen bosje Margrieten. Eenvoudiger en hartelijker kon het al niet. Zij had ze geplukt achter het doel, dat hij bijna doorboorde met zijn ontzettend schot. Nooit was Piet zo gelukkig geweest. Hij had de Margrieten aan haar teruggegeven en ze zei hem. dat ze de bloemen zou drogen, om ze later in een boekje te bewaren. Op elke bladzijde van dat boekje stond naast een gedroogde Margriet zijn naam, voluit: Piet Sterk Toen hij reeds in Italië was, kreeg hij gere geld brieven van Ireentje. Ze las in de krant van zijn roem, van zijn overwinningen en ze bekende, dat ze elke avond in het boekje met de gedroogde Margrieten keek. Piet vond het wel aardig, dat Ireentje wel aan hem dacht, maar hij werd al spoedig opgeslokt door de zakelijke voetbalmaat schappij. En zo kon het geschieden, dat Ireentje uit zijn gedachten verdweentot de laatste da gen, waarin hij een onzegbaar groot heimwee voel de naar Holland. Hij was toch wel aan iets ge wend. De Italiaanse vrouwen met bruine ogen en door de zon gebronsde gezichten, hadden drie jaar om die beroemde Hollander heengefladderd. Dui zenden handtekeningen rustten in geparfumeerde boudoirtjes. Filmsterren hadden hem bij grote wedstrijden gezoend, vluchtig en voorbijgaand, maar het was allemaal surrogaat, en het was niets vergeleken bij die kleine Ireentje, die zo trouw wachtte op een briefje en slechts enkele malen antwoord kreeg. Dat hij nu toch zo naar dat eenvoudige meisje kon verlangen. Kon hij dit wel zeggen aan Vit torio Magnola, de directeur van de voetbaltrust „Augusta". O, wat zou die sluwe bullebak hem uitrazen in zijn welluidendste Italiaans. Een weke kerel was hij, dat vandaag steeds maar weer Ireentje voor zijn geest zweefde. Hij zag haar steeds maar weer op het voetbalveld in Holland. Met haar wuivendde zakdoekje, haar gelukkige ogen Jn de laatste weken had hij zich diep geschaamd. Het was immers een misselijke houding, om dat kind nooit meer te schrijven. O, dat laatste briefje, waarop Piet nooit antwoordde. Wat stond er ook weer in? Hij greep zijn doos met correspon dentie en zocht bevend naar het briefje, ook al wordt je nog zo'n grootheid, ik mag toch wel aan je denken. In Italië zijn zulke mooie vrouwen en ik vind het een beetje zot, dat ik steeds aan je denk. Maar elke week lees ik de sportkrant en elke dag kijk ik naar de Margrieten. Piet Sterk, de machtige aanvalsleider van Augusta, voor wie elke keeper van klasse in zijn schulp kroop, zat geslagen voor zich uit te kijken. Aan de wand van zijn kamer hingen foto's van bewonderaarsters. Prachtige foto's, met handteke ningen. Toneelspeelsters, danseresjes. En nergens een foto van Ireentje. Vandaag zou hij een besluit nemen. Nog één wedstrijd, die tegen Caesare, en dan was het drie jarig contract voorbij. Het zou de big-match wor den. Half Florence had met de andere helft ver mogens gegokt. En vanmiddag zou hij misschien met een doelpunt ontzettende armoe in het ene gezin en onuitsprekelijke vreugde in het andere gezin kunnen brengen. Als zijn club zou winnen, was deze kampioen. Indien Piet de winnende goal' zou scoren, kreeg hij een fantastisch bedrag aan geld. Dat zou me wat worden. De stopperspil zou hem letterlijk op de huid zitten. Wie zou het Vittorio Magnola kwalijk nemen, dat deze er nu genoeg van had en bij Piet Sterk binnenstapte? Per slot van rekening was hij de werkgever van Piet, hoewel hij er zich van be wust was, dat het Hollandse wonder bij alle ba zen, die in voetbal deden, terecht kon. Wat dacht meneer Pietro? Denken? Pietro kon niet meer denken. Trappen ga ik, brulde hij President Mag nola toe, ik trap als een