VEEL ANIMO VOOR ZEEUWSE NIJVERHEIDSDAG m RANG EENVOUDIG MARSKRAMER HAD VREEMD AVONTUUR Z..VLAANDEREN M Zuid-Beveland Koopavond in Axel voor textielzaken BEGIN VAN DEVOTIE IN 1645? Leliekesmaand BRIEVEN 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 MEI 1954 2 Industriëlen uit provincie in Terneuzen bijeen „Nop 4000 arbeidsplaatsen nodig" Praten met resultaten DE bijeenkomst welke zeer druk werd bezocht door industriëlen uit alle delen van de provincie, werd gekenmerkt door een zeer geanimeer de discussie, welke na iedere inlei ding volgde. Daaruit bleek een zeer grote belangstelling voor de diverse onderwerpen, welke, hoewel van al gemene aard, toch vele en vaak on dervonden problemen behelsden. HET AFSTANDSGAS IS ER DE EERSTE AARDBEIEN IN KAPELLE ZEEUWSE BUSSEN IN DE RALLYE 1954 ,Yiet in de prijzen Op Vrijdag tot 9 uur §C3 "t)e vetsmyieung. dernsi tnnn DE heer Oggel vroeg het nog kleine stukje sloot aan de Nieuwendijk te dempen uit een oogpunt van hy giëne. Gezien het weinige bouwvolu me, waardoor zelfs de uiterst urgen te gevallen niet meer geholpen kun nen worden, drong de heer Pijpelink er met klem op aan, het mogelijke te doen om alsnog extra toewijzing van bouwvolume te verkrijgen. ÜC2 TERNEUZEN BRAND IN VLASSERIJ TE IJZENDIJKE GOES Maria-verering in Chaam Oud verslag DE devotie tot O. L. Vrouw ter Sneeuw groeide snel. Reeds in 1746 werd te Werbeeck en kapelieke te harer ere gebouwd AGENDA HEDEN MORGEN ^OENSDAG IS TE TERNEUZEN, in Hotel Rotterdam, de NUverheidsdag \oor Zeeland gehouden. Deze dag werd. zoals bekend, georganiseerd door een werkcomité, samengesteld uit vertegenwoordigers van talrijke in dustriële instellingen, onder voorzitterschap van de heer A. L. S. Lockefeer, lid van Ged. Staten. Deze opende de Zeeuwse Nijverheidsdag met een korte inleiding, waarin hij de industriële belangrijkheid van de provincie schetste. Zeeland telt ca. 270 bedrijven, waahvan verscheidene zeer grote. Door toenemende industrialisatie moet, aldus de heer Lockefeer, de ontvolking van de provincie worden tegengegaan. „Deze dag" zo besloot de heer Lockefeer, „moge het begin zijn van een levend contact tussen de bedrijfsgenoten in Zeeland". De leiding berustte bij de heer ir J. P. Berdenis van Berlekom uit Mid delburg, die na zijn welkomstwoord aan de vele genodigden tot goed be grip van zaken een definitie gaf van het verschil tussen productie en pro ductiviteit. Het doel van de Nijver heidsdag. georganiseerd onder auspi ciën en met medewerking van de Con tactgroep Opvoering Productiviteit welke gedefinieerd kan worden als de verhouding tussen het res ihaat en de rr.oeüen welke, voor het bereiken daarvan nod's is. De heer J.H. Bührs. directeur van Zacoma, een combinatie van bedrij ven in de Zaanstreek hield daarop een causerie over de betekenis van de combinatievorming van middelgrote en kleinere bedrijven. Economische samenwerking tussen meerdere indu strieën in dezelfde branche moge lijk op verschillende grondslagen kan in vele gevallen, na bepaalde of fers vruchten opleveren in de vorm van besparing van geld en tijd. In de practijk is gebleken, dat deze combi natievorming talloze voordelen kan brengen. Na dit referaat hield prof. ir D. Dresden, voorzitter van T.N.O. te Delft, een boeiende inleiding over het nut dat middelgrote en kleinere be drijven van het wetenschappelijk on derzoek kunnen heben. Dit onderzoek dat zich kan uitstrekken op econo misch, sociaal, natuurwetenschappelijk of ander terrein, is voor de individu ele zaak vrij kostbaar. In het buiten land en thans ook in ons land, in toenemende mate, kent men het geza menlijk onderzoekingswerk, uitge- Prijs valt niet tegen QNLANGS werd tegen begin Mei het afstandsgas uit Sluiskil vooi Walcheren en Zuid Beveland aange kondigd. Na de vele teleurstellingen, welke er geweest waren, stond men wat sceptisch tegenover deze kennisgeving, maar ditmaal was het wantrouwen ongegrond. Op 3 Mei „arriveerde" het gas te Middelburg en j.l. Dinsdag 11 Mei kreeg Vlissingen de aansluiting. Dat men het te Goes nog met het oude mengsel moet doen, ligt niet aan Sluiskil, maar aan het feit, dat men eerst de kolen aan de Goese ftbrien wil opstoken. Over ongeveer 14 dagen is men daar door de oude voorraad heen en ontvangt men dan ook het kwaliteitsgas De prijs, zo vernamen wij, valt uit eindelijk niet tegen. Op Walcheren betaalt men voor de eerste 25 M3 24 cent: voor de volgende 25 M3 21 en voor wat daarboven afgenomen wordt 20 cent per M3. Hoewel de Goese raad hierover nog een uitspraak moet doen, zullen daar de prijzen wel ongeveer op hetzelfde niveau liggen Momenteel wordt te Goes 19 cent voor de eerste 50 M3 betaald, maar daar de calorische waarde van het af standsgas heel wat hoger ligt dan het tot nu geleverde, betekent dit, dat men met 24 cent Per M3 niet duur der uit is voerd door 'n zg. „research-associa tion". De samenwerking van de vlas- sersbedrijven. inzake de oprichting van een gezamenlijke fabriek voor 't in toepassing brengen van de nieuwe vlasbewerkingsmethode, is een goed voorbeeld van dergelijke coördinatie. Na de middag werd het congres voortgezet met een causerie van de heer J. Flikken, die het voordeel van goede werkverhoudingen behandelde en daarbij voornamelijk inging op de manieren waarop men in het bedrijf goede menselijke verhoudingen dient te scheppen. Ze zijn vooral afhankelijk van de leiderscapaciteiten van de on dernemer. zijn sociaal en paedago- gisch inzicht en kunnen, doeltreffend gebaseerd worden op de moraal en christelijke wetten. onderlinge uitwisseling J^AARNA behandelde de heer J. van Schaik, uit Zwolle, de bedrijfsad ministratie en de credietwaardigheid waarna de serie van causerieën werd besloten met een voordracht van drs J.L. Wage uit Rotterdam, over de kunst van het verkopen. OOR de Fa. A. van Liere en de heer C. Baas. beiden te Kapelle werden Woensdag op de veiling in deze plaats de eerste aardbeien aan gevoerd. De handel had er wel belangstel ling voor. want de prijs lag rond 50 cent Per doosje of 5 cent per stuk. AD »rtent1e) De uitvoerige gedachtenwisseling, veroorloofde maar ternauwernood 'n navolging van het toch ruim geno men tijdschema. Het werkelijk doel van Nijverheids dag dient bere.ikt te worden door in de toekomst te houden, de mogelijke plaatselijke contactbijeenkomsten, zo als ir Berdenis van Berkelom in zijn slotwoord zei. In Zeeland moeten ca 4000 nieuwe arbeidsplaatsen worden geschapen, hetgeen een investering van totaal ca 110 millioen gulden ver eist. Dit te helpen bereiken is de taak van iedere ondernemer. De nu volgende contactbijeenkom sten onder het motto „Praten met re sultaten", zullen door voorlichting en medewerking van experts en de aan moediging van de landelijke en pro vinciale overheid gesteund worden, zoals in andere provincies, waar een dergelijke Nijverheidsdag is gehou den, al in practijk is gebracht. AAN de grote toerwagen-ralley na- men deze keer vier en veertig on dernemers deel. Van de Zeeuwen wa- vertegenwoordigd de AMZ uit Goes, de „Stoomtram Walcheren" uit Mlo- delburg en de Zeeuwsch-Vlaamse tramwegmij Lang behielden de Zeeuwen goede kansen, maar in de klassementsproef gincen deze te loor. Tc Arnhem, het eindpunt, kreeg de AMz nog een attentie voor de chauf feurs als bes! geplaatste AEC en de Stoomtram Walcheren als best ge plaatste Crossley (Advertentie) OokSpierpijn en rheumatische pijnen wrijft U weg met E ZJ =4-3 TN DE gemeenteraadsvergadering van Axel werd een verzoek van een drietal textielhandelaren tot het instellen van een koopavond voor de