gek tegen de bal, als. Vittorio's ogen werden groot, angstig en vra gend. Of Pietro maar even wilde toelichten, wat hij met die zin bedoelde? Signor Magnola zou dat vanmiddag zien, in het stadion. En Vittorio Magnola zag het. Hij kreeg waai voor zijn geld. Tienduizenden zaten in het afge laden stadion te rillen van Piet's wrede schoten De keeper van Caesare stond te duizelen in zijn doei. Reeds tweemaal bad hij moeten duiken naai een gloeiende kogel van Pietro. De radiostations zonden de reportage naar alle delen van de we reld. Helaas had de achterhoede van Piet's club een paar steekjes laten vallen en was het met de rust 2-2 geworden. Zenuwen! Qveral voelde men de spanning. Zowel op de ereloges als op akelige hoge staanplaatsen. Alles huiverde bij de gedachte, dat Augusta in deze beslissingswedstrijd zou ondergaan. Terwijl de spelers naar de kleedlokalen liepen, barstten hysterische ovaties los. Een sluwe radioverslagge ver struikelde bijna over zijn eigen draden, maar hij had in ieder geval de microfoon onder de neus van Pietro geduwd en zowaarer waren een paar snauwen in gebruld. De reporter vertelde de luisteraars, dat dit op zijn Hollands „wij win nen" betekende. Het publiek was wild. Rozen daalden neer, serpentinesen dit was nog maar de eerste helft. Pietro zat stil in de kleedkamer. Hij zei niets, tegen niemand. Hij snauwde zelfs de chef-sup poost van het stadion af, toen deze hem kwam zeggen, dat er een massa geschenken waren binnengekomen. Zelfs een pakje met de luchtpost uit Holland. Uit Holland? Vittorio kwam tussenbeiden. Hij schreeuwde zo afschuwelijk hard tegen de transpirerende chef-suppoost, dat deze als een schim wegvlucht te in de catacomben van het stadion. Dat was immers een aanranding van iemands mentale toe stand, dergelijke misselijke flauwiteiten bij een match van deze „importanza". En toch, Piet Sterk zag de situatie koel onder de ogen. Hij wilde persé dat pakje uit Holland tien. De rest interesseerde hem geen lor. Vittorio Magnola moest er het zijne van heb ben. Hij sloop als een dief achter hem aan en verdween eveneens in de bestuurskamer, waar een berg geschenken lag opgestapeld. Het pakje uit Holland lag apart, een bewijs van de fijn gevoeligheid van de chef-suppoost. Piet Sterk keek naar het schrift, naar het poststempel. Heel voorzichtig maakte hij de gekleurde touwtjes los. In zijn hoofd flitsten ontelbaar veel gedachten. Buiten loeide het publiek. Pietro haalde er een blauw boekje uit. Het was iets van fijne makelij, iets liefs en zachts. Vittorio nam het kritisch op. Wat was dat nu weer voor kolder? Groot werden weer zijn zwarte ogen. toen Piet in het boekje bladerde. Er zat een briefje in: „vandaag eindigt je contract. Je blijft natuurlijk in Italië. Eens gaf ik jou deze Margrieten en van daag geef ik je ze weer. Met deze Margrieten in mijn kamer moet ik steeds aan je denken. Het maakt mij onrustig en jij vindt het belachelijk. Je schreef immers niet meer. Nu heb ik rust. Ireen." jyjaar Piet had geen rust. Hij was de eerste die het veld oprende. Onder zijn tricot verborg hij het boekje met de Margrieten. Hij werd de held van de dag, van de wereld van Florence, het idool van Vittorio Magnola. Vlak voor het einde moest hij een penalty nemen. Hij ging ach ter de bal aan. Zijn linkerhand rustte even op het boekje. Hij zag geen stadion meer, geen Vittorio, geen keeper tegenover hem, hij zag alleen de bal. die hij genadeloos hard en wiskundig zuiver langs de kansloze keeper joeg, precies ais op die mid dag met Ireentje, die middag in Holland. Toen was zij er ook.... hy zag haar met haar dromerige