textielwinkels op Vrijdagavond tot 21 uur, na ren discussie aangenomen. De heer AVondergem en de heer Og- gel, meenden dat het aanbeveling zou verdienen eerst eens het gevoelen te vragen van de winkeliersvereni ging. De heer Hamelink vond dat ook de belangen van het personeel be hoorlijk behartigd moeten worden, waarop werd medegedeeld, dat zulks wettelijk geregeld werd. Daarna kwam ter tafel een verzoek van alle kleinhandelaren in aardap pelen. groenten en fruit in de ge meente om voor hun bedrijven een vrije Dinsdagmiddag in te stellen. De betreffende verordening zal overeen komstig dit verzoek gewijzigd worden Aan de heer N. Bolleman werd een percel bouwgrond van 156 ca aan de Wilhelminastraat, hoek Beatrixstraat verkocht, t.b.v. de bouw van 'n woon winkelhuis. Nu de Zuidsingel langzamerhand meer bebouwd wordt met woningen, zal moeten worden overgegaan tot het aankopen van grond voor straataan- leg, riolering enz. Besloten werd over te gaan tot aankoop van 8350 ca grond Aan het R.K. Kerkbestuur werd medewerking verleend ter verkrijging van een noodleslokaal voor het nieu we leerjaar per 1 September a.s. grond voor schoolbouw Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat. WOOR de bouw van een nieuwe school voor ULO met gymnastiek lokaal en bijbehoren is aangewezen 't terrein, gelegen achter de lagere school „Nieuwstraat", welk terrein deel uitmaakt van het geëgaliseerde terrein achter de Molenstraat. Beslo ten werd voor deze bouw aan de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs, een oppervlakte grond van ca 3400 ca be schikbaar te stellen en dit terrein in eigendom aan de vereniging over te dragen. Vervolgens kwam aan de orde, het voorstel op het plan van de N.V. Wa terleiding Mij Zeeuwsch Vlaanderen tot aansluiting van onrendabele ge bieden in de gemeente. Dit plan om vat 93 agrarische bedrijven en 115 wo ningen. die aangesloten kunnen wor den. Wanneer door belanghebbenden de daarvoor vastgestelde vaste bij drage wordt gegarandeerd en de ge meente gedurende 30 jaar door een jaarlijkse bijdrage van rond f. 4500. het op deze exploitatie te verwachten tekort mede helpt dragen, kan dit plan mogelijk dit jaar nog verwezen lijkt worden. Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. ook licht \/ANWEGE het grote gemis aan electriciteit in huis en bedrijf in diverse delen van de gemeente, werd op het plan van de N.V. P.Z.E.M. in principe besloten tot aansluiting van het nog niet geëlectrificeerde gedeel te. Op het verzoek van de commissie tot voorbereiding der Zeeuwsche Mu ziekschool te Middelburg tot deelne ming in de oprichting van die school en deelname in het stichtingskapitaal, werd gevolg gegeven en een bedrag van f. 10.af te zonderen bij wijze van deelname in het stichtingskapi taal. rondvraag De heer C. van Bendegem vroeg de aandacht van de raad voor een ont spanningslokaal voor de ouden van dagen. Jong arbeider gewond (GISTERMIDDAG omstreeks 3 uur brak brand uit in de turbine-af deling van de vlasserij van de Fa. B te IJzenrJéjke. terwijl de arbeiders in deze afdeling aan het werk waren. Het vuur vond in de vlasproducten een gretige prooi, maar door het op treden van de ijlings gealavru'orde brandweer kon erger voorkomen wor den en bleef de schade beperkt tot de turbine-afdeling. De jeugdige arbeider R. G. uit Hoofdplaat, die het dichtst bij de plaats stond, waar de brand uitbrak, liep ernstige brandwonden op. Hi.i moest direct naar het St. An- toniusziekenhuis te Oostburg worden vervoerd Verzekering dekt de schade. aanrijding Op het kruispunt van de Gerani umstraat en de Azaleastraat had een aanrijding plaats tussen een perso nenauto bestuurd door de heer N. L. N te Terneuzen en een motor met zijspan van de Wegenwacht bestuuro door de heer J. S. te Axel De auto komende uit de Narcis straat. door de Geraniumstraat rij dende richting Baandijk, verleenat het van rechts komende verkeer geen voorrang en greep dientengevolge de juist passerende motor met zijspan in de flank. Deze werd over de weg en trottoir tegen de pui van een sla gerswinkel geduwd. De naast de chauffeur van de auto zittende pas sagier werd over de straat geslingerd. De motor met zijspan werd zwaar, de auto aan de voorzijde licht bescha digd- De persoonlijke ongelukken wa ren gelukkig niet ernstig. overplaatsing De ontvanger van 's-Ri.iks beiaa- tinaen. de heer L Mazairac, is met ingang van 1 Juni a.s. benoeisü tot hoofdontvanger-titulair van 's-Itijks belastingen hoofd der directe belas tingen. Invoerrecnten en Accijnzen te Deventer Ter voorziening in deze va cature is met ingang van 29 Mei a.s. benoemd de heer H. Llgthart-Schenk, thans ontvanger van 's-Rijks belas tingen. hoofd van het ontvangkantoor der Directe Belastingen. Invoerrecn ten en Accijnzen te Wageningen. Verder zal de neis gaan naar St. Outer Gassei-Calass en Duinkerken en teiug over Brugge. Gezien de overgrote deelname te Heikant aan vroegere reizen zal er ook deze maal weer ge reden worden met twee bussen. Ovezande W estdorpe winkelsluiting Vrijdag 14 Mei komt de raad in openbare vergadering tijten. Oo de agenda staat o.m de wijziging van c.e gemeentebegroting 1953, de wegve-'be- teiing in de kom. en wijziging van de verordening van da Winkelslui tingswet. NAAR PHILIPPINE Zaterdag 15 Mei zx hat orkest en jongenskoor van de Verkennersgrocp naar Philippine gaan om medewerking te verlenen aan ecn ouder-avond van di „André de Thaye '-g.oep aldaar Opbrengst collecte. De collecte ten bate van de Stichting 1940-1945. heeft opgebracht f 34.53. Philippine weer 'n brand Voor de 2e maai binnen een ween werden wii opgeschrikt door de brandsirene Deze keer was brand uitgebroken in de auto-olietank van A de P. uit Hoofdplaat. Vermoedelijk is de oorzaak geweest dat men een mankement gelast heeft en dat de olie hierdoor vlam vatte. Daar de auto op dit moment nog al gevaarlijk stond in de omgeving van een benzinepomp, heeft de chauffeur de auto nog gauw buiten de gemeente kunnen rijden. De brandweer was spoedig ter plaat se en heeft nog erger kunnen voor komen door de olietank te redden. Hoewel deze vol gasohe was is de vlam toch gelukkig niet tot daar doorgedrongen, anders waren de ge volgen zeker dvnstig geweest. NU liep dit gevalletje alleen met enige schade aan de auto nog bij zonder goed af. StJansteen begrafenis l. n. de jonge Ouder grote deelnemende belang stelling liad gistermorgen alhier de uitvaart en begrafenis plaats van wil len de heer L. n. de Jonge, oud-se cretaris onzer gemeente. De H. Mis van Requiem werd opge dragen door een zoon van de thans ontslapene. kapelaan W. de Jonge uit Wassenaar Behalve vele parochianen waren, met het complete gemeentebestuur van Ovezande. ook de oud-burge meester mr dr- Mes en mr. Elkhuizen en voorts een deputatie van het wa terschap Ovezande aanwezig. Al deze autoriteiten woonden ook de teraar- de bestelline oP het R.K. kerkhof al hier bij. Hres hetis VERGADERING COMITé VISSERIJDAG 1953 In hotel Valk hield het comité. Vis serijdag '53 zijn algemene vergadering ter afwikkeling van het Visserijfeest 1953. De vergadering stond onder lei ding van de. heer Joh. Casan. die tij dens de gehouden feestelijkheden ais voorz. fungeerde, daar de heer E. Suiss. wegens gezondheidsredenen het voorzitterschap moest neerleggen. Uit het financieel verslag bleek dat er een batig saldo was van f 318.69. De heer Seuss dankte de heren Carels v.d. Broeke en Verschoor voor hetvele werk dat door hen is verzet Eenparig werd besloten om ook dit jaar wederom een Visserijdag te hou den en wel op 14 en 15 