ogen, een beetje verdrietig.... en wat er daarna gebeurde: Pietro wist het niet meer. Wel wist hij, dat er een microfoon voor hem glinsterde. Hij keek erin, voelde zijn boekje met Margrieten en zei: „Ik kom terug." Aan de reporter vroeg hij, of dit ook naar Holland werd doorgezonden. En toen deze beves tigend antwoordde, sprak hij steeds maar „Ireen tje, Ireentje", hetgeen de bijna in zwijm gevallen Vittorio Magnola uitlegde als een verlenging van het contract. Maar alvorens Piet terugkeerde naar Florence wilde hij eerst een ander contract sluiten, in Holland. En diezelfde avond vloog hij naar Hol land. In een bloemenwinkel kocht hij een paar Mar grieten.... "IAE RODE DUIVELS, die gisterenavond tegen de Zwaluwen in Amsterdam 'n het veld traden, hadden niet de sterkste formatie, die België kan samen stellen. Maar de Belgen, afgezwakt door verschillende tevoren gespeelde in terlands, vormden geen gemakkelijke prooi. De 3-1 zege, die de Zwaluwen behaalden, verliest daardoor dus wel enigszins aan kleur. Het kruim van voetballend Nederland heeft de hele wedstrijd door strijd moeten leveren tegen de vinnige ploeg. Vooral voor de rust gaf z(j handen vol werk. JN DE eerste twintig minuten deel den de Belgen de lakens uit. Er zat onmiddellijk verband in hun ploeg en in vloeiende beweging trok het elftal keer op keer ten aanval. Kee per Dufournee werd danig aan de tand gevoeld en had al herhaaldelijk zijn lenigheid moetei demonstreren op een schot van de Belgische linksbuiten Wouters, zuiver en oerhard in de lin kerhoek, en op kanjers van de rechts binnen Longdot waarvan hij er een zwevend tot corner verwerkte, toen Delhasse nog altijd met de handen op zijn rug stond. In deze periode, en trouwens in de hele wedstrijd, deed Hendriks schitterend defensiewerk en maakte hij, afgezien van een soms te fors ingrijpen, geen enkele fout. Hij was een van de weinigen met de derde klasser Wiersma als rechtsback en van der Hoek als linkshalf vooral in de eerste helft die op het stuk van zuivere baltechniek en lichaams- beheersing met de Belgen konden wedijveren. In de voorhoede kon Koe- nemann van SVV de gewonde Lenstra niet doen vergeten, was Bleyenberg vaak onhandig en beviel de linksbui ten van PSV Vergouwen ons beter dan zijn clubgenoot Dillen op de rechter vleugel. Na een langdurig Belgisch overwicht werkten de Zwaluwen zich wat los en kregen hun onberekenbare stormlopen een gevaarlijker karakter. DE EERSTE DLEYENBERG bezorgde na 20 min. Delhasse grote moeite met een hard en effectvole schot van grote af stand, en vijf minuten later opende hij de score met een absoluut onhoud bare kogel in de linkerbovenhoek. De ze voorsprong was eigenlijk in strijd met het spelbeeld, want de cornerver houding was zeker vier tegen een in het voordeel van de Belgen. In het laatste kwartier kwamen de Zwalu wen in de meerderheid en moesten de Rode Duivels het van doorbraken hebben. Hun rechtsbuiten Vliers schoot eenmaal juist over, en even la ter trof een kogel van de linksbinnen Rongfils het been van Dufournee. Het Nederlands B-elf tal tegen Noorwegen TIET Nederlands B-Elftal, dat op Woensdag 19 Mei te Hen gelo tegen Noorwegen B uit komt, is door de Keuze-Com missie van de K.N.V.B. als volgt samengesteld: Doel: Dufournee (Sparta). Achter: Wiersma (Donar), aanvoerder en Kuys (Haarlem). Midden: v. d. Hoeven (Em ma), Hendriks (Vitesse), van Rooy (Eindhoven). Voor: Dillen (PSV), Willem van der Gijp (Emma), Bleyen berg (Rigtersbleek), Brooy- mans (RAC) en Gruyzen (Sit- taria). Reserves: Feyt (Woerden), Claus (Helmondia), Visser (DOS), Tolmeyer (Blauw-Wit) en