Aug. a.s. Het huidige comité, bijna uitslui tend bestaande uit vertegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen, zal i Advertentie) aangevuld worden met enkele nieuwe leden. Met algemene stemmen werden de heren Johan Carels en Fr. v.a. Broecke benoemd tot respect, voor zitter en penningmeester. IJzetulijke GOUDEN HUWELIJKSFEEST Onder grote belangstelling vierde het echtpaar Em. Haverbeke-de Mil- liano ziin gouden huwelijksfeest. Na dat in de voormiddag een plechtige H. Mis uit dankbaarheid was opge dragen. vond in Café Restaurant Lië- vens een druk bezochte receptie plaats 's-Avonds In-acht het muziekgezel schap „Geduld Overwint" het gouden paar een serenade, waarbij de voor zitter de heer Ars Termote een korte felicitatie -toespraak hield. (Advertenties) bezoekt Zaterdag a.s. toneelavond der Verkenners ,.ST. ELOY" in de Kath. Kring Oostburg. Aanv. 7.30 u. ONGEVAL IN ST. ADRIAANSTRAAT Gistel-middag kreeg in de St. Adrl- aanstraat, waar men bezig is met Ge herbestrating, een der werklieden P. R. van hier. toen een auto met trot toirbanden werd gelost, zo'n band op z'n been 's-Mans enkel was er lelijk aan toe en nadït met veel moeite een dokter was ontdekt, is het slachtof fer naar het ziekenhuis vervoerd. Heer Arendskerke Serenade Het muziekgezelschap „Excelsior" bracht een serenade aan zijn oud-directeur, de heer P. Traas. Het echtpaar P. Traas-Lokerse vierde nl onder grote belangstelling de 55- jarige bruiloft. i SOEPEN een naam met wereldvermaardheid een waarborg voor sublieme kwaliteit en zuiverheid. OXO „CHICKEN" - OXO VERMICELUSOEP - OXO TOMATENSOEP OXO CHAMPIGNONSOEP - OXO JULIENNESOEP MU 'T AANTAL Chaamenaars, dat elke avond in de Meimaand naar het Mariakapelleke aan het kerkpad van 't dorp naar Chaamdijk om daar devoot het rozenhoedje te bidden, in dit Mariajaar steeds groter wordt, lijkt het op z'n plaats enige aandacht te wijden aan de geschiedenis, die met deze verering ai is het dan mogelijk in enig verwijderd verband MS staan. Deze geschiedenis speelde zich af ten tijde van de 80-jarige oorlog, in 1645, toen Brabant zuchtte onder de last van ongekend slechte tijden. Een eenvoudige man uit Baarle, Willem Verreyt, marskramer en schoenlapper van beroep, trok via Ulicoten naar Chaam om daar op de feestdag van St Antonius Abt. wan neer er ook markt werd gehouden, zaken te doen, wat hem onderweg is overkomen laten wij u lezen uit een verklaring van de man, die in het parochiaal archief te Rethy berust: „Comparerende oP heden desen der" tichsten Marty A. 1645 voor mij Benrick van Belle Notaris open baar bij den Souv': Rade geordon- neert. in Brabant geadmitteert, en- de de getuyghen naegenompt, den Eersamen Guiliiatn Verreyt heeft beleden voor de waerheyt ende met synen eedt bevesticht dat hij voorss, comparant comende van Baerle naer Caem tussen Uylecoten, ende Caeme op een heyde. een wynicg buyten den wech. heeft gevonden 'n houten Beldeken van ons» Lieve Vrouwe, liggende op een horstken, op St Antonis avont int jaer A 1645 ende tselve heeft opgenomen ende in synen sack gestoken, ende hoe wel het sneu ende reehenachtich weder waere, ende nochtans aldaar was liggende sonder nadt te syn, ende soo hy synen wech voordts ginck naer Caem hebben hem twee soldaten aengeverdt °P den Caem- sen deyk, ende den iersten, heb bende den haen getrocken op het roer om hem te dorschieten, heeft hv met synen stock soo getreft, dat hy het roer uyt het soldaets haenden heeft gesmeten, ende des zelfs soldaets haenden ende roer onrtstucken gesmeten endle soo is hy van den eersten soldaet door de gratie Godts ende de hulpe van de moeder Godts verloost, ende daer is hem den tweeden soldaet anne- gevallen tot hem seggende nu moet gy sterven, 't roer op het herdt van den voorgenompden comparant ge- seth. is los gebrandt, nochtans son der eenige hindernisse van den voorss. Guilliam die in dit geheel feyt altydts op Godt ende syne heyliche moeder heeft betroudt. on- ontrent dry wecken daermaer heeft den voorss Guilliam hetselfde uel- deken gebrocht tot Werbeck onder de proch-ie van Rethy ende niss- domme van Shertoghen Bossche ende heeiieykheyt van Tongherloo ende daer besloten in eenen houten stronck ende by den gemeenen wech op gericht, want sulckx hadde hy voorkent genomen te doen van het beginne dat hy het beldeken vondt ende opnamp, welcke oprichtinghe geschiet is den vyftiensten February int Jaer 1645 GROEIENDE DEVOTIE Wanneer, door Gods bestuur en wonderlijke kracht. Die goede man haar beeld in uw gemeente bracht. Sinds hebt gij wel geproefd wat Moeder van genade Maria is. wanneer gij waart met druk geladen." GROTE EERBIED Zelfs vorstelijke personen kwamen Maria vereren. Het chronicum voor het priesterkoor in de kapel wijst op de dankbaarheid van keizer Karei VI om de geboorte van zijn zoon in 1716, die echter jong gestorven is. Zijn zus. Maria Theresia, die haar vader op volgde is meer bekend. Dichters hebben het feit bezongen •J Gisberty dichtte: „De sneeuw die vliedt van U zij durft U niet genaken Zij is niet schoon genoeg. om ook uw beeld te raken.' Eu verder: „Spreek Retie! van geluk toen zij haar gunst kwam toonen En onder uw gebuurt Maria wilde wonen. LIoogwaardigheidsbekleders in de Kerk hebben hoge eerbied ge toond voor dit wonderdadige beeldje. Nog kortgeleden, in 1947, heeft Kar dinaal van Roey het met goud ge kroond 't Was met de gedachte aan deze „Hulp der Christenen", dat kapelaan Hack in 1943, toen wii in angst en vreze leefden het plan ten uitvoei bracht een Mariakapelleke op te richten aan de weg naar Chaamdijk. waarlangs Willem Verreyt naar Chaam zou zijn gekomen, wondervol ontroerd door de bijstnd, die hij zo juist had ondervonden van Maria, wier beeld hij bïi zich droeg. Schaars waren de materialen destijds, maar de overbliifselen van het oude raad huis leverden kostelijke bouwstof en niemand minder dan de Brabantse beeldhouwer Niel van Steenbergen werd geïnspireerd tot een beeltenis van de Koningin-Moeder, die hem tot, hoge eer strekt. „Nu kan Chaam verzekerd zijn van de hulp van Moeder Maria, want ze hebben Haai' 'n huisje verhuurd," zei een pater Capucijn bij de opening. 'n Keurig plekje is voor dit kapel ieke uitgekozen, rustig en artistiek. Ge kunt er haast niet voorbij, zonder even neer te knielen en 'n Weesge groetje te bidden. En de vogels zin gen mee als 's avonds in Mei- en Octobermaand na 't rozenhoedje het lied ter ere van onze MoedeT wordt aangeheven. waarvan het refrein luidt: Maria, die de koopman leidde Beschermend door ons Chaamse land. Geleid ook ons door donkere tijden, Reik ons uw warme Moederhand. om een doorgang Over de doorgang van de St. An- toniusdreef bliikt tussen de gemeente en de aanpalende eigenaren verschil van mening te zijn ontstaan. Nadat de nieuwe verbindingsstraat van de Jos. Everaardstraat met de Hoofd straat was tot stand gekomen, had de gemeente het daaraan liggende ert van de bewoner en eigenaar, overeen komstig de gebruikelijke verplichting, van een omheining doen voorzien, waardoor de uitweg van de St. Anto- niusdreef werd afgesneden. Thans is deze omheining weer verwijderd en geeft deze dreef weer vriie doorgang. raadsvergadering Vrijdag 14 Mei om halï drie wordt ten gemeentehuize een openbare ■raadsvergadering gehouden. Behalve velschillende ingekomen stukken, zaï ook de kwestie van de huizen aan de Beatrixstraat behandetd worden. KI oosterzande uniformen voor st cecilia Het harmoniegezelschap St Cecilia kwam onder voorzitterschap van dr Jos Hermans, in jaarvergadering bij een. Gesproken werd o.a. over het aanschaffen