Sijbers (VVV), Route door België en Duitsland De directeur van de N.V. EFOR te Amsterdam, die de Ronde van Neder land 1954 heeft georganiseerd, heeft gisteren medegedeeld, dat de K.N W. U. reeds mondeling heeft toegezegd de organisatie van de Ronde in 1955 weer te zullen opdragen aan de N.V. Het ligt in de bedoeling de Ronde in 1955 een grootser opzet te geven: meer étappes mogelijk ook gedeel telijk door België of Duitsland en een sterker buitenlands rennersveld, kortom men wil trachten de Ronde van Nederland te maken tot een van de „klassiekers" op de internationale wielerkalender. Voorts wordt overwo gen de Ronde in 1955 in de maand Mei in plaats van April te doen hou den. Naar aanleiding van pogingen lot het omkopen van Willi van Est. die in Tilburg gedaan zouden zijn om hem te bewegen Gerrit Schulte een der volgende étappes te laten winnen, zei de heer Van Erp. dat hiermede de organisatie, de wedstrijdleiding en de jury niets uitstaande hebben gehad. Wim gingen trouwens niet die poging in. DE TWEEDE HELFT. ENE TWEEDE HELFT begon met een Belgisch offensief. maar noch Vliers noch Longfils hadden geluk met hun schoten. De strijd ging daar na vrijwel gelijk op en golfde van doel tot doel, met vlotte Belgische combinaties in het middenveld, die strandden op een stugge verdediging, en Nederlandse aanvallen die hache lijke situaties schiepen omdat ze on verwacht kwamen en in snel tempo over de vleugels werden uitgevoerd. Aanvankelijk behielden de verdedi gingen het laatste woord, maar nadat het Belgische doel op miraculeuze wij ze aan doorboring was ontsnapt, en een kanonskogel van de naar binnen gezwenkte Dillen door een der Belgi sche backs tot norner was verwerkt, was h'et weer Bleyenberg die, ditmaal met een kopbal, in de 32e minuut uit een voorchot van Van der Gijp, de stand op 2-0 bracht. Twee minuten later kwam de Belgische rechtsbinnen Longdot bij een aanval van de hele rode voorhoede vrij te staan voor ons doel, toen onze defensie uit verband was gespeeld, en kon hij Dufournee zonder moeite passeren: 2-1. BIJ KUNSTLICHT. TN HET laatste kwartier werd bij kunstlicht gespeeld en beide doe len, maar het Belgische het meest, kwamen nog in gevaar. En scheids rechter Roomer liep al op zijn horloge te kijken toen, twee minuten voor het einde, Dillen met een keihard schot van twintig meter keeper Delhasse voor de derde maal passeerde. De eindstand werd dus 3-1, waarmee de Zwaluwen ongetwijfeld meer gekre gen hebben dan hun toekwam. Bij de Zwaluwen blonken Dufournee, Hen driks, Wiersma en in de eerste helft Vergouwen en van der Hoek uit, en stelden Tebak, van Rooy, van der Gijp en Dillen teleur. DE DOOR FELLENAARS uitverkoren renners voor de Giro hebben giste- J-' ren in het Wapen van Nassau te Breda de grote plannen voor deze Ronde met een frisse dronk bezegeld. Naast de ploegleider waren aanwezig de heer P. v. Ierlandt uit Tilburg, die heel wat heeft te vertellen als het op wiel rennen aankomt en de renners Van Est, Wagtmans, de Voortlngs, Nolten, van Breenen en Roks. MA EEN zakelijk onderhoud ten huize van Kees Pellenaars, waar nog even een aantal formele zaken werd geregeld, trok de „karavaan" naar het centrum. In het Wapen, de ramen gastvrij open en het bier koeler dan ijs, wer den de banden nog eens aangehaald. Een eerste vereiste voor een ploeg, die in de Ronde van Italië homogeen aan de start moet komen. Piet van Ierlandt maakte grapjes, omdat de zon aanstekelijk werkt op zijn hu meur, Wagtmans vertelde van zijn er varingen in de Ronde van Eibar, waar van hij pas was teruggekeerd en Wim van Est tobde een beetje over zijn