van nieuwe uniformen. De voorzitter deelde mede. dat de stof reeds gedeeltelijk gearriveerd is en dat het restant spoedig zal volgen Met alle kracht zal gewerkt worden om de harmonie op 30 Mei a.s. in uniform naar het Bondsconcours te Dongen te krijgen. Periodiek aftredend waren de bestuursleden A Dumoleijn, J. Ver- deecken en Rob. Voet. Deze werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Besloten werd deel te nemen aan het festival te Terhole op Zaterdag 12 Juni. Bij de rondvraag werd door dhr Rich. Rademaker een voorstel inge diend tot vorming van een instrumen tenfonds om de harmonie in de ge legenheid te stellen over te schakelen naar de nieuwe stemming. Dit voor stel zal door het bestuur nader in overweging worden genomen. Rozebeke Oost- Croenendijk k.a.j. lourdesactie Wezen wij vorige week op de mo gelijkheid steun te verlenen ter vol tooiing der KAJ Lourdesactie, thans is deze steun werkelijkheid geworden. De R.K. Jonge Middenstand is, op voorstel van haar voorzitter de heer G Steijns, de KAJ ter wille geweest door haar een renteloze lening te verstrekken een lening welke een mogelijkheid tot gift in zich bergt. Ook de KAB heeft haar steun gege ven. Zo zal het dan toch mogelijk zijn twee kajotters uit deze parochie naar Lourdes af te vaardigen Heikant Festival. Op 20 Juni a.s. zal er alhier een internationaal festival worden georganiseerd met deelname van vele Belgische en Nederlandse muziekgezelschappen. Naar Frankrijk. Traditie getrouw besloot het bestuur van de R.K. mu ziekvereniging Heikant ook dit jaar mri leden en donateurs weer een Teis te organiseren Besloten werd dit J ELIEKES van dalen! Meiblom- mekes, en klapt ge Frans, noem ze „Muguets". 't Heeft niks met „muggen" te doen, zulle, maar, waart ge, zoas ikke, op 1 Mei in Brussel geweest, ge zoudt er de le- liekes, lijk muggen, hebben zien zweven en op de borst zien prijken van effectief iedereen: drei groene blaadjes en één klein takske voor vijf franken, 't Rode feest van de Arbeid, of, als ge Uiilt, 't feest uan de Rode Arbeid, is op 1 Mei met witte blommekes gevierd, met de kleur der onschuld. Rijk en erm, boulevardier en boulevardière, de meneer en de dame van de Avenue Louise, de man en de vrouw uit de Rue Haute, alles droeg onschuld in de hand of op de borst. 't Was touchant en ge zoudt, als ge nie beter wist, mogen spreken van 'n bekeringsproces: rood-wit. Maar. ge wéét beter. Ik heb u in m'n vorig briefke geschreven, dat ik 'nne keer aan de socialistische zakken zou gaan voelen, of er de subsidies aan de katholieke scholen nog nie in zitten. Ze zitten er nog nie in. maar, dat ze er in zullen kómen, daar kunt ge ver zekerd van zijn. Om te beginnen heeft kameraad van Acker geprocla meerd. dat alle arbeiders 28000 fran ken pension per jaar zullen krijgen. Ziet ge die sukkelèèrs staan schudde buiken van de lach om 'n Nederlands bodem-pensioen, waar wij, bij andere landen bekeken, al 'n paar jaar mee ten achter staan en waar ze, in de Kamers nog wel 'n paar jaar over zullen delibereren. Ze zeggen ier: de ouwe van dagen in Olland boven de 65, zullen 'n moeilijk sterfbed ebben Ze zullen nie dood willen, omdat ze. boven hunnen neus. 't bodem-pension zien hangen, waar ze nie naar kunnen happen: „allez, gift dan toch! Spoeid-a. anders is 't de moeite nie meer werd!" Weet ge wat ze hier uw ouwe van dagen adviseren? Staakt! Doet lijk uw civiel- en militair gepensionneerden, gaat in hongerstaking, daar lijdt ge toch nie onder, omdat ge dat al jaren lank gedaan hebt!" Da zijn natuurlijk maar Uilenspiegel-adviezen, want ze staan er weeral bij te lachen. Ze la chen lijk de socialistische guide-expli- cateur in de autobus, die ons de be zienswaardigheden van Brussel toon de. As wij de Banque Nationale pas seerden. zegde de vent: „Da's 'n vod- den-en-bienen affaire.... papierfa briek!" F.n, as 'm 't statue van Leo pold toonde: „Op alle Belgische stra ten staat de naam in 't Frans en in 't Vlaams, maar op diejen statue staat alleenig maar Latijn te lezen, da kan niemand verstaan." Maar in z'nne re vers pronkte het blommeke der on schuld. Heel Brussel zag er op 1 Mei dood-onschuldig uit, of beter gezegd: 't zag er dood uit. want alle magasins lagen pot-dicht. Waarom ze hier de eerste Meidagfeest van den Arbeid noemen, weet ik nie. 