dochter Lieske, die in het ziekenhuis ligt met een gebroken armpje. De Voortings glimlachten en Jan Nolten zei niets, Roks ook niet trouwens. Toen iedereen het zijne had gezegd of niet gezegd, stapte men op. Kees Pellenaars, reeds ge bruind als had hij drie Rondes achter de rug, zal Zondag reeds naar Italië vertrekken. „Schik kingen treffen", verklaart hij en hij laat er naar raden, wat dat voor schikkingen zijn. De renners gaan Woensdag van de volgende week. „Zien wat we er klaar ma ken", zegt Wim van Est „De ploeg is in ieder geval veelbelo vend." En dat is eigenlijk weinig minder dan een belofte. (De Ronde van Italië wordt van 22 Mei tot en met 13 Juni verreden) yOOR DE tweede maal zullen Luctor en Hontenisse een beslissingswedstrijd spelen om het kampioenschap van de 4de klasse H. Deze is voor a.s. Zon dag vastgesteld op het terrein van Robur te Goes. TE CLINGE werd tussen de aldaar gevestigde tafeltennisclub FTC 1 een wedstrijd gespeeld in competi tieverband tegen De Polder 1. De thuisclub wist op een verdienstelijke wijze te winnen met 8-2. FTC 2-De Polder 2 werd 9-1. Met deze over winning is FTC 2 officieel kampioen Zeeuwsch Vlaanderen Oost gewor den. NOTTS COUNTY, de Engelse tweede divisieclub, heeft het ook in de der de wedstrijd op Nederlandse bodem niet tot een zege kunnen brengen. Voor 5000 toeschouwers speelden de Engelsen te Leeuwarden tegen het Noordelijk elftal bestaande uit spelers van 18 tot 24 jaar gelijk, 1-1. HET HOOFDBESTUUR van de stich ting Twente te Tubbergen heeft na een langdurige vergadering besloten w e 1 internationale motorraces te Tubbergen te organiseren. Thans is uitgemaakt de races naar Zaterdag 7 Augustus te verplaatsen. Het hoofdbestuur wenst n.l. geen onder breking van de reeks motorraces in Twente. DE NEDERLANDSE Wandelsportbond heeft in verband met het Vierdaag- se-conflict verklaard, geen onder handelingen meer te willen voeren over het destijds zelf voorgestelde punt van arbitrage. Hij wenst zich ook niet aan deze arbitrage te on derwerpen. ..Tegenstander" Neder landse Federatie van Wandelsport Organisaties deelde mee, bereid te zijn nogmaals arbitrage op dit punt te aanvaarden. yA DE WEDSTRIJD Zwaluwen-Rode Duivels is het Neder lands elftal samengesteld, dat op Woensdag 19 Mei te Stock holm tegen Zweden uitkomt. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Steiger (Eindhoven). Achter: Odenthal (Haarlem) en Tebak (Eindhoven). Midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Bies- brouck (RCH), aanvoerder. Voor: Van der Kuil (VSV), Michels (Ajax), van Melis (Eind hoven), Bennaars (Dosko) en Louwcr (Noad). Reserves: de Rijk (MOC), Boskamp (Ajax), van der Hoek (Feyenoord) en van Beurden (BW). GELUKWENSEN VAN GODDET De directeur van l'Equipe", het Franse sportblad dat de Tour de France organiseert, heeft in een schrijven Kees Pellenaars geluk gewenst met dienst benoeming door de K.N.W.U. als leider van de ploegen, welke Nederland in het buitenland zullen vertegen woordigen. Warschau -Berlijn -Praag KLABINSKI WEER WINNAAR Edward Klabinski, de in Frankrijk woonachtige Pool, heeft na zjjn over winning in de achtste étappe in de wedstrijd Warschau-Berlijn-Praag, op nieuw succes geboekt. De negende rit, van Cliemnitz naar Bad Schandau over 114 kilometer, bracht hij in 3 uur 1 min. 1 sec., eveneens op zijn naam. Na de achtste étappe neemt in het algemeen klassement Van der Broek (Ned.) de vierde plaats in. WEGWERKEN TE VLISSINGEN Op het stadhuis te Vlissingen heeft de openbare aanbesteding plaats gehad voor de aanleg, verbetering en doortrekking van de Koudekerkseweg. Ingeschreven werd als volgt: L. J. Dek ker, Vlissingen f 161.700. C. v. d. Klippe, Vlissingen f 139.950, J. Lagasse, Koudeker ke f 139.900, B. Stegink, Vlissingen f 135.800, L. v. d. Klippe, Vlissingen f 134.900, fa Gebr. Geldof, Serooskerke f 132.500, fa H. Bunschoten en Zn., Noordwijk f 130.800, J. en K. Triest den Ouden, Biervliet f 126.880, Aann. bedrijf N.V. Zeeland, Middelburg f 126.675, fa E. L. K. Aann. Bedrijf, Geleen f 124.500. De raming van het werk bedroeg f 128.845.30. De gunning is aangehouden. GOES, 12 Mei Groentenveiling: kropsla a2 24, bl 18-20, b2 10-18, c2 6-7.50, radijs 3.50-4, rabarber 10-11, spinazie 9-11, rabarber 7-9, aardappelen 19, peen 7. 's-HERTOGENBOSCH, 12 Mei Op de markt van heden werden aangevoerd 6595 stuks vee, zijnde 2535 runderen, 311 vette kalveren, 956 nuchtere kalveren. 110 fok- zeugen, 309 slachtzeugen, 59 lopers, 1861 biggen, 150 schapen, 281 lammeren, 23 geiten. Do prijzen waren: melk- en kalf- koeien van 700-1050. guiste koeien van 560-825, kalfvaarzen van 650-925, klamvaar- 7.en van 575-7825, guiste vaarzen van 550- 700, pinken van 385-550, graskalveren van 240-385, nuchtere fokkalveren van 90-150, nuchtere slachtkalveren van 28-55, drach tige zeugen van 270-380, lopers van 90-120, biggen van 50-75, vette schapen van 75- 100, ooien met lammeren van 100-155, wei lammeren van 40-55, alles per stuk. Aan voer van slachtvee: 884 stuks. Prijzen: extra kwaliteit 3-3.10, le kw 2.90-3, 2e kw 2.65-2.80, 3e kw 2.35-2.55, vette stieren 2.5- -2.70, worstkoeien 2.15-2.30, alles per kg geslacht gewicht. Vetle kalveren zware soorten 2.30-2.50, id. middenklasse 2-2.20, id. lichte soorten 1.60-1.85, nuchtere slacht kalveren 1-1.15, zware soorten 1.25-1.50, alles per kg lev. gew., slachtzeugen 1.60- 1.68. jonge slachtvarkens 1.78-1.86, beide per kg lev. gew. met 4 kg tarra. Verdere mededelingen: groter aanvoer van rund vee. De handel in melk- en kalfkoeien verliep rustig, de goedsoortige werden ongeveer prijshoudend verkocht, de min dere soorten werden 1raag verhandeld te gen lagere prijzen. Ruimer aanbod van guiste koeien en weidevee, handel stil, prijzen minder. Normaal aanbod van iong vee met kalme handel, alleen de kwali teiten met panieren werden prijshoudend verhandeld. Vetle kalveren handel kalm, prijzen onveranderd. Nuchtere slachtkal veren werden bij korter aanvoer kalm verhandeld, de prijzen bleven op een ge lijk niveau. De handel in fokkalveren had een redelijk goed verloop, de prijzen bleven gehandhaafd. Groter aanbod van vette schapen en weidelammeren. handel stil met trage afloop. Naar fokzeugen gro ter vraag, vlugge handel, vaste prijzen. Biggen en lopers werden bij groter aan voer lui-duur verkocht. Normaal aanbod van slachtvee, de goede kwaliteiten wer den stug-duur verhandeld, de mindere kwaliteiten werden traag verkocht tegen iets lagere prijzen. Vette stieren en worstkoeien kalme handel met weinig verandering in prijzen. Grote aanvoer van slachtzeugen en jonge slachtvarkens, handel williger met hogere noteringen. KAPELLE, 12 Mei Aardbeien 4 50- 5.10 per stuk. idem 41-56 per doosje, krop sla 13-23. spinazie :7-31, uien 3. radils 5-7. witlof 51-58. rabarber 7-11, bloemkool 57- 65. aardappelen: furore 20. bintjes 18, be velanders 20, meerlanders afw. 4.50. WATERSTANDEN Manneheim 2.43 0.01. Kaub 1.62 0.05), Trier 1.06 0.02), Koblenz 1.61 0.07), Keulen 1.21 0.01), Ruhrort 3.09 0.01), Lobith 9.08 (4. 0.01). Nijmegen 6.87 (0), Arnhem 7.14 0.02), Eefde 2.22 0.01). Deven ter 1.36 0.01), Namen la Plante 1.55 (0), Borgharen 39.43 0.30), Bel- feld 10.73 0.02), Grave 4.61 (0).

de Stem | 1954 | | pagina 3