't Is feest van de loerikken, want, buiten de pinten en druppels die er geschonken en ge pakt worren, wordt er nikske gedaan en 's Zondagsmorgens, staan ze de trottoirs te kuisen. As wij door de Avenue Churchill reden, zegde de ex plicateur: „Ziet ge, dames en heren, Daar wonen allenig maar de beroeps doppers. As ge in België werkloos zijt en ge hebt twie kinnekes, dan trekt ge 200 franken op 'nnen dag. Da's 63.000 frank op 'n jaar. Dan wordt het tijd, dat ge 'nnen ottoo koopt om te gaan doppen. Zorgen wij goed voor ons proletariaat, ja of neeje?" As ge nie beter wist maar ik heb u gezegd: we weten beter) zoudt ge seffes uw lelieke van dalen voor 'n bloedrooie geranium verruilen. „Wacht 'n bietje," stompte mij 'nnen ras-echten Vlaming tegen de schou der," ze zijn in onze Congo al schoon aan 't roeren, 't Mot u nie verwon deren as ze daar van Leopoldville 'n Congolees Dien Bien Phoe gaan ma ken. En dan mot onze socialistische regering wel zeggen: „Die zwerte mannen hebben schoon gelijk. Ieder een baas in eigen huis, lijk as in Indo- China". Maar. hoe 't dan in ons Bel- giekske zal gaan met z'n leeg-gevreten kas, da zoude gij mijn es motten ver tellen." Diejen Vlaamsen boer van den buiten, die, lijk ikke, 't schoons van z'n Franse hoofdstad 'nne keer ging bezien, had gelijk. Heb ik u nie ge schreven: ze zullen 't uit de lengte of uit de breedte van de staatskas motten persen. En, as er nou helemaal geen lengte of breedte meer is, wat dan? Dan zal de „vodden-en-bienen- affaire" er aan te pas motten komen, dan zal de papierfabriek in actie mot ten komen, en as ge dan 'nne pint commandeert zult ge motten vragen: „Hoeveul kost die vandaag. En ge zult tot antwoord krijgen: „gif zo maar 'n millioentje". De boer naast mijn, wees op de leliekes op de borst van de guide en zegde: „Da's bekans nog 't enige, wa ze in België nie op af betaling kunnen kopen." Bij 't paleis van de Keunink zegde de explicateur: „Daar woont 'nne Keunink, die regeert bij de gratie Gods en van Acker-Spaak!" En dan begon 'm allenig iets in 't Frans te fluisteren, want er zaten twie Duitsers onder de reizigers: „Ik vroeg mijn zoon tje, zegde hij, wat talen hij op school te leren kreeg: „Awel, Frans en Nederlands en Engels", ant woordde het manneke". „En geen Duits?" Wel neeje", zegde hij, „over 'n paar jaren komen die toch weer binnen vallen en dan meugde toch geen bek tegen ze open doen". As de rit gedaan was, stapte ik uit en ik hoorde schreeuwen: „Cinq francs les jolis muguets!" En ik peisde: ,,'n taal is gans 'n volk", of zou 't motten zijn: „ls gansenvolk"? De Vlamingen kwek keren 't frans na al verstaan ze er geen woord van. SUSKE VAN TESTELT jaar en wel op 26 Juni een uitstapje te maken naar Frankrijk. Er zal wor den gereisd via Kortriik naar Rijsel waar de stad zal worden bezichtigd!, ziet ge daar al die schoon huizen? ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20 uur: Boccaccio. GOES GrandAlles is vergeven en vergeten. MIDDELBURG Electro: High noon. VLISSINGEN Luxor: Comanches op *t oorlogspad. Alhambra: Alles is verge ven en vergeten. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De ban neling Ballentrae. SAS VAN GENT Olympia theater, 20 uur: Haven der hartstocht.

de Stem | 1954 | | pagina 2